Minister wil verspilling; van energie actief gaan bestrijden Syriërs in Nederland bang voor wekelijkse 'uitzetdag' Amsterdamse kerkeraad beriep ongewild een 9bonder PAGINA 2 VRIJDAG 13 JANUARI 1989 De Korte: milieubehoud en economische groei gaan hand in hand DEN HAAG - "Bij een actief milieubeleid moet energie besparing een grote rol spe len". Minister De Korte (economische zaken) steekt meteen van wal. Hij wacht niet eens op de eerste vraag. Met op de achtergrond het rapport 'Zorgen voor mor gen', waarin het Rijksinsti tuut voor volksgezondheid en milieu (RIVM) onlangs een zeer somber beeld over het milieu schilderde, heeft hij haast. Het milieu is op nieuw 'in'. En De Korte wil daar bij zijn. door Carel Goseling In een lange monoloog spreekt de minister over energiebesparing, vooral de verspilling. Jaarlijks wordt er vijf miljard gulden aan energie verspild, waarvan 1,5 mil jard gulden in het huishouden. On nodige uitgaven door het laten branden van lampen waar dat niet nodig is, het ondoelmatig gebruik van allerlei apparaten, het stoken van de verwarming bij open ra men, het niet hergebruiken van af valwarmte, het laten draaien van machines waar dat niet nodig is of het achterwege laten van eenvou dige investeringen zoals isolatie. "Dat bedrag liegt er niet om. Door technische, organisatorische en gedragsveranderingen kunnen we dat verminderen. Daarmee kan ook de milieuvervuiling worden te ruggedrongen. Bovendien hoeven burgers en bedrijven minder uit te geveri. Zo slaan we meerdere vlie gen in één klap. Voorts kunnen milieubehoud en economische groei hand in hand gaan", aldus De Korte. Investeringen Zelf wil de minister een extra stoot aan het hele proces geven. Zo kon digt hij aan dit jaar 110 miljoen gul den te zullen besteden aan diverse vormen van energiebesparing. Dat geld wordt als volgt verdeeld: 65' miljoen voor investeringen en het gezamenlijk opwekken van warm te en kracht in zogenoemde warm- te-kracht-koppeling-installaties (WKK), 40 miljoen voor investerin gen in windmolens, vijf miljoen voor investeringen in zonne-ener- gie en energiezuinige lampen. Dit alles onder de fraaie naam 'stimule ringsregeling energiebesparing en stromingsenergie' Bij de stimulans voor WKK gaat het om subsidie tussen 25 procent (bedrijven) en 40 procent (wonin gen) met een maximum van 3000 gulden per opgewekte kilowatt energie. De exploitanten van wind molens krijgen tussen 37 (niet op winst gerichte bedrijven) en 45 pro cent subsidie. Het hoogste bedrag geldt voor ondernemingen die wel winst maken. Er is geen maximum aan het subsidiebedrag per aanvra ger gesteld omdat Economische Zaken streeft naar 100 tot 150 kilo watt windvermogen. De Korte: "Bovendien, hoe groter de wind molens hoe beter. We hebben nu windmolens met een vermogen van 500 kilowatt. We hopen bin- nenkort een molen te krijgen 1,5 megawatt. VMF-Stork heeft daar een ontwikkelingsvoorstel voor gedaan". Door grotere windmolens kan de in ons land voor het opwekken van windenergie beschikbare ruimte In de kantoorgebouwen van de rijksoverheid moet tot en met 1992 elk jaar 46 miljoen gulden worden bezuinigd op de energierekening. Minister De Korte heeft vier miljoen gulden beschikbaar gesteld om de besparingsmo gelijkheden in de gebouwen te inventariseren. Bovendien heeft De Korte voor dit jaar 110 miljoen gulden subsidie be schikbaar voor aanschaf van installaties die wind- en zonne-energie leve ren, voor warmte-krachtinstallaties en voor zuinige verlichtingssystemen. Volgens het departement was de belangstelling voor investeringen in al ternatieve energie-installaties vorig jaar groot. Een bedrag van 65 miljoen heeft de minister uitgetrokken voor investe ringen in warmte-krachtapparatuur. Nog eens 40 miljoen gulden is be schikbaar voor windturbines. Nieuw dit jaar is de subsidie van 5 miljoen gulden voor zonne-energie en verlichtingssystemen. beter benut worden. Wel vindt de minister dat het aantal fabrikanten van windmolens kleiner moet wor den. Deze industrietak moet beter samenwerken. In het algemeen neemt de belangstelling voor het neerzetten van windmolens toe. Al leen de nutssector blijft achter. Als oorzaken daarvoor noemt De Korte de lange procedures voor vergun ningen om windmolens neer te zet ten (minimaal een halfjaar maar er zijn gevallen die al meer dan drie jaar lopen) en de geringe vergoe ding voor aan het openbare net te- ruggeleverde stroom. "Karig", al dus de bewindsman. Bij zonne-energie is de subsidie 40 procent van de projectkosten met een minimum voor 2000 gul den aan investeringen. De energie zuinige verlichting kan rekenen op 25 procent subsidie indien er mee dan 2000 gulden aan gespendeerd wordt. Campagne De Korte wil echter meer. Zo zal een campagne van zijn ministerie met de organisatie van stroombe drijven VEEN voor het gebruik van energiezuinige lampen worden herhaald. De eerste actie was zo'n succes dat Philips en Osram open lijk een prij zénoorlog aangingen om hun lampen aan de markt te slijten. En dat met een rijksbijdra ge van "een kleine 300.000 gulden". "Wij gaan ook alle andere depar tementen begeleiden bij het ener giebeheer in hun gebouwen. Daar voor maken wij voor hen program ma's. Met een bijdrage van 4 mil joen gulden denken wij het ener gieverbruik in de overheidsgebou wen met tien procent te kunnen be perken. Dat levert een beperking iljoen gulden per jaar energiekosten op", vertelt De Kor te triomfantelijk. Het bovenstaan de cijfer is wel exclusief het depar tement van Defensie, dat een eigen programma voor energiebesparing heeft. In april wil de bewindsman drie tot zes regio-consulenten aanstel len die vooral ziekenhuizen, bejaar dentehuizen en overheidsinstellin gen zullen bijstaan om energie verspilling terug te dringen. Met twee miljoen gulden per jaar aan uitgaven denkt De Korte zo dë energierekening van deze groep in stellingen met tien procent (uitein delijk 150 miljoen gulden) te kun nen beperken. De Korte: "Ook hier is het weer: voor weinig geld kun je veel doen. Je verdient het meer dan terug". Verdubbelen Alle uitgaven voor energiebespa ring en duurzame energie tezamen belopen 200 miljoen gulden per jaar. Een bedrag dat volgens De Korte al snel (mogelijk nog voor de zomer) moet verdubbelen om ener gieverspilling tegen te gaan en milieubehoud te dienen. De Korte erkent zonder meer dat het tegengaan van energieverspil ling door besparing ertoe zal leiden dat er minder energie nodig is. In antwoord op de vraag of dit ook kan leiden tot een negatief besluit over de omstreden bouw van meer kerncentrales in ons land zegt hij: "Dat kun je zo niet zeggen. Dat hangt van het moment waarop de besparing wordt bereikt af. Het is ook de vraag of dit leidt tot minder centrales. Eerder een andere brandstof'. Indien de energieverspilling van vijf miljard gulden per jaar hele maal kan worden teruggedrongen, zal er jaarlijks 24.000 ton stikstof- oxyden, 3000 ton zwaveldioxyde en 16 miljoen ton koolwaterstoffen minder in de lucht komen. We gaan er dan vanuit dat energie in ons land gemaakt wordt met behulp van kolen en gas. Blijft de vraag waarom de minis ter op dit moment met zijn bespa- ringsverhaal komt. Het antwoord is eenvoudig: "Wij coöordineren het energiebeleid, technologiebe leid en de milieutechnologie. Dat is vanouds onze rol. Wij hebben bo vendien al een jarenlange ervaring. Het is nuttig als Economische Za ken op beide terreinen een belang rijke rol speelt", klinkt het vastbe raden. Maar wat dan met het ministerie van milieu (VROM)? Schiet dat dan tekort? De Korte: "Voor milieuverbeteringen in de investe- rings- en technologiesfeer is sa menwerking tussen Economische Zaken en VROM een noodzakelij ke voorwaarde. Het gaat om een ge zamenlijke operatie van het hele kabinet. Net als bij het werkgele genheidsbeleid. Beiden hebben de hoogste prioriteit". Samenwerking De Korte wil onderscheid maken •tussen de soorten milieuvervui ling. Daar waar het gaat om lucht vervuiling door koolwaterstoffen is internationale, mondiale samen werking geboden. Koolwaterstof fen veroorzaken immers het broei kaseffect. Maatregelen van ons land alleen kunnen hier niet hel pen. Wat luchtvervuiling door an dere stoffen aangaat wil De Korte Europese samenwerking. Hij wijst erop dat 60 procent van alle stik- stofoxyden en zwaweldioxyde die in 'Nederlandse' lucht zit, afkom stig is van elders. Milieuproblemen die ons land al leen moet aanpakken zijn onder meer de uitstoot van ammoniak in de lucht, bodem- en grondwater vervulling alsmede de hoeveelheid afyal die dagelijks vrijkomt. "Dat is onze eigen pakje aan", meent De Korte. Eén ding staat voor de minister vast: door alle activiteiten op ener gie- en milieugebied zal de kwali teit van "de economie" in ons land beter worden. In die volgorde, met het welzijn van de economie op de eerste plaats. Minister De Korte: "Wij gaan ook alle andere departementen begeleiden bij het energiebeheer in hun gebouwen. Daarvoor maken wij voor hen programma's". (foto gpd) ENSCHEDE - Misschien is het za terdag weer „uitzetdag". Heel wat Syrisch-orthodoxe christenen in Enschede zullen daarom eind deze week weer een ander slaapadres zoeken om te voorkomen dat de politie hen vindt. door Albert Holterman Elke zaterdag immers vertrekt vanaf Schiphol het enige toestel in de week dat rechtstreeks naar de Syrische hoofdstad Damascus vliegt'. En als er wordt „uitgezet", gebeurt dat altijd met een recht streekse vlucht om moeilijkheden tijdens tussenlandingen (en moge lijke „terugzending" naar Neder land) te voorkomen. Vandaar dat aan het einde van de week de span ning onder de Syrisch-orthodoxe gemeenschap in Enschede (ruim 200 mensen) altijd toeneemt, zeker na de uitzetting vorige week zater dag van twee vrouwen en een kind die de rest van hun - ondergedoken - familie in Nederland moesten achterlaten, en sindsdien in Syrië gevangen schijnen te zitten. „Het is toch een verschrikkelijke gedachte dat mensen als proefko nijnen worden teruggestuurd", zegt Herman Amelink, voorzitter de stichting vluchtelingen werk in Enschede. Want niemand weet wat er in Syrië gebeurt met die mensen. Het is een gesloten land waar president Assad al vele jaren lang met ijzeren hand regeert. De rapporten van Amnesty over Syrië zijn summier „maar wat er van de intimidatie en de discrimi natie in het land bekend is, doet het ergste vrezen", meent Amelink. Wie echter verwacht dat de grote Syrisch-orthodoxe vereniging in Enschede (rond de 2000 leden) de ene actie na de andere zou houden voor de groep van 200 mensen wie een uitzetting boven het hoofd hangt en van wie ongeveer de helft is ondergedoken, komt bedrogen t. „We bemoeien ons er niet mee. Er wordt ons ook niet om steun ge vraagd", zegt secretaris S. Kara van de vereniging. „Het is hun eigen zaak en zij bekijken het maar", voegt hij er zelfs hardvochtig aan Spitsroeden Als men wil begrijpen hoe het mo gelijk is dat een Syrisch-orthodoxe vereniging, zo oordeelt over Sy risch-orthodoxen moet men spits roeden lopen over namen, en over religieuze en politieke opvattin gen. De term Syrisch-orthodox duidt een geloofsrichting aan, terug gaand op de begintijd van het christendom. In de Griekse verta ling van het Nieuwe Testament worden met Syriërs (Suroi) de Ara- meërs van Mesopotamië bedoeld. De Syrisch-orthodoxe vereniging richt zich alleen op het religieuze en culturele erfgoed en wil zich ab soluut niet met politiek bezighou den. Twee jaar geleden vormde zich in Enschede een afsplitsing van de Syrisch-orthodoxe vereniging die zich de Mesopotamische ging noemt. Die heeft wel c een politieke doelstelling: d ting van een Assyrische staat in het gebied waar Syrië, Turkije en Iraq aan elkaar grenzen. Secretaris Kara van de Syrisch- orthodoxe vereniging is daar kort over: „Je vergeet je land nooit, dat blijft altijd een droom, maar de groep Syrisch-orthodoxen in de wereld is te klein voor de stichting van een eigen staat". Zoals de meeste leden .van de vereniging is Kara van oorsprong uit Turkije af komstig. De Syrisch-orthodoxen uit Turkije moeten niets weten van de Assyrische aspiraties van hun geloofsgenoten uit Syrië. In feite is het voor iedereen - ook voor de stichting vluchtelingen werk - onduidelijk hoe ver die aspi raties precies gaan. In Syrië schijnt ondergronds een partij te opereren die zich ADO noemt (Assyrische Democratische Organisatie). „Ik kan niet inschatten hoe gevaarlijk ADO voor de Syrische staat is", er kent Amelink. De hier verblijvende vluchtelin gen baseren zich echter veelal op het lidmaatschap van de ADO als motivatie waarom terugkeer naar hun land voor hen erg gevaarlijk is. Voordat wij in Nederland dan zeg gen dat het waarschijnlijk wel mee zal vallen, moeten we, aldus Ame link, goed bedenken dat in een isla mitische staat als Syrië het chris tendom al gauw als een bedreiging wordt gezien. „En het is een staat, gestoeld op intimidatie, waar je geen voet verkeerd hoeft te zetten of je wordt bij de kladden gepakt". Bloemen Als we net zitten te praten, wordt er bij Cecil Morselt van het comité 'Help de Vluchtelingen uit Syrië' gebeld. Aan de deur staat een vrouw die voor haar een bosje bloe men op de markt heeft gekocht. „Dit is voor jou. Ik vind het zo knap wat je doet". Cecil is er helemaal van in tranen en het doet haar even de anonieme dreigbrief vergeten die ze een dag tevoren kreeg. Al vier jaar vormt ze met zeven anderen (Nederlanders en Syriërs) het comité dat zich inzet voor de Syrische christenen. Voor haar is het geen vraag of ze in Nederland mogen blijven: „Ik ben ervan over tuigd dat ze echt vluchtelingen zijn". "ADO bestaat, maar het is bela chelijk om te denken dat je dat vanuit Nederland kunt bewijzen. De mensen hebben natuurlijk geen lidmaatschapskaart en als je de Sy rische autoriteiten vraagt, zullen ze uiteraard zeggen dat ADO niet be staat". Want officieel bestaat in Sy rië maar één partij: de Ba'ath-partij van president Assad en tegen die allesverpletterende islamitisch- communistische macht proberen de Syrische christenen zich met hun ADO te beschermen. En ver geet niet, aldus Cecil, dat Syrië een land in oorlog is en dat het troepen naar Libanon zendt waar de Syri sche christenen misschien tegen hun broeders van de christelijke milities moeten vechten. „Zodra een land in oorlog is, komt de min derheid in de verdrukking, kijk maar naar de joden bij ons in de oorlog". Vandaar de uittocht van Syri sche christenen - vier, vijfjaar gele den - niet alleen naar Nederland, maar ook naar Zweden, Australië, Amerika. Vaak wordt gedacht dat ze in Nederland naar Enschede gingen, omdat daar in de buurt (bij Glane) het klooster ligt waar de Sy risch-orthodoxe patriarch voor Eu ropa zetelt. Maar dat is niet meer dan een toevalligheid. De Syrische kerk bemoeit zich absoluut niet met de Syrische christenen. „Die hardheid kunnen wij Nederlanders moeilijk begrijpen", zegt Cecil die vier jaar geleden nog dacht in het kloostervluchtelingen onder te kunnen brengen. Maar de patri arch gaat regelmatig naar Da mascus, en kan zich daarom niet met de vluchtelingen inlaten, zo is de verklaring. Het comité heeft geen directe be moeienis met het onderduiken van de tien Syrische gezinnen (samen circa 90 personen) die nu in en rond Enschede verblijven bij Syrische families die nog niet zijn „uitgepro cedeerd". "Het is een vreselijke si tuatie", zegt Cecil, "want de gezin nen zijn volledig uiteengerukt: de vader zit hier, de moeder daar, de kinderen weer elders. De toestand is uitzichtloos, want vroeg of laat zullen ze het land worden uitgezet. Ik zou spontaan meedoen als on derduikadres als ik wist dat er vol gende maand een ander beleid zou komen", zegt Cecil, maar als geen ander weet ze dat daarvan geen sprake is. Het comité probeert nu nog Syrische gezinnen naar Cana da en Australië te laten emigreren. Tot aan het vertrek van ds. W. G. J. van der Sluys vorig jaar was de predikant van de her vormde Jeruzalemkerk-gemeente in Amsterdam naast het gewone wijkwerk ook verantwoordelijk voor het pastoraat onder gerefor- meerde-bonders die tot deze ge meente willen behoren. De cen trale kerkeraad in de hoofdstad echter was voor ontkoppeling van beide taken. De Jeruzalem- kerk moest net zo'n wijkgemeente worden als alle andere. Zo werd de profielschets voor de te beroepen predikant aange past en gingen gemeenteleden op zoek naar een geschikt ie mand. Ze kwamen terecht bij ds. L. Wüllschleger in Den Haag. Het klikte al gauw tussen de wijkgemeente en deze predi kant, die in de Hofdstad ruim schoots zijn sporen heeft ver diend. Ook het bestuur van de centrale kerkeraad maakte ken nis met hem. Maar wat bleek toen? Ds. Wüllschleger is lid van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk, de organisatie van de rechtse vleugel. En met die mogelijkheid had de centrale kerkeraad geen rekening gehou den, Wüllschleger (36) schiet in de lach bij het horen van het verslag van E. O. Sondorp, secretaris van de centrale kerkeraad, in het blad 'Present' van hervormd Amsterdam en Amstelveen. "De wijkgemeente en de centrale ker keraad wisten van het begin af dat ik een bonder ben. Daarover bestond geen misverstand". Hij is niet zo bang voor span ningen die door zijn komst naar Amsterdam gesteld dat hij het beroep aanneemt zouden kun nen ontstaan. "Ik vind deze gang van zaken eigenlijk wel leuk. Het trekt me eerder aan dan dat het me ervan zou weerhouden het beroep aan te nemen". In de centrale kerkeraad, die hem uiteindelijk toch heeft be roepen, bestonden bij vrouwelij ke leden bezwaren tegen een pre dikant die tegen de vrouw in het ambt zou zijn. Anderen echter brachten naar voren dat die op vatting berust op theologisch- historische uitgangspunten en dat een discussie daarover niet moet worden gevoerd bij het uit brengen van een beroep. 'Niet boycotten' Wüllschleger zelf zegt dat de kwestie van de vrouw in het ambt niet zo eenduidig ligt als Sondorp het in zijn kerkeraads- verslag heeft samengevat. "Je moet op grond van het Nieuwe Testament genuanceerd staan te genover het feit dat er vrouwelij ke diakenen zijn. Heel anders ligt dat met vrouwelijke ouderlingen en predikanten. Maar die zou ik in mijn werk niet boycotten. Als je daar zonder meer tegen bent, moet je niet langer lid van de Hervormde Kerk willen zijn. Je komt ze in de classis en in lande lijk verband bijna iedere dag te gen". Ook ds. Wüllschleger vindt, dat een discussie over deze zaak niet thuishoort in een beroe pingsprocedure. Als lid van de centrale kerkeraad in Den Haag maakt hij geregeld mee dat er predikanten worden beroepen die in theologisch opzicht zijn kleur niet hebben, maar wel heel goed in de desbetreffende wijk gemeente passen. "Ik zal het wel uit m'n hoofd laten om tegen te stemmen. Die man kan immers heel goed werk doen". De Haagse gereformeerde- bonder kan zich vinden in de ver ruiming van het blikveld binnen de Gereformeerde Bond. "De cennia lang is daar bijna uitslui tend in de lijn van de individuele geloofsbeleving gedacht. De laatste jaren zie je, dat bonders meer oog krijgen voor macro- ethische problemen". De rede de voorzitter van de Bond, ds. C. van den Bergh uit Noord wijk, vorige week de bondspredikanten opriep om meer aandacht te besteden aan milieuproblemen, noemt Wüll schleger typerend voor deze ont wikkeling. Ds. Wüllschleger ging in 1982 vanuit Tholen, waar hij vijf jaar had gewerkt, naar Den Haag. De laatste tijd werden regelmatig beroepen op hem uitgebracht, maar steeds bedankte hij. Afge wacht moet worden of hij het be roep uit Amsterdam aanneemt. Beroepen Hervormde Kerk: aangeno men de benoeming tot vicaris in Rotterdam-Delfshaven kandi daat J. W. Roodenberg Rotter dam, naar Middelburg (deelwerk voor vrijzinnig hervormden) K. Hendrikse Zierikzee. Doopsgezinde Broederschap: aangenomen naar Giethoorn A. H. Bakker Franeker eo. Katwijk aan Zee. Ds. P. C. Koster hoopt op 25 juni afscheid te nemen van de gereformeerde kerk in Katwijk aan Zee wegens vertrek naar Maasdijk. Daar zal hij op 3 september intrede doen. Oegstgeest. De bevestiging en intrede van drs. G. J. de Bruin als predikant van de gerefor meerde kerk in Oegstgeest kun nen door onvoorziene omstan digheden op 29 januari niet door gaan. De kerkeraad hoopt bin nen niet al te lange tijd een nieu we datum vast te stellen. Hillegom. Het Hervormd Kerkkoor in Hillegom bestaat veertig jaar. Dat wordt zondag gevierd met een kerkdienst in de Maartenskerk, waarin ds. T. Ver beek voorgaat en het koor en Wil lem Lekkerkerker, trompet, meewerken, en een ontvangst in het Maartenshuis na afloop. Op 10 maart zal er een feestavond voor de leden zijn en op 25 april staat nog een korenavond in de king met de Ko ninklijke Christelijke Zangers- bond.. isaudé in Maastricht Dominee Beyers Naudé (73), oud-secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Ker ken, kreeg vanmiddag aan de Rijksuniversiteit Limburg een eredoctoraat voor zijn 'onophou delijke strijd tegen apartheid'. Dat gebeurde in een plechtige zitting ter gelegenheid van de dertiende dies-viering. In een gesprek met persmen sen zei Naudé gisteravond, dat voor Nederland een 'vooraan staande rol' is weggelegd om meer economische maatregelen van het buitenland tegen Zuid- afrika af te dwingen. Hij erken de, dat die ook de zwarte meer derheid kunnen treffen. "Daar om moeten er selectieve sancties worden genomen. Zo kan ik mij voorstellen dat Nederland de landingsrechten van de Zuidafri kaanse luchtvaartmaatschappij opzegt. Dat treft de zwarten niet, want 98 procent van de passa giers is blank". Hetzelfde geldt, volgens de Zuidafrikaanse predi kant, voor elektronische kennis en apparatuur uit het buitenland. "De meest ideale situatie zou natuurlijk zijn als er geen sanc ties nodig waren. Maar er is geen keus. Anders wordt het geweld alleen maar erger en worden mil joenen zwarten, tegen alle rech ten van de mens in, zwaar onder drukt". Politiek. De Oostduitse re gering heeft de Evangelische Kerk in dat land publiekelijk ge waarschuwd zich buiten de poli tiek te houden. Het staats-pers- bureau verspreidde een scherpe aanval op ds. Manfred Stolpe, vooraanstaand kerkelijk functio naris in Berlijn, die in de West- duitse krant 'Die Welt' de verrui ming van reismogelijkheden voor Oostduitsers onvoldoende had genoemd. "Stolpe geeft naar alle kanten interviews weg, als er maar iets negatiefs over de DDR in staat". Dieren. Een Westduitse vere niging van bonthandelaren heeft de leiding van de Evangelische Kerk in Duitsland gevraagd een kerkdienst met dieren (op 15 mei iii een klooster bij Giessen) te ver bieden. Ze vreest 'stemmingma kerij' tegen de pelsdier-branche. In juli vorig jaar werd voor het eerst zo'n dienst gehouden. Daar waren veel dieren bij. De tv zond dat uit. Het predikantenecht paar Christa en Michael Blanke houdt iedereen voor, dat dieren broeders en zusters van de men sen zijn. Voorzitter Gerhard Mill van de bonthandelaren meele vend kerklid kan zich niet vin den in deze 'gelijkstelling van mens en dier'. "De mens heeft van God het recht gekregen produk- ten uit de natuur te gebruiken". Hij beschouwt de vos en de bi- samrat beslist niet als familie.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2