Moskou stelt 'bestuur' in voor enclave Regering Bonn wist van betrokkenheid Duitse bedrijven Hirohito medeplichtig aan Japanse oorlogsmisdaden Brandalarm alle Boeings gecontroleerd Bush benoemt laatste leden kabinet VS Charta nerveus over bericht zelfverbranding BAALBERGEN - KATWIJK BAALBERGEN Nog geen aanklacht in Libië-aftaire VRIJDAG 13 JANUARI 1989 BUITENLAND PAGINA 5 Gezagsvorm voor Nagorno Karabach MOSKOU (AP/ANP) Het presidium van de Opperste Sovjet, het hoogste uitvoerende orgaan van de Sovjetunie, heeft gisteren een 'bijzondere bestuursvorm' ingesteld in de omstreden provincie Nagorno Karabach, maar het ge bied blijft wel deel uitmaken van de republiek Azerbajd- zjan. Het besluit werd genomen tijdens een bijeenkomst van het Presidi um die bijeen was geroepen door president-partijleider Gorbatsjov om "dringende staatsaangelegen- heden" te bespreken. Het gebied behoudt echter wel zijn autonomie. Doel is om een verdere verslech tering van de etnische relaties te voorkomen en de situatie in het ge bied te stabiliseren. Het besluit werd genomen mede op grond van voorstellen van de partij- en staats instellingen van Azerbeidzjan en Armenië zowel als van de speciale commissie voor nationaliteiten kwesties van de Opperste Sovjet, aldus het Russische persbureau Tass. Eerder wees Moskou de van het gebied bij Armenië sluiten. Nagorno Karabach is de twistappel van de buurrepublie- ken Azerbeidzjan en Armenië. In de provincie woont een Armeense meerderheid en Armenië eist te ruggave van de enclave die in de ja- republiek onder te brengen. In het gebied zelf deden geruchten de ronde dat er een tijdelijke aanslui ting zou komen bij de Russische fe deratie, de grootste van de Sovjet republieken, in totaal vijftien, om een eind te maken aan de spannin gen. Wat precies de betekenis van de "bijzondere bestuursvorm" is werd nog niet duidelijk gemaakt. Tass zei dat later een decreet gepu bliceerd zal worden door de pers. De veelal christelijke Armeniërs in Nagorno Karabach kwamen in fe bruari vorig jaar in actie om aan sluiting te eisen bij de republiek Armenië. Hun eis werd overgeno men door duizenden demonstran- af ten in Armenië. Het kwam tot bot te singen met islamitische Azerbajd- de zjani waarbij tientallen doden vie len. Bijna 200.000 mensen zyn het geweld ontvlucht. Vorige week kondigde Gor batsjov aan dat het Politburo woensdag zou vergaderen LONDEN (AP) De Japanse kei zer Hirohito heeft wel degelijke een actieve rol gespeeld in de Tweede Wereldoorlog. Maar onder druk van de Amerikanen heeft zijn premier generaal Hideki Tojo tij dens zijn proces gelogen over de rol van de keizer, om te voorkomen dat Hirohito ook zou moeten wor den berecht. Dat is de conclusie van een docu mentaire van journalist Edward Behr voor de Britse omroep BBC. De documentaire zal op 24 januari worden uitgezonden. Behr zegt dat de Amerikaanse aanklagers in de processen van Tokyo hebben sa mengewerkt met de keizerlijke staf om Hirohito op valse gronden vrij te pleiten. In de documentaire van Behr blijft weinig over van het beeld van keizer Hirohito als vredelievend slachtoffer van een militaristisch regime. De keizer zou op de hoogte zijn geweest van de massamoord op minstens 20.000 Chinezen in Nanking in 1937, omdat hij gere geld en gedetailleerd werd geïnfor meerd over de ontwikkelingen aan het front in China, aldus de docu mentaire. De keizer was ook al meer dan een maand van tevoren op de hoog- te van Japanse plannen om de Amerikaanse marinebasis in Pearl Harbor aan te vallen. De Ameri kaanse bevelhebber in Japan, ge neraal Douglas MacArthur. schreef in zijn memoires al dat hij zich had moeten verzetten tegen Britse en Russische druk om Hirohito te be rechten. "Toen Washington naar het Britse standpunt leek over te hellen, liet ik weten dat ik minstens een miljoen man versterkingen no dig zou hebben als een dergelijke actie werd ondernomen", schreef hij. Behr, die bij een groter publiek bekend werd door zijn verfilmde biografie van de laatste keizer van China, Pu Yi, zegt in de documen taire dat het besluit om Hirohito niet te vervolgen, werd genomen door de Amerikaanse president Truman en dat de getuigenverkla ring van Tojo zodanig werd aange past dat hij niet belastend voor de keizer zou zijn. De conclusie van de documentai-' re is dat er "voldoende bewijsmate riaal was om een proces tegen hem te voeren en als hij was berecht zou hij zijn veroordeeld en zeer waar schijnlijk zijn opgehangen". Tegen het eind van het proces ging het bij na toch nog mis, toen Tojo tijdens een verhoor verklaarde dat "geen enkele Japanse onderdaan ooit te gen de wil van de keizer zou hande len". Dat betekende dat Hirohito zonder moeite de aanval op Pearl Harbor had kunnen voorkomen. De volgende dag, zo vervolgt de documentaire, werd druk overleg gevoerd tussen de Amerikaanse aanklager en de keizerlijke staf om manieren te vinden om Hirohito vrij te pleiten. Uiteindelijk ging een keizerlijk gezant naar de Suga- mo gevangenis om er bij Töjo op aan te dringen zijn verklaring in te trekken. "Eerst weigerde hij, en hij gaf pas toe nadat hij uit naam van de keizer enorm onder druk was gezet", aldus Behr. Toen Tojo vervolgens tijdens het proces werd gevraagd of het de wil van Hirohito was geweest dat de oorlog begon, antwoordde de pre mier: "Het is mogelijk tegen de wil van de keizer geweest, maar het is een feit dat de keizer, zij het met te genzin, instemde met de oorlog, op mijn advies en op advies van het opperbevel." Tojo werd ter dood veroordeeld en opgehangen. De documentaire stelt verder dat uit een memo van de Japanse le gerstafchef generaal Sugiyama blijkt dat de aanval op Pearl Har bor tevoren uitgebreid met de kei zer was besproken. "De keizer ont moette zijn admiraals en generaals. Ze discussieerden en debatteerden eindeloos, en besloten uiteindelijk tot Pearl Harbor," aldus Behr. In de documentaire wordt ook verwezen naar het dagboek van de keizerlijke grootzegelbewaarder Koichi Kido. Een citaat uit dat dag boek: "De keizer lachte breeduit en huilde van vreugde. Mijn beste Kido, zei hij. Besef je wel wat we gedaan hebben? Java heeft zich overgegeven. Heel Nederlands Oost-Indie is van ons, en Burma ook... De keizer was zo gelukkig dat ik niet wist wat ik zeggen moest". twintig werd geannexeerd door etnische conflict tussen de twee re publieken. Woensdag werd echter van een dergelijke vergadering verklaring duidelijk dat het geen melding gemaakt. Wel maak- Kremlin geen plannen heeft Nagorno Karabach bij een andere LONDEN (AP) - De Britse lucht vaarmaatschappijen hebben giste ren bij al hun Boeings 737 de'bedra- ding van het brandalarm nageke ken. Een vliegtuig van dit type stortte zondagavond neer op de snelweg M-l in de buurt van Not tingham. De controle vond plaats om na te gaan waarom dé rechter motor van het toestel werd uitge schakeld in plaats van de in brand gevlogen linkermotor. Intussen is een begin gemaakt met een door het Bureau voor de Burgerluchtvaart gelaste inspectie van alle Boeing 737-300's en 737- 400's, alsmede de Airbus A320's die met dezelfde motoren van Frans- Amerikaanse makelij zijn uitge rust. Ook in Washington is op dracht gegeven 300 Boeing 737's na te kijken op mogelijke verwisse ling van de bedrading van de alarmsystemen voor linker- en rechtermotor. Gisteren werden beide motoren van de plaats van de ramp verwij derd en zijn overgebracht naar Frankrijk, waar zy door deskundi gen van de gezamenlijke fabrikan ten, de Franse firma SNECMA en het Amerikaanse General Electric, zullen worden onderzocht. De Ti mes berichtte gisteren dat onder zoekers er vanuit gaan dat de ramp zondag kort na het vertrek van het Londense vliegveld Heathrow werd ingeleid door het vastlopen van een lager in de linkermotor, waardoor hevige trillingen en enor me hitte ontstonden. Toen de piloot de motor terug schakelde om zich voor te bereiden op een noodlanding, waren de tril lingen waarschijnlijk minder ge worden, en werd mogelijk mede daardoor niet opgemerkt dat de verkeerde motor was uitgescha keld, aldus de Times. Buitenland kort Bangladesh In het noorden van Bangladesh zijn zeker 11 mensen door de kou omgekomen. De temperatuur in het gebied is de laatste dagen ge daald tot vier graden boven het vriespunt, wat voor Bangladesh uitzonderlijk is. De meeste slacht offers zijn daklozen die de nacht zonder voldoende kleding in de buitenlucht doorbrengen. Romero Een Salvadorean die ervan wordt beschuldigd de hand te hebben ge had in de moord op aartsbisschop Romero in 1980, is gisteravond in de VS vrijgelaten, omdat El Sal vador niet om zijn uitlevering vraagt. Dat heeft zijn advocaat ge zegd. Heidweiller Henk Heidweiller, tijdens het revo lutionaire bewind in Suriname ook ambassadeur in Nederland en laat stelijk beleidsadviseur op het mi nisterie van buitenlandse zaken in Paramaribo, heeft gisteren zijn ont slag aangeboden aan de regering. Dit nadat tijdens een persconferen tie kritiek had geuit op het buiten landse beleid van Suriname. te Tass bekend dat de partijleiders uit beide republieken in Moskou waren. PANAM BOEING - In een brief aan het kantoor van Associated Press in Londen is de bomaanslag op de PanAm-jumbo van 21 de cember gisteren opgeëist uit naam van de Joodse Defensie Liga. Het poststempel Leeuwarden. Opvallend de in het Engels gestelde brief 'de fence' met een 'c' was geschreven. De in de VS gevestigde Joodse De fensie Liga spelt het woord echter met een 's'. Overigens heeft de Liga onlangs zijn naam veranderd Joodse Defensie Organisatie. MEX1CO-STAD De Mexicaanse vakbondsleider Joaquin Hernandez Galicia die begin deze week werd gear resteerd op beschuldiging van wapensmokkel, heeft gisteren gezegd dat zijn bekentenis door de politie was afge dwongen. Hernandez Galicia werd tevens doodslag, illegaal wapenbezit en belastingfraude ten laste gelegd. Dinsdag afkomstig uit vond de politie en 200 militairen bij een bestorming van het huis van de vakbondsleider 200 Uzi-machinegeweren en 30.000 patronen. Bij de bestorming kwam een politie-agent om het leven die waarschijnlijk door een lijfwacht van Hernandez Galicia werd neergeschoten. De vakbondsman zei gisteren voor de rechter in een verklaring die door de televisie werd uitgezonden dat zijn medewerkers waren gemarteld en dat zijn familie was bedreigd om hem een bekentenis af te dwingen. Na zijn arrestatie waren arbeiders in vier van de zeven olieraffinaderijen in staking gegaan, maar inmiddels hebben zij het werk weer hervat. De bedrijven staan onder politiecontrole. De echtgenotes van de Mexicaanse olie de werkers demonstreerden gisteren in Mexico-Stad met hun mannen mee tegen de arrestaties van veertig vak bondsvertegenwoordigers. (foto ANP) Libië bereid lijk piloot aan YS terug te geven VATICAANSTAD/WASHING TON (Rtr) Het Vaticaan heeft gisteren bevestigd dat zijn verte genwoordiger in Libië de stoffelij ke resten in ontvangst zal nemen van een Amerikaanse vlieger die bij een bombardement op Libië in 1986 werd neergeschoten. Dat heeft de woordvoerder van het Va ticaan, Navarro, meegedeeld. Het stoffelijk overschot zou naar verwachting vanmorgen in de Libi sche hoofdstad Tripoli worden overhandigd aan bisschop Giovan ni Martinelli om vervolgens per mi litair vliegtuig te worden overge bracht naar Rome. "De Libische autoriteiten hebben de Heilige Stoel verzocht te bemiddelen in de overhandiging van het lichaam van de piloot. De Heilige Stoel stemde hiermee in uit humanitaire overwe gingen en bewogenheid met de fa milie van de piloot", aldus Navar- Eerder op de dag had de Libi sche regering al laten weten bereid te zijn het stoffelijk overschot van de Amerikaan aan het Vaticaan over te dragen. De teruggave lijkt een aanwijzing te zijn dat Libië de spanningen met de Verenigde Sta ten wil verminderen, zo zei een Amerikaanse functionaris in Was hington. WASHINGTON - Met de benoe ming van admiraal James Watkins tot minister van energie en die van William Bennett tot coördinator van de strijd tegen drugs, heeft de komende Amerikaanse president, George Bush, nu zijn kabinet rond. gezwaaid voor zijn keuzen. De al gemene opinie is, dat hij een rege ring heeft samengesteld van be kwame, goed ingevoerde pragma tici. Anders dan Reagan destijds, heeft Bush vrijwel geen echte con servatieve ideologen op topfunc ties gezet. Met name de benoemingen van Volgende week vrijdag neemt Baker op buitenlandse zaken, door Henk Dam Bush officieel het Brady op financiën en Scowcroft president Reagan. Maar gisteren als nationaal veiligheidsadviseur had hij al een eerste bijeenkomst zijn goed gevallen en niet alleen met het kabinet dat hij de afgelo pen weken heeft samengesteld. Bush is in brede kringen lof toe- Republikeinse kringen. Twijfels zijn er wel over de benoeming van de agressieve conservatief Sununu tot chef staf van het Witte Huis. Gisteren maakte Bush de benoe mingen bekend van twee mannen die elk een zeer zware taak zullen krijgen. Admiraal Watkins krijgt, als minister van energie, de niet ge ringe opgave iets te doen aan de enorme milieuvervuiling in en rond Amerika's kernwapenfabrie ken. Pas recent is bekend geworden, hoe omvangrijk die vervuiling is. Vele tientallen miljarden dollars zullen nodig zijn om de schade weer enigszins ongedaan te maken. Admiraal Watkins (61) heeft de re putatie, een onverschrokken doe ner te zijn. Hij was gezagvoerder van een kernonderzeeboot toen hy door president Reagan werd ge vraagd hoofd van de marine-opera ties te worden. Maar Watkins kreeg zijn grootste bekendheid, toen hij door Reagan werd benoemd tot voorzitter van een overheidscommissie die be leidsaanbevelingen moest doen rond de ziekte aids. De progressie ve pers, hulpverleners en de homo seksuele gemeenschap verwacht ten weinig van een admiraal als lei der van deze Watkins bracht een even moedig als verstandig eindrapport uit, dat hem het respect van ook zyn felste critici opleverde. Coördinatie van de strijd tegen het in Amerika nog steeds escale rende drugsgebruik wordt de taak van de 45-jarige William Bennett. Hij wordt het hoofd van een nieuw overheidsbureau, de Office of Na tional Drug Control Policy. Hoewel die functie, formeel gesproken, geen ministerspost is, krijgt Ben nett wel de rang van minister. Voor Bennett betekent dat een terug keer in de federale regering: tot september vorig jaar was hij Reagans minister van onderwys. Milities Libanon negeren Iraanse oproep tot vrede BAYRUT (Rtr) - In Libanon heb ben gisteren twee elkaar bestrij dende shi'itische groeperingen, de Hezbollah- en de Amal-militie, een oproep genegeerd van Iran om een einde te maken aan het bloedver gieten. De gevechten tussen beide partijen, die de afgelopen twee we ken het leven hebben gekost aan zeker 116 mensen en ruim 160 ge wonden, gingen gisteren onver minderd door. Ondanks deze oproep bleven de pro-Iraanse Hezbollah (partij van god) en de pro-Syrische Amal el kaar bestoken in de zuidelijke stad Jubah. De Amal-militie riep de be volking op om vandaag in heel Li banon in staking te gaan uit protest tegen de gruweldaden die door de Hezbollah-leden worden begaan. De Hezbolah-beweging en de Amal-militie bevechten elkaar om de controle over de 1,5 miljoen shi- 'iten die in Libanon leven. Begin deze week verdreef de Amal-mili tie de Hezbollah uit een aantal dor pen op de hoogvlakte van Iqlim al- Tufa in het zuiden van Libanon. Deze week stelde Iran hernieuw de pogingen in het werk om een einde te maken aan de broe derstrijd. Maandag reisde de Iraan se onderminister van buitenlandse zaken, Besharati, naar de Syrische hoofdstad Damascus. Een broer van Rafsanjani, de voorzitter van het Iraanse parlement, trok naar Bayrut om te proberen daar een op lossing te vinden voor het conflict. Shamir spreekt kolonisten vermanend toe JERUZALEM (AP) - Premier Shamir van Israël heeft militante joodse kolonisten op de Westoever, die vinden dat het leger hen te wei nig bescherming biedt tegen Pales tijns geweld, met klem gevraagd hun acties te staken. Shamir uitte zijn vermaning in een rede in een joodse nederzetting ten zuiden van Nablus, die herhaaldelijk door schreeuwende kolonisten werd on derbroken. "Er is slechts een ding, dat ons vermogen om krachtig op te treden aantast en dat is broedertwist of nog erger, een onderlinge burger oorlog", zei de Likud-premier. De kolonisten bestempelden hem als een 'verrader', omdat hij naar hun oordeel de laatste tijd veel te slap optreedt tegen Palestijnse activis ten die kolonisten aanvallen. Toen de premier het spreken op nieuw onmogelijk werd gemaakt, wees hij op de aanwezige tv-came- ra's, waarbij hij de kolonisten te verstaan gaf: "Kijkers in de wereld kunnen zien hoe wy nu aan het bekvechten zijn". Shamir kwam naar de nederzetting Baraka om de herdenkingsdienst bij te wonen van een kolonist en een militair die daar onlangs door een Palestijn om het leven waren gebracht. Gisteren breken in de stad Tul- karem op de bezette Westelijke Jordaanoever tijdens de begrafenis van een Palestijnse jongen op nieuw onlusten uit. Daarbij werd een 11-jarige Palestijnse jongen ge dood. In de wijk Silwan in Jeruza lem werd gisteren voor het eerst een uitgaansverbod ingesteld. ADVERTENTIE PRAAG (GPD) - "We laten ons niet afschrikken door dreigemen ten en zullen zondag demonstre ren". Dat zei gisteravond Milos Ha- jek, een van de drie woordvoerders van de Tsjechische mensenrecht- beweging Charta. H^jek reageerde tijdens een telefonisch vraagge sprek op de opwinding die is ont staan over een brief waarin wordt aangekondigd dat tijdens de oppo sitionele demonstratie een zelfver branding zal plaatsvinden.' Hajek vermoedt achter deze brief een 'provocateur'. Maar, zo zegt hij, het kan net zo goed iemand zijn die echt vertwijfeld is. In elk geval kon hij vaststellen dat de aan gekondigde zelfverbranding goed in het straatje van de autoriteiten past. De krant Rude Pravo van giste ren beschuldigde vooral Charta van provocatie en het zoeken van publicititeit. Hajek zelf, zo vertelt hy, werd op de korrel genomen in een Praags dagblad: zijn vader zou volgens deze stadskrant tijdens de Duitse bezetting met de Gestapo hebben samengewerkt. Het macabere aan het voorspel van de demonstratie is, dat deze wordt gehouden ter nagedachtenis van de zelfverbranding van de stu dent Jan Palach, twintig jaar gele- den op het Wenzeslasplein in het hartje van Praag. Palach kwam tot zijn daad uit wanhoop over de inva sie van het Warschau Pact die een eind maakte aan de Praagse Lente en om zijn mede-burgers tot verzet op te roepen. Hgjek zegt dat Charta niet weet wie er twintig jaar later van plan zijn Palachs voorbeeld te volgen. "De brief is verstuurd aan de schrijver Vaclav Havel. Hij heeft westerse radiostations die ook in het Tsjechisch uitzenden, zoals de BBC en Free Europe, ingelicht om de briefschrijver(s) van een derge lijke daad te weerhouden", aldus Hajek. Havel is hierover inmiddels al door de politie verhoord. heeft voor u een uniek aanbod: DE COLLECTIE S '89 ZIJN BINNEN en dat betekent dat vrijwel onze complete showroom collectie van de topmer ken HÜLSTA (slaapkamers en wandmeubelen) en CASTLE - FURNITURE (exclusieve woonkamer meubelen in eiken) worden OPGERUIMD met 25 KORTING Wél snel zijn, want deze collecties zijn beperkt. Ambachtsweg 21 Katwijk telefoon: 01718 21977 pr W< BONN-BRUSSEL - De Westduit- se regering heeft gisteren berich ten ontkend dat Bonn sinds enige tijd beschikt over gegevens van veiligheidsdiensten, waaruit blijkt dat in de omstreden chemische fa briek in het Libische Rabta ook strijdgassen kunnen worden ge- •roduceerd. De betrokkenheid van restduitse bedrijven bij de bouw door Hans Hoogendijk en Hans de Bruijn staat inmiddels vast, maar de rege- ring-Kohl zegt nog niet over vol doende hard bewijsmateriaal te be schikken om tot strafvervolging wegens het ontduiken van de ex- portwetten over te kunnen gaan. Na de arrestatie van de Belgische transportondernemer J.G. zal Bonn deze bewering niet langer meer kunnen volhouden, stellen waarnemers in Bonn. De 44-jarige G. is directeur van de 'Cross Link Group', vijf vennootschapjes die hoofdzakelijk op papier zouden be staan. Volgens berichten in de Bel gische pers zouden de vyf bedrijf jes samen niet meer dan twee per soneelsleden hebben, beiden fami lie van G. De man, die al jaren zaken doet met Libië, onderhield contacten met minstens drie Westduitse be drijven, waaronder Imhausen Che mie in Lahr. Middels vervalste la dingmanifesten zou hij Westduitse apparaten, die officieel Hongkong als bestemming hadden, direct naar Libië hebben verscheept. De goederen voor de Libische fa briek zouden per vrachtauto naar Antwerpen zijn vervoerd en daar op 26 februari zijn geladen in het op Cyprus geregistreerde vrachtschip 'Wilhelm Schulte'. Dat was eerder uit Hamburg vertrokken met be stemming Hongkong. Maar vanuit Antwerpen koerste het schip recht streeks naar de Libische haven Tri poli. De belader van het schip was G, Intussen wordt in Westduitsland de roep naar veel strengere maatre gelen ter controle van de export van brisante goederen steeds lui der. Politici van links tot rechts vinden dat de regering-Kohl tot nu toe veel te laks is opgetreden en de commerciële belangen van de in dustrie prioriteit heeft gegeven bo ven de strijd tegen de verspreiding van chemische wapens. Ook de verklaring van Kohl dat er eerst keiharde bewijzen op tafel moeten liggen voordat tot strafvervolging kan worden overgegaan, werd gis teren scherp bekritiseerd. Volgens insiders is de regering- Kohl al geruime tijd op de hoogte van de transacties met Libië, maar zitten er zoveel gaten in de export wetgeving dat zelfs de vrijwel com plete bouw van de fabriek in Rabta niet strafbaar zou zijn. Een ex-di- recteur van IBI in Frankfurt, de on langs opgeheven Westduitse vesti ging van het wereldwijd opereren de ingenieursbureau van de ge vluchte Irakees Barbouti, noemde het ongeloofwaardig dat de rege ring in Bonn nog steeds handelt alsof er geen keiharde feiten zijn. Een dominerende rol in de transac ties speelde, volgens hem, het be drijf Imhausen Chemie in Lahr. De ex-IBI-directeur toonde zich verbijsterd over het feit dat Imhau sen elke betrokkenheid ontkent. Volgens insiders kent de hele bran che zoveel details dat het verhaal van Imhausen binnen de kortste keren als een kaartenhuis ineen zal storten. Imhausen controleerde een imperium dat via Hamburg, Hongkong en Antwerpen vrywel alles heeft geleverd wat nodig was voor de bouw en inrichtihg van de fabriek in Libië. Rond de jaarwisseling gaf minis ter van financiën Stoltenberg de belastinginspectie opdracht de boeken van imhausen te onderzoe ken om te zien of het bedrijf de ex portwetgeving had ontdoken. Na slechts twee dagen kreeg het be drijf een volledige vrijspraak. De inspectie had echter alleen de eventuele directe levering aan Li bië onderzocht en niet de uitvoer via derde landen. Kenners van de internationale handel in chemische produkten vinden het naïef dat financiën niet verder heeft gezocht. Zij wijzen er op dat het 'normaal' is dat dit soort heikele transacties worden afge wikkeld via kleine bedrijven, die de benodigde materialen inkopen bij gerenommeerde bedrijven zon der de uiteindelijke bedoeling van de aankoop kenbaar te maken. In dat verband wordt gewezen óp de Iraakse gifgasfabriek in Sammara, die ook met Duitse apparatuur werd gebouwd. Hierbij speelde, zoals uit speur werk van journalisten van de Ame rikaanse krant Chistian Science Monitor bleek, de zeer kleine Ne derlandse handelsfirma KBS Hol land een centrale rol. Dit bedrijf co ördineerde de levering van materi aal naar Bagdad. Daaronder ook 500 ton thiodiglycol, een halffabik- aat waarmee mosterdgas kan wor den gemaakt. Dit werd gekocht bij de Amerikaanse onderneming Phillips Petrolem, die een vesti ging in België heeft. Toen het be drijf hoorde van de inzet van strijd gassen door Iraq tegen Iran, werd de levering stopgezet. Daarna werd echter aan een Spaanse firma gele verd, die beweerde het spul niet verder te verkopen. Deze belofte is nooit gecontroleerd. In Bonn wordt het denkbaar ge acht dat in de zaak-Libië op dezelf de wijze is gehandeld. Kenmer kend vindt men de plotseling op heffing van Barbouti's filiaal in Frankfurt. De vroegere directeur schetste in een interview met de Westduitse radio het bijna lach wekkende einde van dit bedrijf. Toen Barbouti deze zomer zijn IBI- Frankfurt om belastingtechnische redenen kwyt wilde, liet hy hals over kop zijn chauffeur uit Libië overvliegen. Deze man, die geen woord Duits spreekt, werd voor notarissen gevoerd en kocht op pa pier de hele firma. Bestuurd heeft hy die niet, wel was hij buitenge woon actief in het Frankfurter nachtleven. Na drie maanden gaf de chauf feur de firma over aan een belas tingadviseur die de zaak keurig li quideerde om zo alle sporen uit te wissen, aldus de ex-directeur. Maar dat ging fout, want sinds enkele weken liggen alle dossiers bij de opsporingsdienst van de douane in Keulen en zijn van daaruit experts in binnen-en buitenland uitge- zworven om sporen te volgen met de arrestatie door de Belgische po litie van G. als eerste resultaat.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5