Dialoog op gang over sociaal Europa in '92 Angst voor nieuwe rentehobbel lokt winstneming uit Nieuwe koers werkgevers en werloiemers Fords keren terug in top eigen autoconcern Akkoord bij stucadoors over 36-urige werkweek PTT breidt net autotelefoon uit VRIJDAG 13 JANUARI 1989 ECONOMIE PAGINA 7 BRUSSEL - De nadering van '1992', het jaar waarin de EG het Europa zonder grenzen moet worden, lijkt ook de Europese werkgevers en vakbonden nader tot elkaar te bren- Stemmen gen. Er bestaat een groeiende bereidheid om samen de problemen aan te pakken die dat '1992' ook op sociaal gebied teweeg zal brengen. Dat is gisteren in Brussel gebleken tijdens een door de Europese Com- houden". De vakbeweging klaagt al geruime tijd dat het creëren van bëiêgdë'cönfëréntiemët de de vrije binnenmarkt vooral het be- UNICE, de Europese drijfsleven ten goede zal komen en het Eu- dat de werknemers worden verge- AMSTERDAM (GPD) - Hun naam verscheen in 1988 op ruim 6 miljoen nieuwe personen- en vrachtauto's' Ford. Maar sinds Henry II in 1979 aftrad als presi dent-directeur, is er geen lid van de familie meer geweest dat de Ford Motor Company leidde. Nu echter maken twee achterkleinzonen van Henry Ford I, de man die de Vere nigde Staten met de legendarische T-Ford motoriseerde, zich op om daar verandering in te brengen. Reden: Ford is nog altijd het grootste familiebedrijf ter wereld. De erfgenamen van de oude Henry Ford bezitten speciale aandelen ter waarde van twee miljard dollar, zij veertig procent van de in handen hebben. In het Amerikaanse zakenblad Fortune klagen de 40-jarige Edsel II, zoon van Henry II, en zijn 31-ja- cao-onderhandelingen met de vak- rige neef William (Billy) Clay Jr. bonden. het wel en wee van de onderne ming. Voor zijn dood in 1987 liet Henry II vastleggen dat Edsel en I Billy in de 'board' van directeuren moesten worden opgenomen. Do nald Peterson, de huidige presi dent-directeur van Amerika's der- .de industriële onderneming, voel de daar echter niet veel voor. On der zijn bewind is het Ford de laatste jaren immers meer dan uit stekend gegaan. Waarom zou je het risico nemen mensen alleen maar wegens hun afkomst in de top op te dat zij- te weinig invloed hebben op Na lang aandringen van William Clay Ford, broer van Henry II en vice-president van de autogigant, ging Peterson echter overstag. Wil liam Clay is waarschijnlijk beter bekend als eigenaar van de foot- ball-club Detroit Lions dan als vice-president van Ford, maar hij is wèl door de familie aangewezen om het stemrecht uit te oefenen. Dus moest Peterson na zo'n tien gesprekken wel akkoord gaan met de benoeming van Edsel en Billy. Beiden zitten nu ruim een jaar in de top van de onderneming, maar veel doen ze er niet. Edsel: "We ko men naar de vergaderingen, schud den een paar handen en gaan weer weg". De twee Fords zijn de enige directeuren die geen deel uitma ken van een van de vijf board-co mités, die de belangrijke beslissin gen nemen. "Ik dóe er alles aan om te bewijzen dat ik een professione le manager ben", aldus Edsel Ford. Billy is afgestudeerd aan de Prin- ceton-universiteit en bezit een master's degree in management van Sloan School. In 1979 ging hij bij de familieonderneming werken en leidt nu bij Ford Zwitserland de 110 man tellende afdeling verkoop en dealer-ondersteuning. Of hij president-directeur wil worden? Billy: „Zeker, maar als het niet doorgaat, dan ga ik iets anders doen wat ik belangrijk vind, in of buiten de onderneming". Volgens Billy is niet het bedrijf Ford maar zijn familie het middelpunt van zijn bestaan. 'leiders werkgeversorganisatie, ropees Verbond van Vakverenigin gen (EW). Doel van Commissie- president Delors was de 'sociale dialoog' weer op gang te brengen. door Hans de Bruijn Sinds 1985 komen de leiders van UNICE en EVV jaarlijks bijeen om over de sociale omstandigheden van de werknemers in Europa te praten, maar die bijeenkomsten waren te vrijblijvend en leidden dus nooit tot concrete resultaten. Gisteren lijken beide partijen een andere koers te zijn ingeslagen. Werkgevers en werknemers heb ben zich voorgenomen eindelijk serieus te gaan praten over zaken als opleiding, werkgelegenheids beleid, arbeidsomstandigheden in de bedrijven, medezeggenschap, sociale voorzieningen en dergelij ke. Vooral van de kant van de werkgevers was dat een nieuw ge luid. FNV-voorzitter Johan Stekelen burg zei aan het slot van het beraad aanzienlijk optimistischer te zijn dan hij 's morgens voor mogelijk had gehouden. „Vroeger zei men altijd nee op wat wij vroegen. Nu heb ik de indruk dat er mogelijkhe den zijn voor serieus, verplichten der overleg over meer zaken dan vroeger". Volgens Stekelenburg is er nu „iets meer kans dat in het Europa van 1992 meer met de positie van de werknemers rekening wordt ge- Sony betrekt nieuw kantoor Badhoevedorp AMSTERDAM (ANP) - Het Japan se electronicabedrijf Sony heeft gisteren bekend gemaakt dat het bedrijf in januari 1992 een nieuw kantorencomplex zal betrekken in het Airport Office Center in Bad- De drie partijen (Europese Com missie, werkgevers en werkne mers) hebben besloten een stuur groep in te stellen die de komende jaren de discussie over deze zaken moet gaan voorbereiden en ook lei den. De leiders van de werkgevers organisaties en de vakbonden zul len voortaan ook twee maal per jaar bijeenkomen. Intussen zullen werkgroepen deelonderwerpen bestuderen en met aanbevelingen komen. De Eu ropese Commissie zal voorstellen op sociaal terrein eerst aan de stuurgroep voorleggen, alvorens ze bij de Europese ministerraad (de lidstaten dus) in te dienen. Wie in de stuurgroep zullen zitten, is nog niet bekend. De meeste aandacht zal voorals nog uitgaan naar de opleiding en scholing van (toekomstige) werk-, nemers en naar het totstandbren- gen van een Europees arbeids marktbeleid. Daartoe zal de EG- commissaris voor sociale zaken, de Griekse Vassou Papandreou, bin nenkort voorstellen op tafel leg gen. Zij zei gisteren voortaan elk jaar een gedetailleerd rapport te zullen uitbrengen over de werkgelegen heidssituatie in de EG, over de trends daarin en aangeven waar verbeteringen of veranderingen nodig zijn. Nu is het arbeidsmarkt beleid nog teveel een zaak van de lidstaten zelf. Het omstreden punt van het ge lijktrekken van sociale voorzienin gen is wat naar de achtergrond ge schoven. Volgens Stekelenburg is het wellicht beter de hoogte van de sociale voorzieningen aan elke lidstaat zelf over te laten. „Het is onmogelijk om die overal op een zelfde hoog niveau te brengen". Wel wil men een aantal mini mum-eisen gaan formuleren, waar aan sociale voorzieningen in elk van de twaalf EG-landen moeten voldoen. Die moeten worden vast gelegd in een 'Sociaal Handvest'. Volgens Stekelenburg zou dat'ook tot meer Europese richtlijnen ,op sociaal gebied kunnen leiden. Maar voor het PTT-topman ir. W. Dik (rechts) stelde gisteren in Scheveningen het derde autotelefoonnet in werking. Wachttijden moeten daarmee tot het verleden behoren, aldus Dik. Naast hem staat drsB.J.M. Verwaayen, directeur PTT-Téle- COm. (foto ANP) DEN HAAG (GPD) De wachttij- weest. "De groei i den 3 reclame durfden i telefoon behoren sinds gisteren tot ken", aldus Verwaayen. Van 2500 de verleden tijd. Met de in gebruik- klanten in 1984 stegen de aanslui- stelling van het derde autotele- tingen tot 35.000 vorig jaar. Men foonnet_(ATF-3) door president-di- verwacht de komende decennia een behoefte aan 500.000 tot 750.000 'mobiele' aansluitingen. 'Mobiele' telefoons, in plaats t recteur Dik van de PTT, kunnen c 150.000 nieuwe nummers in gt bruik worden genomen. "Wacht tijd maximaal 31 hoevedorp. De Nederlandse repu- eerst allerlei adviesorganen, e als poort tot Europa en de zoals het Europees Sociaal Comité, aanwezigheid van de luchthaven - - Schiphol zijn hierbij doorslagge vend geweest, aldus Sony. De Nederlandse goederendistri butie zal blijven plaats vinden .vanuit het Europese distributie centrum in Vianen dat 40.000 vier kante meter magazijnruimte biedt. De totale' investering, die geheel door Sony Nederland wordt gefi nancierd, wordt geraamd op vijftig miljoen gulden. daarover een mening geven. Over het al even omstreden begrip 'Eu ropese cao' werd gisteren vrijwel niet gesproken. De werkgevers zijn fel tegen Europese regels voor hun gevallen zelfs nog minder", aldus directeur PTT Telecom, drs. B.J.M. Verwaayen. De twee bestaande netten bieden samen een capaciteit van ongeveer 35.000 aansluitingen, een capaciteit die eind 1988 volle dig werd benut. inde meeste autotelefoons, omdat door het De vraag naar autotelefoons afgelopen jaren onstuimig ge- voortschrijden van de techniek de nog vrij omvangrijke en zware au totelefoons vervangen worden door telefoons die in een jaszak passen. Het nu geopende derde net is hiervoor geschikt gemaakt en halverwege dit jaar komen deze ap paraten in Nederland in de handel, de De prijs van deze nieuwe telefoons nog niet bekend. De huidige au totelefoons die door de PTT wor den geleverd kosten tussen de 3000 tot 4000 gulden. Om de nieuwe concurrentie van aanbieders van autotelefoons de ruimte te geven, kregen een twaal- tal gerenommeerde fabrikanten van autotelefoons' de gelegenheid om, na de opening van ATF-3, hun •produkten te demonstreren. Merk waardigerwijs was slechts een Deense fabrikant erin geslaagd tij dig de goedkeuringssticker van het ministerie van verkeer en water staat te verwerven. Grote namen op dit gebied, als Philips en Sie mens, zelfs de produkten van de PTT zelf (fabricage Ericsson) mis ten zo'n sticker. UTRECHT (ANP) - Werkgevers en bonden in het stucadoors-, afbouw- terazzo- en vloerenbedrijf hebben gisteren overeenstemming bereikt over het invoeren van een gemid deld 36-urige werkweek voor de ongeveer 10.000 werknemers in de ze bedrijfstak. Daarnaast krijgen de werknemers in 1989 en 1990 tweemaal 2 procent loonsverho ging, zo hebben werkgevers en bonden gisteren meegedeeld. In de bedrijfstak is in 1985 al af gesproken dat de arbeidstijd met 10 procent zou worden verkort ten bate van de werkgelegenheid. Be stuurder W. van Rijswijk van de Bouw- en Houtbond FNV toonde zich donderdag tevreden dat de werkgevers de eerder gemaakte af spraken over verdergaande atv „zwaarder laten wegen dan de op vattingen van de centrale werkge versorganisaties VNO en NCW". In de bouwnijverheid zijn de cao-on derhandelingen deze week juist op de vormgeving van de atv vastgelo pen. De atv in het stucadoorsbe- drijf krijgt de vorm van een reële werkweek van 37,5 uur en acht (in 1990 negen) over het jaar versprei de roostervrije dagen. Gisteren 'werd ook bekend ge maakt dat de bouwwereld lts- en mavo-leerlingen gaat stimuleren een vakopleiding in het bouwbe drijf te volgen. Er is in deze be drijfstak een groot tekort aan vak mensen. De Stichting Vakoplei ding Bouwbedrijf (SVB) is daarom begonnen met de voorlichtings campagne 'In Holland staat een huis' bij 2200 lbo- en mavo-scholen. Wegens pensionering of arbeids ongeschiktheid verlaat jaarlijks 5 BETAALD VERLOF - De ambte narenbond AbvaKabo wil betaald ouderschapsverlof bij gemeenten en departementen. De bond kiest daarbij voor deeltijdverlof gedu rende een half jaar. Het ouder schapsverlof zou volgens de Abva Kabo gefinancierd moeten worden uit het bedrag van 125 miljoen gul den dat dit jaar beschikbaar komt voor decentraal werkgelegen heidsbeleid bij de overheid. tot 7 procent van de bouwvakkers de bedrijfstak. Er zijn echter te wei nig goed opgeleide bouwvakkers om dit verlies te compenseren. De campagne Nis bedoeld om scholieren van vooral lbo en mavo meer inzicht te geven in de bouw nijverheid. Directeur van de SVB J.L.M. Koekoek: „We trachten met behulp van objectieve voorlichting structureel - dus niet eenmalig - voldoende leerlingen voor een baan en een opleiding in de bouw te interesseren. Die combinatie is heel belangrijk. Alleen als men be reid is tot verdere scholing in het gekozen vak, heeft men kans op een plezierige werkkring en goede doorstroommogelijkheden fn de bouw". De voorlichtingscampagne be staat onder andere uit een compu terprogramma, waarmee leerlin gen een huis kunnen ontwerpen, een videofilm met bijbehorend les materiaal over beroepen in de bouw en een wedstrijd in het ont werpen van een huis. De SVB wil daarnaast voor de pakweg 35.000 werkloze bouwvakkers door scho ling de kans op werk vergroten. 'Geen werkloosheid metaalindustrie' DEN BOSCH (ANP) - In de metaal- elektronica- en elektrotechnische industrie lijkt de werkloosheid te zijn opgelost. Dat heeft voorzitter Blankert van de werkgeversvereni ging FME gisteren gezegd tijdens de officiële start van een project om langdurig werklozen in Twente en Noord-Brabant aan een baan te helpen. Volgens Blankert hebben de bedrijven in deze industriële tak moeite om werklozen te vinden die een baan kunnen krijgen met een scholingsprogramma. Een woord voerder van de Industriebond FNV benadrukte gisteren dat er boven de veertig jaar „voldoende werklo zen" zijn om in de bedrijfstak de le ge plekken op te vullen, maar de werkgevers vinden die categorie waarschijnlijk te duur. Leningen Sovjets Premier Lubbers is tegenstander van de verstrekking van grote le ningen aan de Sovjetunie door westerse regeringen. De economie van de Sovjetunie kan het best worden verbeterd via het oprich ten van gezamenlijke ondernemin gen van westerse en Russische be drijven. Lubbers zei dat leningen die niet zijn gekoppeld aan speci fieke projecten in het verleden hebben geleid tot ernstige schuld problemen. Monopolie Het bod van de Britse elektronica fabrikant General Electric Compa ny (GEC) en het Westduitse con cern Siemens op branchegenoot Plessey zal worden voorgelegd aan de Britse monopoliecommissie. Dat betekent dat het bod tijdelijk vervalt totdat de commissie een uitspraak heeft gedaan. Ook de Eu ropese Commissie heeft een onder zoek aangekondigd. EG-regels ver bieden overeenkomsten die con currentie beperken, verstoren of voorkomen. Abortus bang Opnieuw is bij' een veehouderij in het Brabantse Erp de besmettelij ke ziekte abortus bang ontdekt. Dat betekent dat alle 150 koeien op het bedrijf moeten worden afge maakt. De besmetting is vermoe delijk afkomstig van een buurbe drijf waar de ziekte enkele weken geleden werd vastgesteld. In het eerste bedrijf zijn inmiddels alle 900 koeien afgemaakt. De besmet ting daar was afkomstig van een aantal koeien die dit bedrijf uit Frankrijk had ingevoerd. Aww-uitkering Binnen het kabinet zijn plannen in bespreking om het versfrekken van een uitkering Algemene Wedu wen- en Wezenwet (aww) te koppe len aan de hoogte van het inkomen dat de overblijvende partner heeft. In een dergelijke opzet zouden zo wel weduwen als weduwnaars in aanmerking komen voor een uitke ring. Tot nu toe krijgen weduw naars geen aww. Kringen rond het kabinet gaven gisteren te kennen dat het plan een van de alternatie ven is om tot een aanpassing van de aww te komen. SEATTLE (AP) - Een eerste versie van het nieuwste super- vliegtuig van fabrikant Boeing uit Seattle heeft van de Ameri kaanse luchtverkeersdienst FAA het certificaat van lucht waardigheid gekregen. Het gaat om de 747-400 jumbojet die is uitgerust met motoren van Pratt and Whitney. De komen de maand zullen twee andere motortypes worden getest, zo heeft Boeing gemeld. De super-jumbo is uitgerust met de nieuwste technologi sche snufjes en dat heeft de boordwerktuigkundige zijn baan gekost: in de cockpit is nog slechts plaats voor twee vliegers. Het toestel is groter dan elk ander verkeersvlieg tuig. De bult op de romp, de ca bine voor de reizigers eerste klas, is verlengd, waardoor er in totaal plaats is voor 420 passa giers. Op de uiteinden van de vleugels met extra grote span wijdte staan winglets', kleine Super-jumbo luchtwaardig verklaard verticale vlakken, een soort spoilers om de stroomlijn te verbeteren. Het toestel is - door zijn maxi mum bereik van 13.000 kilome ter - snel: alle grote luchthavens ter wereld zijn vanuit Europa in een non-stop vlucht van zestien uur te bereiken. Ter vergelij king: de snelste manier om nu- van Amsterdam naar de verste bestemming (Auckland in Nieuwzeeland) te komen is, in clusief twee tussenlandingen, ruim 26 uur. Van het nieuwstè model wa ren er rond de jaarwisseling al 173 besteld, zo zei Boeing- woordvoerder Craig Martin. De toestellen kosten tussen de 120 en 130 miljoen dollar. Een van de grootste klanten is Lufthan sa, die er twaalf van heeft be steld. De KLM heeft een order van acht toestellen geplaatst, net als Lufthansa machines met moto ren van General Electric. Bij de aflevering ervan is enige vertra ging ontstaan omdat de FAA voor die versie nog geen certifi caat van luchtwaardigheid heeft afgegeven. Woordvoerder Baas van de KLM zegt dat de nieuwe jum bo's eerst zullen worden inge zet op de noordatlantische rou te. Die vluchten duren onge veer acht uur, en de bemannin gen kunnen zich op die betrek kelijk korte vluchten volledig vertrouwd maken met het toe stel. Later zullen waarschijnlijk ook langere non-stop vluchten worden gemaakt, bijvoorbeeld naar Singapore of naar Tokyo, wat zo'n twaalf uur vliegen is. Zilveren Koksmuts voor Japanse kok AMSTERDAM (GPD) - Sous-chef T. Ishikawa van het Okurahotel heeft gistermiddag de- Zilveren Koksmuts gewonnen, de hoogste onderscheiding op culinair gebied in Nederland. Het Zilveren Koks mes, voor koks uit instellingen, ging naar H.Th.P. Wouters, kok in het klooster Zusters van de Liefde in Schijndel. De prijs van de gemeente Am sterdam voor een menu dat in een instelling kan worden gekookt is gewonnen door kok J. Versteegt van het bejaardencentrum St. Jeroen in Noordwijk. De Zilveren Vork, de onderscheiding vooi' het beste toeristen-menu a la carte, ging naar M.T.H. Lagarde, sous chef van restaurant De Leijhoek in Tilburg met het menu Gezond Be zig Zijn. .idden de winnaar van de Zilveren Koksmuts, T.Ishikawa. Rechts i de tweede prijs, chef-kok Van Bokhoven, en links chef-kok Braun, die op de derde plaats eindigde. (foto and AMSTERDAM - Ook de tweede week van het nieuwe jaar verliep voor het internationale effecten beurswezen redelijk positief. Wel was er een duidelijk verschil waar neembaar bij de verschillende beurzen: de één werd veel meer door winstnemingen bezocht dan de ander. Wall Street bleef schich tig, Amsterdam argwanénd en daardoor enigszins terughoudend, door C.Wagenaar maar Frankfurt was zonnig, even als Brussel. Tokyo was niet meer te houden. Deze beurs lapt al geruime tijd alle verwachtingen of voorspel lingen volledig aan zijn laars. Alle deuken zijn weggewerkt en record standen achterhaald. In de vier maanden dat de nu overleden kei zer Hirohito aan het ziekbed ge kluisterd was, werd voortdurend gesteld dat het overlijden van de vorst ten minste vier gesloten beursdagen zou opleveren en een koersval van zeker 500 punten. Op de halve werkdag zaterdag, de sterfdag van de keizer, ging de beurs inderdaad kort na de ope ning dicht. Maar tot ieders verba zing opende Tokyo deze week maandag weer braaf de deuren. En in plaats van een tuimeling van 500 punten vloog het koersniveau bij na 470 punten omhoog. De grootste sprong van de afgelopen twaalf maanden. En de stemming bleef erin. Want nadien werd op de Nikkei-index die eind 1988 op 30.159 sloot, de 31.000-barrière moeiteloos geno men. Voor deze 1000 punten had de beurs van Tokio amper drie dagen nodig. Zo gesteld ziet het er naar uit dat het bekende Amerikaanse effectenhuis Salomon Brothers snel gelijk zal krijgen met zijn ou- dejaarsprognose dat de beurs van Tokyo in 1989 op de Nikkei-index een stand van 35.000 zal aanslaan. Want een dergelijke voorspelling krijgt voornamelijk gestalte als de tendens er meteen inzit. Daarom ziet het er naar uit dat hetzelfde ef fectenkantoor er met de dollar prognose volkomen naast zit. Want volgens Salomon zou de dollar in 1989 terugvallen tot anderhalve Duitse Mark, of ongeveer f. 1,66 in Amsterdam. Het kan nog gebeu ren, maar de inzet van het nieuwe jaar betekende voor de Amerikaan se munt alleen maar een hausse en de ene vaste dag na de andere. Zon der massaal ingrijpen van vele cen trale banken zou de dollar waar schijnlijk al tot f. 2,10 zijn opgelo pen. De voorspelling van Salomon om tot f. 1,66 af te glijden zou dan een val inhouden van meer dan 20 A f- f BEl JRS W E E K procent. DAt kan alleen op basis van een ramp. Toch was de nieuwe herrie op de dollarmarkt de oorzaak van een ze kere onrust op de effectenbeurzen. Vooral toen nog het gerucht de ron de deed dat zich een tegenstelling zou hebben ontwikkeld tussen de Verenigde Staten en de Bondsre publiek over de meest wenselijke pariteitsverhouding van beide na tionale munten. In herinnering werd daarbij geroepen dat een zelf de situatie in oktober 1987 de direc te aanleiding werd tot de enorme beurskrach. Zowel Wall Street als Amsterdam lieten dinsdag daarom een flinke reactie zien door ver snelde winstnemingen. Maar een nieuw vastberaden optreden van een aantal belangrijke centrale banken waaronder die van Ame rika en Westduitsland om de dol lar in zijn opmars te stuiten, over stemde dit gerucht. De Amerikaan se munt vertraagde daardoor welis waar zijn opmars, maar insiders verwachten dat dit ingrijpen toch niet voldoende zal zijn en zien al leen een definitieve beteugeling door het rentewapen als afdoende. Dat is dan gelijk de vrees die vele effectenbeurzen buiten de Vere nigde Staten hebben. In ons land legde de Obligatie- markt deze wéék opnieuw een zwakke stemming aan de dag. Sinds 1989 zijn intrede deed, is de index op die markt gaan zakken. Gesloten eind december op 115,5, kwam de index deze week bene den de 114 terecht. Velen herinne ren zich met enige huiver een zelf de situatie in de zomer vorig jaar toen een sterk oplopende dollar ook tot een flinke rentehobbel in ons land en Westduitsland aanlei ding gaf, waardoor de aandelen markten terugliepen. Vooral in de Bondsrepubliek wordt met zorg de verzwakking van de mark waarge nomen, omdat daardoor de kans groter wordt dat het toch giganti sche overschot op de handelsba lans nog meer zal toenemen. Bo vendien wakkert een hogere dollar de inflatie in Europa aan omdat ve le grondstoffen in dollars worden betaald. De snel stijgende olieprijs is daarbij zelfs een extra bedrei ging. In Amerika heeft die prijs de achttien dollar per vat van 159 liter de richtprijs van de OPEC al over schreden. Dat er ook op het rentefront al iets gaande is, leerde deze week het nieuwe beroep van de overheid op de leenmarkt. De eerste nieuwe staatslening van het nieuwe-jaar waarop volgende week dinsdag kan worden ingetekend zal een couponrente dragen van 6,75 pro cent, een kwart procent meer dan zijn voorganger van medio decem ber. Bovendien kan er via de nog bekend te maken emissiekoers met het rendement gemanipuleerd worden. Ook in de ons omringende landen is weer beweging ontstaan op het rentefront. Alleen in Ameri ka bood de obligatiemarkt flinke weerstand nu duidelijk is dat de vaste dollar voorlopig geen steun nodig heeft van de rente. Dit redde de aandelenmarkt die de Dow Jo nes Index zelfs boven de 2200 bracht. Een nieuw hoogterecord na de oktoberkrach van 1987. Geluk kig voor de meeste effectenbeur zen staat op korte termijn een gun stig jaarverslagen- en dividendsei zoen voor de deur. Hoge verwach tingen en goede voorlopige berich ten kunnen de rentezorgen ver dringen. Wel wijzen golven van winstnemingen erop dat vele be leggers de voorkeur geven aan kor- te-termijntransacties. Amsterdam had daar deze week geen last van, maar desondanks bleef de onder grond vast en de nieuwe algemene koersindex toch nog enige terrein winst overhouden. Van de hoofdfondsen leden vooral Hoogovens en Akzo door winstnemingen. Hoogovens kwam onder druk nu het prachtige jaarre sultaat geen verrassing meer in hield. Akzo liep terug onder in vloed van de op 24 januari te star ten privatiseringsintroductie van het staatsbedrijf DSM. Velen ma ken kennelijk ruimte vrij om over te stappen. Vijf tot tien procent meer in waarde stegen Drukkerij De Boer, BAM, Volmac en Center Pares. Goudsmit, Furness en Verto waren lager. De Europese Optie- beurs had een goede week. In to taal werden in deze eerste volle werkperiode van het nieuwe jaar 275.000 nieuwe contracten afgeslo ten met een gemiddelde van 55.000 per jaar, ongeveer gelijk aan het ge middelde van de eerste vier beurs dagen van dit jaar. Philips was ver uit de opvallendste koploper, met op één dag zelfs 18.000 contracten, of 30 procent van de totale dagom zet. Hoogovens was meestal num mer twee. Groot was wederom de belangstelling voor de indexopties.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7