'Fusie ziekenhuizen past in beleid van provincie' Geringe belangstelling voor nieuwe golfbaan Warmond Vuilstort Warmond nader onderzocht Huisvestingsplan Wassenaarse ambtenaren binnen begroting PRIJS VOOR VUDE RAADHUIS9 DINSDAG 3 JANUARI 1989 REG|0 LEIDEN PAGINA 11 WARMOND - De uitgifte van participatiebewijzen voor de golfbaan die in 1990 in de Broek en Simontjespolder in Warmond in gebruik moet wor den genomen, verloopt moei zaam. Volgens A.D. Maier van de stichting Openbaar Golf Warmond wordt nu gepro beerd in de komende weken bedrijven te interesseren voor de aankoop van een zogeheten bedrijfsaandeel dat 12.000 gul den moet gaan kosten. In een nieuwsbrief die in oktober vorig jaar aan belangstellenden werd verzonden was sprake van een lijst met ruim achthonderd ge gadigden. Volgens Maier hebben er van die achthonderd nu twee honderd mensen laten weten een participatiebewijs te willen kopen. Dat is echter niet genoeg. "We hebben vijfhonderd mensen nodig omdat we een derde deel van de totale investeringskosten van 4.500.000 miljoen gulden bij de bank moeten inbrengen. We kun nen niet met tweehonderd partici patiebewijzen bij de banken aan komen", aldus Maier. "Of de geringe belangstelling is te wijten aan de vakantiedrukte moeten we afwachten. Maar ik heb ook al reacties gehad van mensen die het een en ander vrij prijzig vonden. Ze vonden de contributie vergeleken met banen zoals Zeger- sloot in Alphen en de Oude Maas bij Rhoon vrij hoog. Maar wat wil je, in die oude vuilstortplaats Ze- gersloot verkreeg men de grond om niet. En in de Rhoon was de grond van het recreatieschap, die grond is zwaar gesubsidieerd". Maier denkt dat de mensen voor alsnog een afwachtende houding aannemen en verwacht dat de ani mo toeneemt als de eerste spade baan in de grond is gestoken. Hij benadrukt dat de spijtoptanten geen voorkeursbe handeling krijgen. "Wie dan alsnog besluit lid te worden, zal indien de belangstelling te groot is wel op een wachtlijst worden geplaatst. De mensen die direct tot de aan schaf van een participatiebewijs zijn overgegaan worden zonder meer lid". Aanleg Maier ziet de aanleg van de baan vooralsnog niet in gevaar komen, omdat hij het een en ander ver wacht van de uitgifte van bedrijfs- aandelen. Door de aankoop van een certificaat verwerft een bedrijf het speelrecht op de baan voor vier personen. Twee werknemers krij gen hiermee een speelrecht op naam en mogen gedurende de hele week van de baan gebruik maken. Verder krijgt een bedrijf hiervoor twee maal een speelrecht dat ech ter niet in het weekeinde geldig is. Steeds wisselende mensen, onder wie bijvoorbeeld ook relaties van een bedrijf kunnen op deze wijze van de baan gebruik maken. Het bedrijf moet voor het speelrecht van de vier personen overigens 7000 gulden per jaar bijbetalen. Als extraatje krijgt het bedrijf voor alle werknemers een ochtend of mid dag per jaar de beschikking over de baan. Een ander deel van het plan om helst de sponsoring van een ge deelte van een hole van de baan die in totaal negen holes moet gaan tel len. Voor 115.000 gulden kan het bedrijf desgeswenst ook een volle dige hole sponsoren. Het is de be doeling dat de naam van het bedrijf wordt vermeld in het clubhuis of op een bord dat op de baan komt te staan. Onteigenen Of de baan er zal komen, is ook af hankelijk van de vraag of de grond eigenaren bereid zijn hun grond te verkopen. De stichting heeft al overeenstemming bereikt over onteigening van de grond met de gemeenten Warmond en Leiden. "Met twee grondeigenaren kunnen we nog steeds geen overeenstem ming bereiken", aldus Maier. "We wilen daarom dat de provincie tot onteigening overgaat". Burgemeester G. Hendrickx- Vlaar van Warmond heeft al toege zegd dat de gemeente haar mede werking aan onteigening zal verle nen. "We wachten nu af of de pro vincie de onteigeningsplannen goedkeurt. Maar ik verwacht wel dat dat gebeurt, want men vindt de aanleg van een golfbaan een zaak van openbaar belang, als onderdeel van de ontwikkeling van de Kager- zoom", aldus Maier. Automobilist klapt op vangrail Rijksstraatweg in Wassenaar WASSENAAR - Een 46-jarige auto mobilist uit Epe is gisterochtend met zijn auto tegen de vangrail op de Rijksstraatweg gebotst. De man kwam van de Zij de weg uit de rich ting Den Haag en wilde de Rijks straatweg in richting Leiden oprij den. In plaats van in de bocht zijn rempedaal in te drukken, trapte hij volgens de politie per ongeluk op het gaspedaal en reed hij in volle vaart de weg op. De Epenaar ramde een paar verkeersborden en kwam uiteindelijk tegen de nieuwe vang rail tot stilstand. Omdat de nieuwe vangrail ter plaatse wegens werkzaamheden nog niet was verankerd, verschoof die iets. Toch bleek de rail volgens de politie zeer nuttig, omdat de man nu op de andere weghelft te recht kon komen. De automobilist was ongedeerd. Dronken automobilist aangehouden WaSSENAAR - De Wassenaarse politie heeft vannacht een 32-jarige automobilist uit Lelystad wegens dronkenschap aangehouden. De man trok de aandacht van de poli tie toen hij slingerend over de Rijksstraatweg richting Leiden reed. Op het bureau verklaarde hij volgens de politie een stuk of vijf tig blikjes èn flesjes bier te hebben gedronken. Verder bleek dat de automobilist een rij-ontzegging tot halverwege 1990 had, dat zijn auto technisch niet in orde was en dat de auto on verzekerd was. Voor al deze zaken zal de man, aldus de woordvoerder van de politie, processen verbaal krijgen. Nog eventjes en het nieuwe schooljaar staat weer voor de deur. Hoog tijd dus om op overzichtelijke wijze informatie over opleidings- en inschrijvingsmogelijkheden te verstrekken. Wij reiken u daarbij de hand met de speciale SCHOOLWIJZER- informatiepagina's die op maandag 9,16 en 23 januari in het Leidsch Dagblad en Alphens Dagblad zullen verschijnen. Deze advertentie-pagina's worden, net als in andere jaren, redactioneel ondersteund. Directeur Rombout van Elisabeth-ziekenhuis in nieuwjaarsrede LEIDERDORP - Het sa mengaan van het St. Elisa- beth-ziekenhuis in Leider dorp, Rijnoord in Alphen aan den Rijn en het Diaco- nessenhuis in Leiden past goed in het tot op heden door de provincie Zuid-Hol land ontwikkelde zieken huisplan voor de gezond heidszorg in de regio Lei den. Dat betoogde algemeen-directeur W. Rombout van het Elisabeth-zie- kenhuis gistermiddag in zijn nieuwjaarsrede. Behalve de fusie- FrancineBlok Quintet in Leiderdorp LEIDERDORP - Het 'Francine Blok Quintet' geeft zaterdagavond 7 januari een jazzconcert in Muzen- hof. Francine Blok zingt al een aan tal jaren en vertolkt onder meer ballads van Billie Holiday, Ella Fit zgerald en Astrud Gilberto. Het quintet van Francine Blok wordt dit seizoen versterkt door de pia nist Robert-Jan Vermeulen. De begeleidingsgroep wordt ver der versterkt met gitarist Peter Kluken. Het concert wordt georga niseerd door Muzenhof in samen werking met jazzclub 'De Wagen schuur'. De entree bedraagt 5 gul den. Voor donateurs van de jazz club is de toegang gratis, het con cert begint om 21.30 uur. besprekingen met Rijnoord in Al phen, zijn nu ook gesprekken gaande over een verregaande sa menwerking tussen het Elisabeth- ziekenhuis en de Christelijke Vere niging Het Diaconessenhuis. Rombout wees er gisteren op dat er geen tijdsdruk op de samenwer king met het Diaconessenhuis rust. Bij de onderhandelingen met Rijnoord is dat wel het geval omdat de erkenning van dit Alphense zie kenhuis nog altijd op de tocht staat. Volgens Rombout mag er ook geen vergelijking worden getrok ken tussen de gespekken met ener zijds het bestuur van Rijnoord en anderzijds het bestuur van het Dia conessenhuis. "Als we praten over een fusie tussen het Elisabeth-zie- kenhuis en het Diaconessenhuis, dan praten we over een fiisie tus sen twee gelijkwaardige gezonde instellingen. Bij Rijnoord ligt dat duidelijk anders", aldus Rombout desgevraagd. Onderhandelingen Rijnoord beraadt zich momenteel over de fusieplannen zoals het be stuur van het Elisabeth-ziekenhuis die heeft ingediend en die voorals nog zijn toegespitst op het beoogde functiepakket. "Over dat pakket wil ik nu nog geen uitlatingen doen. Laat eerst Rijnoord daar maar eens op reageren", zegt Rom bout. Ofschoon de fusiebesprekin gen met het Diaconessenhuis ge heel los moeten worden gezien van AUTOBRAND - Een Voorschote naar uit de Schuilinglaan zag giste ren zijn auto in rook opgaan. De man wilde de auto starten toen de motor door zelfontbranding in brand vloog. Een toegesnelde buurman, die ook brandweerman is, heeft de auto geblust. de gesprekken met Rijnoord, is het bestuur van het Diaconessenhuis wel bij de onderhandelingen tus sen het 'Elisabeth' en Rijnoord uit genodigd. C.P. Leijte, directeur bedrijfs voering van het Diaconessenhuis, vindt het nog te vroeg om op de eventuele samenwerking met het Elisabeth-ziekenhuis uitvoerig in te gaan. "Voorlopig wachten we maar even op het rapport waarin de voor- en nadelen van een volledige samenwerking worden beschre- Overigens staat het Diacones senhuis in principe wel positief te genover een fusie. Leijte wijst er daarbij op dat het 'Elisabeth' en het Diaconessenhuis momenteel al op diverse terreinen samenwerken, zoals bij diverse inkoopactivitei ten. Samenwerking Ook Leijte wil de onderhandelin gen tussen het Elisabeth-zieken huis en Rijnoord niet vergelijken met die tussen het 'Elisabeth' en het Diaconessenhuis. "Rijnoord is min of meer de wacht aangezegd en is dus tot samenwerking ge dwongen. Wij zitten in een hele an dere positie". Rombout herhaalde gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak intussen de woorden van 'zijn' medisch di recteur A. Boesten, die bij een eer dere gelegenheid had opgemerkt bij Rijnoord het 'wij-gevoel' te mis7 sen. "Want het gaat niet om het be houd van twee afzonderlijke zie kenhuizen, maar om het opzetten van één nieuwe ziekenhuisorgani satie, gesitueerd op twee verschil lende locaties, zodanig dat uit oog punt van patiëntenzorg verant woord kan worden gewerkt. Het aantal bedden op de locatie Alphen is dan geen doel op zichzelf, maar WARMOND - Burgemeester G.H.M. Hendrickx-Vlaar van Warmond heeft tijdens de nieuwjaarsreceptie gis teravond de jaarlijkse vrijwilligersprijs uitgereikt aan de vereniging 'Het Oude Raadhuis'. De prijs be staat uit een geldbedrag van duizend gulden en wordt dit jaar voor de tweede keer uitgereikt aan een vereni ging die zich verdienstelijk heeft gemaakt op het gebied van vrijwilligerswerk. Vorig jaar viel de eer te beurt aan de werkgroep Jeugdvakantiewerk. Het Oude Raadhuis werd op voordracht van de com missie van maatschappelijk welzijn en onderwijs uit verkoren om de vrijwilligersprijs in ontvangst te ne men. Een opvallende activiteit van de vereniging was de kunstmarkt die gedurende zes zaterdagen bij De Pomp in de Dorpsstraat werd georganiseerd. Overigens werden gisteren in nagenoeg alle regio-ge meenten druk bezochte nieuwjaarsrecepties gehouden. (foto Holvast) een afgeleide van het functiepak ket", aldus Rombout. Het totale functiepakket voor het Elisabeth-ziekenhuis is in 1988 vrij wel gelijk gebleven met een ver schuiving van minder klinische op namen naar meer dagverpleging. Het aantal opgenomen patiënten in het afgelopen jaar bedroeg 11.300, alsmede 1700 patiënten voor dag verpleging. In 1987 was dat respec tievelijk 12.300 en 700 (dus ook 13.000 in totaal). Door deze verschuiving daalde het aantal verpleegdagen tot 114.500 en de gemiddelde bedbe- zetting tot 80 procent. Het aantal poliklinische bezoeken daalde met 3,5 procent tot 160.000. De begro ting vertoonde het afgelopen jaar Directeur W. Rombout van het Elisabeth-ziekenhuis tijdens zijn nieuwjaarstoespraak: "Wij-gevoel ontbreekt bij daarbij een klein positief saldo. Rijnoord". (f0t0 Holvast) Totale kosten geraamd op 33.000 gulden WAKMOND - De provincie Zuid-Holland gaat in februari of maart een nader onderzoek instellen naar de benzeenver vuiling van de vroegere vuil stortplaats bij het HNG-ter- rein. Het onderzoek zal volgens project-coördinator bodemsa nering H. Stolke, werkzaam bij de provincie, waarschijnlijk twee of drie maanden duren en zal de gemeente Warmond on geveer 33.000 gulden gaan kos ten. Volgens Stolke heeft de provincie in 1982 een onderzoek ingesteld naar de vervuilingsgraad van het terrein. Hieruit bleek dat de vroe gere vuilstortplaats te veel benzeen bevatte. "In welke mate de grond was vervuild, werd tijdens dat eer ste onderzoek nog niet duidelijk", aldus Stolke. "Daarom besloot de provincie dat een nieuw onderzoek noodzakelijk is". Tijdens dit nieu we onderzoek wordt bekeken hoe ernstig de verontreiniging is en uit welke grondsoort de bodem be staat zodat duidelijk wordt of de verontreiniging zich heeft kunnen verspreiden. Graficon verhuist van Voorschoten naar Leiderdorp VOORSCHOTEN/LEIDERDORP - Drukkerij Graficon uit Voor schoten verhuist naar Leiderdorp. De ruimte waarover het bedrijf in Voorschoten beschikt is te klein geworden. Omdat het pand 'beeld bepalend' is voor Voorschoten was een uitbreiding daar niet mogelijk. De nieuwe thuishaven van de drukkerij wordt nu de Hoofdstraat in Leiderdorp waar het bedrijf on derdak vindt in het voormalige on derkomen van het Grafisch Pro- duktiebureau, dat op zijn beurt weer binnen Leiderdorp is ver huisd. Graficon telt 8 personeelsle den. Het is nog niet bekend wie er zich in het pand vestigt dat Grafi con achterlaat in Voorschoten. De officiële opening van het nieuw on derkomen van Graficon in Leider dorp is op 27 september. Op 17 fe bruari volgt nog een open huis voor relaties. Volgens Stolke kan de benzeen- vervuiling bijvoorbeeld afkomstig zijn van de verfindustrie of uit weg gelopen benzine. Of er sprake is van illegale stortingen durft hij niet te zeggen. "Het is te vroeg om daar iets over te melden". Er zijn twee redenen waarom de provincie pas na zes jaar een ver volgonderzoek laat uitvoeren. "De vervuiling leek niet zodanig dat een dergelijk onderzoek snel moest worden uitgevoerd", zegt Stolke. "Bovendien worden alle locaties pas sinds twee jaar op volgorde van urgentie aangepakt. Vroeger wer den locaties in gemeenten die zich het eerst meldden het eerst onder zocht". De gemeente moet volgens een rijksregeling tien procent van de kosten van het onderzoek betalen. Burgemeester en wethouders van Warmond willen dit bedrag voor rekening van de saldireserve laten komen. De commissie openbare werken zal het voorstel maandag in een vergadering aan de orde stel len. WASSENAAR - De huisvestings operatie voor het Wassenaarse ge- meentepersoneel blijft binnen de raming van 2,7 miljoen gulden. Al leen de extra verdieping op het ge meentekantoor wordt duurder dan geraamd: 667.666 gulden tegen 487.500 gulden. Volgens B en W 'omvatten deze plannen meer dan werd gedacht' en zijn bovendien voorbereidingskosten meegeteld. De verdieping komt bovenop het kleine bijgebouwtje, links van de gemeenteflat. De extra verdieping krijgt zes vertrekken en wordt op twee manieren bereikbaar: via een inpandige stalen trap naar de eron der gelegen verdieping en een uit- pandige verbindingsgang aan het bestaande hoofdgebouw. Wassenaar wilde de verdieping hetzelfde uiterlijk geven als de rest van de flat. De prefabplaten zijn echter niet meer uit voorraad lever baar en het zou te duur worden om die materialen - speciaal voor Was senaar - weer in produktie te ne men. De architect werkte vervol gens een variant uit met iets andere betonplaten, die B en W acceptabel achten en waar de welstandscom missie geen moeite mee heeft. In februari kunnen de werk zaamheden beginnen, de gemeente wil echter eerst enkele kubieke meters verontreinigde grond weg halen. De grónd ligt tussen de ge meenteflat en de plek van de nieu we brandweerkazerne en vertoont sporen van een voormalige bezine- pomp voor gemeente-auto's. Na het weghalen van de vieze grond, wordt hier 230 kubieke meter scho ne grond gestort. De hele operatie wordt uit eigen zak bekostigd. Privacy Bfi het noordelijke bordes komt een extra kamer en in de ge meenteflat wordt het nodige ge schoven met wanden en afdelin gen. Zo verhuist de afdeling huis vesting van de eerste verdieping, waar de vooringang is, naar de be gane grond, waar de achteringang wat meer gezicht krijgt. Voor de ambtenaren wordt de indeling rui mer en efficiënter, het publiek krijgt meer privacy. "Men hoeft niet allemaal meer door eikaars gang", legt woordvoerder W. Is- sendonck uit. Naast de fiat, op de plek van de huidige autoherstelplaats, komt een nieuwe brandweerkazerne met een nieuwe autoherstelplaats. Om dat de woningen boven de huidige herstelplaats dienst doen als tijde lijke huisvesting voor ambtenaren, kan daar paar pas begonnen wor den als het werk aan de ge meenteflat gevorderd is. We schrij ven dan eind 1989. In de huidige brandweerkazer ne, naast raadhuis De Paauw, ko men luxe appartementen en het brandweermuseum verhuist naar de kelder van het raadhuis. Als dit alles is afgerond, willen B en W de gemeentewerk aanpakken, achter gemeenteflat en brandweerkazer ne. Hier moeten extra parkeer plaatsen komen, fietsenstallingen en speciale ruimten voor de onder houdswerkplaats van de dienst openbare werken. Een deel van het gasstation kan tegen de vlakte. Voordat de gemeente hier iets gaat doen wil ze provinciale subsi die hebben voor het schoonmaken van de grond, die verontreinigd is met koper, cyanide, lood en diver se olieresten. Verantwoordelijk hiervoor is de voormalige gasfa briek. Het is nog niet bekend wan neer het geld voor het afgraven vrijkomt, de gemeente heeft erop aangedrongen om de sanering ui terlijk in 1991 te laten uitvoeren. Nieuwe cursussen bij K O LEIDERDORP - Bij de volksuni versiteit K O in Leiderdorp be ginnen in de tweede helft van janu ari nieuwe cursussen op het gebied van creativiteit, algemene kennis en ontwikkeling en hobby. De meeste cursussen bestaan uit twaalf tot vijftien lessen en kosten tussen 30 en 185 gulden, exclusief materialen. Er wordt een cursus over compu tergebruik gegeven waarin zowel theorie als praktijk over de compu ter aan bod zullen komen. Ook is er een cursus architectonisch origami oftewel Japans siersnijwerk. Tij dens de cursus leert men dit siersnijwerk op kaarten te maken. Ook zijn er lessen op het gebied van tuinarchitectuur, -onderhoud en bloemschikken. In de bibliotheek in gebouw Mu zenhof en bij het bureau voorlich ting in het gemeentehuis liggen fol ders voor meer informatie. K O Leiderdorp is vanaf donderdag 5 januari voor aanmeldingen en in lichtingen geopend op werkdagen tussen 9.30 en 11.30 uur. Het bu reau is te vinden aan de Splinter- laan 91, het telefoonnummer is 071- 411732. Voor nadere informatie over adverteren kunt u kontakt opnemen met Schoolwijzer- coördinator Har de Vrind, tel. 071-161330. Indien u een advertentie opgeeft, krijgt u van hem een gratis vermelding aangeboden van de Open Dag(en) van uw school of opleidingsinstituut op de Leidsch Dagblad Kabelkrant. Da's goed bekeken!

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11