'Vrijere concurrentie vooral niet te snel' Keurmerk voor alternatieve levensmiddelen Reclames voor wondermiddeltjes doorgeprikt CONSUMENT Schadelijke drijfgassen in schuimplastic Geregeld en zuinig ventileren is belangrijk f jÊÈ Toerist merkt niet veel van eenwording Europa DINSDAG 3 JANUARI 1989 PAGINA 15 Deze handte lefoon komt binnenkort op de markt. Het ding weegt slechts 480 gram en kan in de binnenzak worden meege nomen. Het ap paraat van Philips is PTT- goedgekeurd. Het alternatieve circuit levert ongeveer één procent van alle levensmiddelen. Deze produkten zijn op een milieuvriendelijker manier dan de gangbare produkten geproduceerd en wanneer ze zijn verwerkt, is er geen gebruik gemaakt van chemische toevoegingen. Omdat het voor de consument heel moeilijk is om zeker te weten of hij inderdaad een 'alternatief' produkt koopt, is de Stichting Keur Alternatief voortgebrachte Landbouwprodukten (SKAL) in het leven geroepen. SKAL staat onder toezicht van het ministerie van landbouw. Deze instantie houdt zich aan richt lijnen die de drie consumentenor- gansiaties, het bedrijfsleven, het Landelijk Milieu Overleg in samen werking met de Nederlandse Vere niging voor Biologisch-Dynami- sche Landbouw en Nederlandse Vereniging voor Ekologische Landbouw hebben opgesteld. SKAL heeft nog niet voor alle le vensmiddelen de richtlijnen op pa pier. Op dit ogenblik worden graanprodukten, groenten, fruit en eieren al door SKAL gekeurd. Goedgekeurd brood heeft een stempel op de broodzak, fruit en groente is verpakt in een kist met een kistkaartje waarop het SKAL- merk staat en eieren zitten in een gemerkte doos. Vanaf januari 1989 zijn er ook zuivelprodukten met een SKAL-merk in de winkel te vinden. SKAL neemt in 1989 ook conserven, sappen, vlees en vlees- produkten onder handen. Na het vlees staan frisdrank, bier, wijn en snoepgoed op het lijstje. Het uit eindelijk doel is volgens medewer ker Van Genderen dat men kan le ven uitsluitend van door SKAL goedgekeurde produkten. SKAL is nu door de overheid als een officieel controle-instituut er kend en dat betekent dat het voor vijftig procent wordt gesubsidi eerd en voor de restende helft van eigen inkomsten afhankelijk is. SKAL bestaat nu een jaar, maar heeft zich tot nu toe op de achter grond gehouden, omdat de pro dukten met het SKAL-merk nog niet of nauwelijks in de winkels la gen. Vóór SKAL in het leven werd ge roepen, controleerden de twee an dere verenigingen voor alternatie ve landbouw al alternatieve pro dukten. Dat doen ze nog steeds, maar nu onder toezicht van SKAL. De Nederlandse Vereniging voor Biologisch-Dynamische Land bouw voorziet de door haar goed gekeurde produkten van een vig net met het woord Demeter of Bio- dyn. De Nederlandse Vereniging voor Ekologische Landbouw met de gelieerde Stichting Ekomerk Controle voorziet goedgekeurde produkten van een Eko-merk. Bijna alle ruim 300 alternatieve samenstelling Raymond Peil boeren zijn bij één van de twee or ganisaties aangesloten. De organi saties controleren alleen de boeren zelf. SKAL controleert de contro les van de organisaties. De derde taak van SKAL bestaat uit controle op import van alterna tieve produkten. "Wij kunnen dit doen door contacten met zusteror ganisaties op te bouwen. Veel lan den, zeker in Europa, hebben een soortgelijke organisatie als SKAL. Op het ogenblik is een lijst in de maak van erkende organisaties die alternatieve produkten controle ren. Door elkaar in te lichten kun nen we overzicht houden op im- en export van echte alternatieve pro dukten", zegt Van Genderen. "Het is soms moeilijk om te bepalen of je met een biologisch produkt of met een 'gangbaar produkt in een mooi jasje' te doen hebt. In Nederland moeten, de boeren, bakkers, molenaars en anderen die alternatieve produkten afleveren en willen dat hun produkt het SKAL-keurmerk draagt zelf een keuring aanvragen. Deze leveran ciers betalen voor de keuring en zij brengen op deze manier vijftig pro cent van het SKAL-geld by elkaar. Het bedrag dat een leverancier be taalt, is volgens Van Genderen ge heel afhankelijk van de omzet en winst van het bedrijf. "Voor het bedrijf is de keuring vrij kostbaar en dit is vaak terug te vinden in de prijs van het uiteinde lijke produktlegt Van Genderen uit. Hij gokt dat de alternatieve produkten op het ogenblik gemid deld dertig procent meer kosten dan de gangbare produkten. De SKAL-produkten zijn tot dusver slechts in een groot deel van de achthonderd natuurvoe dingswinkels en reformzaken in Nederland te verkrijgen. De groot grutters nemen een afwachtende houding aan. Overigens blijkt uit onderzoek dat negen van de tien consumenten alternatieve levens middelen eet om gezondheidsrede nen. Het feit dat de 'normale' land bouw en veeteelt veel schade aan richten aan het milieu door het ge bruik van bestrijdingsmiddelen en kunstmest blijkt voor weinig men sen een overweging. Let bij advertenties voor wonder en geneesmiddeltjes op de bron, het blad waar de reclame in staat. Allerlei soorten mysterieuze boek jes. wonderdokter-folders, week bladen en zelfs vakbondsbladen staan vol met advertenties voor ra riteiten, toverdrankjes of pillen waarvan de werking niet is bewe- zen. Dergelijke advertenties zijn in ons land eigenlijk verboden: men moet voor dergelijke reclame in de officiële media toestemming vra gen en die krijgt men niet als de deskundigen van het keuringsbu reau er niet in geloven. De conclusie dat die wondermid delen, waarvoor alleen buiten de officiële media wordt geadver teerd, over het algemeen weinig betrouwbaar zijn is hiermee ge rechtvaardigd. De verkoper is dan beperkt in zijn mogelijkheden en moet bijvoorbeeld zelf folders la ten drukken die dan huis-aan-huis worden bezorgd. Dit valt onder de grondwettelijke vrijheid van me ningsuiting. Naast de wondermedicijnen worden er ook andere mysterieuze produkten uitgevonden, met als enig doel ze onder de mensen te brengen. Wij hebben een aantal ad vertenties verzameld en hebben er ons in elk' geval over verwonderd. Of die produkten echt werken we ten we niet. Voor medicijnen gaan we liever naar de dokter en voor de andere leuke rariteiten lijken spe ciaalzaken de betrouwbaarste bronnen. Al is het alleen omdat je dan weet waar je kunt klagen als het artikel niet bevalt. Een bioregulator wordt aangebo den in het reclameblad 'Meer over'. Dit betreft een armband die de dra ger in zijn slaap magnetiseert. Een vrouw, Sonja genaamd, schrijft dat ze er een ander mens van is gewor den: 's nachts slapend en overdag fit. De meeste aangteroffen recla mes betroffen slankheids- en haar groeimiddelen. Svensson, het be drijf van de broodmagere klanten, kom je vrijwel overal tegen. Zelfs in het FNV-Magazine. Tussen felle Veel schuimplastics bevatten nog steeds schadelijke drijfgassen, zo blijkt uit een test van Konsumen- ten Kontakt. Vooral verpakkingen van levensmiddelen bevatten deze gassen. Het gaat dan in de regel om de bekende cfk's (chloorfluorkool waterstoffen) die de ozonlaag be dreigen. Ruim een jaar geleden conclu deerde KK hetzelfde in een gelijk soortig onderzoek. Dit tweede on derzoek naar cfk's in piepschuim is uitgevoerd om te controleren of de situatie intussen is verbeterd. In die tijd is er blijkbaar niet veel ver anderd. Er werden 64 schuimprodukten onderzocht, waaronder 36 verpak kingen van levensmiddelen. In 83 procent van de verpakkingen van levensmiddelen trof KK cfk's aan. De geteste levensmiddelenverpak kingen waren allemaal van geëx- trudeerd schuim (een glanzend ui terlijk met kleine inwendige gaat jes). Uit het onderzoek blijkt ver der dat de meeste doe-het-zelfpro- dukten en alle campingartikelen vrij zijn van cfk's. De industrie zal begin 1989 overschakelen op schuim zonder de schadelijke drijf gassen. Positief noemt de consu mentenorganisatie het feit dat veel supermarkten hebben beloofd pro dukten met cfk's uit hun assorti ment te gaan weren. aanvallen op bedrijven, ministers, instituten en werkgeversorganisa ties vormt het één van de weinige opgewekte onderwerpen in het magazine: '25 kilo afgeslankt dank zij de drie-dagen-kuur!': een pagina vol zonneschijn tussen de naar geestige manipulaties van alle werknemerspesters. Een afge slankte dame schrijft in de adver tentie dat zij nu dagelijks met haar hond over het strand rent. In hetzelfde nummer van het FNV-blad wordt een reeks van wensdromen tegen betaling aange boden door Garant-o-Matic. Een mistbril, een middel om plaatselijk te vermageren, anti-grijs voor man en vrouw, een mooie bustecrème met bijbehorende pillen, acupres- suurzolen voor een soort Chinese massage terwijl je loopt, gezichts haar-verwij deraar, een opblaas baar nekkussen, een luchtstoelzit- ting vooral ideaal voor mensen met aambeien, magneetarmbanden voor mensen die zich prettiger en fitter willen voelen. De vakcentrale er wel om de rechten van de aangesloten werk nemers te verdedigen, maar daar kennelijk niet het recht op een goe de voorlichting onder. Dergelijke advertenties worden niet eerst goed onderzocht voor publikatie: tegen de aangeboden magnetische armband heeft de bond van drogis ten zich bijvoorbeeld fel verzet. Langer dan een halfuur luchten heeft in de winter weinig nut. Regelmatig ventileren is belang rijk, ook al gaat daardoor wat warmte en dus energie verloren. Zelfs als het vriest is het onverstan dig het huis lange tijd potdicht af te sluiten. In ieder huis wordt ii constant zuurstof gebruikt t terdamp geproduceerd. Als r het huis niet regelmatig ventileert, wordt het snel bedompt en het verwarmen van waterdamp kost extra gas. Zorg daarom dat roosters en ventilatiekanalen open en schoon blijven. Zet af en toe een raam flink open. Een kwartier per etmaal is vol doende. Draai, om een kamer te luchten, de radiatoren een half uur van tevoren dicht. Om heel het huis grondig te luch ten moet men een half uur van te voren de thermostaat laag zetten om te voorkomen dat tijdens het luchten onnodig warmte verloren gaat. Zet de ramen echter niet veel langer dan een kwartier open, want dan trekt de kou in de muren en de meubelen. Het kost extra gas om het huis daarna weer o SCHIPHOL - Voor de Eu ropese luchtvaart moet het jaar 1993 een nieuw tijdperk inluiden. Met het verdwij nen van de Europese bin nengrenzen moet er een eind komen aan onderons jes van landen die samen af spraken maken over tarie ven, routes en het aantal in te zetten vliegtuigen. De vraag is echter of dat wel al lemaal voor 1993 lukt» Niet de onderlinge afspraken maar de vrije concurrentie zal bepalend zyn voor de verdeling van de passa giers en vracht over de luchtvaart maatschappijen. Dat zal vliegen goedkoper maken en het aantal re gionale verbindingen doen groei en. Nationale luchtvaartmaat schappijen als de KLM zullen voorts hun monopoliepositie ten opzichte van de (binnenlandse) concurrentie kwijt raken, zo rede neert men althans in Brussel. door Bill Meyer hebben daarbij slechts het i kaanse voorbeeld voor ogen. Daar werd door president Jimmy Carter resoluut een einde gemaakt aan het geldende stelsel van onderlinge af spraken en beperkingen. De be langrijkste verandering was wel dat nieuwkomers een kans kregen. Maar toen de rookwolken van de daarop volgende felle concurren- tiestijd optrokken, bleken enkele zeer grote maatschappijen te zijn ontstaan die de kleine nieuwko mers hadden opgevreten. Van de 234 Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen waren er in 1978 nog slechts 78 over die bijna tachtig procent van het passagiersvervoer voor hun rekening namen. Service Europa zal vermoedelijk lering trekken uit de negatievé bijver schijnselen van de vrijmaking van de luchtvaart in de Verenigde Sta ten. Hoewel het vliegen daar aan zienlijk goedkoper werd ging het proces vaak ten koste van de ser vice aan boord, de arbeidsomstan digheden van het personeel en zelfs bij sommige maatschappijen van de vliegveiligheid. De Europese luchtvaartmaat schappijen pleiten mede daarom in meerderheid voor een geleidelijke losser worden van de bepalingen van luchtvaartverdragen tussen landen onderling. Aan het toelaten van nieuwkomers is men helemaal nog niet toe, hoewel daarover de opvattingen van land'tot land ver schillen. Groot Brittannië en Ne derland zijn de meest fervente voorstanders van liberalisering, terwijl vooral de Zuideuropese lan den hun bedenkingen hebben. Luchtvaartmaatschappijen over Europa '92: Wil de KLM overleven dan zal ze haar netwerk, met Schiphol als middelpunt, moeten uitbouwen, (foto anp> Een belangrijk verschil tussen Europa en de Verenigde Staten is natuurlijk het fenomeen nationale luchtvaartmaatschappij. Meer dan aan andere bedrijfstakken ontleent een l^nd een deel van zijn nationale prestige aan zijn luchtvaartmaat schappij. Het is bijvoorbeeld on denkbaar dat de Franse overheid zal toestaan dat een maatschappij als Air France overgenomen wordt door een buitenlandse maatschap pij- Maar één ding hebben de Euro peanen wel van de Amerikanen ge leerd. Wil men in de toekomst niet alleen de onderlinge maar ook de wereldwijde concurrentiestrijd overleven dan zullen de Europese luchtvaartmaatschappijen moeten groeien en op bepaalde fronten sa menwerken. Want de liberalisering in 1993 verandert weinig aan de verhou dingen tussen de drie grote lucht- vaartblokken in de wereld: Ameri ka, het Verre Oosten en Europa. En die verhoudingen wijzigen zich momenteel sterk in het nadeel van Europa. Nieuwe maatschappijen uit het Verre Oosten gaan de con currentie met Europeanen aan op basis van lage lonen. Ook de Ame rikanen slaan hun vleugels richting Europa uit en kunnen dankzij hun omvang en kracht op politiek, commercieel en financieel terrein een nauwelijks te achterhalen voorsprong opbouwen op de klei nere Europese nationale maat schappijen. Geld Binnen Europa is de KLM maar een kleintje met 2,9 procent van het intra-Europese vervoer. Het geld wordt vooral verdiend op de routes naar Amerika en het Verre Oosten waar de maatschappij sterk staat. Het gaat de KLM in 1993 dus niet alleen om het behoud van haar aan deel in het Europese luchtvervoer. Wil de KLM de toekomst overleven dan zal de maatschappij haar we- EUROPA '95 KLM vooral in samenwerking en groei. Het Belgische Sabena ligt het meest voor de hand als partner, waar later nog Swissair en SAS bij aan kunnen sluiten. De KLM sluit echter niets en niemand uit. Het blijft dus koffiedik kijken. De luchtvaartmaatschappijen praten momenteel achter gesloten deuren over alle mogelijke i menwerking. Schiphol reldwijde netwerk moeten behou den en uitbouwen. Een netwerk met Schiphol als draaipunt en tal van aan- en afvoer- routes als spaken. Niet alleen door de lucht maar ook over de weg. De recente overnames van of deelne mingen in Transavia, NetherLines, XP, Air UK en Frans Maas zijn een logisch uitvloeisel van dit beleid. Zo ook de deelname van KLM in het wereldwijde reserveringssys teem Galileo. Dat de KLM het zonder verre gaande vormen van samenwerking met andere luchtvaartmaatschap pijen zal redden is hoogst twijfel achtig. Concurrent British Airways is na de overname van British Cale donian als één van de grootste luchtvaartmaatschappijen ter we reld uit de bus gekomen. Of het ooit zover komt dat de KLM zal moeten fuseren of zelf wordt over genomen is echter de vraag. Vol gens voormalig topman Sergio Or- landini ligt de toekomst van de L>£UN riAAU - De televisie zal wel wat toespraken uitzenden, maar er verandert op 1 januari 1993 echt niet zoveel". Drs. G. Couvreur, di recteur van de Algemene Neder landse Vereniging van Reisbu reaus (ANVR) gelooft niet dat het verdwijnen van de Europese bin nengrenzen de toerist veel nieuws zal brengen. De reiswereld veran dert wel, maar de Europese een wording heeft daar weinig mee van doen. Couvreur, wiens organisatie 440 reisbureaus verenigt met een marktaandeel van ruim 80 procent, signaleert een neiging tot schaal vergroting. Reisorganisaties wer ken meer en meer samen, ook met collega's in het buitenland. Succes volle bureaus kopen hun concur renten op om efficiënter en goed koper te werken. Belangrijk voor de Nederlandse luchtvaart is de positie van Schip hol als internationale luchthaven. De thuisbasis van de KLM zal ge zien de geringe thuismarkt haar •naam als toegangspoort tot Europa verder moeten versterken en uit breiden. Maar een goed geoutilleer de luchthaven biedt geen garantie voor succes. Wanneer die luchtha ven door een slecht wegennet on bereikbaar wordt zijn alle investe ringen voor niets. Luchtvrachtexpediteurs en luchtvaartmaatschappijen zullen hun heil elders zoeken. De over heid zal, wanneer zij Schiphol een speerpuntfunctie in de Nederland se economie wil blijven toekennen, het niet bij woorden alleen kunnen laten. Dat met de liberalisering de in tensiteit van het luchtverkeer zal toenemen is zo goed als zeker. Dankzij de reeds afgesproken libe ralisering van het luchtverkeer tus sen Nederland en Engeland is de route Schiphol-Londen nu al een van de drukste ter wereld. Maar ook zonder liberalisering neemt de drukte toe en dreigen net als in Amerika de luchthavens en lucht wegen in Europa verstopt te raken, met alle negatieve gevolgen van dien voor de luchtreiziger. Vertra gingen waren deze zomer erger dan ooit. Zonder passende maatregelen van de Europese overheden zal de situatie na 1992 alleen maar verer geren. In luchtvaartkringen heerst me de daarom scepsis of de datum 1993 wel haalbaar is. Er is eer krachtige lobby gaande om de Eu ropse luchtvaart na 1992 vijfjaar dt tijd te geven zich op de nieuwe situ atie voor te bereiden. Over het alge meen wordt niet verwacht dat Eu ropa zich net als Amerika onvoor bereid in het diepe zal storten. Daarvoor staan teveel nationale be langen op het spel. door Theo Haerkens Dat betekent niet dat de gemid delde toerist straks geld overhoudt als hij binnen Europa vakantie viert. Wie er met de auto op uit trekt, is waarschijnlijk net zo duur uit als nu. "De automoblist merkt alleen dat hij bij de grens niet meer aangehouden wordt, hoogstens voor controle op drugs", aldus Couvreur. Hetzelfde geldt voor de genen die een vakantiereis maken met de touringcar. De luchtreiziger merkt meer van de Europese integratie. De concur rentie wordt ongetwijfeld scherp er, en dat kan een vliegticket goed koper maken. Opmerkelijk genoeg hangt dat mede af van het voortbe staan van de tax-free-shop op Schiphol. Die winkel - 'de beste in de wereld' - is een belangrijke bron van inkomsten voor Schiphol. Als die vervallen, moeten de tarieven omhoog om dat te compenseren. Sfeer Het voortbestaan van de shop staat ter discussie omdat een vlucht van Schiphol naar Madrid, Rome of Londen straks niet anders meer is dan een binnenlandse vlucht, waarbij evenmin belastingvrij in gekocht kan worden. Dat voordeel is dan alleen nog weggelegd voor mensen met een bestemming bui ten de EG. De toeristenindustrie wil de winkel voor iedereen open houden. "De winkel geeft Schiphol sfeer. Je kunt er op een gezellige manier leuke inkopen doen. Die verworvenheid dreigt de mensen ontnomen te worden", aldus Cou- Ook het voortbestaan van afspra ken tussen de EG-landen onder ling beïvloedt de prijs van een vliegticket. "Als die afspraken ver vallen, groeit de concurrentie en zullen de vliegtarieven wel wat da len. maar dat scheelt hoogstens tien procent. De afstanden in Euro pa zijn relatief klein, waardoor de kosten van opstijgen en dalen zwaar drukken ook al zijn de vlieg tuigen de laatste jaren stukken zui niger geworden met brandstof'. Vaker 's nachts vliegen, wat in Engeland heel gewoon is, is ook een manier om de kosten te beper ken. Eén vliegtuig kan dan immers vaker ingezet worden. Bovendien zyn de mensen een dag eerder op hun bestemming, aldus de ANVR- directeur. "Het blyft heel moeilijk vijf jaar vooruit te kijken. Zo is het maar de vraag of de toeristenindus trie erin slaagt automobilisten te verleiden hun auto te laten staan in de vakantie. Als dat lukt valt er voor ons meer te verdienen". Goedkoop Prijs en kwaliteit bepalen wat er gebeurt in de toeristenindustrie. Dat is voor Couvreur reden tot op timisme. In vergelijking met de ons omringende landen, is Neder land vrij goedkoop, waardoor het voor Duitsers in de grensstreek in teressant kan zijn met een Neder landse organisatie in zee te gaan. "Schiphol en Beek zijn voor hen vaak net zo ver weg als Frankfurt of Düsseldorf'. Voor Nederland wordt de markt op die manier groter, maar Cou vreur ziet nog niet dat buitenland se reisbureaus hier veel klanten zullen werven. "We zijn dan wel al lemaal Europeanen, maar je blyft anders. Als ze op vakantie gaan, zijn de mensen het liefst onder el kaar". Ook voor het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) is het niet al les goud wat er blinkt. De mobili teit van de Europeaan groeit, maar dat betekent niet dat Nederland veel meer vakantiegangers zal trek ken. Door de zon en de lagere lonen blyft het zuiden van Europa favo riet. Voor het zakelijk verkeer ligt dat anders. De centrale ligging, de goede ho tels en congrescentra geven Neder land prima kansen om te profiteren van economische groei en interna tionalisering van het bedrijfsleven. De NBT richt de blik graag over de Europese grenzen heen. Een ster ker Europa kan beter dan nu kapi taalkrachtige toeristen uit de Vere nigde Staten en Japan te lokken. Nederland moet van dat Europa de toegangspoort worden. De NBT wyst er verder op dat toeristen uit Amerika en Japan zel den naar Europa komen om slechts één land te bezoeken. "Nederland is het ideale begin- en eindpunt voor een rondreis, mede omdat de trein- en wegverbindingen met de rest van Europa zo goed zijn".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15