LEIDSCH DAGBLAD 'NOT OCCASIONAL!' ffXTRA Man (29 jaar) neergeschoten in Leiden Moskou haalt fel uit naar VS Shell verlaagt uitstoot Pernis Keizer Hirohito overleden Domineesechtpaar laat kind van honger sterven Lubbers: loonmatiging belangrijk voor milieu CNV eist ander werk voor ontslagen vissers LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Zaterdag 7 januari 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38826 Prijs fl. 1,25 WILKES-BARRE (AFP) - Een vroegere dominee en zijn vrouw zijn in de Amerikaanse staat Pennsylvania in staat van beschuldiging gesteld om dat zij hun zoon van honger lieten sterven. Het geld op hun bankrekening van 7500 gulden kwam in hun ogen toe aan God en kon niet worden ge bruikt om eten te kopen. Volgens de politie hebben vader en moeder Cottam en hun zoon Eric (14) en dochter Laura (12) zeker drie weken niet gegeten. Het gevolg was dat de jongen stierf en dat de drie anderen met spoed naar het ziekenhuis moesten. De toestand van de dochter is zorgwekkend. Volgens de autoriteiten was het geld dat de dominee op de bank had staan, bestemd voor de Zevende-Dagsadventisten, een zeer fundamenta listische protestantse groep die strikt naar bijbels voorschrift wil leven. Om principiële redenen had de 39-jarige Cottam elke hulp van de dienst sociale zaken van de gemeente geweigerd. De wanhoop nabij had het gezin besloten "op een daad van God te wachten" in plaats van gebruik te maken van het geld dat volgens hen i God toebehoorde". DEN HAAG (GPD/ANP) - Premier Lubbers denkt dat de milieuver vuiling alleen goed kan worden aangepakt, als de lonen gematigd blijven. Lubbers zei dit gisteren na afloop van de ministerraad. Door dat het beter gaat in ons land dreigt volgens de premier een sfeer te ont staan dat 'we allemaal wel wat meer kunnen uitgeven'. Verhoging van de consumptie-uitgaven leidt volgens Lubbers gemakkelijk tot een verdere aantasting van het milieu. "We zouden er spijt van krijgen als we de milieu-aanpak uitstellen voor verdere groei van de consumptie", aldus de premier. Volgens Lubbers heeft het kabi net steeds een matige loonontwik keling bepleit ten behoeve van de oplossing van de langdurige werk loosheid. Momenteel is een grote PARIJS/NEW YORK (Rtr/UPI/DPA/GPD) - De sfeer op de internationale conferentie over chemische wapens in de Franse hoofdstad Parijs lijkt enigzins te worden overscha duwd door het neerschieten van twee Libische Migs door Amerikaanse marinevliegtuigen. Vooral van de zijde van Moskou kregen de Amerikanen het hard te verduren. De Russische minister van buitenlandse zaken, Sjevardnadze, noemde het incident van woensdag 'onaanvaardbaar'. Sjevardnadze hoopte dat op de ging te uiten", aldus de Russische conferentie in Parijs, die tot en met minister van buitenlandse zaken, woensdag duurt en de grootste is Intussen zijn de eerste reacties sinds een conferentie in Genève in over de conferentie naar buiten ge- 1925, vooruitgang zal worden ge- bracht. De Nederlandse minister boekt en een allesomvattend bod op chemische wapens kan worden bereikt. Hij ontkende ook dat Libië een fabriek voor chemi sche wapens heeft laten bouwen, zoals Washington beweert. "Geen enkele regering heeft het recht om zonder enig bewijs zo'n beschuldi- Goederentrein ontspoord en in brand geraakt BOXTEL (ANP) - In Boxtel is in de nacht van vrijdag op zaterdag een goederentrein gedeeltelijk ont spoord en in brand geraakt. De trein die op weg was van Rot terdam naar de Bondsrepubliek Duitsland bestaat uit ten minste 43 wagons. Vanaf de vierde wagon is een gedeelte ontspoord. Er hebben zich voor zover bekend geen per soonlijke ongelukken voorgedaan. Volgens de NS-woordvoerder zijn ten minste zeven wagons ont spoord. Deze zijn geladen met me thanol, een brandbare vloeistof. De schade is aanzienlijk. Er bestaat volgens NS geen explosiegevaar. De brandweer is een uur na aan komst - toen de stroom van de bo venleiding was gehaald - met blus sen begonnen, aldus de politie van Boxtel. De brandweer heeft de zaak onder controle. Het ongeluk deed zich voor op enkele honder den meters van de bebouwde kom. Regenachtig Verwachting tot middernacht: half tot zwaar bewolkt en later op de dag re gen of motregen. Middagtemperatuur circa 8 graden. Matige westelijke wied, kracht 4. Zondag 8 januari zon op: 08.46 uur, zon onder: 16.48 uur: maan op: 09.43 uur, maan onder: 17.25 Maandag 9 januari zon op: 08.46 uur, zon onder: 16.50 uur; maan op: 10.09 uur, maan onder: 18.57 Waterstanden te Katwijk hoog water: 04.12 en 16.20 uur: laag water: «n.nSPn.?". buitenlandse zaken, Van den Broek, vindt dat chemische wa pens wereldwijd moeten worden uitgebannen. Zolang dat nog niet het geval is, dienen de internatio nale normen tegen het gebruik van chemische wapens te worden ver sterkt, aldus Van den Broek. Om in afwachting van een totaal verbod van chemische wapens, de ze toch vast terug te dringen, moe ten volgens Van den Broek landen die nog geen lid zijn van de conven tie van Genève, worden aangemoe digd toe te treden. Bovendien zou- mate van bereidheid ontstaan om wat over te hebben voor het milieu, stelt de premier. De premier reageerde met zijn uitspraken op het traditionele nieuwjaarsartikel van prof.dr. F.W. Rutten, de secretaris-generaal van Economische Zaken. Ook Rutten pleitte voor een krachtige aanpak van de vervuiling. Volgens hem hoeft dat geen nadelig effect op de economische ontwikkeling te heb ben. Lubbers wees er nog op dat de inkomensontwikkeling van amb tenaren ten opzichte van werkne mers in het bedrijfsleven, dit jaar gunstiger is dan in de laatste jaren. "Als je het akkoord bekijkt dat mi nister Van Dijk heeft gesloten met de ambtenarenbonden, dan zie je dat de ontwikkeling van de ambte narensalarissen reuze meevalt. Het verschil met het bedrijfsleven is slechts tienden van procenten", al dus premier Lubbers. De recherche van de Leidse politie was vannacht al bezig met het technisch onderzoek na de dodelijke schoten op de Nieuwe Rijn. Rechts, in het nachtelijk duister, de op dat moment nog lege marktkramen die staan opgesteld VOOr de Zaterdagmarkt. (foto Henk Bouwman) Conflict VS-Libië overschaduwt conferentie chemische wapens LEIDEN- Vannnacht om even voor één uur is in Lei den een 29-jarige man neergeschoten. Het slachtoffer heeft de Turk se nationaliteit en woonde in Voorschoten. De scho ten, afgevuurd door een tot nu toe onbekende ver dachte, vielen aan de Nieuwe Rijn ter hoogte van het Stadhuisplein. Om precies drie minuten voor één kreeg de Leidse politie een tele foontje waarin werd gemeld dat er naast een auto op de Nieuwe Rijn een man lag. Een tweede telefoon tje, kort daarna, maakte melding van het feit dat er een man was neergeschoten. Volgens een woordvoerder van de politie is een aantal schoten af gevuurd uit een vuistvuurwapen, mogelijk een pistool. De EHD den de bevoegdheden van de se cretaris-generaal van de VN om schendingen van het protocol van Genève tegen de verspreiding van chemische wapens vast te stellen, moeten worden vergroot. In be paalde gevallen zouden staten in spectie mogelijk moeten maken, aldus Van den Broek. De bewindsman toonde zich be zorgd over recente berichten het gebruik van chemische wa pens, zoals in Iraq. "Dat zijn zorge lijke ontwikkelingen die de Ge- neefse onderhandelingen over een totaal verbod compliceren. Alle in- spanningen moeten erop gericht zijn een chemische-wapens-ver- drag zo spoedig mogelijk gereed te maken. Dat is in essentie de politie ke boodschap van deze conferen tie", aldus de minister. Ook de Nederlandse Vereniging voor Medische Polemologie wil dat het gebruik van chemische wapens wordt veroordeeld. De NVMP heeft minister Van den Broek per brief gevraagd zijn invloed aan te wenden, opdat de conferentie over chemische wapens in Parijs zich hiertoe uitspreekt. begint (Dinsdag 10 januari I (zie Nieuwsweek pagina 2) I Oppositie Aruba wint verkiezing ORANJESTAD (ANP) - De opposi tiepartij MEP van Nelson Oduber heeft de parlementsverkiezingen op Aruba verrassend op haar naam geschreven. De MEP behaalde vrij dag 10 van de 21 zetels. De partij had 8 zetels. De AVP van premier Henny Eman bleef op 8 zetels ste ken (was 7). Naar verwachting zal Eman nu in de oppositie gaan. MEP-leider Oduber zei in een eerste reactie „tevreden en dank baar" te zijn voor de behaalde over winning. TOKYO (AP/Rtr/ANP) - De Ja panse keizer Hirohito is gisteren op 87-jarige leeftijd overleden, zo heeft woordvoerder Kenzo Obuchi namens de Japanse regering be kend gemaakt. Hirohito was 62 jaar lang keizer en daarmee 's werelds langst levende vorst. Het Japanse persbureau Kyodo berichtte dat de keizer op 7 januari om 06.33 uur plaatselijke tijd (22.03 uur Nederlandse tijd) is overleden. Zijn toestand was in de loop van vrijdag al uiterst kritiek geworden. Kort voor zonsopgang kwam de lijfarts van de keizer, Akira Takagi, nog op spoedbezoek en werden ho ge functionarissen van het paleis en de regering en kroonprins Aki- hito in allerijl naar het paleis ontbo den. Kroonprins Akihito (54), die van ochtend onmiddellijk na het over lijden van de Japanse keizer Hiro hito tot diens opvolger is benoemd, staat bekend als een man die wil dat het Japanse keizerlijke huis met zijn eeuwenoude tradities met de tijd meegaat. "De tradities van de keizerlijke familie moeten ver anderen om gelijke pas te houden met de maatschappelijke verande ringen", zo heeft hij ooit gezegd. Met de dood van keizer Hirohito zal de oorlog met Japan ook voor veel van de nog levende slachtof fers waarschijnlijk worden afge rond. De Pacific-oorlog en de mis daden van de Japanse soldaten hadden immers plaats in zijn naam. Volgens sommige historici had Hirohito nooit veel feitelijke macht, maar hij heeft in 1945 wel zelf gezegd dat de oorlog moest worden stopgezet. Hoe het ook zij, veel Nederlan ders die onder de oorlog met Japan hebben geleden konden 's keizers bloed wel drinken, zeker nadat de ze in 1971 in Nederland op bezoek kwam. De Nederlandse regering moest tussen hun gevoelens en de export naar Japan (en de Japanse investeringen hier) door manoeu vreren. Zij bracht het er niet be paald rimpelloos van af. Zelfs op zijn sterfbed wist Hiro hito nog commotie in ons land té veroorzaken. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken wil de zelf naar de begrafenis, terwijl de Kamer en de Stichting Herden king 15 augustus dat respectieve lijk onverstandig en schandalig vonden. Het was echter de laatste keer dat er gekrakeel om Hirohito kon ontstaan, Met zijn overlijden is voor de regering een langdurig di lemma van de baan. (zie ook pagina 5: Hirohito: symbool voor Japanse gruweldaden) Dopingaffaire Ben Johnson wordt verfilmd TORONTO (Reuter) - De dopingaf faire van Ben Johnson by de Olym pische Spelen in Seoul wordt bin- nrnta'fl YürfiMi Pt ^yh?F5te atleet heeft hiervoor diverse aan- biedingen gekregen. De beslissing over toestemming en medewer king wordt pas genomen na het uit gebreide onderzoek van het do- pingschandaal, dat komende week begint. De aanbiedingen voor de televisiefilm komen uit de Verenig de Staten. Johnson zal er waar schijnlijk op ingaan, omdat hij door zijn schorsing voor miljoenen dollars aan reclame-contracten JieefWerlorer^ heeft het slachtoffer met de groot ste spoed naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, waar hij kort daarna is overleden. De politie is vannacht direkt be gonnen met een grootschalig on- derzoek.Bij dit onderzoek zijn di- reckt een aantal personen betrok ken die op het moment dat de scho ten vielen aanwezig waren in het Turkse café Het Paleis op de Nieu we Rijn. De schoten vielen op slechts enkele meters van die plaats. Vanuit dit café en bovenlig gende kamers zijn in totaal acht personen overgebracht naar het bureau van politie. Op het moment dat de schoten vielen waren meer dere voetgangers in de nabije om geving. De politie sluit niet uit, dat mogelijke getuigen aanvankelijk hebben gedacht dat de schoten niet meer waren dan wat laat afge stoken vuurwerk. In het belang van het onderzoek doet de politie een dringend beroep op mogelijke getuigen om zich te melden. Bettine Vriesekoop 'kickt' af De atoombom als vredeswapen André van Duin 25 jaar komiek VANDAAG 40 PAGINA'S Keizer Hirohito. ROTTERDAM (GPD) - Shell zal door een verhoogde stoominjectie in de gasturbines van haar raffina derij in Pernis de schadelijke uit stoot van stikstofoxiden verminde ren. Shell heeft daartoe besloten onder druk van de provincie Zuid- Holland. Die gaf Shell vorige week uitstel voor de geëiste verminde ring van stikstofoxiden onder voorwaarde dat Shell vervangende maatregelen zou nemen. Volgens nieuwe, scherpere milieuregels had Shell op 1 januari van dit jaar de stikstofoxide-uit stoot van de stoomketels moeten terugbrengen van 1150 milligram per kubieke meter tot 700 milli gram. Door problemen met de Eén typemachine voor Perzisch, Latijn, Chinees en Arabisch HONGKONG (IPS) - Wetenschap pers uit China en Hongkong heb ben een elektronische typemachi ne ontwikkeld die in vier verschil lende karakters kan schrijven: Chi nees, Arabisch, Perzisch en La tijn. De computergestuurde ma chine kan voor het eind van dit jaar op de markt worden gebracht. International Quartz, een parti culiere onderneming uit Hong kong, ontwikkelde de apparatuur voor de computer, terwijl de Aca demie voor Wetenschappen in de Chinese hoofdstad Peking zich boog over de vraag hoe de Chinese karakters ingepast konden worden in de machine en het toetsenbord. Geen geringe opgave, gezien het feit dat het Chinees maar liefst 21.000 verschillende karakters, let tertekens, kent, waarvan ongeveer de helft regelmatig gebruikt wordt. Zelfs voor de meest simpele vor men van de taal zijn toch nog zo'n 6000 karakters nodig. Vergeleken daarbij zijn het Latijnse schrift met zijn 26 letters en het Arabische met maximaal 33 letters uiterst simpel. Aanvankelijk wilden beide part ners een tweetalige typmachine ontwikkelen. In China bleek een grote behoefte te bestaan aan een tweetalig apparaat dat zowel het Chinese als het Latijnse schrift be heerst. Drie ingenieurs hebben an derhalf jaar gewerkt aan het ont werpen van zo'n apparaat, dat in 1987 in produktie werd genomen. Tot nu toe zijn 10.000 exemplaren hiervan verkocht in China. i branders van deze installa tie kan aan de nieuwe wettelijke ei sen niet worden voldaan en was de provincie om twee jaar respijt ge vraagd. De provincie gaf Shell slechts een half jaar uitstel ondei de voorwaarde van compenseren de milieumaatregelen. Shell gaat nu de uitstoot van stik stofoxiden van de gasturbines van de raffinaderij in Pernis verminde ren. Dit gebeurt door in dit proces een verhoogde stoom-injectie toe te passen. De stoomketels en de gasturbines worden gebruikt voor de levering van warmte aan de des tillatie-installaties van de raffina derij. De stoomketel-installatie is on langs uitgerust met nieuwe bran ders. Problemen met deze bran ders leidden er toe dat de installatie op 1 januari van dit jaar niet aan de nieuwe wettelijke eisen kon vol doen. Shell verwacht nog ongeveer een half jaar nodig te hebben om het mankement op te lossen. Het duurt dan nog zeker anderhalf jaar voordat ook de andere branders zijn aangepast. SCHEVENINGEN (ANP) - De Vervoersbond CNV heeft de Sche- veningse rederij Jaczon gedreigd met acties wanneer er niet binnen tien dagen vervangende werkgele genheid komt voor de ruim zestig vissers die het bedrijf deze week op volle zee ontsloeg. Reden was de verkoop van twee van haar drie schepen. De bond verwijt Jaczon a-sociaal beleid. De vissers kregen volgens de bond deze week vlak na de af vaart naar zee te horen dat de twee schepen aan het buitenland zijn verkocht. De schepen worden eind februari, wanneer ze terugkeren van hun laatste trip, aan de nieuwe eigenaar overgedragen. Volgens de Vervoersbond CNV heeft Jaczon de twee schepen uit puur winstbejag verkocht. De bond heeft Jaczon gisteren tien da gen de tfid gegeven om te zorgen voor vervangende werkgelegen heid. „Vast staat dat de bond niet zal accepteren dat de korte-ter- mijn-winst-doelstellingen van de aandeelhouders meer dan 60 gezin nen van het ene op het andere mo ment brodeloos maken", aldus be stuurder Wienen. De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis thuis bezorgd! per maand* 24.45 per kwartaal 72,40 per halfjaar 144,80 per jaar 275,70 alleen via automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Naam Adres Pc/Wnpl.: Tel.:(i \/.m. bezorging) Opsturen naar: Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1