PTT gaat 3,5 miljard investeren EG beslist over tegenactie Groei zonder banen in grote steden Russische regeringskrant Izvestia opent kolommen voor westerse advertenties Vergelding voor Amerikaanse 'strafheffing' Kabinet buigt zich over aanpassing aww Nederlands bedrijfsleven kan niet lobbyen in EG WOENSDAG 4 JANUARI 1989 ECONOMIE PAGINA 7 Zelfstandige PTT klantgerichter HAARLEM (GPD/ANP) - De verzelfstandigde Koninklij ke PTT nv gaat dit jaar de investeringen met 20 procent op voeren tot een kleine 3,5 miljard gulden. Volgens presi dent-directeur Dik is er de afgelopen jaren niet te weinig geïnvesteerd door het voormalige staatsbedrijf, maar gaat het internationaal wel om een race waarbij de snelheid steeds wordt opgevoerd, zei hij gisteren op een persconfe rentie in Haarlem. MOSKOU (AP) - De Sovjet-rege ringskrant Izvestia, die decennia lang in kleine, zwarte drukletter tjes iedere vorm van kapitalisme fel veroordeelde, heeft zijn kolom men sinds gisteren opengesteld voor buitenlandse adverteerders. De dinsdageditie telde twee pagi na's advertenties van Europese en Amerikaanse bedrijven. De Izves tia liet het nieuwe fenomeen verge zeld gaan van een op de voorpagina afgedrukte introductie, waarin werd verklaard dat het gaat om een wekelijkse poging Westerse zaken lieden de mogelijkheid te bieden 'een rechtstreekse dialoog aan te gaan met toekomstige Sovjet-part ners die trachten contacten met de buitenlandse markt te leggen'. In de advertenties worden voor namelijk industriële en weten- schappelijke produkten aangepre zen, die een nuttige bijdrage leve ren aan de Sovjet-economie, aldus de Izvestia. Het is niet de bedoeling om buitenlandse consumptiearti kelen aan te prijzen die in de Sov jetunie niet verkrijgbaar zijn en niet met roebels kunnen worden aangeschaft. Het project is op touw gezet in sa menwerking met het Westduitse tijdschrift Burda, zo meldde de Izvestia reeds op 15 oktober vorig jaar. Indertijd werd ook bericht dat advertenties voor de nationale luchtvaartmaatschappij Aeroflot, of voor artikelen waaraan voortdu rend een tekort is, zoals tandpasta en spijkerbroeken, niet worden ge plaatst. Ook worden advertenties voor bijvoorbeeld het jongste mo del Mercedes, kostuums van Car- din, of uitnodigingen voor een be zoek aan Fiji niet opgenomen. De Franse firma Pechiney kocht echter de gehele pagina vijf en vroeg daarin aandacht voor Franse parfums, Franse wijnen en Frans huiscomfött. De Westduitse Dresd- ner Bank, de eerste Westerse bank die in 1973 een vestiging in Moskou opende, kocht een kwart van pagi na zes. Een functionaris van de bank in Moskou zei niet precies te weten hoeveel de advertentie kost te, maar een hele pagina kost onge veer 50.000 dollar. Andere adverteerders waren Ar- mand Hammer's Occidental Petro leum, Monsanto en de in München gevestigde firma Mann. De meeste bedrijven bezitten vestigingen in Moskou. Pechiney verstrekte in formatie over de bouw van een alu- miniumfabriek in Sovjet-Armenië, een gezamenlijke project. De advertenties vormen een mijlpaal voor de nationale pers. Sovjet-kranten tellen gewoonlijk vier tot zes pagina's nieuws en geen advertenties. Alleen bladen als Mo scow News, die voorop lopen in Gorbatsjovs hervormingsstreven, hebben de afgelopen jaren spora disch advertenties van Sovjet staatsbedrijven geplaatst. Izvestia zei dat de advertenties voorlopig alleen worden geplaatst in edities die in Moskou en het buitenland verschijnen. Dit houdt in dat de kranten met de advertenties een oplage bezitten van maximaal 600.000, terwijl de totaal-oplage van de Izvestia 9 miljoen bedraagt. Dik noemde de verwachte winst van 1,3 tot 1,4 miljard over 1988, het laatste jaar als staatsbedrijf, alles zins redelijk. Temeer omdat de kosten van de verzelfstandiging en de reorganisatie allemaal ten laste van de cijfers over 1988 worden ge bracht. Kosten die bovendien tien tallen miljoenen hoger zijn uitge vallen dan geraamd. Voor het eerste jaar als naamloze vennootschap verwacht Dik op nieuw tenminste hetzelfde resul taat te zullen behalen. Hoewel in sommige sectoren het marktmono- polie wordt opgegeven en de PTT op het gebied van telefoonappara- tuur ongetwijfeld een flink markt aandeel zal verliezen, ziet Dik een groei van de totale markt voor de post en vooral de telecommunica tie. Omdat de reorganisatiekosten dit jaar niet meer op het resultaat drukken, kan het financiële plaatje er zelfs een paar procent beter uit komen te zien, aldus Dik. Van de geplande investeringen van 3,5 miljard gaat ongeveer 250 miljoen naar PTT Post. Met de ge meente Rotterdam wordt nog steeds onderhandeld over een nieuw distributieknooppunt voor de regio (kosten 100 miljoen), maar door de wensen van de gemeente is volgens algemeen directeur PTT- post Scheepbouwer de komst naar de Rotterdamse Veenweg bij het Kralingse Bos allerminst zeker. Verreweg het grootste deel van de investeringen, de overige 3,25 miljard, gaat naar de uitbreiding en verbetering van het telefoonnet door PTT Telecom. Volgens direc teur Verwaaijen van deze PTT- dochter gaat het daarbij niet alleen om uitbreidingen en het oplossen van knelpunten zoals nu in de re- Italië Italië is zijn vijfde plaats op de ranglijst van westerse economi sche machten na een jaar weer kwijtgeraakt aan Groot-Brittannië en staat weer op de traditionele zes de plaats, zo heeft het Italiaanse bureau voor statistiek Istat bere kend. De eerste vier plaatsen zijn voor de VS, Japan, Duitsland en Frankrijk. De opmars van Italië was te danken aan het meerekenen van het grijze circuit in het bruto nationaal produkt. Dat is er nu weer uitgelaten. Landbouw Nederland en Iran zijn gisteren in Teheran begonijen met besprekin gen over samenwerking op het ge bied van landbouw. De Nederland se zaakgelastigde Van der Goes sprak gisteren met de Iraanse on derminister van landbouw Javad Angaji. Over de inhoud is niets be kendgemaakt. Eieren De Britten eten weer hun dagelijks portie van 30 miljoen eieren. Enke le weken geleden zakte de verkoop sterk in nadat de Britse staatsse cretaris van volksgezondheid Cur- rie verklaarde dat de meeste eieren waren besmet met de salmonella bacterie. Dat leidde tot een omzet daling, en een kwart van de leghen nen werd geslacht. Voor het gele den omzetverlies krijgen de produ centen 69 miljoen gulden schade vergoeding. Hoechst-cao De onderhandelingen over een nieuwe cao voor de 2300 werkne mers by Hoechst Holland zijn gis teren definitief vastgelopen. Be langrijkste breekpunt was het plan van de Hoechst-directie de vut- leeftijd van 60 jaar eind 1992 te ver hogen tot 60,5 jaar voor medewer kers in continudienst en tot 61 jaar voor de overige medewerkers. Hoechst wil het plan nu eenzijdig invoeren. De bonden beraden zich deze week op een standpunt. Energienota De Lin.ourgse elektriciteitsmaat schappij PLEM heeft bij alle voor schot-nota's over januari 1989 nog 20 procent btw berekend in plaats van 18,5 procent. Diverse mensen reclameerden bij de PLEM in Maastricht. Vqlgens de PLEM kreeg het bedrijf te laat officieel be richt dat het tarief zou worden ver laagd. Het teveel betaalde wordt nu verrekend met de eindafrekening van dit jaar. gio-Utrecht - maar ook om digita lisering en verbetering van het be heer van de openbare netten. Klantvriendelijk De PTT wil ook klantvriendelijker gaan werken. PTT Telecom denkt halverwege dit jaar de aanvraagter- mijn voor aansluiting op het tele foonnet te hebben bekort van maximaal 40 dagen nu tot 14 da gen: vier dagen voor de aanvraag en daarna tien dagen voor de aan sluiting. Nu het monopolie van de PTT op de verkoop van telefoonappara- tuur is vervallen, zal de aanvraag ook niet meer in de Primafoonwin- kels van de PTT worden behan deld, maar in de postkantoren. Dit laatste om de verdenking van zach te dwang tot het kopen van appara tuur in de Primafoonwinkels te voorkomen. Vandaag krijgen alle 6 miljoen Nederlandse huishoudens een brief van Dik in de bus met zijn nieuwjaarswens en een overzicht van de veranderingen. Die zijn ge frankeerd met een speciale verzelf standigingszegel. Zowel bij de post als bij de telecommunicatie wordt naarstig gezocht naar uitbreiding van service en kwaliteit van de be staande diensten. Voor het be drijfsleven betekent dat onder meer bij de behandeling van de za kelijke post de invoering van een afhaalservice. Een dienst die zich verder uitbreidt is de levering van PTT-management voor de postka mer van een bedrijf. Muiden Chemie accepteert vonnis leverantie Iran AMSTERDAM (ANP) - Muiden Chemie gaat niet in hoger beroep tegen de uitspraak van de recht bank in Amsterdam over de illega le kruitexporten naar Iran. Direc teur De Vries zei gisteren dat zijn bedrijf van alle soeza af wil zijn en in 1989 op een positieve manier aan de slag wil gaan. Muiden Chemie werd op 28 de cember veroordeeld tot drie mil joen gulden boete, waarvan 2,1 mil joen voorwaardelijk. De voorgan ger van de Vries kreeg een geldboe te van 60.000 gulden, waarvan de helft voorwaardelijk, omdat hij ten tijde van de levering aan Iran direc teur was en van de levering wist. De Vries verwacht niet dat de onthullingen door de VARA dat Muiden Chemie ook aan Irak ille gaal kruit heeft geleverd via het Griekse staatsbedrijf EDO, veel na delige gevolgen voor het bedrijf zal hebbben. Hij baseert zich daarbij op de 'terughoudende reactie' van het openbaar ministerie op de ont hullingen. „Ik beschouw het hoofdstuk voorlopig als afgeslo ten", aldus De Vries. President-directeur Dik voert het woord tijdens de presentatie v ciale postzegel die ter gelegenheid daarvan is uitgebracht BRUSSEL (ANP) - De EG komt morgen met een lijst van maatrege len als antwoord op de importbe perkingen die de Verenigde Staten met ingang van 1 januari voor een aantal Europese produkten héb ben getroffen. Deze worden dan besproken in het comité van per manente vertegenwoordigers van de EG-lidstaten in Brussel. Of de ambassadeurs daadwerkelijk zul len besluiten tot tegenmaatregelen is nog niet bekend. Het Nederland se standpunt is steeds geweest dat er niet automatisch Europese te genmaatregelen op Amerikaanse importbelemmeringen moesten volgen. Sinds 1 januari leggen de Ameri kanen een extra heffing van 100 procent op de import van een aan tal Europese produkten. Die hef fing treft de Europese export van ongeveer 100 miljoen dollar per jaar. Washington besloot daartoe omdat er sinds 1 januari geen mét hormonen bewerkt Amerikaans vlees meer in de Gemeenschap binnen mag. Tegen die Amerikaanse maatre gel heeft de EG inmiddels een klacht ingediend bij de GATT (de Algemene Overeenkomst inzake Handel en Tarieven) in Genève. Maar ze heeft ook een lijst van Amerikaanse produkten samenge steld die bij wijze van vergelding door Europese importbelemme- rende maatregelen getroffen kun nen worden. Uit die lijst gaat de EG-commissie nu een keus maken en legt die voor aan de ambassa deurs van de EG-lidstaten in Brus sel. Het is namelijk aan de EG-lan- den om te beslissen of er tegen maatregelen genomen worden en zo ja, welke en wanneer. Op de Eu ropese lijst staan produkten als walnoten, honing, materiaal voor het maken van bloemstukken, ge droogd fruit, maiszaad en mais in blik, bietenpulp, hormonen en vruchtensappen. De Belgische consumentenbond heeft juist gisteren een onderzoek gepubliceerd waaruit blijkt dat veel Belgisch vlees ook verboden groeihormonen bevat. Bij een fors aantal steekproeven, aldus het consumentenblad Test Aankoop, trof men één op de vier keer kunstmatige hormonen aan in gehakt rundvlees. In de EG is de verkoop van met hormonen behan deld vlees al een jaar verboden. Twee veeartsen in het Franse Rung is nemen een monster van Ameri kaanse importvlees om te onderzoeken of het hormonen bevat. Sinds 1 ja nuari is het verboden vlees van vee dat is behandeld met kunstmatig hor monen in te voeren in de EG-landen. (foto anpi Onderzoek Kamers van Koophandel naar bedrijfsontwikkeling: ROTTERDAM/AMSTERDAM (GPD) - De werkgelegenheid in de grote steden profiteert nauwelijks van de grotere economische bedrij vigheid. Dat blijkt uit enquetes van de Kamers van Koophandel over de bedrijfsontwikkeling in hun regio's. De Rijnmond-regio was vorig jaar met een groei van 23 procent koploper op het gebied van investeringen, maar er kwamen slechts 0,4 procent nieuwe arbeidsplaatsen bij in de be drijven. Landelijk gezien ligt de groei van het aaantal arbeidsplaatsen tussen de 2 en 2,5 pro cent. In de stad Rotterdam groeide vorig jaar het aantal werklozen nog met 2500 mensen. Het werkloosheidspercentage bedraagt nu 22 procent. In de regio Amsterdam/Zaanstreek groeide de werkgelegenheid met 2,4 procent, maar de werkloosheid blijft met 24 procent op een veel hoger niveau dan het landelijk werkloosheids cijfer van 13,9. Hier is de dienstverlening de sector met de grootste groei van het aantal ba nen (3,9 procent). De enorme expansie van het kantorengebied Amsterdam-Zuidoost is hier aan niet vreemd. Ook in de regio Rijnmond breidt de zakelijke en overige dienstverlening zich uit; zij behoort tot het rijtje van bedrijfstakken waarin vorig jaar aanzienlijk meer werd geïnvesteerd. Het aantal banen nam hier wel toe, maar blijft met twee procent groei toch achter bij het landelijk gemiddelde. De regionale enquetes van de Kamers van Koophandel ademen overigens vertrouwen in de toekomst uit. De ondernemers in Rotter dam en omgeving zijn optimistisch; vooral de 'groten' verwachten een gunstig jaar. De omzet (plus vier procent) en de bedrijfsresultaten na men vorig jaar toe, maar bleven iets achter bij de landelijke ontwikkeling. In Amsterdam de en Zaanstreek steeg de omzet vorig jaar met drie procent, de export met vier procent. De Amsterdamse Kamervoorzitter De Vilder zei gisteren dat de werkloosheid een domper zet op de gunstige cijfers. Een goede schoolop leiding ('talenkennis, voldoende wiskundige bagage, kennis van de informatica, maar ook meer ambachtelijke vakbekwaamheid') is vol gens hem van het grootste belang om vraag en aanbod op de arbeidsmarkt beter op elkaar te laten aansluiten. Met een groei van vier procent bleef de om zet in Rijnmond een procent achter ten opzich te van de rest van het land. De groei is het grootst in de kleine bedrijven. Winst Het aantal ondernemingen dat het eigen ren dement als voldoende beoordeelt is sinds 1986 vrijwel gelijk gebleven: 66 procent. Landelijk gezien valt die rendementsbeoordeling wat gunstiger uit: 71 procent. De kleine bedrijven in Rijnmond beoordelen het rendement vaker als voldoende (66 procent) dan de grote bedrij ven (62 procent). Maar juist bij de grote bedrij ven is de rendementspositie verbeterd. Het percentage winstgevende bedrijven in Rijnmond is vorig jaar gestegen tot 86 procent, landelijk geldt 89 procent. Het winstherstel, dat in 1983 inzette, heeft zich daarmee gestabi liseerd. In 1983 verkeerde nog 30 percent van de bedrijven in de rode cijfers, vorig jaar zakte dat tot 14 percent. Het landelijk percentage 'verliezers' ligt op 11. De werkgelegenheidsgroei bleef in 1988 zwaar achter bij de de landelijke cijfers. In de herstelperiode 1984-1988 groeide de werkgele genheid met 5,4 percent, nog geen half percent daarvan werd vorig jaar geboekt. Deze trage groei geldt voor alle bedrijfssectoren. Lande lijk gezien beliep de werkgelegenheidsgroei de afgelopen vijf jaar zo'n 12 percent. Dat Rijn mond achterloopt bij deze ontwikkeling ligt voor een groot deel aan de inkrimpende indus trie, een stabiele detailhandel en een geringe toename van de werkgelegenheid in de bouw nijverheid, groothandel en dienstverlening. De grootste groei van de werkgelegenheid (5 percent) deed zich voor in de sectoren am bacht, makelaardij en overige dienstverlening. De grootste daling (4 percent) kwam voor reke ning van de voedingsmiddelen- en metaalin dustrie (scheepsbouw). Een aanmerkelijk positiever verhaal kan worden verteld over de investeringen die het bedrijfsleven in 1988 deed. Die stegen ten op zichte van 1987 over de gehele linie met 23 per cent. In geen enkele andere regio werd deze groei geëvenaard. Een ontwikkeling waaruit volgens de Kamer van Koophandel 'vertrou wen in de toekomst' spreekt. Kwam de investeringsgroei in het verleden vrijwel volledig voor rekening van de petro chemische bedrijven, vorig jaar waren ook de andere sectoren van de partij in dit proces van economische vernieuwing. Enige cijfers: voe dingsmiddelen-industrie (+20), metaalindus trie (+14), transport (+19), makelaardij (+52), zakelijke dienstverlening (+18) en overige dienstverlening (+16). Als belangrijkste ver klaring voor deze gunstige ontwikkeling wordt de internationale economische groei genoemd, waardoor de vraag naar produkten en diensten is toegenomen. HAAG (GPD) - Het kabinet gaat zich binnenkort buigen over een tussentydse wijziging van de we duwen- en wezenwet om te voorko men dat de aww jaarlijks een half miljard gulden duurder wordt. Door rechterlijke uitspraken heb ben weduwnaars namelijk ook recht gekregen op een aww-uitke- ring. Tot voor kort kregen zij die niet. Als alle weduwnaars gebruik maken van hun recht op een uitke ring, zou jaarlijks ruim 500 miljoen gulden meer aan uitkeringen moe ten worden betaald dan tot vorig jaar. CDA en WD voelen daar niets voor. Daarom willen zij het recht op uitkering voor zowel we duwen als weduwnaars beperken. Tot nu toe wordt bij die uitkerin gen niet gekeken naar het aantal kinderen, of eventuele inkomsten of vermogen van de weduwen en weduwnaars. Het CDA denkt er over om die criteria nu wel in de aww in te voeren. Daarmee zou het totaal aan uitkeringen kunnen wor den beperkt. Er wordt al enkele jaren gewerkt aan een algehele wijziging van de aww. Een concept van deze nieuwe wet ligt bij de Sociaal Economi sche Raad en de Sociale Verzeke ringsraad voor advies. De bedoe ling is dat die nieuwe wet in 1990 in werking treedt. Of het kabinet zo lang wil wachten, is echter onze ker. Dat zal mede afhangen van de vraag hoeveel weduwnaars aan spraak zullen maken op een uitke ring. Maximaal komen 40.000 we duwnaars voor een uitkering in aanmerking. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse Europarlementariërs Cor- nelissen en De Vries vinden dat de Nederlandse lobby in de EG nog in de kinderschoenen staat. „Men moet Brussel in zekere zin nog ont dekken", menen zij. Ook EG-com- missaris Andriessen vindt dat an dere landen zich veel beter mani festeren op de Brusselse politieke markt, zo schrijft hü in het gisteren verschenen boekje 'Zaken doen in Brussel' van de stichting Maat schappij en Onderneming. Cornelissen en De Vries menen dat er voor bedrijven en andere be langhebbenden zeker mogelijkhe den zijn wanneer ze op het juiste moment bij de juiste ambtenaren en politici met goede argumenten komen. Maar daarvoor moeten ze wel goed op de hoogte zijn van het reilen en zeilen in de EG, de regels en de mensen. Daar schort het zo wel bij bedrijfsleven als overheid wel eens aan. De Nederlandse overheid zou de Nederlandse leden van het Europarlement ook beter moeten informeren. „Vaak zijn wij veel minder op de hoogte van de standpunten van onze regering dan onze collega's over de standpunten van hun regeringen", zeggen zij. De beide Europarlementariërs vinden dat EG-lidstaten die in Brussel iets willen bereiken, zich nadrukkelijker moeten manifeste ren tijdens het hele besluitvor mingsproces en zich niet moeten beperken tot de Raad van Minis ters. De afgelopen tijd heeft met name voorzitter Van Lede van het VNO, de grootste werkgeverscen trale in ons land, kritiek geuit op de volgens hem gebrekkige over heidsinspanningen in Brussel. De werkgevers zelf maken vol gens drs. Kouwen, één van de au teurs, onvoldoende gebruik van de beschikbare informatiebronnen over de EG. Bovendien kent het bedrijfsleven de structuren en de besluitvorming in Brussel onvol doende. De lobby zit ook anders in elkaar dan in Den Haag, waar het politie ke spel zich tussen Kamer en rege ring afspeelt, zegt Andriessen. In Brussel zijn er drie partijen: het parlement, de Raad van Ministers en de Europese Commissie, elk met verschillende bevoegdheden. Lobbyen is volgens Andriessen in Brussel een aanvaarde bezigheid, voor wie doelgerichte informatie aandraagt. „De informatie moet be trouwbaar en objectief zijn. Het gaat om de boodschap, niet om de boodschapper". Andriessen raadt het gebruik van kruiwagens af, om dat het nauwelijks werkt. De Vries benadrukt de kwaliteit van de argumenten die in het lob by-proces telt. „Argumenten tellen en de kracht daarvan neemt niet toe door de hoeveelheid geld die er achter steekt". Ook Andriessen waarschuwt voor overkill: „Boven dien hebben Brusselse ambtena ren en politici een beperkte capaci teit om alle lobby-pogingen aan te kunnen. „Er zijn fysieke grenzen aan de mogelijkheden om in Brus sel te lobbyen", aldus de Europees commissaris, die vindt dat de beste lobbyist degene is die als zodanig niet opvalt. Europarlement wil betere chauffeurs chemicaliënvervoer DEN HAAG (GPD) - Het Europe- se Parlement wil strengere eisen stellen aan de opleidingen voor chauffeurs die gevaarlijke stoffen vervoeren. Volgens de Vervoers- commissie van het parlement zijn de huidige, per land geregelde op leidingen niet voldoende en doen sommige lidstaten nauwelijks wat aan de scholing van chauffeurs. Volgens een recent Belgisch on derzoek is 85 procent van alle onge vallen bij het transport van gevaar lijke stoffen het gevolg van mense lijke fouten. Werkgeversorganisaties hebben zich in de afgelopen tijd verzet te gen de invoering van een Europese regeling voor de opleidingen. Zy voeren aan dat de huidige interna tionale afspraak, die het aan de lan den zelf overlaat de opleiding te re gelen, voldoende is. Maar volgens de socialist Visser ontbreekt er nog veel aan de opleidingen. Ten eerste hoeven alleen chauffeurs van tank wagens een opleidingscertificaat te hebben, terwijl ook in de stukgoed en het bulk vervoer gevaarlijke stoffen worden vervoerd. Boven dien geldt de huidige regeling al leen voor nationaal en niet voor in ternationaal vervoer. Daarnaast houden sommige landen zich sim pelweg niet aan de internationale afspraken en Visser hoopt dat een EG-regeling beter nageleefd zal worden. In de toekomst rpoeten alle lan den dezelfde opleidingseisen gaan stellen. Daarbij zal ondermeer aan dacht worden besteed aan de reini ging van tankauto's en aan het la den en lossen van gevaarlijke stof fen. Bovendien zal regelmatige bij scholing verplicht worden, om te zorgen dat chauffeurs op de hoogte blijven van de nieuwste ontwikke lingen op chemisch en vervoersge bied. Akkoord ontslag Philips-Leuven BRUSSEL (ANP) - Het geschil tus sen de directie en de werknemers bij de Philips-vestiging in het Bel gische Leuven is nu geheel van de baan. Gisteren zijn de kaderleden en het administratief personeel van deze onderneming akkoord gegaan met de nieuwe regels voor ontslag die de bonden na lange onderhan delingen wisten te bedingen. Voor de feestdagen al stemden de arbei ders daarmee in. Bij Philips-Leuven moeten on geveer 800 werknemers verdwij nen. Over de door het bedrijf nodig geachte afslankingsmaatregel ont stond anderhalve maand geleden een heftig geschil tussen de be drijfsleiding en de werknemers. Er werden onderhandelingen ge voerd, een deel van het bedryf werd bezet en de werknemers uit Leuven begaven zich zelfs naar het hoofdkantoor van Philips in Eind hoven om daar hun onvrede met de plannen van de directie kenbaar te maken. De bonden hebben niet kunnen bereiken dat de afslankingsplan nen drastisch gewijzigd worden. Wel hebben ze betere afvloeiings regelingen kunnen bedingen. Bo vendien kunnen de mensen in Leu ven langer aan het werk blijven dan oorspronkelijk de leiding van deze Philipsvestiging had voorge- Voor het administratief- en het kaderpersoneel is onder meer over eengekomen dat personeelsleden die in de eerste helft van dit jaar vrijwillig ontslag nemen een pre mie van ongeveer elfduizend gul den ontvangen. Wie in de tweede helft van 1989 vrijwillig vertrekt krijgt ruim achtduizend gulden.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7