Israël is voorbereid op gifgas a Achtergrond 'Atoombom van de kleine man' populair in Midden-Oosten 'Tegen vliegtuigbom valt weinig te doen' rmm wo?*- Robot als discrete privécoach Vertrekkende rector Wegman wü afstand nemen tot kerk PAGINA 2 WOENSDAG 4 JANUARI 1989 TEL AVIV - Sinds vorige maand hebben zeventienhon derd Israëlische gezinnen kartonnen dozen in huis met een nogal lugubere inhoud: een gasmasker, ontsmettingspoe der en een voor zelfinjectie bestemde capsule met het ver dovingsmiddel atropine. Het gaat om een proefneming van de afdeling bescherming bevolking van het leger. door Ad Bloemendaal De legerleiding wil nagaan hoe het publiek de overlevingspaketten behandelt en of het bereid is de bij behorende instructies grondig door te nemen. Het succes van de proef hangt af van de mate waarin de Israëlische bevolking bereid is de dreiging van een aanval met chemische wapens op burgerdoe len serieus te nemen. Uit alles blijkt dat men zich in ie der geval op het ministerie van de fensie in Tel Aviv bezorgd maakt over de snelle verspreiding en de massale opslag van chemische wa pens in het Midden-Oosten. Een ontwikkeling die vooral zorgen baart nu in een toenemend aantal landen raketten staan opgesteld die ladingen gifgas over grote af standen kunnen In het Midden-Oosten beschik ken Irak, Iran, Egypte en Syrië over chemische wapens. En Libië is hard op weg zich bij dit viertal te voegen, als we mogen afgaan op de ernstige waarschuwing die de Amerikanen vorige maand ver strekten aan het bewind van kolo nel Khadaffi. Washington zou mili taire actie overwegen tegen de Li bische industrie die gifgas ontwik kelt. We mogen er van uitgaan dat ook Israël beschikt over chemische wa pens. Maar vragen over aanmaak en opslag ontmoeten van officiële zijde hetzelfde soort ontwijkende reactie als in het geval van het ver moede kernwapenarsenaal. In Is raëlische defensiekringen wil men niet meer kwijt dan dat het land in een toekomstige oorlog niet als eer ste chemische wapens zal inzetten, en dat Israëlische legereenheden niet oefenen in het gebruik ervan. Voorbehoud Een protocol in de Geneefse Con ventie van 1925 verbiedt de inzet van chemische wapens, zij het niet de ontwikkeling en opslag ervan. Israël, Egypte en Irak behoren tot de ondertekenaars. Ook Syrië heeft het protocol ondertekend, zij het met het voorbehoud dat het ge bruik van gifgas tegen Israël niet uitsluit. Dat een handtekening geen ab solute garantie biedt is de afgelo pen jaren gebleken in de Golfoor log, toen Irak gifgas gebruikte te gen Iraanse troepenconcentraties en tegen de bevolking van Koerdi sche dorpen op eigen grondgebied. In verband met dat laatste heèft de Israëlische regering haar teleur stelling uitgesproken over wat ze ziet als een matte reactie van de We reld op het Iraakse optreden. "Irak is er genadig afgekomen en dat zou andere landen in het Midden-Oos ten wel eens op slechte gedachten kunnen brengen", aldus een defen siewoordvoerder. Televisiebeelden van door gifgas omgekomen Koerden figureerden prominent op een demonstratie voor de buitenlandse pers, die het leger onlangs verzorgde op een mi litaire basis in het zuiden van het land. De voorlichtingsdag was be doeld om te laten zien dat het Israë lische leger in ieder geval defensief gezien klaar is voor een chemische oorlog. Gasmaskers Soldaten zijn voorzien van gas maskers en beschermende kle ding, tanks en gepantserde perso- neelsvoertuigen hebben overdruk- kamers die het gas buiten houden, en er is een keur aan in Israël en in het buitenland ontwikkelde detec- tieapparatuur beschikbaar. "Het belangrijkste in een chemische oorlog is dat het leger gewoon kan blijven doorvechten", vatte een van de aanwezige kolonels het doel van de beschermingsmaatregelen kernachtig samen. Israëls burgers ondertussen den geacht zich bij i binnenshuis te begeven. Daar moe ten ze hun gasmaskers opzetten en kieren in ramen en deuren afplak ken met plakband uit de overle vingspakketten. Voor de kinderen zijn er gasmaskers in kleinere ma ten en zuigelingen kunnen voort bestaan in" speciaal voor het doel ontwikkelde couveuse-achtige plastic tentjes. Er is een gasmasker voor iedere Israëli. De vraag waar defensie nog mee worstelt is of de burgers de be schermingsartikelen in huis moe ten hebben of niet. Gasmasker pakketten liggen al twintig jaar klaar in over het land verspreide pakhuizen, om bij de eerste oor logsdreiging te worden uitgereikt. Defensie staat zo garant voor een verantwoorde opslag, maar met de uiteindelijke distributie zal kostba re tijd verloren gaan. Vandaar de proef met thuisopslag in zeventien honderd gezinnen. In de afgelopen oorlogen is de Is raëlische burgerbevolking vrijwel buiten schot gebleven. Maar de deskundigen zijn het erover eens dat de kans op burgerslachtoffers in het volgende gewapende treffen aanzienlijk groter is. Enige hoop mag worden geput uit het taboe dat rust op het ge bruik van chemische wapens. Irak heeft dat taboe maar gedeeltelijk verbroken. Het Iraakse leger ge bruikte chemische wapens tegen Iraakse troepen op eigen grondge bied in situaties waarin een gevaar lijke doorbraak dreigde en nooit in een aanvalssituatie. De getroffen Koerden woonden in afgelegen dorpen in de buurt van de Iraanse grens. Dat maakt hun lot er natuur lijk niet aangenamer op,, maar er blijkt uit dat Irak het gifgas alleen heimelijk heeft willen gebruiken. De raketten waarmee het in de loop van de oorlog Iraanse steden be stookte waren voorzien van con ventionele ladingen. Geen bewijzen Dat Irak chemische wapens ge bruikte werd pas duidelijk toen Iraanse oorlogsslachtoffers medi sche behandeling in Europa zoch ten en later, toen een VN-commis- sie ter plaatse een onderzoek in stelde. Opmerkelijk is dat er geen bewijzen voorhanden zijn dat Iran chemische wapens (waarover het in beperkte mate beschikt) heeft ingezet, ondanks beweringen van het tegendeel door Irak. Zolang het vredesverdrag met Egypte stand houdt is Syrië Israëls belangrijkste potentiële vijand. De Syriërs beschikken over grote hoe veelheden chemische wapens, maar Israëlische militaire deskun digen gaan er van uit dat ze die niet zullen inzetten zolang de Israëli sche afschrikkingsdrempel hoog genoeg is. Ze beschouwen Syriës chemische capaciteit in de eerste Een slachtoffer van een gifgas-aanval. Hoewel het gebruik van chemi sche wapens mag dan volgens de afspraken taboe zijn, de aanmaak ervan is niet verboden. (archieffoto epa> plaats als een onderdeel van het raët. In die opvatting is het gifgas- streven van Damascus naar 'strate- wapen met recht 'de atoombom gische gelijkwaardigheid' met Is- van de kleine man'. DEN HAAG - "Tegen de vliegtuigbom valt weinig te doen". Drs. C. J. Visser, terreurdeskundige van het Nederlands Instituut voor Internationale Betrekkingen Clingendael, ziet de toekomst somber in. door Jos Heymans "Er kunnen in de burgerluchtvaart blijkbaar geen afdoende maatrege len worden getroffen om bomaan slagen te voorkomen. Dat kan al leen als alle bagage wordt door zocht. Niet met een metaaldetec tor, maar doodgewoon met de hand. Maar als dat gebeurt, gaat er geen vliegtuig meer de lucht in. De maatschappijen hebben daar de tijd en de mankracht niet voor". Cees Visser is de auteur van het 50 pagina's tellende hoofdstuk 'De burgerluchtvaart en de vliegtuig bom'. Het maakt onderdeel van het boek 'Terrorisme in soorten' dat volgende week verschijnt. De au teur had zijn verhaal geschreven, voordat enkele dagen voor kerst een Boeing 747 van de Amerikaan se maatschappij Panam door een bomexplosie op het Schotse dorpje Lockerbie neerstortte. Alle 259 in zittenden van het toestel en zo'n twintig inwoners van het dorp kwamen daarbij om het leven. De jongste terreuraanslag beves tigt de opvatting van Visser. "Op 5 december komt er een anoniem te lefoontje binnen bij de Amerikaan se ambassade in Helsinki. Daarin wordt gemeld dat door een Finse dame die van niets weet in Frank furt een bom aan boord zal worden gebracht van een vliegtuig op weg naar de Verenigde Staten. De auto riteiten zijn dus gewaarschuwd. Maar toch gebeurt het. Dat bewijst eens te meer dat tegen vliegtuig bommen niets te ondernemen valt", aldus Visser. In zijn boek, een overzicht van bomaanslagen op de burgerlucht vaart, stelt Visser vast dat zelfs slecht voorbereide aanslagen suc cesvol kunnen zyn. Als voorbeeld noemt hij de bomaanslag op vlucht 858 van Korean Air Lines in no- Terreurdesloindige Clingendael: I fif«tl»* «llMillili Een gapend gat in de wand van een Amerikaans lijnvliegtuig, dat in april 1986 werd. getroffen door een bomaanslag tijdens een vlucht van Ro me naar Athene. (foto ap> vember 1987. Het toestel, met aan boord 115 passagiers, stortte neer in de Andamanzee bij Birma. De daders, twee Noordkoreaanse agenten, werden gepakt, omdat ze vergeten waren een visum aan te vragen voor Abu Dhabi en daar door noodgedwongen twee dagen lang op de plaats van de ramp moesten blijven. Moeiteloos Bovendien bleken de daders bij hun aanhouding in het bezit van codeboekjes, adressen en foto's waardoor de beramer van de aan slag, de Noordkoreaanse 'kroon prins' Kim Jong-il, moeiteloos kon worden vastgesteld. De aanslag was gepleegd om landen ervan te weerhouden deel te nemen aan de Olympische Spelen in Zuidkorea. Visser in zijn boek: "Louter klungelachtigheid qua voorberei ding en uitvoering schiep de moge lijkheid te achterhalen wie de feite lijke opdrachtgever was geweest. Maar ondanks die klungelachtig heid, was niemand erin geslaagd beide agenten bijtijds te stoppen en zo hun aanslag te voorkomen". Het is volgens Visser kennelijk erg gemakkelijk om bommen in vliegtuigen te plaatsen. Het effect van zo'n terroristische actie is vele malen groter dan bijvoorbeeld een kaping, tot 1986 een geliefd actie middel. Kapingen kwamen tot twintig jaar terug maar zelden voor. Het waren er nog geen hon derd en hadden geen van alle terro ristische motieven. Dat gebeurde voor 't eerst in 1968, toen het Volks front voor de Bevrijding van Pales tina een Israëlisch toestel kaapte. Sindsdien zijn ongeveer 600 vlieg tuigkapingen, meestal met enig re sultaat, ondernomen. Ondanks alle veiligheidsmaatre gelen is men er nooit in geslaagd kapingen volledig uit te bannen. Toch komen ze sinds 1986 veel minder vaak voor. Dat ligt volgens Visser niet zozeer aan de wereld wijde inspanningen van de veilig heidsexperts, eerder 'aan de tanen de belangsteling van de groepen die van dit soort acties hun hand werk plachtén te maken'. Kapin gen maakten plaats voor bomaan slagen door terroristen, die geen behoefte hadden aan contact met de tegenstander. "De bedoeling is slechts hem te treffen, te vernede ren en te verzwakken", aldus de au teur. In het verleden kon - in tegen stelling tot bomaanslagen - een groot aantal kapingen worden ver ijdeld. "Dat is bij het plaatsen van bommen bijna niet te doen", weet Visser. Niettemin wordt, om een voorbeeld te noemen, de Israëli sche luchtvaartmaatschappij El Al bijna nooit het slachtoffer van ter reuraanslagen. Somber Visser: "Voor een vlucht van El Ai moet je je twee uur tevoren op de luchthaven melden. De bagage •wordt nauwkeurig onderzocht en je wordt gefouilleerd en onder vraagd. Ze zijn daar heel kien in. Ze vragen of je je koffer die dag wel licht even uit het oog verloren bent, bijvoorbeeld in de lobby van het hotel. Want het zal niet voor het eerst zijn dat een bom wordt ge stopt in de bagage van een niets vermoedende passagier". De zeer stringente veiligheids maatregelen van El Al sluiten dit soort terroristische acties goed deels uit. "Maar alleen kleine maat schappijen kunnen die voorzienin gen treffen. Ik stel me zo voor dat de zeer grote ondernemingen, zoals de Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen Panam en TWA, zich dat niet kunnen veroorloven. Wat dat betreft, zie ik de toekomst som ber in. Die bommenplaatsers, dat is tuig waarvan je nog erger kan ver wachten". ALKMAAR - Voor de 46-jarige sportschoolhouder Joop Schop- man is het jaar 2000 al werkelijk heid. In zijn sportschool waant men zich in een tijdmachine die je met één stap door de deur een eeuw verder smijt. Vriendelijk keuvelende computers waken er over het welzijn van de sporten de pupillen waken. Robots die elke spieroefening registreren, bijstellen en waarschuwen als het rekken en strekken niet naar behoren gaat. De futuristische aankleding van de ruimte waarin de zeven mechanische coaches staan opgesteld, verraadt Schop- mans oude vak, dat van archi tect. door Leo van Gelderen Hij heeft het over een jongens droom die is uitgekomen. Vele keren vloog de eigenaar van Fit nesscentrum American Gym naar het land vloog waar de zorg over en om het eigen lijf bijkans tot religie is verheven: Amerika. Aan de overkant van de oceaan ontdekte hij de bijkans onbe grensde mogelijkheden van de computergestuurde trainingsap- paratuur. Schopman legde de contacten met de fabriek in Sacramento. Na een weken durende cursus in de fabriek kwamen de Amerika nen eerst nog kijken in zijn sport school. Pas toen die goed genoeg bevonden was, kreeg Schopman het groene licht. Hij mag zich nu ook importeur noemen. "Fitness en alles wat daar bij komt kijken heeft me altijd ge fascineerd. Als jongen van zes tien was ik al aan het trainen. Toen bestond het begrip fitness nog niet eens. Je bestelde een cursus van Mister Atlas en dan was het trainen geblazen. Dat moest allemaal stiekem. Bezig zijn met je eigen lijf, dat kon toen helemaal niet. Maar goed, ik ging op een gegeven moment in zaken en zette mijn jongensdroom op een laag pitje". Verslappen of smokkelen is er niet bij... (foto gpd) In 1978 trok Schopman de ban den met zijn oude liefde weer aan. Hij vertrok naar Amerika, bezocht allerlei trainingscentra en gaf ogen en oren goed de kost. "Ik mocht overal kijken, maar nergens foto's maken. Maar ik wilde toch vastleggen hoe de Amerikanen de boel aanpakten. Dus wat deed ik: om te weten hoe groot bij voorbeeld de ge middelde sportschool was, telde ik de tegels in het plafond. Of ik rekende uit hoeveel bouwblok ken er per muur gebruikt wer den. Zo verzamelde ik mijn eer ste gegevens". "In de afgelopen jaren heb ik ook de nodige papieren gehaald op het gebied van begeleiding en sportmassage. Steeds hield ik de laatste ontwikkelingen in de ga ten. Voorbeeldje. Toen aerobic in begon te raken, zijn we met drie mensen weer naar VS vertrok ken. In de studio's van Jane Fon da hebben we les gehad". Zeven fraai uitgevoerd trainings apparaten staan er zwijgend bij. Nadere kennismaking met een van de 'coaches' gebeurt via me chanische handshaking oftewel het toetsenbord. 'Ben je man of vrouw?', vraagt het ding in on vervalst Amerikaans. De mond naast het beeldscherm beweegt synchroon met de uitgesproken tekst. Niets menselijks lijkt de machine vreemd. Na de nodige sportieve infor matie stelt de computer een aan gepast en uitgebalanceerd pro gramma samen. Zo maar wat aanmodderen met kans op bles sures is er niet meer bij- De com- putercoach geeft het tempo aan, spreekt je bemoedigend toe en wijst je tussen de oefeningen door op je ademhaling. Elke on nodige of overbodige tempover snelling wordt kalm maar drin gend afgeraden. Ook verslappen of smokkelen is er niet bij. Een arm die niet goed wordt gestrekt, wordt onmiddellijk gesignaleerd en vervolgens spreken de chips je bestraffend toe. Eenmaal opgenomen in het ge heugen van de mechanische vriend, houdt hij/zij/het je licha melijke welzijn nauwlettend in het oog. Je persoonlijke trai ningsschema wordt automatisch opgevoerd als de tijd daar rijp voor is. Of het schema wordt lichter als je het tempo niet kunt volgen. Zelfs een paar dagen on derbreking worden opgemerkt. 'Waar was je de afgelopen dagen klinkt het na de eerste begroe ting. Waarna een opgewekt 'En nu weer aan het werk' volgt. Discretie kan de computer niet ontzegd worden. Waar zaken als gewicht en trainingsschema's aan de orde komen zwijgt de stem en neemt het beeldscherm het 'gesprek' over. Schopman: "Veel mensen willen graag wat aan ondersteunende training doen, hun buikje wegwerken. Het gebeurt dat naast jou iemand intensief met body-building be zig is. Veel mensen generen zich dan, zien zichzelf als slappelin gen." Onzin natuurlijk, maar zo werkt het". De rector van de Katholieke Theologische Universiteit Utrecht, professor dr. H. A. J. Wegman, heeft het priesterambt neergelegd. Hij is ook afgetreden als rector van de universiteit. Wegman (58), hoogleraar in de kerk- en liturgiegeschiedenis en priester van het aartsbisdom Utrecht, zou zijn hoogleraar schap willen voortzetten, maar of het bestuur van de universiteit daarmee zal instemmen is nog onduidelijk. Het bestuur beraadt zich op het ogenblik over de gevolgen van Wegmans stap. Totdat er be sluiten zijn genomen onthoudt voorzitter professor dr. A. G. Weiier zich van commentaar. De vertrekkende rector zei desgevraagd dat hij om persoon lijke redenen de Rooms-Katho- lieke Kerk voorlopig voor gezien wil houden. Hij heeft er behoefte aan afstand te nemen tot het ker kelijk instituut. Zijn besluit houdt geen verband met het ver plichte celibaat of met het onder zoek naar het lesprogramma van de opleiding. Dit jaar zal bij de universiteit, net als bij de andere rk theologi sche opleidingen, worden onder zocht of het lesprogramma over eenkomt met het geloof en de leer van de kerk. Het onderzoek staat by de opleiding in Utrecht onder leiding van aartsbisschop kardinaal dr. A. J. Simonis. Het zal de congregatie voor het on derwijs in Rome duidelijk moe ten maken of de school kan wor den erkend als priesteropleiding. De Utrechtse opleiding heeft die erkenning nog steeds niet. In 1967 werd de rk universiteit in Utrecht opgericht. Ze heette toen nog Katholieke Theologi sche Hogeschool. In het midden van de jaren 80 werd dat veran derd in universiteit. Dr. Wegman was er van het begin af hoogle raar. In 1986 werd hij voor de tweede keer rector van de oplei ding. Hij was dat ook al van 1980 tot 1984. Professor dr. F. J. A. de Grijs neemt voorlopig zijn functie Benoemingen. Dr. P. Jon kers (34) en dr. G. van Tillo (51) zijn benoemd tot hoogleraar aan de Universiteit voor Theologie ap Pastoraat in Heerlen. Jonkers, sinds 1983 hier al werkzaam, wordt hoogleraar in de wijsgeri ge antropologie. Van Tillo, pries ter van het bisdom Haarlem, gaat onderwijs geven in de gods dienst- en pastoraalsociologie. Ook hij werkte al in Heerlen. Archief Deze maand begint mevrouw drs. A. Fris (32) met de inventari satie van het oud-synodaal ar chief van de Nederlands Her vormde Kerk (1560 tot 1816), dat bij het Algemeen Rijksarchief in Den Haag in bewaring is gege ven. Haar aanstelling is mede mogelijk gemaakt door het Prins Bernhard Fonds. Ook de Genera le Financiële Raad van de Her vormde Kerk draagt bij in dit tij delijk inventarisatieprojekt. Een analyse van het oud-syno daal archief is van groot belang voor de studie van de Nederland se kerkgeschiedenis, zowel na tionaal en regionaal als plaatse lijk. Dit archief bevat bronnen die informatie verschaffen over bijvoorbeeld de ontwikkeling van kerkelijke instellingen, de leer van de kerk, de theologie, het diakonale werk, de hulpver lening aan het buitenland en de bijbelvertalingen. Ook de sa menhang tussen kerk en staat kan aan de hand van de archief stukken worden onderzocht. Mevrouw Fris studeerde kerk geschiedenis aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam. Zij zal binnenkort haar opleiding tot hoger archiefambtenaar aan de Rijks-archiefschool in Den Haag voltooien. Haar werk bij het ker kelijk oud-archief zal onder toe zicht staan van de hervormde Commissie voor de Archieven. Technicus. Namens de her vormde Raad voor de Zending (Oegstgeest) gaan Aart en Tineke Noorlander uit Mijdrecht deze maand voor een periode van drie jaar naar het vroegere Borneo (tegenwoordig Kalimantan). Noorlander wordt daar techni cus aan een houtvakschool. De Indonesische regering sti muleert de oprichting van hout vakscholen om de plaatselijke bevolking vertrouwd te maken met technieken van houtbewer king. Dat is een onderdeel van haar beleid om het ongeremd kappen en exporteren van bo men tegen te gaan. Sinds 1962 heeft de Evangelische Kerk van Kalimantan in Mandomai een technische school voor houtbe werking. Daar worden mensen opgeleid voor de industrie en voor het opzetten van een eigen bedrijlje in hun woonplaats. Noorlander gaat de technische dienst van de houtvakschool hel pen bij het vernieuwen van de elektrische installatie en het op zetten van een onderhoudspro- gramma voor machines en instal- ger bij de administratie van het kerkelijk bureau. Werkdagen Werkgroepen en secties van de Raad van Kerken in Nederland en verschillende organisaties houden de komende maanden landelijke werkdagen voor ker kleden die zich bezighouden met de drie bezinningsthema's van de Wereldraad van Kerken: vre de, gerechtigheid en behoud van de s ping. Op 18 februari staat een werk dag in het gebouw van de Vrije Universiteit (Amsterdam) in het teken van vrede. Het motto is: 'Vrede zonder grenzen'. Voor na dere inlichtingen: secretariaat Interkerkelijk Vredesberaad, 070-469756. De werkdag over het thema 'gerechtigheid' wordt twee keer gehouden: op 25 februari in Utrecht en op 11 maart in Zwolle. Onderwerpen zijn het wereld- voedselvraagstuk, de schulden last in de wereld, armoede in Ne derland, racisme uit en thuis en machtsongelijkheid tussen man- i. Voor nadere in lichtingen: secretariaat voor Ont wikkelingssamenwerking, post bus 200, 3830 AE Leusden, 033- 943244. De werkdag over het milieu is op 18 maart in Utrecht. Vier on derwerpen: verkeer en vervoer, energie, voedsel en landbouw en natuur en milieu in de eigen leefomgeving. Voor verdere in lichtingen: werkgroep Kerk en Milieu, 070-131242. Gereformeerde Kerken: bedankt voor Culemborg R. J. Blaauw Wolvega. België. De Rooms-Katholie- ke Kerk, de Verenigde Protes tantse Kerk, de Anglicaanse Kerk en de orthodoxe kerken in België gaan binnenkort overleg gen over de oprichting van een raad van kerken. Het initiatief daartoe kwam van bisschop Jean Huard van Doornik. Huard is af gevaardigde van de Belgische bisschoppenconferentie voor de oecumene. Op dit ogenblik bestaat er in België alleen een niet-officiële oecumenische commissie, waar in de kerken met elkaar over ge meenschappelijke problemen spreken. Op 3 februari willen vertegenwoordigers van de ker ken nagaan of dit overleg kan worden omgezet in een officiële raad van kerken- Overleg op voet van gelijkheid zal in zo'n raad wel problemen kunnen opleveren, omdat de toe komstige lid-kerken zeer aan zienlijke verschillen in ledental vertonen. Zo heeft de RK Kerk bij onze zuiderburen meer dan 8 miljoen leden, terwijl de Vere nigde Protestantse Kerk onge veer 30.000 leden telt. Volgelingen Lefebvre. Het hoofd van de priesterbroeder schap 'Pius X', Franz Schmid- berger, heeft tegengesproken dat veel priesters en studenten na de uitstoting van aartsbisschop Marcel Lefebvre eind juni vorig jaar de priesterbroederschap zouden hebben verlaten. In Vati caanse kringen wordt beweerd, dat zo'n 100 priesters en studen ten met Lefebvre hebben gebro ken. Volgens Schmidberger zjjn 15 priesters en 19 studenten ver trokken. Sommige ex-aanhan gers van Lefebvre hebben een andere broederschap opgericht, die door Rome wél wordt erkend en een grote zelfstandigheid heeft bij de werving en vorming van haar leden.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2