Hogere omzet voor sociale werkplaats Goed jaar politie Katwijk Werkprojecten Bollenstreek blijkt levensvatbaar Stickers verkeersveiligheid van Koudekerkse scholieren pagina 10 i. DINSDAG 3 JANUARI 1989 DINSDAG 3 JANUARI Leiden oecumenisch avondgebed Leiderdorp klaverjassen, sjoelen en rad van avontuur bij Buurt- en Speel tuinvereniging Zijlkwartier, aan vang 20.00 uur. wijkgebouw, Van der Marckstraat. groep "X 65'. aanvang 20.00 uur in de Kuip. Zeestraat. vergadering commissie ruimte lijke ordening, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. Valkenburg kerstboomverbranding op ter rein naast gezondheidscentrum De Wei, Broekweg, vanaf 19.00 uur, bomen inleveren vanaf 17.00 WOENSDAG 4 JANUARI Alphen nieuwjaarsbijeenkomst Alge mene Bond van Ouderen, vanaf 14.30 uur in Anton Constandse 2, Poortwachter 55. Gitaristenvereniging, aanvang 20.00 uur in Querelle, Juliana- Katwijk bingo voor ae jeuga dij nc /Noord-Oost, aanvang 18.45 kerstboomverbrandina oo e jeugd bij Noord- oora-uosi, aanvang iq.^o uur. kerstboomverbranding op ter- achter de Ichtuskerk en ten Leiden film: 'De Masai', in kader van de tentoonstelling Turkana, herders van noordwest Kenia", tevens kra len rijgen, van 14.00 tot 16.00 uur in het Rijksmuseum van Volken- muzikale voorstelling "Wien bleibt Wien' met André Rieu, Pa tricia Cope, The London Strauss Dancers en Johan Strauss Or kest, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. concert in de Vocalistenserie met Nico van der Meel (tenor) en Ineke Drabbe (piano), aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal v6 &0, Oude Vest. ren, 4 tot 8 jaar, timmeren; 8 tot 12 jaar. sport en spel, van 13.30 tot 15.30 uur in Sjelter, Heemraad- ü£X; jaar), door Poppentheater Wellus Nietus, aanvang 14.30 uur, Cultu reel Centrum, Prinses Marijke- laan. DONDERDAG 5 JANUARI Alphen nieuwjaarsreceptie culturele jongerensociëteit Pompeii, aan vang 21.00 uur in De Rotonde, Troubadourweg. Leiden lunchconcert Agnes Houtmul- ler (viool) en Marjolljn Graadt van Roggen (piano), van 12.45 tot 13.30 uur in de kapelzaal van K &0, Oude Vest. film 'Olifanten en Nijlpaarden' tevens speurtocht over de ten toonstelling Turkana, herders van noordwest Kenia', aanvang 14.20 uur. Rijksmuseum van Volken kunde. spreekuur van de PvdA, van 19.00 tot 21.00 uur in Het Gulden Vlies, Breestraat, tel: 254547. voorstelling: 'Het haar van de hond', door Het Reizend Volksthe ater Antwerpen, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp vakantieactiviteiten: tienermid dag, 'Stuif-n's-binnen', voor 12 tot 16-jarigen, Sjelter, Heemraad- klaverjassen en sjoelen bij Con Bravura, aanvang 20.00 uur in het clubgebouw. Beukenschans. ALPHEN AAN DEN RIJN - De omzet van de Sociale Werkvoorziening Alphen (SWA) was in 1988 zeven procent hoger dan in 1987. Dat is althans de schatting van directeur J. Huyers, 'maar het zou ook best tien procent kunnen zijn'. Huyers maakte dat gisteren be kend tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van de SWA. Ondanks de stijging lijdt de sociale werkplaats nog verlies. Het streven is over ongeveer vijf jaar quitte te draaien. "Dat moet realiseerbaar zijn", vindt Huyers. De hogere om zet is volgens hem het gevolg van een verbetering van de werkme thoden, een betere inzet van de mensen, een lagere grondkosten- prijs en een hoger tarief. "Maar het is nog niet precies bekend welke van deze factoren de grootste in vloed heeft gehad". In een verslagje over de maan den september en oktober '88 laat de SWA weten dat 'ook in de maan den september en oktober '88 de orderportefeuille goed gevuld was". De hoeveelheid werk voor het Grafisch en Administratief Centrum verschilt van tijd tot tijd en daarom wordt gezocht naar 'een meer constant werkaanbod voor deze afdeling', aldus het verslag. Over het algemeen is er echter 'ruim voldoende werk' en 'met na me de drukkerij schreeuwt om uit- Hoorzitting over slibstort Braassem breiding van de materiële capaci teit'. Het wordt voor de sociale werk plaatsen steeds belangrijker om een goed resultaat te hebben, om dat per 1 januari is overgegaan op het systeem van budgetfinancie ring. Dat betekent dat het rijk een bedrag beschikbaar stelt dat is ge baseerd op de resultaten van een aantal jaren geleden. Tot en met vo rig jaar werden alle verliezen ge dekt door de overheid. Als gevolg van deze verandering is in Alpnen een ambtelijke werkgroep inge steld, die moet adviseren over de toekomst van de SWA. Die wordt nu bestuurd door de gemeente, maar zou ook kunnen worden ge privatiseerd. "Er is een scala van mogelijkhe den waaruit de politiek een keuze moet maken", aldus Huyers. Hij wil zijn eigen mening niet ventile ren, maar uit zijn woorden valt wel op te maken dat hij het het beste vindt als de bemoeienissen van de gemeente verminderen: "Ik ben een econoom, ik kan me voorstel len dat de politiek er anders over denkt. Maar het gaat erom dat de continuïteit van de sociale werk voorziening wordt gewaarborgd". RIJNSATERWOUDE - De ge meente Rijnsaterwoude houdt Wprlrln7Pn maandag 13 februari een hoorzit- ting over de slibstort in het Braas- semermeer. Dat gebeurt naar aan leiding van een bezwaarschrift dat de actiegroep Slibgevaar heeft in gediend. De milieu-groepering protesteert daarmee tegen het be sluit van de gemeente om geen aan- legvergunningen te verbinden aan de stort van vervuild bagger. Die beslissing werd genomen naar aan leiding van een onderzoeksbureau dat concludeerde dat geen gevaar bestond voor de natuurwaarden in het meer. Slibgevaar is het daarmee niet eens en heeft bij het bezwaarschrift een aantal visies van 'deskundigen' gevoegd. Deze deskundigen heb ben op verzoek van de streekcom- missie, een provinciaal inspraakor gaan, een aantal kanttekeningen geplaatst bij het rapport. Tijdens de hoorzitting kan het bezwaar schrift worden toegelicht. "Wij vin den dit een zo belangrijke zaak, dat we deze hoorzitting organiseren. We willen de burger het gevoel ge ven dat we de zaak serieus bekij ken. En als het nodig is volgt een nadere discussie of een nader on derzoek", aldus burgemeester M. Boelen van Rijnsaterwoude. bij de sociale werkplaats is nog niets concreets te melden: "Ik wacht wat dat betreft op mijn colle gae bij de sociale dienst en bij het arbeidsbureau", aldus Huyers. Hij wil niet dat de langdurig werklozen de plaatsen gaan innemen van werknemers van de sociale werk plaats. "Dit bedrijf wordt slechts acht uur benut, ik kan me goed voorstellen dat dat twaalf uur per etmaal wordt. Als we de bedrijfs tijd verlengen, kunnen we meer mensen kwijt. Ik denk dat dan veel werklozen ervaring kunnen op doen". Bij Bureau Werkplan, het samen werkingsverband tussen sociale dienst en arbeidsbureau om lang durig werklozen aan een baan te helpen, bestaan ook nog geen con- rete plannen. "We hebben hierover alleen een telefoontje gehad van de SWA. Natuurlijk klinkt het heel mooi, maar het is allemaal nogal vaag. Wij hebben gezegd: kom maar met een concreet plan", aldus P. van Santen, adjunct-directeur van het arbeidsbureau. Bureau Werkplan werkt het idee voorals nog niet zelf uit: "We zijn nu bezig gesprekken te voeren met duizend langdurig werklozen in Alphen. We hebben er nu vijfhonderd gehad. Die gesprekken hebben tot doel een beeld te krijgen om welke groe pen het gaat". ALPHEN AAN DEN RIJN - Na 38 jaar neemt melk boer Daan Verweij afscheid van zijn Alphense melk- wijk. De 56-jarige Alphenaar stopt met het rondbren gen van de melk omdat een nieuwe wet hem per 1 janu ari een koelsysteem voorschrijft waarvan de kosten niet meer opwegen tegen de verdiensten. Verweij werd gisteravond verrast met een af scheids rondrit per koets die hem door zijn melkwijk voerde. Ook drumband Con Brio droeg zijn steentje bij. De rit en de receptie erna werden Verweij aangeboden door zijn klanten, speeltuinvereniging Bloemhof en de buurtbewoners. Na de rondrit werd Verweij een afscheidscadeau aangeboden. De Alphenaar kreeg een ingelijste teke ning van zijn huis met zijn melkkar ervoor. Het cadeau dat door twee kinderen was vervaardigd, moet binnen kort worden vervangen door een echt schilderij. (foto KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Koudekerk krijgt twee stickers over de verkeersveiligheid die zijn ontworpen door de scholieren Karen de Vries (12) en Rutger Hermsen (10). Zij zijn als winnaar tevoorschijn geko men uit de tekenwedstrijd die op beide basisscholen is gehouden. Gister avond werd de uitslag bekend gemaakt tijdens de nieuwjaarsrecepties. De ene sticker is vooral gericht op de jeugd. Karen (De Rank) tekende een fiets en schreef daaromheen de spreuk: 'Rij niet met een wrak op de weg want dat kostje veel pech'. Rutger (De Rijnschans) maakte een stic ker voor alle weggebruikers. Hij tekende een alternatief verkeersbord met de tekst: 'Stop als het nodig is'. KATWIJK-Het aantal misdrijven in Katwijk is het afgelopen jaar vrijwel gelijk geble ven. Het lukte de Kat- wijkse politie om aan zienlijk meer misdrij ven op te lossen. Dat maakte loco-burge meester J. van der Plas gisteravond bekend tij dens de nieuwjaarsrecep tie van het Katwijkse ge meentebestuur. In Katwijk werden vo rig jaar 1004 misdrijven gepleegd. Daarvan werd 28 procent opgelost. In 1987 waren deze cijfers respectievelijk 1024 mis daden en 23 procent. In deze cijfers zijn de ver- keersovertredeingen en de fietsendiefstallen niet opgenomen. De totalen hiervan zijn nog niet be kend. Wel deelde de loco burgemeester gister avond al mee dat bij de verkeersovertredingen het oplossingspercentage steeg van 52 naar 55 pro cent. De Katwijkse brand weer moest in het afgelo pen jaar 162 maal uitruk ken. In 1987 was dat nog 184 maal. Het totale scha debedrag bij deze bran den nam echter wel aan zienlijk toe: van vijfhon derd duizend naar 1,2 mil joen gulden. Bij de bran den van 1988 viel één do de te betreuren. Het aantal inwoners van Katwijk nam in het voorbij jaar met 207 toe tot 39.425 mensen. Er werden in het kustdorp 659 kinderen geboren, er overleden 335 Katwij- kers, 787 mensen vestig den zich en 904 inwoners vertrokken. De burgerlij ke stand noteerde 298 hu welijken en 55 echtschei dingen. In Katwijk werden vo rig jaar 348 woningen ge bouwd en 56 gesloopt. Per saldo steeg het wo ningaantal met 292 tot 13.524 woningen. Tijdens de nieuwjaars receptie reikte loco-bur gemeester Van der Plas aan twee Katwijkers de legpenning van de ge meente Katwijk uit. Deze legpenning wordt jaar lijks door het bestuur van het kustdorp gegeven a$n twee inwoners die zich in het verenigings- en ker kelijk leven verdienste lijk hebben gemaakt. Dit jaar gingen de leg penningen naar me vrouw A. van Duin-Kruit en J.L. van Kempen. Bloemenveilingen vergrootten omzet RIJNSBURG/AALSMEER - De omzetten van de bloemenveilingen VBA in Aalsmeer en Flora in Rijns- burg zijn in het afgelopen jaar met respectievelijk 9 en 15,1 procent gestegen. De VBA realiseerde daarmee een omzet aan bloemen en planten van 1,75 miljard gulden, terwijl bij Flora een omzetcijfer van 422,7 miljoen gulden werd be haald. De omzetstijging van Flora is bo ven de gemiddelde omzetstijgin gen van de Nederlandse bloemen veilingen uitgekomen. Dit is vol gens het bestuur van de coöperatie het gevolg van de sterke stijging van de aanvoer. Vanuit Aalsmeer wordt gemeld dat bij de snijbloe men het afgelopen jaar een lichte prijsverbetering van een procent is opgetreden. De VBA heeft in het achterlig gende jaar 40 miljoen gulden geïn vesteerd in een nieuwe veilingzaal met vier veilingklokken voor het vermarkten van kamer- en tuin planten. Voor 1989 staan onder meer de renovatie van de snijbloe mentribunes en een uitbreiding van de koelruimte op het program- Flora zit wat investeringen be treft ook niet stil. In 1988 werden de bouwwerkzaamheden voor de vergroting van de veilingzaal afge rond en beschikt Rijnsburgse thans over een in de Nederlandse veilingwereld unieke verkoop ruimte, waar de inkopers de be schikking hebben over zes veiling- klokken en 612 zitplaatsen. Voor 1989 heeft Flora fikse Uit breidingen op het programma staan die een totaalbedrag van ruim 28 miljoen gulden zullen ver gen. Dat geld wordt gebruikt voor onder meer de vergroting van de emballageruimte en een uitbrei ding van de aanvoer en distributie hal tot een totale oppervlakte van ruim 14.000 vierkante meter. Ook in een ander opzicht zal 1989 voor Flora bijzonder worden, want op 14 februari is het 75 jaar geleden dat de veiling door enkele Rijnsburgse telers werd opgericht. Uitbreiding kerk baptistengemeente ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense baptistengemeente wil het kerkgebouw aan de Molen- werfstraat uitbreiden met vijf ver gaderlokalen. Daartoe is een ver zoek ingediend bij de gemeente. Vanavond spreekt de commissie voor ruimtelijke ordening en stads ontwikkeling zich hierover uit. Ook Raad van State weigert vergunning ark Nieuwkoop DEN HAAG/NIEUWKOOP - Er wordt geen nieuwe ligvergunning verleend voor het woonschip Nelie Marga in Nieuwkoop. De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft geoordeeld dat de gemeente Nieuwkoop de vergunning terecht heeft geweigerd aan de kinderen van eigenaar G. van Rosevelt. Wel verwijt de Raad van State het ge meentebestuur een traag optreden waardoor 'een schrijnende tegen stelling' is ontstaan: illegale woon boten kunnen blijven liggen en een nieuwe vergunning krijgen, terwijl voor boten waarvoor een vergun ning is afgegeven geen nieuwe ver gunning wordt verstrekt. De woonboot Nelie Marga ligt in het niet-landelijke gebied van Nieuwkoop. Voor dat deel van de gemeente geldt het Nieuwkoopse 'uitsterfbeleid' dat tot doel heeft het plassengebied te beschermen. De afgegeven ligplaatsvergunning is strikt persoonlijk, kan alleen worden overgeschreven op naam van de echtgenoot of echtgenote en vervalt bij verkoop van de ark. Nieuwe vergunningen worden niet verleend, behalve voor de havens Tij sterman en Heemskerk. Op grond van deze bepalingen wordt het de kinderen van de hui dige eigenaar van de Nelie Marga verboden het schip te kopen. Zij hebben tegen dat verbod bezwaar ingediend omdat ze vinden dat de grens tussen landelijk en niet-lan- delijk gebied willekeurig is getrok ken. Bovendien wijzen zij erop dat in hetzelfde deel vijf andere woon schepen illegaal liggen. Daarvoor worden wel nieuwe vergunningen verstrekt. De Raad van State er kent dat de bezwaarmakers zich in een nadeliger positie bevinden, maar 'dat kan er voorts niet toe lei den dat de gemeentelijke voor schriften en bepalingen voor hen niet zouden gelden'. De raad geeft de bezwaarmakers de suggestie een schip te kopen dat nog niet on der het vergunningenstelsel valt. Opbrengst activiteiten in laatste kwartaal verviervoudigd HILLEGOM De stichting Werkprojecten Bollenstreek in Hillegom kan voor het eerst sinds haar oprichting in 1984 de toekomst enigzins hoopvol tegemoet zien. De stichting, die zich voornamelijk bezighoudt met recycling en (vrijwilligers werk voor mensen die om wat voor reden dan ook geen baan hebben, heeft jarenlang op het randje van de afgrond gebalan ceerd. Eind augustus leek het doek de finitief te vallen. Met ingang van deze maand zou de toch al drup pelende subsidiekraan helemaal worden dichtgedraaid en de stichting dreigde aan liquidi teitsproblemen ten onder te gaan. De afgelopen maanden zijn echter enkele veranderingen doorgevoerd met als gevolg dat de opbrengst van de activiteiten van de stichting maar liefst is verviervoudigd. Het ziet er naar uit dat 'Werkprojecten Bollen streek' levensvatbaar is en zal blijven. door Kim Carree Coördinator Ans van der Does: "Eindelijk zijn de vooruitzichten wat gunstiger. De vicieuze cirkel waarin we altijd hebben rondge draaid is doorbroken. In augus tus hebben we een brandbrief gestuurd naar de gemeenten Hil legom en Lisse om een oplossing voor de problemen te vinden en dat was voor ons toch de kente ring". Volgens Van der Does stond op dat moment buiten kijf dat er op lange maar vooral op korte termijn iets moest gebeuren. "We bevonden ons aan boord van een zinkend schip", zegt de Hillegomse. "We hebben daarom zelf intern een aantal zaken ver anderd. Zo is de grote kantine die we vroeger gebruikten als soos-ruimte, nu bij de winkel ge trokken zodat er veel meer ruim te is ontstaan om de tweede hands huisraad die daar wordt verkocht uit te stallen. De klan ten, en ook wij zelf, hebben nu veel meer overzicht. Blijkbaar is het een goede beslissing geweest want mede daardoor is de op brengst de afgelopen maanden zo ontzettend gestegen". Jongeren Een nadeel van het opofferen van de kantine is dat deze nu niet meer beschikbaar is voor andere doeleinden. "Vroeger werd de kantine vooral gebruikt voor de opvang van jongeren. We hadden bijvoorbeeld een discotheek waar veel publiek op af kwam. We merken nu dat die soos drem pelverlagend werkte: jongeren zien we hier bijna niet meer. Dat is jammer omdat zij altijd één van onze belangrijkste doelgroe pen zijn geweest. Maar ja, je moet nu eenmaal prioriteiten stellen". De gemeente Lisse is het met deze verandering niet helemaal eens. Volgens de gemeente heeft de stichting haar doelgroep min of meer de rug toegekeerd. Ans van der Does ontkent dit echter nadrukkelijk. De statuten van Werkprojecten Bollenstreek worden erbij gehaald om aan te tonen dat de Stichting zich altijd heeft gericht op mensen zonder baan en van alle leeftijden. "Ik geef toe dat er een verschuiving in hoofddoelgroep heeft plaats gevonden. We richten ons nu vooral op de wao'ers en huis vrouwen, zeer belangrijke en vaak verwaarloosde groepen. In vergelijking met hen is het voor jongeren toch gemakkelijker om weer in het arbeidsproces te wor den opgenomen. Dat laatste is voor ons toch het belangrijkste doel. Mensen krijgen hier hun zelfvertrouwen terug en zijn weer zinvol bezig, dat recht alleen aan worden toegekend?". Oud papier Ook naar een meer structurele oplossing voor de financiële pro Koos van Rijswijk, René Hartman, Henk Nienhuis, Grad Reuves, Lenie Nienhuis en Ans van der Does van de Stichting Werkprojecten Bollenstreek voor de nieuwe tractor die dank zij de steun van het Wereld Natuur Fonds en de Stichting Madurodam kon worden aangeschaft. (foto Holvast) jongeren blemen van de stichting wordt naarstig gezocht. Enige tijd gele den kwamen burgemeester en wethouders van Hillegom na herhaaldelijk aandringen van de stichting met het voorstel de subsidie op ingezameld oud pa pier met vier cent per kilo te ver hogen. Op dit moment brengt een kilo oud papier zeven cent op. Die vier cent extra houdt in dat het ophalen eindelijk lonend wordt en dat de stichting boven dien een min of meer vast inko men krijgt. In januari neemt de gemeenteraad een besluit over het voorstel. Volgens Ans van der Does is deze subsidie jarenlang een twistpunt geweest. "De gemeente vergat gewoon altijd dat ze door onze activitei ten geld bespaarde. Vroeger was het ophalen van vodden en oud papier iets waar we nota bene geld op toe moesten leggen. De gemeente zag de vergoeding als een soort verkapte subsidie, ter wijl het alleen om een vergoe ding voor geleverde diensten ging. De hoeveelheid huishoude lijk afval neemt per jaar nog steeds toe en wij zorgen dat een deel daarvan opnieuw kan wor den gebruikt. Wij verlossen de gemeenten dus van een pro bleem en dragen bovendien een belangrijk steenlje bij aan het milieubeleid". Een ander financieel struikel blok was lange tijd het feit dat de gemeenten vastzaten aan allerlei afspraken die bij de oprichting van de stichting over de subsi dies zijn gemaakt. De stichting kreeg bijvoorbeeld exploitatie subsidies, maar mocht daarente gen geen reserves aanleggen. Het gevolg daarvan was dat onver wachte tegenvallers niet konden worden opgevangen. Nu die sub sidies in 1989 wegvallen, is er ruimte voor het maken van nieu we afspraken. Schema Onder de interne veranderingen valt ook een nieuw, doelmatiger beleid. "Vanaf januari worden de mensen verzocht hun oud papier klaar te zetten als we langs ko men. Elke week zal er in de Hille gomse huis-aan-huisbladen een schema worden afgedrukt, zodat iedereen weet wanneer we in de buurt zijn. Op dit moment halen we bij voorbeeld pakken papier uit schuurtjes en komen we langs op afspraak. Dat kost alle maal veel te veel tijd. Bovendien gaan we als experiment in de buurt van scholen aanhangwa gens neerzetten waarin kinderen en buurtbewoners hun oud pa pier kwijt kunnen. In januari krijgen we ook een eenmalige vergunning om samen met het papier kleding op te halen. We zouden dat het liefst elk kwartaal doen maar je moet natuurlijk uit kijken dat je het Leger des Heils en Max Tailleur niet in de wielen rijdt". Sinds 12 december is de stich ting in het gelukkige bezit van een gloednieuwe tractor die kon worden aangeschaft dank zij subsidies van de Stichting Ma durodam en het Wereld Natuur Fonds. De oude tractor was niet meer te gebruiken en geld voor reparatie was er niet. Met de trac tor en een bestelbus worden het papier, de kleding en eventueel aangeboden huisraad opge haald. De stichting gaat met haar 21 vrijwilligers vol goede moed het nieuwe jaar in. De nadruk blijft vooralsnog liggen op de recy cling van goederen, maar het is niet uitgesloten dat de vroeger door gebrek aan geld en gespe cialiseerde mankracht gestaakte natuurprojecten weer worden opgepakt. "Dat de verwezenlij king van nieuwe initiatieven niet eenvoudig zal zijn is duidelijk, maar het bestuur en de vrijwilli gers van de stichting zullen zich ook in het nieuwe jaar weer voor 200 procent inzetten. En, zoals aan het einde van het jaarverslag volgens een oud Chinees spreek woord al werd opgemerkt: de weg vooruit is altijd kronkelig", aldus Ans van der Does.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 10