TAD LEIDEN Paar vergeten kruisjes kost Leiden miljoenen Minerva lui is Hópital Wallon Rapenburg geheel uitgeleefd Schietpartij Nieuwe Rijn mogelijk afrekening Prof. De Boer: Kwaliteit van melk kan verbeterd Komst filiaal Albert Heijn vrijwel rond ZOUTKEETTERREIN VOLGEBOUWD s LEIDSCH ai DAGBLAD VRIJDAG 13 JANUARI 1989 'Studentenhuisvesting' wil pand afstoten LEIDEN - De Stichting Leidse Studentenhuisvesting wil het Hópital Wallon, het roemruchte 'Minervahuis' aan het Rapen burg, verkopen. Het studenten huis is zö uitgeleefd, dat opknap pen ervan in de miljoenen zal gaan lopen. De 50 bewoners wil len nu proberen het pand zélf te kopen. Over de aankoopsom zijn de studenten nog in onderhande ling met de stichting. Volgens J.N. Munting van het Wallon sparen de bewoners sinds kort ieder 100 gulden per maand om alvast een klein be drag bij elkaar te krijgen. Ook worden oud-bewoners van het Wallon benaderd om mede-ko per van het pand te worden. Het idee om het pand zélf aan te ko pen, bestaat volgens Munting overigens al langer. De huidige bewoners, allen leden van stu dentenvereniging Minerva, vre zen dat als het pand in andere handen overgaat er over tien jaar geen Wallon zoals iedere Leide- naar het nu kent, zal bestaan. In het aankoopplan van de be- s overigens een opknap beurt voor het enorme pand, dat doorloopt tot aan de Papen gracht, opgenomen. "Het is nu behoorlijk uitgeleefd. Het moet niet alleen worden aangepast aan de eisen van de brandweer en het elektriciteitsbedrijf, maar het moet ook 'studentbestendig' worden gemaakt: er moeten meer sanitaire voorzieningen ko men en de verwarming moet worden vernieuwd. Ook moeten er nieuwe dakpannen op het dak en moet de gevel opnieuw wor den gevoegd". De studenten denken overigens kosten te be sparen door zelfwerkzaamheid. Het binnenschilderwerk zou door de Minervanen zelf ter hand kunnen worden genomen. Munting geeft toe dat het moeilijk zal zijn om het benodig de geld bij elkaar te krijgen. De Stichting Studentenhuizen van Minerva zelf heeft ook een aantal panden in eigendom. Maar vol gens Munting willen de Wallon- bewoners deze stichting liever niet aanspreken, maar zélf het pand kopen. O.f dat lukt, is dus nog de vraag. Volgens directeur A. Hübben van de Stichting Leidse Studen tenhuisvesting is er wel haast ge boden. De stichting wil het pand liefst zo snel mogelijk afstoten. De studenten hebben zes a.zeven weken de tijd om geld en/of een hypotheek bij elkaar te sprokke len. Volgens Hübben kost renova tie van een gemiddelde studen tenkamer 25.000 gulden. Maar omdat het Wallon zo is uitge leefd, zou het hier om 40.000 gul den per kamer gaan. Daarom wil de stichting het pand, dat uit vier gedeelten bestaat, voor het grootste deel afstoten. Een aan de Papengracht gelegen gedeelte zal in eigendom van de stichting blijven. Hübben: "Dat wordt aan weerszijden begrensd door ande re panden van de SLS. Papen- gracht 13 zal dus in ons bezit blij ven om zicht op de panden te kunnen houden. Het is gemakke lijk van de rest van het Wallon af te scheiden". In Papengracht 13 bevinden zich 12 studentenka mers en één voor een echtpaar. LEIDEN Met transgenese, een technologie waarbij een extra stuk je DNA (gen) wordt toegevoegd aan het erfelijk materiaal van een dier, kan de kwaliteit van melk worden verbeterd. Transgenese zal binnen tien tot vijftien jaar een zeer belangrijke rol gaan spelen in de veefokkerij, de zuivelindustrie, de farmaceutische industrie en de voedingssector. De toepassingen van deze technologie moeten in Nederland optimaal worden benut. Dat zei prof. dr. H.A. de Boer vanmiddag in zijn rede 'Biotechno logie, de minnares van moeder na tuur' bij de aanvaarding van het ambt van hoogleraar in de bioche mie aan de Leidse universiteit. Vol gens De Boer kunnen met transge nese nieuwe genen worden toege voegd aan de huidige genenpool van landbouwhuisdieren en bo vendien specifieke genen worden uitgeschakeld. "Heeft de mens de afgelopen 4000 jaar voornamelijk gestreefd naar kwantitatieve ver beteringen in de melkproduktie, met transgensese kan de mens nu ook de kwaliteit verbeteren", aldus De Boer. Wat de samenstelling van melk betreft denkt hij daarbij aan beter te verteren en dus te consu meren melk voor bepaalde catego rieën baby's en voor volwassenen in niet-westerese landen. Voor de Euroropese landbouw betekent transgenese dat er nieuwe markten ontstaan en dat melk als 'medium' kan fungeren voor nieuwe produk- ten buiten de voedingssector, zoals de farmaceutische industrie. Het DNA is als een lange, zeer dunne draad opgeborgen in de kern van elke cel en opgebouwd uit drie miljard letters. De Boer sprak de verwachting uit dat in de ko mende twintig jaar de volgorde van alle letters in het menselijk ge noom in een groot internationaal samenwerkingsverband zal wor den bepaald. Uit die kennis zal een groot aantal nieuwe natuurlijke en uiteraard lichaams-eigen medicij nen voortkomen, aldus de Boer. Volgens hem zal het, al voordat de gehele lettervolgorde is bepaald, mogelijk worden om voor bepaal de mensen toekomstige zieketen en kwalen af te lezen uit de DNA- volgorde. "Preventieve acties zul len ondernomen kunnen worden; van geneeskunde naar preventieve geneeskunde". Leiderdorpse vrouw gewond LEIDEN - Een 31-jarige vrouw uit Leiderdorp is gisterochtend met nekletsel naar het AZL gebracht nadat zij op de Oegstgeesterweg betrokken was bij een aanrijding. De vrouw was in haar auto vanuit een zijstraat de Oegstgeesterweg opgereden en werd daar van achte ren aangereden door een 63-jarige automobiliste uit Oegstgeest. Bei de partijen gaven elkaar de schuld van de aanrijding, de twee auto's liepen lichte schade op. LEIDEN Erica beheer en super markt Bavelaar aan de Hooigracht hebben vrijwel overeenstemming bereikt over een financiële rege ling. Dat betekent dat Albert Heijn (AH) op korte termijn een filiaal kan openen in de winkelruimte in de ir. Driessengarage. Het Leidse college van B en W had als voorwaarde voor de vesti ging van de grootgrutter gesteld dat Erica beheer, de eigenaar van de parkeergarage, en Bavelaar overeenstemming moesten berei ken over een vergoeding. Het be drijf van Bavelaar, dat tegenover de toekomstige vestiging van Al- bert Heijn is gelegen, heeft geen le vensvatbaarheid indien AH de deuren opent. De advocaat van Bavelaar, de Utrechtse raadsman M. Lanen, be vestigde gistermiddag dat beide partijen vrijwel een akkoord heb ben bereikt. Bavelaar ontvangt vol gens Lanen een aanzienlijke finan ciële vergoeding. Die kan hij ge bruiken om een nieuwe zaak op te zetten. De organisatie waarbij de Leidse middenstander is aangeslo ten, zou Bavelaar daartoe de moge- lijkheden kunnen bieden. Maatregelen tegen langparkeerders bij postkantoor LEIDEN Met het plaatsen van ijzeren paaltjes en kettingen bij de veertien parkeerplaatsen aan de voorkant van het postkantoor aan de Schipholweg wil de PTT een einde maken aan het oneigenlijk gebruik van die plaatsen. Volgens de PTT worden de parkeerplaatsen voor bezoekers de laatste jaren steeds meer in beslag genomen door mensen die voor langere tijd hun auto kwijt willen. Met als ge volg dat al voordat het kantoor open was, een flink aantal plaatsen was bezet. Tegen deze foutparkeerders heeft de PTT al eerder actie onder nomen, onder meer door aandui dingsborden te plaatsen en brieven onder de ruitewissers van de auto's te doen. Dit had echter niet het ge wenste resultaat. Nu zijn per twee parkeervakken een paaltje met een ketting geplaatst. De plaatsen wor den 's avonds afgesloten en er wordt op toegezien dat alleen be zoekers van het postkantoor van de plaatsen gebruik maken. Volgens de PTT zal het parkeren met de paaltjes wel 'ietsje lastiger' wor den, maar komt de maatregel de klanten ten goede. Leidenaar gepalet na doodrijden Haags meisje DEN HAAG, LEIDEN - Een 23-ja- rige Leidenaar is gisterochtend met zijn vrachtwagen op de Rijks straatweg aangehouden, nadat hij in Den Haag na een ongeval was doorgereden. Bij het ongeluk kwam een 17-jarige bromfietser uit Den Haag om het leven. Hoger beroep over woningbouwsubsidies project was zelfs helemaal verdwe nen. Waar weet niemand, maar het project werd wel afgewezen. "Als u zegt dat bepaalde verkla ringen bij de aanvragen zaten, be twist ik dat", zei landsadvocaat De Wijkerslooth. Hij kon het echter niet controleren omdat de HID de papieren van alle afgewezen aan vragen heeft teruggestuurd naar de gemeenten. De gemeenten daaren tegen stelden dat alle verklaringen er wel bij zaten. De raadsman van de gemeente Leiden, mr. J. Linskens, betoogde dat het in de Leidse gevallen om onbeduidende foutjes gaat. Bij de aanvragen voor de Oude Varken markt en het Schuttersveld ont brak een palenplan, meende de HID. Volgens Linskens is een der gelijk plan niet vereist, maar heeft de gemeente de stukken zodra het gemis werd gemeld alsnog opge stuurd. Bij de 73 woningen op de Zijloe ver was er een ander probleem. De woningen worden gebouwd in op dracht van de woningbouwvereni ging De Eendracht, een zogenoem de toegelaten instelling. Maar dat hokje was op het formulier niet aangekruist. Wel stond er op dat de woningbouwvereniging De Een dracht de opdrachtgever is. "En de HID weet dan niet dat De Een dracht een woningbouwvereni ging is", schamperde Linskens, die meende dat de gemeenten de gele genheid hadden moeten krijgen om de foutjes te herstellen. De raadsman van de gemeente Rotterdam stelde dat de aanvragen slechts waren afgewezen door de minister van volkshuisvesting, om dat hij wilde bezuinigen. Aan de hand brieven aan de Tweede Ka mer staafde de advocaat deze stel ling, die tot grote boosheid leidde bij landsadvocaat De Wijkerslooth. Dit soort beschuldigen zijn slechts demagogie, aldus De Wijkerslooth. "Er is geen stiekeme excercitie ge weest om te bezuinigen", stelde de advocaat, die verder de schuld van de afwijzing volledig bij de ge meenten legde. Niet alleen hadden de gemeenten de aanvragen pas op de laatste dag ingediend, zodat er' geen tijd meer was om de fouten te herstellen, maar ook waren ze ui terst onzorgvuldig geweest. "Het is gewoon slordigheid, waardeloze slordigheid. En dat is onaanvaard baar". De Wijkerslooth betoogde ver der dat de gemeenten beter hadden moeten weten. "Zelf maken de ge meenten vele formulieren en zij verwachten dat de burgers ze volle dig en juist retourneren. Is het dan vreemd dat wij dat ook eisen? En wij eisen dat niet van burgers, maar van deskundige ambtenaren". Over enkele weken doet het hof uitspraak. Onderzoek kost politie in Leiden handenvol werk LEIDEN Een afrekening van een gebeurtenis uit het ver leden. Dat is vermoedelijk de reden geweest dat de 29-jarige Turk M. Qakiroglu uit Voor schoten vorige week op de Nieuwe Rijn werd doodge schoten. Bij die gebeurtenis zou een landgenoot van het slachtoffer betrokken zijn. Het politie-onderzoek naar de schietpartij, waarmee 15 re chercheurs dagelijks bezig zijn, heeft al aardig zicht gege ven op de aanleiding van de moord al is het beeld volgens politiewoordvoerder D. Grave- land 'nog heel teer'. Enkele minuten voor één in de nacht van vrijdag op zaterdag werd Cakiroglu voor het Turkse restau rant Het Paleis door meerdere ko gels getroffen. Hij stierf kort -na aankomst in het ziekenhuis. Sinds de dodelijke schietpartij is er vol gens Graveland geen dag voorbij gegaan waarop met het onderzoek geen resultaat werd geboekt. "Er is geen tel sprake van geweest dat we hier met een moord van doen had den waaraan geen touw viel vast te knopen", aldus de politiewoord voerder. Zichtbare resultaten ontbreken tot nu toe. Althans, als ze er zijn, houdt de politie ze in het belang van het onderzoek liever voor zich. Dat heeft direct te maken met het feit dat het hier een bijzonder moei lijk en tijdrovende speuractie be treft. Een belangrijk deel van het onderzoek heeft plaats in de Turk se gemeenschap in Leiden. Arg waan en stilzwijgen bepaalt de houding van deze mensen tegen over de politie. Angst "Zij ervaren hun positie als kwest- baar. Misschien speelt angst ook een rol", zegt Graveland: "Als ik een vergelijk maak met de dodelij ke steekpartij begin vorige week bij de Waardgracht: getuigen ston den toen bij wijze van spreken te popelen om hun verhaal aan de po litie te kunnen doen. In dit geval is er van het tegendeel sprake. We moeten de informatie uit de men sen trekken. Bovendien vinden al le verhoren plaats in de aanwezig heid van een tolk. Dat maakt dat het veel tijd kost". Direct na de moord werden acht mensen uit het restaurant aange houden voor verhoor. Aanleiding voor deze actie waren ook de tegen gestelde verklaringen waarmee de politie door personeel en bezoe kers werd geconfronteerd. De één had wel iets gehoord, maar aan de ander bleken de schoten op nog geen tien meter afstand volledig aan het gehoor te zijn voorbijge gaan. Zeven mochten in de loop van zaterdag alweer naar huis, een 33- jarige man zit nog vast. Zijn voorar rest werd woensdag door de offi cier van justitie verlengd. De man wordt er niet van verdacht de dode lijke schoten te hebben gelost maar is mogelijk wel betrokken bij de schietpartij. De politie beschouwt zijn verklaring tot op heden als on voldoende. Prooi Het nachtelijk recherche-onder zoek leverde diverse hulzen op die afkomstig zijn uit wat de politie pleegt aan te duiden met een vuist vuurwapen: een revolver of een pistool. Duidelijk werd dat de schoten van een korte afstand moe ten zijn gelost. Uit de verklaringen van de acht bleek dat het slachtof fer een deel van de avond in het res taurant/koffiehuis had doorge bracht. Dat een ruzie ter plaatse aanleiding was voor de moord, wordt uitgesloten. Daags na de schietpartij werd ge start met het buurtonderzoek en melden zich verschillende getui gen die wel schoten hadden ge hoord, maar die het als afsteken van vuurwerk hadden afgedaan. De waarnemingen van de getuigen leverden veel bruikbare informatie op maar de gouden tip ontbrak. "We zijn nu al een paar dagen be zig alle contacten van het slachtof fer in kaart te brengen. We willen zicht krijgen op zijn persoon en alle mensen er omheen", zegt Grave land. Zo zijn er inmiddels tiental len mensen ondervraagd. De ko mende dagen wordt nog eens een groot aantal mensen verhoord. "De politie spint een web", zegt Grave- .land; "Net als de spin. Pas als het is voltooid, kan de prooi worden ge vangen". Roofbouw De schietpartij geeft de politie han denvol werk. Speciaal voor dit on derzoek zijn twee rechercheurs van Katwijk en Noordwijk geleend. Daar komt bij dat het jaar voor de Leidse politie toch al 'dynamisch' van start ging met een dodelijke steekpartij op de Waardgracht. De ze kon echter snel worden opge lost, de dader werd nog dezelfde avond gegrepen. Er lagen bovendien nog enkele 'grote' zaken in het bureau van de recherche die de aandacht opéis- ten. In de laatste maand van het vo rige jaar werden overvallen ge pleegd op postagentschappen aan de Maresingel en de Cobetstraat. Beide zaken zijn nog niet opgelost. Ook de laffe overval op een invali de vrouw en .haar eveneens invali de zoon aan de Maresingel bleef tot op héden onopgelost. "Zo'n zaak kun je gewoon niet laten liggen", zegt Graveland. Gisteren werd aan dat rijtje een overval op het post agentschappen aan de Haven en de Maresingel toegevoegd. "Zaken als diefstallen, inbraken en vermogensdelicten worden tij delijk aan de kant worden gescho ven. Normaal werkt de recherche al onder hoogspanning maar nu worden er dubbele dagen gemaakt. Die schietpartij pleegt regelrechte roofbouw op je mensen". en Zijloever (73). Rotterdam loopt 279 woningen mis, Delft 108. Het Hoofd Directoraat-Generaal voor de volkshuisvesting in Zuid-Hol land (HID) heeft alle aanvragen af gewezen omdat de aanvragen niet goed waren ingevuld of incompleet "Het is nogal stupide om een hokje niet in te vullen of een ver klaring bij te voegen", zo reageerde mr. J. de Wijkerslooth, de advocaat van de Staat op de eisen van de ge meenten Leiden, Rotterdam en Delft. In de meeste gevallen waren de gemeenten vergeten op het for mulier aan te kruisen dat er een raadsbesluit was genomen. Maar het raadsbesluit was wel bijge voegd, aldus de gemeenten, zodat daarover geen verwarring kon ont staan. De vraag welke stukken wel of niet bij de aanvragen zaten, leverde gisteren nogal wat discussie op. De gemeenten kunnen twee keer per jaar de aanvragen indienen: op 1 ju ni en op 1 oktober. Volgens de landsadvocaat is het de gewoonte van de gemeenten dat ze op de al lerlaatste dag de stukken bij de HID inleveren. Het gaat dan per aanvraag soms om een doos vol pa pier. Een doos van een Rotterdams 1I-■ T LEIDEN - De bouw van 98 premiekoopwoningen op het voormalige Zoutkeetterrein aan de Oude Singel en de Houtmarkt is op een oor na gevild. Het vroegere fabrieksterrein is in een jaar tijd omgetoverd in een mooie piek om te wonen. Daar heeft een lange voorgeschiedenis gehad. De grond heeft jarenlang braak gelegen omdat de ei genaar niet in staat bleek betaalbare woningen op de duur verworven grond te bouwen. Toen eindelijk een bouw plan op tafel lag bleek de grond ernstig vervuild en moest de bouw voor onbepaalde tijd worden uitgesteld. Na het schoonmaken van de grond kon de bouw eindelijk beginnen. Het complex is thans nagenoeg voltooid en daarmee één van de laatste grote bouwlocaties in de binnenstad opgevuld. (toto jan Holvast» DEN HAAG/LEIDEN - Door te vergeten enkele kruisjes in te vullen op aan vraagformulieren dreigt de gemeente Leiden 13 mil joen gulden mis te lopen. Zulke kleine fouten waren er gemaakt op de formulie ren waarmee subsidie werd aangevraagd voor woning bouwprojecten in Leiden, Delft en Rotterdam. De fou ten waren zo ondergeschikt dat op basis daarvan de aan vragen niet hadden mogen worden afgewezen, zo stel den de drie betrokken ge meenten gisteren tijdens een zitting van het Haagse gerechtshof. De gemeenten verloren eerder een kort ge ding tegen de Staat en zijn daartegen bij het hof in ho ger beroep gegaan. In Leiden gaat het om 113 wonin gen en ongeveer 13 miljoen gulden subsidie. De woningen moeten ko men aan de Oude Varkenmarkt (5 woningen), het Schuttersveld (35) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13