Zijn de dagen van de cd geteld? OS/2: doorbraak in personal computing Kolossale omzetten alom, maar de muziekchip is al in aantocht ZATERDAG 31 DECEMBER 1988 OUDEJAARSBIJLAGE LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD PAGINA 37 De compact disc is hard op weg een verkoopsucces zonder weerga te worden. De wereldhandel is dit jaar goed voor een omzet van maar liefst 14 miljard gulden. Maar de audio- laboratoria hebben alweer een opvolger voor de cd op het oog en in ontwikkeling: de muziekchip. Niemand in hifi-land wil in deze nog prille ontwikkelingsfase het achterste van de tong laten zien. Maar vast staat dit: de muziekchip, de verwachte opvolger van de cd, zal noch rond van vorm noch draaibaar worden, maar het uiterlijk hebben van een simpel en handig (geheugen)pakketje, mede geschikt voor de walkman. door Joop Spanjersberg "Iedereen houdt'tot dusver angst vallig zijn mond over de chip", be aamt Cor Bos, persvoorlichter van Nederlands enige cd-fabriek Dureco te Weesp. "Want in de commercie wordt gedacht: laat de mensen nog maar even cd's kopen. Maar de chip is op het gebied van de digitalisering natuurlijk de logische opvolger van de cd". Inhakend op die uitlating zegt ir. C. Coenraads, algemeen manager van Phi lips Dupont Optical (PDO) in Nieuwe- gein (met vier in het buitensland geves tigde compact disc-fabrieken): "Er wordt inderdaad met de chip als geluids drager geëxperimenteerd. Maar met de huidige kennis van zaken zou dat een gi gantische chip moeten worden. Dat is onhanteerbaar. Daarom denk ik, eerlijk gezegd, dat ik mijn pensioen wel haal met de cd". In het heersende klimaat van voorzich tigheid vormt ir. P! Rook, manager kwa liteitsbeheersing bij het aan Philips- /Eindhoven gelieerde PDO, al geen uit zondering. Rook weet ook dat de audio- laboratoria met de chip in de slag zijn. Maar technisch wacht er nog een lange weg. "Voordat zo'n chip hanteerbaar en betaalbaar is zijn we zeker 20 jaar ver der", voorspelt hij. "Hoewel, de techniek neemt zulke grote stappen dat vijftien jaar of minder ook denkbaar is". Geen vraag Als we hem enkele dagen later nogmaals raadplegen, lijkt^ het ijs gebroken en wijdt hij zonder aanmoediging uit. "De haalbaarheid v!an de chip in onze bran che is feitelijk geen vraag meer", licht hij gewillig toe. "Het samplen van muziek gebeurt al met chips, zoals voor herken ningstunes van radio- en tv-program- ma's. Die tunes duren hooguit acht se conden, een vol uur muziek is nog onmo gelijk. Je kunt zeggen dat de geheugen capaciteit van de chip per jaar verdub belt. De rest kun je-dan uitrekenen. Maar dat de chip daadwerkelijk de nieuwe ge luidsdrager wordt staat voor mij nog al lerminst vast". Veel ingewijden in de hi fi-branche be groeten de jongste ontwikkelingen ove rigens met enthousiasme, maar hier en daar pakken zich ook donkere wolken samen. In het bijzonder de marketing deskundigen voelen zich in het nauw ge dreven door de 'dreiging' van de muziek chip. "Publicitair zijn we nog volop in de greep van de cd", verkondigen ze half- verongelijkt. "Ten opzichte van de lp was het al een hele omschakeling. Wij, en het grote publiek, worden echt gek als de chip er nu ook nog eens overheen komt", aldus een reclameman. Maar tegelijkertijd wordt de onmis kenbare succesgang van de cd aangegre pen voor het ventileren van uitgebreide loftuitingen. De cd-sneltrein valt. niet meer te stoppen. In de PDO-fabrieken in Hannover (Wetsduitsland), Louviers vindingen worden gedeeld door een achttal willekeurig gekozen collega-win keliers. Bij groothandelaar Boudisque-Re- cords in Amsterdam legt medewerkster Eleanore Hamaker de vinger op de onte genzeggelijk zwakke stee van de cd-suc- cesstory: goedkope aanbiedingen, voor al aan te treffen op markten als de hoofd stedelijke Albert Cuyp, die nauwelijks voldoen aan minimale kwaliteitseisen maar die het publiek niet echt afschrik ken. Hamaker: "In België, Duitsland, Oostenrijk en Scandinavië sterft het van de fabriekjes die directe kopieën van el pees als cd op de markt brengen. Die zijn dan te koop voor f 14,95 of zelfs f 9,95. Óp sommige cd's kun je de spetters van de elpee nog horen. In het buitenland is dan ook nergens controle op. In Nederland maakt de Stemra/Buma door heel actief optreden al die praktijken onmogelijk". Jeroen Huiskamp van IT-Records laat ondanks de bemoedigende ervaringen ook wat onvriendelijkheden de vrije loop. Bij de introductiefase, vertelt hij, werd van de toren geroepen dat de cd zo slijtvast was dat het schijfje ongestraft als bierviltje kon fungeren. Fabeltjes dus, zoveel is inmiddels wel duidelijk. Op grond van de alledaagse praktijk is de cd absoluut gevoeliger dan een lp, po neert hij. Zo loopt een grammofoonnaald vaak achteloos over een stofje heen maar hapert de optische leeskop van de cd- speler bij een dergelijke hindernis. En hij kan zo nog wel even doorgaan. Te gemakkelijk Geconfronteerd met Huiskamps gemop per maakt PDO-er Rook er geen enkel geheim van dat marketingmensen in de aanloopfase over de schreef zijn gegaan en "te gemakkelijke kreten" over de cd hebben losgelaten. Het verhaal van het bierviltje gaat niet op, erkent hij, net zo min als de slogans dat je een cd met een volle vinger of vette vingers kunt beet pakken. Of er jam op kunt morsen. Rook: "Als je het netjes schoonveegt heb je ner gens last meer van, maar toch waren die reclamekreten volksverlakkerij. En bo vendien: op zo'n manier voed je het pu bliek niet op". Dus de cd is gevoeliger dan een elpee? Rook: "Ik zal het niet beamen. Ik heb in de huiselijke kring wel eens een aardig experimentje gedaan. Als je een stukje tape van een millimeter afknipt en dwars over de cd plakt, blijft ie spelen. Zelfs van een krasje dat niet in de langsrich- ting loopt heb je geen last. De correctie- codes kunnen zoiets aan. Maar als er wer kelijk iets ongerechtigds in de langsrich- ting ligt Is er inderdaad niets meer nodig om de cd-speler te laten ontsporen. Dat is juist". Hoe staat PDO tegenover de gouden cd die door de Amerikaanse platenmaat schappij Mobile Fidelity wordt aangebo den voor twee tot drie keer de normale prijs. Goud in plaats van het kwetsbare aluminium? Rook: "Goud is resistenter dan aluminium. Houdt het langer uit. Maar los van het feit dat het duurder is, is de reflectiegraad 95 percent terwijl het- lasersysteem maar 70 percent weerkaat-! sing vraagt. Aluminium komt daar met 85 percent gewoon dichter bij". Wat is zijn reactie op de onderzoeken die zijn uitgevoerd naar de roestbesten- digheid van aluminium-cd's? Rook: "Ik. wil daarover graag enkele opmerkingen maken. Ten eerste is er geen bewezen re-^ latie tussen welke test dan ook en de le vensduur van cd's. En twee: als de com-' ponenten van de plaat en de processtap-.' pen niet zorgvuldig op elkaar zijn afge-] stemd, dan is dat de limitering". Vervuild "Overigens, wat de cd naar mijn smaak' echt bedreigt is de zorgeloze behande-: ling door de klant of de dealer. Als je ziet* wat er retour komt, dan weet je: zo kan^ het bij ons niet zijn weggegaan. En dat' weet ik net zo zeker als mijn eigen naam,' die schrijf ik ook niet verkeerd". "Laat ik er dit aan toevoegen. Als je: kijkt naar het beroerdste van het retour-» gestuurde, dan is het overgrote deel ver-J vuild. De rest is terecht teruggegeven.» Een smerig label, stukjes uit de rand. Er* kan na onze scannercontrole in de fa-; briek nog zoveel gebeuren. Gebroken^ doosjes by de transporteur, van alles". Wat kan er, zonder moedwil of boze op zet, allemaal thuis misgaan met de cd? "De afspeler kan inderdaad een factor zijn. Als die 70 graden of warmer is kan^. het fout lopen. Maar dan moet je een cd. wel tien keer achter elkaar laten spelen. Het komt voor dat een cd bewaard wordt* in een donker auto-dashboard en achter* een niet-gekleurde ruit. Kom je dan met* zo'n auto in Zuid-Spanje, dan kan de bin-* nentemperatuur zomaar boven de 100 graden uitkomen. In zo'n geval steek ik m'n handen er niet voor in het vuur. Trouwens, als je de cd als voetenveeg ge bruikt of er boter op smeert, houdt het ook op". Hoe beoordeelt hij de cd-piraterij, min - of meer obscure fabriekjes dje bedenke lijke kwaliteit leveren. Vormt die de eni ge bedreiging voor de enorme populari teit van de cd? Rook: "Nee, ik geloof niet' dat het een echte bedreiging is. Ik zie na tuurlijk liever dat alle producenten even goed zijn, daar varen klant en fabrikant allemaal wel bij. En wat betreft de be dreiging ik denk dat die verhalen over roestvorming enkele jaren geleden uiter mate vervelend zouden zijn geweest voor de acceptatie van het medium com-, pact disc. Beslist". Hanteerbaar Tot slot. In hoeverre zal de chip de cd in.' kwaliteit kunnen voorbijstreven? Rook:- "De geluidskwaliteit van de chip zal in ieder geval hetzelfde zijn als die van de cd. Geen verdere verbetering op dat punt. Je moet het meer zoeken in de han teerbaarheid. Als het een chip in kaart vorm wordt, zal dat vreselijk handig zijn. Ik denk daarbij vooral aan de eenvoud, van de afspeler en mede de schokbesten- digheid". Volop cd's en steeds kleinere afspel ziekchip. (Frankrijk), Blackburn (Engeland) en Kings Mountain (VS) worden de alumi- nium-schijfjes momenteel in continu dienst geproduceerd. En Dureco in Weesp moest voor de feestdagen ook alle zeilen bijzetten. Cor Bos: "De industrie zit. in feite nog lang niet op de chip te wachten. Zeker niet nu de cd explosief aan het groeien is". Levensduur Nu het gonst van de onderzoeksactivitei ten rondom de chip lijken de audiofabri- kanten even verlost van een nogal knel lend probleem, de groeiende kritiek op de levensduur van de cd. 'Met twee vin gers in de lucht' zweren Philips en Sony dat hun digitale geluidsdragers een le venlang meegaan, maar in de vakpers circuleren hardnekkig verhalen over roestende cd's. In navolging van de En gelse krant The Guardian meldde het ge zaghebbende Amerikaanse wetenschap pelijke tijdschrift The New Scientist on langs dat bij versnelde veroude- ringsproeven de fouten op sommige mu- ziekschijfjes waren toegenomen met fac tor 1000. Een cd-speler kon er in veel ge vallen geen wijs meer uit. De proeven waren uitgevoerd in zg. klimaatkamers, onder extreme' omstan- s, maar de toekomst heet stellig mu- digheden dus. Eerst waren de cd's bij een luchtvochtigheid van 95 percent twee uur blootgesteld aan een temperatuur van 65 graden, daarna twaalf uur aan 40 graden. Hierna volgde de 'Siberische winter', de thermostaat ging op dertig graden onder nul. Het hele proces werd vervolgens dertig keer herhaald en de uitkomst per computer gecontroleerd. Wat bleek? De informatie op de mee- geteste gouden cd's hield zich uitste kend, de alom verkrijgbare aluminium- cd zag er in sommige gevallen beroerd uit.. Westduitsé hobbybladen, gealar meerd door het zorgwekkende nieuws, voerden eigen tests uit en konden niets anders dan de aantijgingen aan het adres van de aluminium-cd onderschrijven. In allerijl kwam de voorlichting aan de lezers op gang en de beschuldigende vin ger wees nagenoeg steeds in één rich ting: de kleine, minder betrouwbare cd- fabriekjes. Die hebben, werd met de hand op de onderzoeksresultaten geop perd, het zeer gevoelige fabricageproces niet voldoende onder de knie en richten het oog liever op de eigen portemonnee dan op de potentiële kopers. Kortom: ge brek aan kwaliteit door ondeskundig heid en grote leveringsdruk. De bijgevoegde lijst met klachten over de cd biedt een staalkaart van onvolko- menheden. Ondeugdelijke inkt van het label kan na verloop van tijd de bescher mende laklaag aantasten waardoor de onderliggende aluminiumlaag oxideert; de lak is soms pover van kwaliteit, met dezelfde consequenties voor het alumi nium; en bij te snelle afkoeling van de basispersing van polycarbonaat vertoont het oppervlak na enige tijd een boel barstjes. In alle gevallen worden de fouten pas merkbaar als ze een bepaalde grens over schrijden. Op dat moment volgt een plot selinge overgang van perfect geluid naar geen geluid of herhaling van een deel van het geluid, schrijft het Nederlandse po- pulair-wetenschappelijke maandblad Kijk in het novembernummer. Anderzijds worden de cd-kopers even min vrijgepleit van blaam. De cd's, wij zen onderzoeken uit, worden soms be waard op een te warme plaats, achter een raam of in de auto. Tegelijkertijd kan een warm lopende cd-speler ook funest zijn voor de geluidsdrager. Bonafide cd-fabrikanten als PDO en het kleinere Dureco tonen zich aller minst uit het veld geslagen door de re cente stroom van kritiek, en erkennen de missers die her en der worden gemaakt vóór alles het gevolg van dilettantisme en gebrek aan expertise. PDO-functiona- ris Rook voelt er zich hoegenaamd niet door aangesproken en zegt onverstoor baar: "Lees de kleine lettertjes in het in- legboekje bij onze cd's maar eens. Wacht, ik pak het er even bij. Er staat if you follow our suggestions, the compact disc will provide a lifetime of pure listening enjoyment. Ik zeg u: er zijn kapitalen ge ïnvesteerd om zo'n statement te kunnen maken". Zwakke stee Een bewering waarop, te oordelen naar de reacties van de Nederlandse platen- handel, vooralsnog weinig valt af te din gen. "Nog niet één klacht over roestvor ming of zoiets. En we verkopen de cd's al vier jaar", meldt medewerker Jeroen Huiskamp van IT-Records aan de Rot terdamse Oude Binnenweg, wiens be- IBM Nederland wil er geen misverstand over laten bestaan: ook in 1989 zal de firma opereren als marktleider op het gebied van personal computers. Die voorsprong wil men behouden en uitbouwen. Sleutelwoord daarbij is OS/2, het Operating System van de toekomst. OS/2 is nu beschikbaar en daarmee gaat voor de bezitters van IBM-computers in de Personal System/2-reeks vanaf model 50 een nieuwe wereld open. door Hugo van der Heem IBM claimt op twee gebieden een voor sprong te hebben op alle andere soft- en hardware ontwikkelaars. Zelfs op 's we relds grootste sofwarebureau Microsoft. Weliswaar is de standaard rond Opera ting System 2 (kortweg OS/2) samen met hen ontwikkeld, maar de computerfabri kant heeft nu tevens OS/2 Extended Edi tion uitgebracht die aanzienlijk meer functies in zich bergt. Op hardwaregebied brengt men in de meest geavanceerde personal-computer- modellen de zogeheten Micro Channel Architecture (MCA) aan. Deze 'bus', de inwendige structuur van de PC, is aan hevige kritiek van andere PC-makers on derhevig. Men vindt dat IBM met deze Micro Channel Architecture breekt met alle tradities. Voorstellen om een andere 'busstructuur' te formuleren zijn uitge mond in het zogenoeipde EISA-overleg, waaraan vele PC-makers deelnemen. Hun grootste bezwaar: bestaande in steekkaarten passen niet meer. Nochtans hecht IBM sterk aan de nieu we MCA-structuur. Een woordvoerder beweert dat vasthouden, aan de bestaan de interne Structuur grote nadelen met zich brengt. Nieuwe, geavanceerde PC's kunnen dan niet ten volle worden benut. Een definitieve specificatie van de EISA- bus is er bovendien nog niet. Inmiddels heeft IBM wel al 2,5 miljoen PS/2-com- puters gebouwd, waarvan wereldwijd 50 procent is uitgerust met de nieuwe struc tuur. Fabrikanten van insteekkaarten houden er al rekening mee en hebben reeds nieuwe produkten op de 'norm' ge baseerd. "Het is per se niet zo", zegt Marius Vis van IBM, "dat wij een nieuwe norm wil len doordrukken. Wat de standaard wordt moeten de eindgebruikers maar uitmaken. Ik wil ook niets ten nadele van het 'clonendom' zeggen, maar als wij ons ■steeds aan bestaande standaarden zou den conformereren zijn we niet meer ver nieuwend bezig". Vis geeft toe dat er fond OS/2 en MCA een (te) lange tijd was verlopen tussen de aankondiging en de uiteindelijke be schikbaarheid. IBM heeft evenwel de voorgenomen introductie-data gehaald. Veel gebruikers die zich hebben afge vraagd of OS/2 en dergelijke wel waar maken wat men ervan beweert, zullen in 1989 overtuigd worden. "Ik schat dat er in 1989 een doorbraak zal komen. Het wordt het jaar van de algemene accepta tie van OS/2, ook al zal de ontwikkeling van het nu gebruikelijke Disk Operating System (DOS) niet worden stopgezet". Een DOS-versie 4.0 staat op stapel. Het Operating System/2 in de standaard editie (ook verkrijgbaar van Microsoft) benut de capaciteiten van de nieuwe 80286- en 80386-processoren (centrale be sturingschips van de PC) ten volle. On der OS/2 kunnen personal computers meer taken tegelijk uitvoeren (multi tasking) en voor meer gebruikers tege lijk werkzaam zijn (multi-user). Het Ope rating System kan zonder problemen of Het nieuwe pakket OS/2 in standaard of extended edition betekent een doorbraak in computing omdat veel grotere geheugens en mogelijkheden kunnen worden gebruikt. moeilijke trucs een werkgeheugen met ruimte voor 16 miljoen tekens (16 Mb) aanspreken. Het vereist een PS/2 PC vanaf model 50 of een AT-computer. Er is ook een Presentation Manager beschik baar. Het Operating System/2 Extended Version 1.1 kan men eveneens koppelen met de Presentation Manager. In deze manager zijn faciliteiten opgenomen die het werken met OS/2 makkelijker maken door middel van windows (vensters) en allerhande uitgebreide grafische func ties, meer dan in de standaard versie mo gelijk zijn. Binnen de 'extended edition' kan men tevens beschikken over de Communications Manager. Daarmee is het mogelijk om over een verscheiden heid aan verbindingen en protocollen te beschikken. Beschikbaar zijn voorzie ningen en emulatie-functies voor be standsoverdracht en een keus uit ver schillende programmeringsinterfaces Ook heeft men binnen de OS/2 Ex tended Edition de beschikking over een geïntegreerde, krachtige database. Het is een relationele database volgens IBM- model, zoals die ook op grotere compu ters voorkomt, bijvoorbeeld IBM Data base 2 en SQL/DS. Daardoor ontstaat een grote uniformiteit tussen de op de 'personal' toegepaste database en die da tabases die draaien op de industriële mainframes (grote computers). Aanvullend op de database-manage- mentsfuncties zijn voorzieningen be schikbaar voor het genereren van eigen toepassingen, menu's, scherm-indelin- gen, procedures en rapporten of over zichten. Bovendien zijn er functies voor het eenvoudig overnemen van informa tie uit andere toepassingen. Verder zijn vele voorzieningen ingebouwd voor de bescherming en het handhaven van inte griteit van de opgeslagen informatie. Met de Structured Query Language (SQL) kan men deze database geheel naar zijn hand zetten. Kent men deze taal niet, dan valt het programma vanzelf terug op tus- senmenu's en standaard procedures. Met de OS/2 en PS/2 lyn zet IBM een belangrijke stap naar de toekomst. In het verleden zijn steeds de stoutste verwach tingen wat betreft geheugengebruik en processorsnelheid overtroffen. De 64 K- geheugens en de achtbits-processor en het CP/M-systeem hebben zich lang staande gehouden. Toen het zestienbits- computerhart werd gecombineerd met een maximaal werkgeheugen van 640 K wist niemand aanvankelijk nog hoe men die geheugenruimte in hemelsnaam zou moeten benutten. Dat is achterhaald: Desk Top Publishing bijvoorbeeld vergt nu al vaak een groter geheugen dan on der de gebruikelijke DOS beschikbaar Onder OS/2 programmatuur en met de nieuwe processors en architecturen kan de gebruiker weer jarenlang vooruit. Niet alleen is een 16 Mb werkgeheugen beschikbaar, ook het feit dat meer taken tegelijk kunnen worden uitgevoerd is van groot belang. Meer gebruikers kun nen op een PC worden toegelaten, en een harde schijf van meer dan 32 Mb is in z'n geheel aanspreekbaar zonder te worden opgedeeld. De cd wordt sinds de uitvinding van de fonograaf (1877), de grammofoon (1887), ste reo (1957) en quadro (begin jaren zeventig) beschouwd als de eerste echte vernieu wing op audiogebicd sedert een eeuw. Bij het persen van het cd-schijfje (op poly carbonaat) wordt de muziek digitaal opgeslagen. Dat wil zeggen in een binaire co de, bestaande uit enen en nullen. De informatie is vastgelegd in miljoenen microscopische putjes, elk ter grootte |van een duizendste millimeter. Een opgedampt of opgespoten laagje metaal, meestal aluminium, maakt de putjes leesbaar voor de laserkop van de afspeler. Na het opbrengen van het flinterdunne metaal wordt de disc voorzien van een trans parante laklaag die oxidatie van het zeer roestgevoelige aluminium moet tegen gaan. De laklaag is echter allerminst onverwoestbaar en de afspeler zal op beschadig de plekken makkelijk struikelen. Correctiecodes houden de cd kraak- en ruisvrij maar laten het afweten als de beschadigingen de pan uit rijzen. De afspeler slaat ook op hol als de cd te vuil is. Recente onderzoeken wijzen uit dat sommige cd's slechts een levensduur hebben van acht jaar, terwijl de industrie een leven lang luistergenot garandeert.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 37