spo0r;tv moet gaan rekenen Libregts mist hardheid en gezag 'Oranje moet hier presteren' Steun bestuur ARC Bij WK-zaalvoetbal HARDE LANDING VOOR 'ADELAAR' Bondscoach kiest in Israël toch weer voor gevestigde namen Haarlem heeft geluk met komst sterren Portugese Brazilianen buitenlander WOENSDAG 4 JANUARI 1989 SPORT PAGINA 17 ROTTERDAM (GPD) Het zijn niet de 'grote uitspraken' of de 'behendige lobby' die het 'm doen bij Tom van der Hulst. Toch heeft hij na twintig jaar tussen bobo's en zaal- voetballers meer petten verzameld dan hij kan dragen. "Ik heb zelfs overal een bijpassend kostuum bij", zegt de voor zitter van de KNVB-sectie zaalvoetbal met een flauwe glimlach. HAARLEM Op de slotavond van de Haarlem Basketbal Week moeten vanavond wellicht zakrekenmachines uit komst bieden bij het bepalen van de toernooiwinnaar. Het favoriete Zalgiris Kaunas ging gisteren tegen Chicago voor het eerst onderuit, waardoor alle drie teams in de finale- groep nog winstkansen hebben. De papieren van Hapoel Tel Aviv liggen er het beste voor. De Israëlische ploeg hoeft vanavond 'alleen maar' te winnen van Zalgiris om de toernooiwinst te pakken. Zalgiris moet eerst rekenen, een overwinning is op zichzelf niet voldoende. INNSBRUCK (UP1) Na het ongeluk van 'Eddy 'The Eagle' {zie foto) zullen opnieuw stemmen opgaan om 'krab- belaars' zoals hij de start in grote wedstrijden te ontzeggen. In de prestaties van Edwards zit namelijk geen enkele vooruitgang. Hij heeft de laatste plaats vast in bezit en cultiveert zijn aanwezigheid in de grote toernooien met clownerieën. Met schansspringen heeft het niets te maken. Een van de véle verhalen rond zijn persoon wil, dat hij het springen kon leren, omdat bij zijn eerste sprongen zijn helm steeds voor zijn ogen viel als hij door de lucht zweefde. Voor de Olympische Winterspelen in Calgary van vorig jaar was hij slechts twee maanden actief geweest als schansspringer in de wedstrijden voor de wereldbeker. Met de Olympische droom in zijn achterhoofd had hij de bouwvak in Cheltenham verlaten. Zonder een cent op zak stroopte hij het circuit af. Hij paste op babies voor een paar ski's, hij deed. de afwas in een restaurant in Lake Placid voor een paar maaltijden hij woonde in Finland in een kliniek voor zwakzinnigen, omdat hij een normaal onderkomen niet kon betalen. Na zijn gestuntel op de 70-meterschans wilden de wedstrijdleiding hem niet meer laten meedoen aan het Olym pisch kampioenschap van 90 meter. „Een startverbod kan hem twee gebroken benen en twee gebroken armen be sparen", was de mening van wedstrijdleider Rob McCormack. Eddie was intussen mateloos populair. Geliefder dan de perfecte springer Matty Nykanen, die als een engel naar drie titels zweefde maar niets mee te delen had. De T-shirts, sweaters en mutsen met Eddy The Eagle erop vlogen de stalletjes uit. De lieveling van het publiek en de media nam toch deel en bleef wonderwel heel: stijf op de laatste plaats. «foto ap> TEL AVIV (GPD) Het respect voor namen weegt in het topvoetbal onmetelijk zwaar. Daaraan ontkomt vrijwel geen coach, behalve dan erkende autoriteiten als Rinus Mi- chels en Ernst Happel. De voormalige trainers van het Ne derlands elftal hebben lak aan reputaties en laten onder geen enkel beding met zich sollen. Een afzegging voor een interland bleef onder Michels niet zonder gevolgen, tien te gen een dat de betrokken speler voor de eerstvolgende ont moeting niet zou worden opgeroepen of op z'n minst moest plaatsnemen op de reservebank. Al was het alleen maar om te laten merken wie de baas in huis is. De overtuiging dat het zaalvoetbal een plaats in de schijnwerpers ver dient was al die jaren z'n belang rijkste drijfveer. Het wereldkam pioenschap 'five-a-side' wordt daarom zeker voor Tom van der Hulst het WK van de waarheid. "Als onze mannen morgenavond zo sprankelend spelen dat iedereen er over spreekt, ja, dan ben ik een gelukkig mens". De lounge van het Zuiderpark hotel in Rotterdam stroomt twee dagen voor de eerste wedstrijd vol met bondsbonzen, voor weer een vergadering. Tom van der Hulst, de 51-jarige beroepsmilitair, schudt handen en deelt nieuwjaarswensen uit als organisator van dit WK, als lid van de UEFA-zaalvoetbalcom- missie en als jongste telg van de FI- FA-familie. De verkoop van het 'produkt' zaalvoetbal is al begon nen. "De verloop van het toernooi wordt voor ons van eminent be lang", weet de Enschedeër. "Het moet een festijn worden, maar het kan natuurlijk zo maar uitdraaien op een fiasco. Dat is de spanning waarmee we hier alle dagen rond lopen. Maar we weten waaraan we begonnen zijn". Dat het WK geld zou kunnen kosten doet hem geen zeer. "Een klein verlies mag je op dit ogenblik best incalculeren. Dit toernooi is vooral heel belangrijk voor de toe komst van het zaalvoetbal, mis schien zelfs doorslaggevend. De FIFA wil om de drie jaar een titel strijd organiseren, maar dan moet dit wel een succes worden. Er zijn nu al gesprekken met het Interna tionaal Olympisch Comité om zaal voetbal als demonstratiesport bij de Olympische Spelen toe te laten. Maar het IOC kijkt uiteraard eerst hoe het hier verloopt. Voor Neder land is dit natuurlijk het moment om naamsbekendheid op te bou wen en met het imago dat zaalvoet bal geen kijksport is af te rekenen. Ik heb het publiek op de banken zien staan bij wedstrijden van het Nederlands zaalvoetbalteam, ik hoop verduveld dat het er nu uit komt". Na de mislukte flirt met prof voetballers krijgt de selectie van bondscoach Ron Groenewoud de last op de schouders om de vonk naar het grote publiek te laten overslaan. "Oranje moet presteren, wil het toernooi gaan leven", is de overtuiging van Van der Hulst. '.'In dat opzicht heeft de oefenperiode van Nederland me erg gerustge steld. De spelers zijn heel bewust met hun taak bezig, sinds maart wordt er bijvoorbeeld wekelijks getraind, en hebben een bijzonder positieve spelopvatting. Ik ga niet roepen dat het een doorslaand suc ces wordt, je moet alles in z'n pro porties zien, maar ik heb alle ver trouwen in een goed en verrassend toernooi". Het zal hoe dan ook niet eenvou dig zijn om in tien dagen tijd een zaalvoetbal-hausse te veroorzaken. De sport wordt inmiddels alom be oefend, maar de passieve belang stelling groeit niet evenredig. De naamsbekendheid is klein, uitblin kers als Marcel Loosveld of Mario Faber zijn onbekenden, en er is geen top-klasse die al een vaste achterban heeft gekweekt. "Uit het oogpunt van de commercie en de publiciteit was het daarom gunstig geweest om met enkele profs te spelen. De toeschouwers willen idolen zien, die heb je nodig bij een WK. Ik verwacht echter dat namen die nu nog onbekend zijn, binnen de kortste keren een begrip wor den. Maar iedereen, zeker de spe lers, beseft dat we dat zelf moeten afdwingen. Je krijgt niets meer voor niets in deze wereld. Het zaal voetbal verdient met 200.000 leden meer aandacht, daar moeten we met z'n allen echter wel hard voor knokken". Het wereldkampioenschap vindt plaats voor alle plannen van Tom van der Hulst zijn verwezenlijkt. Nog steeds ontbeert de indoor- sport een 'zaalvoetbal-eredivisie' en evenmin zit de KNVB al op één lijn met de FIFA-spelregels. "Er blijft nog het een en ander op te los sen", beaamt de voorzitter. "Ik ver wacht binnen een paar jaar van zes tot twee top-klassen te komen. De meeste verenigingen lijken er klaar voor. Dat ik daar in twintig jaar tijd niet in ben geslaagd komt eenvou dig omdat we voor een opbouw vanaf de basis hebben gekozen, via de twintig afdelingen van de KN VB". Voor tegenwerking van de 'veld- voetballers' vreest hij niet. "Veel veld-verenigingen zien het zaal voetbal als concurrentie en doen er wat smalend over. Ze zijn bang voor problemen met spelers die uiteindelijk voor de zaal kiezen. Natuurlijk is dat zo, maar men moet met zijn tijd meegaan. Be stuurders denken te vaak dat het voetbal er voor hen is, maar het is juist andersom. Zij moeten zich in dienst stellen van de sporter die het spelletje wil spelen". Thijs Libregts is een heel ander ty pe. De charmante opvolger van Mi chels heeft die hardheid niet en mist bovendien van nature het ge zag en daardoor het overwicht om gearriveerde voetbalprofs hun plaats te wijzen. Onder Michels zou Van Breukelen het niet in z'n hoofd hebben gehaald om stiekum een persconferentie af te luisteren, zoals de doelman van PSV gister avond deed in het Hilton-hotel in Tel Aviv. Zoals Michels het trio Bosman-Erwin Koeman-Wouters ook heel wat harder aan de tand zou hebben gevoeld over de afzeg ging medio november voor de in terland in Rome tegen Italië. Het kwam daarom eigenlijk ook niet als een verrassing, dat twee van de drie Oranje-debutanten in de Italiaanse hoofdstad (Reekers, Eykelkamp) vanmiddag in de vriendschappelijke interland te gen Israël niet voorkomen in de ba sisopstelling. Het trio afzeggers plus Van Aerle en Van Tiggelen, die destijds geblesseerd waren, daarentegen wel. Op zich valt er weinig aan te merken op de terug keer van dit kwintet, zeker nu het Milan-trio Gullit-Rijkaard-Van Basten niet beschikbaar is, toch lijkt de conclusie gerechtvaardigd dat Libregts is gezwicht voor na men. Als gebaar en ter ondersteu ning van zijn eigen visie dat vriend- Opstelling Nederlands elftal: Van Breukelen (PSV); Van Aerle (PSV), Van Tiggelen (An- derlecht), Ronald Koeman (PSV) en Silooy (Racing Paris); Wouters (Ajax) en Erwin Koeman (Mechelen); Vanenburg (PSV), Bosman (Mechelen), Van Loen (Roda JC) en Huistra (Twente). schappelijke interlands wel dege lijke hun waarde hebben, zou het echter niet hebben misstaan als Li bregts de spijtoptanten zou hebben laten voelen dat er met hem niet te spotten valt. De enige uitzondering maakte de bondscoach voor Pieter Huistra, de onbetwiste smaakmaker in het ver loren duel met de Italianen. „In Ro me heb ik Huistra aan het werk ge zien met Reekers", was de uitleg van Libregts, „nu wil ik wel eens zien hoe het functioneert tussen hem en Erwin Koeman". Portemonnee „Voor mij is dit een echte test-ca se", doorziet de 'ouderwetse links buiten' van FC Twente de bedoe lingen van de bondscoach. „Ik zal moeten bewijzen dat ik samen met Koeman goed aan die linkerkant kan spelen". Als dat lukt, is zijn kostje gekocht en lijkt Huistra een vaste waarde voor het Nederlands elftal. „Dat had ik een jaar geleden niet durven dromen". Om die reden heeft de Fries het gesprek met FC Twente over ver lenging van zijn contract opge schort tot april. „Ik wil geen over haaste beslissing nemen en voorlo pig even rustig afwachten wat er eventueel nog op me afkomt. Er heeft zich tot nu toe nog geen club bij mij gemeld, maar het zou toch zonde zijn als dat wel gebeurt en ik nog een paar jaar vastzit aan FC Twente. Dan ben ik een dief van m'n eigen portemonnee. Ik heb het in Enschede prima naar m'n zin, maar sportief wil elke voetballer het hoogste. Daar ben ik geen uit zondering op". Thijs Libregts heeft heel andere zorgen aan z'n hoofd. In de weten schap dat de Europese titel ver plichtingen inhoudt, beschouwt de bondscoach het bereiken van de WK 1990 in Italië als het onbetwiste hoogtepunt van de eeuwviering. „Met de Europese titel en de ver overing van de Europa Cup door PSV heeft Nederland het afgelo pen jaar laten zien, dat wij als voet balnatie weer meetellen. Die suc cessen scheppen verplichtingen. Dat lukt echter alleen als alle neu zen dezelfde kant opwijzen. Niet al leen van de trainers en de spelers, maar alles om het Nederlands elftal heen. Ook de pers. Het chauvinis me dat ik in andere landen zie, mis ik bij ons nog wel eens". Saamhorigheid In zijn emotionele maar net een tik keltje te theatrale beroep op saam horigheid pleit Libregts voor een goede samenwerking tussen 'Zeist' en de clubs. Daarbij doelt hij met name op AC Milan en PSV, de twee hofleveranciers van Oranje. „De 100 procent zullen wij nooit halen, maar in goed overleg met de clubs kunnen we veel bereiken. Natuur lijk, het is niet ideaal dat vier van de zes PSV'ers deze stage niet vol ledig kunnen meemaken, toch heeft deze trip wel degelijk zin, hoe schamper vaak ook wordt gedaan over vriendschappelijke wedstrij den". De belangrijkste drijfveer voor de vijfdaagse trip naar Israël is voor Libregts het gegeven „dat wij de groep weer een paar dagen bij elkaar hebben. Dit is een prachtige De opmerkelijke constructie van een finalegroep van drie ploegen heeft Haarlem te danken aan de in williging van de eisen van Nashua Den Bosch. De landskampioen wil de per sé op de laatste dag vrij heb ben om vanmiddag al, per trein no ta bene, naar Limoges te kunnen reizen. Toernooi-organisator Frank Voskuilen vond dat zijn toernooi zonder de Brabanders aan glans verloor en bedacht een andere op zet, waarin Den Bosch op maandag en dinsdag zijn wedstrijden af werkte. Achteraf was alle moeite vergeefs. Den Bosch bleef buiten de eindronde en verloor gisteren zelfs voor de vierde achtereenvol gende keer. Den Helder was met 94-85 duidelijk te sterk. Terwijl het teleurstellende Den Bosch naar Frankrijk snelt zitten publiek en spelers in Haarlem met een ingewikkelde rekensom. Hapoel won maandag met 108-103 van Chicago, dat op zijn beurt gis teravond met 86-80 Kaunas ver sloeg. De beslissing moet vallen in de slotwedstrijd tussen de Israëli's en de Litouwse topploeg. Bij een overwinning is voor Hapoel de buit binnen. Voor Kaunas liggen de za ken niet zo simpel. De toernooi winst is pas een feit bij een zege met minstens acht punten verschil. Een minimale overwinning, met gelegenheid", nam hij de sceptisch de wind uit de zeilen, „om rustig en wat langer met elkaar op te trek ken. De spelers hebben onderling wat intensiever contact zonder ex tra druk. Want druk brengt een wedstrijd natuurlijk altijd met zich mee. De groep zal weer een een heid moeten worden, net als bij het EK. Als ik zie dat er nu acht spelers van die groep ontbreken en dat Ruud Gullit vanaf die wedstrijd te gen Wales helemaal niet meer bij de groep is geweest, kan dat toch problemen geven. Daarom heeft deze stage wel degelijk zin. Het ver gemakkelijkt bovendien de in breng van nieuwe spelers, die op hun beurt weer ervaring opdoen. Ik denk dat dit een unieke situatie, is, en die moeten we ook als zoda nig benutten". Geld kost het de voetbalbond in elk geval niet. Na aftrek van de kos ten speelt de KNVB minimaal quit te en wordt de trip zelfs mogelijk afgesloten met een licht overschot. Alleen in het geval de Europees kampioen in Tel Aviv was aange treden met Ruud Gullit, Marco van Basten en Frank Rijkaard was de Israëlische voetbalbond bereid ge weest wat dieper in de geldbuidel te tasten. Het drietal kreeg geen toestemming van AC Milan naar Is raël af te reizen, zoals de PSV'ers Van Breukelen, Ronald Koeman, Van Aerle en Vanenburg mor genochtend met de eerste machine naar München vliegen. De belan gen die voor titelverdediger PSV (lees: Philips) daar in het zaalvoet baltoernooi op het spel staan, we gen aanmerkelijk zwaarder dan de belangen van de vandaag jarige Thys Libregts. ALBERT GEESING één of twee punten, is goed voor Hapoel, wordt het meer, vijf of zes punten, dan gaat de beker naar het uitgespeelde Chicago. Gelijk eindi gen is ook nog mogelijk, en dan be slist het aantal gescoorde punten. In dat geval zijn Hapoel en Chicago in het voordeel ten opzichte van Kaunas. De Litouwers hadden zich een hoop ellende kunnen besparen door gewoon van Chicago te win nen. De matige vorm van de eerder deze week tot Europees basketbal ler van het jaar uitgeroepen Arvi- das Sabonis (zijn landgenoot Sha- runas Marchulenis werd tweede, de Joegoslaaf Drazen Petrovic der de) bood het Amerikaanse gezel schap een onverwachte kans. De nederlaag was voor Zalgiris dan ook een regelrechte tegenvaller. „We hadden dit zeker niet ver wacht", sprak coach Garastas, „Het is meestal zo dat het team met de meeste rebounds de wedstrijd wint. Dat was deze keer het geval. We hadden de pech dat Sabonis niet in vorm was. Dat brak ons op." Chicago pakte in totaal elf re bounds meer dan Zalgiris. Coach Sergent sprak van een eervolle overwinning, die pas in de slotfase gestalte kreeg. Nadat de Litouwers de eerder gewisselde Sabonis weer in het veld hadden gebracht, koos Chicago voor een alles-of-niets of fensief. Een hoog schotpercentage in de laatste minuten en een drie punter van Galvez gaven de door slag: 86-80 (41-41). In de troostronde versloeg Weert het Joegoslavische Sibenka met 74-69. HAARLEM De Sovjetunie heeft een prijs moeten betalen voor de glasnost in basketbal. De organisatoren van de kerst-en nieuwjaarstoernooien in Madrid, Parijs en Londen koketteerden met de komst van de gouden me daille-winnaars van de voorbije Spelen, maar moesten een paar maal flink slikken toen bleek dat de 'helden' Sabonis, Marchu lenis en Kurtinaitis met hun clubteams Zalgiris Kaunas en Statyba Vilnius aan een eigen Europese toernee bezig waren. Alleen Valderamas Komichius (Kaunas) maakte de trip met de nationale ploeg mee. Madrid kreeg daags voor het toernooi nog een bevestiging van de komst van Arvidas Sabonis, die echter al onderweg was naar Hagen en Haarlem. In Londen werd gedreigd de Sovjet-ploeg maar een deel van het startgeld te betalen. Zeker toen maandag voor de strijd om de derde plaats ook nog eens de spelers van CS- KA Moskou afhaakten, die haas tig naar Rusland afreisden om de visa op te halen voor de Europa Cup-ontmoeting met Aris Thes saloniki morgen. Het restant van de Sovjet-ploeg, met Aleksander Volkov (Kiev) en Tiit Sokk (Tal linn) als publiekstrekkers, won van datzelfde Aris met 98-71. Haarlem heeft puur geluk ge had dat de 'vaderlandse' gevoe lens' van de spelers (voor Litou wen wel te verstaan) en de drang naar geld (Zalgiris en Statyba brengen zonder hun sterren geen geld op) bij de Sovjet-federatie de doorslag heeft gegeven. An ders zat men in de Kennemer- sporthal nu met de kater die in Londen en Parijs slechts tanden knarsend wordt weggewerkt. De Sovjet-ploeg heeft overigens be terschap beloofd en komt nu in juni naar Engeland, terwijl CS- KA Moskou al is vastgelegd voor december. WOENSDAG 20.00-21.55 BRT 2 Sportavond gevari eerd sportprogramma. 21.45-22.00 Super: World News: met o.a. sport. 22.05-23.10 SKY: International Motor Sports. 22.16-22.50 Ned 2: De Heilige Koe: auto- en motorsportmagazine. 22.35-00.30 TV 5. Champions Olympi- ques reportage over de sporthelden van de afgelopen Zomer- en Winterspelen. 22 45-23 10 Ned 3 Studio Sport. 23 10-23 15 SKY Snow Report ski-in- formatiebulletm. DONDERDAG 07.00-08.00 Super World News and Business: met o.a. sport. ALPHEN AAN DEN RIJN De buitengewone ledenvergadering van ARC heeft zich gisteravond achter het bestuur opgesteld in de ontslag-af faire Kroese. Weliswaar werd er door enkele leden kritiek uitgeoefend over de wijze waarop de Nieuwkoopse trainer in december door het be stuur van de zaterdag eersteklasser aan de kant werd gezet, de meeste van de 171 aanwezige leden konden zich toch vrij gemakkelijk in dat omstre den bestuursbesluit vinden. Meer moeite had de vergadering met de reactie van de spelers van het eerste elftal, die uit solidariteit met Kroese voor de wedstrijd tegen Spa kenburg in staking gingen. Tijdens de besloten bijeenkomst werd dat de spelers kwalijk genomen. Zij zouden met die actie het verenigingsbelang uit het oog verloren hebben. Daarom kon de vergadering daar geen waar dering voor hebben. De vergadering, die drie uur in beslag nam, verliep overigens tamelijk rustig. In de voorafgaande week had de spelersgroep op verzoek van een uit drie personen bestaande bemiddelingscommissie, haar eis om zonder Kroese niet te spelen laten vallen. Daardoor kwam de weg vrij om met het bestuur weer in contact te treden. Dat overleg leverde echter niets op. Zo wel bestuur als spelers legden gisteravond een verklaring af, waarin zij hun handelingen toelichtten en rechtvaardigden. Vervolgens kregen de leden de kans om hun mening naar voren te brengen. ARC-voorzitter Cock Verweij: "Er was zowel kritiek op spelers als bestuur, maar geen van beiden zijn we er op ingegaan. Vervolgens hebben we de vergadering geschorst en ons beraden. Uit het feit dat er ap plaus kwam, maakten we op dat we op één lijn met de vergadering zaten wat betreft onze wens om de spelers weer speelgerechtigd te maken". Het bestuur vroeg de vergadering het vertrouwen om de spelers alle maal weer in genade aan te nemen. Verweij: "Er is door de leden niets ge-- ëist. Zij vinden het ook niet noodzakelijk om de spelers te straffen. Wij moeten daar nog een bestuursvergadering over hebben, maar van onze kant valt dat ook niet te verwachten. Persoonlijk heb ik geen rancune te gen de spelers". Als de spelers zelf geen consequenties aan de uitkomst van de ledenver gadering verbinden - en daar ziet het, ondanks de voor sommigen toch on bevredigende afloop, niet naar uit - dan is het woord nu aan inval-trainer Aad Koren, die vanaf morgen de selectie onder zijn hoede krijgt. Van avond zal ARC-voorzitter Verweij de oorspronkelijke jeugdtrainer ver zoeken om het seizoen bij de hoofdmacht af te maken. WIM VAN WANROOY LISSABON (SID) - Het Por tugese voetbal heeft de grenzen gesloten. Tijdens een buitenge wone vergadering van de Por tugese Voetbalbond is besloten, dat sinds 1 januari van het pas begonnen jaar in de competitie per club nog slechts vier buiten landers in actie mogen komen. Daarbij werd vastgesteld dat Brazilianen, die tot dusverre van wege de koloniale historie ge makkelijk naast hun oorspron kelijke nationaliteit ook het Por tugese staatsburgerschap kon den verwerven, in het vervolg als 'buitenlanders' worden gekwali ficeerd. Om de zaken niet op de spits te drijven gelden de nieuwe regels alleen voor spelers, die na 1 janu ari van vereniging veranderen. De Portugezen sluiten zich daarbij aan bij de regeling van de Europese Voetbal Unie (UEFA), die in de wat verdere toekomst bij Europa-cupwedstrijden per club hooguit vier buitenlanders wil toestaan. Het woord buiten lander wordt overigens in de re glementen van de UEFA zorg vuldig vermeden, omdat men dan in strijd zou komen met het recht op vrij arbeidsverkeer, dat in Europese gemeenschap geldt. Men spreekt van 'spelers, die niet voor vertegenwoordigende elftallen in aanmerking komen'.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17