LEIDSCH DAGBLAD Fusieplannen ziekenhuizen DAGELIJKS IN DE BUS! va***3 Koopsom-polis erg in trek Minister verzoekt banken pasverklaring te tekenen Veerboot gezonken: 61 doden Rederij ontslaat 55 vissers op volle zee Atoomspion duikt weer op St. Elisabethziekenhuis en Het Diaconessenhuis samen? Weer botenloods in Aalsmeer uitgebrand OPRUIMING bij BAALBERGEN NU VEEL EXTRA LAGE MEUBELPRIJZEN LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Dinsdag 3 januari 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38822 Prijs fl. 1,25 Brienenoordbrug uren buiten dienst ROTTERDAM (GPD) - Het ver- keer op rijksweg A-16 uit de rich ting Dordrecht heeft vanochtend bijna 3 uur voor een dichte Van Brienenoordbrug gestaan. De klep van de brug weigerde dienst waardoor het autoverkeer van kwart over 5 tot 8 uur muurvast stond. Met handbediening lukte het om kwart over 6 de klep naar be neden te krijgen, maar toen wil den de slagbomen niet meer open. Het verkeer werd bij de af slag Ridderkerk de A-I5 opge stuurd en moest via de Benelux- tunnel of via Rotterdam-Zuid door de Maastunnel de stad be reiken. Omstreeks half 8 lukte het monteurs de bomen te openen. DEN HAAG (ANP) - De Pakistaan se atoomspion dr. Abdel Qadir Khan is onlangs weer in Nederland opgedoken. Khan werd eind vorig jaar door de politie in Bergen op Zoom aangehouden bij een ver keerscontrole. Hij bleek in het be zit te zijn van valse identiteitspa pieren. Bovendien staat de Pakis taan in ons land te boek als onge wenst vreemdeling. Op last van Justitie is Khan na zijn aanhouding direct op een vliegtuig gezet terug naar Pakistan. De man is vermoedelijk via België ons land binnengekomen, waar schijnlijk om zjjn Nederlandse vrouw in Bergen op Zoom op te zoeken. Khan werd op 14 november 1983 door de rechtbank in Amsterdam bij verstek veroordeeld tot 4 jaar cel wegens spionage bij de Urenco- fabriek in Almelo. Het gerechtshof verklaarde die uitspraak in 1985 overigens ongeldig wegens proce durele fouten. Khan zou pogingen hebben ondernomen om geheime informatie en materiaal van het ul tracentrifuge project bij Urenco in handen te krijgen. Aan de hand daarvan zou Pakistan een atoom bom kunnen produceren. Van 1972 tot 1976 heeft Kahn ge werkt bij het fysisch dynamisch onderzoekslaboratorium en tech nisch onderzoekscentrum bv (FDO) in Amsterdam. Dit centrum werkte nauw samen met Urenco waar de Pakistaan ook een tijdje in dienst is geweest. AMSTERDAM (GPD) De koopsom-polis is in de laatste maand van 1988 weer een ge weldige trekpleister geble ken. Alleen al Stad Rotter dam» de grootste onder de kleine verzekeringsmaat schappijen, verkocht er voor 160 miljoen gulden. De omzet aan koopsom-polissen was daarmee nog iets groter dan de recordomzet van 1987. Bij de grootste Nederlandse verzekeraar, Nationale Ne derlanden, wordt gesproken van een recordomzet van 11.000 stuks tegen 5000 in 1987. 20 PAGINA'S Recordomzetten bij verzekeringsmaatschappijen Opvallend is dat verreweg de meeste koopsom-polissen in de laatste dagen van vorig jaar zijn verkocht. Verzekeringsmaatschappij Aegon heeft de indruk dat zij eind 1988 voor minimaal 120 miljoen gulden aan koopsom polissen heeft verkocht tegen 115 miljoen in het jaar daar- De koopsom-polis is een be paalde vorm van levensverze kering. waarbij de premie in één keer wordt betaald en af trekbaar is voor de belastin gen. Het staat niet vast of de ze belastingaftrek ook vol gend jaar nog geldt. Zowel bij Stad Rotterdam als bij Nationale Nederlan den bestond grote belangstel ling voor koopsompolissen in Australische en Amerikaanse dollars. Dat komt omdat de rendementen hierop veel gro ter zijn dan op guldensbeleg gingen, terwijl het koersrisi- co kennelijk door de meeste kopers gering wordt geacht omdat de Australische en Amerikaanse dollar toch al laag staan. Volgens Nationale Neder landen is de belangstelling voor koopsom-polissen zo groot omdat veel mensen zelf wat meer voor hun 'oude dag' opzij willen zetten. „Er be staat nogal wat onzekerheid over de toekomst, hoe het zal gaan met de aow en de pen sioenen. En je merkt ook dat mensen vroeger beginnen met sparen voor later. Er wordt niet meer gewacht tot men 55 is". LEIDERDORP/LEIDEN De kans bestaat dat het St. Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp en de Christelijke Vereniging Het Diaconessenhuis in Leiden in de toe komst zullen fuseren. Het is de bedoeling dat de beide ziekenhuisdirecties zich nog deze maand achter een verklaring scha ren waarin de bereidheid wordt uitgesproken om algehele samen werking na te streven. Voor de fu siebesprekingen is voorlopig twee jaar uitgetrokken. Luchtvaartdienst VS waarschuwde voor een kaping FRANKFURT (GPD) - De Ameri kaanse luchtvaartdienst FAA heeft vorige maand gewaarschuwd voor een vliegtuigkaping door de Pales tijnse groepering, die wordt ge noemd in verband met de aanslag op de PanAm Boeing. Dit gebeur de in een telexbericht, dat uitslui tend aan Amerikaanse vliegmaat schappijen en de veiligheidsdien sten op de vliegvelden was gericht. In de tot nu toe onbekende telex wordt gesteld dat de kapingsactie zou zijn gericht "tegen één of meer verschillende landen, inclusief de VS". In een commentaar van de FAA wordt een verband gelegd tussen het dreigement en de recente uit spraken van PLO-leider Arafat over de erkenning van de staat Is raël. Volgens de FAA staan de idee ën van Arafat haaks op de opvattin gen van een aantal radicalere Pa lestijnse groeperingen. (pagrlna 5: 'Gedeelte bagage niet ge controleerd'; ELBA-directeur Baard (links) rijdt zelf een van de machines naar buiten die in verband met het fail lissement van KEP werd opgeëist door een van de schuldeisers. In het midden KEP-curator Mentink. (foto ANP) Dolfijnen redders SYDNEY (Rtr.) - Dolfijnen hebben voor de kust van Bal- lina in New South Wales in Australië een surfer gered van een aanvallende haai. De haai beet bij zijn eerste aan val een grote stuk uit de surf plank van de 17-jarige Australiër. Bij de volgende aanval liep de jongen zware verwondingen op in de buik streek. Na de tweede aanval kwam een groep dolfijnen opdagen die de haai verdreef, zo ver klaarde de surfer later. Hij wist zwemmend de kust te be reiken. Parkietenshow' RODEN (GPD) Ambtena ren van de gemeente Roden zijn gisteren de gehele dag in de weer geweest met het van gen van parkieten. De vogels werden oudjaarsnacht door onbekenden in het gemeente huis losgelaten. Aan de voor deur was een affiche beves tigd met als opschrift: 'Vanaf 2 januari parkietenshow, en tree één gulden'. Een ploeg kwam zondag avond al in actie en ving er 50. De overige 20 zijn gisteren ge vangen. DEN HAAG (ANP/GPD) - Minis ter Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft de Nederlandsche Middenstandsbank en de Nationa le Investeringsbank gevraagd als nog de intentieverklaring over de fabricage van het nieuwe paspoort door de Staatsdrukkerij (SDU) te ondertekenen. Alleen dan kunnen de onderhandelingen over een de finitieve overeenkomst op zinvolle wijze worden voortgezet, heeft de minister gisteren de Tweede Ka mer laten weten. De banken, die 80 miljoen heb ben gestoken in de failliete pas poortproducent KEP, willen niet ondertekenen zolang hen geen vol ledige schadeloosstelling voor hun investering wordt gegarandeerd. De minister noemt dat inconsistent en ongewenst, omdat beide ban ken van meet af aan bij het opstel len van de intentieverklaring zijn betrokken en deze eind vorige week mondeling hadden goedge keurd. Van den Broek stelt dat de banken niet mogen mopperen dat ze de kans krijgen 'in weerwil van de evidente wanprestatie van KEP' hun belangen veilig te stellen. De banken wilden nog niet rea geren, omdat ze de brief nog niet hadden ontvangen. Curator Men tink van KEP vindt het vreemd dat de 'minister kennelijk wil dat de banken nu al hun claims opgeven. De regeringspartijen CDA en WD lieten gisteren weten de minister te steunen. CDA-kamerlid Gualthé- rie van Weezei noemde de houding van Van den Broek toeschietelijk, omdat hij de schade voor de ban ken, die volgens hem mede-verant woordelijk zijn voor een ondeugde lijk produkt, zoveel mogelijk wil beperken. PvdA-woordvoerder De Visser sprak van een patstelling. „Beide partijen zitten in een positie waarin ze niet meer willen toegeven. Het is nu meer een kwestie van wie de sterkste zenuwen heeft". De Visser beklemtoonde dat er snel een op lossing moet komen omdat KEP anders wordt onttakeld. Gisteren haalde een eerste schuldeiser zijn machines, een koeler, uit de fa briek. Curator Mentink heeft kun nen voorkomen dat nog meer schuldeisers geleverde apparatuur uit het bedrijf weghaalden. Directeur Baart van de Schie- damse drukkerij Elba, die het vi sumboekje zou drukken, heeft vol gens zijn woordvoerder Willems enige weken geleden van de ban ken het aanbod gekregen adviseur te worden bij de SDU voor het pas poortproject. Hij voelt daar wel voor, maar tot nu toe is er nog geen overeenstemming over het salaris. De banken ontkennen Baard iets aangeboden te hebben. Volgens algemeen directeur W. Rombout van het Elisabeth-zie kenhuis is een verdere schaalver groting in het belang van een goede patiëntenzorg. Voorts spelen nieu we ontwikkelingen binnen de ge zondheidszorg een rol. "Het is be ter om bestuurlijk één geheel te dan elkaar straks te be- aldus Rombout. Tussen het Elisabeth-ziekenhuis en het Diaconessenhuis bestaat overigens al enkele jaren een vorm van samenwerking. De twee direc ties hebben geregeld overleg met elkaar. Rombout: "Op een gegeven moment kom je dan tot de conclu sie dat de tijd rijp is om aan een vol ledige fusie te denken". C.P. Leijte, directeur bedrijfs voering van het Diaconessenhuis, benadrukt dat uitgangspunt in de besprekingen wordt om niet te tor nen aan het bedden- en personeels bestand. Hij herinnert er verder aan dat de besturen van de twee ziekenhuizen zich nog over een en ander moeten uitspreken. Volgens directeur Rombout van het Elisabeth-ziekenhuis moe ten de nu gevoerde gesprekken ge heel los worden gezien van de fu siebesprekingen met het Rijnoord- ziekenhuis in Alphen aan den Rijn. Hij erkent wel dat het uiteindelijke streven is om te komen tot één groot algemeen ziekenhuis, geves tigd op drie verschillende locaties (Leiderdorp, Alphen aan den Rijn en Leiden). Het Elisabeth-zieken huis in Leiderdorp telt momenteel 389 bedden, het Diaconessenhuis 314 en Rijnoord 150. Dit bleef e\ AALSMEER (GPD) - In Aals- meer-Oost is gisteravond een bo tenloods geheel door brand ver woest. Behalve de loods zijn ook zo'n 60 boten verloren gegaan. De schade wordt geschat op een mil joen gulden. Vrijdag brandde in een ander deel van Aalsmeer ook al een botenloods af. Van de 100 daar opgeslagen boten bleef evenmin iets over. De schade daar is geschat op tientallen miljoenen guldens. De Rijkspolitie te water heeft nog voor geen van beide branden de oorzaak achterhaald. Adjudant Delhaas gaat vooralsnog niet uit van enige samenhang. "Deze week hebben veel mensen vrij en dat biedt de gelegenheid om wat aan de boot te klussen", aldus Delhaas die niet uitsluit dat in beide geval len bij het doe-het-zelven iets ver keerd is gegaan. Adjudant Delhaas: "De techni sche recherche is bezig met een on derzoek. Het probleem is dat we nu alles tegelijk krijgen, want er was vanmorgen ook nog een bankover val hier in het dorp. We zijn afhan kelijk van de personeelssterkte en die houdt niet over". De resultaten van het onderzoek kunnen nog knap lang op zich la ten wachten als bepaalde voorwer pen door het gerechtelijk labora torium moeten worden onder zocht. Bovendien is niet uitgeslo ten dat een aantal botenbezitters gehoord zal worden. "De meeste ei genaren wonen in de Randstad, maar er zijn ook mensen uit Duits land en België die hun boot hier hebben liggen. Dat maakt het on derzoek er niet makkelijker op". Delhaas wil voorlopig nog niets weten van enige samenhang tussen de beide branden. "Ik houd het op zuiver toeval", aldus de adjudant. "Maar als er vanavond weer een bo tenloods afbrandt geloof ik daar natuurlijk niet meer in". Overigens hebben zich bij geen van beide branden persoonlijke ongevallen voorgedaan. WURGMOORD - De rechtbank in Roermond heeft vandaag een 29-ja- rige inwoner van het Zuidlimburg se Klimmen veroordeeld tot 12 jaar cel. Een 26-jarige in het Westduitse Stollberg wonende Nederlander kreeg 10 jaar gel. Het duo wurgde op 23 april 1988 de 29-jarige kapster Ans Delsing in haar flatwoning in Venlo. en in Katwijk unieke tapijt-aanbiedingen BAAUSRQEM 19 - KATWIJK AM3ACHTSWEG19 TELEFOON 01718-20300 luTsT IHWMBH1SW MEXICO (GPD) - Voor de Latijn- samerikaanse scheepvaart dreigt 1989 een rampzalig jaar te worden. Na de schipbreuk tussen oud en nieuw voor de kusten van het Bra ziliaanse Rio de Janeiro is er op nieuwjaarsdag ook een veerboot voor de kust van Guatemala ver gaan. Woordvoerders van het Guate- malaanse leger hadden het van nacht over 61 geborgen lijken en nog tien vermisten, 46 opvarenden zijn gered. Geschat wordt dat het schip, de 'Justo Rufino Barrios II', zo'n 120 mensen aan boord had, twee keer zoveel als de eigenlijke capaciteit. Op de passagierslijst waren slechts 40 personen aange meld. De 'Justo Rufino' onderhield een regelmatige veerdienst tussen het toeristische eiland Livingstone en de Caribische haven Puerto Bar rios aan de oostkust van Guatema la. Het ging dit keer om le tocht ter gelegenheid jaarsdag. Halverwege het tr^jekt vielen plotseling de motoren uit. Na hulproepen van de kapitein ar riveerde er een licht vaartuig van de Guatemalaanse marine. Over wat er daarna is gebeurd, bestaan verschillende versies. Volgens de autoriteiten ging het mis, toen het marine-vaartuig met hevige rukken aan de sleeplijn de veerboot weer op gang probeerde specia- te brengen. Onder de passagiers nieuw- zou paniek zijn uitgebroken en ie dereen zou zijn toevlucht hebben gezocht aan een kant van de boot. Overlevenden beweren echter dat ze werden gesommeerd om met z'n allen naar één kant van het vaartuig te gaan om zo het sleep- werk te verlichten. Hoe dan ook, als gevolg van het verstoorde even wicht kapseisde de 'Justo Ruffino' en werd iedereen in de bruisende golven geworpen. Later regen Half tot zwaar bewolkt. In de loop van de middag enige regen. Minimumtem peratuur rond 2 graden. Middagtem- pcratuur ongeveer 6 graden. Wind uit zuid tot zuidwest, toenemend tot ma tig. aan de kust tot krachtig. Wind te gen de avond draaiend naar west. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Wisselvallig en vooral op donderdag en vrijdag regen. Middagtemperatuur rond 7 graden. Woensdag 4 januari n op: 08.48 uur. zon onder: 16.42 uur; lan op: 05.52 uur, maan onder: 13.09 SCHEVENINGEN/KATWIJK - De Scheveningse rederij Jaczon heeft gisteren op volle zee ruim 55 vissers ontslag aangezegd. De vis sers kregen van hun schipper te ho ren dat ze overbodig geworden zijn, nu de trawlers Scheveningen 21 'Friesland' en Scheveningen 123 'Holland' door de rederij verkocht zullen worden. De beide trawlers zijn pas enkele jaren oud en behoren tot de mo dernsten uit de vloot. De 'Holland' werd in 1984 in de vaart genomen en meet 94 meter, de 'Friesland' da teert van 1986 en meet 102 meter. De bedoeling is dat de schepen aan een niet EG-land worden verkocht. Op de schepen werken ruim 55 man. vooral afkomstig uit Katwijk. J. Wienen van de Vervoersbond CNV reageerde vanochtend ver ontwaardigd op de plannen en de manier waarop de rederij die ken baar heeft gemaakt. "Uit angst voor de reacties van de vissers heeft de directie de schippers op dracht gegeven om het personeel pas op volle zee over de plannen te informeren. Dat is een vrij a-sociale manier van doen. Een dergelijke handelwijze stamt uit de tijd van Kniertje", aldus Wienen. Volgens Wienen heeft het CNV nog geen officiële bevestiging van het ontslag ontvangen, maar is de vakbond al geruime tijd op de hoogte van de plannen van rederij Jaczon. De reder is van plan om op korte termijn een nieuw, groter schip te laten bouwen. Tot die tijd wil de rederij een schip huren en dat tijdelijk in de vaart brengen. Op die boot kunnen volgens Wienen waarschijnlijk niet zoveel mensen werken als op de Scheveningen 21 en 123. "De CNV had met Jaczon afgesproken dat de verkoop van de schepen geen verlies van arbeids plaatsen tot gevolg zou hebben. In middels hebben wij in een brief ge ëist dat de rederij de ontslagen in trekt en de gedane toezeggingen nakomt", aldus Wienen. Vrijdag heeft de vakbond een gesprek met de reder. Rederij Jaczon wilde vanoch tend over de verkoop en de eventu ele gevolgen daarvan nog niets meedelen, omdat de bevestiging van de koper nog niet binnen was. Deze werd in de loop van de mid dag verwacht. Volgens Wienen is dat slechts een formaliteit. "De be slissing tot ontslag is al genomen". De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bust Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratia thuis bezorgdl per maand, 24.45 per kwartaal 72,40 per halljaar 144.80 per jaar 275.70 alleen via automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Naam: Adres Pc/Wnpl Tel.:(I v.m. bezorging) Opsturen naar: Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1