Bewoners niet aanspreken met omaatje of 9 Bijval voor behoud van Haagse stageplaatsen Toename bezoekers zwembaden Voorwaardelijke cel geëist wegens ontucht VRIJDAG 13 JANUARI 1989 LEIDEN Afscheid Rini Boumeester van Zuydtwijck LEIDEN Als een beroep kerkdiensten, ontspanningsavon- heeft ze het nooit beschouwd, "want daarvoor is dit werk te verweven met mijn hobby het omgaan met mensen Rini Boumeester (65) heeft vandaag den en vakanties, hielp bij jubilea verjaardagen, had de biblio theek onder haar beheer en pro- mogelijk enige privacy te verschaffen. "Dat heel belangrijk. Op de afdelin- na 12 1/2 jaar afscheid genomen gen, waar bijna alleen haar werk als gastvrouw i Verpleeghuis en Reaktive- ringscentrum Zuydtwijck aan de Aaltje Noordewierlaan. Vanwege haar leeftijd en omdat het werk haar te zwaar wordt stopt zé er mee. "Mensen staan niet stil bij wat gastvrouw-zijn allemaal in houdt. Het is echt niet alleen maar koffie schenken. Patiënten moeten bijvoorbeeld van boven naar bene den worden gehaald, je hebt over leg met alle disciplines in het huis, moet van alles organiseren, onder houdt contact met familieleden, er is avondwerk. En: het is officieel een baan voor vijftien uur, maar ei genlijk bén je er veertig uur in de week mee bezig". door Simone van Driel Rini Boumeester kwam op 15 au gustus 1977 in dienst als parttime gastvrouw en was daarmee de eer ste 'hostess' van Zuydtwijck. "Ik ben hier aanvankelijk binnengeko men als vrijwilligster, heb voor de ziekenomroep op zaterdagmorgen platen gedraaid. Zuydtwijck heeft een eigen boot en ik ging als gast- 5 op tochtjes. Later werd' r 15 i r de v te gastvrouw te worden". Haar werk heeft Boumeester al tijd boeiend en afwisselend gevon den. Ze droeg onder meer zorg voor het serveren van thee en kof fie (als vrijwilligster), organiseerde ïrsponskamers zijn, hebben de bewoners die privacy niet. En men sen willen toch wel eens een plekje voor zichzélf en hun familie heb ben". Overvol Veel belang ook hechtte ze aan haar taak om toekomstige patiën ten en/of hun familie rond te lei den. "Het is goed als mensen weten in wat voor huis ze terecht komen", stelt ze. "Het ziet er namelijk vaak anders uit dan men denkt. Patiën ten moeten er bijvoorbeeld op wor den voorbereid dat ze met andere mensen op een kamer komen. Waar een bed leeg is, komt een pa tiënt, zo'zit dat nou eenmaal, er is weinig keus. Alle huizen zijn im mers overvol. Ik vind dat aan die voorbereiding vanuit de ziekenhui zen soms te weinig wordt gedaan. Het lijkt af en toe of ze daar zelf nauwelijks weten hoe het in een verpleeghuis toegaat". Volgens Boumeester hebben de algehele 'verstopping' in de ge zondheidszorg en de vergrijzing er voor gezorgd dat mensen nu veel langer in verpleeghuizen verblij ven dan vroeger. In Zuydtwijck doet dat verschijnsel zich ook voor. "De meeste bewoners zijn tussen de 75 en de 90 jaar. Als ze bijvoor beeld dement worden, waarvoor een andere verpleging nodig is, kunnen ze niet in een speciaal huis voor dementen worden geplaatst. Dat maakt het werk op de afdelin gen zwaarder". De ex-gastvrouw wist zich in haar werk gesteund door ongeveer twintig vrijwilligers, buiten wie ze naar eigen zeggen absoluut niet kon. "Die hulp is hard nodig, je kunt niet alles alleen doen. Mijn grote wens is dat er jonge vrijwilli gers bij komen en dat er op elke af deling een vaste vrijwilliger komt die met de patiënten meegaat naar het ziekenhuis. Die wens heb ik he laas niet kunnen vervullen". teit, het openstaan voor iedereen, maar ook een type zijn om de touw tjes in handen te nemen. En na tuurlijk graag met mensen willen omgaan. Als gastvrouw moet je ook het goede voorbeeld geven richting vrijwilligers, anders is het gauw over. Die instelling moet je wel hebben. En ik vind het fijn om te proberen mensen een beetje bo ven hun eigen leed uit te tillen". Rini Boumeester wordt opge volgd door Martha Bouckaert (35), thans hoofd Textielverzorging van Zuydtwijck. Het valt Boumeester niet licht de fakkel door te geven en afscheid van het verpleeghuis te nemen. "Ik heb een grandioze tijd gehad en het zal wel even pijn doen, maar ik zie het als een afge sloten episode in mijn leven. Ik neem echter niet voor altijd af stand van het huis, ik denk dat ik wel weer als vrijwilliger terugkom. Het is en blijft mijn Zuydtwijck". l> Rini Boumeester als gastvrouw bij Zuydtwijck. Messen slijpen kost 150 gulden LEIDEN - Een bejaarde vrouw is gistermiddag opgelicht door een man die zich uitgaf voor messen slijper. De man belde bij de woning van de bejaarde aan de Beethoven- laan met het verzoek de messen te mogen slijpen. Toen de vrouw zei dat dit niet nodig was, wilde de "Omdat je als gastvrouw zichtbaar i persoonlijk contro- bent. Ja, ik ken bijna alle patiënten (176, red.) van naam. Dat is ook be langrijk, de mensen willen natuur lijk niet met 'hé omaatje' of 'me neertje' worden aangesproken, dat is een verschrikking". Ze vindt het moeilijk om de voor- het gastvrouwschap benodigde ei genschappen te schetsen, maar noemt in elk geval "een opgeruimd karakter, een bepaalde spontani- Afgesloten Praatpaal, vraagbaak, een beetje het gezicht van Zuydtwijck was Ri ni Boumeester. "Ben jij de directri- werd haar vaak gevraagd. leren. In overleg met de hij Enkele minuten later was de man alweer terug met de zes mes sen en een rekening van 15Ö gul den. De vrouw heeft de rekening betaald. Een kennis waarschuwde later de politie. De man werd ech ter niét meer aangetroffen. KALE MOLEN DE VALK LEIDEN - De Leidse zwembaden hebben vorig jaar beduidend meer bezoekers getrokken dan het jaar daarvoor. De Zijl en het Vijf-Mei- bad zagen het bezoekersaantal met achttien procent stijgen. Ondanks het slechte weer bleef het bezoe kersaantal in het buitenbad De Vliet gelijk aan 1987. Het open lucht zwembad van De Zijl trok zelfs meer bezoekers. Het hoofd van de dienst sport en recreatie, J. Duivesteijn, zegt dat de belangstelling voor het recrea tief binnenzwemmen nog steeds toeneemt. Eigenlijk is het niet mo gelijk om de recreatiezwemmers meer ruimte te geven, omdat de zwemverenigingen een groot be slag leggen op de zwembaden. Dat is dan ook een van de rede nen dat er een plan is gemaakt om een deel van het onoverdekte bad van De Zijl te overkappen. Dat zwembad zou dan de beschikking hebben over twee baden, waarvan er een voortdurend beschikbaar is voor recreatief z LEIDEN - De wieken van molen De Valk ondergaan een flinke opknap beurt. Het houten hekwerk is aan vernieuwing toe. Omdat daarvoor eerst de oude hekken moeten worden verwijderd ziet de Leidse molen er momen teel een beetje kaal uit. Dezer dagen is een begin gemaakt met het maken van het nieuwe hekwerk. Het karwei, dat rond de 20.000 gulden kost, zal ongeveer 4 weken in beslag nemen. Daarna ziet De Valk er weer als van ouds uit. (foto Jan Holvast) LEIDEN De Leidse Vereniging van Co-assistenten (LVC), waarvan alle co-assistenten lid zijn, heeft zich achter de doelstellingen van de actiegroep Verontruste Leidse Artsen in Opleiding (VLAIO) ge steld. Deze heeft er bij het bestuur van de Leidse universiteit op aan gedrongen de afstoting van stage plaatsen in twee Haagse ziekenhui zen te heroverwegen. De artsen in opleiding zijn niet zozeer gekant tegen het opheffen van een groot aantal stageplaatsen, maar ze zijn verontrust over de kwaliteit van de resterende plaat sen. Uit enquêtes onder co-assis tenten (Seco-enquête) is namelijk gebleken dat de plaatsen die de medische faculteit wil behouden in het Academisch Ziekenhuis en het Elisabethziekenhuis van veel min dere kwaliteit zijn dan die in het Haagse Westeinde en Leyenburg. In het Elisabethziekenhuis schort het volgens de Seco-enquête aan een goede begeleiding van de co- assistenten, terwijl in het Acade misch Ziekenhuis veel patiënten met specifieke kwalen worden be handeld. "Wij hebben meer aan een patiënt met astma of 'gewone' suikerziekte dan aan een patiënt wiens kwaal in de gewone huisarts praktijk nauwelijks voorkomt. Het besluit van het faculteitsbestuur is in strijd met het regeringsbeleid om de eerstelijns-gezondheids zorg, waaronder die van de huis arts, te versterken". Het argument van het faculteits bestuur hiertegen is echter dat 'ge wone kwaaltjes' toch wel aan de or de komen, maar dat een huisarts ook specifieke gevallen moet kun nen onderkennen en dat daarvoor REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Harde aanpak (I) Onderwijs- en emancipatiewet- houder Henriëtte van Dongen is dinsdag in deze rubriek uitgeroe pen tot Leids politicus van het af gelopen jaar. Van Dongen houdt zich al.meer dan 10 jaar bezig met de emancipatie in Leiden, eerst als raadslid en later als wethou der. Wat is er in die 10 jaar veran derd? Hebben vrouwen werke lijk een groter aandeel verwor ven binnen het gemeentelijk ap paraat? Bekleden ze hogere functies dan m jaar geleden? In 1980 was Leiden dan ook één van de eerste gemeenten die kon bogen op een heus emanci patiebeleid. Dat is de afgelopen jaren verder ontwikkeld en aan gescherpt. De gemeente Leiden loopt thans voorop met een ver gaand voorrangsbeleid voor van basisscholen van het vrou welijk geslacht. Toch worden vrouwen met voorrang benoemd totdat de grens van 70% is be reikt. Vandaag neemt het college van B en W een besluit nemen over de benoeming van een vrou welijke conrector op de Rem brandt scholengemeenschap. Aanvankelijk voerde de wet houder een 'zacht beleid'. Dit wil zeggen dat bij gelijke geschikt heid de voorkeur werd gegeven aan een vrouw. De cijfers toon den aan dat dit beleid, ondanks alle mooie voornemens, niet werkte. Vorig jaar is daarom ge kozen voor een 'harde aanpak' en krijgen vrouwen gewoon voor rang. Pas als is gebleken dat ab soluut geen geschikte vrouwelij ke kandidaat wordt gevonden kan er een man worden be noemd. Het afgelopen jaar is men er in driekwart van de gevallen in ge slaagd een vacature door een vrouw te laten vervullen en is in twee gevallen een vrouw be noemd als hoofd van een ge meentelijke directie. Het ge meentelijk emancipatiebeleid is er voorts op gericht meer vrou wen in technische functies te be noemen. Dat is onder meer ge lukt bij de Leidse brandweer waar momenteel vier brand weervrouwen werkzaam zijn en met een project voor zes vrou wen die een wevershuisjes res taureren om ervaring in de bouw op te doen. Als gevolg van het gekozen be leid bestaat thans 62% van het personeel bij het openbaar on derwijs in Leiden uit vrouwen en is meer dan 50% van de hoofden Harde aanpak (2) Het mag opvallend genoemd worden dat de benoeming van een vrouwelijke rector aan het Barlaeusgymnasium in Amster dam zoveel opwinding veroor zaakt terwijl de Leidse wethou der er schijnbaar moeiteloos in slaagt een beleid te verwezenlij ken dat veel verder gaat dan het Amsterdamse. Hoe verklaart Van Dongen dit verschil? "Ik denk dat het onder meer komt doordat wij in Leiden al tien jaar bezig zijn. Het streven naar 50% vrouwelijke school hoofden werd bijvoorbeeld al be reikt toen vrouwen nog 'bij gelij ke geschiktheid' voorrang kre gen. In de afgelopen jaren heb ik de acceptatie van het voorrangs beleid voor vrouwen zien stijgen. Benoemingen worden daardoor gemakkelijker geaccepteerd en veroorzaken geen commotie meer. Toch zullen niet alle mannen blij zijn dat vrouwen worden voorgetrokken Van Dongen: "De weerstan den die er in de maatschappij zijn blijven altijd wel de kop op steken. Die mentaliteit is niet ge makkelijk te veranderen. Het blijft een kwestie yan lange adem". Vinden de collega's van Van Dongen een hard emancipatie beleid net zo belangrijk als zij zelf of moeten die ook weieens hard aangepakt worden? "In het college van B en W ko men evenveel nuances voor als in het maatschappelijk veld", antwoordt de wethouder diplo matiek. Op de vraag of wij hieruit mogen concluderen dat ook in B en W vergaderingen hardnekki ge weerstanden de kop opsteken reageert Van Dongen: "De één staat er meer achter dan de an- Emancipatiewethouder Henriëtte van Dongen: "We zijn aardig op weg". der. Maar het emancipatiebeleid is door het college vastgesteld en wordt dus wel uitgevoerd". De wethouder ontkent dat haar col lega-wethouders, als ze er zelf niet is, hun kans schoon zien een man in een hogere of leidingge vende positie te benoemen. "Nee, dat gebeurt niet. Zo loyaal zijn we onderling wel". Harde aanpak (3) Sinds enige tijd wordt voor bui tenlanders eenzelfde soort beleid gevoerd als voor vrouwen. Bin nen vier jaar hoopt de wethouder daarmee te bereiken dat 3,5% van de ambtenaren uit etnische minderheden afkomstig is. Het doelgroepenbeleid is er ook op gericht de positie van homo seksuelen te verbeteren. Via ad vertenties in homo-bladen (de Gay Krant) worden homoseksu ele leraren opgeroepen te sollici teren naar vacatures in het on derwijs. Het nut van een derge lijk vacature-beleid wordt door het onderwijs wel betwijfeld. Maar volgens de wethouder blijkt juist uit sollicitatiebrieven dat mensen reageren omdat ze de advertentie in het homoblad hebben gelezen. Van Dongen erkent dat de ad vertenties in tijdschriften als de Gay Krant of het feministisch maandblad Opzij deels een sym bolische functie hebben. "Door ons te richten op bepaalde groe pen laten we naar buiten toe wel duidelijk blijken dat ze welkom zijn". Het uiteindelijke doel waar naar de wethouder streeft is een ambtenarenkorps dat een betere afspiegeling is van de Leidse be volking. Dit betekent onder (foto Loek Zuyderduin) meer dat 32% van de vrouwen die beschikbaar zijn voor de ar beidsmarkt straks in het perso neelsbestand terug te vinden zijn. Omdat te bereiken moet in de huidige collegeperiode 60% van de vacatures door vrouwen worden vervuld. Van Dongen: "Aan het begin van de collegepe riode zaten we nog op 26%. Nu zitten we op 28 a 29%. We zijn dus aardig op weg". Als de gemeente straks haar ei gen zaakjes op orde heeft is dat voor de wethouder geen reden om onderuit te zakken. Van Don gen: "Het doelgroepenbeleid is een zaak die navolging verdient Ik wil niet uitsluiten dat we in de toekomst maatregelen nemen om bedrijven die voor ons wer ken als voorwaarde te stellen dat zij ook een bepaald percentage vrouwen en buitenlanders in dienst nemen". een stage in een academisch zie kenhuis een noodzakelijk praktijk onderdeel is voor de arts in spé. Het College van Bestuur zal zich waarschijnlijk komende week over de kwestie buigen, waarbij niet uit te sluiten valt dat van het stand punt van de faculteit zal worden af geweken. De overkapping moet de ge meente betalen uit de opbrengst van de grond, die door zwembad De Zijl wordt afgestoten. Uit een eerste onderzoek is echter geble ken dat de grond onvoldoende op brengt om de overkapping te reali seren. Duivesteqn ziet echter wel mogelijkheden om de benodigde financiën bij elkaar te krijgen. "Een aantal sportvelden wordt be bouwd in het kader van de nota 'bouwen in bestaande wijken'. Ik kaart binnenkort bij wethouder Tesselaar aan de grondopbrengst te gebruiken voor die overkap ping", zegt Duivesteijn. DEN HAAG/LEIDEN - Wegens ontucht met twee achtjarige jon gens en poging tot ontucht met een even oud meisje is gisteren voor de Haagse rechtbank zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf gens^ geëist tegen een 20-jarige Leide- naar. De man had op 11 december 1987 in Leidschendam een jongen getracht te verleiden tot ontuchtige handelingen. Toen de jongen zich verzette, gaf hij hem een klap. Op 6 januari vorig jaar deed zich een identiek geval voor. Het meisje had hjj op 21 januari getracht aan te randen. Hij had haar in Leidschendam in de bosjes getrokken, maar het meisje verzet te zich hevig. De man heeft al eer dere veroordelingen op hetzelfde gebied in zijn strafblad staan. Hoe het kwam dat hij weer in zijn oude fout was vervallen, wilde recht bank-president, mr. J. van Over- beek weten. Het bleek dat spannin- Endegeest moet bedden inleveren LEIDEN - Psychiatrisch zieken huis Endegeest moet tot 1992 50 bedden (elf per jaar) inleveren. Twintig plaatsen daarvan worden overgeheveld naar het Regionaal Instituut Beschermende Woonvor men. Het ziekenhuis krijgt er twaalf plaatsen bij voor de dagbe- handeling, wat evenwel ten koste' gaat van een evengroot aantal plaatsen in de intramurale zorg. De beddenreductie en uitbrei ding van de dagbehandeling pas sen in het beleid om psychiatrische patiënten waar mogelijk buiten de instellingen te behandelen. Vol gens directeur patiëntenzorg dr. A.J. Lameijn van Endegeest, voor stander van een 'kleiner en over zichtelijker' ziekenhuis, kan Ende geest de krimp in principe aan om dat er enige ruimte zit tussen het aantal erkende bedden (nu 504) en de bezetting. "Ik ben niet heel bezorgd over de reductie. Wel is het zo dat het over hevelen van plaatsen naar het RIBW in 1990 met exploitatie- schokken gepaard zal gaan en dat de sector waar chronische patiën ten worden behandeld, verder on der druk komt te staan. Van de hui dige 225 patiënten is de helft ouder dan 65 jaar, die mensen zijn moei lijk te revalideren. En we hebben de afgelopen jaren al ruim 80 plaat sen ingeleverd". gen op zijn werk hem te veel waren geworden en zich dat op deze ma nier uitten. De Leidenaar is onder behande ling bij de Jelgersmakliniek en vol- rapport was hij ten tijde het gebeurde verminderd toe rekeningsvatbaar. Ook heeft hij re gelmatig contact met een reclasse- ringsambtenaar," die gisteren ook op de zitting kwam getuigen. Zij durfde nog niet te zeggen dat er echt al verbetering in zijn toe stand is opgetreden. "Het gaat wel de goede kant op", vond zij, „want spanningen kan hij al signaleren en omdat er ook gezinstherapie is kan hij er nu ook over praten". De amb tenaar dacht wel dat de behande ling nog een hele tijd zal duren. Officier van justitie, mr. M. Renc- kens, vond de behandeling van de strafzaak tegen de jonge Leidenaar een schoolvoorbeeld van een zit ting die met een oog naar het kin derrecht keek. "Het draait hier niet om de bewezen verklaring, maar het draait erom wat moet er met hem gebeuren. Ik maak me be zorgd om de toekomst". Zij was blij dat de man baat heeft bij de thera pie en meende dat een strafzaak als deze hiervoor als een breekijzer had gefungeerd. Om de ontwikke ling niet af te breken eiste zij een geheel voorwaardelijke straf, maar wel een langere proeftijd dan nor maal. Gedurende die proeftijd moet de man van de officier zijn therapie voortzetten en contact houden met de reclassering. De rechtbank doet 26 januari uit spraak. Burgerlijke Stand LEIDEN - Overleden: J. Oberstadt geb 10 nov 1939 vrl. echtg. van J. van Leeuwen, W.J. van Hoevelaak geb 10 okt 1951 man, E.D.H.R. Davies geb 7 dec 1939 man, J.D.W.T. Abbink geb 23 mrt 1906 man, L. van den Berg geb 20 jan 1921 man, X.M. van der Zwan geb 25 mei 1987 man. P.L. Koelewijn geb 16 feb 1912 man, C. Crama geb 11 jun 1907 vrl. geh. gew. met W. van der Steen, J.M.H. Spierings geb 17 apr 1915 man, C. van Ree geb 18 jun 1913 man, K.J. Roosendaal geb 13 okt 1926 man, A.C. Bisschop geb 6 (eb 1916 man, J. den Hoed geb 24 jun 1903 man, J. Ouwersloot geb 11 jan 1904 man, C. Schouten geb 12 feb 1943 man, A. Hoogen- doom geb 1 feb 1953 man, A.M. Ingenbleek geb 13 jul 1915 vrl. echtg. van J.J. Kerkvliet, N.H. .van Nieuwenhuijzen geb 6 mei 1941 man, H.D. Stiphout geb 6 okt 1916 man, C. Rietkerken geb 14 jut 1907 man, S.C. Rowsell geb 17 nov 1988 man, F.M. van Wissen geb 31 mei 1924 man, A.M.C. van den Berg geb gew. met D.M. Kuivenhoven, Honderdste leerling 'Woutertje Pieterse' LEIDEN De openbare basis school Woutertje Pieterse aan de A. Duycklaan in het Boer- haavedistrict heeft vanmiddag de 4-jarige Misha Eikerbout als honderdste leerling begroet. Hij kreeg onder meer een boek met tekeningen van zijn mede leerlingen overhandigd. Het binnenhalen van de honderd ste leerling was voor de school aanleiding een klein feestje te vieren met onder meer een kleurwedstrijd en het onthul len van een wandversiering van 100 tekeningen. Woutertje Pieterse, twee jaar geleden opgericht op initiatief van een groep ouders, groeit te gen de landelijke tendens in als kool. In augustus 1987 toen de school de deuren opende, be droeg het leerlingaantal 60. Vol gens directeur Wilma Hofman heeft de groei onder meer als oorzaak dat werknemers van het AZL en de universiteit hun kinderen bij hun werkkring op school doen. "Wij hebben een continu-rooster, zodat de kin deren van half negen tot kwart voor drie onder dak zijn". De groei bewijst volgens de direc teur dat de ouders die zich des tijds voor de komst van een openbare basisschool in het Boerhaavedistrict hebben inge zet, de behoefte daaraan juist hebben ingeschat.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15