Q John Cleese en het vreselijke 'Brits zijn' Joggende therapiegroep Festival moderne Russische cinema BIOSCOPEN PAGINA 9 VRIJDAG 13 JANUARI 1989 (OP)NIEUW BLIJVERS den 'Who framed Roger Rabbit' - Metro- pole, al. 'Moonwalker' - Metropole, al. 'Arthur 2' - Metropole, al. 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan' - Metropole, al. '18 again' - Odeon (462400), al. 'Coming to America' - Odeon, 16 jr. 'Who framed Roger Rabbit' - Odeon, al. 'Moonwalker' - Michael Jackson leeft zich uit in kinderlijke fantasie - Lido, 656402), 16 Leiden en Euro, Alphen 'Willow' - overdadig sprookjesspekta kel over lilliputter en avonturier die het opnemen tegen boze koningin - Lido, Leiden 'De nieuwe avonturen van Pippi Langkous' - amateuristisch, klunge lig vervolg op oudere films over de kleine Zweedse wildebras - Euro, Al- Big' - Odeon, al. 'Good morning Vietnam' - Studio 356402), 16 jr. Frantic' - Studio, al. 'Bagdad café' -16 jr. phen 'Masquerade' - Rob Lowe als door trapte geldwolf in romantische thril ler met een wat onwaarschijnlijk plot - Euro, Alphen 'Midnight run' - komische actiefilm met prachtige rollen van Robert de Niro en Charles Grodin - City, Kat wijk 'Frank en Frey' - Walt Disney-si 'Frantic' - Harrison Ford beleeft span nend Polanski-avontuur in Parijs - Lido, Leiden 'Who framed Roger Rabbit' - knap spektakel, brengt acteurs en stripfigu ren samen in één film - Luxor, Leiden en Euro, Alphen 'Coming to America' - Eddie ,Murphy verovert - als een Afrikaanse prins Amerikaanse harten - Lido, Leiden, Euro, Alphen, Greenway, Voorscho ten en City, Katwijk 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan' - stijlvolle en elegante ver filming van roman van Milan Kunde- ra - Trianon, Leiden en Greenway. Voorschoten 'Good morning Vietnam' - Robin Wil liams als een discjockey die met zijn muziek en grappen de Vietnamese oorlog draaglijk maakt - City, Katwijk 'De reddertjes' - Greenway, Voor schoten 'Jungle Book' - Walt Disney-film vol komische avonturen van het jongetje Mowgli - Greenway, Voorschoten en City, Katwijk DEN HAAG 'A fish called Wanda' - Asta (463500), al. 'Scrooged" - Asta, al. 'Beetlejuice' - Asta, al. 'A fish called Wanda' - Babylon (471656), al. 'Tucker' - Babylon, al. 'Spoorloos' - Babylon, al. ■Midnight run' - Cineac (630637), al. 'Willow' - Cineac, al. 'Die hard' - Cineac, 16 jr. 'White mischief - Metropole (456756), al. AMSTERDAM 'Spoorloos' - Alfa (278806), al. 'Poussière d'ange' - Alfa, 16 jr. 'Tucker' - Alfa, al. 'Bagdad café' - Alfa, 16 jr. 'A world apart' - Alhambra (233192), al. 'Moonwalker' - Alhambra, al. 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan' - Alhambra, al. 'Big' - Bellevue Cinerama (234876), al. 'Scrooged' - Cinerama, al. 'A fish called Wanda' - Calypso (234876), al. 'Beetlejuice' - Calypso, al. 'U2 Rattle and hum' - Cinecenter (236615), al. 'Enrico 4' - Cinecenter, 16 jr. 'De ondraaglijke lichtheid van het be- staan' - Cinecenter, al. 'Preparez vos m.ouchoirs' - Cinecen ter, 16 jr. 'Coming to America' - Cinecenter, al. Int., al. 'Willow' - City (234579), al. 'Die Hard' -'City, 16 jr. 'Arthur 2' - City, al. 'Red heat' - City, 12 jr. '18 again' - City, al. 'Midnight run' City, al. 'The kiss' - Citv, 16 jr. 'La dolce vita' - Kriterion, (231708), 16 jr. 'Bird' - Kriterion, al. 'Farmers daughters' - Parisien, 18 jr. 'Valley wives' - Parisien, 18 jr. 'Drowning by numbers' - The Movies (245790), 16 jr. 'Hermetisch zwart' - The Movies, 16 jr. 'La Bohème' - The Movies, al. 'Meetings with remarkable men' - The Movies, al. 'Moonwalker' - Tuschinski (262633), al. 'Who framed Roger Rabbit' - Tus chinski, al. 'White mischief - Tuschinski, 12 jr. 'Coming to America' - Tuschinski, 16 jr. 'Big business - Tuschinski, al. minder bekende 'Yellowbeard' (1983), 'Silverado' (1985) en 'Clockwise' (1986). Daarnaast ge niet hij bekendheid als de maker van instructiefilms voor managers en schreef hij samen met de psy chiater Robin Skynner de best-sel ler 'Families, how to survive them'. Ondanks al die verschillende ac tiviteiten kenden we Cleese eigen lijk maar van één kant: het opge wonden standje met vreselijke woedebuien, verschrikte mimiek en drukke gebaren. De Brit wilde wel eens wat anders, maar met het imago van superBriste chaoot werd hij nooit voor iets anders ge vraagd. Cleese besloot zelf een sce nario te schrijven waarin hij zich eens van een andere kant kon laten zien en dat werd 'A fish called Wanda'. Thema van deze film is de haat- liefde-verhouding tussen Engelsen en Amerikanen. Cleese beschouwt zichzelf als een expert op dit ge bied: hij is twee keer getrouwd ge weest met Amerikaanse vrouwen ("En ik ben van plan daarmee door te gaan"). De rolbezettting in deze 'inter-, land' is keurig verdeeld. Het scena rio is Engels, de regie is Ameri kaans en ook de acteurs komen uit beide kampen. Spelend voor Enge land zijn John Cleese en Michael Palin: de Amerikaanse kleuren worden gedragen door Jamie Lee Curtis en Kevin Kline. Het verhaal is simpel. Vier Ame rikanen overvallen een Londense bank en gaan er met de buit van door. Ieder is echter op de hele buit uit en dus gaat het mis. George (Tom Georgeson) wordt door Wanda (Jamie Lee Curtis) verraden en draait de bak in. De buit heeft George helaas verstopt en daarom zoekt Wanda contact met de advo caat van George, Archie Leach (John Cleese). Ze verleidt hem, met de bedoeling via hem de nodige in formatie van George los te peute ren. Dat lukt niet, maar Archie wordt wel verliefd op Wanda. Maar zij heeft een liefdesrelatie met de jaloerse, en zeer merkwaardige Ot to. De karakters in ,'A fish called Wanda' zijn volledig in de stijl van Cleese neergezet. Otto staat voor de Amerikaan zoals de meeste van - John Cleese en Michael Palin inA fish called Wanda'. ons hem zien: schreeuwerig, dom, <nacho en impulsief. Hij denkt dat 'the London Underground' een po litieke beweging is en Aristoteles een Belg was. Otto heeft een hekel aan Britten ("Ik ben dol op het ber oven van Engelsen: ze zijn zo be leefd".) en kan er maar niet aan wennen dat hij links moet rijden. Wanda is een op en top Ameri kaans meisje met een grote liefde vopr geld. Om de door haar zo be geerde rijkdom te bereiken ge bruikt ze maar één middel: haar li chaam. Alle mannen die geld heb ben of kunnen bemachtigen mo gen met haar naar bed. Archie Leach is een benepen Engels man netje, vol Britse gêne. Door zijn omgang met Wanda gaat hij inzien hoe saai en braaf hij is. "Eigenlijk is het vreselijk om Brits te zijn", zegt hij tegen Wanda. "Altijd maar cor rect zijn, de juiste vragen op de juiste momenten stellen". Vooral de dialogen tussen Otto en Archie leveren veel hilarische momenten op. Otto komt meestal niet veel verder dan "you fucking asshole"; Cleese houdt zijn gezicht onder elke omstandigheid in plooi, zegt na weer een scheldpartij van Otto hooguit "how interesting" en is uiterst diplomatiek in al zijn ge sprekken. het taalgebruik van bei de 'nationaliteiten' is heel type rend, maar verliest in de vertaling (van Coot van Doesburgh) de nodi ge finesses. De grote verrassing in 'A fish cal led Wanda' is Kevin Kline (bekend van onder meer 'Sophie's Choice' en 'Cry freedom') als de Amerikaan Otto. Hij geeft het belachelijkste personage van de film uitstekend gestalte en evenaart Cleese als 'fun niest man' Cleese is veel minder gek en ook iets minde^grappig dan we van hem gewend zijn maar in 'A fish called Wanda' blijft voldoende te lachen. Met een Brits gevoel voor understatement: heel aardig gedaan. ERNA STRAATSMA 'A fish called Wanda'; regie: Charles Crichton; hoofdrollen: John Cleese, Jamie Lee Curtis en Kevin Kline; theaters: Lido, Leiden en Eu ro, Alphen Televisieseries met John Cleese in de hoofdrol zijn niet van het scherm af te branden. 'Fawlty To wers' en 'Monthy Python's Flying Circus' zijn voortdurend op herha ling. En nu Cleese ineens veel suc ces heeft met zijn speelfilm 'A fish called Wanda' is het televisie kijkend publiek verbaasd over zijn grijzende slapen en kalende sche del. Niet zo verwonderlijk, want wie weinig films van 'the funniest man of television' heeft gezien moet van begin jaren zeventig in eens overschakelen naar eindjaren tachtig, zeg maar een sprong ma ken van ongeveer vijftien jaar. In die tussentijd heeft Cleese echter nauwelijks stilgezeten. Hij speelde in de bekende Monthy Py thon-films, maar verder ook in het Michael Palin in 'A fish called Wanda'. (toto pr) TELEVISIE 'Beyond therapy'; regie: Robert Altman; hoofdrollen: Julie Hagerty, Jeff Goldblum, Glenda Jackson en Tom Conti; theater: Kijk- huis, Leiden Net als 'The couch trip1 is ook Alt mans 'Beyond therapy' een persif lage op de cultus vamde psychothe rapie. Toch is het een volstrekt an- dere film. Terwijl in de eerste de spelers slechts veredelde figuran ten in een ingenieus plan zijn, is 'Beyond therapy' vooral een ac teursfilm. De kijker kan naar harte lust genieten van kleurrijk en aan stekelijk spel-. Twee neurotische zielen en hun al even neurotische psychiaters in een levendig spel van confrontaties. Na zijn grote werk van de zeven tiger jaren, waaronder successen als 'M.A.S.H.' en 'Nashville', en flops als 'Popeye' keerde Altman de gevestigde filmindustrie de rug toe. Sindsdien legt hij zich toe op kleine, intieme films, meestal geba seerd op toneelstukken. Dat begon in 1982 met het juweeltje 'Come back to the five and dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean'. 'Beyond the rapy' (1987) is de nieuwste in deze serie. Een luchtige komedie met een knipoog naar de Franse vaude ville, en gebaseerd op een toneel stuk van Christopher Burang die samen met Altman het filmscena rio schreef. In een Frans restaurant in New York komen mooie neurosen tot bloei, een contactadvertentie heeft de biseksueel Bruce (Jeff Gold blum) en de onzekere Prudence (Julie Hagerty) bij elkaar gebracht. Het etentje verloopt echter niet naar wens. Bruce heeft een flesje oogdruppels meegebracht om eens lekker te huilen, maar Prudence kan daar niet tegen en raakt boven dien erg in de war wanneer haar ta felgenoot het gesprek meteen op' haar borsten brengt. Voordat ze naar hun respectievelijke psychia ters (Glenda Jackson en Tom Con ti) snellen gooien ze elkaar nog snel een glas water in het gezicht. De film springt veelvuldig, tussen deze twee lokaties heen en weer. Af en toe wordt dit opgewekte ritme doorbroken wanneer ook andere personages zich willen laten gel den. De belangrijkste spelbreker is Bruce's vriend Bob, een homo met moederbinding die niets moet heb ben van de hetero-escapades van Bruce. Met een stuurse blik stormt hij zonder blikken of blozen hef restaurant binnen, met zijn joggen de therapiegroep in zijn kielzog. Ondanks Franse trekjes en En gelse gastacteurs heeft 'Beyond therapy' weer de typische 'Altman touch'. De film is opgebouwd als een opgewekte collage van spitse dialogen vol absurde trekjes. Alt man schept er groot genoegen in om al dat modieuze psycho-gedoe door te prikken waar hij maar kan. De toneelafkomst is duidelijk zichtbaar, maar de levendige ca meravoering zorgt er voor dat het nooit storend wórdt. Integendeel, terwijl de acteurs jongleren met hun teksten, gunt Altman ons ver rassende kijkjes op de omstanders. Ook de muziek onderstreept af en toe met forse accoorden de ironi sche sfeer. De moraal wordt ver tolkt door Yves Montand die op de achtergrond 'Someone to watch over me' zingt. Wie ip de knoop zit heeft meer aan liefde dan aan een psychiater. Een serieuze bood schap, gepresenteerd in een vrolij ke verpakking en zonder een spoor van sentimentaliteit. LEO BANKERSEN .AMSTERDAM - Ongeveer vijftig Russische films worden in maart vertoond tijdens het 'Festival van de moderne Sovjet Cinema' (Sov- jetskoje kino). Veel recente films maar ook enkele oude produkten die dankzij de 'glasnost' vertoond mogen worden, zijn dan te zien in de Melkweg in Amsterdam en in een aantal grote filmhuizen ver spreid over Nederland. Het festival, dat de Melkweg in samenwerking met het Rialto thea ter, de stichting Glasfilm en de Ver eniging van Brabantse Filmthea ters organiseert, duurt van 9 tot en met 30 maart. De organisatie van 'Sovjetskoje kino' wil vooral de filmproduktie Van de filmstudio in Leningrad, 'Lenfilm', onder de aandacht bren- gen.Internationaal trekken ver schillende films van Lenfilm zo zeer de aandacht dat al gesproeken wordt van de 'Leningradse school'. Het gaat veelal om films die een re alistische inslag hebben en vopral dóór hun bijzóndere vertelstruc tuur en montage een persoonlijk stempel van de maker dragen. Tijdens het festival zullen onder anderen films van de regisseurs Panfilov, Klimov, Sjepitko, Ger man en Paradzjanov te zien zijn. FILMS OP VIDEO Films over sporthelden of spor tieve gebeurtenissen hebben een groot nadeel: je weef hoe het af loopt. Elke film in het genre gaat over een groot en/of verheven doel dat wordt nagestreefd en dat (in 99 van de 100 gevallen) wordt gehaald. De voorspelbaar heid doet, wat mij betreft, een deel van de aardigheid van het kijken teniet. Het enige interes sante is eigenlijk nog de manier waarop het doel wordt bereikt en de vorm die de regisseur eraan geeft. Dat kan overigens nog tot heel wat afwisseling leiden, getuige het rijtje sportfilms dat ik heb verzameld en waarvan je beslist niet kunt zeggen dat ze blauw drukken van elkaar zijn. 'The boy in blue' van Charles Jarrott speelt zich ruim een hal ve eeuw geleden af en gaat over een roeier die in handen valt van een louche figuur en die nog ver liefd wordt ook. Het roeien dreigt er bij in te gaan schieten en dat hoort niet in een sportfilm. Nicolas Cage is bijzonder op dreef in een zorgvuldig gemaak te, maar niet erg flitsende film die interessanter is dan 'ie op het eerste gezicht lijkt. Van CB S/Fox. 'Team tigers' van Georg Stan ford Brown (de originele titel is: Grambling's white tiger) heeft een boeiend thema: dat van de apartheid van wit door zwart. Een blanke Footballspeler is de eerste student aan een zwarte universiteit. Hij heeft heel wat te verduren en dat wordt kundig in beeld gebracht. Atleet Bruce Jenner speelt zijn eerste filmrol redelijk goed en Harry Belafonte verrast als een menselijke (bijna boven-menselijke) coach. Es§el- te CIC. Even menselijk is Robert Con rad in 'Coach of the year' van Don Medford. Conrad is gehan dicapt, maar ziet toch kans van een zooitje jeugdige criminelen een hecht Football-team te ma- ken. Veel verrassingen zijn er niet of het moet de kundigheid zijn waarmee knulletjes hun rol len spelen. Esselte CIC. Ook geheel volgens het boekje heeft Steven Hillard Stern 'Hot ice' gemaakt, een film die aan vankelijk 'Miracle on ice' heette. Het wonder zit 'm in het feit dat coach Karl Malden uit tientallen egoïstisch ingestelde ijshockey spelers in een paar inaanden tijd een ploeg samenstelt die kans ziet Olympisch kampioen te wor den. In de hoofdrollen ziet u de jeugdige Steve Guttenberg en Andrew Stevens. RCV 2001. Ik ken mensen die vinden dat het met sport te maken heeft en zeker is dat je er, als acteur, een flink uithoudingsvermogen voor moet bezitten: porno-films. Video exclusief gaat onver moeibaar door met het op de markt brengen van dubbeldikke cassettes vol lust. Technisch zijn ze altijd goed en vaak zijn ze ge maakt met een open oog voor gekke situaties. 'Pink TV' is zelfs ronduit aardig te noemen. Vooral Ron Jeremy krijgt kans om tus sen de, als altijd pittige, actie door het genre flink te relative- Actie zonder een onvertogen beweging vind je in muziekfilms. Network Video brengt ze uit op het label Network Special. De nieuwste films gaan over Lee To wers en Rob de Nijs. Van Lee To wers wordt het grote gala ge toond dat hij in 1987 gaf in sport paleis Ahoy. Van Rob de Nijs is het jubileumconcert 'Zilver' op cassette gezet. Voor de liefhebbers van grieze len brengt Esselte CIC de 'Ama zing stories' op de markt. Het gaat om afleveringen van een Amerikaanse televisieserie waarvan er steeds drie op een band zijn samengebracht. Ste ven Spielberg behoort tot dege nen die een toeziend oog op de serie hebben gehóuden. De afle veringen werden gemaakt door verschillende regisseurs onder wie Martin Scorsese en Paul Mi chael Glaser. Er doen bekende acteurs aan mee zoals Patrick SwayZe, John Lithgow, Sam Wa- terston, Helen Shaver en Charles Durning. De verhaaltjes zijn vaak heel behoorlijk, maar je blijft er niet van uit je slaap; het hele gezin kan dus kijken. Deel zeven is al in de videotheek. Pittiger kost dan de Amazing stories biedt 'Evil dead 2' van Sam Raini, een goed gemaakte film die het in de bioscoop niet heeft gedaan. Misschien komt het door de humor die Raimi in het verhaal heeft verwerkt: de se rieuze horror-fanaat is daar in het algemeen niet zo van gediend. Ik heb me met de film zeer ver maakt. PETER DE ZWAAN Veel geweld in 'Wildschut', een Nederlands/Belgische film uit 1985. Grote boef is Hidde Maas, dier 3 te 2 de rie van Veronica 'Spijkerhoek'. Met een vriend pleegt hij een overval in Nederland en smeren 'm met de buit naar België. Een van de twee raakt gewond en moet worden verpleegd. De mannen dringen het boswach tershuis De Wildschut binnen en gijzelen de bewoners (zaterdag, Ned. 2, 00.16 uur). Spanning ten top in 'Suspi cion', de Hitchcock-thriller uit 1941. Joan Fontaine werd met een Oscar bekroond voor haar rol van vrouw die denkt dat haar man haar koud wil maken. De echtgenoot is Cary Grant (zater-' dag, BRT 1, 16.00 uur). Matt Dillon is in 'Rebel' een jonge Amerikaanse soldaat die wil deserteren nadat hij kennis heeft gemaakt met de knappe zangeres Kathy Lc Leod. Plaats van handeling: Sydney anno 1942 (maandag, BBC 2, 22.00 uur). In de achtdelige Harold Pinter cyclus van de NOS is woensdag 'Betrayal' aan de beurt. Het is het verhaal van een vrouw die ja renlang een verhouding heeft met de beste vriend van haar man (Ned. 3, 20.29 uur). Deel twee van van het drieluik dat Eisenstein, een van de groot ste Russische regisseurs, wilde maken is 'Ivan Grozny II'. Het bleef echter bij twee delen. Het tsaristisch regime in de zesteinde eeuw staat hierin centraal. De film werd gemaakt in 1946 maar mocht pas na de dood van Stalin (1958) worden vertoond (donder- .dag, BRT 2, 20.00 uur). Guy Casaril verfilmde in 1974 Mel Brooks, te zien in 'To be or not to be'. (archieffoto) de jonge jaren van Edith Piaf. Het script is gebaseeerd op een boek over de eerste artistieke ja ren van deze Franse zangeres (donderdag, Super Channel, 22.00 uur). Een vrachtwagenchauffeur verduistert het geld van zijn baas in 'De schorpioen'. Die ontslaat hem niet maar geeft hem een nieuwe identiteit en stuurt de man naar Amerika. Daar gaat 'Lou' uitzoeken wie hij is. Met onder anderen Peter Tuiman en Monique van de Ven (vrihjdag, Ned. 1, 23.20 uur). Mel Brooks maakte in 1983 een persiflage op de klassieker 'To be or not to be'. Samen met zijn vrouw Anne Bancroft zijn ze sterren in een Pools theatergezel schap die te maken krijgen met de nazi's (vrijdag, BRT 2, 20.30 uur). FILMHUIZEN Dexter Gordon speelt de hoofd rol in 'Round midnight': te zien tijdens de Leidse Jazzweek in het Filmhuis LVC. (archieffoto) La luna' van Bernardo Ber- tolucci is een film over een (ver stoorde) relatie tussen moeder en zoon. Na de dood van haar man begint Catarina een carrière als operazangeres. Tijdens een tour nee ontdekt ze dat haar zoon Joe aan heroine verslaafd is. Catari- na's pogingen om hun verhou ding te verbeteren mislukken en haar zangprestaties lijden daar onder. Te zien in het Filmhuis LVC, vanavond en morgen (21.15 uur). Volgende week doet het Film huis LVC mee aan de Leidse Jazzweek. Woensdag draaien daar 'Jazz ball' en 'Chicago blues'. 'Jazz Ball' is een verfilm de televisie-documentaire over jazz in de jaren dertig en veertig die is opgebouwd uit interviews en live-opnamen van onder an deren Duke Ellington, Cab Callo way en Louis Armstrong. 'Chi cago blues' is een documentaire over de blues-scene. Ook hierin worden interviews afgewisseld met opnamen van Muddy Wa ters, Buddy Guy en Johnny Le wis. Donderdag wordt 'Round midnight' vertoond. Dexter Gor don vertolkt daarin de rol van Dale Turner die optreedt in de beroemde Blue Note Club in Pa rijs. De filmmuziek werd ge schreven door Herbie Hancock. Alle voorstellingen in het Film huis LVC beginnen om 21.15 'A zed and two noughts' is een volslagen maffe film van Peter Greenaway. De kijker moet voor al eens letten op de rol van 'het alfabet' in dit verhaal. Behalve lettergrapjes zit er nog veel meer in deze film, die je eigenlijk meer dan eens moet zien om niets te missen. Twee broers, Oswald en Olivier, werken in een dierentuin (opgenomen in diergaarde Blijdorp in Rotterdam) en wor den tegelijkertijd weduwnaren als hun echtgenotes omkomen bij een auto-ongeluk. Wat is de zin van het leven, vragen ze zich af. De twee gaan op onderzoek uit (LAK-cinema, dinsdag, 19.30 uur). Het met een Oscar bekroonde 'Mephisto' is maandag in het Kijkhuis (20.00 uur). Klaus Maria Brandauer is een acteur die zijn carrière belangrijker vindt dan zijn principes én zich laat gebrui ken door Hitier. 'Meetings with a remarkable man' is een film over de leerjaren van Gurdjeff. Dinsdag te zien in het Kijkhuis, 20.00 en 22.15 uur). Jeff Goldblum en Julie Hagerty in 'Beyond therapy'

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9