Anticlimax in Apeldoorn Revanche voor Statyba Vilnius Van den Berg plaatst zich knap voor halve finale Thurau en Koch gewond na zware valpartij in Keulen Akerboom en Hagens overwegen afscheid Bertalan Bicskei nieuwe Hongaarse bondscoach Snelle vijf kilometer van Kemkers in Inzeil Volleybalteam verliest opnieuw van Cuba ZATERDAG 31 DECEMBER 1988 PAGINA 21 baanse feestje in Apeldoorn vervol makend, omdat de Cubaanse vrou wen de finale tegen de DDR een paar uur eerder met speels gemak met 3-0 winnend afsloten. Vrouwen Het Nederlands vrouwenteam eindigde tijdens het Dynamotoer- nooi als vijfde, na een 3-0 zege in de laatste wedstrijd op de veijongde en verzwakte houder van de Euro pacup voor landskampioenen, het Italiaanse Olympia Tedora Raven na. Een prestatie waar bondscoach Pang Wuqiang na de zwakke optre dens tijdens de tweede en derde toernooidag redelijk tevreden mee was. "Ik zag weer de vechtlust, die ik op de tweede en derde toernooi dag miste", aldus Pang. Het vrouwenteam zou aanvanke lijk niet in Apeldoorn deelnemen. De periode tussen de kerstdagen en de jaarwisseling was gereser veerd voor de clubs. Na de afzeg ging van het team van de Ambassa dors van international Helena van Eikeren in het bondsblad 'Volley bal', waarin zij om een gelijke ber- handeling van de vrouwen ten op zichte van de mannen vroeg, werd Nederland drie weken voor het be gin van het toernooi alsnog uitge nodigd. KEULEN (ANP) - Tijdens de zesdaagse van Keulen heeft zich een zware valpartij voorgedaan. De Nederlandse gangmaker Noppie Koch en de Westduitse wielrenner Didi Thurau werden met verschil lende verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. Het ongeluk gebeurde tijdens een aflossing van een dernywed- strijd. Thurau bleef met zijn voet aan het pedaalraster van de derny- gangmaker Dippel hangen. Hij raakte daardoor uit balans, viel op de baan en werd vervolgens overreden door de demy van Koch. In het ziekenhuis werden voor Thurau een hersenschudding en een zware kneuzing van de linkerenkel vastgesteld. Koch liep ernstige verwon dingen in het gezicht op. Thurau kan hierdoor waarschijnlijk niet meedoen aan de Zesdaagse van Bremen, waar zijn definitieve afscheid van de wielrennerij was Frank van Bakel heeft vrijdag in Etten-Leur zijn vierde seizoenze ge behaald. De veldrijder uit Deurne bracht met een voorsprong van dertig seconden op allrounder Adri van der Poel een nationale cross op zijn naam. Henk Baars werd op drie-kwart minuut derde. Het drie tal had van af de start het initiatief. René Guyt uit Katwijk legde be slag op de negende plaats. Ruime overwinning op Chicago streden Litouwers de rest: 90-79 (56-44). De winst van Statyba bete kende wel dat het ambitieuze Weert, dat zich een dag eerder ver galoppeerde tegen de Amerikanen, uitgeschakeld werd voor een plaats in de eindronde. Zalgiris Kaunas krijgt morgen in de kruisfinales te maken met de verliezer van het vanmiddag te spe len duel tussen Den Bosch en het inmiddels met zijn internationals versterkte Hapoel Tel Aviv. Beide ploegen hebben er alle belang bij om Kaunas te ontlopen, want al was de vice-kampioen van de Sov jetunie zichtbaar vermoeid (na zes wedstrijden in zes dagen), het werd wel duidelijk dat Kaunas in goede doen titelfavoriet is. Den Helder wilde echter geen ge noegen nemen met een onderge schikte rol en gaf een keurig visite kaartje af. Arvidas Sabonis opende in de eerste aanval al met een knet terende diink, maar haakte snel af. Naarmate de strijd vorderde en de duels feller werden onttrok de reus (223cm) zich meer en meer aan het spel. Dat gaf het felle en goed spe lende Den Helder weer ruimte on- •der de borden. De 10-21 achter stand werd ongedaan gemaakt (32- 31) en daarna ontspon zich een on gemeen boeiend gevecht. Alphe- naar Raymond Lagrand hield zich redelijk stand onder de basket en ook Leiderdorper Daan van Eg- mond wist Sabonis op het verkeer de been te zetten. De inspanningen van de Noord hollanders brachten weliswaar on rust in de Litouwse ploeg, maar in hun gretigheid konden de Helde naren Zalgiris toch niet echt be dreigen. Brazis en Lekarauskas bleven scoren, ook toen Sabonis (25 punten) naar de kant was ge haald. Den Helder moest zich daar door toch met het lot verzoenen: 77-81. HANS JACOBS LEIDEN - Het is hoogst twijfel achtig of Kees Akerboom medio fe bruari met het Werkendamse Vir tus aantreedt tegen BV Lisse. Ne derlands beste en bekendste bas ketballer verliet begin deze maand landskampioen Den Bosch, waar hij voor 13 weken was ingehuurd om de blessure perikelen op te van gen, en keerde terug bij Virtus. Bij deze eerste divisieploeg speelde Akerboom na zijn eerdere vertrek uit Den Bosch al twee seizoenen. Akerboom is deze week by een toernooi in Gilze Rijen opnieuw ge blesseerd geraakt aan zijn knie. De voormalige international houdt er rekening mee dat deze blessure een definitief einde maakt aan zijn actieve loopbaan. Ex-Leiden speler Emill Hagens (35) beslist na het weekeinde op hij nog blijft spelen. De Haarlemmer is ontevreden over zijn spel en in breng bij Akrides en ook hy over weegt om afscheid te nemen. Spaanse meisjes voldoen aan verwachtingen LEIDEN Spanje heeft gisteren volgens verwachting het zeslan- dentoernooi basketbal in de Leidse Vijf Meihal gewonnen. De Spaanse meisjes kadettenploeg, voor een groot deel bestaande uit kandidaat speelsters voor de Olympische ploeg voor 1992, bleef ook in de laatste wedstrijd ongeslagen. West- duitsland werd op de slotdag van het toernooi met 62-52 geklopt. Nederland kreeg tegen Frankrijk pas toen de tegenstander ging doorwisselen enige kansen, maar verder dan 'bijblijven' kon de te leurstellende en ontzettend zwak ke Oranje-formatie toch niet: 38-59. Nederland, dat zich over de kwali ficatie voor de EK voorlopig geen illusies hoeft te maken, werd door dat resultaat vijfde. Alleen Enge land werd verslagen. De goedwil lende Engelse meisjes hadden gis teren ook niets in de melk te brok kelen tegen het verrassende Bel gië: 31-75. Het organisatiecomité onder lei ding van ex-Leiden coach Martin Bakhuijzen, dat anders dan de Ne derlandse ploeg zijn zaakjes goed voor elkaar had, zat by de verde ling van de individuele prijzen na afloop van het toernooi met een probleem. De 16-jarige en 1 met 90 lange aanvoerster van Sparye, Ma rina Ferragut, maakte aanspraak op alle titels: topscoorster (111 punten), topreboundsters (49) en meest waardevolle speelster. De prijzen werden daarom maar opge deeld, waarbij de 'hoofdprijs' naar Ferragut ging. Isabelle Fijalkowksi (Frankrijk) en Martine Diyeux (Belgié) werden respectievelijk tweede en derde. Eindstand toer nooi: 1. Spanje 5-10,2. Frankrijk 5- 9, 3. België 5-8, 4. Westduitsland 5- 7,5. Nederland 5-6,6. Engeland 5-5. WARMOND - De voorlaatste slag was de mooiste. Onder luid applaus van haar moeder en tientallen andere toe schouwers liet Heieen van den Berg gisteravond Evelijn Dullens alle hoeken van de baan in Warmond zien. Met 6-3, 6-2 plaatste de 16-jarige Noord wij kerhoutse tennisster zich bij de laatste vier. Sandra Wasserman, de Belgische num mer 63 van de wereldranglijst, alsmede Judith Warringa en Joke Ritman vergezelden haar. Het gaat goed met Heieen vaan den Berg, die met solide spel liet zien dat haar overwinning op de als eer ste geplaatste Yvonne der Kinde ren woensdag geen uitschieter was. Immers, ook Dullens had zich overtuigend (via Maroesjka van Dijk) in de kwartfinale gespeeld. Haar felle, harde slagen boezem den meteen al ontzag in. Dankzij haar goede service kon Van den Berg haar tegenstandster goed volgen. Tot 2-2 ging de strijd volkomen gelijk op, waarna eerst Van den Berg en meteen daarna Dullens de ander de opslag af snoepten. Toen de jeugdige speel ster van het Amsterdamse Popeye dat kunststukje nog een keer uit voerde, legde zij daarmee de basis voor setwinst (6-3),. Dullens leek aanvankelijk de rol len in de tweede set om te draaien, maar in de tweede game sloeg Van den Berg terug. Daarna kwam zij niet meer in de problemen. Het was alleen de vraag hoe lang zij Dullens in haar buurt zou dulden. Zonder zich een ogenblik druk te maken maakte Van den Berg het karwei af: 6-2. "Ik had nooit eerder tegen haar gespeeld, maar voor mijn gevoel had ik weinig te verliezen", meldde de jonge verrassing bij de vrouwen na afloop opgeruimd. "Tegen Der Kinderen liep het ook al zo lekker. Ik bekijk het wedstrijd voor wed strijd. Als ik zo blijf spelen zit ik er morgen in de finale misschien ook nog wel bij". Verbaasd is de Noordwijker- houtse overigens niet over de vor deringen in haar spel. "Sinds ik van school af ben (Van den Berg voltooide de mavo red.) wijd ik mij volledig aan het tennissen. Dat gaat nu vruchten afwerpen. Ik ben over de gehele linie sterker gewor den, dat is logisch op mijn leeftijd. Ik durf zelfs op te komen naar het net. Bovendien zat het me vandaag niet tegen met enkele gelukkige netballen". Van den Berg wil graag veel toer nooien spelen. Bij Popeye traint zij onder toezicht van Kees Houwe- ling dagelijks vele uren om ook in buitenlandse toernooien een goede beurt te maken. Volgend jaar stort zij zich in het internationale satel liet-circuit om de nodige punten voor de internationale ranglijst te vergaren. Haar eenijdige leventje bevalt Van den Berg uitstekend "Het wil natuurlijk niet zeggen dat ik alleen maar op de tennisbaan rondhang. Ik arriveer hier ook pas 's middags. Maar ik zet momenteel wel alles op het tennissen. Ik ben heel be nieuwd hoe ver ik kan komen. Vol gens mij hoef ik hier voor niemand onder te doen. Mannen Bij de mannen kwalificeerden Jan Willem Lodder, Paul Haarhuis, TENNIS - Olympisch kampioen Miloslav Mecir heeft gisteren bij het landentoemooi in Perth de tweede achtereenvolgende neder laag geleden. Hij verloor met 3-6,2- 6 van de Zweed. Mikael Pernfors. Desondanks plaatste Tsjechoslo- wakije zich voor de finale, waarin het uitkomt tegen de winnaar van Australië - Bondsrepubliek Duits land. BOEDAPEST (Reuter) - Voor de County heeft gisteren zware boetes derde keer dit jaar heeft het Hon- gekregen voor het ronselen van gaarse voetbalelftal een nieuwe leerling-profs bij andere clubs. De bondscoach. Het is de technisch- eerste-divisieclub trok twee 17-jari- directeur van Honved Boedapest, ge spelers aan: Jason Kavanagh Bertalan Bicskei, die gisteren werd van Birmingham City en Kris benoemd. Sleeuwenhoek van Wolverhamp- De 44-jarige Bicskei is de zesde ton Wanderers. Het aantrekken man in drie jaar tijd, die zich met de van leerling-profs is streng geregle- nationale selectie mag bemoeien, menteerd in Engeland, juist nu er in Hongarije een om- Derby County moet Wol- koopschandaal aan het licht is ge- verhampton 40.000 pond sterling komen. Hij volgt Gyorgy Mezey op, (130.000 gulden) betalen voor die vijf maanden aan het bewind Sleeuwenhoek en 25.000 pond was. Elf dagen geleden moest hij (100.000 gulden) aan Birmingham aftreden, toen zijn verzwakte selec- voor Kavanagh. Deze boetesom- tie in een wedstrijd voor de voorr- men worden telkens verdubbeld ronden van het wereldkampioen- als de spelers debuteren in de schap door Malta op een gelijkspel hoofdmacht van Derby County en (2-2) werd gehouden. nog eens de helft moet worden Ongeveer veertig spelers en offi- overgemaakt als ze international cials van zeven eerste divisieclubs worden. De gedupeerde clubs ont worden verdacht van poging tot vangen bovendien nog eens 25 pro- omkoping en het 'in elkaar draaien' cent van de koopsom bij eventuele van uitslagen gedurende de laatste transfers, drie seizoenen. Allen, met inbegrip van zestien huidige en vroegere in- De internationale voetbalfede- ternationals, zijn geschorst in af- ratie FIFA heeft de gevluchte Pool- wachting van de resultaten van het se voetballer Andrzej Rudy voorlo- politie-onderzoek. P»g geschorst. Rudy bleef vorige maand achter in Italië, nadat zijn Bicskei, die het doel verdedigde land daar een interlandwedstrijd van kampioen Honved en tussen had gespeeld. Hij traint momenteel 1966 en 1975 vaste keus was voor bij de Franse kampioen Monaco, het Hongaars elftal, keerde bij het De FIFA heeft gezegd de zaak begin van het seizoen 1986/87 naar nader te willen onderzoeken, zijn oude club terug als manager, dat Rudy eventueel in het buiten- Zyn contract als bondscoach heeft land mag gaan voetballen. Volgens in principe een looptijd van drie en de officiële richtlijnen heeft elke een half jaar: tot en met het Euro- speler toestemming nodig van zijn pees kampioenschap van 1992. nationale bond, alvorens hy over De Engelse voetbalclub Derby de grens speelgerechtigd is. HAARLEM - Sharunas Marchu- lenis of Arvidas Sabonis. Een spel maker die ook als forward kan spe len en een center met het afstands schot van een guard. Het Haarlem se publiek weet nog niet voor wie van de twee het harder moet klap pen. Donderdag stal Sabonis de show, gisteravond was het Marchu- lenis die in de uitverkochte Kenne- mersporthal met een perfecte bas ketbaldemonstratie de toeschou wers aan zich verplichtte. Marcel Huybens is door bonds coach Ruud Harrewijn geselec teerd voor Jong Oranje, dat van ochtend in Haarlem een oefen wedstrijd speelt tegen het jeug dige Sibenka Sibenik uit Joego slavië. Ook de ex-BVO spelers Eelco Derks en Steve Deul zijn uitgenodigd. Daarbij verloor de Balt de belan gen van zijn team niet uit oog. Sta tyba Vilnius revancheerde zich voor de matige vertoning eerder in de week en veegde de vloer aan met Chicago, 90-79. Sabonis had duidelijk geen zin om het onderste uit de kast te halen, waardoor Zal giris Kaunas veel moeite had met het aandringende Direktbank Den Helder (81-77). Vilnius liet een heel ander ge zicht zien dan woensdag, toen het werd weggezet door Weert. Nu klopten de passlijnen wel en werd het schot goed afgerond. Marchu- lenis (22 punten) strooide kwistig met assists, messcherp en snoei hard en een lust voor het oog. Hij hoefde hoefde het karwei tegen de Amerikanen ook niet alleen op te 'knappen. Alfredas Vainaukas kon de weg naar de basket makkelijk vinden (30 punten), terwijl ook Darulis en Knyza goed werk ver richtten. Vilnius, in de Russische competitie geen hoogvlieger, was daardoor veel minder een one- man-show en gaf de ongeïnspireer de Amerikanen een gevoelig lesje. Even dreigde voor Chicago zelfs een complete afgang. Vilnius liep halverwege de tweede helft uit naar een 73-51 voorsprong, maar moest daarna toch gas terugne men. De Amerikanen hadden in middels ook wat rekenwerk ver richt en uitgerekend dat bij een ne derlaag met minder dan zestien punten verschil de eerste plaats in de poule niet in gevaar kwam. Een door Bud Greer ingezette tempo versnelling deed tegen de moege- Het deelnemersveld bij de vrou wen was dit jaar ronduit zwak te noemen, niet in de laatste plaats omdat de aangekondigde Olympi sche toppers Peru (tweede in Se oul) en China (vierde) slechts met een jeugdteam verschenen en Eu ropese toplanden als Oost-Duits- land en Tsjechoslowakije sterk aan het verjongen zijn. Bij de mannen kwamen Nederland en Cuba volle dig volgens planning in de finale terecht. Cuba bleef in de aanloop naar de finale zelfs zonder setver- lies en Nederland verspeelde slechts nonchalant een set tegen Grenoble, hetgeen voldoende zegt over de kwaliteit van de resterende ploegen. APELDOORN (GPD) - De nederlaag van het Nederlands team in de finale van het Dynamotoernooi tegen Cuba was een beetje een anticlimax van een evenement dat aan slijta ge onderhevig lijkt. Ondanks bij vlagen voortreffelijk vol leybal en een record aantal van 14.500 toeschouwers tij dens de zestiende editie van de klassieker slagen de organi satoren er steeds minder in mondiale toppers voor het toer nooi te interesseren. De toernooileiding blijft hechten aan een formule met acht mannen- en vrouwenteams, aan een combinatie van gezelligheid en topvolleybal. Het Dynamotoernooi, jarenlang het enige toptoernooi dat Neder land rijk was, lijkt terrein te verlie zen ten opzichte van de voor de kerstdagen gehouden Haarlemse volleybalweek en vooral het Ruca- nortoernooi in april volgend jaar in Slagharen, waar naast Nederland en Cuba, ook olympisch kampioen Amerika en Brazilië zullen aantre den. Het Nederlands mannenteam vocht in de finale van het Dynamo toernooi voor de vierde keer in twee weken tijd een onderonsje uit met Cuba en verloor voor de derde keer. De Cubanen beschouwen de wedstrijden tegen Nederland als prestigeduels. De Caraibische ploeg eindigde als vijfde tijdens het wereldkampioenschap in 1986 in Frankrijk, een klassering die Ne derland in Seoul voor zich opeiste tijdens het door de Cubanen ge boycotte Olympische toernooi. "De motivatie om de Cubanen te verslaan zou ook voor ons uit pres- tige-overwegingen groot moeten zijn", merkte bondscoach Arie Se- linger na afloop op. De hernieuwde nederlaag van Nederland bewees, dat de ploeg nog ver verwijderd is van de vorm die tot de verrassende klassering in Seoul had geleid. Nederland nam na de Spelen gas terug, werkte een flink aantal vaak druk bezochte de monstratietrainingen af en hervat te pas enkele weken geleden de trainingen ter voorbereiding op de Europese kampioenschappen ko mend njyaar in Zweden. Het toer nooi waar Nederland het eerste tastbare resultaat wil behalen voor de inspanningen die de ploeg zich nu twee jaar getroost. Het foutenpercentage bij Neder land lag in de finale tegen Cuba te hoog. Jan Posthuma ging in de eer ste set geheel tegen zyn gewoonte in bijvoorbeeld drie keer verdedi gend de mist in. Bovendien ont brak de koelbloedigheid om de na genoeg gelijkopgaande eerste en derde set in winst om te zetten. "Een set begint pas na het tiende punt. Wij hebben dan niets extra's in huis, terwijl de Cubanen het ge vecht dan juist in volle hevigheid aangaan", analyseerde Selinger na afloop. In de eerste set werden door Ne derland zelfs zes setpoints om zeep geholpen. De ouverture ging uit eindelijk met 16-17 verloren, de tweede werd met 16-14 gewonnen, de derde opnieuw ternauwernood verloren (13-15), waarna Cuba de wedstrijd eenvoudig met 15-9 in zijn voordeel besliste. Het Cu- INZELL (ANP) - Met een seizoen topper van 6.55,73 op de vijf kilo meter heeft Gerard Kemkers de tweede dag van de wedstrijden van het Driebanentoernooi in Inzeil naar zijn hand gezet. De 21-jarige kernploegrijder bleef minder dan een seconde verwijderd van het baanrecord, dat tijdens de wereld titelstrijd van 1986 door Hein Ver geer was gevestigd (6.54,91). In het eindklassement, opge maakt over drie afstanden, moest Kemkers Michael Hadschieff voor zich dulden. De Oostenrijker zege- vierde donderdag op de 500 en 1500 meter. By de sprinters boekte Jan Ykema een dubbele zege. In de eindrangschikking kwam hij daar door op gelijke hoogte met de Westduitser Uwe Streb. Zowel de 38,10 (500 meter) als de 1.16,63 (1000 meter) van de Fries waren van goed gehalte. Kemkers was in een van de eer ste kwartetten op een schema van zeven minuten precies gestart. Vijf ronden voor het einde dook hij daar voor het eerst onder, waarna hy elke volgende ovaal bijna een seconde sneller reed dan bonds coach Ab Krook had gepland. Tho mas Bos, eerste-jaars in de kern ploeg, bleef in hetzelfde kwartet goed bij. Met Kemkers bleef hij als enige onder de zeven-minu- tengrens. Opmerkelijk was het optreden van de achttienjarige Jörg Schmie- tendorf, die zijn persoonlijk record met zes seconden aanscherpte (7.02,15). Op de eerste dag van de wedstrijden had de jonge Oostduit ser, die zich nog niet eerder inter nationaal had laten zien, zijn beste tijd op de 1500 meter met drie se conden verbeterd. Zijn sprint laat nog te wensen over, blijkens zijn rondetijden op de 1500 meter be schikt hij echter over voldoende snelheid. Tomas Gustafson, met Had schieff aangekondigd als de grote troeven tijdens de eerste ontmoe ting van het Driebanentoernooi, speelde niet meer dan een bijrol. In de algemene rangschikking nam de Europese kampioen genoegen met de twaalfde plaats. Afgezien van Bart Veldkamp (zestiende) fi nishten alle Nederlandse kern ploegrijders voor de Zweed. Marieke Stam bleef in Inzeil on geslagen. Op de drie kilometer be haalde de Egmondse na de 500 en de 1500 meter van donderdag haar derde triomf: 4.32,62. Ingrid Paul en Petra Moolhuizen werden twee de en derde. Anja Bollaart en Mar- ga Preuter kwamen wegens een griepje niet aan de start. Armand Custers en Joost Winnink (ten koste van de als tweede ge plaatste Freddie Sauer) zich voor de halve finales. Geen van hen hoefde in de kwartfinale-partijen een set af te staan. Felix Millan slaat in de finale van het Dynamotoernooi de bal richting het Nederlandse blok dat wordt gevormd door Ronald Zoodsma rechts) en Peter Blangé. (foto anp) De uitslagen, mannen, kwartfi nales: Custers - Van den Berg 6-2, 6-4, Lodder - Bogstra 6-4, 6-3 Win nink - Sauer 6-4, 6-1, Haarhuis - Heethuis 6-3,6-4, vrouwen: Sandra Wassermam-Esmir Hoogendoorn 2-6, 6-0, 7-5, Judith Warringa-Pauli- ne Mulder 7-5, 6-4, Heieen van den Berg-Evelijn Dullens 6-3,6-2, Joke Ritman-Mara Eykenboom 6-2, 6-0 De jeugd van Quick Boys heeft net als vorig jaar de 'In memoriam Jaap Eradus wisseltrofee' gewonnen. De Kat- wijkse voetbalclub werd totaalwinnaar in het door Lugdunum voor de 18e keer georganiseerde zaalvoetbaltoer nooi. Zowel bij de C- als D-jeugd kwam Quick Boys in de Groenoordhallen in de finale. In de finale van de C-jeugd moesten de kustbewoners de eer aan Rijnsburgse Boys laten (0-1). De Katwijkse D-jeugd pakte wel een eerste prijs door UVS (0-0) na strafschoppen te verslaan. Het 'brons' werd binnen gehaald door ASC (C) en Meerburg (D). De prijs voor de beste speler ging dit jaar naar Virgil Leiwakabessy (Lugdunum). De eer voor de beste doelman was voor Marcel Chaudron (Leiden). Leidsche Boys werd net als in 1987 tot sportiefste vereniging uitgeroepen. Op de foto is een talentje van Quick Boys op weg naar het doel van Rijnsburgse Boys in de finale van de C-jeugd. (foto Henk Bouwman)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21