Handelsoorlog Europa en VS kan uit de hand lopen Slechts beleefde Duitser mag nog over Autobahn scheuren Grens gesloten voor Amerikaans hormoonvlees Giro 50500 Bank70.70.70.929 Negen protestantse kerken in VS op weg naar eenheid DINSDAG 3 JANUARI 1989 Achtergrond WASHINGTON - Iets meer dan de helft van alle Ameri kaanse koeien en stieren krijgt, vier maanden voor de droe vige enkele reis naar het abattoir moet worden onderno men, een kleine capsule in het oor ingeplant. Uit die capsu le sijpelen stoffen als testosterone, estraditol, progesterone en zeranol, groeihormonen. door Henk Dam Die hormonen zijn een zegen voor de Amerikaanse veehouders: ze sparen er met z'n allen 650 miljoen dollar per jaar mee uit. Want één enkele capsule - kosten: één dollar - zorgt ervoor dat een rund minder voer nodig heeft, sneller groeit en bovendien dat gewicht wint in ma ger vlees, en niet in vet. Daar komt nog bij dat de hormonen een kal merend effect hebben, zodat er meer dieren op één stuk grond kunnen worden gezet. Diezelfde kleine capsules echter hebben de Verenigde Staten en de Europese Gemeenschap een han delsoorlog bezorgd waarvan het verloop nog maar moet worden af gewacht, maar die zeer ernstige ge volgen zou kunnen krijgen. De eerste schermutselingen zijn al achter de rug. De Europese Ge meenschap heeft vanaf 1 januari de grens voor Amerikaans rundvlees gesloten. Schadepost voor de vleesexporteurs in de States: 100 miljoen dollar. Voor precies dat bedrag heeft de Amerikaanse regering wraak geno men. Europese produkten als inge blikte tomaten, vruchtensappen, dierenvoer en oploskoffie hebben vanaf 1 januari invoertarieven van 100 procent opgelegd gekregen. Daarmee zijn ze twee keer zo duur geworden, en dus onverkoopbaar. En dat is nog maar het begin. De EG heeft al van te voren laten we ten represailles met contra-repres- sailes te zullen treffen. Waarop het Amerikaanse ministerie van han del weer met weder-weder-wraak dreigde. Kortom: met vliegende vaandels en roerende trom hebben de VS en de EG het oorlogspad gekozen. En als er niet snel vredesonderhande lingen beginnen, dan wacht ons nog een boeiend jaar met als cen trale vraag: welk deel van het 150 miljard dollar per jaar waard zijnde trans-Atlantische handelsverkeer zal worden eetroffen? Hoe is het allemaal zo ver geko men? De oorsprong van de huidige vleesoorlog is onder meer het DES- schandaal van de beginjaren '80. DES is een langs chemische weg gemaakt groeihormoon waarvan vast staat dat het gezondheidspro blemen veroorzaakt. DES was in het begin van het huidige decennium in Amerika al verboden, omdat het kankerver wekkend bleek te zijn, maar werd in landen als Italië nog illegaal door veehouders gebruikt. Via het borstvlees van kalveren kwam het hormoon onder meer in potjes ba by-eten terecht. Sommige kinderen die op deze manier flink veel DES hadden bin- nengelepeld, kregen borsten. An dere nog heel jonge meisjes begon nen met menstrueren. Dat alles zorgde ervoor dat er onder de Eu ropese consumenten een beweging op gang kwam om niet alleen DES, maar alle groeihormonen te verbie den onder de leuze: "Geen rotzooi in ons vlees". Die beweging had succes. Eind 1985 besloot de Europese Gemeen schap het gebruik van de hormo nen onwettig te verklaren. Het ver- Geen boe maar bah: vlees van met hormonen of anderzins bewerkte koeien is niet welkom in Europa. Die weerzin vindt mede zijn oor sprong in het DES-schandaal. (foto ANP) bod betekende, dat niet alleen het Europese rundvlees vrij van hor monen diende te zijn, maar ook in gevoerd vlees. Aanvankelijk wilde de EG, dat al vanaf 1 januari 1988 alleen nog maar hormoon-vrij vlees de Ge meenschap zou binnenkomen. Maar om de Amerikanen, die hier over grote problemen maakten, te gemoet te komen werd die datum een jaar opgeschoven. Landen als Australië, Nieuw Zeeland, Brazilië en Argentinië, die ook rundvlees naar de EG uit voeren, hebben inmiddels ervoor gezorgd dat hun voor Europa be stemde vlees vrij van hormonen is. Maar de Amerikanen hebben hals starrig geweigerd daaraan mee te doen. Biefstukje Waarom? Het zou een koud kunst je zijn om alleen hormoon-vrij vlees naar Europa uit te voeren. Dat is ruim voorhanden, en het eni ge dat zou moeten gebeuren is dat de Amerikaanse overheid een keu ringsinstituut in het leven zou moeten roepen dat het voor de Eu ropese markt bestemde rundvlees op hormoon-residuen onderzoekt. Nee, zeggen de Amerikanen, dat is ons te duur, en bovendien gaat het hier om een principieel ge vecht. Daarbij worden in de eerste plaats medische argumenten aan gevoerd. Volgens de Amerikanen leveren de gebruikte hormonen geen van allen ook maar enig ge vaar voor de volksgezondheid op. En niet alleen dat, de hoeveelhe den hormonen die uiteindelijk in het biefstukje terechtkomen zijn zo gering, aldus het Amerikaanse ver weer, dat het menselijk lichaam da gelijks zelf vele honderden malen zoveel hormoon aanmaakt, als zelfs bij een vleesconsumptie van een kilo per dag naar binnen komt. De Amerikanen zijn zo overtuigd van dit gelijk, dat zij de EG hebben voorgesteld, een team wetenschap pers het eindoordeel in het geschil in handen te geven. Maar dat is door de Europese Commissie ge weigerd. Dat is nogal zwak, zou je nu kun nen zeggen, maar het Europese ar gument om niet de wetenschap pers te laten beslissen is tweeledig. In de eerste plaats wordt nergens in de internationale handelsregels een dergelijk soort bemiddeling verplicht gesteld. En bovendien, aldus de EG, zelfs al zou je kunnen bewijzen dat de gebruikte stoffen de gezondheid niet schaden, dan nog hebben wij het recht hormoon-vlees te verbie den. Zolang wij van Amerikaanse, Braziliaanse, Australische boeren hetzelfde verlangen als van onze ei gen veehouders, is er geen sprake van protectie, van handelsdiscri minatie. Kijk maar, zo gaat het argument verder, wat Amerika al sinds jaar en dag eist op het gebied van kaas. In de VS is alleen gepasteuriseerde kaas toegestaan. Nooit is bewezen, dat niet gepasteuriseerde kaas slecht is voor de gezondheid, maar de Amerikaanse grens is niettemin voor allerlei Europese, niet gepas teuriseerde kaassoorten potdicht. De beslissing, aldus Europa, om alleen nog hormoon-vrij vlees toe te staan, is niet in de eerste plaats medisch, maar politiek gemoti veerd. Het is wat onze consumen ten willen, en daarmee uit. Er zijn een paar achterliggende redenen waarom de Amerikanen de zaak van het hormoon-vlees zo hoog opnemen dat zij er een han delsoorlog voor overhebben. In de eerste plaats is er de zorg voor de thuis-markt. Immers, bij de Amerikaanse con sument zou gemakkelijk de indruk kunnen ontstaan dat hij gevaarlijk rundvlees voorgeschoteld krijgt ("Kijk maar, ons vlees mag in Euro pa niet"). Consumentenorganisa ties zijn weliswaar nog niet met campagnes tegen hormoonvlees begonnen, maar sommige onder hen raden hun leden al wel aan in de winkels naar hormoonvrij vlees te vragen. De Amerikaanse rundveehou ders, die toch al tegen een dalende vraag aankijken vanwege de wijd verspreide angst voor cholesterol in dierlijk vet, zijn als de dood voor een anti-hormoon campagne. Zij hebben Washington dan ook zwaar onder druk gezet met de eis de har de lijn tegen Europa te volgen. Daar komt dan nog bij dat ande re landen zoals Japan (dat jaarlijks voor 670 miljoen dollar aan Ameri kaans rundvlees invoert) wel eens het Europese voorbeeld zouden kunnen volgen als de EG zijn zin zou krijgen. Europa '92 Maar de zwaarst wegende reden waarom de VS de confrontatie kiest, is angst voor Europa '92, het Europa zonder grenzen. De Ameri kanen staan in toenemende mate wantrouwig tegenover de eenwor ding van Europa omdat zij denken dat de Europeanen dan hun gren zen voor buitenlandse produkten zullen sluiten. Wat de Amerikanen vrezen is een 'Fort Europa' en het hele gedoe rond het hormoonvrije vlees wordt daarbij als een eerste maar belang rijk voorhoedegevecht gezien. De uiteindelijke gedachte is: als we nu niet onze poot stijfhouden, dan gaan de Europese grenzen straks ook voor al onze andere landbouw- produkten dicht. ADVERTENTIE Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding Amsterdam Het aantal botsingen in de Bondsrepubliek steeg in 1988 met meer dan 10 procent gestegen, en het aantal verkeersovertredingen met meer dan 28 procent. Voorstellen om de snelheid te beperken sneuvelen echter steevast in het Westduitse parlement. Nieuwe wet moet eind maken aan (te) agressief rijgedrag BONN - Iedereen die zich tijdens een rit op de Westduitse auto bahn heeft geërgerd aan de snel le auto's op de linker rijstrook die het langzamere verkeer opja gen met knipperend groot licht kan enigszins opgelucht zijn: dergelijk gedrag is sinds 1 janua ri verboden krachtens een nieu we wet op het 'beleefd rijden'. Deze bevat een groot aantal, ove rigens moeilijk af te dwingen of te controleren ge- en verboden, die de Westduitse automobilist een beleefder weggegedrag moe ten bijbrengen. door Carol Williams/AP De Wet op Intelligent Wegge bruik, zoals de officiële bena ming luidt, is een poging van de regering een compromis te vin den tussen de invoering van een maximum-snelheid en onvoor waardelijke overgave aan de be langen van de auto-industrie door de zaak op zijn beloop te la ten. De regering stond onder grote druk om iets te ondernemen ge zien het grote aantal verkeers slachtoffers dat ieder jaar in het verkeer valt. Veel van dergelijke ongelukken worden geweten aan de aggressieve rijstijl van veel Westduitsers, die tot uiting komt in het genoemde knippe ren met groot licht, maar ook in het opjagen van een medewegge bruiker door op de linkerrij strook vlak achter hem te gaan rijden, of het rechts in te halen. In 1988 gebeurden er in de Bondsrepubliek 400.000 ver keersongelukken waarbjj 8.000 doden en tienduizenden gewon den vielen. Ofschoon het aantal ongelukken de afgelopen tien jaar geleidelijk was gedaald, is het aantal botsingen in 1988 met meer dan 10 procent gestegen, en het aantal verkeersovertredin gen steeg met meer dan 28 pro cent. Tijd is geld Een oorzaak hiervoor is gelegen in de twee achtereenvolgende zachte winters, waarin harder kon worden gereden, en de dankzij de harde mark relatief goedkope benzine die niet aanzet tot zuinig gebruik. Dit gevoegd bij de goed draaiende economie, waardoor velen zich een auto kunnen veroorloven, heeft ge leid tot een situatie waarin teveel auto's op te weinig wegen te hard rijden. Bovendien hebben de Westduitsers volgens Andreas Zimmerman, een regionaal hoofd van de verkeersdienst van de Westduitse autombielvereni- ging ADAC, zich een soort Ame rikaanse tijd-is-geld-mentaliteit aangemeten. Volgens de gegevens van de ADAC zijn meer dan 1 miljoen van de 28 miljoen auto's die er in de Bondsrepubliek rondrijden in staat om lange tijd met een snel heid van meer dan 200 kilometer per uur te rijden. Sommige poli tici van de sociaal-demcratische SPD en de fraktie van de Groe nen dienen ongeveer ieder jaar wetsvoorstellen in om voor de autobahnen een maximumsnel heid van 100 kilometer per uur in te voeren. Zij zijn echter steevast weggestemd door de CDU/CSU, en door SPD-ers die bevreesd zijn voor stemmenverlies onder het kilometersverslindende kies- volk. Uit opiniepeilingen blijkt stee vast dat de overgrote meerder heid van de bevolking voorstan der is van handhaving van de sta tus quo, dat wil zeggen geen snel heidsbeperking, en alleen hier en daar aanduidingen voor een 'richtsnelheid' van 130 kilometer per uur. De snelheidsmaniakken zijn georganiseerd onder de wa penspreuk 'Vrije Wegen voor Vrije Mensen' en weten zich ge steund door een invloedrijk net werk van lobby's van de machti ge auto-industrie en autoclubs. Snijden De nieuwe wet behelst meer dan 100 wijzigingen van de verkeers wet van 1971, waardoor een aan tal gedragingen strafbaar wordt die tot dusverre alleen als onbe leefd golden. Zo wordt het ook verboden om medeweggebrui kers te snijden, een geliefde "straf' die wordt uitgedeeld door lieden die zich eraan ergeren dat ze van rijbaan moeten verande ren om in te halen. Rechts inha len was al verboden, maar levert nu punten op voor het strafblad, dat uiteindelijk kan leiden tot in trekking van het rijbewijs. Vrachtauto's met een gevaar lijke lading moeten voortaan de eerste de beste parkeerplaats op zoeken als het zicht minder dan 50 meter wordt. En een tamelijk curieuze bepaling voor het stads verkeer wil dat de eerste be stuurder in een rij auto's die alle maal een parkeerplaats zoeken nu een wettelijk recht kan laten gelden op een vrije plaats. Hij be houdt dit recht, ook als hij er eerst per ongeluk voorby is gere den. In de hoop om de dramatische kettingbotsingen te voorkomen die vooral bij mist of slecht zicht snel voorkomen, is iedere auto mobilist nu verplicht zijn knip perinstallatie in de schakelen als hij een file of ander obstakel ge waar wordt. Verder zal de regering meer dan 400 miljoen mark investeren in verbetering van de signale- rings- en waarschuwingssyste men langs de autobahn, waar mee men volgens Dieter Schuit- ze, een hoge ambtenaar van het ministerie van vervoer, tevens de geluidshinder en de milieuver vuiling hoopt terug te dringen. Tegenstanders menen echter dat dit er slechts toe zal leiden dat de automobilisten volledig op dit waarschuwingssysteem zullen gaan vertrouwen en nog harder zullen gaan rijden. Treuzelaars Het meest wordt echter toch ver wacht van dé invoering van een puntensysteem voor het straf blad van de automobilist. Daar bij levert aggressief gedrag dat voorheen hoogstens met een boete bestraft kon worden, nu ook een aantal punten op. Een bepaald aantal punten leidt tot intrekking van het rijbewijs. Uiteindelijk zal het succes ech ter afhangen van de bereidheid bij de snelheidsduivels om een socialer gedrag ten toon te sprei den. De reactie van een BMW-rij- der, die alleen met "Rudolf' wenste te worden aangeduid, be looft echter weinig goeds: "Na tuurlijk zal ik beleefd zijn, zolang die vrachtauto's en treuzelaars maar van de linker baan wegbly- wprkt in zending en evaneelisa- van w»rpni*rin«r' in het. hegin van TT..1..1 i_ri..u„o rvi Negen protestantse kerken in de Verenigde Staten hebben een belangrijke stap gezet op weg naar eenheid. Na ruim 25 jaar samenspreken keurden hun ver tegenwoordigers een voorstel goed dat onder meer voorziet in gezamenlijke kerkdiensten en er kenning van eikaars ambten. De kerken behouden hun ei gen structuur en bestuur, zo blykt uit het document dat una niem door de 200 vertegenwoor digers werd aangenomen. De sy nodes moeten het voorstel nog goedkeuren. Verwacht wordt, dat de overeenkomst over onge veer vijf jaar in werking kan tre den. De teneur van het voorstel is 'eenheid zonder eenvormigheid'. De kerken behouden hun eigen naam, hun eigen kerkregering, hun vertrouwde vorm van ere dienst en hun eigen regeling voor de betaling van predikan ten. Ook handhaven zij de con tacten met internationale oecu menische organisaties waarvan zij deel uitmaken. Nieuw is dat elke kerk aan haar naam toevoegt 'Church of Christ Uniting*. De negen be schouwen elkaar als 'ware' ker ken. Ze erkennen eikaars leden, ambtelijke vergaderingen, ambtsdragers en sacramenten. Voorgangers kunnen dienstdoen in alle negen kerken. Op regio naal niveau zal worden samenge werkt m zending en evangelisa tie. De overeenkomst geldt onder andere voor de Amerikaanse an glicaanse (episcopaalse) kerk, de presbyteriaanse kerk en vier me- thodistenkerken. De negen tel len bij elkaar ongeveer 22 mil joen leden. 'Afgoderijen' De afgevaardigden van de negen kerken kwamen in New Orleans, waar ze bijeen waren, tot de con clusie dat racisme en seksisme nog steeds 'afgoderijen' in de kerken zijn. Het gezamenlijke document roept ook een halt toe aan de 'marginalisering van ge handicapten' in kerk en samenle ving. Bovendien pleiten deze kerken voor 'toenadering tussen arm en rijk'. De Amerikaanse presbyteri aan Eugene Blake, die later be kend werd als secretaris-gene raal van de Wereldraad van Ker ken, lancëterde in 1960 voor het eerst een plan voor vereniging van enkele protestantse kerken. Zijn oproep werd toen met en thousiasme begroet. Maar in de daaropvolgende jaren bleek, dat er toch niet zoveel animo voor Na mislukking van een 'Plan vereniging' in het begin de jaren 70 kozen de betrokken kerken voor een andere benade ring. De eenheid moest niet zo zeer op organisatorisch als wel op theologisch gebied worden gevonden. Bezinning op doop, ambt en zending was er het ge volg van. Baptisten. De liberale vleu gel van de Zuidelijke Baptisten (de grootste protestantse kerk in de Verenigde Staten) heeft in Washington een bureau opge richt dat 'gematigde' kerkleden gaat steunen. Het bureau is een reactie op de 'conservatief-dog- matische' ontwikkeling die de li berale baptisten al jaren in hun kerk signaleren. Deze 'binnenkerkelijke oppo sitie' wordt gesteund door een vereniging van ongeveer 40.000 verontruste baptisten. Ze over weegt ook een eigen seminarie te beginnen, dat zal samenwerken met de noordelijke zusterkerk, de Amerikaanse Baptisten. De scheiding tussen Zuidelij ke Baptisten (14,6 miljoen leden) en Amerikaanse Baptisten (1,6 miljoen) dateert van 1845. In dat jaar verwierpen de baptisten in het noorden de slavernij, terwijl de zuidelijken die goedkeurden. Hulpbisschop Vooraanstaande Oostenrijkers hebben de regering gevraagd, te verhinderen dat de Weense hulp bisschop Kurt Krenn elders in het land tot bisschop wordt be noemd. Zy beschuldigen Krenn van antisemitische uitlatingen. Vier hoogleraren, een protes tants theologe en de hoofdredac teur van een landelijke krant de den hun oproep in 'De gemeen te', officieel orgaan van de joodse gemeenten in Oostenrijk. De re gering heeft, volgens de onderte kenaars, krachtens het concor daat met het Vaticaan het recht een bisschopsbenoeming tegen te houden. Nog niet bevestigde berichten melden, dat Krenn op de nomi natie staat bisschop in Vorarl- berg te worden. De protesteren de Oostenrijkers beroepen zich op het radioprogramma waarin de Weense hulpbisschop zijn twijfel uitsprak over de antisemi tische wortels van de zogenaam de Tiroler Anderl-cultus. In het bisdom Innsbruck is verering van de 'Anderl van Rinn' verbo den omdat deze teruggaat op een anti-joodse rituele moordlegen- de uit de Middeleeuwen. Paus naar Cuba? De voorzit ter van de pauselijke raad 'Justi- tia et Pax', kardinaal Roger Etchegaray, heeft een bezoek van de paus aan Cuba in het vooruitzicht gesteld. De Cu baanse partijleider, Fidel Castro, stemde met een bezoek in, zo deelde de kardinaal mee op een persconferentie in Havana. Tijd stip en programma staan nog niet vast. Etchegaray was tien dagen op Cuba. Hij heeft de indruk dat zijn kerk na een tyd van onderdruk king 'steeds zichtbaarder' wordt door haar activiteit voor het wel zijn van het Cubaanse volk. Retraite. Volgend jaar krij gen rk priesters voor de tweede keer de gelegenheid deel te ne men aan een retraite in het Vati caan. De paus heeft daarvoor toe stemming gegeven, zo deelde de internationale rk organisatie 'Evangelisatie 2000' mee. Deze organisatie wordt voor een deel gefinancierd door de Nederlan der Piet Derksen, oprichter van het Center Parcs-concern. Aan de bezinningsweek (in september 1990 in de grote au diëntiezaal van het Vaticaan) zul len, naar wordt verwacht, 7000 priesters uit 120 landen deelne men. De eerste retraite was in ok tober 1984. Derksen stelde daar voor f. 3,5 miljoen beschikbaar. Bibliotheek Voorschoten. De familie Den Herder is in haar huis aan de Van Kempenstraat 13 in Voorschoten een 'evangelische bibliotheek' begonnen. De belangstelling voor de boekentafel in de Volle- Evangeliegemeente in Leids- chendam, waartoe de familie be hoort, was zo moedgevend dat de Den Herders ook in de eigen woonplaats zoiets wilden opzet ten. net begin is bescheiden. Het boekenbezit bedraagt nu onge veer 500. Belangstellenden zijn welkom in de woning van de fa milie Den Herder op dinsdag avond van half 8 tot half 10 en woensdagmorgen van 9 uur tot half 12. Er is over dit initiatief contact geweest met de openba re bibliotheek ter plaatse. De boeken zyn romans, auto biografieën en gedichtenbun dels (alle van christelijke au teurs), 'geloofslectuur' en bijbel se uitgaven die niet in de openba re bibliotheek verkrijgbaar zijn. Moker. De radio-uitzending van Moker (Media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollen streek), donderdagavond 5 janu ari van 7 uur tot half 8 op FM 105.7 en via de kabel ook op FM 88.1, biedt deze keer een gesprek met zuster Emanuela van de Or de der Liefdezusters van Borro- Hervormde Kerk: beroepen te Amsterdam L. Wüllschleger Den Haag, te Drachten J. Dijk stra Langweer, te Den Haag J. C. van Dongen Baarn, te Zevenhui zen (Gr.) J. de Goei Haskerhome- Oudehaske; aangenomen de be noeming door de synode tot zen- aingspredikant in Egypte (do cent Oude Testament aan het se minarie van de Evangelische Koptische Kerk in Cairo) J. M. Brinkman, gereformeerd predi kant te Arnhem, naar Zwarte- waal-Vierpolders mevrouw H. P. Hummel Nijmegen, naar Putten W. G. Hulsman Tiendeveen- Nieuw Balinge (Dr.); bedankt voor Epe (buitengewone wijkge- meente) H. van Meerveld Rockanje. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Aagtekerke J. S. van der Net Dordrecht, voor Utrecht D. Hakkenberg Gronin gen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2