Ministerie stopt met nj-examen Met onze Töprente- rekening springen spaarders Rotterdamse winkeldieven op het rechte pad door werken in winkels Dolman: kabinet te traag met wetgeving Rechter: lc nd terug in Bolderkar DINSDAG 3 JANUARI 1989 Alle examens ondergebracht bij CBR ROTTERDAM (GPD) - Nog een paar weken en dan worden in Rot terdam minderjarigen die herhaal delijk zijn betrapt op winkeldief stal aan het werk gezet in waren huizen of bij gedupeerde kleine middenstanders. Als ze dat willen tenminste, want het gaat om vrij willige deelname aan een proef van een jaar, die er op is gericht om jon geren te laten merken wat het bete kent om te worden bestolen. Het experiment gaat naar verwachting per 1 februari van start, maar moet formeel nog worden goedgekeurd door de ministers Korthals Altes (justitie) en Van Dijk (binnenland se zaken). Het Bureau Halt, dat deze maat regel heeft voorgesteld, heeft in middels verregaande afspraken ge maakt met politie, justitie. Raad voor de Kinderbescherming en be trokken ministeries. Het is de be doeling dat het aantal winkeldief stallen door minderjarigen door deze straf in de toekomst afneemt. Het experiment wordt alleen in Rotterdam uitgevoerd. Nadat in oktober van het vorig jaar de plannen van Bureau Halt uitlekten, verzette een fors aantal Rotterdamse winkeliers zich tegen het experiment, ondanks de en thousiaste toezegging van de Ka mer van Koophandel om aan de proef mee te werken. Daarom be sloot Bureau Halt te proberen in persoonlijke gesprekken met be drijfsleiders en winkeliers alsnog te proberen de interesse voor deel name bij winkeliers op te wekken. „Vooral het succes van een klei ner, maar soortgelijk experiment met de winkeliers op de Boule vard-Zuid, heeft de weifelende middenstanders in de overtuiging gesterkt dat het om een waardevol initiatief gaat", zegt Gerard Smul ders van het Bureau Halt. „Wij ver wachten dat het aantal winkeldief stallen er door zal afnemen. Het project richt zich op jongeren tus sen de 12 en 17 jaar oud. Aangeno men wordt dat die groep ongeveer 25 percent van alle winkeldiestal- len pleegt. We verwachten per jaar tussen de 200 en 250 jongeren aan een werkplaats te kunnen helpen". Gevolgen Aan het experiment ligt de gedach te ten grondslag om winkeldieven werk te laten doen in de omgeving waar ze hun diefstallen hebben ge pleegd. Dat moet overigens op vrij willige basis gebeuren, maar in ruil daarvoor komen deelnemers niet voor de rechter, die als neveneffect op zijn beurt wordt onlast. Smulders: „Daardoor hopen we dat hen duidelijk wordt wat de ge volgen van de diefstallen zijn en welke mensen er voor moeten wor den ingezet om die zaak af te han delen. De aard van de dienstverle ning zal afhangen van de soort dief stal, maar variëren van 4 tot 16 uur. Men moet dan denken aan sorteer- en schoonmaakwerk. De straf moet binnen 6 weken zijn vol bracht". Als projectleider heeft Bureau Halt de 25-jarige Darius Spencer aangetrokken, die gepakte winkel dieven gaat begeleiden. Spencer weet zich gesteund door de minis teries van justitie en binnenlandse zaken. Dat is onder meer te danken aan het succes van een ander Halt initiatief, waarbij vandalen aan de schoonmaak worden gezet. Dat heeft geleid tot een aantoonbare vermindering van het aantal ver nielingen in Rotterdam. Daaruit blijkt tegelijk dat niet meer dan 8 percent van de vandalen in hun ou de gewoonte vervalt na een alterna tieve straf. Cijfers van de Rotterdamse poli tie tonen aan dat 60 tot 70 percent van de jongeren die voor de eerste keer voor winkeldiefstal worden gepakt, voldoende schrikken van de berisping die daaraan vastzit. Smulders: „Wij hebben er daarom goede hoop op dat de overigen, al lemaal recidiven dus, via ons expe riment aan een dienstverlenende straf kunnen worden geholpen". Volgens Justitie is de goedkeu ring door de ministers een formali teit is en kan het experiment op 1 februari beginnen. Ontsnapt Uit het politiebureau van Heiloo is gisteravond een 24-jarige man ge vlucht die daar in voorarrest zat voor diefstal met geweldpleging. Hij verbleef in een ruimte, die door onopgehelderde oorzaak niet was afgesloten en verdween door de evenmin gesloten achterdeur. Het politiebureau van Heiloo is pas en kele maanden in gebruik en met geavanceerde middelen beveiligd tegen in- en uitbraken. Bedreiging De Amsterdamse rechtbank heeft een 29-jarige Italiaan veroordeeld tot acht maanden voor beroving met een injectienaald. Samen met een vriend beroofde hij een West- duitse toerist onder bedreiging van een bebloede injectienaald en de woorden 'pas op, ik heb aids'. De buit bedroeg 44 mark. Volgens de man was hij verslaafd aan heroïne en had hij geld nodig voor verdo vende middelen. De vriend komt deze week voor de rechter. Kernafval De gemeente Zijpe wil nog maxi maal vijf jaar radioactief afval op slaan bij het Energieonderzoek- centrum Nederland (ECN) in Pet ten, maar wil de absolute garantie dat alle afval voor 1 januari 1994 is verwijderd. De gemeente heeft daartoe de ministeries van VROM en economische zaken een waar borgsom van 10 miljoen gtilden ge vraagd. De ministeries gaan daar niet op in. Wel beginnen deze week de onderhandelingen tussen ge meente en rijk over de verwijde ring van het afval. Spaarders moeten tegen woordig stevig in het zadel zitten. Van alle kanten worden ze aangespoord om een nieuwe rekening te openen. En de ene lijkt nog aantrek kelijker dan de andere. Maar dan komen de hinder nissen. Want moet u nou kiezen voor een hoge rente of voor de mogelijkheid om altijd over uw geld te kunnen beschikken? Dat blijft met sparen altijd 'n kwestie van wikken en wegen. Tenzij u kiest voor de Toprente-rekening van de Nuts spaarbank: een rekening voor mensen die meer dan gemiddeld sparen en dus ook recht hebben op extra gunstige voorwaarden. Zoals een hoge rente van 5,2% en toch een grote vrijheid om over het saldo te beschikken. De eerste inleg [tevens mini mumsaldo) bedraagt f 10.000,-. Per maand mag u tot f 10.000,- zonder kosten opnemen. Over het meerdere geldt een retourrente van slechts 1% of 1 maand opzegtermijn. Geld opnemen kan vanzelf sprekend kontant bij één van onze kantoren. TOPRENTE-REKENING - eerste inleg minimaal f 10.000,-; - minimumsaldo f 10.000,-; - hoge rente over het gehele saldo; - vrij opneembaar per kalender maand f 10.000,-; - bij opname van hogere bedragen 1% retourrente over het meerdere of 1 maand opzegtermijn. Wilt u de sprong naar de vrij heid maken met onze Toprente- rekening loop dan even binnen. Daarmee verzekert u zich van de persoonlijke service van onze medewerkers. De Nutsspaarbank doet meer voor spaarders. naar de VAM in Voorschoten. Die stichting houdt zich al bezig met opleidingen voor APK-keurmees- ter en automonteur. De minister wijkt hiermee af van het advies van de commissie-Tóth, die enkele maanden geleden de aanbeveling deed om ook deze examens bij het CBR onder te brengen. Minister Smit-Kroes vindt het ongewenst om het CBR ook die examens te la ten verzorgen omdat zij niets te ma ken hebben met toelating tot het verkeer. Over de verhouding CBR-ry- scholen schrijft de bewindsvrouwe dat die zo snel mogelijk moet wor den verbeterd. Het CBR heeft on der veel rij instructeurs geen beste naam. Examinatoren zouden kan didaten soms ten onrechte laten zakken. De minister is het daarmee niet eens, zo blijkt uit haar brief, maar dat neemt niet weg dat het imago van de examinatoren een poetsbeurt nodig heeft. Zij wil dan ook de samenstelling van het bestuur van het CBR totaal veranderen, waarbij de belangrijk ste wijziging is dat de Bovag na mens de rijschoolwereld een zetel krijgt. Nu bestaat het bestuur uit vertegenwoordigers van de KNAC (kleine groep automobilisten), de Vervoersbonden, transportonder nemers en nog meer belangenorga nisaties. Die gaan er allemaal uit, als het aan de minister ligt. Zij wil in de nieuwe opzet een di rectie met daarboven een raad van toezicht, waarin niet langer elf maar zes leden zitting krijgen: een onafhankelijk voorzitter, twee on afhankelijke bedrijfskundigen, ANWB, Bovag en een lid van de on dernemingsraad van het CBR. Water bedreigd ROTTERDAM (ANP) - Het Rot terdamse drinkwaterbedrijf DWL moet de komende tien jaar enige honderden miljoenen guldens in vesteren om de kwaliteit van het drinkwater op peil te houden, heeft directeur Kleijwegt gisteren ge zegd tijdens zijn nieuwjaarstoe spraak. Volgens hem geldt dat ook voor drinkwaterbedrijven elders. Kleijwegt toonde zich buitenge woon bezorgd over de verslechte ring van het milieu. „De waterlei dingbedrijven moeten de milieu problematiek gezamenlijk aanpak ken en politieke standpunten niet schuwen". DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van verkeer en water staat wil binnenkort stoppen met het afnemen van rijexa mens aan kandidaten die bij het Centraal Bureau Rijvaar digheidsbewijzen (CBR) gezakt zijn. Dit blijkt uit een brief aan de Tweede Kamer, die minister Smit-Kroes vorige week dinsdag heeft verstuurd, maar die nog niet is vrijge geven. De minister vindt dat het CBR - be halve militaire - alle rijexamens moet afnemen omdat het heeft be wezen een deskundige en betrouw bare instantie te zijn. Zij wil haar ambtenaren die nu nog rijexamens afnemen aan gezakte kandidaten, bij het CBR in dienst laten treden. Binnen het CBR moet een aparte, onafhankelijke afdeling komen, die zich met deze examens bezig gaat houden. Als voorwaarde voor dit 'examen in beroep' geldt dat een kandidaat minimaal vyf keer gezakt moet zijn. Het ministerie neemt nu elk jaar 20.000 examens af aan kandidaten die er bij het CBR niet in zijn ge slaagd hun rijbewijs te halen. Die (praktij k)examens duren lahger dan bij het CBR om de kandidaat op zijn gemak te stellen. Imago De minister wil haar ambtenaren die examens afnemen aan kandi daat-rij instructeurs overhevelen Tientallen vogels dood na vervuiling DEN HAAG (ANP) - Een chemi- sche analyse heeft dit weekeinde aangetoond dat de honderden be smeurde vogels die vorige week op de stranden van Camperduin tot de Waddeneilanden werden gevon den, zijn getroffen door tank erspoelingen van visolie, palmolie, kokosolie en een geringe hoeveel heid minerale olie, mogelijk stook olie. Van de gereinigde dieren zijn er ondanks goede verzorging in vo gelopvangcentra dit weekeinde tientallen aan de gevolgen van de vervuiling bezweken. Dat heeft het ministerie van verkeer en water staat gisteren bekendgemaakt. Het departement zal geen pogin gen doen de vervuiler(s) te achter halen, omdat het spoelen van tanks met plantaardige oliesoorten bin nen bepaalde hoeveelheden niet strafbaar is. D66 Oud-senator Van den Bos is in een schriftelijke stemming gekozen tot lijsttrekker van D66 bij de Europe se verkiezingen in juni. Ambassa deur Bertens staat tweede op de voorlopige lijst, die in februari offi cieel wordt vastgesteld. Van den Bos werkt bij het instituut voor In ternationale Betrekkingen Clin- gendael en is 'vier jaar vice-voorzit- ter van D66 geweest. Bertens is am bassadeur voor internationale cul turele betrekkingen. ROTTERDAM (ANP) - Kinder rechter mr. De Pauw-Gerlings heeft gisteren beslist dat een kind van een echtpaar uit Spijkenisse gewoon overdag het medisch kin derdagverblijf De Bolderkar kan blijven bezoeken. De ouders van het meisje (dat uit huis en onder toezicht is geplaatst op vermoeden van incest) hadden de rechter ge vraagd het kind overdag niet meer naar De Bolderkar te laten gaan omdat zij geen vertrouwen meer in het personeel hadden. Volgens mr. De Jong, de raads man van de ouders, was de kinder rechter niet overtuigd van de be- zwaren die de ouders hadden tegen de onderzoeksmethoden van De Bolderkar. "Dat is wat vreemd, want er loopt niet voor niets een onderzoek naar de methoden van het kinderdagverblijf', aldus De Jong. Hij noemde de beschikking van de kinderrechter een klap in het ge zicht voor de ouders, vooral gezien de uitspraken van kinderrechter mr. C. Lo-Sin-Sjoe, die in een aan tal gevallen heeft bepaald dat de kinderen overdag niet meer naar het verblyf hoefden. Op 21 decem ber bepaalde dezelfde kinderrech ter mr. De Pauw dat het kind voor lopig niet naar De Bolderkar hoef- de. In de tussentijd wilde zij zelf spreken met mensen van het ver blijf, het kindertehuis waar het meisje nu zit, de gezinsvoogd, en de ouders. Op basis daarvan is zij tot haar besluit gekomen. De Jong kondigde aan onmid dellijk in hoger beroep te gaan bij het gerechtshof in Den Haag tegen de beschikking dat het kind op De Bolderkar moet blijven, en tegen de definitieve ondertoezichtstel ling van het kind, dat al op 22 maart uit huis werd geplaatst. De ouders van het meisje ontkennen incest te hebben gepleegd. Volgens De Jong loopt er ook geen strafzaak tegen zyn cliënten. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP/GPD) - Het ka binet treuzelt met het indienen van wetsvoorstellen en is daarmee ver antwoordelijk voor het haastwerk dat het parlement elk jaar weer met name in de maand december moet leveren. Soms, vooral op sociaal- economisch terrein, gaat het om in geworteld machtsmisbruik, zo stel de kamervoorzitter Dolman giste ren in zijn nieuwjaarstoespraak. Als voorbeeld haalde hij de gang van zaken aan rond de goedkeu ring van de Internationale Natuur rubber-overeenkomst. Die werd in maart '87 gesloten en pas in sep tember '88 aan de Kamer overge legd. Een wetsvoorstel tot goed keuring werd pas op de valreep, 15 december, ingediend. De Kamer behandelde het voorstel nog de zelfde dag zowel in commissie als plenair. Een aanfluiting, aldus Dol- Een ander en volgens Dolman ernstiger voorbeeld: de bevriezing van het minimumloon. Hij sprak van ingeworteld machtsmisbruik op sociaal-economisch terrein. Het wetsvoorstel werd in vier weken - de schriftelijke gedachtenwisse- ling met de regering meegerekend - door de Kamer afgehandeld. Dol man wees erop dat de adviesorga nen Raad van State en de Sociaal- economische Raad (SER) een ijl tempo moesten aanhouden. "Vroe ger hakte het kabinet begin juli de knopen door. Tegenwoordig vindt men het doodnormaal alles eind augustus pas op een rijtje te zet ten". Hij Dolman sprak tegen dat de kleine partijen niet aan hun trek ken komen bij de verdeling van spreektijd. Bij de behandeling van de begroting hebben eenpersoons- fracties relatief zes maal zoveel tijd als de grootste, aldus de kamer voorzitter, en in vijf-minutendebat- ten wordt nooit onderscheid ge maakt. "Over wetsvoorstellen spreken kleine fracties menigmaal zelfs langer dan grote. Ik klaag daar niet over. Ik stel het vast", aldus Dolman. Dolman greep zijn nieuwjaars toespraak verder aan om minister Van Dijk (binnenlandse zaken) een veeg uit de pan te geven. De minis ter wil telkens bezuinigen op de uitgaven van het parlement. Dol man sprak zijn grimmige tevreden heid erover uit, dat de Kamer dit ten derde male heeft geweigerd. "Deze keer voerde hij aan dat wij onze begroting soms niet geheel Dolman: kleine partijen hebben niets te klagen. (foto anp> uitputten. Inderdaad blijven wij steeds binnen de raming, anders dan alle ministeries", aldus Dol man. Als extra pesterijtje voegde hij eraan toe: "Vermelding ver dient het feit dat de enquêtecom missie-De Vries (bouwfraude, red.) en de commissie-Hermans (pas poortaffaire, red.) veel goedkoper hebben gewerkt dan de commis sie-Van Dijk (RSV, red.). Al doende leert men". Paskamermoord ZAANDAM/AMSTERDAM (GPD) De 36-jarige Rob van Zaane uit Zaandam schrijft een boek over de paskamermoord. Bijna vijftien maanden lang zat hij vast op ver denking van moord op de 21-jarige verkoopster Sandra van Raalten, op 30 november 1984 in een kle- dingboetiek in Zaandam. Aanvan kelijk werd hij veroordeeld tot 12 jaar, maar in hoger beroep is hij uit eindelijk vrijgesproken. Het boek wordt gemaakt op basis van het drieduizend pagina's tellende ge rechtelijk dossier over Rob van Zaane en zijn dagboeknotities, me de samengesteld door de auteurs Peter Elbersen en Dick Nierop. "Ik wil gewoon dat iedereen in heel Nederland weet wat er kan ge beuren. Negenennegentig van de honderd mensen die dit overkomt, gaan er psychisch onder door", al dus Rob van Zaane. BRAND IN TEHUIS AMSTERDAM Aan handen en voeten werden sommige bewoners vannacht uit het Amsterdamse verpleeghuis Vreugdehof gedragen toen daar brand was uitgebroken. Vijftien van hen werden naar een ziekenhuis gebracht wegens ademhalingsmoeilijkheden door de rookontwikkeling. Hun toestand is niet ernstig. De brand is beperkt van omvang gebleven en kon snél worden geblust. Ongeveer veertig mensen zijn binnen het gebouw naar elders overgebracht. In het tien verdiepingen tellende torengebouw worden 280 mensen verpleegd. De brand brak rond half vijf uit in een zusterstation op de achtste etage, waarschijnlijk door een omgevallen kerststukje. De brandweer heeft het vuur beperkt weten te houden tot het zusterstation en een deel van de gang. Volgens directeur Hoog van Vreugdehof hebben de brandwerende voorzieningen zeer goed gewerkt. Ook de brandweercommandant ter plaatse stelde dat de brandbeveiliging het werk goed heeft gedaan. Daardoor is vol gens hem de schade zeer beperkt gebleven en is geen van de bewoners met de brand in aanraking geweest. Het complex is voorzien van brand- en rookwerende puien.<foto anp)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3