BANGLADESH Bijna vergeten traditie HIDE DIGROS SLAGER 9IN Slager wordt 'n ander mens GIRO 800800. DEN HAAG ETEN EN DRINKEN Mini culi's Gebak Express Keukenrek ook in kunststof RECEPTIONISTE M/V Gemeente Warmond Menu Nouvelle Année. Loopt u even mee door 0112e zeven gastronomische gangen? Medewerkers MA/ WOENSDAG 4 JANUARI 1989 PAGINA 11 In de gigantische hoeveelheid aan kookboeken, die per jaar over ons heen gestort wordt, val len ze telkens weer op. De mini boekjes in de Beverreeks. Net geen tientje, dus ideaal als ver jaarscadeau. De serie komt oorspronkelijk uit Engeland. Titels als Het Knof- lookboekje, Het Aardbeienboekje en het Citroenboekje. Achttien ti tels inmiddels al. Boekjes met een paar recepten, maar vooral veel informatie over het onderwerp, even vrijblijvend als aardig. Er zitten ook een paar oor spronkelijke Nederlandse uitga ven bij. Zoals het Dropboekje en het Riojaboekje. Dat laatste deel tje valt een beetje uit de toon, om dat het niet echt voor het grote publiek geschreven is. Echt Hollands is zonder meer het Dropboekje. Drop immers wordt alleen in Nederland lekker gevonden. Hoewel, ook in IJsland wordt drop gegeten maar die vinden wij weer vies. IJslanders zijn namelijk dol op peperdrop. Die oogt als een gewoon stuk drop maar als je er in hapt slaan de vlammen je uit. Ook in de literatuur speelt drop een rol. In Nathan Sid be schrijft Adriaan van Dis wat de kleine Nathan met zijn wekelijk se snoepgeld deed:..."Het voor zes beker karnemelk bestemd kwart je was goed voor vijf zoute drop pen".... En ook Willem Frederik Hermans roert het onderwerp even aan in 'Het grote medelij den'"Adam", zeg ik, "als Adam eens toevallig niet de kans had gekregen te studeren en hij zou schoenveters verkopen of zou te drop"... Schrijfster Linda Ha zelaar gunt de lezer een royale blik in de keuken en schroomt ook niet om de bediende Joost uit de Bommel-serie tot beroemdste dropslaaf uit te roepen. Een pa reltje in de reeks van mini-boek je. Onderwerpen in de andere boekjes zijn: appelen, aardbeien, avocado's citroenen, chocolade, exotisch fruit, honing, knoflook, koffie, mosterd, noten, padde stoelen rijst, specerijen, thee en yoghurt. De uitgeverij in Neder land is BzztoUh in Den Haag. Bij oud-Hollandse schaatspret behoorde anijsmelk CITRUSPERS - Brabantia komt met een pers waarvan de perskegel past op een beker van ruim een li ter. De beker kan ook fungeren als maatbeker (hy geeft ook pints aan)e n de stalen zeef en perskegel zijn apart te gebruiken. Prijs ƒ23,95. Combinatie van chef-kok en vleesvoorlichter "De slager wordt een soort combinatie van chef-kok, vleesvoorlichter en speurneus naar bijzonderheden. Slagers die traditioneel blijven den ken, zullen verdwijnen. De blij vers zullen perfect opgeleide vaklieden zijn, die voor hun klanten de mooiste stukken Li- mousinvlees opzoeken en bij de beste boeren in de buurt-het meest luxueuze vee kopen", zegt Bram Moerman, woord voerder van het Bedrijfschap Slagersbedrijf. Nederland telt zo'n 8300 vlees-ver kooppunten en dat aantal neemt volgens Moerman niet af. "De sla ger is al aardig bezig zichzelf te ver anderen in een soort traiteur. Er leeft bij onze organisatie een plan om daartoe een cursus voor slagers te gaan opzetten. Daarin zit ook de training in presentatietechnieken. door Pieter Harcksen Ook aan de kant van het publiek, dat de slagerij bezoekt, gaan we iets doen," vertelt Moerman. Ambacht Dat de positie van de slager moet veranderen is eigenlijk iets dat min of meer uit nood is geboren. Steeds meer ambachtelijke slagers raken klanten kwijt aan de grote vleesvi trines in de supermarkten. "Er ligt een schitterende rol voor de vaklie den die zo'n culinaire specialist willen worden. Je moet de slager - we zouden trouwens een andere naam voor dat vak moeten vinden - van straks vergelijken met de chef kok, die iedere dag aan de hand van het aanbod de markten afstruint. Hij moet inventief zijn, zoeken naar wat zijn klanten verlangen en hij moet minder afhankelijk wor den van wat zijn grossier hem voor schotelt. Hij moet streng gaan se lecteren, want als straks de gren zen open gaan en we hier een lawi ne van vleeswaren op de markt krijgen, dan komt het aan op zijn kwaliteitskennis", zegt hij. De band tussen boeren en sla gers zal volgens Moerman sterker worden. "Nu praat men alleen over kilo's en over de vlees-vetverhou- ding. De toegevoegde waarde van het vleesvee in de vorm van zorg, voeding, gezondheid en omgeving gaan straks zeer bepalend worden. De boer moet die meerwaarde doorgeven aan de slager, er moet een goede communicatie tussen beiden ontstaan", vindt de woord Het vignet van de Gebak-Express. Bloemen kun je overal in Neder land bestellen en laten bezorgen. Maar als je een kennis in Gronin gen met een taart wilt verrassen, moet je die wel zelf gaan bezorgen. Dat hoeft niet meer want sinds de cember bestaat de 'Gebak-Ex press'. De dienst werkt hetzelfde als de Fleurop. Je bestelt bij de aan gesloten bakker in je woonplaats gebak of taart en die belt de bestel ling door naar zijn collega in de plaats waar deze moet worden be zorgd. De 'Gebak Express' is een initiatief van de Stichting propa ganda Banketbakkerij in Breda, waarbij 850 ambachtelijke banket bakkers zijn aangesloten. In Lei den zijn bij deze organisatie aan- geloten de banketbakkerijen Kal lenberg en Paauw, in Katwijk Van Maanen, in Noord wijk Van der Holst en in Alphen aan den Rijn Stevers. De deelnemers zijn te her kennen aan een vignet. Zouden er nog huiskamers zijn in Nederland, waar op koude winteravonden de ketel met anijsmelk staat te trekken. Fijngestampte anijszaadjes in een doekje gebonden, hangend in een chocoladeketel met melk om op de kachel te trekken? door Wiria Bom Die warme anijsmelk was vaak een zeer effectief huismiddeltje tegen hoesten en een verstopt hoofd, en ook tegen wat men vroeger noem de 'kou op de maag', opgeblazen heid, en het luchtte op na wat al te royale porties van zware winter- schotels. En ook bij oud-Hollandse schaatspret behoorden bekers anijsmelk. Bijna vergeten Holland se traditie. Anijs stamt uit de oostelijke hoek van de Middellandse Zee, Egypte, Griekenland, het Nabije Oosten en het woord komt uit het Grieks: anison. Volgens sommigen zou dit betekenen 'iets wat op doet springen' en dat zou dan slaan op de opluchtende werking van anijs, en ook op het oude geloof dat anijs zorgt voor een rijke melkstroom bij zogende moeders. Babyloniërs De plant, pimpinella anisum werd al bij de Babyloniërs in hun krui dentuinen gekweekt én in Irak heeft men tabletten met spij kerschrift gevonden waaruit blijkt dat men al vierduizend jaar gele den drankjes brouwde met kaneel, zoethout en anijs tegen buikpijn en benauwdheden. In Egypte dron ken de priesters van de godin-met- het-koeiehoofd, Hathor, anjjsaf- treksels bij hun rituelen. Ook de Romeinen gebruikten rijkelijk anijs in hun zwaar gekruide sauzen en kruidenwijnen, en de profeet Mohammed mocht graag een be ker anijsthee drinken. Dit is dan de 'echte' anijs. Want er is ook nog een andere, de ster anijs of Chinese anijs, die uit een heel andere plantenfamilie afkom stig is, de magnolia's. Deze draagt de Latijnse naam Illicium verum, stamt uit het zuiden van China en Vietnam, en bestaat uit mooie ster vormige bruine vruchtjes. Het merk waardige is, dat deze vruchtjes een zelfde stof, anethol, bevatten als onze anijszaadjes, die zowel de steranijs als onze anijs hun speci fieke geur en smaak en ook eigen schappen geeft. Deze anijs is al duizenden jaren zeer geliefd in China, zowel in aller lei kruidenmengsels als in medicij nen. En na de maaltijd kauwde men op een anijssterretje om de adem te zuiveren. Precies zoals aan het hof van Lodewijk XIV de da mes na het eten van knoflook klei ne balletjes van anijszaadjes in een suikerlaagje knabbelden. Deze werden gemaakt in een abdij in Flavigny (Bourgondië), en nog al tijd worden ze daar volgens het ou de recept gemaakt, zij het niet meer door de zusters Ursulinen, die de abdij sinds lang hebben verlaten. Beschermheilige Anijs mag zich verheugen in een ei gen beschermheilige, Sint Serge. Dat was een officier in het Romein se leger in de derde eeuw, die zich in die tijd, toen er nog geen Rode Kruis en geen officieren van ge zondheid waren, zeer bekommerde om het lichamelijk welzijn van zijn soldaten. Een van zijn favoriete medicijnen bestond uit anijs in een of andere vorm en daarmee be- Bij schaatspret hoort eigenlijk ook currrentie gekregen van erwtensoep en streed hij vooral ingewandklach ten. Serge bekeerde zich tot het christendom en dat werd zijn onge luk. Toen hij weigerde om te offe ren aan de Romeinse oppergod Ju piter, werd hy door de landvoogd Antiochus veroordeeld om drie uur op schoenen met spijkers voor zijn strijdwagen uit te lopen om vervol gens te worden onthoofd. Maar het Franse genootschap van apothekers, dat zich voorna- ijsmelk, al heeft die con- heel snack assortiment. (foto Wim Dijkman) melijk bezighield met het stoken van anijslikeur voor het hof, de Anysetiers du Roy, vierde elk jaar zijn feestdag, 7 oktober, met een Te Deum in de Notre Dame en een luisterrijk banket. Want anijs is niet alleen geneesmiddel, het kan ook erg lekker zijn: bepaalde anij- slikeuren, zoals de oud-Hollandse anisette, die op kraamvisities werd gedronken. En de steernties, een Drentse feestdrank, waarin ster anijs met wat saffraan en kandij- gruis op brandewijn wordt afge trokken. Aan de Middellandse Zee ge bruikt men anijs graag in visge rechten; wat zaadjes in vissoep bij voorbeeld, of in ovenschotels van vis, of in gerechten met garnalen en andere schaaldieren. En voor de taartbaksters: strooi eens wat anijs tussen de appels in appeltaart! De slager gaat zich meer en meer ontwikkelen tot traiteur. (foto gpd) voerder van het bedrijfschap. Geen zorgen om het voortbe staan van de slager? Moerman: „Nee, want de slager wordt een an der mens. Hij of zij - want we zien meer vrouwen in het vak komen - zal een expert worden in lekkernij- Het wordt steeds meer aan de klant zelf overlaten waarmee hij het keu kenrekje vol wil hangen: een schuimspaan, een juslepel, een soeplepel, een vleesvork, een bakspaan of andere zaken die ze denken nodig te hebben. Een goed voorbeeld daarvan is de nieuwe lijn Coppia Cuisine uit Lochem. De onderdelen zijn gemaakt van zwart kunststof, die ook te gebruiken zijn in pannen met een anti-aanbak laag. Aardig is dat er in deze serie ook een 'spaghettikam' te koop is. De prijzen lopen op van 6,95 voor het rekje tot 10,95 voor de schuimspaan en de soeplepel. motel assenhaim vraagt voor spoedige indiensttreding Indien je: geen bezwaar hebt tegen werken in wissel en weekenddiensten vloeiend Engels, Duits en Frans spreekt stressbestendig bent en zin hebt in een afwisselende baan, neem dan even telefonisch contact op met: MOTEL SASSENHEIM Telefoon: 02522-19019 en vraag even naar llonka of Wendy. bouw- en aanlegplan(nen) Burgemeester en Wethouders van Warmond maken be kend dat zij voornemens zijn met toepassing van de artike len 19 en 46, lid 8, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en 50, lid 8, der Woningwet vrijstellingen en bouw- en aan- legvergunning(en) te verlenen aan: a. Aegon Nieuwbouw B.V., Mariahoeveplein 50 te 's-Gra- venhage, voor het aanleggen van wegen, riolering en beschoeiing, alsmede het plaatsen van een geluid- scherm en het graven van greppels en verder bouwrijp- maken van het gebied, kadastraal bekend gemeente Warmond, sectie D nrs. 2516, 2517, 3643, 3725 en 3821, plaatselijk gemerkt Oranje Nassaulaan/Poelweg; b. Aegon Nieuwbouw B.V., Mariahoeveplein 50 te 's-Gra- venhage, voor het oprichten van in totaal 24 maal één woning met garage op de percelen, kadastraal bekend gemeente Warmond, sectie D nrs. 2516, 2517 en 3643, plaatselijk gemerkt Oranje Nassaulaan/Poelweg. De desbetreffende stukken liggen met ingang van 5 januari 1989 gedurende veertien dagen ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage. Gedurende deze termijn kan een ieder schriftelijk bij hun college tegen de voorgenomen verlening der vrijstellingen en bouw- en aanlegvergunning(en) bezwaren indienen. Warmond, 4 januari 1989. De burgemeester van Warmond, G. H. M. Hendrickx-Vlaar. Aanbiedingen alleen in Digros Leiden Een culinaire verrassing van uw AC Restaurant in het nieuwe jaar. Wij serveren u een zevengangen menu voor maar f 37,50. U zult begrijpen dat wij u een dergelijk aanbod slechts tijdelijk kunnen doen. En wel van 1 t/m 10 januari a s. in ons bedienings restaurant. Wij hopen u in die periode een gelukkig nieuwjaar te mogen wensen. AC Restaurant Leiderdorp, afslag Hoogmade, Persant Snoepi tel 071-89 93 02 AC Restaurant F - - Bodegraven-Reeuwijk, tel. 01726 136 83. stichting voor maatschappelijke dienstverlening Callaoweg 1, 2223 AS Katwijk ZH De stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening "Duinstreek" houdt zich bezig met het verlenen van Gezinsverzorging, Bejaardenverzorging en Al gemeen Maatschappelijk Werk. Voor de plaatsen Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg vragen wij op korte ter mijn voor de afdelingen Gezins- en Bejaardenverzorging voor het geven van Avond en Weekendhulp Dit houdt in het geven van hulp in acute situaties waar directe ondersteuning vereist is. Dit kan zowel overdag, 's avonds als in het weekend voorkomen. Globale funktle Inhoud: huishoudelijke werkzaamheden helpen met verzorgen van maaltijden werkzaamheden in samenwerking met de wijkverpleging assisteren bij het aan/uit kleden en in/uit bed helpen naar school helpen van kinderen. Gevraagd wordt: goed kunnen samenwerken flexibele opstelling zelfstandig kunnen werken organisatie vermogen stressbestendig. Arbeidsvoorwaarden: Men werkt minimaal 24 en maximaal 96 uur per 4 weken volgens rooster. Rechtspositie, salariëring en eventuele onregelmatigheidstoeslag con form CAO Gezinsverzorging en Algemeen Maatschappelijk Werk. Telefonisch is informatie te verkrijgen bij mevrouw H. Smit, hoofdleidingge- vende en de heer E. Godschalk, staffunctionaris Personeelszaken onder nummer 01718-30011 en tussen 08.30 en 09.30 uur. Uw sollicitatiebrief kunt u binnen 10 dagen na het verschijnen van deze ad vertentie zenden aan de Stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening "Duinstreek", Callaoweg 1, 2223 AS Katwijk t.a.v. de heer E. Godschalk.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11