'Zwembad Poelmeer drastisch veranderen' 'Hef niet alleen maar hossen en zuipen Wassenaar ruziet met Duinrell Overlast vuilnis kwelt Voorschotenaren Impasse blijft over beheer bar Muzenhof REGIONAAL GEZICHT PAGINA 14 REGIO LEIDEN VRIJDAG 13 JANUARI 1989 B en W niet naar nieuwjaarsfeest uit onvrede over ,keerlus, WASSENAAR - In een officiële verklaring hebben B en W van Wassenaar vanmorgen laten weten dat zij vanavond verstek laten gaan op het nieuw jaarsfeest van Duinrell en NZH, te houden in het Duin- rellse Tiki-bad. Volgens die verklaring is de verhouding tussen de gemeente en Duin rell de laatste tijd onder druk komen te staan "als een gevolg van een aantal feiten". Het keerlus-conflict bleek de drup pel die de emmer deed overlo pen. Wassenaar ergert zich al jaren aan de situatie met de stoppende en ke rende bussen in de drukke Van Zuylen van Nijeveltstraat en in de smalle Storm van 's Gravesande- weg. Na lang praten kwamen de verschillende partijen uit op een keerlus voor bussen. Vervolgens ontstond gekibbel over de vraag hoe zo'n keerlus moet worden aan gelegd. De gemeente vindt dat de keerlus op het terrein van Duinrell moet komen en een ingeschakeld adviesbureau liet de gemeente we ten dat dat uitstekend kan. Er hoeft dan amper bos te wijken. Duinrell bestudeerde de plannen langer dan was afgesproken en kwam vervolgens met een heel an der verhaal, afkomstig van hetzelf de verkeersbureau dat de gemeen te in de arm had genomen. Voor de keerlus moesten de in- en uitgan gen worden uitgebreid en een stuk je bos worden opgeofferd. Volgens Duinrell kiest ook de NZH voor deze variant. De NZH-directie zwakt dat wat af. Ze wil een "dus danige keergelegenheid dat er geen vertraging optreedt in de ex ploitatie". Dat er een conflict is, verbaast directieleden: "We zijn nog gewoon aan het praten en heb ben goede hoop dat we er best een keertje uitkomen". Omdat partijen maar steeds niets hoorden, werden politieke partijen de afgelopen maanden steeds on geduldiger. Ze voorzagen ze een nieuwe zomer vol keerproblemen. Om alle problemen op te lossen, willen B en W eind deze maand of begin volgende maand een 'open hartig gesprek' voeren met Duin rell. De directie van Duinrell was vanmorgen niet voor commentaar bereikbaar. De Wassenaarse Storm van 's Gravesandeweg, ter hoogte van de Duinrell-ingang. Omdat stemming is over de keerlus hierlaten BenW verstek gaan op het nieuwjaarsfeest. nog geen overeen- (archieffoto) Inbraken bij bedrijven in Benthuizen BENTHUIZEN - In drie bedrijven in Benthuizen is in de nacht van woensdag op donderdag ingebro ken. Bij een textielbedrijf kwamen de dieven via een dakkapel binnen en namen ze voor nog onbekende waarde aan kleding en 600 gulden contant geld mee. Bij een garage- /fietsenhandel, ging het alarm af. Het is nog niet duidelijk of de da ders binnen zijn geweest. Bij een aannemersbedrijf boorden de die ven volgens de politie een gaatje in het kozijn om binnen te komen. Volgens de politie werd niets ont vreemd. De politie heeft het sterke vermoeden dat het om één groep gaat. VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense politiek gaat waarschijnlijk akkoord met de voorstellen om de hoofdroute tussen de kruising met de Wijngaardenlaan en de splitsing met de Koninklijke Marinelaan veiliger te maken in de richting van Leidschendam. Voor 350.000 gul den wordt het fietspad vrijliggend en wordt het aantal rijstroken te ruggebracht van twee naar een. Bij de splitsing met de Koninklij ke Marinelaan wordt de afslag- strook wat ruimer en komt er een aparte keermogelijkheid voor au to's. Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscom missie voor openbare werken. Al- Commissie stemt in met aanpassen doorgaande route in Voorschoten leen de WD moet zich nog bera den op een definitief standpunt, de andere partijen lieten zich lovend uit over het B en W-plan. Raadslid R. de Vries (PvdA/P PR) probeerde vergeefs steun te vinden voor zijn voorstel om de fietsers in de richting van Leiden wat meer veiligheid te geven. Voor de splitsing met de Koninklijke Marinelaan ligt het rode fietspad tussen de stroken voor rechtdoor- gaand verkeer en de afslagstrook in. Over een groot aantal meters kan afslaand verkeer het fietspad kruisen en De Vries wil dat in goe de banen leiden door een stoep- randje. "Op een investering van 350.000 gulden moeten we niet kijken op een bedrag van tien tot vijftiendui zend gulden", zei de radicaal-socia list. Zijn partijgenoot, wethouder J. Visser voelde niets voor het plan en De Vries. VOORSCHOTEN - De vuilverza- melplaats aan de Joke Smitlaan in Voorschoten is gisteren opnieuw aanleiding geweest tot een felle discussie tussen buurtbewoners en de gemeente. Door de commissie openbare werken werd gesproken over het nut van de verzamelbak. De discussie werd gevoerd na een brief van een buurtbewoner die twee maanden lang het gebruik van de verzamelplaats bijhield. Uit zijn inventarisatie bleek dat gemid deld drie huisvuilzakken per week in de bak terechtkomen. Voor de buurt was dat aanleiding om aan te dringen op weghalen van de con tainer. Maar de voorzitter van de com missie, wethouder J. Visser, voelde zakken weghaalden om hun gelijk daar gisteren niets voor. Volgens aan te tonen, hem zijn 's avonds foto's van de De aanwezige buurtbewoners, bak gemaakt waaruit bleek dat de- onder wie R. van Zuijlen, die de be- ze wel degelijk werd gebruikt, al- wuste inventarisatie maakte, rea- leen werden de ochtend na het fo- geerden daarop zeer heftig. Visser tograferen slechts twee huisvuil- kon met moeite de orde handha- zakken op de plaats teruggevon- ven. De commissie besloot uitein den. Dit mysterie loste de wethou- delijk dat de discussie rond deze der op door te suggereren dat de vuilstortplaats maar moest worden mensen uit de flat aan de Joke uitgesteld tot het gesprek over con- Smitlaan wellicht zelf de huisvuil- tainers in de gemeente begint. Commissie betreurt sluiting van buitenbad PvdA'er Haasnoot: "Scheidings wand tussen recreatie- en wed- Strijdbad". (toto Wim Dijkman» OEGSTGEEST - Zwembad Poelmeer in Oegstgeest moet drastisch worden veranderd om het huidige exploitatiete kort van zeven ton terug te dringen. De plannen die er nu liggen, en die voorzien in een verbouwing van het binnen bad en sluiting van het bui tenbad, moeten dan ook wor den uitgevoerd. Tot dit ad vies kwamen gisteren de le den van de raadscommissie voor financiën en sport. voorliggende plan AUTO IN SLOOT - Een man is gis teren met zijn auto aan de Geerweg in Zoeterwoude in het water be land. De politie, die over weinig ge gevens beschikte, kon slechts mel den dat de man ongedeerd was en door een voorbijganger naar huis is gebracht. Zijn auto werd later uit. het water getakeld. LEIDERDORP - De impasse rond de beheerder van de bar van de Lei- derdorpse Muzenhof is nog niet doorbroken. Volgens de beheerder L. van der Schaaf is de terugkeer van zijn grote inkomstenbron, acti viteiten van kaartclub de Buitenge wonen, nog geen reden om terug te komen op zijn besluit 1 februari te stoppen. Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van sie voor sport en ters verlaten pas in september taurant Frerikshof en tot die tijd is de beheerder geconfronteerd met "een inkomstenderving die hij stomweg niet kan opvangen". De kaarters zouden hem jaarlijks 30 tot 35.000 gulden opleveren en hij toog dan ook onmiddellijk naar de gemeente toen de kaarters voor ge- de raadscommis- meentelijke toneel- welzijn. De kaar- voorstellingen weken. "Tijdens dat gesprek kon niks en nu opeens wel", zegt de man die na zijn harde dreigementen door ver schillende raadsleden is opgebeld. Hij hoopt op oplossingen, maar staat huiverig tegenover de sugges tie van wethouder C. Huigen-Bo- ven om zelfactiviteiten aan te trek- Warmondse Billenprikkers maken zich op voor jubileumfeest WARMOND - De carnavals vereniging 'De Billenprik kers' uit Warmond staat aan de vooravond van een bijzon der feest. Morgen viert de club het elfjarig 'jubileum'. Op het programma voor de rest van het jaar staan behal ve de gebruikelijke optocht, nog talloze andere activitei ten. door Wytzia Soetenhorst Voorzitter L. Bunck is sinds zijn jeugd betrokken bij het carnaval. Samen met zijn vrouw en enige anderen besloot hij het 'stille Warmond', elf jaar geleden met een vereniging op te fleuren. "De naam Billenprikkers is afkom stig van het oude woord beuling, dat bloedworst betekent. Arme mensen aten weinig vlees maar wel eens bloedworst en daar prikten ze in. De naam is een soort verbastering", aldus Bunck. Inmiddels heeft de vereniging 260 leden met aan het hoofd een bestuur en de Raad van 11. Elk jaar wordt er een prinsenpaar ge kozen. "Meestal nemen we een echtpaar, want je bent toch vijf dagen volop in touw en dan is het wel zo leuk als je dat samen kan doen. Mijn vrouw en ik waren het ook samen in 1984/1985 en het is echt een hele leuke herin nering", vertelt Bunck. Prinsenpaar "Dat prinsenpaar wordt door het bestuur aangezocht. Het hoeven echt geen mensen te zijn die ac tief zijn in de vereniging. Het sociaalfeest rivieren wel leuk is dringt zich op. "Natuurlijk is het leuk", ant woordt Bunck. "Maar het is vooral heel anders. Daar zwalk je meer van kroeg naar kroeg en vlieg je Jan en alleman om de hals. Hier is het meer een sociaal feest. Wij zetten ook flink de bloemetjes buiten maar hebben ook andere activiteiten. Zo gaan we met de Raad en het prinsen paar naar de bejaarden. We heb ben een middag voor de kleintjes en we gaan op ziekenbezoek bij thuis en in ziekenhui- L. Bunck: "Carnaval is vooral ook maakt ons niets uit", vervolgt de voorzitter. "Je gaat een avondje praten met die luitjes en meestal doen ze het dan wel. Je krijgt vaak vragen over hoeveel het kost. Kijk, als jij als prins een paar leuke jurkjes voor je vrouw wilt kopen en je wilt zelf een nieuwe cape en alles erop en er aan. dan kan dat aardig kostbaar worden. Je kan ook een vrouw hebben die zelf wat naait, dan leen je een cape van de vereni ging, dat kan ook". Het prinsen paar voor het feest in februari, wordt traditiegetrouw de elfde van de elfde bekend gemaakt. Tijdens de carnavalsdagen krijgt de vereniging van de bur gemeester de sleutel van War mond. Officieel heet het dorp dan ook 'Het Rijk der Billenprik kers'. Een café wordt omgedoopt tot residentie van de prins en in het dorp worden allerlei activi teiten georganiseerd. "Maar je moet niet denken dat we alleen maar hossen en zuipen", zegt Bunck De vraag of carnaval boven de Jubileumfeest In het kader van het jubileum zijn er wat extraatjes. Zo krijgen de bejaarden die het carnaval meevieren een leuke attentie en is er voor de kinderen een kin dertheater ingehuurd. Het jubi leumfeest op zaterdag 14 januari begint om 19.00 uur in 't Tref punt in Warmond. Het zal wor den opgeluisterd met de zange res Donna Lynton en de hofka pel van De Billenprikkers, De Billentoeters, verder zijn De Af kokers en De Lenco's aanwezig. "Het is de bedoeling dat alle prinsenparen uit het verleden daar in hun toenmalige kleding naartoe komen. Bij de officiële opening zingen we het War mondse volkslied. En om 11 over 11 is de trekking van een grote lo terij", vertelt de Warmonder. Zelf vierde Bunck nooit carna val in het zuiden. "Misschien dat ik dat ooit nog ga doen. Maar nu heb ik het hier prima naar mijn zin, waarom zou ik het ergens an ders zoeken?". En: "Mensen die nog nooit carnaval gevierd heb ben, worden dol enthousiast als ze het hier een keer meemaken. Je moet het niet zien als alleen maar hossen en zuipen". cabaret- ken. Dat zou een riskante zaak zijn. Overigens bleek gisteravond dat de gemeente dit jaar 1820 gulden beter uit is wanneer de Buitenge wonen hun kaartje leggen in Fre rikshof. Doordat het restaurant een lagere huur vraagt, kan de gemeen telijke subsidie aan de vereniging terug van 2465 gulden terug naar 1025 gulden. zwembadontwerper Koppert en Koenis voorziet in een uitbreiding van het binnengedeelte met een re- creatiebad waarin onder meer een whirlpool, knufïelmuur, stoom- grot en waterglijbaan zijn opgeno men. Aan het plan hangt nog geen prijskaartje, de organisatievorm is nog niet helemaal rond en ook is het ruimtelijk nog niet ingepast in de Overveerpolder. Desondanks klonken er gisteren positieve geluiden over het ont werp. P. van der Boom, adviseur van de Vereniging van Nederland se Gemeenten, noemde het giste ren een plan dat de toets der kritiek zeker kan doorstaan en waar wel licht slechts een stofkammetje doorheen moet worden gehaald. Wel vond hij dat er bij Poelmeer een belangrijke functie verloren gaat wanneer het zwemmen in de buitenlucht onmogelijk wordt. De sluiting van het buitenbad staat echter buiten kijf, aangezien de verkoop van de grond de hele ver bouwing moet bekostigen. Ligweide Wel blijft er bij het binnenbad een ligweide, zodat zwemmers 's zo mers in het zonnetje kunnen lig gen. Van der Boom rekende voor dat voor zo'n dertig- tot veertigdui zend gulden per jaar al een klein buitenbad kan worden geëxploi teerd. Ook de socialist Haasnoot onderkende de behoefte aan een mogelijkheid tot buiten zwemmen. "Per jaar zijn er toch zo'n vijftig duizend mensen die dat willen". Haasnoot vroeg zich verder af of er niet een scheidingswand moet worden aangebracht tussen het wedstrijdbad en het recreatieve bad. "Om inkomsten te verwerven zal hét zwembad veel open moeten zijn, waardoor de activiteiten paral lel lopen. Gaat dit wel goed?" Daar bij stelde hij vast dat het toekom stige toegangskaartje zeker niet te duur mocht worden. Ook Vissers (D66) vond 3,50 gulden voldoende. Bij een stijging van vijftig pro cent van het energieverbruik is het wellicht nodig om aan alternatieve energievoorziening te gaan den ken, vervolgde Haasnoot. Volgens Van Eisen (PPR) zou een windmo len hiervoor uitstekend geschikt zijn. Hij stemde in met de gedachte dat Poelmeer zo aantrekkelijk mo gelijk moet worden gemaakt. "Maar als het buitenbad echt niet te betalen is, ben ik overtuigd". Wethouder Van Veen beloofde bij de volgende bijeenkomst een 'prijsidee' te geven. Van Eisen mikte op een tweespo renbeleid. Aan de ene kant moeten meer mensen naar het zwembad toekomen, aan de andere kant moeten ze er ook langer verblijven. De voorgestelde tijdslimiet moet volgens hem dan ook worden op geheven. Van der Boon waar schuwde in dit verband echter voor "moeders die hun kind om ne gen uur brengen en ze de hele dag in het zwembad laten doorbren gen. Na twee uurtjes beginnen die kinderen zich te vervelen en zit de badmeester met de narigheid opge scheept". Goed idee Van der Boom vond een schei dingswand geen goed idee. "De grote waarde van het bad is juist de grote ruimte. Het wedstrijd- en het vrijzwemmen blijkt elkaar in de praktijk echt niet te bijten. Ik denk eerder aan eenvoudige, lichte, visu ele afscheidingen zoals bij voor beeld plantenbakken. De zwem wedstrijden waarvoor echt absolu te stilte is vereist, moeten op mo menten worden gehouden waarop er weinig animo Een excursie naar een soortge lijk zwembad in Driebergen had sommige raadsleden op ideeën ge bracht. Zo wilde Van Eisen de mo gelijkheid openlaten voor een sau na en fitness-ruimte, aangezien die in Driebergen goed waren voor een opbrengst van' een ton per jaar. Wethouder Van Veen had hier wel oren naar, maar waarschuwde voor de extra energie die hiervoor nodig is en die schade toebrengt aan het milieu. Van Vloten (WD) stelde, in na volging van Driebergen, voor om de beheersvorm wat meer te priva tiseren. "Hoewel er een gemeente lijke inbreng was en het personeel ambtelijke bescherming genoot, kon de directie in Driebergen heel flexibel werken. Er ontstond de mogelijkheid voor het aanpassen van de openingstijden of het aan brengen van reclamemateriaal. Ik heb niet de illusie dat we geen geld meer aan het zwembad hoeven uit te geven, maar er kan wel een ver antwoorde exploitatie ontstaan". Vissers (D66) betoogde dat het het belangrijkste is dat Poelmeer straks voor iedereen de hele dag is te bereiken. "Alsjeblieft geen toe ters en bellen die energie consume ren: houdt het sober en functio neel". Hij achtte een flexibel be heer wel wenselijk, doch binnen de grenzen die de gemeente stelt. De groei moet zich stapsgewijs ont wikkelen en de personeelsbelas- ting moet opnieuw worden beke ken omdat het werken in hogere temperaturen andere eisen stelt. Vivax Verder wenste Vissers te streven naar een garantiebedrag van drie tot vier ton per jaar als exploitatie tekort, terwijl dit nu zeven ton be draagt. Van Veen-zei dit "voor ken nisgeving aan te nemen". Furieus werd de wethouder toen Vissers voorstelde het clubgebouw van Vivax af te stoten en de Vivax- leden daarvoor in de plaats meer faciliteiten te geven binnen het zwembad. "Ik kap nog liever met het hele plan dan dat ik zoiets doe", aldus de wethouder. "Ik heb Vivax beloofd dat zij voor het oude ge bouw een nieuw onderkomen te rugkrijgen. En belofte maakt schuld". Yoorschotenaar ergert zich aan auto's bij kerk VOORSCHOTEN - Voorschote naar A. Lippens vindt dat er op kor te termijn maatregelen moeten worden genomen tegen de overlast van auto's bij de rooms katholieke Laurentiuskerk aan de Leidseweg. Lippens beklaagt zich er vooral over dat vele auto's te koop worden aangebonden. R. de Vries (PvdA/PPR) meende gisteren tijdens een vergadering van de commissie openbare wer ken dat gewacht moet worden op een aanpassing van de algemene plaatselijke verordening (apv). Wethouder J. Visser vroeg zich hardop af of op de parkeerstrook waar het nu om gaat een verbod voor langparkeerders op zondag zou kunnen worden ingevoerd. De voltallige commissie was het er overigens over eens dat er stap pen moeten worden ondernomen. Op aanraden van WD'er J. van der Poel zullen B en W zich nader bera den over deze kwestie en zo moge- lijk tijdens een van de eerstvolgen- recreatief de raadsvergaderingen daarop te rugkomen. "We willen de Leidato een regio- naai gezicht geven en wat dat be treft ligt adverteren op de kabel- krent precies in ons straatje", Lei- dato-bestuurslid Jan 8emer heeft alle reden om zich positief uit te la ten over de kabelkrant. "De exacte respons op het adverte ren op dit nieuwe medium is voor ons moeilijk te bepalen. We gaan niet aan alle bezoekers vragen hoe ze er toe zijn gekomen om onze huishoudshow te bezoeken. Vast staat wel dat we vorig jaar 70.000 bezoekers ontvingen, 8000 meer dan het jaar daarvoor. Het enige verschil ertussen was het adverte ren op de kabelkrant", aldus Jan Bemer, die zich in het dagelijks le ven bezig houdt met het organise ren van evenementen, bedrijfsfees ten, openingen, jubilea en dergelij ke. De kabelkrant leent zich dan ook als geschikt medium voor de Leidato, zo vindt Jan Bemer. "Wij adverte ren in pieken. Vanzelfsprekend ge beurt dat vlak voor, en tijdens de huishoudshow, die dit jaar van 8 tot en met 17 september in de Groen- oordhallen wordt gehouden. Om dat er veel te beleven is, willen we dan meerdere pagina's gebruiken. Toch is september niet de enige maand dat we op de beeldbuis ver schijnen. Begin februari begint on ze campagne al. Die maand richten we ons op detailhandel. Want na tuurlijk is het belangrijk dat we ruim van te voren standhouders interes seren. Via de kabelkrant kan dat op zeer intensieve wijze". Maar het bestuur van de grootste en gezelligste huishoudshow van de regio is niet alleen om die reden met de kabelkrant in zee gegaan. Jan Bemer: "Ik heb een aantal an- dere kabelkranten in de regio ge zien, ondermeer in Alphen, Zoeter- meer en Haarlem. De Leidse kabel krant steekt qua inhoud en verzor ging ver boven de rest uit. Evenzeer belangrijk is dat de uizendingen in de ruime regio van Leiden zijn te ontvangen. Want via de kabelkrant willen wij de Leidato een meer re gionaal gezicht geven."

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14