sSShh: Twaalf miljoen oliebollen op aardgas ZATERDAG 31 DECEMBER 1988 OUDEJAARSBIJLAGE LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD PAGINA 33 Afgezien van grote onrust aan het Nederland in 1963: spraakmakende wetten, boer Koekoek en een koude winter loon- en prijsfront is het een vrij kalm jaar. Alle ogen zijn gericht op m f a m m -mm -« en op zijn metro, waaraan de stad naarstig bouwt. Daarentegen meldt Amsterdam slechts "dat nu absoluut het definitieve ontwerp gereed is voor een nieuw operagebouw". Heel wat spraakmakende wetten worden in 1963 aangekondigd of aangenomen: de mammoetwet, de bijstandswet, de wet op de arbeidsongeschiktheid. We raken ook wel wat kwijt: de draadomroep en de metalen melkkratten (te luidruchtig) die worden vervangen door plastic exemplaren. door Ruud Paauw en Bram van Leeuwen In het zakenleven gaat Zwolsman op zienbarend wervend rond: Huis ter Duin, Palace Hotel, Van Wijk en Heringa behoren tot zijn veroveringen. Over de zee en zijn inhoud maakt niemand zich zorgen. Vangstquota zijn nog ver van ons bed. Experts roepen dat uit de zee met gemak twee keer zo veel vis kan worden gehaald. Aandacht is er wel "voor de grote geva ren van het kopen op afbetaling" en voor de sterk toenemende verkeersdrukte, die de Haagse wethouder Dankelman denkt te kunnen bestrijden met de uit- roep: "Ga lopen of neem de tram, dan zijn we tenminste van die kwestie af'. De autoriteiten, nog vast in het zadel, fronsen bij twee zaken de wenkbrauwen: het vlak voor de kust dobberende pira- tenschip Veronica en de oprichting van de Studenten Vakbond door Ton Reg- tien. Daarentegen worden de plannen voor een kerncentrale in Dodewaard uit gebreid geprezen. Voor meisjes met de naam Marijke is het een wat vervelend jaar. De prinses met die naam wil Christi- I na worden genomend, want "Marijke is j zo kinderachtig". Wim Kan vat het allemaal samen op oudejaarsavond: "Wat een land, wat een land, waar dat allemaal maar kan, twaalf miljoen oliebollen in de pan". Voor het eerst op aardgas. Ijsbaan Nederland beleeft in 1963 de op een na koudste winter in 250 jaar. De wegen zijn I lange tijd nauwelijks begaanbaar, het I land is één grote ijsbaan, dorpen raken in isolement. De Federatie van de Neder- I landse Brandstoffenhandel vraagt de re gering de kolenprijzen met een kwartje per mud te mogen verhogen in verband met de grote aanvoerproblemen. Het zal de geschiedenis ingaan als het 'sneeuw- kwartje'. Er komt voorts een 'sneeuw- cent' op brood en melk. De vreselijke winter maakt ook weer een Elfstedentocht mogelijk. Slechts een handjevol helden slaagt er in de rit te vol- I brengen. Winnaar Reinier Paping be reikt de finish met het ijs in zijn oogkas- I De Nederlandse tv zendt de Elfsteden tocht fragmentarisch uit. Het is duidelijk dat één net niet alles meer aankan. Daar om streeft de Nederlandse regering naar I een tweede televisienet, niet te bezetten I door de bestaande omroeporganisaties. Verder heeft het kabinet de euvele moed reclame op tv te willen. De verontwaar digde zuilen staan pal, en de regering moet na veel gekift haar voorstel inslik ken. De tv zorgt voor meer opwinding. De Nederlandse regering wil niet dat de KRO een interview uitzendt met de Franse oud-minister van buitenlandse zaken, Bidault. Deze wordt door de Fran se justitie gezocht omdat hij zich ge schaard heeft aan de zijde van de OAS, een Franse terreurorganisatie die Alge rije voor Frankrijk probeert te behou den. Premier De Quay wenst "geen OAS- propaganda in de huiskamers". De rege ring zal "de'knop laten omdraaien" als de KRO toch tot uitzending overgaat. KRO- voorzitter Van Doorn gelast het pro gramma-onderdeel af, zij het tanden- knarsend. De zaak komt later aan de orde in de Tweede Kamer. En die veroordeelt het regeringsoptreden: "Het kabinet is geen politieagent in de ether'. Vrije boeren Aanzienlijk grimmiger gaat het in maart toe in Hollandscheveld (gemeente Hooge- I veen). Daar woont een aantal z.g. vrije boeren, die weigeren de verplichte hef fing van het Landbouwschap te voldoen. Bij ontruiming van de boerderijen komt het tot vechtpartijen en tot brandstich ting. 'Hollandscheveld' is een zaak die zeer veel beroering teweeg brengt. Opwinding van geheel andere aard ontstaat er over het openluchtfeest 'Voor en na Waterloo' van de omstreden regis seur Carel Briels in het Goffert-stadion in Nijmegen. De groots opgezette mani festatie ter herdenking van het 150-jarig bestaan van het koninkrijk (1813-1963) trekt nog geen 1000 toeschouwers. Het evenement wordt bovendien ontsierd door diverse incidenten. Zo raakt Briels slaags met een arts, die hem vervolgens een proces aandoet wegens mishande ling. Briels wordt, onder grote belang stelling, veroordeeld tot 100 gulden boe te. De enige keer dat hij voor volle tribu nes zorgt, zo wordt sarcastisch opge merkt. Maar er zijn problemen van veel grote re omvang in het vaderland. Hoe schrij nend de woningnood in Nederland, acht tien jaar na de oorlog, nog is, blijkt wel' uit een voorstel van een Groningse wet- houder. Hij wil stukken grond aan volks- tuinverenigingen ter beschikking stellen "waarop dan eenvoudige maar wel voor permanente bewoning geschikte huisjes gebouwd kunnen worden. Vele jonge paartjes die gedwongen inwonen bij fa milie zouden dolgelukkig zijn wanneer zij zo zelfstandig konden wonen". En met het verkeer gaat het ook de ver keerde kant op. Het aantal dodelijke on gelukken stijgt. Om het verkeer wat vei liger te maken wordt in de middenberm van rijksweg 12 (Utrecht-Gouda) voor het eerst een vangrail geplaatst. Er zullen er snel nog vele volgen. Koekoek De verkiezingen in 1963 leveren het vol gende resultaat op: de KVP gaat van 49 naar 50 zetels, de PvdA van 48 naar 43, de WD van 19 naar 16, de AR van 14 naar 13, de CHU van 12 naar 13. De Boeren partij van de omstreden Hendrik Koe koek doet het met drie zetels verrassend goed, vooral in de steden ('asfalt-boeren', zoals ze worden genoemd). Er is dan nog stemplicht. Dat ondervinden een Leidse aannemer en zijn zoon. Zij hebben ge weigerd naar het stembureau te gaan en krijgen daarvoor een boete van één gul den. Na veel heen en weer gepraat komt er een kabinet van KVP, WD, ARP en CHU. Premier wordt de nogal kleurloze KVP-er Marijnen. Een van de weinige plezierige zaken die de regering bij haar aantreden te horen krijgt is de geschatte omvang van de gasbel van Slochteren: 1100 miljard m3, oftewel het grootste aardgasveld ter wereld. De tijd van de drietjes en viertjes (kolen) zal nu snel voorbij zijn. Maar de Nederlandse Aard gas Maatschappij waarschuwt dat de bel in dertig jaar moet worden leeggehaald, omdat tegen die tijd kernenergie zo voor delig zal zijn dat geen andere energie bron ertegen kan concurreren. Het kabinet krijgt daarentegen kop pijn van de golf van looneisen in alle be drijfstakken. Werkgevers en werkne mers zijn een loonsverhoging van 10 pro cent overeengekomen, maar dat gaat ve len lang niet ver genoeg. Stakingen zijn aan de orde van de dag: in de havens, in de bouw, in het vervoer, bij de kranten (op een dag krijgen zo'n 2,5 miljoen Ne derlanders geen krant, omdat de grafici het bijltje er bij neer hebben gegooid). De loonexplosie wordt overigens gevolgd door zware prijsverhogingen zodat men er weinig mee opschiet. Zandzakjes Het verloop van de voetbalcompetitie ondervindt veel hinder van de zware vorstperiode. Begin maart staat een in terland tegen België op het programma in het Feyenoord stadion. Om het veld bespeelbaar te maken wordt het een week tevoren bedekt met lange banen plastic folie, van elkaar gescheiden door zandzakjes. Een batterij 'blowers' (nor maal werkzaam in de kassen van het Westland) blaast aan de ene kant hete lucht onder het plastic en voert aan de andere zijde de koude lucht af. Op de dag van de wedstrijd wordt het plastic ver wijderd. Wat zichtbaar wordt is geen mooi grasveld, zoals verwacht, maar een bruine smurrie waarop voetballen nau welijks mogeljjk is. De Belgen winnen met 1-0. Het is bepaald geen goed jaar voor het Oranjeteam,want later wordt voor het EK-landentoernooi zelfs verlo ren van Luxemburg (1-2). De aandacht van heel voetballend Ne derland gaat uit naar de prestaties van Feyenoord dat de halve finales bereikt in de strijd om de Europa Cup I. Het zijn de dagen van Hand in Hand Kameraden. Op weg naar de finale houden Beer Kreijer- maat en zijn makkers Benfica in Rotter dam op 0-0. Met schepen (de Waterman, de Grote Beer), per vliegtuig en per fiets trekt een enorm legioen voor de return naar Lissabon. Daar eindigen droom en lied. Feyenoord verliest met 3-1. UVS is inmiddels afgezakt naar de tweede klasse van de KNVB, waarin ook LFC speelt. De derby trekt maar liefst 6000 toeschouwers en levert UVS een 4-2 zege op. Iets merkwaardigs doet zich voor by de wedstrijd ARC-Duno. ARC- aanvoerder Joop Timmer stuurt daar zijn eigen doelman Cok van Horze van het veld omdat die er de brui aan geeft nadat zijn ploeg van 2-0 op 2-4 is geko men. Een gerenommeerde regionale voetballer besluit zijn carrière: Quick Boys-aanvaller Arie van den Oever (35), de man met het dodelijke schot, alsook de man die nooit wilde trainen. "Ik was altyd het best op dreef als ik met een cha grijnige kop speelde". De befaamde scheidsrechter Leo Horn komt nogal negatief in het nieuws. Op zijn jachtterrein bij Emmeloord schiet hij vanuit zijn auto een kat dood. Het le vert Horn de bijnaam 'kattemepper' op, en nog jaren daarna zal hij daarover in woede ontsteken. REM-eiland De televisie rukt verder op in Nederland se huiskamers. Het aantal toestellen na dert de anderhalf miljoen, en de roep om een tweede net wordt steeds luider. Voor de kust van Noordwijk, even buiten de territoriale wateren, begint de bouw van het REM-eiland. Temidden van ettelijke radiopiraten, waarvan Veronica kan bo gen op een snel groeiende luisterdicht heid, kondigen de initiatiefnemers aan dat binnenkort met dagelijkse tv-uitzen- dingen wordt begonnen. Het geknaag aan de Hilversumse zuilen is hoorbaar. Om de illegale tv vanuit zee het hoofd te bieden komen de omroepen met nieuwe programma's. Bij de KRO introduceert Teddy Scholten de verborgen camera in 'Kiekeboe' en maken de kijkers kennis met de Amerikaanse serie Bonanza. Pa Cartwright (Lorne Green) zal jarenlang de scepter zwaaien over zoons Adam, Hoss en Little Joe. De VARA brengt een andere langdurige kijktopper uit de VS: dr. Kildare. En de AVRO haalt daar de Dick van Dijk-show vandaan, in ruil voor een afgedankte Per ry Como. De NCRV houdt het op Stief- been en Zoon met Rien van Nunen en Piet Römer, de Nederlandse pendant van de Britse Steptoe and son. en verder veel shows: Henk Elsink en Corrie Brok ken (VARA), Rijk de Gooyer (AVRO), en het duo Rita Corita en Bueno de Mes- quita (NCRV). Willem (toen nog O') Duys begint een lange reeks 'Vuisten'. Nico Scheepmaker, ook toen al tv-recensent van deze krant, vindt het allemaal maar niks. Er komen alleen maar 'scherm- schuimers' in beeld. "Mensen die alleen ter meerdere persoonlijke glorie op de buis verschijnen", vindt Nico. Meer op de vlakte houdt hy zich bij de eerste uitzending van het satirische VAR A-programma 'Zo is het toevallig ook nog eens een keer". Aan de uitzen ding werken behalve de van de AVRO overgekomen Mies Bouwman onder meer Peter Lohr, Henk van Stripriaan, Gerard van 't Reve, Joop van Tijn, Rinus Ferdinandusse en Jan Blokker mee. Kritiek De première leidt tot een lawine van kri tische brieven. Het tweede optreden is volgens Scheepmaker minder aanstoot gevend, maar nog altijd goed voor enkele tientallen boze telefoontjes. De echte op stand van gekwetste volksdelen over de 'beeldreligie' ligt nog in de schoot van de toekomst verborgen. Een klein voorproefje zijn de vele protes ten uit katholieke hoek die binnenko men nadat Wim Sonneveld zijn creatie Frater Venantius op het jaarlijkse Grand Gala heeft gebracht. In hetzelfde gala nog een rel: Marlène Dietrich maakt een knallende ruzie met jazz-zangeres Sarah Vaughan omdat ze allebei hetzelfde nummer willen zingen. Het Eurovisie-songfestival (18 landen, 75 miljoen kijkers) wordt weer eens een fiasco voor Nederland. Annie Palmen eindigt met 'De Speeldoos' puntloos on deraan; het Deense 'Dansevise' met Grethe en Jörgen Ingmann wint. Een andere winnaar is de 20-jarige, 1 me ter 72 lange IJslandse Gudrun Bjarna- dottir. Ze wordt in Long Beach Miss World en het LD verklapt zelfs de maten van borst, taille en billen: 94-68-96. De Nederlandse ex-Miss World Rina Lod ders verlooft zich met Chubby Chec ker. In populariteit heeft deze twistkoning het inmiddels moeten afleggen tegen de in lakleer verpakte Johnny Halliday. In Engeland ontstaat beroering rond een groepje dat zich The Beatles noemt. In middels kweelt Gert Timmermans zijn eerbied voor gryze haren naar goud, en trouwt hij met Hermien. Een andere zangeres, Mieke Bos van de Selvera's, bereidt na de geboorte van een kind de terugkeer op het podium voor met de omstreden Johan Heesters. Ze zullen de hoofdrollen gaan vertolken in de Nederlandse bewerking van The Sound of Music. Een andere Nederland se produktie 'Oliver', met een alom in de pers geprezen Johnny Kraaykamp flopt. In tegenstelling tot het successtuk Potasch en Perlemoer, waarin Johan Boskamp voor de 2500ste keer optreedt. Verder viert Beppie Nooy haar 50-jarige toneeljubileum, maakt Paul Steenber gen de 40 jaar vol, wordt Albert van Dal- sum 75 jaar en overlijdt de grote acteur en regisseur Cruys Voorbergh. Toon Hermans brengt zijn eerste one-man- show in het Amsterdamse theater-wal halla Carré. In de filmwereld baart de scheiding van Brigitte Bardot van acteur Jacques Char- rier opzien. Ze is in de bios onder meer te zien in de rolprent 'En God schiep de vrouw'. Het grootste filmsucces is in 1963 weggelegd voor West Side Story. Vijftien weken lang bestrijden Ameri kaanse gangs elkaar in het Leidse Tria- non-theater. Later volgt nog een reprise. Elisabeth Taylor incasseert het lieve sommetje van 10 miljoen dollar voor de vertolking van Cleopatra, en de door de sjah verstoten prinses Soraya doet een filmtest bij de roemruchte producent Di- no Laurentius. Hij is lyrisch over haar ac teertalenten, maar staat daarin wel al leen. Explosie Het jaar 1963 is nog maar net begonnen als op 18 januari een daverende explosie bij de gasfabriek aan de Vein der Vegt- straat 30.000 Katwijkers opschrikt. De gasvoorziening valt uit en Katwijkers moeten een paar dagen in de rij staan voor maaltijden die koks van het marine vliegkamp Valkenburg bereiden. Enkele maanden later gaat er weer een schok door de familiebadplaats wanneer op de drempel van zijn pensionering de directeur van de plaatselijke Twentsche Bank wordt ontslagen en gearresteerd. Een accountant signaleert onregelmatig heden tot een bedrag van 360.000 gulden. Bovendien worden de Katwijkers ver rast door een plan van de Delftse stede- bouwkundige Van Embden die in de dorpskern honderden woningen en win kels wil laten afbreken om ruim baan te maken voor flatgebouwen met winkelga lerijen en grote parkeerterreinen. Van slopen is men ook in andere ge meenten niet vies. In Wassenaar gaat de uit 1906 daterende renbaan Duindigt grotendeels tegen de grond en komt er een nieuw modern tribunecomplex. In Leiden vallen het GG en GD-gebouw aan de Korte Mare en de ULO aan de Pieters kerkstraat onder de hamer. Maar er wordt ook gebouwd. Het AZL neemt een nieuwe vleugel voor keel-, neus- en oorkunde in gebruik en langs de Wassenaarseweg wordt een grote nieuwe polikliniek gebouwd. Het nieuwe Diaco- nessenhuis aan de Houtlaan nadert na 6 jaar de voltooiing. De kosten: 18 miljoen gulden oftewel 55 mille per bed. Aan de Voorschoterweg begint de bouw van het openluchtzwembad De Vliet en de meisjes-hbs verhuist naar 'de mooiste school van Europa' aan de Kagerstraat en heet voortaan Louise de Coligny. Vooral rond het Leidse station is de bouwdrift groot. De eerste paal voor het nieuwe belastingkantoor bij het viaduct Plesmanlaan gaat de grond in. In op dracht van het Philips Pensioenfonds bouwt Van Eesteren op de hoek van de Stationsweg een 11 verdiepingen tellend kantoorgebouw, en aan de overkant neemt de NZH een nieuw haltegebouw en kantoor in gebruik. Eltax-bus De streekbusonderneming zorgt er ook voor dat na 30 jaar de vertrouwde Eltax- bus uit het stadsbeeld verdwijnt. Direc teur Van Ulden bij de overname: 'Die stadslijn was voor mij en mijn broer een liefhebberij, een hobby naast ons andere werk. Daarom hebben we hem ook zo lang zonder subsidie draaiende kunnen houden'. De schaalvergroting in het verkeer heeft nog meer gevolgen. De voorbereidingen voor de demping van de Langegracht zijn in voorbereiding; deze nieuwe brede weg moet de binnenstad ontlasten. Dat is hoog nodig want in deze krant wordt ge constateerd dat op de Breestraat één gro te file auto's geparkeerd staat aan beide kanten. 'Het verkeer moet zich door een sleufje van enkele meters wurmen. De Haarlem merstraat idem dito: een griezelig smal strookje waar fietsen, brommers en au to's zich doorheen wringen*. Om de strijd tegen de langparkeerder aan te binden voert Leiden de parkeerschijf in en krijgt de Breestraat eenrichtingverkeer. Ook op andere terreinen doen zich ingrij pende veranderingen voor. Op Leidse kleuter- en lagere scholen wordt zomers de vijfdaagse schoolweek ingevoerd. Bij het kantongerecht doet de eerste vrou welijke officier van justitie haar intrede. 'Mr. Londonck heeft een prettige wellui dende sopraanstem, maar haar eisen zyn recht op de man af, zo meldt deze krant. Mevrouw Rijswijk is de eerste vrouwelij ke Leidse postbode. Er is maar één pro bleem: een uniform is niet direct voor haar beschikbaar. Tante Riek hoeft zich als vrouw niet meer te bewijzen. Ze wordt gehuldigd omdat ze al 50 jaar op de Leidsé warenmarkt staat met kousen. Stadsgas Eenzelfde gouden jubileum viert de ge meentelijke reinigingsdienst. Voor een groot congres worden alle reinigingsdi recteuren uit het hele land uitgenodigd. Op dezelfde dag stopt wethouder Harm- sen de produktie van stadsgas uit steen kool. Wat begon in 1848 in een beschei den stokerijtje en uitgroeide tot een be drijf met een produktie van 62 miljoen kuub, wordt geveld door de komst van kraak- en aardgas. De Eerste Kamer velt midden oktober met 32 tegen 29 stemmen het vonnis over een zelfstandig Zwammerdam. Deze krant stelt met geluidswagens de bewo ners in kennis van de samenvoeging met Alphen. De Zwammerdamse klokken beieren en de voorzitter van het actieco mité verkondigt: "Er is ons groot onrecht aangedaan". Burgemeester Van Dobben de Bruijn vindt echter dat een democra tisch besluit moet worden aanvaard. Punt uit Elfstedentocht-winnaar Reinier Paping, Hendrik Koekoek, Het kabinet Marijnen. De vaste kern van Zo is 't. Brigitte Bardot. Stiefbeen en Zoon. Het REM-eiland. Het oude Diacortessenhuis.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 33