'Gedeelte bagage met gecontroleerd' EUEW 1 Palestijnse advocaten op Westoever stellen boycot in Frankfurt geeft gerucht over PanAm toe Nieuwe golf van politiek geweld in El Salvador Zeventien overlevenden gemeld in ruïnes Spitak Intellectuelen Polen willen vrije verkiezingen -y>\ u V 1 Nieuwe burgemeester van Voeren zet streven voorganger Happart voort DINSDAG 3 JANUARI 1989 BUITENLAND PAGINA 5 FRANKFURT (DPA/Rtr/AFP) De Boeing 747 van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij PanAm, die op 21 december vorig jaar in het Schotse Lockerbie neerstortte waar bij 270 mensen om het leven kwamen, had post- en waardestukken aan boord, die niet wa ren gecontroleerd. Dat heeft het openbaar ministerie in Frankfurt in de Bondsrepubliek gisteren bekendgemaakt. Het openbaar ministerie bevestig de een bericht van het Westduitse geïllustreerde weekblad 'Bunte'. Het weekblad meldt in haar uitga ve van deze week dat er geen con trole plaatshad op de lading post en waardestukken in Frankfurt toen deze aan boord werd gebracht van de Boeing 727 van PanAm, die pas sagiers en goederen naar Londen bracht. De passagiers stapten in Londen over op de fatale vlucht 103 van Pa nAm van Londen naar New York. De post- en waardestukken wer den vanuit de Boeing 727 overge heveld naar de Jumbo en in het voorste gedeelte van het ruim van het toestel geplaatst. 'Bunte' wist beslag te leggen op een vertrouwelijk rapport van het openbaar ministerie in Frankfurt. Volgens het blad bestond de lading uit vier zakken post afkomstig van in de Bondsrepubliek gelegerde Amerikaanse militairen en een container met documenten van de Amerikaanse bank 'Manufacturers Hanover Trust'. De lading had in totaal een gewicht van 27 kilogram. De militaire post werd niet aan controle onderworpen "omdat der gelijke post voortdurend onder controle staat van de Amerikaanse militaire autoriteiten", aldus het weekblad. De bankdocumenten bestonden uit cheques, en kerst kaarten. Het openbaar ministerie in Frankfurt was niet erg te spreken over het bericht in het weekblad. "Een dergelijke publicatie maakt Tegen 4 personen procedure gestart na ramp in Rio RIO DE JANEIRO (AFP) - Tegen vier personen is gisteren in Rio de Janeiro een gerechtelijke procedu re begonnen. Zij worden verant woordelijk gesteld voor de ramp met een plezierjacht op nieuw jaarsnacht waarbij 51 personen om het leven kwamen. Dat heeft com missaris van politie Elenir Barroso, die het onderzoek naar de ramp leidt, bekendgemaakt. De vier personen zijn de eigenaar van de onderneming 'Itatiaia'- die het boottochtje organiseerde, een van de beheerders van het plezier jacht en twee ambtenaren van de dienst voor het havenwezen, wier identiteit niet is bekendgemaakt. De twee ambtenaren hadden het schip toestemming gegeven voor de boottocht. De veertig overlevenden van de scheepsramp hebben Itatiaia en de eigenaren van het schip beschul digd van nalatigheid en onvoor zichtigheid. Zij zijn van mening dat "er teveel passagiers aan boord wa ren" (133 volgens gegevens die Ita tiaia gisteren bekendmaakte) en dat de boot zonder reddingsvesten aan boord was uitgevaren. De Braziliaanse marine maakte gisteren bekend dat er bij de in scheping geen onregelmatigheden hadden plaatsgevonden. Het aan tal passagiers aan boord van het schip was binnen de normen en er waren voldoende reddingsboeien r iedereen. Studenten Een Afrikaanse diplomaat in Pe king heeft de Chinese regering om opheldering gevraagd over het martelen van Afrikaanse studen ten door de Chinese politie. Dit zou zijn gebeurd toen de politie zater dag een inval deed in een pension in de universiteitsstad Nanjing waar Afrikaanse studenten zich verschanst hielden na de anti-Afri kaanse betogingen die er het vori ge weekeinde uitbraken. Roemenië Bij vluchtpogingen uit Roemenië zijn rond 200 mensen gedood door Roemeense grenswachten, zo blijkt uit een onderzoek dat het Ita liaanse weekblad Panaroma heeft gehouden in Hongarije. De vluch telingen behoren voor het meren deel tot de Hongaarse minderheid in het Roemeense Transsylvanië. Burma Honderdduizenden inwoners van de Burmaanse hoofdstad Rangoon hebben gisteren de begrafenis bij gewoond van Daw Khin Kyi, de de speurtocht naar de daders niet gemakkelijker" zei een woordvoer der. Het openbaar ministerie wilde niet verder op het bericht van 'Bunte' ingaan. Het Engelse dagblad 'The Times' meldde nog zaterdag dat Britse le- geronderzoekers er zeker van wa- req, dat de bom verborgen zat in een lading vracht die in Frankfurt aan boord was gebracht. Het West duitse ministerie van binnenland se zaken ontkende dat bericht on middellijk. 'Bunte' zou verder uit kringen van de Westduitse binnenlandse veiligheidsdienst hebben verno men dat de Westduitse federale re cherche (BKA) een paar weken ge leden een aanslag van Palestijnse terroristen op een vlucht van de Spaanse luchtvaartmaatschappij 'Iberia' van Madrid naar Tel Aviv verijdelde. Vólgens het weekblad werden drie belangrijke terroris ten, die de aanslag hadden voorbe reid, afgelopen herfst in de Bonds republiek aangehouden. Het BKA wees het bericht van het weekblad als 'speculatie' van de hand. Intussen maakte een Schotse po litiewoordvoerder bekend dat het staartstuk van de Boeing en andere nog niet herkende wrakstukken zijn gevonden nabij het dorpje Lengholm, zo'n 25 kilometer ten oosten van Lockerbie. De Europese Gemeenschap riep gisteren op tot internationale sa menwerking om de daders op te sporen van de aanslag. De Ameri kaanse president Reagan zei giste- SAN SALVADOR - El Salvador dreigt in een nieuwe spiraal van po litiek geweld terecht te komen. Ar- turo Rivera y Damas, de Sal vadoraanse aartsbisschop, gelooft dat er voor de mensenrechtensitua tie een kritiek keerpunt is aange broken. Maar, zo heeft hij gewaar schuwd, "het volk wil vrede, niet nog meer oorlog". door Rob Sprenkels De situatie in El Salvador werd de afgelopen weken gekenmerkt door een nieuw offensief van de linkse guerrilla. Via him eigen ra diozenders roepen de rebellen de bevolking op om zich voor te berei den op de grote opstand. In de hoofdstad San Salvador zijn plot seling bomauto's verschenen. Vo rige maand werden op die manier onder meer het opperbevel van het ren overtuigd te zijn van de goede Salvadoraanse leger aangevallen wil van PLO-leider Arafat om de Amerikanen daarin te helpen. ———■-i en ook het hoofdkwartier van de Salvadoraanse luchtmacht. Bij wijze van antwoord zijn er uit ultra-rechtse kringen vlak voor de jaarwisseling drie nieuwe doodses kaders opgestaan. Volgens de Sal vadoraanse kerk dreigt er, amper tien weken voor het houden van nieuwe presidentsverkiezingen, een herhaling van alle slachtpartij en uit het begin van de jaren tach tig. Destijds verwezen leger en ul tra-rechts jaarlijks meer dan 10.000 mogelijke tegenstanders naar het hiernamaals. Het zal dit jaar maart de eerste keer zijn dat een blok van linkse politici aan de verkiezingen mee doet. De twee belangrijkste voor mannen, GuiUermo Ungo en Ru ben Zamora, zijn door de nieuwe doodseskaders al met de dood be dreigd. Ook vakbonden en men senrechtenorganisaties zijn ge waarschuwd. En om aan te tonen dat het ernst is, kwam het meteen tot een bomaanslag tegen een pro testantse kerk. Aartsbisschop Rivera y Damas waarschuwde tijdens zijn nieuw jaarspreek dat de guerrillastrijders een enorme fout begaan indien ze denken dat er op het ogenblik kans is op een militaire overwinning. Volgens hem ontbreekt het de re volutionairen aan massale steun onder het volk. De Salvadoraanse kerkleider vertelde dat er het afgelopen jaar minstens 190 burgers zijn geëxecu teerd, het merendeel door ultra rechts en het leger. Dat is bijna 2 keer zoveel als in 1987. In totaal heeft de Salvadoraanse kerk in 1988 bijna 1300 doden ge teld. Maar woordvoerders van 'tu- tela legal*, het kerkelijke mensen- rechtenbureau, geven toe dat de si tuatie in werkelijkheid nog veel dramatischer is. Volgens hen is het onmogelijk om te onderzoeken wat er precies gebeurt in de vele afgele gen gebieden aan het oorlogsfront. Zowel het leger als de guerrilla geven in ieder geval veel hogere cij fers. De rebellen beweren dat ze bijna 7.932 militairen buiten ge vecht hebben gesteld. Het leger zegt dat er in 1988 bijna 914 rebel len om het leven zijn gebracht. De linksgezinde mensenrechtencom missie CHDES meldt dat het leger en de doodseskaders het afgelopen jaar 1747 moorden hebben ge pleegd. Ook zou de luchtmacht 22 bombardementen hebben uitge voerd tegen door burgers bewoon de gebieden. Zorgvuldig en stukje voor stukje waarop de Amerikaanse Boeing 211 raven militairen de grond af op zoek naar aanwijzingen i \cember in het Schotse plaatsje Lockerbie neerstortte. WARSCHAU (AP) - Honderd pro fessoren en andere prominente persoonlijkheden in Polen hebben een brief aan de regering onderte kend waarin zij pleiten voor vrije en open parlementsverkiezingen in 1989. Dat hébben woordvoer ders van de ondertekenaars giste ren meegedeeld. zetel in de Sejm (het Poolse parle ment), als een bepaald aantal kie zers de kandidatuur ondersteunt. Dat zou bijvoorbeeld kunnen blij ken uit de handtekeningen van 1 procent van de kiezers in een dis trict. In de huidige constellatie in Po len worden de nominaties voor De brief werd op 30 december parlementszetels beheerst door de overhandigd aan de regerings-om- communistische partij, die in feite budsman. Volgens de onderteke- bepaalt hoeveel zetels naar de com- «naars zou iedere burger het recht munisten gaan, hoeveel naar gealli- moeten hebben te dingen r eerde politieke partijen naar niet-partijgebonden kandida ten. De communisten hebben na de Tweede Wereldoorlog steeds au tomatisch de meerderheid gekre gen in het Poolse parlement. Dit jaar staan na de invoering van een nieuwe kieswet in Polen verkiezingen op de agenda. De vo rige verkiezingen werden gehou den in oktober 1985. In zijn nieuw jaarsboodschap zei de Poolse lei der Jaruzelski dat het nieuwe par lement "duidelijker de natuurlijke verscheidenheid van houdingen en opvattingen binnen de samenle ving zal weergeven". Tot de ondertekenaars van het pleidooi voor open verkiezingen behoren de cineast Wajda, de rec tor van de universiteit van War- schau Bialkowski, de leider van het Poolse Economische Genoot-, schap Paszczynski en de leider van de Poolse PEN-club, Zulawski. Zo'n 32 ondertekenaars behoren tot het recent opgerichte Burgerco mité dat geleid wordt door Lech Walesa, leider van het verboden vakverbond Solidariteit. - ET Nico Droeven - de strijd gaat door - (foto ANP) VOEREN (GPD) - Het tijdperk- Happart is voorbij. Sinds gisteren heeft de Nederlandstalige gemeen te Voeren in België officieel een nieuwe, Franstalige burgemeester: de 35-jarige Nico Droeven. Tijdens de eerste raadsvergadering onder zijn voorzitterschap, gisteravond, legde Droeven de eed als burge meester af. Hij deed dat ten overstaan van zijn controversiële voorganger, thans eerste schepen José Happart. Droeven sprak de eed in onberis pelijk Nederlands uit, maar voegde er onmiddellijk aan toe: „La lutte continue!" (de strijd wordt voort gezet). Daarna omgordde Happart zijn opvolger met de zwart-geel-ro- de burgemeesterssjerp. Eerder op de dag was Droeven op het Limburgse provinciehuis in Hasselt door gouverneur Van- dermeulen in zijn nieuwe ambt be vestigd. Na afloop van die plechtig heid verklaarde Droeven dat in Voeren voortaan alles in orde zal verlopen, maar dat de strijd van de Retour-a-Liège-beweging onver minderd doorgaat. Droeven was tot dusver fractie leider van de Retour-a-Liège, de Franstalige meerderheidsfractie in de raad van Voeren en vervulde tot nu toe ook een leidende rol in de lo kale Action Fouronnaise. Beide be wegingen streven naar terugkeer van de Voerstreek naar Luik, waar uit de enclave in 1962 werd losge weekt. De streek valt tegenwoor dig onder de (Nederlandstalige) provincie Limburg. Droevens inauguratie in Voeren heeft al één ding duidelijk ge- maakt. Happart blijft de gewaar deerde strijdmakker van de nieu we burgemeester en Droeven heeft de sympathie van de afgezette Waal. Die wederzijdse genegen heid demonstreerde het tweetal tij dens en na de raadszitting demon stratief en bij herhaling met be gripvolle knipoogjes en amusante onderonsjes. BOMMELDING Een toestel van de luchtvaartmaatschappij Alita lia, op weg van Parijs naar Venetië, heeft gisteravond een tussenlan ding gemaakt in Zürich na een bommelding. Volgens de politie werd bij het onderzoek niets ge vonden. Het vliegtuig bevond zich boven Béters grondgebied toen de pijoot door de veiligheidsdienst van München werd ingelicht dat in Italië een anonieme bommelding was binnengekomen. MOSKOU (AP) - In een door de aardbeving getroffen graanfabriek in de Armeense stad Spitak zijn nog zeventien overlevenden aange troffen. Dit is gisteren gemeld door Britse en Franse nieuwsmedia. De Franse zender Europe 1 ci teerde een verpleegkundige die werkzaam is voor de Franse huma nitaire organisatie Artsen zonder Grenzen. De verpleegkundige zou hebben verklaard dat de 17 betrok kenen 24 dagen in leven hadden weten te blijven door het eten van graan en het drinken van water af komstig van gesmolten s Hezbollah en Am al in Bayrut opnieuw slaags BAYRUT (AP) - In de zuidelijke buitenwijken van Bayrut en in het zuiden van Libanon hebben giste ren voor de derde opeenvolgende dag felle gevechten gewoed tussen pro-Iraanse (Hezbollah) en door Syrië gesteunde shi'itische mos limgroeperingen (Amal). Volgens de Libanese politie kwamen in Bayrut acht mensen om het leven en in Zuid-Libanon vijf. Er vielen ongeveer 40 gewonden. Een bestand dat in de middag was afgekondigd onderging het zelfde lot als de vijf voorgaande van de afgelopen drie dagen: de ge vechten luwden iets, maar werden na korte tijd in volle hevigheid voortgezet. Volgens de moslim-ra diozender Stem van de Natie zou de Iraanse onderminister van bui tenlandse zaken Larijani naar Bay rut komen om in het conflict tus sen de twee shi'ietengroeperingen te bemiddelen. Nadere bijzonder heden ontbraken. Beide groepen strijden om de heerschappij over de 1 miljoen Li banese shi'ieten, de grootste ge loofsgroep in het land. Sinds de ge vechten zaterdag uitbraken, zijn 20 doden en 47 gewonden gevallen. De Amal en Hezbollah beschuldi gen elkaar ervan de vijandelijkhe den steeds opnieuw te beginnen. Volgens verscheidene radiozen ders in Bayrut overwegen de Sy- riërs hun 4.500 militairen anders te groeperen om verdere vijandelijk heden te voorkomen. De Syriërs waren in mei de sloppenwijken van de Libanese hoofdstad binnen gegaan om een einde te maken aan een drie weken durende slachtpar tij tussen de Amal en de Hezbollah waarin bijna 300 doden en 1.000 ge wonden waren gevallen. Syrië mag dan de Amal steunen, het is een bondgenoot van Iran en het heeft te kampen met toenemende rivali teit van de christelijke Libanese milities die wapens ontvangen van Iraq. De verpleegkundige zei in een te lefoongesprek vanuit Jerevan dat de 17 kennelijk 28 december waren gevonden, aldus een journalist van Europe 1. De Britse tv-maatschap- pij ITV bracht een soortgelijk be richt gebaseerd op de Franse radio, maar meldde geen bijzonderhe den. Plaatselijke regeringsfunctiona rissen, hulpverleningsgroepen en persorganisaties in de Armeense hoofdstad Jerevan hebben echter verklaard niets te weten van de overlevenden. De 17 geredde mensen zouden de laatste overlevenden zijn van de ramp, die in de Sovjet-republiek Armenië ten minste 25.000 mensen het leven kostte. Zeker 400.000 mensen raakten dakloos. De Ar meense vice-premier Artsruny ver klaarde op 23 december dat de zoekacties werden gestaakt omdat men er niet meer op rekende over levenden te vinden. Hij zei dat alle aandacht nu zou worden gevestigd- op de wederopbouw van het ramp gebied. De Armeense partijkrant Kom- moenist heeft een vermeende dreigbrief van militante Armeniërs geplaatst, die dreigen met terroris tische aanslagen die zouden wor den uitgevoerd met Amerikaanse Stinger luchtdoelraketten. De Ar meniërs zouden onmiddellijke vrij lating eisen van het Karabach-Co- mité, de beweging die ijvert voor aansluiting van de Armeense en clave Nagorno-Karabach in Azer- bajdzjan bij Armenië. Greenpeaceschip ontkent lozing olie in Australië DEN HAAG/HOBART (ANP/AFP) - Het schip van Greenpeace in Australië heeft geen olie geloosd, maar bij het bunkeren krap 100 liter 'ge morst'. De autoriteiten werden daarvan direct op de hoogte ge steld en zij gaven het schip na onderzoek van het gebeurde toestemming om te vertrekken. Dit is gisteren verklaard door een woordvoerder van de inter nationale milieu-organisatie in Nederland. Hij zei dit naar aan leiding van een bekendmaking die vrijdag was gedaan door het ministerie van milieu in Tasma- nië. Daarin deelde minister Peter Hodgman mee dat er een on derzoek werd ingesteld naar het vrijkomen van 200 liter olie in een rivier door toedoen Van het Greenpeace-schip Godwa- na. De 'lozing' waarvan werd gesproken, gebeurde volgens hem op de rivier de Derwent. ADVERTENTIE JERUZALEM (AP) - Advocaten van Palestijnen op de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever zullen een maand lang de zittingen boycotten van militaire tribunalen omdat volgens hen de rechten van hun cliënten met voeten worden getreden. "Advocaten moeten advocaten kunnen zijn, in plaats van collabo rateurs in een systeem dat preten deert wettig te zijn, maar dat niet is," aldus de Palestijnse advocaat Jonathan Kuttab op een persconfe rentie. Samen met zijn collega Ba- hij Tamini presenteerde Kuttab i waslijst met klachten, bijvoor weduwe van de volksheld generaal beeld dat verdachten zelden de r Aung San. Het was de eerste sabijeenkomst waarvoor de autori teiten toestemming verleenden se dert generaal Saw Maung in sep tember 1988 via een staatsgreep aan de macht kwam. Laagvliegen Op verschillende plaatsen in de Bondsrepubliek is gisteren gepro testeerd tegen de hervatting den voor hun aanhouding te horen krijgen, dat advocaten dikwijls niet verteld wordt waar hun cliënten gevangen zitten, zelden toestem ming krijgen hen te bezoeken en ook niet worden geraadpleegd bij het vaststellen van de procesda tum een laatste poging om tot de autori teiten door te dringen," zei Tamini. Palestijnse advocaten in de Gaza- strook boycotten de Israëlische mi litaire rechtszittingen al een jaar. Een legerwoordvoerder ontken de de beschuldigingen en zei dat de Israëlische stappen nodig waren om de 13 maanden oude opstand van de Palestijnen te onderdruk ken. "Wij geloven dat we in de be zette gebieden een liberaal rechts stelsel hebben, maar men mag ons niet vergelijken met Westerse lan den die niet in staat van oorlog ver keren," zei de woordvoerder. De portaties en vernieling van huizen "behoren tot onze instrumenten om controle te houden," zo voegde hq er aan toe. Hij zei dat het leger moeite had om de cliënten van ad vocaten te vinden omdat het aantal verdachten zo hoog is. Medio de cember zaten 5.542 Palestijnen in hechtenis, van wie er 2.370 nog niet in staat van beschuldiging waren gesteld; 1.380 wachtten op hun pro- 442 waren veroordeeld en 1.350 Volgens Tamini worden de Pa- Dde lestijnen in iedere fase van de Is- militaire laagvliegoefeningen, die raëlische militaire rechtspleging verkeerden zonder vorm van pro- het ongeluk met een Ameri- hun rechten onthouden, als onder" ces in zogenaamde administratieve deel van een strategie om de in- hechtenis. tifadah (opstand) de kop in te druk- In het kamp Balata op de ken. "Onze schreeuw van protest is Westoever vernielde het Israëli- kaans gevechtsvliegtuig op 8 de cember in Remscheid waren opge schort. sche leger gisteren de huizen van twee Palestijnen, die aanslagen met benzinebommen zouden heb ben gepleegd en pamfletten van de fundamentalistische beweging 'Harnas' zouden hebben verspreid. Volgens Arabische berichten woonden in de twee huizen in to taal 19 personen; de bewoners zou den niet in de gelegenheid zijn ge steld hun bezittingen in veiligheid te brengen voordat de bulldozers hun werk deden. In de Gaza-strook brak gisteren spontaan een algemene staking uit om te protesteren tegen het feit dat zondag 13 activisten door het Israë lische leger over de grens met Liba non zijn gezet. Van de gedeporteer den kwamen er zes uit Gaza. De spontane proteststaking in Gaza viel samen met de opheffing van een 24 uur durend uitgaansverbod voor de 650.000 inwoners van de Gazastrook. Dat verbod moest voorkomen dat de Palestijnen 'Fa- tah-dag' vierden, de verjaardag van de eerste guerrilla-actie van de Fa- tah-groep van de PLO tegen Israël 24 jaar geleden. Ondanks het ver bod werden zowel op de Westoever als in de Gaza-strook leuzen geroe pen en gezwaaid met portretten van PLO-leider Arafat. Showmodellen voor ongekend lage prijzen. Alle goederen die wij het afgelopen jaar tentoongesteld hebben op beurzen, verkoopshows, koopjeshal en showroom bieden wij u nu aan voor ongekend lage prijzen. Een kleine greep uit Komplete cassettes zilverwit edelstaal adviesprijs opruimprijs model Constance 6 pers. 40 dig. f 409,- f 190,- 9 pers. 105 dig. f 1.215.-f 595,- 6 pers. 40 dig. f 739,- f 420,- 6 pers. 40 dig. f 710,- f 395,- 6 pers. 40 dig. f 956,- 625,- 2 pers. 135 dig. 11.530,- f 695,- 9 pers. 105 dig. f 1.475,- f 599,- 6 pers. 40 dig. 1 409,- f 235,- model Constance model Perla Rom, model Prelude model Old Dutch model Provence model Fiesta model Odessa zwaar verzilverd (basis 100) model Hollands Glad 6 pers. 40 dig. f 1.980,- f 895,- model Haagsch Lofje 9 pers. 105 dig. f 3.995,- 11.845,- Etui-artikelen Kookpannen/Keukengerei tot 70% korting Losse bestekartikelen Allerhande restanten in diverse modellen en uitvoeringen Voordeliger kan nietl Nu vanaf f 1,- Porselein en kristal Langenthal Porselein e n Crystal Nu tot 50% korting De reis naar Zeist is zeker de moeite waardl Onze koop jeshal staat vol fantastische aanbiedingen en verras sende koopjes. Wacht niet te lang. want op is opl Sola Fabriek. Van Reenenweg 155 te Zeist. Openingstijden: ma. t/m vrij. van 9.00-17.00 uur. iedere zaterdag van 10.00-16.00 uur. Voor alle inlichtingen, route beschrijving of uitgebreide Sola dokumentatie kunt u bellen 03404-23364 of schrijven naar: Sola fabriek. Antwoordnummer 105. 3700 VB Zeist (postzegel niet nodig).

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5