India rekent op verdrag met Pakistan WAT ZULLEN ZE WEER KNALLEN VANAVOND. Lijdensweg lijkt voor Joegoslavië nog lang PLO wijst vredesplan af Plan voor splitsing Eritrea iïZ&ctl Contra's bereid tot nieuw vredesoverleg VAKMANSCHAP IS MEESTERSCHAP ZATERDAG 31 DECEMBER 1988 PAGINA 5 Bhutto en Gandhi weer bijeen ISLAMABAD (Rtr/UPI) - Regeringsfunctionarissen van India hebben gisteren de verwachting uitgesproken dat de betrekkingen tussen India en het buurland Pakistan snel kunnen verbeteren. De Indische premier, R^jiv Gandhi, bevindt zich momenteel in de Pakistaanse hoofdstad Isla mabad waar hij enkele directe besprekingen zal voeren met zijn Pakistaanse ambtgenoot, Benazir Bhutto. De besprekingen vinden plaats in de inhoud van de besprekingen is de marge van de bijeenkomst van nog niets bekendgemaakt. Wel zou de SAARC, de Zuidaziatische As- "alles" bespreekbaar zijn, zo werd sociatie voor Regionale Samen- door woordvoerders meegedeeld. werking. De ontmoeting tussen de leiders van Pakistan en India, lan den die in de afgelopen 41 jaar drie oorlogen met elkaar hebben uitge vochten.. overvleugelen evenwel de bijeenkomst volkomen. Het optimisme van de Indische regeringsfunctionarissen wordt aan Pakistaanse zijde enigszins ge temperd. Volgens een naaste me dewerk -r van mevrouw Bhutto dient de nieuwe Pakistaanse eer- ste-minister rekening te houden met spanningen in haar land die kunnen ontstaan indien zij India al te enthousiast zou tegemoetko- Op het persoonlijke vlak schij nen de twee premiers, de 35-jarige Bhutto en de 44-jarige Gandhi, het in elk geval goed met elkaar te kun nen vinden. Dat bleek donderdag avond op een langdurig diner, waar behalve de twee bewindslieden al leen hun echtgenoten en de moe der van Benazir Bhutto aanwezig waren. De relatief jonge Bhutto en Gandhi hebben geen last van het postkoloniale trauma van Pakistan en India, de landen die in 1947 tege lijkertijd onafhankelijk werden van Groot-Brittannië. India hoopt dat een akkoord ge tekend kan worden over een we derzijds niet-aan vals verdrag voor nucleaire installaties. Pakistaanse functionarissen betwijfelen dit. Volgens een van hen zal de eerste ontmoeting geen belangrijke ak koorden opleveren. Gisteren hebben Gandhi en Bhutto twee uur lang onder vier Buitenland kort ogen met elkaar gesproken. Over BELGRADO - Het blijkt in Joe goslavië mogelijk elk politiek en economisch dieptepunt te over treffen door een volgende. Het af treden van premier Mikulic en zijn regering gisteren is voorlopig het laatste in een reeks waaraan geen einde lijkt te komen. Voor de eerste maal in de turbulente geschiedenis van het socialistische Joegoslavië gaf een regeringsleider er voortij dig de brui aan, maar sterk moet worden betwijfeld of deze opzien barende stap een heilzame werking zal hebben. door Hans Geleijnse De komende weken zal Joegosla vië het moeten doen met een rege ring die alleen op de winkel kan passen. Het staatspresidium (een collectief presidentschap, waarin de zes republieken en twee autono me provincies zijn vertegenwoor digd) moet zich nu beraden over een opvolger van Mikulic. De Socialistische Alliantie, een massa-organisatie van de partij, dient dan haar goedkeuring te hechten aan de keuze van het presi dium. De kandidaat-premier stelt vervolgens, uiteraard in consulta tie met de republieken, een rege ring samen, waarna het parlement het vertrouwen in de nieuwe ploeg i zijn leider dient uit te spreken. Deze procedure gaat minstens drie weken in beslag nemen. Het probleem is dat niemand in de Joegoslavische Bond van Com munisten erg happig is op het pre mierschap. Dat bleek al bij het aan treden van Mikulic in mei 1986. Ei genlijk was toen Servië aan de beurt, volgens het door wijlen maarschalk Tito ontworpen roula- tieschema. Maar de Bosniër Miku lic kreeg bij gebrek aan geschikte kandidaten het vertrouwen van het staatspresidium en vervolgens van Socialistische Alliantie en parle ment. De bedoeling is dat Servië vol gens het oude roulatieschema nu de premier levert. In Belgrado wordt gesproken over drie kandi daten: partijleider Slobodan Milo sevic, parlementspresident Jovic en de in de nationale politiek nau welijks geprofileerde ran Pjanic. Het is echter niet on waarschijnlijk dat het staatspresi dium Servië zal passeren, omdat zowel Milosevic als Jovic op grote weerstanden stuitten bij de andere republieken, in de eerste plaats Kroatië en Slovenië. Beiden gelden als Servische na tionalisten. En de beduchtheid in de andere republieken tegen voor al de volksmenner Milosevic, die de afgelopen maanden honderd duizenden demonstranten de straat op kreeg, is groot. Boven dien wordt het in de Joegoslavi sche hoofdstad onaannemelijk ge acht dat de in Servië immens popu laire Milosevic zijn politieke carriè re wil riskeren voor de schietschijf- positie van regeringsleider. Aangenomen wordt dat het staatspresidium met een compro miskandidaat uit de bus zal komen die ook voor Servië acceptabel kan zijn. In Belgrado circuleren de na men van de Sloveen Stefan Koro- sec, secretaris van het centraal co mité van de landelijke partij, en de Kroaat Markovic, een partij-routi nier die vrijwel alle leidende posi ties in Kroatië in handen heeft ge had. De directe aanleiding voor het vertrek van Mikulic was dat het parlement deze week weigerde de nieuwe begroting goed te keuren. Mikulic presenteerde een hervor mingsprogramma waarvan ver gaande bezuinigingen op de over heidsuitgaven een van de voor naamste pijlers was. Mikulic moest wel, omdat het Internationaal Mo netair Fonds deze zomer het schrappen van overheidssubsi dies, die het bedrijfsleven op de been en de prijzen kunstmatig laag moeten houden, als voorwaarde stelde voor verdere financiële hulp aan Joegoslavië. Mikulic heeft de afgelopen twee jaar tevergeefs geprobeerd het cen trale gezag te versterken. Egoïsme en nationalisme tellen meer dan het belang van de federatie als ge heel, betoogde hij. Dat mag waar zijn, de andere kant van de medaille is dat onder zijn regering de inflatie explodeer de van 90 naar 250 procent, de werkloosheid opliep tot 1,6 miljoen mensen (bijna 20 procent van de beroepsbevolking) en de buiten landse schuld steeg tot bijna 50 miljard gulden. Mikulic verdedigde zich gisteren met.het argument dat zijn regering minstens 19 hervormingswetten heeft voorgesteld, maar dat slechts enkele ervan zijn aangenomen. Het zijn veranderingen die neerkomen op versterking van de centrale overheid en waartegen vooral de republieken Slovenië en Kroatië zich t Zolang dit politieke kernpro bleem niet is opgelost, is het einde van de Joegoslavische lijdensweg niet in zicht. De nieuwe regerings leider krijgt te maken met dezelfde problemen als zijn voorganger en bovenal met stijgende sociale on vrede, die het afgelopen jaar al zorgde voor een record-aantal sta kingen. Israëlische leger doodt Palestijnen in Gaza-strook Benazir Bhutto (midden) en haar Indiase ambtgenoot Rajiv Gandhi (rechts) daziatische leiders even pauze tijdens de besprekingen van de Zuidaziatische Associatie voor Regionale Samen werking, die tot nu toe geheel worden overvleugeld door de toenadering tussen beide bewindslieden. (foto api Etiopische regering wil einde maken aan burgeroorlog ADDIS ABEBA (Rtr) - De regering van Etiopië bestudeert een plan om een einde te maken aan de bur geroorlog in Eritrea door de noor delijke provincie op te delen in twee autonome regio's. Dit heeft de Etiopische president, Haile Ma- riam Mengistu, gisteren bekendge maakt. Mengistu ontving donder dag in aanwezigheid van journalis- petitie van een delegatie Amnestie (1) De autoriteiten op Sri Lanka zullen *en - - maandag ter gelegenheid van de voormalige Eritrese opstandelin- installatie van president Ranasing- 5™" he Premadasa 600 gevangenen vrij- laten. De amnestie geldt voor 'klei ne' criminelen. Terdoodveroor- deelden zien hun straf omgezet in levenslange gevangenisstraf. Amnestie (2) de Rode Zee op te delen in een autonoom gebied voor de is lamitische bevolking op de laag vlaktes en een voor de christenen in de hooglanden. De woordvoerder van de delega tie, Mohamed Ahmed, zei De presidentiële raad in Hongarije Mengistu dat het na 28 jaar gewa- heeft 120 mensen die in de gevan- Pende 0d wordt dat recht genis zitten wegens hun aandeel inen gelijkheid zegevieren Hu voegde daar aan toe dat zijn bewe- Ri HP ging de roep om vrede heeft aan- justitie vaard- "Er is geen andere mogelijk- bestude- om de broedertwist in Eritrea i ha op te lossen". Volgens Mohamed wordt zijn petitie gesteund door de 750.000 Eritrese laaglanders die zijn gevlucht naar Sudan, Saudia- rabië, Europa en de Verenigde Sta ten, maar die naar huis willen te rugkeren. De voormalige opstandelingen zeiden dat zij vertegenwoordigers, waren van het Eritrese Bevrij dingsfront (ELF). Het ELF was I ooit de belangrijkste verzetsbewe ging in het land, maar raakte ver deeld en verdween eind jaren '70 als militaire macht. De enige op- standelingengroepring die nog al tijd strijdt tegen de regering is het Eritrese Volksbevrijdingsfront (EPLF), waarin het ELF en andere verzetsgroeperingen zyn opge gaan. Het EPLF, dat het noordelij ke en westelijke gedeelte van Eritrea in handen heeft, stelde eer der dit jaar voor een referendum te houden over de toekomst van de provincie. Volgens de verzetsbeweging moet dit plebisciet onder interna tionaal toezicht komen staan en zou de bevolking daarin moeten uitspreken of Eritrea een onafhan kelijke staat dient te worden, een autonome regio die verbonden met Etiopië, of van dat land. Het ongeveer drie miljoen inwo ners tellende Eritrea was sinds 1890 een provincie van Italië, maar werd tijdens de Tweede Wereld oorlog bezet door Groot-Brittan nië. In 1952 werd het land door een JERUZALEM (Rtr/AFP) - In de door Israël bezette Gazastrook zijn gisteren drie Palestijnen gedood, zo hebben militaire zegslieden ver klaard. In de Westelijke Jordaanoe- ver moesten alle scholen hun deu ren sluiten na nieuwe rellen. De sluiting van de scholen is ook be doeld als voorzorgsmaatregel voor aanstaande zondag, wanneer de Palestijnen de eerste gewapende actie van de Yasir Arafats 'Al-Fa- tah' tegen Israël in 1964 herdenken. Volgens het leger schoten Israë lische militairen gisteren één Pa lestijnse betoger dood bij botsin gen met betogers in de Gazastrook. De twee andere slachtoffers vielen bij een zoekactie van het leger in de wijk Zeitoun in Gaza. Volgens een legerwoordvoerder openden Israë lische militairen het vuur op een auto met drie Palestijnen, toen zij geen gehoor gaven aan een bevel om te stoppen. Twee van hen wer den gedood, de derde werd gear resteerd. Het leger kondigde een uitgaans verbod af in verscheidene vluchte lingenkampen in de Gazastrook en arresteerde een aantal mensen bij de Verenigde Naties het uitkammen van de wijk rond Palestijnse opstand tegen Israël. Ook de gevangen Palestijnse na tionalist Faisal Husseini sprak zich voor een een bestand uit in een ge sprek met Israëlische parlementa riërs. Het voorstel van Freij, dat via president Nicolae Ceausescu van Roemenië aan de PLO werd over gebracht, werd echter onmiddel lijk van de hand gewezen door twee pro-Syrische Palestijnse groeperingen. De Israëlische premier, Yitzhak Shamir, zei dat de regering moge lijk bereid is vervroegde gemeente raadsverkiezingen ih de bezette ge bieden uit te schrijven, maar dan moet er eerst een einde komen aan de Palestijnse opstand. Ook een woordvoerder van de PLO, Jamil Hilal, sprak zich giste ren in Tunis uit tegen een bestand met Israël. Volgens Hilal, die hoofd is van het PLO-kantoor in Tunis, steunen alleen een paar conserva tieven het idee van een bestand. "Niemand in het uitvoerend comi té van de PLO of in een van de or ganisaties zal een bestand aanvaar den. Het is een door Israël geïnspi reerd idee", zei hij. in een federatie verbonden met het Shifa-ziekenhuis Etiopië, dat het in 1962 annexeer- Palestijnse leiders de. In 1961 was in Eritrea een af scheidingsoorlog uitgebroken, die in eerste instantie werd gesteund door de Arabische wereld en later ook door de communistische lan den die tegen de pro-Amerikaanse regering van de Etiopische keizer integraal deel Haile Selassie waren. De communistische steun voor een onafhankelijk Eritrea nam ech ter weer af nadat Haile Selassie in 1974 werd afgezet door links geori ënteerde militairen en Etiopië be vriend raakte met de Sovjetunie en Cuba. Gaza. de bezette gebieden spelen met de gedachte een bestand af te kondigen in de al een jaar durende opstand tegen Is raël. De Palestijnse burgemeester van Bethlehem, Elias Freij, zei dat hij de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie PLO had voorgesteld een bestand onder toezicht van de Ver enigde Naties in acht te nemen om vredesbesprekingen en gemeente raadsverkiezingen mogelijk te ma ken. In ruil voor het bestand zou Is raël alle Palestijnse gevangenen moeten vrijlaten. Volgens Israëli sche cijfers zitten zo'n 5.000 Pales tijnen vast voor hun aandeel in de MANAGUA (AP) - Leiders van de Contra-rebellen hebben aangebo den de vredesonderhandelingen met de Nicaraguaanse regering te hervatten, en wel op 25 januari in Washington in het hoofdkwartier van de Organisatie van Amerikaan se Staten (OAS). Aristides San chez, lid van het directoraat van het Nicaraguaans Verzet, de politieke arm van de Contra's, zei dat de re bellen bereid zijn het vredesover leg met de Sandinistische regering te hervatten. Hij voegde daar aan toe dat de Contra's de strijd op nieuw zullen aanbinden als er geen vredesakkoord uit de bus komt. Vooralsnog heeft de regering in Managua nog niet gereageerd op de verklaring van Sanchez. Op 27 december liet minister van defen sie Humberto Ortega al weten dat zijn regering bereid is de onder handelingen met de rebellen te hervatten. In juni van dit jaar lie pen de onderhandelingen tussen beide partijen vast. Het overleg vond destijds plaats in de Nicara guaanse grensstad Sapoa nadat het in maart een tijdelijk bestand had opgeleverd dat sindsdien steeds is verlengd. Pogingen om de ge sprekken in september voort te ze- ten in Guatemala liepen op niets uit. Sanchez zei dat de rebellen een kopie van hun vredesvoorstellen op 3 januari zullen doen toekomen aan de Middenamerikaanse presi denten. ADVERTENTIE de opstand tegen het tisch bewind in 1956 amnestie leend. Het ministerie kwam tot dit voorstel ring van de dossiers van 174 ver oordeelden. Zij die ter dood zijn veroordeeld en anderen zich aan zware misdaden hebben schuldig gemaakt profiteren niet van de gra tieverlening. Polisario Het bevrijdingsfront Polisario, dat sedert 1976 tegen Marokko strijdt voor onafhankelijkheid van de Westelijke Sahara, heeft een be stand afgekondigd i in afwachting van besprekingen met de Marok kaanse koning Hassan. Het Polisa rio heeft een maand geleden beslo ten alle gevechtshandelingen te gen het Marokkaanse leger op te schorten. De Westelijke Sahara is een voormalige Spaanse kolonie niteit opeist. Marcos ziek Oud-president Ferdinand Marcos van de Filipijnen is opnieuw in het ziekenhuis opgenomen, de tweede keer binnen drie weken. Volgens een woordvoerster van het desbe treffende ziekenhuis in Honolulu lijdt Marcos aan stagnatie van de bloedsomloop of longontsteking. De lijfarts van Marcos heeft gezegd nog niet te weten of diens toestand ernstig is. Protest In Stuttgart is gistermiddag gede monstreerd tegen de ingebruikna me van de tweede reactor van het atoomcomplex in Neckarwest- heim#in de deelstaat Baden-Würt- temberg. Groenen-parlementslid temVgrt^ênTSgawa"'onver' Christine Muscheler-Frohne standig- geweest te zijn. De voor noemde het verstrekken van een zyn ontsiag ais "Mr. Clean" bekend vergunning voor de 1.300 mega- staande Hasegawa was dinsdag sa- watt-reactor een slag m het ge- men met veertien andere ministers zicht van de meerderheid van de benoemd. De ingrijpende kabi- bevo king die van de kernenergie netswijziging was bedoeld om de a* Wl1 controverse te sussen die in Japan A urdhpvinw is ontstaan rond het aandelen- t m t schandaal van de firma Recruit In de provinciehoofdstad Jayapura Cosmos. op Irian Jaya is gisteren een aard- Dit schandaal kostte Hasegawa beving gevoeld die volgens eerste evenwel al na vier dagen zijn post. metingen een kracht had van 5,7 op Hij gaf donderdag toe dat de poli- de schaal van Richter. Volgens het tieke organisatie rond zijn persoon Indonesische persbureau Antara circa 100.000 gulden heeft ontvan- raakten sommige inwoners in pa- gen van de Recruit Company, een 1 Si? j dochtermaatschappij van Recruit Cosmos. Japan benoemt opnieuw minister van justitie TOKYO (Rtr) - In Japan is gisteren voor de tweede keer binnen een week een nieuwe minister van jus titie benoemd. Als vervanger voor de in opspraak geraakte Takashi Hasegawa is de 78-jarige Masami Takatsuji aangewezen, een voor malig lid van het Opperste Ge rechtshof en een vroegere kabi netschef. Tegenover verslaggevers Eens per jaar, op oudejaarsavond, komen twee van onze mooiste gebruiken samen: buiten een daverend vuurwerk en binnen een paar knal lende beugels van Grolsch. Vanavond zal het niet anders zijn. Want bij zo'n traditioneel feest als Oud en Nieuw hoort nu eenmaal ook het bier van Grolsch, dat al meer dan 300jaar op natuurlijke en ambachte lijke wijze wordt gebrouwen. Dus als u straks een serie knallen hoort die u niet zo gauw kunt thuisbrengen... proost!

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5