Schapers niet bestand tegen agressie Lewis Britten zijn in staat tot eigen ruimteschild Joegoslaaf Petrovic krijgt contract AZC Budd: geen politieke pion Ontslagen bankier wil terug in het vak Groningen geeft korting seizoenkaart voor minima VRACHTWAGEN WOONHUIS Proces tegen oorlogsmisdadiger Jacob Luitjens in Canada hervat PAGINA 18 SPORT WOENSDAG 4 JANUARI 1989 Brenda Schultz bij laatste acht in Brisbane Zoran Petrovic: nieuwe aanwinst voor AZC Alphen. WELLINGTON (Rtr) - Michiel Schapers is zijn Oceanische tour nee niet goed begonnen. Hij ver loor gisteren in de eerste ronde van het met 145.000 dollar gedoteerde Grand-Prixtoernooi van Welling ton met 3-6, 4-6 van David Lewis, de jongere broer van de Wimble- donfinalist van 1983 Chris Lewis. Als verliezer bevond Schapers, die in Nieuwzeeland derde was ge plaatst, zich in gezelschap van Ra- mesh Krishnan. De titelhouder en als eerste geplaatste Indiase speler verloor met 4-6, 6-1, 3-6 van de Westduitser Patrick Baur. De weinig bekende Lewis, die 225 ste op de wereldranglijst staat - vergeleken met de vijftigste plaats van Schapers - schakelde voor het tweede achtereenvolgende jaar in de eerste ronde één van de favorie ten uit. Hij was aggressief en posi tief vanaf de eerste slagenwisse ling, zijn opslag accuraat en krach tig en zijn groundstrokes te goed voor Schapers. Het deerde hem geenzins, dat hij tegen een sterker Alphen te sterk voor Telstar: 3-2 ALPHEN AAN DEN RIJN - Vier deklasser Alphen heeft gister avond een knappe overwinning be haald op de eerste divisieclub Tel star. Een opgelopen 0-2 achter stand werkten de verrassende Alp- henaren na rust volledig weg: 3-2. Telstar kwam in de eerste helft op voorsprong toen spits Peter Ta- nia een foutieve terugspeelbal van Marco de Beer oppikte en verzil verde. Tien minuten na rust bouw de de Velsense formatie de voor sprong met een mooi doelpunt van Marco Robijn uit tot 0-2. Daarna herstelde Alphen zich goed. Piet Verlooy zorgde met een fraaie lob voor de aansluiting (1-2) en Alfred de Beer bracht beide partijen weer op gelijke hoogte. Rouel Valpoort liet in de slotfase twee riante moge lijkheden liggen om Alphen aan de overwinning te helpen. Toen hij bij een derde poging onderuit gelopen werd, velde Wim Hoogendoorn uit een strafschop alsnog het vonnis over het matig acterende Telstar: 3- 2. Younger reageerde daarmee op een bericht in het Britse dagblad Times, dat eerder op de dag had ge meld dat wetenschappers 18 maan den hebben gestudeerd op de mo gelijke ontwikkeling van een Brit se variant op het Amerikaanse "Star Wars" programma van presi dent Ronald Reagan. Naar de mening van deze des- Vertraging door barst in ruit van Transaviatoestel MADEIRA/SCHIPHOL (GPD/ANP) - Bijna 150 passagiers van de Nederlandse chartermaat schappij Transavia hebben maan dag een halve dag vertraging opge lopen. De piloot van de Boeing 737 ontdekte kort voor de landing in Madeira een barst in een van de drie lagen van de voorruit van het vliegtuig. Volgens een woordvoerder van Transavia kan de scheur veroor zaakt zijn door een botsing met een vogel. Een Boeing 747 van de Indonesi sche luchtvaartmaatschappij Garuda verloor gisteren tijdens de start op Schiphol één van de glijba nen, waarmee passagiers in noodsi tuaties het toestel kunnen verlaten. Het gevaarte werd opgerold uit het daarvoor bestemde luik geslingerd en belandde in onopgeblazen toe stand naast de baan waarvan het vliegtuig vertrok. Het toestel be vond zich op dat moment halver wege de baan. Het vliegtuig heeft dé reis naar Frankfurt voortgezet. geachte opponent moest aantre den. Integendeel: "Onder druk presteer ik het best", vond de 24 ja rige Nieuwzeelander van zichzelf, waarbij het meegenomen was dat hij de bal zo goed raakte. "Dat lukte me in de training lang niet zo goed. Ik controleerde de partij, bewoog goed en concentreerde me op zijn forehand, die een klein beetje zwakker was." Schapers verontschuldigde zich met de opmerking, dat hij een lich te aanval van bronchitis de neder laag in de hand had gewerkt. "Ik was vandaag voor iedereen een ge makkelijke prooi." De Nederlan der overweegt zich terug te trek ken uit het toernooi van Auckland, dat volgende week wordt gehou den. Brenda Schultz heeft zich ge plaatst bij de laatste acht van de Australische kampioenschappen verharde banen in Brisbane. Ze won in de derde ronde van de als tweede geplaatste Pascale Paradis: 7-5, 6-4. Het was voor de Neder landse 'leading lady' op de wereld ranglijst in verhouding de gemak kelijkste overwinning tot dusverre. In de eerste ronde tegen de Fran- caise Emmanuelle Derly viel de be slissing pas in de tiebreak van de beslissende set. Daarna had zij drie sets nodig tegen de Australische Rachel McQuillan. Pascale Paradis probeerde in Brisbane terug te ko men na een lange periode van bles sures. Het laatste half jaar had zij slechts twee partijen gewonnen. Ze was in Brisbane tweede ge plaatst achter de Tsjechoslowaak- kundigen zou het bestaande Britse wapensysteem de basis kunnen vormen voor een defensief ruimte schild, dat uiteindelijk voor geheel West-Europa inzetbaar zou kunnen worden gemaakt. "Wij zijn niet betrokken bij het ontwikkelen of tot stand brengen van eigen anti-raketraketten of een eigen anti-raketsysteem", aldus Younger. "Het onderzoek maakt deel uit van het Amerikaanse SDI- programma. Er is in Groot-Brittan- nië geen intentie, geld of noodzaak voor een dergelijk systeem". Volgens de Times zou het West- europese SDI-programma ontwik keld kunnen worden met behulp van "Sea Wolf' wapens die worden gebruikt door de Britse marine en met behulp van "Starstreak" wa pens die nog niet in gebruik zijn ge nomen. Als deze wapens worden gekoppeld aan het Amerikaanse ruimteschild zouden zij de Britse nucleaire bases kunnen bescher men tegen vijandelijke raketaan- vallen, aldus de krant. Maar Andrew Duncan, een de fensie-analist van het Internationa le Instituut voor Strategische Stu dies (IISS), zei dat een eventueel Brits anti-raketsysteem slechts een onderdeel zou kunnen vormen van de eerste laag van een alomvattend anti-raketsysteem. "De Sea Wolf en de Starstreak zouden slechts in de bovenste laag van ae atmosfeer vijandelijke ra ketten kunnen onderscheppen", aldus Duncan. "Ik denk echter niet dat er iemand is die gelooft dat de Britse regering geld zou vrijmaken voor een dergelijk project. Maar het geeft de Amerikanen wel een idee over de mogelijkheden die de Britse wapenindustrie kan leveren aan hun programma". se Helena Sukova. Manon Bol- legraf verloor in de tweede ronde van de als zesde geplaatste Austra lische Nicole Provis met 7-5,4-6,1- 6. Zware blessure Mark Michielsen LEIDEN - DIOK-fly-half Mark Michielsen is maandagavond in Den Haag ernstig geblesseerd ge raakt. De Leidenaar scheurde tij dens een training van het nationale zevenmans rugbyteam zijn enkel banden en is voor minimaal twee maanden uitgeschakeld. De bles sure van Michielsen, die in novem ber zijn debuut in Oranje maakte, is voor de Leidse rugbyploeg een dubbele klap, omdat hij binnen het team als spelverdeler optreedt en tevens de aangewezen man is voor het nemen van de penalties en con- GRONINGEN (GPD) - De ge meente Groningen overweegt in woners met een minimuminko men een bijdrage te geven in de kosten voor een seizoenkaart voor FC Groningen. Van de 130 gulden DEN HAAG (GPD) - Het a tal meldingen van spookrijd op de Nederlandse wegen is rig jaar gedaald met ruim tv tig procent. Bovendien zijn in 1988 geen doden of gew den gevallen als gevolg van tomobilisten die op de verk< de weghelft reden. Bij de Algemene Verkeers dienst Rijkspolitie (AVD) in Driebergen kwamen in 1987 nog 337 meldingen binnen van bestuurders die tegen de rij richting in reden. Vorig jaar daalde dat aantal tot 276. In 1987 hield de AVD 39 spookrij ders staande, in 1988 waren dat er 34. De overige spookrijders werden niet getraceerd of niet staande gehouden. In 1987 vielen er vier doden VANCOUVER (GPD) - Jacob Luitjens staat vandaag in Vancou ver (Canada) terecht op beschuldi ging van oorlogsmisdaden, ge pleegd tijdens de Tweede Wereld oorlog. De zoon van de veearts in Roden was in de oorlog overtuigd NSB-er en werd door een speciale rechtbank in 1948 veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Hij onderging zijn straf niet, wist uit Westerbork (waar hij gevangen werd gehouden) te ontsnappen en vluchtte naar Paraguay. Later, in voor een seizoenkaart voor een staanplaats zou de gemeente 30 gulden betalen; van de 250 gulden voor een zitplaats 55 gulden. Ze houdt rekening met respectievelijk 100 en 200 belangstellenden voor deze regeling. De gemeente zou de bijdragen putten uit het zogenoemde mini ma-fonds. Dat werd vorig jaar ge vormd om het mensen met een laag inkomen financieel makkelijker te maken om bijvoorbeeld lid te wor den van een sportclub of een abon nement te nemen op openbare bi bliotheek of zwembad. Het minima-fonds bleek in het eerste jaar evenwel geen succes. Van de voor 1988 beschikbare vier ton bleef 240.000 gulden over. Om dat onderzoek leert dat veel inwo ners met weinig geld in een isole ment geraken, wil de gemeente het fonds toch handhaven. Ze wil het aantal kortingsmogelijkheden en de doelgroep vergroten. door ongevallen met spookrij- den en raakten twaalf automo bilisten gewond. Vorig jaar was er slechts sprake van materiële schade (zes keer). Woordvoerder G. Hoeveman van de AVD zegt tevreden te zijn over de vermindering van het aantal spookrijders in 1988. „Maar we zijn nog niet in een juichstemming. Het is moeilijk te zeggen waarom er vorig jaar 1961, verhuisde hij naar Canada, waar hij in Vancouver als hoogle raar biologie aan de universiteit van Brits Columbia was verbon den. Jacob Luitjens - 68 jaar inmid dels - is nu met pensioen, maar kan daarvan niet in alle rust genieten. In Canada is al een paar jaar lang een jacht op hem gaande. Mede on der Nederlandse druk heeft een speciaal ingestelde commissie een proces tegen hem aangespannen om hem het Canadese staatsbur gerschap, dat hij in 1961 kreeg, te JOHANNESBURG (GPD) - De Zuidafrikaanse middenafstand- loopster Zola Budd, die sinds 1984 over de Britse nationaliteit beschikt, heeft zich gisteren ver dedigd voor haar weigering om zich openlijk tegen de apartheid in Zuidafrika uit te spreken. In een verklaring, die de 22-jarige Budd vanuit haar huidige woon plaats Bloemfontein de wereld instuurde, ontkende de tengere hardloopster dat zij een aanhang ster van de regerende Nationale Partij van president Botha is. Haar weigering om zich in een te levisie-interview, dat op nieuw jaarsdag in Groot-Brittannië werd uitgezonden, expliciet te gen de Zuidafrikaanse apartheid uit te spreken, had volgens haar alles te maken met het feit dat zij er weinig voor voelt "om als een politieke pion" te worden ge bruikt. Budd zei verder dat zij uiter- mige knooppunten en in het al gemeen alerter gedrag van de automobilist hebben volgens Hoeveman eveneens bijgedra gen tot de daling in het aantal spookrijders. „Spookrijden ge beurt vaak door automobilisten die slecht zien, of onder invloed van alcohol of medicijnen zijn. Verder komen oudere mensen, in de leeftijd van zeventig jaar en ouder, nog wel eens op de verkeerde weghelft terecht. ontnemen. Eind september tot half oktober begon het proces en het wordt vandaag voortgezet. Deze keer duurt het tot 13 januari. Het is de verwachting dat de uitspraak daarna snel kan volgen. Het is druk van buitenaf ge weest, die de Canadese regering er min of meer toe dwong iets te doen aan het probleem van ex-oorlogs misdadigers, die in dit land zijn neergestreken. Dit met de bedoe ling te ontkomen aan de justitie in het land van herkomst. Dat lukte ALPHEN AAN DEN RIJN - De Joegoslaaf Zoran Petrovic is na de Belg David Witteboon de tweede buitenlandse speler die over een week op het nieuwjaarstoemooi (Challenge Cup) in Amersfoort als nieuwe aanwinst van de landskam pioen AZCATarvo gepresenteerd zal worden. Het management van de Alphense waterpoloclub heeft de midvoor van Partizan Belgrado een contract van drie jaar en vijf maanden aangeboden. Petrovic voegt zich volgens plan op 13 januari bij de Alphense ploeg. "Wij zijn het eens en hij wil ook graag. Verder is Partizan be reid om Petrovic te laten gaan. Er moet met de Joegoslavische bond nog wat geregeld worden en er ligt nog een financieel gat wat we moe ten overbruggen. Maar we pakken het", verklaarde AZC-woordvoer- der Wim Arlman gisteravond. In Petrovic hoopt AZC de lang gezochte versterking op de mid- voorplaats te hebben gevonden. De komst van de 28-jarige ex-interna tional (180 caps) van Partizan, die dit seizoen met zijn club in de halve finales van de Europa Cup door de later winnaar Spandau '04 werd uitgeschakeld, past in de Alphense mate ongelukkig is over de ma nier waarop er in de media is ge reageerd op haar opmerkingen over de Anglicaanse aartsbis schop van Kaapstad, Desmond Tutu, en de voorzitter van het Zuidafrikaanse Niet-Raciale Olympische Committee (Sam- roc), Sam Ramsamy. Volgens sommige berichten zou Budd in het interview, dat nog integraal moet worden uitgezonden maar waarvan gedeelten reeds zijn vertoond, deze twee personen hebben aangevallen: "Mijn me ningsverschil met deze twee he ren heeft niets te maken met de kwestie apartheid, maar met de manier waarop zij mij aanvallen in hun campagnes tegen de apartheid". Budd herhaalde haar eerdere standpunt dat zij een atleet is en niets met politiek te maken wil hebben: "Ik heb er grote proble men mee, dat mensen van mij AMSTERDAM (GPD/ANP) Ph.S.B. van Doorn, eind vorig jaar op staande voet ontslagen als di recteur van de bank Credit Suisse First Boston (CSFB) in Amster dam, wil opnieuw en zo snel moge lijk het bankiersvak in. Hij eiste gisteren in een kort geding in Am sterdam dat dit hem mogelijk wordt gemaakt. Van Doorn was één van de De moeiteloos, want ze gingen een voudig óp in het leger van emigran ten, dat na de oorlog naar Canada trok. Jacob Luitjens kwam later (in 1961) naar dit land en wist vlot de Canadese nationaliteit te krijgen. Op valse gronden en dankzij leu gens, zeggen de staatsaanklagers. Ze staan nu voor de taak dit laatste te bewijzen. De kwestie rond het (ontnemen van) het staatsburger schap is de zaak waar het in Van couver in feite allemaal om draait. plannen om door te stoten naar de top in Europa. "We hebben daar een stuwende midvoor voor nodig, iemand die het team kan dragen. We denken daar met Petrovic in ge slaagd te zijn. Witteboon hebben we aangetrokken om de selectie te verbreden. Verder zullen we mis schien nog wat jongere Nederland se spelers aantrekken. Dit is pas het begin", zegt Arlman. Ook Witteboon, met wie AZC in november al rond kwam, heeft een langdurig contract - driejaar - voor geschoteld gekregen. Samen met Petrovic zal de Belg het komende jaar al voor de Alphense club in de Europa Cup mogen uitkomen. AZC is verder van plan om ook de eigen spelers binnenkort voor lam gere tijd aan zich te binden. AZC moet ook nog in de opvol ging van coach Piet Reedijk voor zien. Hoewel de Schipluidenaar tot het einde van het seizoen zijn con tract zou uitdienen, worden de ge ruchten steeds sterker dat er in Amersfoort al een nieuwe man aan het roer zal staan. Arlman wil daar niet op ingaan. Maar zijn reactie is veelzeggend: "Er zijn nog meer plannen op komst". WIM VAN WANROOY een politieke pion proberen te maken. Niemand heeft er iets mee te maken, wat mijn politieke opvattingen zijn. Het enige wat ik wil. zeggen is dat ik op grond van mijn christelijke opvattin gen geen enkel politiek systeem ondersteun dat een ras superieur acht over een ander ras". De reactie van Budd lijkt voort te vloeien uit de opschuddng die eerdere persberichten rond haar persoon de afgelopen dagen heb ben opgeroepen. Budd is tot april van dit jaar gëschorst van wege haar contacten met Zuid afrika. Naar verwachting zal de Britse atletiekraad zich spoedig opnieuw beraden over haar situ atie. Het wordt echter niet uitge sloten, dat zij vanwege haar met name door de Afrikaanse landen bekritiseerde Zuidafrikaanse contacten alsnog van verdere deelname aan internationale at letiekwedstrijden zal worden uit gesloten. zen. Van Doorn zou vergeefs heb ben geprobeerden de commissaris sen te waarschuwen voor deze ont wikkelingen. De raadsman van CSFB, mr. Schütz, zag het anders. Hij schil derde Van Doorn af als een bankier die er voortdurend met de pet naar gooide. Hij zou veel afwezig zijn ge weest, te laat op vergaderingen zijn gekomen komen, geen beslissin gen hebben genomen op momen- De commissie van aanklagers tracht door middel van getuigen het Hof een beeld te geven van de omstandigheden in de Tweede We reldoorlog in Nederland in het al gemeen en noord-Drente in het bij zonder. Kosten noch moeite wer den en worden daarvoor gespaard. Reeksen getuigen uit de halve we reld worden voor dat doel naar Vancouver gehaald. Nu al kan wor den vastgesteld, dat het in de zaak- Luitjens om een „miljoenenpro ces" gaat. Renze de Vries ernstig gewond GRONINGEN (GPD) - Voorzit ter Renze de Vries van FC Gro ningen verblijft voor onbepaalde tijd met ernstige verwondingen in het Diakonessenhuis in Gro ningen. Na een val van een vlieg tuigtrap in West-Berlijn heeft De Vries vorige week vrijdag onder meer een verbrijzelde elleboog en een op verschillende plaatsen gebroken rechterarm opgelopen. Twee operaties in West-Berlijn vergden liefst zes uur. Zondag avond is De Vries per ambulance overgebracht naar Oost-Berlijn omdat in West-Berlijn geen vliegtuigen uit Nederland mo gen landen. Met een speciaal toestel met twee artsen en een verpleegster kon de onfortuinlijke De Vries vervolgens naar Eelde vertrek ken. "Ik stapte even mis en het was gelijk gebeurd. Er valt nog weinig van te zeggen. Ik moet af wachten en er het beste van ho pen". BINNENLAND/BUITENLAND/ECONOMIE Volgens minister van defensie LONDEN (Rtr) - Groot-Brittannië is in staat een eigen ruimteschild tegen nucleaire raketten te ontwikkelen, maar is niet van plan dat daadwerkelijk te doen. Dit heeft de Britse minister van defensie, Younger, gisteren ver klaard in een vraaggesprek met de Britse omroep BBC. 1 a ri jers vo- vin- i er ron- eer- Vermindering van aantal spookrijders minder spookrijders waren. De GA TERUG-borden, die enkele jaren geleden by op- en afritten zijn geplaatst, lijken hun vruch ten af te werpen. Het effect van die borden werkt niet van de een op de andere dag, daar is nu eenmaal tijd voor nodig". Betere verlichting van som- tuimwtf PFULLINGEN - Een vrachtwagen, geladen met diepvriesprodukten, vloog gisteren in het Westduitse Pfullin- gen, ongeveer 45 kilometer ten zuiden van Stuttgart, uit de bocht en ramde een woonhuis. De chauffeur en bijrij der raakten licht gewond. De materiële schade bedroeg ongeveer 100.000 mark. (foto ap> langnjKSie aanaeemouaers van ae bank Jonas en Kru^eman, die in 1986 werd opgekocht door de inter nationaal opererende CSFB. Daar bij werd in de koopovereenkomst vastgelegd, dat Van Doorn gedu rende vijf jaar mede-directeur zou worden van de CSFB-vestiging in Amsterdam. Tevens zou hij een ge deelte van de winst ontvangen die CSFB zou gaan maken. Van Doorn werd echter in november 1988, dus na twee jaar, met onmiddellijke in gang onvrijwillig ontslagen. Vervolgens verklaarde Van Doorn tegenover de pers, dat tus sen hem en CSFB een conflict was gegroeid, omdat de bank de wette lijke voorschriften van De Neder- landsche Bank niet zou opvolgen. CSFB voelde zich in opspraak ge bracht door deze uitlatingen en stelde dat Van Doorn een geheim- houdingsbeding met CSFB heeft geschonden. CSFB liet beslag leg gen op bankrekeningen van Van Doorn tot een bedrag van 8 miljoen gulden. De raadsman van Van Doorn be toogde gisteren voor de rechter, dat zijn cliënt als bankdirecteur geen daadwerkelijke inbreng heeft gehad. De door CSFB aangestelde directeur Van Marle maakte de dienst uit. Deze probeerde zo snel mogelijk de Nederlandse markt te veroveren door goedkoop aande len op de markt te brengen. Daar door kwam het bedrijf in de verlie ten aat net moest en eigenlijk al leen oog hebben voor het beheren van zijn privé vermogen. Volgens Schütz was Van Doorn er alleen op uit de overeenkomst zo snel moge lijk open te breken en het deel van de koopsom van de aandelen, dat hij nog tegoed had van CSFB, zo snel mogelijk te krijgen. Vice president mr. Wrakking doet op 19 januari uitspraak. Neef van Nasser voor de rechter CAIRO (AP) - In Egypte is giste ren een neef van de overleden voor malige president Gamal Abdel Nasser gearresteerd en meteen naar de rechtszaal gebracht voor een proces waarin hij met 19 mede verdachten terecht staat wegens aanslagen op Israëlische en Ameri kaanse diplomaten. Onder de 20 verdachten is ook de oudste zoon van Nasser, Khaled Abdel Nasser, die echter nog in Eu ropa verblijft. De verdachten ma ken deel uit van een groep die zich zelf de Egyptische Revolutie noemt, en die wordt verdacht van aanslagen in 1984, 1985, en 1986 op Israëlische diplomaten, en een aan slag op Amerikaanse diplomaten in 1987.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 18