Schoolklimaat bepaalt de prestaties' 'Bij de VARA val je gewoon niet op' Sport van uitersten Congres over kwaliteit van onderwijs in Rotterdam Wessel van Diepen, presentator 'Countdown': Zo KOKel£KUUU ...Gduto Ui^JWfdOF... wel- wit M ik mi/ eens Wecfe W jw niet dwikfi -• Offkkn Ui... Grenzen Onderzoek naar gebruik katalysator WOENSDAG 4 JANUARI 1989 PAGINA 19 Eindredactie Paul de Tombe telef. 071 - 161442/161412 Schansspringen: Rond de jaarwisseling is er nooit zo veel te beleven op sportge bied. Competities liggen stil en grote kampioenschappen wor den niet gehouden. Eén van de weinige sportevenementen op nieuwjaarsdag is het jaarlijkse schansspringtoernooi in het Westduitse Garmisch-Partenkir- chen. Dat ski-springen hoort inmid dels net zo zeer bij nieuwjaars dag als champagne en vuurwerk. Natuurlijk gaat het ook bij deze spektaculaire tak van sport in de eerste plaats om de beste sprin ger. Dat is al jarenlang de Fin Matti Nykaenen, de 25-jarige ei genzinnige Fin die zo ver en zo mooi springt (of vliegt) als hij wil. Roerloos hangt hij in de lucht om pas 110 meter (de lengte van een voetbalveld!) verder op beide lat ten te landen. Maar ook andere, minder geta lenteerde waaghalzen slagen er af en toe in zich tijdens deze pu blicitair zeer aantrekkelijke wed strijden in de kijker te springen. De Nederlandse student Gerrit- Jan Konijnenburg is zo iemand. De Finse schansspringer Matti Nykaenen hangt in Garmisch- Partenkirchen roerloos in de lucht. (foto ANP) Hij heeft het ondanks of mis schien wel dankzij zijn beperkte springcapaciteiten al geschopt tot hulp-commentator bij Studio Sport. Een nauwelijks betere maar wel veel bekender ski-springer wordt Eddie 'The Eagle' (De Adelaar) genoemd, hoewel zijn eigen achternaam Edwards is. Zelden zal een sportman met zul ke beperkte mogelijkheden zo populair zijn geworden als deze Eddie, die zijn roem te danken heeft aan de Olympische winter spelen van Calgary in 1988. Als allerslechtste springer viel hij spoedig op, maar daarmee is zijn successtory nog niet verklaard. Zijn image als mislukkeling, lie veheersbeestje, of, om in ski-ter men te blijven, laagvlieger deed de rest. Populair Hoe gaat dat als je populair bent: je mag winkels openen, linten doorknippen en een plaatje laten opnemen. Maar je kunt van Ed die the Eagle zeggen wat je wilt: hij is en blijft een sportman. En een sportman wil altijd meer, ho ger en verder. Voor Edwards, die zijn sport nog niet zo lang beoe fent, liggen mogelijk nog grotere afstanden in het verschiet. Hier wringt de (ski-)schoen. Volgens experts uit de DDR (en die kunnen het weten) zouden betere prestaties van The Eagle afbreuk doen aan zijn populari teit. Volgens hen kan hij maar beter met afstand laatste wor den, dan valt hij meer op dan in de grauwe middenmoot. Zo gaat dat bijvoorbeeld ook in de Tour de France: iedereen weet wie de laatste plaats in het klassement inneemt (de zogenaamde 'rode lantaarn-drager'), maar niemand kent nummer vóórlaatst. Waarschijnlijk zal Edwards zich weinig van dit goedbedoel de advies aantrekken. Hij is na melijk zo eigenzinning als hij groot is. Daarom is hij ook gaan schansspringen. Talent heeft hij nauwelijks, inzet en durf des te meer. En of het publiek het nu leuk vindt of niet: Eddie springt zoals hij wil. TIM BROUWER DE KONING AMSTERDAM - Pas in 21 jaar en nu al een bekende Nederlander. Wessel van Diepen blijft er nuchter onder. Hij realiseert zich dat hij er een harde dob ber aan zal hebben aan die top te blijven en vindt het vooral belangrijk dat het leuk blijft. Op zijn vijftiende jaar begon Wessel een illegaal radiostation- netje in Delft. Al snel werd de zendamateur uit de lucht ge haald, maar gelukkig verexcu- seerd door de officier van justi tie. Op dat moment was hij al weer aan het uitzenden. Door een aantal adverteerders werd het stationnetje snel groter; Wes sel ging naar Den Haag Daar werkte hij voor bijna alle grote radiostations. Wessel: "Raar ei genlijk, ik heb nooit veel uren ge maakt, terwijl dat toch heel be langrijk is om aan de top te ko- Na het afmaken van de mid delbare school ging Wessel naar Amerika. "Een vriend belde op en zei dat ik moest komen, dat heb ik dus gedaan. Achteraf denk ik wel eens dat hij dat toch niet helemaal zo had bedoeld, maar ik heb een fantastische tijd gehad en ontzettend veel ge leerd". Omdat hij geen werkver gunning had werkte Wessel ille gaal bij een radiostation. Het Amerikaanse accent had hij al snel onder de knie. Bovendien gebruikte hij tijdens de radiopro gramma's veel standaardzinnen en slogans, wat het makkelijker maakte en volgens hem al snel professioneel deed klinken. Eenmaal terug in Nederland had een vriend van een van Wes- sels bandjes uit Amerika opge stuurd naar de VARA. Hij viel in de smaak. Er werd hem gevraagd een proefopname te maken. Van tevoren had hij geïnformeerd welke muziek goed viel bij de VARA-bonzen. Een schot in de roos. Een week later presenteer de hij zijn eigen programma. An derhalf jaar bleef Wessel bij de VARA. "Veel mensen zijn ge neigd die periode te vergeten. Je valt gewoon niet op bij de VARA. men denkt dat ik daar maar een maand of twee heb gezeten". Zijn overstap naar Veronica heeft de gemoederen wel in be weging gebracht. De belangrijk ste reden daarvoor was volgens Wessel de sfeer. Nadrukkelijk stelt hij dat geld bij die beslissing geen rol heeft gespeeld: "Als ik minder had gekregen dan bij de VARA had ik het zelfs nog ge daan. Veronica had me gewoon meer te bieden, vooral op per soonlijk gebied. Het is typisch Nederlands om iemand daar con stant voor ter verantwoording te roepen, af en toe word ik daar wel moe van". Het voordeel van Veronica is volgens Wessel datje altijd bij iedereen kunt aanklop- x Diepen: "Ik neem het publiek heel serieus". pen. "We zijn gewoon maatjes. Een zakelijk meningsverschil werkt niet door in de relaties on derling en dat vind ik heel be langrijk". In de Steen en Been-show (ra dio-programma van de VARA, gepresenteerd door Jack Spij kerman) is Wessel onlangs nogal bekritiseerd. Hij kan zich daar niet druk over maken. "Ik be schouw het maar als reclame". Spijkerman viel vooral over de uitspraak van Lex Harding datje voor een camera moet denken aan het kruis van een mooie vrouw ('Je bent jong en je wilt wat'). Volgens Wessel is deze uit spraak noagl uit zijn verband ge trokken. "Ik kan niet ontkennen dat hij het heeft gezegd, maar ik moet ook eerlijk bekennen dat het echt helpt om daaraan te den ken terwijl je daar staat te bibbe ren voor zo'n camera. Je moet la chen en daardoor verliest alles een beetje dat griezelige". Ouders Uit interviews blijkt dat Wessel van Diepen een sterke band met zijn familie heeft. Vooral met zijn moeder, die de reis naar Amerika heeft betaald. "Mijn familie is ge woon heel belangrijk voor me. Zij behoren tot de weinige men sen die tenminste eerlijk tegen me zijn. Als zij het een slechte uitzending vonden zeggen ze dat gewoon. Ik hecht veel waarde aan hun oordeel en mijn moeder is gewoon de liefste van de hele wereld. Maar dat zal iedereen wel van zijn moeder zeggen" Last van zijn bekende gezicht heeft Wessel nog steeds niet. Na tuurlijk wordt hij op straat wel herkend maar tot nu toe is dat nog leuk. "Ik zat laatst in een stil staande trein met iemand te pra ten toen er opeens een meisje voor het raam ging gillen en wij zen: 'Daar zit Wessel van Diepen, hij i6 het echt". Binnen de kortste keren staan er dan alle maal mensen voor je raampje. Op dat moment was het enige wat ik dacht 'Rij nou pokke- trein', maar achteraf vond ik het eigenlijk wel leuk". Elke dag komen er stapels fan mail binnen. In het begin stond hij daar wel van te kijken. De Ve- ronica-discjockey is wel van plan alle brieven te beantwoorden maar daar is nog weinig van te recht gekomen. Bij de meeste brieven worden ook foto's mee gestuurd. Bij het woord foto be gint Wessel te lachen. "Ik heb laatst een verschrikkelijke wed denschap met iemand afgeslo ten. Als ik voor begin november mijn rijbewijs niet heb gehaald wordt om de twee weken het le lijkste meisje van die foto's voor me uitgezocht en daar moet ik dan mee uit eten. En dan te be denken dat ik nog niet eens ben begonnen met lessen!" Hij is echter wel van plan die wedden schap na te komen: "Afspraak is afspraak". Een nadeel van de bekendheid vindt de Countdown-presentator ten eerste dat hij door vreemde mannen en vrouwen aan zijn bil len wordt gezeten ("Brrrr") en ten tweede datje met zo'n beken de kop voor veel mensen eigen lijk niets meer goed kunt doen. "Als je sjacherijnig bent vindt men je een arrogante bal en als je vrolijk bent, ben je een aanstel ler. In Nederland moet je vooral gewoon doen, dan doe je al gek genoeg. Daardoor ga je je auto matisch wel een beetje afscher- Countdown Wessel vindt in zijn werk vooral belangrijk dat het leuk blijft. "Ik kan zometeen de straat oplopen en worden doodgereden door een vette Amerikaan, dan wil ik gewoon leuke dingen hebben ge daan". Hij is blij dat hij ook in de redactie van Countdown zit en dus voor de camera niet alleen de tekstjes en vragen van iemand anders loopt op te dreunen. De jonge presentator zou echter graag zien dat het programma meer 'live' zou zijn. Maar door de klagende buren is dat een pro bleem. Op de vraag wat hij van zijn pu bliek vindt is Wessel even stil. "Eh...., ik ken ze eigenlijk niet al lemaal. Ik sta daar voor de came ra in ieder geval geen rolletje te spelen, ik neem ze heel serieus". Hij realiseert zich terdege dat hij daar met de gratie van het pu bliek staat. "Als zij me niet goed vinden kan ik het verder wel ver geten". De Countdown-blikvanger vindt het leuk interviews te doen, maar denkt wel daarin nog een hoop te moeten leren. In springen op onverwachte situa ties tijdens een vraaggesprek vindt Wessel heel moeilijk. "Het probleem is dat ik vastzit aan die twee minuten voor een inter view. Ik wil niet standaard zijn, maar om logisch te blijven zit je vaak vast aan standaard-vra gen". Echte toekomstidealen heeft de Veronica-telg niet. Goed ge noeg worden om keuzes te kun nen maken en plezier in het werk hebben, dat staat in ieder geval voorop. "Zodra de lol er af is hou ik er mee op, maar voorlopig zal dat wel niet gebeuren". KIM CARREE Door op gezette tijden proefwerken en overhoringen te houden kan een systeem worden opgezet waarbij de leerling wordt 'gevolgd', zodat ook eerder wordt gesignaleerd op welke punten een kind meer hulp nodig heeft. (foto anp) ROTTERDAM (GPD) - "We bar sten van de gemotiveerde leer krachten. Alleen, de omstandighe den waarin ze moeten werken, moeten we verbeteren, zodat die container aan potentie tot zijn recht kan komen. Dat betekent ook dat we de onderwijzers niet steeds in een hoekje moeten drukken door steeds en alleen te zeggen wat we allemaal fout doen. Er gebeuren in het onderwijs veel goede dingen en het is nu tijd dat eens ronduit te zeggen". Gemotiveerde leerkrachten die barsten van enthousiasme zijn vol gens Ton Peters, werkzaam bij de gemeentelijke stafafdeling onder wijs in Rotterdam, een voorwaarde voor kwalitatief goed onderwijs. Peters is de stuwende kracht ach ter het drie dagen durende congres 'effectieve scholing' dat vanaf mor gen in Rotterdam wordt gehouden en waarbij de kwaliteit van het on derwijs centraal staat. Aan het con gres doen 500 deelnemers uit 16 verschillende landen mee. "Het milieu en de opvoeding spelen natuurlijk een belangrijke rol, maar de kwaliteit van de school heeft zeker een even grote invloed op de leerprestaties", zegt Peters, die tot 31 december aan het hoofd stond van het bureau onderwijs voorrangsbeleid en daardoor mede het onderwijsbeleid aan kinderen uit achterstandsmilieus heeft be paald. "De ene school is gewoon beter dan een andere en dat heeft effect op de schoolprestaties van het kind". Een kwalitatief goede school heeft volgens de Amerikaanse onder wijskundige Ronald Edmonds vijf kenmerken: een sterke schoollei ding, nadruk op het beheersen van basisvaardigheden (taal en reke nen), een plezierig schoolklimaat, hoge verwachtingen van de presta ties van leerlingen en nadruk op het volgen van de prestaties van de leerlingen. Voor de verbetering van deze kenmerken, optimalisering is vol gens Peters een beter woord, wordt in Rotterdam acht miljoen gulden uitgetrokken. Dat geld stroomt al leen naar scholen met veel kinde ren uit achterstandsmilieus. Een gemotiveerd en enthousiast lerarenapparaat hoeft volgens Pe ters inderdaad geen dubbeltje meer te kosten. "Maar die motiva tie wordt minder als ze moeten werken in een vervallen schoolge bouw. De gemeente moet dus over de brug komen als een verzoek wordt ingediend voor onderhoud en het repareren van vernielin gen." Een goed onderhouden school is volgens Peters ook belangrijk voor een plezierig schoolklimaat, een ander kenmerk van een effectieve school. Peters: "Een opgeruimde speelplaats, kleine hoedjes waar kinderen zich kunnen terugtrek ken en fris geverfde muren. Dat maakt de school veel gezelliger. Kinderen moeten zich op school thuis voelen en niet op hun af komst worden aangekeken. Ook moeten de kinderen onderling ver antwoordelijkheid voor elkaar voe len. De ouderen moeten voor de jongeren opkomen, beschermen". Inspirator Ook een sterke schoolleiding is van groot belang voor de kwaliteit van het onderwijs. Peters: "Hij of zij moet een inspirator voor het team onderwijzers zijn. Hij moet zorgen dat ze optimaal kunnen functione ren. Ze een hart onder de riem ste ken en moed inpraten." Peters geeft toe dat iemand daarvoor wel zelf een aantal capaciteiten in huis moet hebben. "Maar een aantal za ken op het gebied van manage ment is ook aan te leren. De ge meente trekt ook geld uit voor cur sussen daarvoor". Peters vindt dat er, zoals vroeger, weer meer nadruk moet komen op het leren van de basisvaardigheden lezen, schrijven en rekenen. Het onderwijs heeft volgens hem nu te veel taken toegeschoven gekregen. "Begrijp me goed," zegt hij. "Ik vind het ook belangrijk dat kinde ren milieubewust worden, dat we ze opvoeden tot democratische burgers en dat ze ook Aids-voor- lichting krijgen. Maar dat alles mag het leren van basisvaardigheden niet beinvloeden, want het blijft de taak van het onderwijs de kinderen te laten doorstromen naar het ver volgonderwijs. Voor het leren van basisvaardigheden is nu veel min der tijd dan vroeger. Het school hoofd moet nu weer een keer zeg gen dat dat soort zaken op korte termijn niet in het rooster zjjn in te passen." Een goede, effectieve school moet bovendien meer nadruk leg gen op de prestaties van de leerlin gen en hun vorderingen beter vol gen. "Leraren moeten meer uit de kinderen halen dan ze denken dat erin zit. Juist bij kinderen uit ach terstandsmilieu moet je er niet van uit gaan dat ze toch niet veel in hun mars- zouden hebben. In die fuik moeten we niet verzeild raken. Aan de school zal het in ieder geval niet mogen liggen." Meer rapporten Voor het volgen van de prestaties moet er volgens hem een soort leer lingen volgsteem komen. Dat bete kent dat er op gezette tijden proef werken en overhoringen moeten zijn, desnoods toetsen die ook op andere scholen worden gebruikt. De resultaten daarvan moeten va ker en op een duidelijke manier, zoals bijvoorbeeld op een score bord, worden aangetekend. Peters: "Dat is betekent dus meer dan drie rapporten per jaar. Op die manier kan eerder worden gesignaleerd op welke punten een kind meer hulp nodig heeft. Bo vendien motiveert dat een kind. Bij een acht zal hij de volgende keer een negen willen halen en een kind dat een vijf heeft gescoord zal de volgende keer naar een voldoende proberen toe te werken." Lezers Schrijven Ronald Frisart zegt in zijn artikel over de Berlijnse Muur (zaterdag 31 december) dat hy maar twee echte grenzen-door-de-stad kent: in Nicosia en in Berlijn. Wij kennen er in ieder geval nóg een nee, niet die tussen Baarle Nassau en Baarle Hertog, als je dat een stad wilt noemen. Op reis naar Polen passeerden wy de grens bij Görlitz. Dat ligt in de DDR, maar de andere helft van de stad ligt in Polen en heet Zgorzelec. De Oder-Neissegrens die na de Tweede-Wereldoorlog tussen de Duitse Democratische Republiek en Polen werd getrokken, loopt daar dwars door de stad. De grens posten zijn op de brug over de ri vier de Neisse. Hanneke en Marieke Godding Leeuwerikstraat 11 Leiden DEN HAAG (GPD) - Het ministerie van milieube heer (Vrom) doet onderzoek naar het gebruik en het effect van de autokatalysator. Onderzocht wordt of de apparaten goed werken en of de auto's afdoende zijn afgesteld. Herhaaldelijk is geconstateerd dat mensen een auto met katalysator aanschaffen en het ding vervolgens verwijderen, aldus een woord voerster van het ministerie. Gebruik van de katalysator levert namelijk enig vermogenverlies op. Dat gebeurt ook wel als het fil ter stuk is gegaan omdat de automobilist loodhou dende benzine heeft getankt. Automobilisten die naar een buitenland gaan waar geen loodvrije ben zine beschikbaar is, kunnen de katalysator voor maximaal drie maanden laten verwijderen. Zij krij gen van de garage een bewijsje mee. Het onderzoek wordt steekproefsgewijs uitge voerd door de rijksdienst voor het wegverkeer. Zo wil het ministerie zicht krijgen op de mogelijkheid milieu-eisen in te voeren als onderdeel van de Alge mene periodieke autokeuring (APK-keuring). De overheid stimuleert de aanschaf van auto's met ka talysator door via belastingvoordelen te voorko men dat ze duurder zijn dan auto's zonder deze fil ters. Volgens het ministerie van Vrom kan het ver plicht stellen van de zogenoemde driewegkatalysa toren een oplossing zijn. Voor filters van dit type is nogal wat elektronica nodig, wat het verwijderen lastiger maakt dan het demonteren van een twee wegkatalysator. Het eerste type zuivert de uitlaat gassen ook beter dan het laatste.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19