LEIDSCH DAGBLAD PLO-leider laat verstek gaan EEN EIGEN MENING! Kwantum ruimt weer ouderwets op. 'Roof Van Gogh's was geen werk van kunstkenners' Topambtenaar betreurt dat gesprek met Arafat niet doorging NS proberen super spits op vrijdag te spreiden Delft ontdekt materiaal voor veiliger vliegtuigen LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Woensdag 11 januari 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38829 Prijs fl. 1,25 Vonhoff zakt door stoelen GRONINGEN (GPD) - De Gro ningse commissaris der konin gin Vonhoff heeft er gisteren in nog geen half uur tijd voor ge zorgd dat de provincie twee stoe len naar de reparateur kan bren gen. Tijdens een persconferentie van Gedeputeerde Staten leundé Vonhoff, niet alleen bestuurlijk een zwaargewicht, bij de behan deling van een nieuwbouwplan van het provinciehuis even ach terover. De rugleuning van de stoel bleek daar niet tegen bestand en brak af bij de bevestiging aan de zitting. Vonhoff reageerde am per, maar gedeputeerde Vos rea geerde met de opmerking: "U ziet wij zijn niet alleen aan een nieuw provinciehuis toe, maar ook aan nieuw meubilair." Vonhoff was nog maar net van stoel had gewisseld of het inci dent herhaalde zich. Dit keer kon de commissaris een verwensing maar net inslikken. De meeste aanwezigen deden alsof er niets gebeurde, een enkeling slechts lachte. Onderzoek blindgangers SCHIPHOL (ANP) - Het onder zoek naar de aanwezigheid van blindgangers uit de Tweede We reldoorlog op Schiphol-Oost zal mogelijk twee jaar duren. De plaatsen waar gebouwd zal wor den worden het eerst onderzocht. Het onderzoek zal het rijk ten minste 5 miljoen gulden per jaar gaan kosten. Volgens de gemeente Haarlem mermeer wordt door het onder zoek het begin de bouw van een hangar voor Transavia, met een half jaar vertraagd. DEN HAAG (GPD) - De Haagse po litie heeft maandagavond de 43-ja- rige vrouw van de directeur van het beveiligingsbedrijf Toetanchamon aangehouden. Zij wordt verdacht van medeplichtigheid aan de bom aanslagen op onder meer wethou der Duivesteijn en de Sijthoff Pers, die zijn gepleegd door werknemers van Toetanchamon. De directeur, die wordt be schouwd als het brein achter de aanslagen, is nog steeds spoorloos. Interpol zoekt naar hem. Berichten dat hij in zich in het zuiden van Frankrijk zou bevinden, wil de Haagse politie niet bevestigen. De vrouw zou bij de aanhouding een grote hoeveelheid Nederland- Vrouw directeur Toetanchamon ook gearresteerd se bankbiljetten in haar bezit heb ben gehad. Twee van de drie werknemers van Toetanchamon hebben inmid dels ook de aanslag op het politie bureau in de Haagse Archimede- straat op 14 december bekend. Er werd toen een vuurwerkbom tegen het gebouw gegooid, waardoor ge ringe schade ontstond. DEN HAAG (GPD/ANP) - De ontmoeting van de hoogste ambtenaar van het Nederlandse ministerie van buiten landse zaken met de leider van de Palestijnse Bevrijdings organisatie PLO, Arafat, is niet doorgegaan. Directeur-generaal politieke zaken Wijnaendts keerde gisteren terug uit Tunis, waar het hoofdkwartier van de PLO is gevestigd, zonder de PLO-leider te hebben gesproken. Wijnaendts zei het zeer te betreu- met de PLO, denkt de minister dat man zei dat er mogelijk een bemid delende rol voor Nederland is weg gelegd in het Israëlisch-Arabische conflict. Hoewel Israël op het ogen blik niet wil weten x i dat de ontmoeting niet is door gegaan, maar voegde daaraan toe een zeer nuttige, diepgaande, ge- dachtenwisseling te hebben gehad met onder anderen de 'minister "die opstelling in de toekomst r gelijk verandert". Van den Broek zei binnen enkele weken een initiatief van Israël te verwachten. Bij een Israëlische buitenlandse zaken' van de koerswijziging kan Nederland PLO, Khaddoumi, en zijn 'ambtge noot' Abu Ja'far. PLO-vertegenwoordigers klaarden dat het niet doorgaan brugfunctie vervullen om de partij- i nader tot elkaar te brengen, al dus de minister. Een eventuele brugfunctie zal met stille diploma- de ontmoeting op een misverstand tie gepaard gaan. Van den Broek AMSTERDAM - Koningin Beatrix en prins Claus hielden vandaag in het koninklijk paleis in de hoofdstad de jaarlijkse nieuw jaarsreceptie. 's Ochtends ontving het koninklijk paar leden van het corps diplomatique, terwijl 's mid dags vertegenwoordigers van de bevolking werden ontvangen. Op de foto: de koningin bij aankomst in het paleis. (foto anp) EDE (ANP) - De drie Van Goghs zijn waarschijnlijk gestolen door gelegenheidsdieven en niet door professionele kunstrovers. Er zijn tot nu toe ook geen aanwijzingen dat de kunstroof uit het rijksmuse um Kröller Müller op de Veluwe in opdracht van kunstkenners is ge beurd. Wel vermoedt de politie na vier weken onderzoek dat de die ven uit Gelderland komen en het rechercheteam heeft een aantal groepen Gelderse criminelen op het oog. De politie maakte dat van morgen bekend. Volgens een woordvoerder gaat het om beroepscriminelen die op grond van informatie in aanmer king kunnen komen voor de dief stal van de drie Van Goghs, maar er is nog niemand aangehouden of AFGETREDEN - De regering en de partijleiding van de Joegoslavi sche deelrepubliek Montenegro zijn vandaag na twee dagen van massabetogingen afgetreden. In Titograd gingen 50.000 betogers de straat op om te protesteren tegen de economische crisis en het elkaar toeschuiven van baantjes. verhoord. Het Van Goghteam is de afgelopen weken vooral aktief ge weest in de kunsthandel. Daarbij is gebleken dat de daders beslist geen kunstkenners zijn of hebben gehandeld in opdracht van kunst kenners. „Als dat het geval was ge weest had men schilderijen van een bepaalde periode van Van Gogh gestolen en niet zoals nu een verzameling uit verschillende pe riodes", aldus de politiewoord voerder. De politie houdt nog steeds reke ning met een losgeldclaim. „We gaan van twee mogelijkheden uit. Of de daders proberen de schilde rijen te verkopen of ze bieden ze aan in ruil voor een losgeld. Vol gens ons maakt het ze niets uit op welke manier ze aan het geld ko- Het Van Gogh-team heeft sinds de roof bp 12 december van het vo rig jaar enkele honderden mensen gehoord over de zaak en blijft voor alsnog op volle sterkte doordraai en. De woordvoerder kon niet zeg gen in hoeverre een oplossing van de roof naderbij is gekomen. Schrijfprestaties havo/vwo te laag AMSTERDAM (ANP) - De schrijfprestaties van 44 procent van de leerlingen van havo en vwo liggen onder de geldende onderwijsnormen. Dat blijkt uit een onderzoek van drs. K. de Glopper waarop hij vrijdag promoveert aan de Universiteit van Amsterdam. De prestaties van de havol- vwo-leerlingen zijn slechter dan die van de leerlingen van het lbo en mavo. Scholieren van het lager beroepsonderwijs vol doen in 38 procent van de geval len niet aan de geldende nor- nten; bij de leerlingen van de mavo is dat percentage één pro cent lager. Uit het onderzoek bleek dat de meeste leerlingen niet in staat waren een eenvoudig sollicita tiebriefje te schrijven. Het schrijven van korte mededelin gen leverde echter weinig moei te op. In een klein aantal geval len schreven de leerlingen een volledige sollicitatiebrief. berust. Aan de delegatie werden excuses aangeboden voor Arafats afwezigheid. De PLO-leider ver bleef op dat moment overigens in Egypte, waar hij sprak met met de voorzitter van het Europees parle ment, lord Plumb. Later dook hij op in Athene voor besprekingen met de Griekse premier Papan- dreou over wat een Griekse zegs man noemde „het bevorderen van vrede in het Midden-Oosten". Zijn bezoek was om redenen van veilig heid niet aangekondigd. Minister Van den Broek van bui tenlandse zaken zei gisteren in Den Haag in de toekomst een ontmoe ting met de PLO-leider niet uit de weg te zullen gaan. De bewinds- Onderzoek naar mogelijke ontucht bij De Bolderkar ROTTERDAM (ANP) - Het open baar ministerie gaat een onderzoek instellen naar mogelijke ontuchti ge handelingen, die zijn gepleegd met twee kinderen die het medisch kleuterdagverblijf De Bolderkar in Vlaardingen hebben bezocht. Het onderzoek zal zich ook uit strekken tot medewerkers van De Bolderkar en de taxichauffeurs die het vervoer van de kinderen heb ben verzorgd. Twee ouderparen hebben vorige maand een aanklacht ingediend. Op grond van die gegevens heeft het openbaar ministerie tot het on derzoek besloten. De persofficier wijst er nadrukkelijk op, dat de klachten van de ouders te vaag zijn om bepaalde mensen als verdach ten aan te merken. de toekomst weinig spraak zaam te zullen zijn over de contac ten met betrekking tot het Midden- Oosten. Illegale verkoop van hoornvliezen TAMPA (AP) - Vijf Amerikanen worden beschuldigd van het ille gaal verkrijgen van de hoornvlie zen van 47 lijken, 'die vervolgens uit winstbejag werden verkocht. Hun handel, door de officier van justitie als bizar en misschien wel macaber omschreven, strekte zich uit tot Saudiarabië. Twee van de vijf zijn voormalige personeelsleden van de Regionale Bot- en Weefselbank Florida. UTRECHT (GPD) De Ne derlandse Spoorwegen voe ren op 1 april de Rail-Aktief- Kaart in en schaffen dan de Dalurenkaart af. De nieuwe kaart kost 120 gulden en is 140 gulden goedkoper dan de Dalurenkaart. Dit maakte plaatsvervangend NS-voor zitter drs. A.M. Messing giste ren in Utrecht bekend. De nieuwe kaart is bestemd voor mensen van 26 tot 59 jaar en geeft een korting van 40 procent op enkele reizen en retours. De kaart mag ge bruikt worden van maandag tot en met vrijdag vanaf 9.00 uur en in het weekeinde. Avond- en weekendretours zijn vanaf 1 april alleen nog verkrijgbaar voor houders van een Jongerenkaart, een Rail-Aktief-Kaart, een 60+ Seniorenkaart en een NS- Kortingkaart. Een weekendretour is 26 PAGINA'S Vertraging op Schiphol door zieke verkeersleiders SCHIPHOL (GPD) - Het luchtver keer van en naar Schiphol is giste ren ernstig vertraagd door 4 ziekte gevallen onder de verkeersleiders. Ten minste 15 uitgaande en 60 bin nenkomende vluchten liepen ver traging op tot een uur. Ook van daag traden vertragingen op. De verkeerleiders op Schiphol volle bezetting hun werk lijks nog aan. len er dan ook weinig voor op hun vrije dagen de opengevallen plek ken van hun zieke collega's in te nemen. Deze zomer worden opnieuw Het Gilde van Luchtverkeerslei- ernstige vertragingen verwacht, vaartmaitschSpp'uën ders zou op deze wijze de aandacht omdat dan de luchtverkeersleiders brikanten hebben al grote belang- van minister Smit-Kroes (verkeer) hun vakantie zullen opnemen. Zij stelling getoond, willen vestigen op het onderbezet- willen drie weken vakantie aaneen- jjet Deutsche Luftverkehr tingsprobleem. Door de toegeno- gesloten opnemen. Tot nu toe sellschaft heeft inmiddels 10 mochten zjj niet langer dan twee spectieluiken van arall onder de DELFT (ANP) - De Technische Universiteit in Delft heeft een nieu we stof ontwikkeld, waarmee vlie gen veiliger en goedkoper kan wor den. Het gaat om de stof arall (ARa- mide Aluminium Laminate), een gelaagd plaatmateriaal van alumi nium en kunstvezel. De samengestelde stof is licht, vertraagt het ontstaan van haar scheurtjes en remt de roestvor- ming. De vliegtuigindustrie, lucht- diverse fa- weken achtereen op vakantie. vleugels Fokker F50 ge- VERHUUR .luxe auto's v.a. 30,- p/dag bij PRANGERS Hoofdstraat 104, Leiderdorp, tel. 071-89,40.40 Af en toe regen Half tot zwaar bewolkt en af en toe re gen. Minimumtemperatuur ongeveer 3 graden. Middagtemperatuur om streeks 7 graden. Matige zuiden wind later op de dag draaiend naar west. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Wisselvallig en af en toe wat regen. Middagtemperatuur rond 7 graden. Donderdag 12 januari 1989 Waterstanden te Katwijk Hoog water: 06.20 cn 18.39 i water: 01.57 en 14.21 uur. h££ Zoals deze UNI GORDIJNSTOF. 120 cm breed, en verkrijg baar in 10 prachtige kleuren. Maar u moet er wel snel bij zijn! Normaal per meter Nog veel meer van deze fantastische aanbiedingen vindt u in de Kwantum opruimingskrant KWANTUM Waarom zullen we duurdoen. monteerd. Fokker testte die luiken eerst met een simulatie van 270.000 vluchten, waarna bleek dat repara tie achterwege kon blijven. Verder worden dit jaar hoog teroeren van de Amerikaanse AWACS-radarvliegtuigen uitge rust met arall-onderdelen. Volgens de universiteit kan het materiaal eveneens worden toegepast voor frames van bijvoorbeeld fietsen en auto's en in de ruimtevaart. Onderzoek rol Nederlander bij atoomspionage DEN HAAG (GPD) - De Binnen landse Veiligheidsdienst onder zoekt de mogelijke betrokkenheid van ingenieur Henk S. uit het Noordhollandse St. Pancras bij spionage in Nederland. S. werd in het gezelschap van de Pakistaan Khan aangetroffen toen deze eind vorig jaar zijn echtgenote in Ber gen op Zoom bezocht. Khan, die wordt verdacht van spionage bij de ultra-centrifugefa- briek in Petten, werd op 24 decem ber in Bergen op Zoom aangehou den en het land uitgezet omdat hij een vals paspoort bezat. Het minis terie van binnenlandse zaken wil alleen bevestigen adt de BVD de zaak onderzoekt. ANTARCTICA - Frankrijk is be gonnen met draglines en explosie ven op de Zuidpool de weg vrij te maken voor een landingsbaan. Hoewel het Franse ministerie voor overzeese gebiedsdelen gisteren verklaarde dat de aanleg op Ant arctica is stopgezet, gaan de werk zaamheden aan de omstreden 'airstrip', volgens een lid van de in ternationale milieu-organisatie Greenpeace, gewoon door. Green peace vreest dat de aanleg van de airstrip flora en fauna zal aantas ten. (foto AFP) voortaan al vanaf vrijdag avond 7 uur geldig. Op deze manier hopen NS veel week- endgangers ertoe te bewegen, hun reis uit te stellen tot na de vrijdagavondspits. De maat regelen houden verband met de OV-jaarkaart die studen ten op 1 september krijgen. NS schatten dat het aantal reizigerskilometers van stu denten daardoor zal oplopen van 1,3 tot 2 miljard. Om het extra vervoer op te vangen, gaat de winterdienstregeling al begin september in. Veel treinen worden dan verlengd. Treinkaartjes worden ge middeld één procent duurder. Maar door het terugbrengen van het aantal afstandsklas sen en het afronden van prij zen op halve en hele guldens kunnen grotere prijsverande- ringen optreden. De prijzen van enkele reizen en retours tot 15 kilometer zullen extra stijgen. De prijs van het avondre tour gaat omlaag tot 60 pro cent van een enkele reis en die van het weekendretour tot 60 procent van een normaal retour. (pagina 7: Goederenvervoer NS in de rode cijfers) Eerherstel cineast Laat lintje voor Joris Ivens (90) ROTTERDAM (GPD) - De 90-jari- ge filmregisseur Joris Ivens krijgt donderdag 26 januari bij de ope ning van het Filmfestival in Rotter dam van minister Brinkman een koninklijke onderscheiding uitge reikt. Koningin Beatrix zal 's avonds aanwezig zijn bij de Neder landse première van 'Une histoire de vent', de laatste film die Ivens met zijn vrouw maakte. De Nederlandse overheid heeft daarmee de verhoudingen met Ivens definitief hersteld. Na zijn zeer omstreden documentaire 'Indonesia calling' werd Ivens in 1947 zijn paspoort afgenomen. In 1986 bood minister Brinkman de cineast zijn excuses aan. Brinkman reisde naar Parijs om Ivens na mens de Nederlandse Filmdagen een Gouden Kalf uit te reiken. Bij die gelegenheid zei de minister: „Ik constateer dat de geschiedenis u meer gelijk heeft gegeven dan uw toenmalige opponenten". Ivens re actie daarop: „Dank zij u is de een heid tussen mij en mijn vaderland hersteld". In het buitenland ont ving Ivens al eerder diverse hoge onderscheidingen. De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis thuis bezorgd! per maand* 24,45 per kwartaal 72,40 per halfjaar 144,80 per jaar 275,70 alleen via automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Naam: Tel.: lim tooigingl Opsturen naar: Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1