TAD LEIDEN 'Vluchtelingen vinden geen werk' 'Opbouw van EWR vertraagd' LEIDSCH DAGBLAD Oud Elisabethziekenhuis te koop voor zes miljoen Kramen vanaf 1 april taboe op Kaasmarkt s DINSDAG 3 JANUARI 1989 In Leiden blijft zeker 90 procent werldoos LEIDEN Vluchten naar Neder land. Asielaanvraag indienen. Wachten, wachten en nog eens wachten. In het gunstige geval de vluchtelingenstatus krijgen. En dan? "De overgrote meerderheid van de vluchtelingen vindt op den duur z'n draai wel, maar er zijn ook veel problemen", zegt Lies van der Sman, coördinator bij de Vereni ging Vluchtelingenwerk Neder land afdeling Leiden/Oegstgeest. "Je kunt daarover echter niet in al gemeenheden spreken. Het ligt aan iemands karakter en aan wat ie mand allemaal heeft meegemaakt of hij of zij moeilijkheden krijgt". door Simone van Priel Leiden is, in elk geval voor een jaar, uitgeroepen tot 'Stad van Vluchte lingen'. Driekwart van de Leidse bevolking stamt af van vluchtelin gen, die zich allemaal voor de taak zagen gesteld een nieuw bestaan in een voor hen vreemde omgeving op te bouwen. De geschiedenis herhaalt zich wat dat betreft alleen maar. De vluchtelingen die op dit moment in Leiden verblijven, moe ten op hun beurt ook van voren af aan beginnen. Wat het vinden van werk betreft, valt dat in elk geval niet mee. "er is er geen een die een baan vindt", zegt Van der Sman. "Dat lukt voor geen meter. De precieze cijfers ken ik niet, maar het is zo dat het per centage werkloze vluchtelingen het dubbele is van het percentage werkloze buitenlandse werkne mers. En dat percentage is weer het dubbele van het percentage werk loze Nederlanders. Hier in Leiden heeft zeker 90 procent van de vluchtelingen geen werk, terwijl we toch te maken hebben met veel mensen die in hun eigen land een hoge opleiding hebben gehad. Ve len van hen vluchten van de ene cursus in de andere, maar het blijft ontzettend moeilijk om werk te vinden". Onvoldoende kennis van de Ne derlandse taal is één van de oorza ken dat vluchtelingen moeilijk aan de bak komen. Ook om die reden is taalonderwijs één van de eerste za ken die de VVN voor een asielzoe ker regelt. Hierin overigens niet echt gestimuleerd door de landelij ke overheid, vertelt Van der Sman. "Het beleid is erop gericht om vooral niks te doen voor vluchte lingen die nog geen status hebben. Geen les, geen contact met andere mensen. Want als ze die status uit- eindeijk niet krijgen, is het moeilij ker om ze er weer pit te wippen. Toen de gemeente Leiden in 1986 werd gevraagd 200 asielzoekers te begeleiden, hebben we daarom ge zegd: oké, maar op voorwaarde dat we die lessen kunnen geven". Beknot "Zo'n aanvraag-procedure kan ont zettend lang duren en het is een slechte zaak als de asielzoekers al die tijd onmondig moeten rondlo pen", geeft Van der Sman nog een reden voor het grote belang van on derwijs. "En: het is een vaste bezig heid. Het is niks als je de -hele dag NZH-bussen beklad met anti-Shell leuzen LEIDEN - Drie NZH-bussen zijn afgelopen nacht doelwit geweest van actievoerders. De bussen wer den in de busremise aan de Rijns- burgerweg beklad met leuzen als 'Shell uit Zuid-Afrika' en 'RaRa'. Ook werden er vijf slangen van benzinepompen doorgesneden bij Het Motorhuis aan de Hoge Rijn- w>iiv..t dijk. Ook werden er pompen met D,.„u. leizen beklad. By FSrd Rijnland Muziekvereniging De Burcht houdt zon- aan de Lammenschanweg sneden 8 lanuar' 1'a'®"'9'"PsPr®se"ta- actievoerders drie slangen door. 'n 0e Waa9 aan da Aalmarkt. Dan De NZH heeft door de actie nau- 'reden op de majorettengroep. tam- welijks schade geleden. De drie b0T9r°epWeuri9di0;Pn=:J®n:0;enl?rPP bussen zijn intussen weer ge- en de Bip Band- De presentalie duurt reinigd. NZH-chef Leeuwenburgh weet nog niet hoe de actievoerders het busgebouw aan de Rijnsbur- gerweg konden binnendringen. Hij gaat dat onderzoeken. maar thuis moet zitten zonder aflei ding, zonder reden om vroeg je bed uit te komen. In de mogelijkheden voor les zijn we om financiële rede nen wel beknot. Vroeger gingen asielzoekers in Leiden naar een speciale school in Den Haag, waar ze een programma van vier dagen per week kunnen volgen. Daarin zit niet alleen Nederlandse les, er wordt ook Engels en typen gege ven en verteld over de structuur van Nederland. Dat duurt onge veer twee jaar en daarna wordt ge keken of iemand een vervolgoplei ding kon gaan doen". "Maar nu kan niemand dat meer betalen. Vroeger werd het geld voorgeschoten door de sociale dienst en later verrekend met de uitkering als die werd toegekend, maar dat is niet meer aan de orde. We hebben bepaalde mogelijkhe den bij het Studiehuis in Leiden, maar die heeft beperkte capaciteit, een beperkt lesaanbod en een be perkt aantal uren. Bovendien mo gen mensen die al basis-educatie in hun eigen land hebben gehad - en een ingenieur heeft dat - er niet bij. Het Studiehuis is zo streng omdat anders hun subsidie in de knel komt". "Het is vpor mensen uit een an dere cultuur vaak ook zo bescha mend om geen werk te hebben", zegt Van der Sman over de proble men die een werkloze vluchteling kan ondervinden. "Je had in je ei gen land een status, die wordt je ontnomen dus daaraan kun je geen aanzien meer aan ontlenen. Soms treden er ook gigantische huwe lijksproblemen op. De hele rolver deling wordt op zijn kop gezet; de man zorgt niet meer voor het geld, zijn vrouw krijgt ook een uitkering. Bovendien komen de vrouwen hier in aanraking met emancipatie, waarvan bepaalde mensen van een aantal nationaliteiten nog nooit hebben gehoord. Zo'n man wordt dan van twee kanten behoorlijk be dreigd. Dit geldt denk ik vooral voor mensen met een islamitische achtergrond". Gênant Volgens de coördinator wordt de VVN ook steeds meer geconfron teerd met mensen die 'in de vernie ling' zitten. Slapeloosheid, nacht merries en depressies, cultuurs hocks en schuldgevoelens komen veel voor. "Mensen die hun familie hebben achtergelaten, voelen zich daarover vaak schuldig. Vooral als ze te horen krijgen dat die onder druk wordt gezet. Ouders die bij voorbeeld keer op keer op het poli tiebureau moeten komen: 'Hé, waar is jullie zoon gebleven?'. Dat zijn erge dingen". "Het gebeurde ook een paar jaar geleden met Tamils hier in Neder land. Die zagen op televisie wat zich in hun land allemaal afspeel de. Dat zijn dingen waarvan men sen instorten. Ook het krijgen van de vluchtelingenstatus is vaak moeilijk. Het is iets waar een vluch teling op hoopt, maar heeft hij die status eenmaal, dan realiseert hij zich dat de banden met zijn moe derland daarmee helemaal zijn doorgesneden". De WN begeleidt waar ze kan, maar voor het oplossen van zware psychische problemen ontbreekt haar de deskundigheid. In dergelij ke gevallen verwijzen medewer kers vluchtelingen door naar bij voorbeeld het Riagg. "We krijgen vanuit het Riagg een soort coach, die geregeld met ons overlegt over de problemen. Daaraan is ontzet tende behoefte. We kunnen al wel terecht bij het Centrum voor Ge zondheidszorg Vluchtelingen in Rijswijk, maar de drempel daar voor is toch hoger. Een aantal vluchtelingen vindt het sowieso nogal gênant om psychische pro blemen te hebben en als ze dan ook nog met de trein naar zo'n instel ling moeten... Nu kun je zeggen: joh, ga even mee, het is om de hoek". Voor de vluchtelingen organi seert de WN een scala aan activi- teiten om hen zo goed mogelijk recte en persoonlijke benadering komsten georganiseerd waarbij ge zelligheid het motto is, gaan de vluchtelingen één keer per jaar ge zamenlijk een weekend naar een kampeerboerderij, er worden dag trips naar bijvoorbeeld De Efteling georganiseerd en met kerst staat een gezamenlijke brunch op het programma. Foto-album De integratie van vluchtelingen met andere Leidenaars wil niet al tijd éven vlotten ("We proberen ze wel allemaal op een sportactiviteit te krijgen"). Volgens Van der Sman lukt het echter hier en daar toch erg goed, wanneer voor een di- wegwijs te maken in Nederland, Allereerst zijn er de voorlichtings avonden waarop de WN duidelijk maakt waarop zij wel en niet aan spreekbaar is. Er wordt ook voor- lichtingen gegeven over juridische stelden zaken, gezondheidszorg en fmanci- mils, ën. "Het zijn vaak jonge mensen. Ze krijgen maar een schijntje geld en die jongens en meiden lopen na tuurlijk watertandend door de Haarlemmerstraat. Maar ze kun nen zich niet veel permitteren". Verder wordt een aantal bijeen- wordt gekozen. Ze geeft een 1 beeld van de ontvangst van een groep Tamils in een klein flatge bouw door de overige bewoners. "Toen wij de buren op de hoogte de komst van de Ta rn niet zó enthousiast. Waarna we ze allemaal op de thee hebben uitgenodigd. Gelukkig kon iedereen Engels praten en er ont stond een heel aardig contact". "Het geval wilde dat een oudere Tamil op de tafel een foto-album had liggen van zijn gezin. Hij had net foto's gekregen van een inwij dingsrite van zijn dochter. Die gin gen van hand tot hand en het drong tot de mensen door dat die man zijn familie en land echt niet voor de lol hadden achtergelaten. Dat is dat eeuwige misverstand, dat vluchte lingen hier voor die paar rotcenten van de overheid naar toe zouden komen. Als je dus mensen zelf met vluchtelingen in contact brengt, valt het mee. Negen van de tien mensen - ook die met vooroordelen - die horen wat er allemaal werke lijk aan de hand is, reageren opeens heel anders". Het bewust maken van de Leidse bevolking over de situatie van vluchtelingen in Leiden, c.q. Ne derland, is ook het doel van de ma nifestatie 'Leiden, stad van vluch telingen'. Een heel jaar lang wor den hiertoe culturele, sportieve, muzikale en andere activiteiten ge houden. "We hebben bewust ge zocht naar een heel andere manier om de bevolking bij de problema tiek te betrekken", zegt Van der Sman. "Je kunt wel voorlichtings avonden beleggen, maar daar ko men dan toch alleen weer de men sen die het eigenlijk allemaal al we ten". LEIDEN - Het gebouw van de subfaculteit psychologie aan de Hooigracht het voormalige Elisabeth-ziekenhuis moet zes miljoen gulden opbrengen. De Directie der Domienen de rijksdienst die eigendommen van de Staat verhandelt biedt het gebouw momenteel via de Leidse makelaar Proper en de Haagse makelaar Zadelhoff te koop aan. De stichting Studentenhuis vesting had al in een eerder stadi um belangstelling voor het pand getoond. Vraag en aanbod liepen echter miljoenen uiteen. Ook de gemeente Leiden heeft geen be langstelling voor het gebouw. De Domeinen besloot daarom ande re gegadigden voor het gebouw te zoeken via de makelaars. De gemeente heeft de make laars intussen gewezen op de be palingen in het bestemmings plan. Daarin is opgenomen dat het gebouw een 'universitaire be stemming' moet hebben. Even tueel kan het pand worden ge bruikt als kantoorruimte. Daar is echter weer toestemming van de provincie voor nodig. De subfaculteit psychologie gaat in juni van de Hooigracht weg. Dan wordt een gebouw op het AZL-terrein betrokken. LEIDEN - Het Leidse garagebe drijf Berk heeft het huurcontract met het marktkramenverhuurbe- drijf Verschoor per ingang van 1 april opgezegd. Het bedrijf heeft de ruimte aan de Kaasmarkt zelf no dig voor het parkeren van auto's. Verschoor verhuurt aan de ge- LEIDEN - Buurtbewoners van Oude Varkenmarkt, Nova Passage en Noordeinde hebben gisteren zelf de handen uit de mouwen gestoken. Een stukje braakliggend terrein aan de Oude Varkenmarkt hebben ze eerst schoongemaakt en vervolgens beplant met dennebomen. Een bloemenman had toevallig nog zo'n 50 sparren met kluit over van de kerst. Volgens buurtbewoner Dullaart (op de foto rechtswas het braaklig gend terrein langzamerhand een vuilnisbelt geworden. Vele mensen dumpten daar volgens hem hun vuil. Het mini-dennenbos vinden de buurtbewoners een beter gezicht dan het braakliggend terreintje. Ruim een jaar geleden werd het pand op die plaats gesloopt en zou worden ver vangen door nieuwbouw. De buurt vindt dat het allemaal wat te lang duurt. Het ziet er overigens naar uit dat de kerstbeplanting niet van al te lange duur zal zijn. In opdracht van de Woningbouwvereniging Leiden zal bin nenkort begonnen worden met de bouw van 5 woningen in de sociale huur sector. De contingenen voor dit plan zijn onlangs binnengekomen. (foto Jan Holvast) In de Droomfabriek aan de Oude Singel LE™EN: "et besluit van M Geer- mmgSsalgemeênduec"eurvan houdt de ^oomfabriJT een open dag ï-.SSfe.K taenS"dTtnutsbe® van 13.00 tot 17.30 uur. Bezoekers kun- ^tenS.g pXt De ETO de officiële oprichting eind vorige maand, in feite nog he lemaal worden opgebouwd. Dit zal door het ontbreken nen kennismaken met het ouiouoaon- bod. Er is onder meer een demonstratie van de salsadansgroep Alegrie. De Burcht Postzegelvrienden De Leidse vereniging De Postzegel vrienden houdt maandag 9 januari in het gebouw De Linde aan de Herenstraat 64 de maandelijkse ruil-, contact- en vei lingavond. De zaal is vanaf 19.30 uur open. Spaans Het Leidse Volkshuis aan de Apothe- kersdijk 33a begint in januari met een spoedcursus Spaans. Deze cursus be staat uit 20 lessen van anderhalf uur. Er wordt aandacht besteed aan grammati ca en conversatie. De lessen worden dat gebouw werden ook enkele gegeven op donderdag van 13.30 tot Ruiten ingegooid 8LEIDEN Bij de Onderwijswin- kel aan de Driftstraat zijn in de ou dejaarsnacht vijf ruiten ingegooid. Bij de stichting Kinderopvang aan dezelfde straat werden zes ruiten met straatklinkers ingegooid. In de vloerbedekking be- 15.00 uur. Kosten 120 gulden. Voor ii lichtingen tel. 149180. directeur in elk geval voor een deel worden vertraagd, zo stelt A. Kunst, voorzitter van de onder nemingsraad van de EWR. Gisteren werd bekend dat Geer- sing onverwacht had afgezien van zijn benoeming tot algemeen direc teur. Hij heeft besloten directeur te blijven van de Frigem, een veel kleiner energiebedrijf in Leeuwar den. Voor zijn besluit voerde Geer- sing 'persoonlijke redenen' aan. Wat die redenen precies zijn, is nog steeds onduidelijk. Volgens de waarnemend alge meen directeur - de directeur van de voormalige LDM, J. Haijkens - moet ook weer niet al te drama tisch worden gedaan over de gevol gen van Geersings besluit. "Het zal een vertragende werking hebben, 'zeker. Maar ik ga er toch vanuit dat er binned korte tijd een oplossing voor het probleem wordt gevon den". Het personeel, dat gistermiddag officieel op de hoogte is gesteld van de ontwikkelingen, heeft geschokt en teleurgesteld gereageerd. Vol gens Kunst hadden de meeste werknemers een zeer positief beeld van Geersing. "Hij lag goed bij de medewerkers". Geen besluiten Wat er nu verder gaat gebeuren, is nog niet helemaal duidelijk. De raad van commissarissen van het nutsbedrijf heeft gisteren over de zaak vergaderd. Volgens de Leidse wethouder mevrouw Fase, de voor lopige president-commissaris van de EWR, zijn er echter nog geen be sluiten genomen. "We zijn het er wel over eens dat we op korte ter mijn een nieuwe algemeen direc teur moeten zoeken. Deze situatie kan natuurlijk niet te lang duren. Maar langs welke lijn we verder gaan, daarover is nog geen besluit genomen". "In elk geval zullen we niet pro beren om Geersing alsnog over te halen naar de EWR te komen. Dat heeft geen zin. Ik zou ook niet we ten hoe dat moest. Er was nog geen definitief contract getekend. Maar zelfs al zou dat wel het geval zijn geweest, dan nog hadden we het maar laten zitten. Een bedrijf als de EWR, waar een enorme hoeveel heid werk moet worden verricht, heeft niets aan zo'n directeur". Overigens doet het mevrouw Fa se plezier dat het personeel van het nieuwe bedrijf, dat gisteren voor het eerst voltallig bijeen was, niet al te veel uit het lood is geslagen door de recente ontwikkelingen. "De alomheersende gedachte op die bijeenkomst was dat de zaak nu eindelijk op de rails is gezet en dat met man en macht moet worden gewerkt aan het welslagen van het nieuwe bedrijf. Dat vind ik een uit stekende instelling. En het kan na tuurlijk ook niet zo zijn dat het suc ces van het bedrijf afhangt van één Desalniettemin zit het besluit van Geersing mevrouw Fase nog steeds behoorlijk dwars. "En mij niet alleen. De commissarissen die zich sterk hebben gemaakt voor hem, voelen zich nu met de nek aangekeken. En laten we eerlijk zijn, het is een ongelooflijk en on voorstelbaar besluit. Waarom hij het heeft gedaan? Ik weet het nog steeds niet. Voor de raad van com missarissen heeft hij een vrij vaag verhaal opgehangen, over redenen die in hemzelf lagen en zo. Ik was er niet erg van onder de indruk, moet ik zeggen". Ambitieus Geersing zelf wilde gistermiddag niet meer kwijt dan dat hij van de benoeming had afgezien om per soonlijke redenen. "Er zijn geen problemen geweest en er hebben zich geen nieuwe ontwikkelingen voorgedaan bij het bedrijf. Maar laat ik het zo zeggen: ik heb de af gelopen weken nader kennis ge maakt met de situatie bij de EWR en dat heeft mij tot mijn besluit ge bracht". Gevraagd of zijn beslissing dan toch iets heeft uit te staan met het nutsbedrijf, antwoordt hij ontken nend. "Absoluut niet. Het zijn, nog maals, persoonlijke redenen ge weest". Het personeel en de raad van commissarissen van de Frigem rea geerden gisteren verheugd toen be kend werd dat Geersing in Leeuwarden bleef. Toch verbazen ook ingewijden daar zich over zijn besluit. Geersing staat bekend als een krachtdadige en capabele, maar ook zeer ambitieuze mana ger. Hij heeft de Frigem in enkele jaren tijd 'omgebouwd' van een noodlijdend naar een goed rende rend nutsbedrijf. Naar verluidt heeft hij al eerder gesolliciteerd op belangrijke pos ten en daarbij hoge ogen gegooid. "Het was een snel rijzende ster in de energiewereld", zo omschrijft één ingewijde hem. Die aandui ding lijkt niet meer van toepassing, want volgens mevrouw Fase heeft Geersing met zijn besluit zijn carri ère op ernstige wijze geschaad. meente Leiden de kramen voor de Leidse markt. Aanvankelijk had de gemeente Leiden aan Berk parkeerplaatsen op de Kaasmarkt ter beschikking gesteld, zodat de marktkramenver- huurder het terrein van Berk kon blijven gebruiken. Na protesten uit de wijk moest Berk de parkeer plaatsen weer inleveren. Dat be drijf zegde daarop het huurcon tract met Verschoor op. Sinds de opzegging van de huur is de gemeente Leiden druk in de weer met het zoeken naar andere ruimte voor Verschoor. Aanvanke lijk had de gemeente een plaats aan de Utrechtse Veer op het oog, maar die ruimte bleek te klein voor de 15 tot 20 wagens met marktkramen van Verschoor. De marktkramenverhuurder heeft nu zelf een andere locatie op het oog. Welke wil hij overigens niet zeggen. "De gemeente Leiden wil aan die locatie geen medewer king verlenen, maar ik zou werke lijk geen andere plaats weten", al dus Verschoor. Diefstal tassen LEIDEN Bij Holiday Inn zijn gisteren twee tassen buitgemaakt. Een tas bevatte veertig bankche ques, bankpasjes en een geldbe drag van 100 pond en 100 gulden. De tas werd buitgemaakt in de kleedruimte van het zwembad. Ook verdween er een tennistas met sportkleding. Politie zoekt getuigen van aanranding LEIDEN De Leidse politie wil graag in contact komen met het echtpaar dat op oudejaarsavond de vrouw die op de Schipholweg werd aangerand heeft opgevangen. De politie verzoekt de man en de vrouw zich te melden. De politie heeft inmiddels ook het signalement van de dader vrij gegeven. Het signalement luidt: blanke 35-jarige man, donkerblond haar, circa 1.75 meter lang, bruin le ren jack, donkere broek en schoe- De 25-jarige vrouw uit Eindho ven werd op oudejaarsavond op de Schipholweg aangerand. De vrouw liep vanaf het station in de richting van het postkantoor. Toen zij merkte dat zij werd gevolgd, stak zij de weg over. Zij wilde de aan dacht trekken van een echtpaar dat aan de andere zijde van de Schip holweg liep. De man achterhaalde haar echter, en sleurde haar mee in de richting van de plaats, waar het gebouw van de stichting Research voor Beleid wordt gebouwd. Daar ontstond een vechtpartij, waarbij de vrouw enkele schaaf wonden opliep. Uiteindelijk wist zij te ontkomen en op de hoek Schipholweg/Schuttersveld het echtpaar te alarmeren. Inbraak in Merenwijk LEIDEN - Bij een inbraak aan de Hermelijnvlinder hebben de da ders een televisietoestel, cd-speler, fototoestel, telelens, en een geld kistje met 900 gulden buitgemaakt. De inbrekers waren het pand bin nengekomen door het forceren van een bovenraampje. Uit een woning aan de Mors weg werd een geldkistje met 500 gulden gestolen. De inbrekers hadden een ruit geforceerd. Een kleurentelevi sie en een cd-speler werden buitge maakt bij een inbraak uit een stu dentenkamer aan de Vliet. STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9