"""UIU Groot aantal asielzoekers op Schiphol Inspectie bindt strijd aan met illegale dierenhandel Justitie berust in vrijlating R. Personeel bejaardentehuizen moet beter over brand worden voorgelicht KEP-financiers blijven ondertekening weigeren Ouders halen massaal kinderen van school Acht jaar geëist tegen man voor moord op ex-vrouw \i) penseel WOENSDAG 4 JANUARI 1989 PAGINA 3 SCHIPHOL/DEN HAAG (ANP/GPD) - Het aantal asie laanvragen op Schiphol is nog nooit zo hoog geweest. Bij de Koninklijke Marechaussee op de luchthaven hebben zich binnen een week veertig mensen gemeld die als poli tiek vluchteling in ons land toegelaten willen worden. In de maand december hebben zich meer dan honderd asiel zoekers aangemeld. De commandant van de brigade Schiphol van de Koninklijke Mare chaussee, kapitein P. Verdonk, zei dat het nog te vroeg is om te con cluderen dat de toeloop het gevolg is van een tweetal gerechtelijke uit spraken over de opvang van asiel zoekers. Begin december vorig jaar bepaalde de Hoge Raad dat het vasthouden van asielzoekers in een speciaal opvangcentrum op Schip- hol-Oost strijdig is met de wet. Vluchtelingen werden daarop on dergebracht in de transitruimte van de luchthaven. Eind vorige week bepaalde de president van de Haarlemse recht bank dat asielzoekers ook daar niet onbepaalde tijd mogen worden KEP, de NIB en NMB, blijven bij hun weigering om het principe-ak koord tussen de Staatsdrukkerij de Staat te ondertekenen. Wel be- willen tekenen nadrukken de banken achter de i den Broek (buitenlandse zaken) n, dan zouden wij al Van den Broek had eerder felle ten verspelen. Uiteraard is dat e kritiek geuit op de houding van de dat we niet willen aangaan", ondertekenen tussen de Staats drukkerij (SDU) en de Staat om de paspoortproduktie onder te bren- Binnenland kort Sipkes overleden. Sipkes gold als ei zonderlij k kenner van wilde plan- aldus Van Mierlo, ten en orchideeën. Hij werd in het bijzonder geroemd als expert op het gebied van de duinflora en kreeg in 1977 kreeg de Heimans en Thijs'seprijs. Sipkes ontwierp in 1925 het eerste heempark van Ne derland. intentieverklaring zijn geko men. "Ook hebben wij de meeste voorstellen gedaan bij het opstel len van de intentieverklaring. De banken zullen alles doen om te be reiken dat er op 1 februari een defi nitief akkoord tussen de SDU, de Staat en de NIB en NMB, op tafel ligt. We hebben inmiddels de SDU een heel redelijk krediet toegezegd en dat is meer dan in de intentie- t. De kritiek de minister heeft ons verrast", Exploitanten van hasj museum vervolgd AMSTERDAM (ANP) - Twee mannen moeten moeten Op 20 ja nuari voor de Amsterdamse recht bank terecht staan op verdenking van het exploiteren van het Hasj- museum in Amsterdam van janua ri tot april 1987. Tot nu toe was niet duidelijk of het openbaar ministe rie in deze zaak tot vervolging zou overgaan. De tentoonstelling van softdrugs en attributen voor het ge bruik van drugs in het museum zou hebben bijgedragen tot de verkoop van softdrugs. In het museum was hasj, een kweekkas met hennepplanten, een machine voor de fabricage van hasj, vitrines met softdrug-attribu ten en reklame-materiaal voor de verkoop van de softdrugs tentoon gesteld. Het museum werd e'en dag na de officiële opening door de po litie gesloten. Ketelmeer Het bodemslib van het Ketelmeer is over bijna de gehele bodem van het meer ernstig vervuild met pcb's en zware metalénDit blijkt uit een eerste inventarisatie van de bodemkwaliteit door Rijkswater staat. Op de meeste plaatsen is de verontreinigde bodemlaag zo'n halve meter dik. In vroegere zandwinpunten is echter meer ver vuild slib neergeslagen. Daardoor is de vervuilde -laag daar soms en kele meters dik. Von Braun In het Maastrichtse stadsdeel Heer heeft de van oorsprong Duitse ra ket- en ruimtevaartdeskundige Werner von Braun gistermiddag als naamgever van een straat het veld moeten ruimen voor de Britse wis- en natuurkundige Keivin. De raad kwam daarmee tegemoet aan verzoeken vanuit de voormalige verzetsbeweging. Werner von Braun was de ontwerper van de be ruchte V2-raketten. Bos gekapt Tegen de afspraken met de Vogel bescherming in heeft Rijkswater staat de afgelopen dagen in Abcou de bomen gekapt waarin in voor jaar en zomer een roekenkolonie nestelt. Dankzij opletende voorbij gangers, die Rijkswaterstaat en de ROTTERDAM - '"t Is pure cr Vogelbescherming waarschuw- naliteit", zegt hij. "Een keihard den, is het werk stilgelegd. Een haal", deel van het bos is daardoor nog ge spaard gebleven. Jackpot In het Casino van Scheveningen is gisteren het recordbedrag van ruim een kwart miljoen gulden uit een fruitautomaat komen rollen. De jackpot van precies 253.809 gul den en 75 cent ging naar een echt paar uit Rijswijk, zo heeft het Casi no meegedeeld. Het fortuinlijke echtpaar was overigens zo be duusd dat het niet inging op een aanbod van de casino-directie ter plekke het champagne-glas te hef fen. De echtelieden verkozen een snelle terugkeer richting Rijswijk en vroegen de champage mee naar huis. DEN HAAG (GPD) - Brandpreven tie in bejaardencentra is vóoral een zaak van goed geïnstrueerd perso neel. Daarnaast moeten er ook goe de brandvoorzieningen aanwezig zijn. Het personeel moet in de eer ste minuten de juiste beslissingen weten te nemen. Regelmatige in structiebijeenkomsten kunnen dus een zaak van levensbelang zijn. Daar ontbreekt het helaas nogal eens aan. Dat is de mening van de Amsterdamse brandweer na twee recente branden in de Amsterdam se tehuizen Beth Shalom en Vreug dehof, instellingen voor bejaarden en chronisch zieken. Bij de eerste brand kwamen twee bewoners om het leven, de tweede keer vielen er geen slachtoffers. "Vooral in het verpleeghuis Vreugdehof hebben de brandwe rende voorzieningen goed gewerkt en de personeelsleden wisten wat hun te doen stond", zegt woord voerder Bijlsma van de Amster damse brandweer. Hij is ervan overtuigd dat instructie van het verzorgend personeel van het grootste belang is: "Als je een goe de installatie hebt, maar je weet niet hoe je ermee om moet gaan, schiet je er nog niets mee op". In Beth Shalom kampte de brandweer met een extra handi cap: het plexiglas aan de buiten kant kon slechts met bijlen worden kapot gehakt. Het plexiglas is aan gebracht als beveiliging tegen ter reur, zoals bij veel joodse instellin gen. Bijlsma: "Dat is een groot pro bleem, inbraak- en terreurbeveili- ging staan lijnrecht tegenover brandbeveiligiging. In het ene ge val wil je het gebouw zo goed mo gelijk afsluiten, in het andere moet je de mensen er zo snel mogelijk uit zien te krijgen. Een gulden mid denweg is heel moeilijk te bewan delen". Voorlichting De belangrijkste voorschriften op het gebied van brandbeveiliging zijn volgens Bijlsma ten eerste een goede brandmeldinstallatie, een automatische rookmelder bij voor beeld. In de tweede plaats moeten er verschillende vluchtwegen aan- .wezig zijn. Vanzelfsprekend die nen de gebruikte materialen zoveel mogelijk onbrandbaar te zijn. Ten slotte de juiste instructie van het personeel. J. van der Meulen, voorzitter van de Vereniging Directies van Be jaardenoorden in Den Haag en zelf ook directeur van een bejaardente huis, vindt dat de brandweer te weinig aan voorlichting doet. "De brandweer moet meer de boer op gaan met die voorlichting. Men is naar mijn smaak nog te weinig klantgericht". de asielzoekers in ons land worden toegelaten en worden overge bracht naar een van de opvangcen tra in het land. Daar kunnen zij, in tegenstelling tot het opvangcen trum op Schiphol-Oost, vrij in en uit gaan. Kapitein Verdonk van de mare chaussee verwacht wel dat de re cente uitspraken van de Hoge Raad en de Haarlemse rechtbank in de toekomst zal leiden tot de groei van het aantal asielzoekers op Schiphol. Op de nationale luchtha ven wordt volgens hem nu net zo gehandeld als op de luchthaven van Frankfurt. Daar melden zich volgens Verdonk veertig tot vijftig vastgehouden. Na 54 uur moeten asielzoekers per dag. DEN HAAG (ANP) - De financiers gen bij de SDU. Eerst willen zij ze- de failliete paspoortfabrikant kerheid over hun investeringen bijna 90 miljoen in KEP. In hun antwoord aan de minister benadrukken de banken dat zij wel 'akkoord'. "Mocht uit het tentieverklaring te staan. Dit blijkt onderzoek van de SDU blijken dat uit een brief die de banken gisteren zij onverhoopt toch niet de pas hebben gestuurd aan minister Van poortproduktie op zich kunnen ne banken in de paspoortzaak. De aldus woordvoerder Van Mierlo. banken weigerden op het laatste Hij benadrukt dat het de banken moment de intentieverklaring te zijn geweest die met het idee (Vervolg pagina 1) AMSTERDAM (GPD/ANP) - De Amsterdamse officier van justitie De Wit gaat niet in cassatie tegen de vrijlating van de RaRa-activist René R. omdat er te weinig moge lijkheden voorhanden zijn. R. moet zich 28 maart nog wel verantwoor den voor een poging tot brand stichting bij drukkerij Elba. Daar werden vingerafdrukken van hem gevonden op onderdelen van een aldaar gevonden tijdschakeling. De Wit wilde niet weten van ge maakte fouten tijdens de huiszoe king van René R., maar politie woordvoerder Wilting wèl. "Zo zit ons rechtssysteem ook in elkaar. Er is een voortdurende toetsing. Fouten die gemaakt worden, wor den ook afgestraft. Ik denk dat met name justitie de les zal moeten le ren uit dit vonnis. Voortaan moe ten we bij grote acties over vol doende rechter-commissarissen beschikken". Volgens De Wit eindigen steeds meer onderzoeken in grootschalige huiszoekingsacties. "Die dienen met alle waarborgen omgeven te worden. Geen mens ook die de rechtelijke controle daarbij in twij fel wil trekken. Maar nu moet steeds het hele circus van het Openbaar Ministerie uitrukken. Er moeten rechter-commissarissen worden aangewezen en voor de duur van de actie plaatsvervan gend rechter-commissarissen wor den benoemd". Omdat de huiszoeking bij R. vo rig jaar april onrechtmatig is ver klaard, vervalt daarmee een groot deel van de bewijslast waarop R. vorig jaar tot vijf jaar cel werd ver oordeeld. Tijdens de huiszoeking vond de politie onder meer een deur, waarvan de verf ook bij een paar geplaatste bommen werd ge vonden, alsmede bonnetjes waar mee aankopen waren gedaan bij een elektronica-zaak in de hoofd stad. Op basis van die in beslag ge nomen zaken construeerde het openbaar ministerie uiteindelijk de bewijslast voor betrokkenheid van R. bij onder meer de branden bij twee Makro-vestigingen, een Shell-pompstation, een oliehandel in Alphen aan de Rijn en het opbla zen van het Van Heutzmonument in Amsterdam. De huiszoeking bij R. begon om zeven uur 's ochtends. Een half uur later was een rechter-commissaris aanwezig, die een kwartier in het pand bleef, zo verklaarden mede bewoners van R. gisteren voor de rechtbank. Zij zeiden de rechter commissaris daarna niet meer te hebben gezien, terwijl agenten tot het middaguur in het pand verble- door Jan Booister Ooit begon Ferry Reinhardt als Haagse agent uit idealisme extra stelt Reinhardt. aandacht te besteden aan de ham del in beschermde diersoorten. Sinds 1 januari is hij officieel een de twee inspecteurs Door het wegvallen van de Eu ropese grenzen in 1992 zal in Euro pa minder gemakkelijk gecontro leerd kunnen worden op de verbo den handel, zodat extra attentie in havens en op vliegvelden nodig wordt. "Bovendien is er bij de over heid steeds meer bereidheid die il legale praktijken aan te pakken", De inspecteur heeft geen speci fieke opleiding voor zijn werk ge noten. "Die is er niet. Het moet een AID, die dagelijks in de Rotter- soort hobby zijn als je je daarin damse haven aanwezig zullen zijn diept. In het begin kwam er ook Synagoge De voormalige synagoge in Bour- tange wordt ingericht als synago gaal museum. -Het gebouw wordt in oude stijd hersteld en zal voor werpen herbergen, die worden ge bruikt bij de joodse erediensten. Het wordt voor iedereen toeganke lijk. de illegale in- en doorvoer i beschermde diersoorten te bestrij den. AID staat voor Algemene In spectiedienst, een onderdeel van het ministerie van Landbouw en Visserij. De dienst is vooral bekend van de controle op de illegale aan- Maar het takenpakket idealisme bij. Maar inmiddels het een keihard verhaal geworden. Deze handel is te vergelijken met die in verdovende middelen, is weieens gesuggereerd. Ik denk dat dat ook voor een deel waar is. Het is pure, goed georganiseerde crimi naliteit". Als voorbeeld noemt Reinhardt is groter. Sinds enige jaren behoort de illegale handel in bepaalde pa daar ook de controle en bestrijding pegaaiesoorten. "Daar zijn vele be de illegale doorvoer van be- dreigde soorten bij. En naarmate e minder van zijn, wordt de prijs ho- internationaal ak- ger. Er zijn koppels waarvoor tien de handel in bedreigde duizenden guldens worden be taald". De afnemers zijn verzame laars. "Zoiets begint eenvoudig, dreigde diersoorten bij. Een uit vloeisel koord o diersoorten, dat door bijna hon derd landen is ondertekend. met een paar vogels, maar op een zeker moment loopt dat uit de hand. Nu zijn er zo'n honderd men sen die erg ver gaan öm bepaalde papegaaien te krijgen. Bekend is wie dat zijn. Van hen zitten er ove rigens maar een paar in Neder land". Die papegaaien worden vrijwel niet via dé haven getransporteerd. Meestal komen de vogels met het vliegtuig. "In de haven zullen we meer geconfronteerd worden met huiden van beschermde dieren. Krokodillen, bij voorbeeld. Of ivoor". Met dat laatste heeft hij al eens te maken gehad. "Twee keer heb ik zo'n zending gezien. De vel len hingen er nog aan. Je kon zien hoe zo'n beest was afgeslacht, 't Is ook echte wild-west. De stroper, vaak ook een arme drommel die niets te eten heeft, zal direct schie ten als hij wordt betrapt". De AID-inspecteur durft geen schattingen te geven van de groot te van de handel die hy moet be strijden. Enige aanwijzingen zijn er wel. "Op Schiphol worden 6 tot 7 zendingen per week onderschept. Men vermoedt dat dit tachtig pro cent van de illegale partijen is. Dat is dus zo'n 200 zaken per jaar". Toen de rechter-commissaris bij na vijf uur later terugkeerde naar het huis van R. waren de ambtena ren al verdwenen met het in beslag genomen materiaal. De bewoners in het huis zijn er niet op gewezen dat zij tijdens de huiszoeking recht hebben op contact met de rechter commissaris, zo bleek gisteren. Zij mochten ook niet bellen met een advocaat. De aanwezige hulpoffi cier van justitie nam pas contact op met de rechter-commissaris na af loop van de huiszoeking toen poli tie en justitie het pand al hadden verlaten. De rechter-commissaris had tij dens zijn lange afwezigheid af en toe contact moeten opnemen en had bovendien bereikbaar moeten zijn voor de bewoners. Van huis- zoekende politiemannen kan toch niet worden verwacht dat zij bij overschrijding van eigen bevoegd heden onmiddellijk zelf de rechter commissaris gaan bellen, zo voerde de advocate van R., mr. A. van der Plas gisteren aan voor het ge rechtshof. VOGELSTERFTE (ANP) - Een chemische stof is waarschijnlijk verantwoordelijk voor de sterfte van zeevogels, die besmeurd ble ken met verschillende soorten olie. Bovendien is de sterfte onder de vogels vele malen groter dan aan vankelijk werd gemeld. Een onder zoek van.een TNO-instituut in Den Helder heeft aangetoond dat de huidaandoeningen en de blaasjes in luchtwegen en darmkanaal van de overleden dieren niet toege schreven kunnen worden aan de oliën. TNO denkt aan een oplos middel dat een zeeschip heeft ge bruikt bij het schoonmaken van zijn tanks waarin de oliën gezeten hebben. Brandweercommandant Bijlsma noemt het de taak van de directie van een bejaardenhuis om voor- lichtings- en instructiebijeenkom sten te organiseren. "Het zou in ie der geval een keer per jaar moeten gebeuren. Wij als brandweer heb ben daar de mankracht niet voor. Hier in Amsterdam hebben we bij voorbeeld maar één brandpreven tie-voorlichter, terwijl er zo'n zestig bejaardenoorden zijn. Ik vind dat brandpreventie de zorg van de di rectie is". De brandbeveiliging in oudere tehuizen laat vaak te wensen over. Bouw en indeling belemmeren het optimaal tegen brand beveiligen. Bij de bouw van nieuwere bejaar dentehuizen wordt daar veel meer rekening mee gehouden. Bijlsma: "Zo kun je denken aan het opdelen van een lange gang in stukken van dertig meter. Na die dertig meter staat dan een brand- en rookweren- de pui. Op deze manier zorg je voor een indeling in compartimenten, die het onmogelijk maakt dat de brand en de rookontwikkeling zich direct door het gehele gebouw ver spreiden." Personeelsgebrek Voor een brand in een bejaardente huis, of dat nu een verzorgings- of een verpleeginstelling is, komt de brandweer altyd met groot mate rieel en vooral met veel mankracht. Bejaarden kunnen nu eenmaal moeilijk uit de voeten en hebben hulp nodig om weg te komen. Zo wel brandweer als bejaardencentra kampen echter met personeelsge brek. Bejaardenhuisdirecteur Van der Meulen: "Je kunt nog zo'n goede beveiliging hebben, maar als je te weinig mensen hebt, wordt het evacueren van bewoners erg moei lijk. Er zijn altyd te weinig handen, en dat wordt er niet beter op met al le inkrimpingen'i DEN HAAG - 'Kijk nou eens', lijkt minister Deetman op te merken als hij bij de Staatsdrukkerij beelden bekijkt van een computer waarmee onder meer paspoortontwerpen kunnen worden gemaakt. De bewindsman was bij het bedrijf in verband met de overdracht van vijfman personeel van het ministerie van onderwijs aan de drukke rij. (foto ANP) MAASBRACHT (GPD/ANP) - De enige openbare school in het Mid denlimburgse Maasbracht telt sinds gisterochtend nog slechts 3 leerlingen. De ouders van 21 kinde ren hebben gisteren bij het ge meentehuis in Maasbracht hun kroost laten uitschrijven. In de loop van de dag werden de meeste kinderen bij de twee andere bijzon dere basisscholen te Maasbracht ingeschreven. De ouders deden dit omdat zij geen vertrouwen hebben in de hui dige directeur H. Bakker (39). De gemeenteraad had de directeur nog een kans gegeven tot Pasen. Een besluit dat werd genomen te gen het advies in van de bestuurs commissie van de school, samen gesteld uit ouders en raadsleden. Volgens de ouders trekt de direc teur zich niets van hun klachten over incompetentie en een te laag Celstraffen voor ontucht UTRECHT (ANP) - De Utrechtse rechtbank heeft gisteren in een on- tuchtzaak een 54-jarige man uit Huizen een gevangenisstraf opge legd van twintig maanden waarvan vijf maanden voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. Een 38- jarige Amsterdammer kreeg twaalf maanden waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, en een 43-jarige man uit Castricum kreeg acht maanden waarvan vier maanden voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. Tegen het drietal was respec tievelijk drie, twee en een jaar cel geëist. Tussen 1981 en 1988 hebben de drie mannen diverse malen seksue le contacten gehad met veertien minderjarige jongens. De man uit Huizen heeft bovendien drie jon gens aangezet tot seksuele spelle tjes met elkaar. onderwijsniveau. De klachten da teren al vanaf oktober van het vorig jaar, nog geen twee maanden na de feestelijke opening van de school. Wethouder Peters kan de klach ten wel onderschrijven, maar had graag gezien dat de ouders de di recteur toch nog een kans hadden gegeven. Het zou immers jammer zijn, aldus de wethouder, als de in september geopende enige open bare basisschool van Maasbracht nu al de deuren zou moeten sluiten. Want met nog slechts drie leerlin gen komt het voortbestaan in ge- Het bevoegd gezag, het gemeen- tebestuur, wil de directeur die met inspraak van de ouders is be noemd, echter toch nog een kans geven. Directeur Bakker was niet voor commentaar bereikbaar. Volgens onderwij sinspecteur drs. J. Corstjens kan de school wet telijk gezien gedurende acht jaar zelfs met nul leerlingen blijven voorbestaan. "Er kunnen namelijk altijd aanloopproblemen zijn. On derwijskundig is er ook geen pro bleem", aldus Corstjens die er aan toevoegt dat het nu aan de gemeen teraad is om eventuele stappen te ondernemen. Goedkoop voetbal GRONINGEN (ANP) - Het college van B en W van Groningen wil de minima in de stad een reductie ge ven op hun kaartje voor de voetbal club FC Groningen. Ook kunnen zij een korting krijgen voor bepaal de voorstellingen in de Stads schouwburg. Volgens burgemees ter mr. J. Staatsen hebben uitke ringsgerechtigden in Groningen al recht op kortingen op onder meer zwemabonnementen, het abonne ment voor de bibliotheek en sport- cursussen. Deze kortingsregeling is in Groningen gefinancierd door een verhoging van de onroerend goed belasting. ENSCHEDE (GPD) - Kort nadat hij had gehoord, dat de Raad voor de Kinderbescherming zou advise ren zijn vierjarig dochtertje Natasja aan zijn ex-vrouw Alixe toe te wij zen, kocht een 30-jarige man uit Enschede een pistool. Enkele we ken later, in het weekeinde van 6 en 7 augustus en een paar dagen voor dat de rechter zou beslissen, zag zijn vriendin dat hij het wapen schoonmaakte. "Wat moet je er toch mee?", vroeg ze. "Ik wil het aan de muur hangen", zei hij. Ze vond het vreemd. De volgende dag, 's avonds tegen zeven uur, gingen ze samen Nata sja ophalen. Het meisje was in de weekeinden bij haar moeder en de man realiseerde zich dat de be zoekregeling vanaf volgende week wel eens anders zou kunnen zijn. Op het aanbellen van de man kwam zijn ex-vrouw met Natasja met de lift naar beneden in de hal van haar flat. De man vroeg zijn vriendin het meisje al vast mee naar de auto te nemen, want hij wil de nog wat met zijn ex-vrouw be spreken. "Er valt niets te praten", zei de vrouw. Enkele ogenblikken later schoot de man zijn ex-vrouw door het hoofd. Gisteren eiste de Almelose offi cier van justitie mevrouw mr E. Heus acht jaar gevangenisstraf te gen de man wegens moord. Ze achtte bewezen, dat hy opzettelijk en met voorbedachte raad zijn ex- vrouw Alixe om het leven heeft ge bracht. Er was geen sprake ge weest van een opwelling, zei ze. De man en zijn ex-vrouw hadden regelmatig ruzie over de vraag wie hun enige kind zou krijgen. Na de scheiding was het meisje bij haar vader achtergebleven, volgens sommigen'omdat hij het niet aan zijn ex-vrouw wenste af te geven. De moeder moest een kort geding aanspannen om het kind op te ei sen. In afwachting van een beslis sing had de rechter de Raad van de Kinderbescherming om advies ge- Natasja heeft nu geen moeder meer", zei de president van de strafkamer, mr. H. Drewes, tegen de man. "En voorlopig heeft ze ook geen vader meer. Heeft u zich dat wel gerealiseerd?" De man had daarop geen antwoord. Zijn doch ter is ondergebracht bij een broer. De uitspraak is volgende week ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3