LEIDSCH DAGBLAD ELKE DAG WEER! Jaarwisseling kent vrij rustig verloop Plezierjacht zinkt voor kust van Rio: ruim tachtig doden PEEN, UIEN EN SLAVINKEN I00êiMS 10.90 Paniek door rookbom in Leidse disco In Katwijk en Hillegom massale vechtpartijen Muiden Chemie leverde mogelijk ook aan Irak vand&d Arafat: wij maken jacht op daders bomaanslag Rellen in Den Haag en Rotterdam Maandag 2 januari 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38821 Prijs fl. 1,25 Brandweer: er hadden doden kunnen vallen LEIDEN - Een rookbom heeft op oudejaarsnacht voor grote paniek gezorgd in de Koets-o-theek aan de Kruisstraat. In het gedrang dat ont stond na de ontploffing van de bom raakten enkelen van de 600 bezoe kers van de discotheek licht ge wond. Volgens een woordvoerder van de Leidse brandweer is het een wonder dat er geen doden zijn ge vallen. "Er zijn vele voorbeelden waar mensen elkaar in dit soort ge vallen onder de voet lopen". De woordvoerder denkt dat de goede afloop te danken is aan het feit dat de Koets-o-theek over voldoende nooduitgangen beschikt. Eigenaar Kamphues van de Koets-o-theek noemt de uitspraak van de brandweer dat het een won der is dat er geen doden zijn geval len, onbegrijpelijk. Volgens Kamp hues heeft de rookboom juist aan getoond dat de Koets-o-theek goed is ingericht voor dit soort calami teiten. "Ik ken geen horecabedrijf in Leiden dat zo goed is beveiligd als de Koets-o-theek". De rookbom ontplofte om onge veer kwart over drie. Volgens de brandweer ging het om een zware bom, vermoedelijk één die was be stemd om in de scheepvaart als noodsignaal te dienen. De bom ver spreidde gedurende circa vier mi nuten een vette rook. De daders zijn niet aangehou den. Eigenaar Kamphues zegt dat de bom is aangestoken door vier bezoekers van de discotheek. Dit is geconstateerd door andere bezoe kers. In het gedrang raakten enkele mensen licht gewond. Zij werden ter plaatse door de Eerste Hulp Dienst behandeld. De discotheek werd voor de rest van de nacht ge sloten. Drie agenten licht gewond KATWIJK/HILLEGOM - In Kat wijk en Hillegom hebben zich tij dens de jaarwisseling ernstige ongeregeldheden voorgedaan. Het geweld richtte zich in de kustplaats met name op de poli tie, die op het kruispunt Hoor- neslaan/Biltlaan onder meer werd bestookt met vuurwerk- en gasbommen. Er raakten drie agenten licht gewond. Een automobilist die een vuur- werkbom onder zijn auto kreeg en vervolgens verhaal ging halen bij de daders, werd in elkaar ge slagen. De man moest worden overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. Ook in het Badcentrum in Kat wijk moest de politie optreden tegen groepen jongeren. Door agenten in ME-uitrusting wer den verschillende charges uitge voerd. Er werden vier aanhou dingen verricht. In Hillegom ontstond in de loop van de nacht een massale vechtpartij in en buiten het jon gerencentrum aan de Wee- resteinstraat. Omstreeks 05.00 uur raakten hier ongeveer 50 jon geren slaags. De politie van het bollendorp kreeg bij haar optre den assistentie van korpsen uit de omliggende gemeenten. Er werden hier eveneens vier aan houdingen verricht wegens openlijke geweldpleging en po ging tot doodslag. In de overige gemeenten in de omgeving van Leiden, Alphen aan den Rijn en de duin- en bol lenstreek is de jaarwisseling vrij rustig verlopen. De politie in Noordwijk spreekt zelfs over 'één van de rustigste nieuwjaars vieringen van de afgelopen ja- HILVERSUM (ANP) Min den Chemie heeft mogelijk begin 1987 kruit en munitie geleverd aan Iraq via het Griekse staatswapenbedrijf EBO. De VARA-televisie toonde gisteren documenten waaruit blijkt dat de Griekse regering aan EBO een staats garantie heeft afgegeven van 36 miljoen dollar voor de leve ring van kruit en munitie aan Iraq. Hiervan was 16 miljoen dol lar bestemd voor Muiden Chemie. Afgelopen woensdag nog werd Muiden Chemie door de rechtbank verant woordelijk gesteld voor de le vering van wapens aan de te genpartij Iran. De Griekse journalist Ma- vros van het blad El Efthere- typia benadrukte gisteren voorde tv dat Muiden Chemie kon weten dat de levering van kruit en munitie aan Grieken land niet bestemd was voor eigen gebruik, maar zou wor den doorgevoerd naar Iraq. Mavros: „Zelfs de laagste ambtenaren waren ervan op de hoogte. In enkele contrac- In tegenstelling tot de be palingen in de Nederlandse wetgeving, is het in Grieken land niet wettelijk verboden om aan Iraq te leveren. In Griekenland wordt momen teel onderzoek naar deze transactie gedaan in verband met mogelijke malversaties. Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van economische zaken verklaar de namens staatssecretaris Van Rooy dat het ministerie op de hoogte is van het Griekse onderzoek en dat een verzoek vanuit Griekenland om medewerking zeker zal worden gehonoreerd. Officier van justitie De Wit benadrukte in de reportage dat zowel Muiden Chemie als het ministerie van economi sche zaken de plicht hebben zich nadrukkelijk te verge wissen van de definitieve eindbestemming van wapen- export. Hij baseerde zich daarbij op de uitspraak van de rechter in de zaak tegen Mui den Chemie van afgelopen woensdag. Algemeen directeur De Vries van Muiden Chemie deelde in een reactie mee, niet op de hoogte te zijn van de levering via Griekenland aan Iraq. Door vakanties van de betreffende functionaris sen was hij ook niet in staat dit op korte termijn te veri fiëren, aldus De Vries. O n r IV \'C RIO DE JANEIRO (GPD/AP) - Zeker 80 mensen zijn verdronken, nadat tijdens oud en nieuw het ple zierjacht Bateau Mouche voor de kust van de Braziliaanse stad Rio de Janeiro is gezonken. Het jacht had zo'n 130 passagiers aan boord, die vanuit zee het vuurwerkspekta kel op de schilderachtige stranden van Rio hadden willen bewonde- Volgens geruchten zouden er 50 overlevenden uit de golven zijn ge red. Het precieze aantal blijft ech ter vaag, omdat slachtoffers tevens door te hulp schietende privévaar- tuigen werden opgepikt. Er werden boten, helikopters en kikvorsman nen ingezet om de stoffelijke over schotten van de rest van de passa giers te kunnen bergen. Politiewoordvoerders vertelden dat het plezieijacht overbelast was en kondigden juridische stappen tegen de eigenaren van het schip aan. Ook is er een onderzoek aan gekondigd naar het mogelijk om kopen van havenautoriteiten. Een uur voor de ramp werd het plezierjacht op zee aangehouden door de kustwacht. Het werd terug in de haven begeleid. Maar na een kort overleg van de kapitein met de dienstdoende havenmeester koos het schip opnieuw open zee. Een overlevende, de Braziliaan se zakenman Calo, bevestigde dat er een grijze patrouilleboot van de waterpolitie langszij was gekomen. De kapitein kreeg opdracht terug te varen. Vijf minuten later echter, voer de Bateau Mouche opnieuw uit, aldus dt zakenman. De kapi tein werd vandaag nog vermist. Andere overlevenden klaagden over het ontbreken van de red dingsvesten. Onder de slachtoffers bevinden zich verschillende toeristen uit Spanje, Portugal en Italië. Ook wa ren er verschillende vooraanstaan de Brazilianen aan boord. Onder hen de echtgenote van een vroege re minister van planning. Ook zij verdronk. LONDEN (Rtr/AP) - De Palestijnse leider Arafat heeft gezworen jacht te maken op de daders van de bom aanslag op het PanAm-vliegtuig dat in Schotland verongelukte. Dat hebben Britse kranten gisteren ge meld. Volgens de Sunday Tele graph is de PLO-leider van plan een onderzoek te houden onder Pa lestijnse splintergroepen die ervan worden verdacht de bom in het vliegtuig te hebben geplaatst. William Sessions, de directeur van de Amerikaanse federale re cherche FBI, heeft in Washington gezegd dat hij de hulp van Arafat by het opsporen van de daders graag zal aanvaarden. Hü verklaarde in verschillende televisie-interviews dat de PLO- leider beschikt over „een schat aan informatie", maar verzette zich te gen de belofte van Arafat om de da ders te doden. „Wij hopen dat deze lieden door rechtbanken zullen worden beoordeeld," zei hij. Sessions opperde dat eventuele contacten tussen de FBI en Arafat tot stand zouden kunnen worden gebracht door bemiddeling van het ministerie van buitenlandse zaken. Eerder deze maand voerde de Amerikaanse ambassadeur in Tu nis, Pelletreau, al verkennende be sprekingen met vooraanstaande le den van de PLO in het kader van de toenadering van de VS tot de PLO bij het zoeken naar een vredesrege ling voor het Midden-Oosten. De Sandinavische luchtvaart maatschappij SAS heeft interna tionaal de veiligheidsmaatregelen verscherpt in verband met een ter roristisch dreigement. De maat schappij ontving gistereneen waarschuwing van de Hongaarse politie, via het bureau Interpol in Parijs. Volgens het Svenska Dag- bladet in Stockholm was het drei gement afkomstig van een radikale Iraanse organisatie. Vlam in fonduepan: acht mensen dakloos HENGELO (GPD) - In Hengelo zijn op nieuwjaarsavond acht stu denten en verpleegsters dakloos geworden door een brand in hun appartementencomplex. Twee be woners (18 en 20 jaar) moesten met verschijnselen van rookvergifti ging naar het ziekenhuis worden gebracht. De brand brak uit in de gemeen schappelijke keuken. Een fondue pan met olie vatte vlam op een mo ment dat een meisje en haar twee bezoekers niet in de keuken waren. De vlammen verspreidden zich ra zendsnel en de etages waren in een mum van tijd gevuld met dikke rook. Het drietal kon het gebouw net op tijd verlaten. Meebieden op vee in VS per satelliet ZWOLLE (GPD) - Nederland se veehouders en fokvee-orga- nisaties kunnen 18 februari per satelliet meebieden op fokvee dat wordt geveild in de VS. Op de elektronische veiling in Dis- neyworld in Florida, worden naast 91 Amerikaanse ook 9 Ne derlandse topkoeien aangebo den. Via een groot scherm op de Flevohof in Dronten kunnen de dieren worden beoordeeld. Tussen zeven en negen uur worden ze per opbod verkocht en kunnen Nederlandse boeren via een directe satellietverbin ding meebieden. De veiling wordt georgani seerd door het Veeteeltkundig Ingenieursbureau, het Ameri kaanse fokbedrijf Lylehaven en het Agrarisch Dagblad. De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis thuis bezorgd! per maand* 24.45 per kwartaal 72.40 per halfjaar 144,80 per jaar 275.70 alleen via automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Naam: Opsturen naar: LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden Iets kouder Wolkenvelden, in de loop van de dag mogelijk ook opklaringen, droog. Mi nimumtemperatuur ongeveer 2 gra den. Middagtemperatuur rond 5 gra den. Geleidelijk tot matig toenemen de wind uit zuidelijke richtingen. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Overgang naar een iets wisselvalliger weertype met mogelijk wat regen en iets meer wind. In het algemeen weinig verandering in temperatuur. Dinsdag 3 januari n op: 08.48 uur. zon onder: 16.41 uur; tan op: 04.33 uur. maan onder: 12.43 LEIDEN - In veel winkelbedrijven werden vanochtend de prijzen aange past in verband met de gewijzigde btw per 1 januari. (toto anp) Voorwaardelijke celstraf voor directeur visafslag ARNHEM (ANP) - Het hof in Am- hem heeft vandaag de directeur van de gemeentelijke visafslag in Urk veroordeeld tot een voorwaar- delijke gevangenisstraf van twee weken en een geldboete van 10.000 gulden. Volgens het hof had de 61-jarige directeur de vangsten van de Urker vissers op naam laten stellen van een Westduits bedrijf. Daardoor vielen de vangsten niet onder de Nederlandse vangstquotaregeling. Vol| NOG EVEN GEDUID! AS. DONDERDAG BEGINT DE INTERNATIONALE MAGAZIJNVERKOOP INDEBLJENKORE 11.38 uur; laag water: DEN HAAG (ANP/GPD) De jaarwisseling is in ons land over het algemeen rustig verlo pen. De meeste ongeregeldheden deden zich voor in Den Haag. Ook Rotterdam beleefde een rommelige nacht. In totaal zijn ongeveer 100 aanhoudingen verricht wegens vernie ling, geweldpleging, brandstichting en plundering. Het brandwondencentrum in Bever wijk meldde deze jaarwisseling opvallend weinig patiënten te hebben behandeld met let sel door vuurwerk. De Haagse politie hield 47 rel schoppers aan. In totaal 21 perso nen werden licht gewond, onder wie een trampassagier toen op het Spui een vuurwerkbom in een tram werd gegooid. Rond midder nacht overleed een 29-jarige Hage naar door messteken. Maar de steekpartij was volgens de politie het gevolg van een persoonlijke ve te en had niets met de jaarwisseling te maken. De dader ontkwam maar de politie is op de hoogte van diens identiteit. De ME kwam eenmaal in actie toen de politie werd bekogeld met stenen. In Rotterdam gingen ruiten van veel politieauto's aan diggelen door stenen en flessen gooiende relschoppers. Een telefooncel werd opgeblazen door een vuur werkbom. Een 20-jarige Rotter dammer raakte gewond door een politiekogel. Het slachtoffer maak te deel uit van een groep van 40 per sonen die glaszetters lastig viel. Toen de politie te hulp schoot, viel de man de agenten aan. De Rotter damse politie arresteerde in totaal 25 personen. In de rest van het land deden zich weinig problemen voor. Alleen een inwoner van Groot-Ammers raakte ernstig gewond door een steekpar tij. Het slachtoffer kreeg het aan de stok met een groep jongeren over een afgebroken regenpijp.In Slag haren werden twee agenten aange vallen door 15 jongeren. Een agent raakte licht gewond toen hij een klap op zijn hoofd kreeg van een bierfles. Een 22-jarige inwoner van Braamt (Gelderland) overleed gis teren nadat hij levensgevaarlijk ge wond was geraakt toen zelfge maakt vuurwerk ontplofte. Hij wil de een melkbus gevuld met carbid laten ontploffen. Toen dat niet goed lukte probeerde hij het deksel vast te lassen. Tijdens het lassen explodeerde de melkbus en kreeg de man het deksel tegen zijn hoofd. Met speedboten werden gisteren ■de verdronken passagiers uit zee opgevist en aan de wal gebracht in Rio de Janeiro. Buitenlandse overtreders van snelheid ook hard aanpakken UTRECHT (ANP) - Buitenlanders die in Nederland een snelheids overtreding begaan kunnen straks worden aangepakt via de nieuwe wet administratieve afdoeningen. Deze wet biedt de politie de moge lijkheid een buitenlander na een overtreding aan te houden met het verzoek direct te betalen. Bij weigering kan de auto in be slag worden genomen. Nu houdt de politie wel buitenlanders aan, maar als de bestuurder weigert de boete te betalen, staat de politie machteloos. Dat zegt de Utrechtse officier van justitie mr. J. Spee. Hij heeft de regelingen in de Bondsrepubliek Duitsland en België erop nageke ken en geconstateerd dat daar al goede mogelijkheden bestaan om buitenlandse hardrijders aan te pakken. Hij vindt dat dit in Neder land ook moet gebeuren. De offi cier van justitie stuurt nu de West- duitse overtreders een in het Duits gestelde girokaart. Als de overtre ders ook niet reageren op dagvaar dingen komen ze in het opspo ringsregister terecht. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Winterpeen, zak ±1 kilo, en uien, 1 Q(T net 1 kilo, samen l.^J Slavinken, 100 f kiloi albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1