LEIDSCH DAGBLAD Opwinding na vrijlaten van activist KLASSE, DIE KRANT! kwantum ruimt weer ouderwets op. Principe-akkoord ambtenaren Amnesty: ernstige schending mensenrechten in Turkije Veldslagen vernielingen in Ahoy Laatste Nieuws VS schieten twee Libische MiG' s neer 'Adelaar' landt verkeerd Geen openbaar verhoor in Bolderkar-incestzaak Asielzoekers aangehouden 071-133144 LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Woensdag 4 januari 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 3§823 Prijs fl. 1,25 BUENOS AIRES De 22-ja rige Rowina Sicüiano klampt zich vast aan haar adoptieI- inoeder Susana nadat een Ar gentijnse rechter de grootmoe der van het meisje toestem- ming had gegeven het kind mee te nemenRomina is de dochter van Juan Carlos Vicaris en zijn echtgenote Stella Maris Galli- chio. Beiden verdwenen in 1977 spoorloos tijdens het bewind van het voormalige militaire regime in Argentinië. De recht bank bevestigde met bet vonnis dat het meisje illegaal nas gea dopteerd. (foto AP) Watervlo tegen troebel water UTRECHT (ANP) - De provincie Utrecht trekt ruim 3 ton uit voor het weer helder maken van de Breukeleveense Plas. Dit voor jaar zal de visstand worden uit gedund en het aantal watervlooi en worden vergroot. De algen die het water vertroebelen, zijn voor watervlooien een lekkernij. Een eerder experiment in de plas Zwemlust bij Nieuwersluis werd een succes. Daar tieren op de bodem de waterplanten weer welig doordat het licht de bodem weer kan bereiken. Het grootste gedeelte van de brasem en voorn uit de plas wordt weggevangen om de wa tervlooien en waterplanten in aantal te laten toenemen. De wa tervlooien moeten de hoeveel heid algen in toom houden en roofvis moeten de groei van de witvisstand, die de bodem teveel omwoelt, beteugelen. DEN HAAG (GPD) - Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) en drie van de vier ambtenarencentrales hebben vanmorgen een principe akkoord bereikt over de arbeids voorwaarden voor dit jaar. Het ak koord moet nog worden goedge keurd door de achterban van de ambtenarenbonden. Het akkoord behelst een salaris verhoging van 0,7 procent en een verlaging van de vut-leeftijd van 61 naar 60 jaar. Dit laatste levert zes duizend arbeidsplaatsen op. De aanvankelijk door de minister voorgestelde verlaging van de pen sioenpremie gaat niet door. Het daarvoor beschikbare geld, wordt nu in een salarisverbetering ge stopt. De algemene en christelijke ambtenarencentrales en het Amb- tenarencentrum hebben inge stemd met het nu gesloten ak koord. De Centrale voor Middelba re en Hogere Ambtenaren niet. Juist het feit dat de verlaging van de pensioenpremie niet doorgaat is deze centrale in het verkeerde keel gat geschoten. Een lagere pen sioenpremie is vooral voor de ho gere ambtenaren gunstig. Aanvankelijk had minister Van Dijk een salarisverbetering van slechts 0,2 procent voorgesteld. De bonden daarentegen wilden een verhoging van één procent. Het nu bereikte compromis was voor de drie bonden aanvaardbaar. ROTTERDAM (GPD) - Feye- noord-supporters hebben gisteren tijdens het door Veronica georgani seerde Indoor Soccer-toernooi voor enkele tienduizenden guldens schade aangericht in het sportpa leis Ahoy. Na de finale, waarin Feyenoord door een betwiste goal met 2—1 van Ajax verloor, braken massale vechtpartijen uit tussen pngeveer 150 Feyenoord-aanhangers en 65 man politie. Honderden stoeltjes sneuvelden: ze werden vanaf de ringen op het veld gegooid. De politie, die nog geen arrestaties verrichtte, weet dat het om beken de supporters gaat uit Vak-S van het Feyenoordstadion. De wed strijden begonnen al in een grim mige sfeer. Tijdens het fouilleren van de toeschouwers werden tien- tallen messen, een ploertendoder en een aantal vlaggestokken in be slag genomen door particuliere be wakers die door Veronica waren ingehuurd. In Ahoy kwam het snel tot vecht partijen tussen de aanhang van Feyenoord en het Turkse Galatasa- ray. Die konden aanvankelijk in de kiem worden gesmoord. Na het omstreden doelpunt in de finale brak het tumult los. Feyenoord- supporters wilden hun woede koe len op de scheidsrechter en de Ajax-spelers. Spelers, trainer en begeleiders van Ajax moesten in allerijl de zaal uitvluchten. Zij konden pas rond middernacht het sportpaleis verla ten omdat van de spelersbus alle ruiten waren ingegooid. De bewakingsdienst werd tij dens de ongeregeldheden aan de kant gezet omdat hun optreden volgens de politiè agressie opwek te. Aanvankelijk zag het er naar uit dat het WK indoorvoetbal, dat mor gen in Ahoy begint, door de vernie lingen in gevaar zou gekomen. Maar de KNVB en de Ahoy-direc- tie verwachten dat de schade tijdig is hersteld. (foto's gpd) Fout bij huiszoeking in RaRa-zaak AMSTERDAM (GPD/ANP) De tot vijf jaar cel veroor deelde RaRa-activist René R. is sinds gisteren een vrij man. Tot verbijstering van politie en justitie gelastte het gerechtshof in Amsterdam gisteren dat de man onmiddel lijk in vrijheid moest worden gesteld. De verraste activist verklaarde 'tegen de grond te gaan' toen hij de uitspraak hoorde. Politie en justitie reageerden uiterst teleurgesteld en gefrustreerd. WASHINGTON (AP) - Ameri kaanse F-14 gevechtsvliegtuigen hebben vanmiddag boven de Middellandse Zee twee Libische gevechtsvliegtuigen neergescho ten. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft dit bekend ge maakt. Pentagon-woordvoerder lt.- kolonel Rick Oborn zei dat de Li bische toestellen, MiG-23's van Russische makelij, door straalja gers van het vliegdekschip John F. Kennedy waren neergescho ten. Hij zei niet te weten wie het luchtgevecht was begonnen. De laatste vijandelijke actie tussen Libië en de VS deed zich voor in april 1986, toen de Amerikanen Tripoli en Benghazi bombar deerden. Oborn zei dat het inci dent zich voordeed „in het mid den van de Middellandse Zee in internationale wateren". Volgens het Amerikaanse tele visiestation CNN schoten de Amerikanen de Libiërs neer na dat die hun gevechtsradar had den ingeschakeld. VERHUUR .luxe auto's v.a. 30,- p/dag bij PRANGERS Hoofdstraat 104. Leiderdorp, lei. 071-69.40.40 Bewolking en regen Eerst wisselend bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer, later op de dag meer bewolking en van het westen uit regen. Minimumtempera tuur omstreeks 3 graden, middagtem- peratuur ongeveer 5 graden. Vrij DEN HAAG (ANP) - De interna tionale mensenrechtenorganisatie Amnesty International heeft Tur kije beschuldigd van wrede en sys tematische schending van de men senrechten. In een vandaag gepu bliceerd rapport schrijft Amnesty dat zij de afgelopen maanden vrij wel dagelijks berichten over folte ring van gevangenen in Turkije heeft ontvangen. Volgens Amnesty zijn de afgelo pen 8 jaar duizenden gevangenen gefolterd en zijn 200 mensen ver moedelijk tengevolge van marte ling in gevangenschap gestorven. Verder klaagt de organisatie over de oneerlijke rechtsgang bij veel politieke processen. De mensenrechtenorganisatie zegt dat zij vorig jaar tweemaal bij de Turkse regering heeft aange drongen op maatregelen om een einde te maken aan de schendin gen van de mensenrechten. Maar volgens Amnesty heeft de Turkse regering kennelijk geen maatrege len genomen om verandering te brengen in "de vreselijke werke lijkheid van martelingen, sterfge vallen in gevangenschap, politieke arrestaties en oneerlijke proces- Volgens Amnesty zijn de afgelo pen jaren minder mensen om poli tieke redenen aangehouden, maar is er vijf jaar na het aan de macht komen van een burgerregering nog steeds geen sprake van een wezen lijke verandering, "Iedereen die op politieke gron den vastzit, loopt het risico te wor den gemarteld", schrijft de men senrechtenorganisatie. "Onder de slachtoffers van marteling zijn ook gewone criminelen en er zijn zelfs berichten dat minderjarigen zijn gefolterd". Amnesty schrijft dat zij de Turk se regering de namen van 229 men sen die in gevangenissen zijn ge storven heeft voorgelegd, maar dat de regering voor 144 gevallen geen enkele verklaring heeft gegeven. Volgens Amnesty zijn zeker 60.000 politieke gevangenen ver oordeeld na oneerlijke processen. In totaal zijn sinds de militaire coup van 1980 250.000 politieke ge vangenen vastgezet en vrijwel al len zijn zij gemarteld, aldus Am nesty. Volgens de mensenrechten organisatie komt het vaak voor dat gevangenen worden geslagen, elektrische schokken krijgen toe gediend of seksueel worden mis bruikt. Het hof kwam tot deze uitspraak omdat naar haar mening de huis zoeking in de woning van R. des tijds niet volgens de wet is uitge voerd. Op grond van de bewijzen die toen zijn gevonden is René R. vorig jaar veroordeeld wegens het plegen van zeven aanslagen, onder meer op een aantal Shell-benzine- stations en Makro-vestigingen. Officier van justitie L. de Wit heeft de grootste moeite met de uit spraak van het gerechtshof. "Het is voor veel mensen nauwelijks te be grijpen dat een zaak die zoveel op winding teweeg heeft gebracht en waarin iemand is veroordeeld, op deze wijze eindigt". Volgens De Wit is er maanden door justitie hard en intensief ge werkt aan deze zaak. "Het ging toch om een paar miljoenenbran- den en andere aanslagen. Dan is het bijna niet uit te leggen, dat de uitslag mis loopt, omdat een van de huiszoekingen niet tot in alle de tails goed verliep". Woordvoerder Wilting van het landelijk coördinatieteam, dat eveneens maandenlang bezig is ge weest met het opsporen van de Ra- Ra-activisten, noemde het 'afschu welijk' voor de betrokken politie mensen als een verdachte op grond van vormfouten wordt vrijgelaten. Het gerechtshof besloot tot vrij lating omdat het merendeel van de bewijzen tegen R. zijn verzameld tijdens een huiszoeking in diens woning. Bij een huiszoeking dient een rechter-commissaris aanwezig te zijn. In het geval van R. is de rechter-commissaris slechts een kwartier van de totaal 5 uur duren de huizoeking in de bewuste wo ning geweest. Het gerechtshof vond dat de huiszoeking derhalve niet rechtmatig is uitgevoerd. Persofficier De Wit: "Er is wette lijk bepaald dat de rechter-com- de zaak in ieder geval on der zijn directe controle moet hou den, ook al is hij niet lijfelijk aan wezig". Het hof concludeerde gis teren na het horen van diverse ge tuigen dat de rechter-commissaris na het eerste bezoek geen contact meer heeft gehad met de politie mensen. "De betrokken rechter commissaris moest die dag ook bij een andere huiszoeking zijn. Dat bezoek is nogal uitgelopen", aldus De Wit. (pagina 3: Justitie berust in vrijla- Eddie Edwards, nw zonder bril, houdt de moed e De adelaar is geland. Na een zevenvoudige salto voorover plat op zijn gezicht. De Britse ski-springer Eddie 'The Eagle' Edwards raakte gisteren in Innsbruck gewond na een vol komen mislukte trainings- sprong van de Olympische schans. De gebrilde Brit die sinds de Olympische Spelen in Calgary zeer populair is, werd met een gebroken linker sleutelbeen, ernstige schaafwonden in zijn gezicht en een hersenschud ding opgenomen in het zieken huis. Volgens de medici is Edwards minimaal twee maan den uitgeschakeld. Eddie liet vanaf zijn ziekbed weten: "Over enkele weken spring ik weer. In februari neem ik zeker deel aan de wereldkampioen schappen. Niks einde loop baan". De toeschouwers bij de trai ning voor de derde wedstrijd van het vierscbansentoernooi volgden gistermiddag met ont zetting de capriolen van Edwards. De kippige ex-bouw- vakker raakte uit balans, haak te met zijn ski's in elkaar en sloeg vele malen over de kop. Hij bleef korte tijd bewuste loos liggen. Eddie, die voor een slordige 7 ton aan sponsorcontracten op zak heeft, herinnerde zich zeer goed bezig te zijn geweest. "Mijn eerste sprong was uitste kend. Bij de tweede leunde ik mooi voorover tot ik ontdekte hoe goed het wel ging. Die vast stelling bracht me van mijn stuk". Inmiddels wordt de roep om 'krabbelaars' als Edwards uit officiële toernooien te weren steeds luider. Met name de top- springers vinden dat hun sport in diskrediet wordt gebracht. (zie ook pagina 17) Nieuw onderzoek rechter-commissaris ROTTERDAM (GPD) - De Rotter damse rechtbank heeft vanmorgen de zaak tegen de vader van een 4-ja- rig meisje van het Vlaardingse me disch kleuterdagverblijf De Bol derkar terugverwezen naar de rechter-commissaris. Dit gebeurde op verzoek van officier van justitie mr. J.H. Moraal, die er niets voor voelde om op verzoek van de advo caat van de vader "met de hele va derlandse pers in zijn rug" tien ge tuigen te horen. ENSCHEDE/HAARLEM (ANP) - De politie van Enschede heeft vier Syrische asielzoekers aangehou den. De 40-jarige man, een 27-jarige vrouw en een 30-jarige vrouw met haar 5-jarige dochter maakten deel uit van gezinnen die in Nederland vergeefs asiel hebben aange vraagd. De aanhouding gebeurde gister middag op het moment dat zij zich - volgens voorschrift - meldden bij het politiebureau. Tijdens de routi necontrole bleek dat de bewuste Syriërs inmiddels staan geregi streerd als ongewenste vreemde ling. "Dat was voor ons reden om tot aanhouding over te gaan", al dus een woordvoerder van de En- schedese politie. De Syriërs waren in gezelschap van gezinsleden die buiten het po litiebureau wachtten. Toen zij merkten dat het viertal niet terug keerde gingen ze weg. De politie van Enschede voert overleg met het ministerie van justitie over wat er met de vier aangehouden Sy riërs moet gebeuren. De Haarlemse rechtbank heeft bijna 80.000 gulden schadevergoe ding toegewezen aan 34 asielzoe kers die tot 9 december vorig jaar in het opvangcentrum op Schip- hol-Oost verbleven. De Hoge Raad bepaalde vorige maand dat het ver blijf in het asielcentrum op Schip- hol-Oost onrechtmatig is, omdat er geen wettelijke basis is om asiel zoekers daar vast te houden. De rechtbank heeft nu 50 gulden scha devergoeding toegewezen voor el ke dag dat een asielzoeker ten on rechte is vastgehouden. De 27-jarige man wordt ervan be schuldigd met zijn dochter incest te hebben gepleegd. De man ont kent dit. Volgens zijn advocaat zijn de verklaringen van de tien getui gen - onder wie personeel van De Bolderkar - van groot belang. De getuigenissen zouden onder meer gaan over de veel besproken pop- penmethode, die wordt gebruikt bij incest-onderzoeken. Officier van Justitie mr. Moraal had eind vorig jaar al geweigerd op verzoek van de verdediging de tien getuigen voor de rechtzaak op te roepen. Mr. Moraal stelde bij de be handeling van de zaak dat dat ge tuigenverhoor beter achter geslo ten deuren bij de rechter-commis saris kan plaatsvinden. Rechtbankpresident mr. C.P. Briët wilde over het getuigenver hoor geen beslissing nemen. Hij verwees daarom de gehele zaak te gen de 27-jarige vader terug naar de rechter-commissaris. Die kan dan nog eens rustig alle getuigen en deskundigen aanhoren. RÖTISSERIE OUDT LEYDEN IS ECHT NIET ZO OUUR AIS U DENKT verrassende keuze-menu's vanaf f 47,50 p.c. Tijdens het diner speelt uw gastheer zo nu en dan rustige piano-muziek krachtige westelijke wind. aan de kust hard. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Veel bewolking en vooral vrijdag regen. Middagtcmpera- tuur rond 6 graden. Donderdag 5 januari zon op: 08.47 uur. zon onder: 16.44 uur; maan op: 07.09 uur, maan onder: 13.47 Waterstanden te Katwijk hoog water: 01.19 en 13.32 uur; laag water: 09.26 en 21.52 uur. Zoals OPGESCHUIMD VINTL-BEHANG. In aantrekkelijk dessin en de kleuren grijs en beige Maar u moet er wel snel bij zljnl Normaal per rolJS^O" Nog veel meer van deze fantastische aan biedingen vindt u In de kwantum opruimingskranl Vfearom zullen we duurdoen. Shultz gedagvaard in proces-North WASHINGTON (AP) - De Ameri- kaanse minister van buitenlandse zaken Shultz is door de advocaten van Oliver North, sleutelfiguur in de Iran-Contra Affaire, gedagvaard als getuige. Ook de onderministers Abrams en Armacost en enkele medewerkers zijn gedagvaard. Eerder hebben North' advocaten president Reagan en vice-presi dent Bush gedagvaard; het wordt overigens onwaarschijnlijk geacht dat Bush en Reagan persoonlijk op de zitting zullen verschijnen. North wordt ervan beschuldigd dat hü meer dan 14 miljoen dollar, ver kregen uit wapenverkoop aan Iran, heeft doorgespeeld aan de Con tra's. Een hof van beroep heeft rechter Gesell verboden een sa menvatting van de documenten die North bij zijn verdediging wil gebruiken ter inzage te geven aan de speciale aanklager in de zaak, Walsh. Deze documenten bevatten deels geheime regeringsinforma tie. De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis thuis bezorgd! per maand* 24.45 f-] per kwartaal 72.40 per halfjaar 144,80 per jaar 275.70 alleen via automatische betaling) .Naam: Adres: Pc/Wnpl.: Tel.:O v m bezorging) Opsturen naar: Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1