Felle kritiek Israël op houding van EG Gruwelverhalen over schietpartijen aan de grens Minister Arens teleurgesteld in Nederland Problemen rechtse leider door amoureuze relatie Satelliet vangt signaal op van PanAm-toestel Shultz wil conferentie mensenrechten Moskou Rellen bij installatie gemeenteraad Antwerpen Giro 50500 Bank70.70.70.929 Hongarije overweegt andere status voor Roemeense vluchtelingen WOENSDAG 4 JANUARI 1989 BUITENLAND PAGINA 5 JOHANNESBURG (GPD) - De leider van de ultra-rechtse blanke Afrikaner Weerstandsbeweging (AWB) Eugene Terre'Blanche heeft zijn blanke bevrijdingsbewe ging in grote moeilijkheden ge bracht door zijn contacten met de columniste van het zondagsblad Sunday Times, Jani Allan. Vier vooraanstaande leden van de zoge naamde 'Grootraad' van de AWB, Terre'Blanche's belangrijkste ad vieslichaam, hebben maandag ge- eist, dat hij zijn positie als 'volkslei der' van de racistische AWB ter be schikking stelt. Terre'Blanche heeft dit echter geweigerd en ver volgens de vier Grootraad-leden, onder wie Jan Groenewald, de vice-voorzitter van de AWB, ge schorst. De persoonlijke problemen JERUZALEM (Rrt/DPA/UPI/AFP) - De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Arens, heeft gisteren zijn teleurstelling uitgesproken over de stappen van de landen van de AWB-leider hebben de afgelo- de Europese Gemeenschap (EG) met betrekking tot het vredesproces in het Midden-Oos- fingstefrouwe^AfrTmènpere'efo- ten. Arens, die sinds tien dagen minister is, uitte op zijn eerste persconferentie met name te aandacht gekregen. Het dagblad kritiek op de houding van Nederland ten aanzien van de Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie PLO. Arens erkende dat tussen de EG en Israël meningsverschillen bestaan over de problemen in het Midden- Oosten. "Wij zijn vooral teleurge steld door de erkenning van de Pa lestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO door veel Europeanen; ook als zij dat goed bedoelen", aldus de minister. Arens noemde in dit ver band vooral Nederland dat van 8 tot 10 januari een ambtelijke dele- LOCKERBIE (AFP/AP/GPD) - Een Britse sateliet heeft zwakke nood-signalen opgevangen die af komstig zouden kunnen zijn van een radio van de Boeing 747 die dertien dagen geleden neerstortte bij het Schotse plaatsje Lockerbie. Dit werd gisteren vernomen in po litiekringen. De onderzoekers hebben hun werkzaamheden op de plaats van de vliegramp hervat om erachter te komen waar het radio-signaal van daan komt dat een tiental kilome ters ten oosten van Lockerbie werd opgevangen door een sateliet en la ter ook door een helikopter van de Britse luchtmacht. De reddingswerkers hebben weinig hoop meer dat zij de licha" men zullen vinden van de twintig inzittenden van de Boeing 747 en de acht inwoners van Lockerbie die nu nog worden vermist. Van de 242 lijken die geborgen zijn na de vliegramp zijn er nu 81 formeel geï dentificeerd en overgedragen aan hun familieleden. In het Schotse plaatsje Locker bie werd vanmiddag om drie uur een gezamenlijke herdenkings dienst gehouden voor de slachtof fers van de vliegramp. PanAm heeft daarvoor meer dan 100 nabe staanden evenals 100 medewerkers naar Schotland gevlogen om de dienst bij te wonen. De Amerikaan se ambassadeur in Londen, Char les Price, verzorgde een deel van de bijbellezing tijdens de diepst. Sedert de ramp met de Ameri kaanse Boeing worden de Europe se luchtvaartmaatschappijen over- stelt met valse bommeldingen. Dit heeft geleid tot verscherpte bewa king op de luchthavens. Behalve de Scandinavische luchtvaart maatschappij SAS hebben nu ook de luchthavens van Jakarta en an dere vliegvelden in Azië de passa giers aan een nauwkeurige contro le onderworpen. Dit, naar aanlei ding van de waarschuwingen van de Indische luchtvaartautoriteiten in New Delhi voor een mogelijke aanslag op een Aziatisch vliegtuig tegen 10 januari. Griekenland De Griekse president Sartzetakis heeft de leiders van de vier in het parlement vertegenwoordigde op positiepartijen, twee van rechts en twee van links, op hun verzoek ge zamenlijk ontvangen. De vier par tijleiders vinden elkaar in het stre ven naar onmiddellijk aftreden van de socialistische, door schandalen aangevreten regering van Andreas Papandreou en het houden van vervroegde parlementsverkiezin gen met een evenredigheidsstelsel. De burgemeester van Bethle hem, Freij, liet enkele uren na deze bekendmaking weten dat hij zijn voorstel voor een bestand van een jaar onder toezicht van de Verenig de Naties in de bezette gebieden in trok. Zijn plan kwam volgens de PLO op een verkeerd tijdstip, al dus Freij. gatie voor overleg met de PLO naar Tunis zal sturen. Israël zal ook het EG-initiatief voor het Midden-Oosten dat de Spaanse minister van buitenlandse zaken, Ordonez, maandag in Parijs aankondigde, afwijzen. Spanje nam aan het begin van dit jaar het voorzitterschap van de EG over. Uit Franse bronnen is vernomen dat binnenkort vertegenwoordi gers van de EG zeven bij het con flict betrokken landen zullen be zoeken om een nieuw voorstel uit te werken. De nieuwe regering van nationa le eenheid van Israël zal "nog in dit jaar" het vredesproces een nieuwe impuls geven, zo zei Arens. De 'die pe kloof tussen Israël en de Arabi sche landen kunnen door een tus senoplossing worden overbrugd. Deze 'tussenoplossing' betreft vol gens de minister alleen autonomie voor de door Israël bezette Weste lijke Jordaanoever en de Gaza- strook. "Daarna kan een definitie ve vredesregeling voor het Mid den-Oosten volgen", aldus Arens. De minister wilde daarover echter geen bijzonderheden kwijt. Arens voorspelde tijdens zijn eerste ontmoeting met buitenland se journalisten betere betrekkin gen met de Sovjetunie. Hij dankte 'Moskou voor de versoepeling van de emigratie van joden uit dat land en bood de Sovjetunie een volledi ge dialoog aan indien het Kremlin de betrekkingen met de joodse staat herstelt. De Sovjetunie ver brak alle banden met Israël na de Zesdaagse Oorlog van 1967. De minister ging niet in op de ei sen van de Sovjetunie voor een her stel van van de diplomatieke be trekkingen. Moskou stelt als voor waarde het bijeenroepen van een internationale vredesconferentie, SINGAPORE (GPD) - Vijfhonderd iets dat Israël afwijst. Afrikaanse studenten op de talen- Arens die net als premier Shamir afdeling van de Universitéit van lid is van het Likudblok, gaf geen Peking zijn vanochtend uit de les- bijzonderheden over de plannen lokalen weggelopen uit protest te- van de regering om de een jaar ou- gen de arrestatie en mishandeling de intifada (Palestijnse opstand) van hun landgenoten aan de Hehai universiteit in Nanjing. Zij eisen hun vrijlating. In een verklaring zeggen zij dat 'Afrikaanse studen ten worden onderworpen aan on duldbare apartheid'. Beeld opende gisteren met de kop over de hele voorpagina „AWB eis dat Eugene bedank" en de En gelstalige Citizen plaatste onder een soortgelijke kop foto's van zo wel 'ET', zoals Terre'Blanche veel al genoemd wordt, en mevrouw Al lan. Blijkbaar heeft de Zuidafrikaan- se pers gewacht op een aanleiding om over de relatie tussen Terre'B lanche en Jani Allan te schrijven, want al maanden lang circuleerden er onder journalisten verhalen over een amoureuze verhouding tussen de twee. De verhouding tussen „the beauty and the beast", zoals Terre'Blanche en de blonde Allan ook wel worden genoemd, was ook bekend onder vooraanstaande AWB-leden en werd oogluikend getolereerd, zolang er maar niet over geschreven werd. Maar in kringen van de nauw met de AWB gelieerde Konserva- tieve Partij van Andries Treurnicht was men minder gelukkig met het gedrag van de gehuwde AWB-lei der. In het roddelcircuit van de KP kon ook gehoord worden, dat Ter re'Blanche niet alleen het bed deelt met Jani Allan, maar ook met vrou wen van leden van de KP. Het is dan ook niet verrassend dat er nu met het nodige leedver maak in regeringskringen wordt gegniffeld over de relatie tussen de 'germaanse volksleider' en de 'joodse' journaliste. Men gaat er daar van uit, dat de rel rond de per soon van Terre'Blanche negatief bieden op te lossen. Het was vol gens de minister niet aan Israël een bestand in de opstand voor te stel len. Arens zei dat een verklaring van PLO-leider Arafat waarin deze het leven bedreigde van een ieder die een stopzetten van de revolte voor stelde, aantoonde dat de PLO nog steeds een terroristische organisa tie is. Maandag zei Arafat in verkla ring die Radio Monte Carlo uit zond, dat "iedereen die een einde van de intifada voorstelt, zich blootstelt aan de kogels van zijn ei gen volk". Zeker zestien Afrikaanse studen ten werden vorige week zaterdag gearresteerd na een overval van de politie op hun pension in Nanjing. Twaalf zijn inmiddels vrijgelaten. Volgens de studenten sloeg de po litie met elektrisch geladen knup pels op het gezicht en geslachtsde len. De Chinese autoriteiten heb ben dit echter ontkend. Zij zeggen dat de vechtpartij is ontstaan, na- Staking onder Afrikaanse studenten China dat Afrikaanse studenten Chinese meisjes hadden lastig gevallen. De anti-Afrikaanse acties heb ben zich intussen van Nanjing uit gebreid naar de hoofdstad Peking. Ruim honderd Chinese studenten hielden daar een protestmars. Zij beschuldigden de Afrikaanse stu denten ervan Chinese meisjes te hebben mishandeld. Een Afrikaan zou de slaapzaal zijn binnenge drongen en een meisje in een toilet hebben lastig gevallen. In Hangzhou boycotten 56 Afri kaanse studenten de lessen uit pro test tegen beweringen van Chinese ANTWERPEN - De installatie van de nieuwe gemeenteraad in Antwerpen is gisteravond aanlei ding geworden voor een botsing tussen ant-racistische demonstran ten en aanhangers van de extreem rechtse partij Vlaams Blok. In de loop van de avond kwam het hier en daar tot vechtpartijen, waarbij de politie rond elf uur de Grote Markt geheel ontruimde. De demonstranten protesteer den tegen de aanwezigheid in de Antwerpse raad van het Vlaams Blok, dat bij de verkiezingen van begin oktobver 17,7 procent van de stemmen en tien van de 55 zetels in de gemeenteraad haalde. Het staat vooral bekend om zijn tegen de buitenlandse immigranten gerich te standpunten. Ongeveer 1300 hoofdzakelijk linkse demonstranten zetten zich onder het motto 'Geen fascisten in de gemeenteraad' daartegen af. Er was zeer veel politie op de been in de Antwerpse binnenstad om de betogers en de aanhangers van het Vlaams Blok gescheiden te hou den. In de vooravond liep het slechts een enkele keer uit de hand, toen extreem-rechtse jongeren van organisaties aan Voorpost, de Vlaamse Militanten Orde en het Vlaams Blok een aanval deden op een links actie-café. De grote winst van het Vlaams Blok in Antwerpen was de grootste verrassing van de gemeenteraads verkiezingen van oktober. Nergens anders dan in de havenstad boekte het b lok zo'n populariteit. Het Vlaams Blok voerde vooral cam pagne tegen de migranten in Bel gië. Het wil de buitenlandse werk nemers zo snel mogelijk het land uit en wil hen ook op allerlei manie ren belemmeren in het beleven van hun eigen culturele identiteit. Ook in de Voerstreek was het on rustig. Nog geen dag na zijn instal latie als burgemeester heeft Droe ven twee klachten aan zijn broek. Nadat eerst het Vlaamse raadslid Renkens tegen de burgemeester in het geweer kwam, dienden 's zal doorwerken op de KP. Deze op positiepartij kwam eind vorig jaar al in opspraak door een brute schietpartij van een AWB-lid in het centrum van Pretoria, waarbij acht zwarten om het leven kwamen, en vervolgens door de beslissing van de door de KP-gecontroleerde ge meenteraad van Boksburg om de 'kleine apartheid' weer in te voe- De verhouding tussen Terre'B lanche en mevrouw Allan kwam overigens in de volle publiciteit, toen de AWB-leider afgelopen don derdagavond samen met zijn 'vriendin' door de politie werd ge arresteerd bij het Paardekraal-mo- nument in Krugersdorp. Volgens een ooggetuige zou Terre'Blanche met zijn auto het toegangshek heb ben geforceerd. Terre'Blanche claimt echter dat hij in een val is ge lokt en dat hij slechts naar het mo nument was gereden om de journa liste Allan in staat te stellen een fo to van hem te maken. Terre'Blanche ontkent tevens dat hij een verhouding heeft met Jani Allan en dat hun relatie slechts professioneel is. Zij zou een boek over hem en de rechtse poli tiek in Zuidafrika schrijven. In haar column van afgelopen zondag in de Sunday Times beweerde ook Allan dat zij een professionele ver houding met 'mister White Earth' heeft. Sindsdien bevatten hun ver klaringen echter zoveel tegenstrij digheden, dat niemand er nog een woord van gelooft. tijdens een demon- autoriteiten, dat zij aids hebben. Intussen hebben Afrikaanse diplo maten in Peking gezegd, dat zij nog geen antwoord hebben ontvangen op hun verzoek om opheldering over de beweerde mishandeling van de studenten. Het Chinese mi nisterie van buitenlandse zaken heeft een verzoek voor een gesprek geweigerd. Ook heeft het ministe rie niet gereageerd op de verkla ring van de Organisatie van Afri kaanse Staten (OAS), die zegt 'ver bijsterd' te zijn over de behande ling van de studenten. De protest nota werd overhandigd aan de Chi nese ambassadeur in Etiopie. In China leven ongeveer 1500 uit Afrika afkomstige studenten. De autoriteiten in Peking presenteren de studiebeurzen voor hen graag als een Chinese bijdrage aan de ontwikkeling van de Derde We reld. WASHINGTON (GPD) - De Ame rikaanse minister Shultz (buiten landse zaken) heeft president Reagan geadviseerd in te stemmen met het Russische plan, over twee jaar een conferentie over mensen rechten in Moskou te houden. De minister is daartoe overge gaan omdat hij „onder de indruk is" van de vooruitgang die de afge lopenjaren in de Sovjetunie op het gebied van mensenrechten is ge maakt, zo hebben gisteren Ameri kaanse regeringsfunctionarissen gezegd. President Reagan zou volgens officiële regeringsbronnen met het advies van Shultz instemmen. Daarmee zou direct ook de weg zijn vrijgemaakt voor onderhandelin gen tussen Oost en West over ver mindering van de conventionele (niet-nucleaire) troepenmachten. Het Westen heeft altijd geëist dat er een directe band zou zijn tussen een bevredigende vooruitgang op het gebied van de mensenrechten in de Oostblok-landen, en onder handelingen over conventionele ontwapening. Volgens Amerikaanse cijfers hebben de Sovjets de laatste twee jaar meer dan 600 politieke gevan genen op vrije voeten gezet. Alle gevangenen die waren beschul digd van het overtreden van poli tieke of religieuze beperkingen zijn nu vrij. Van de 120 gevallen waarin nog maar twee jaar geleden hereniging van Sovjet-burgers met familiele den in het buitenland onmogelijk werd gemaakt, zijn er nu nog slechts 12 niet opgelost, aldus de Amerikaanse cijfers. De Amerikanen zijn verder ver heugd over het toenemende aantal joden dat toestemming krijgt de Sovjetunie te verlaten. In decem ber waren dat er 3652, het hoogste maand-totaal sinds december 1979. Vorig jaar mochten in totaal 19.287 joden vertrekken, het hoogste getal sinds 1980. Gorbatsjov heeft er de afgelopen maanden geen geheim van ge maakt, dat hij een mensenrechten conferentie in Moskou wil. Die conferentie zou een vervolg zijn op de Helsinki-overeenkomst van 1975, die is getekend door de VS, de Sovjetunie, Canada en 32 Eu ropese landen. ADVERTENTIE avonds vier andere raadsleden van Voerbelangen ook een klacht in bij de gouverneur van Belgisch Lim burg, Vandermeulen. Raadslid Renkens beklaagde zich erover dat Happart maandagavond korte tijd het voorzitterschap van de ge meenteraad had vervuld. De raad moest stemmen over een vergoe ding voor de telefoonkosten van burgemeester eri wethouders. Toen de vergoeding voor Droeven ter sprake kwam, verliet de burge meester de zaal. Happart nam op dat moment de leiding van de ge meenteraadsvergadering over. Hij fungeerde dus feitelijk als dienst doend burgemeester, hetgeen wet telijk niet ïs toegestaan. Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding Amsterdam Heroïnedoden In de Duitse Bondsrepubliek is vo rig jaar een recordaantal van 662 mensen overleden door gebruik van drugs, voornamelijk heroïne. De gemiddelde leeftijd van de slachtoffers was 28 jaar. Dat heeft het Bundeskriminalamt in Wiesba den bekend gemaakt. Dukakis Michael Dukakis, de verslagen De mocratische kandidaat bij de presi dentsverkiezingen in de VS, heeft gezegd datrhij zich in 1990 niet her kiesbaar zal stellen voor het gou verneurschap van de staat Massa chusetts. Hij verklaarde dat zijn ne derlaag tegen George Bush niet van invloed is geweest op zijn be sluit om geen vierde termijn te die- Scheepsramp Het Braziliaanse cruise-schip dat op oudejaarsavond zonk, waarbij 52 mensen om het leven kwamen, was oorspronkelijk als jacht voor twintig opvarenden gebouwd. Dat heeft de werf waar het cruise-schip in 1972 werd gebouwd, gezegd. Het cruise-schip had bij rustige zee maximaal 40 opvarenden aan boord kunnen hebben, maar nooit 150 zoals op oudejaarsavond. BUDAPEST - Het Hongaarse mi nisterie van binnenlandse zaken overweegt langs de Roemeens- Hongaarse grens vluchtelingen kampen onder toezicht van de Ver enigde Naties in te richten. Minis ter van binnenlandse zaken, Gal, zei dit gisteravond nadat een van de legale oppositiebewegingen, het Hongaars Democratisch Forum, hiertoe een oproep had gedaan. door Hans Geleijnse Volgens Gal zal spoedig een beslis sing worden genomen. Het Forum wil de vluchtelingen onder toezicht van de VN laten val len, omdat er de nodige onduide lijkheid bestaat over hun status. De Hongaarse autoriteiten toonden zich in het verleden niet bereid tot een dergelijke stap, omdat dit on der meer zou kunnen leiden tot verdere verslechtering van de rela ties met Roemenië. Het vluchtelingenprobleem (vo rig jaar kwamen er 12.000 Roeme nen naar Hongarije volgens de offi ciële cijfers) zou door het VN-etiket worden geïnternationaliseerd, ter wijl er dan bovendien een duidelijk omschreven status voor de vluch telingen zou moeten zijn. Dat is nu niet het geval. Vorig jaar bijvoor beeld werden, alweer volgens offi ciële opgave, 1.400 vluchtelingen weer naar Roemenië terugge stuurd. In een recent interview met het partij dagblad Nepszabadsag ver klaarde de commandant van de grensbewakingstroepen, Czekely, dat de selectiecriteria voor toela ting onder meer een crimineel ver leden, landloperij (waarmee zigeu ners worden bedoeld) en leeftijd onder de achttien jaar zijn. Reformatorisch predikant Ne- meth, die zich dagelijks bezig houdt met de opvang van deze vluchtelingen, noemt die criteria inhumaan: hem is bijvoorbeeld van getuigenverklaringen bekend dat sommige vluchtelingen een aantekening als crimineel in hun paspoort hadden, omdat zij waren veroordeeld voor eerdere vlucht pogingen. "Wie teruggestuurd wordt gaat onherroepelijk naar de gevangenis of een werkkamp en ik heb van Roemeense families ge hoord dat sommige van deze onge- lukkigen zijn doodgeslagen", aldus Nemeth. De beweging die er nu kènnelijk in het standpunt van de Hongaarse autoriteiten zit, moet deels worden toegeschreven aan de verdere ver slechtering van de betrekkingen tussen beide landen, nadat in no vember vorig jaar een Hongaarse diplomaat wegens opruiing in Boekarest werd gearresteerd en vervolgens uitgewezen. De Honga ren reageerden met de uitzetting van een Roemeense diplomaat. Volgens Nemeth is een tweede oorzaak de groeiende ongerustheid onder de Hongaarse bevolking over de gruwelverhalen van vluch telingen die sinds enige weken zo wel in de Hongaarse als buiten landse pers worden vermeld. De vluchtelingen behoren vrijwel alle maal tot de twee miljoen grote Hongaarse minderheid in Roeme nië, die zich bedreigd voelt door het plan van Ceausescu om het platteland te 'systematiseren' (waarmee bedoeld wordt vernieti ging van dorpen en bouw van zgn. agro-industriele complexen) en de discriminatie van de Hongaarse cultuur en identiteit. Nemeth is er van overtuigd dat het partij dagblad Czekely niet voor niets vroeg naar de waarheid over de 'massagraven' aan de Roemeen se grens. Daar zouden zich de lij ken van minstens tweehonderd vluchtelingen bevinden, die de af gelopen tien maanden door Roe meense grenspatrouilles zijn dood geschoten. Czekely zei deze verha len te kennen, maar geen enkel concreet geval te weten. Nemeth en een zeer goed inge lichte hulpverlener in Debrecen, vlakbij de Hongaars-Roemeense grens, verzekeren dat niemand pre cies weet hoeveel slachtoffers het optreden van de Roemeense grens wachten heeft geëist. Maar beiden zeggen ook, dat er het afgelopen jaar voortdurend is geschoten aan de grens. De hulpverlener in Debrecen, die anoniem wil blijven, omdat hy geregeld naar Roemenië reist om informatie te krijgen en hulp te bie den, zegt vluchtelingen te kennen wiens man, vrouw of kind tijdens de nachtelijke illegale vlucht door bossen en korenvelden is doodge schoten. Bovendien, zo verzekert hij, zijn in het grensgebied ook lij ken gevonden van mensen die in hun woonplaats zijn vermoord, bij voorbeeld omdat zij kritiek hadden op het beleid van Ceausescu. Zowel Nemeth als deze zegsman in Debrecen verklaren onafhanke lijk van elkaar dat de Roemeense autoriteiten ook stoffelijke over schotten van vluchtelingen terug sturen naar de familieleden. Neme th noemt vier namen van jonge vluchtelingen die na het dodelijke avontuur in hun woonplaats Tirgu Mures zijn begraven. Beiden zeg gen dat er geen sprake is van mas sagraven, maar van 'lugubere vondsten'. De hulpverlener in De brecen: "Ik hoorde v ze bij hun tocht door de korenvel den op lijken stuitten. En boeren in het grensgebied vertelden dat ze bij de oogst lijken tussen het koren ontdekten". Nemeth zegt uit de gruwelijke verhalen van vluchtelingen maar een conclusie te kunnen trekken: aan de ene kant intimidatie er sfeer van terreur van de Roemeen se autoriteiten die een groot scheepse uittocht moet voorko men, aan de andere kant wil Ceau sescu de Hongaren kwijt en den velen gedwongen (na eei zoek aan het plaatselijke politiebu reau) naar Hongarije te vertrekken met achterlating van al hun bezit tingen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5