Theunisse: 'Ik moet nu oogsten' SPOoTTV Wielrenner heeft nog een paar fijne jaren voor de boeg Remise met Piket ruim voldoende voor Rogers Hoogovens: verboden te roken ZATERDAG 31 DECEMBER 1988 SPORT KERKDRIEL (GPD) De Tour de France 1988 is de ge schiedenis ingegaan als de Tour der Schande. Doping- perikelen rond Pedro Delgado en Gert-Jan Theunisse zetten het evenement in de laatste week op zijn kop. De geloofwaardigheid van 's werelds grootste wielerkoers daalde practisch tot het nulpunt. Daarbij kwam, dat de roemloze aftocht van Fignon, Mottet, Bernard en Zim- nVbrmann op z'n minst mysterieus genoemd mocht wor den. Immers, het betrof renners waarvan enkele weken eerder nog een hoofdrol was verwacht. Pedro Delgado werd vrijgespro- ken. De twijfels van niet getole reerde stimulantia kleefden deson danks nog aan zijn gele trui toen hij de Champs-Elysées opreed. Probe- nicide, het middel waarop hij be trapt was, stond weliswaar alleen op de lijst van het Internationaal Olympisch Comité en niet bij de UCI, de internationale wiel- renunie, onder auspiciën waarvan de Tour plaatsvond, maar het feit dat het preparaat maskerend werkt ten opzichte van bijvoorbeeld testosteron werd niet weerlegd. Gert-Jan Theunisse had geen probenicide gebruikt. De testos teron, die men bij de 25-jarige reve latie aantrof kon dan ook niet ver doezeld worden. De revelatie van La Grande Bouclé houdt nu nog vol, dat hij geslachtofferd werd in de mallemolen van manipulaties. Nederland sloot hem bij thuis komst in de armen. Hij was de mar telaar en tegelijk de held, voor wie tienduizenden mensen in de crite ria zich schor schreeuwden. Het einde van het jaar is voor Gert-Jan Theunisse bijna net zo turbulent als de Tour. Contractpe rikelen met zijn werkgever eri dui zelingwekkende aanbiedingen van andere ploegleiders vormen het sporttechnische aspect van de overwintering. Juridische afhan deling van de echtscheiding in zijn eerste huwelijk en de koop van een nieuw huis met daarbij behorende verhuizing houden hem anderzijds bezig. Mentaliteit De drukte kan nog zo groot zijn, in zijn agenda vindt hij ruimte voor toch weer een afspraak. "Weigeren is niet mijn stijl", zegt hij. Gert-Jan Theunisse ten voeten uit. Plichts- bewust ten opzichte van zijn vak; vriendelijk en bescheiden in de omgang. Zo zijn gewoon zijn ka raktertrekken. Alleen in de koers maken zij plaats voor een over- mijn-lijk-mentaliteit, die hoort bij de sport waarin hij reeds op achtja rige leeftijd zijn debuut maakte en waarin hij sedert 1984 beroepshal ve acteert. Niet alleen zijn lange ha ren, wapperend in de wind, werden zijn handelsmerk. Hij liet ook de pedalen spreken. Qua uiterlijk is hij vooral wat het kapsel betreft te vergelijken met Henk Lubberding, drie jaar bij Panasonic zijn ploeg- makker. "Ik vond het niet nodig om mijn haar te knippen omdat toevallig iemand anders in het team er precies eender uitzag als ik. Weetje overigens, dat de maat van de fiets van Lubberding en mij exact hetzelfde is?" Via de haardos van de twee en een vluchtige informatie over de maat van hun fiets wordt meteen de sprong gemaakt naar het actue le koersgebeuren. Theunisse heeft er niet eens de grootste versnelling voor nodig. "Ik denk", zegt hij, "dat ik dit jaar minstens vijftig journalisten over de vloer heb ge had. In ieder geval beduidend meer dan in mijn vorige profseizoe nen bij elkaar. Ik snap heus wel, dat ik voor de media een interes sant figuur ben geworden, maar op een gegeven moment snak je toch naar rust". Daarbij komt, hij wijst er heel fijntjes tussendoor op, dat je zeker als beroepsrenner de training niet mag verwaarlozen. Ook niet als de tijd van klassiekers en belangrijke etappewedstrijden voorbij is. "Het is veel te vaak gebeurd, dat ik eer der naar huis terugreed dan ik had eigenlijk had willen doen, maar er zat niets anders op. Afspraak afspraak. Ik moest er op nahouden om niets en niemand te vergeten. Nogmaals, zoiets had ik nooit eerder meegemaakt. De publiciteit rond mij was vroeger vrij bescheiden. Andere renners waren interessanter. Ik heb er niet wakker van gelegen. Ik kende mijn taak in de ploeg; ik wist ook, dat ik als professional nog volop in een ontwikkelingsfase verkeerde". Vakantie Om te illustreren wat met name. in de laatste weken van het jaar al lemaal op hem is afgekomen hoeft hij thuis in het Gelderse Kerkdriel, waar hij samenwoont met Lieske, de dochter van de vroegere bonds coach Piet Liebregts, slechts te wij zen op de koffers en dozen in gang en logeerkamer. "Ze staan er be slist niet alleen voor het weekje va kantie in de Alpen. De verhuizing naar Oss betekent een nieuwe start GRONINGEN (ANP) - De E Australiër Ian Rogers heeft giste- I ren het grootmeester-toernooi U van Groningen gewonnen met een voorsprong van één punt op t de Joegoslavier Ftacnik. In de 'j laatste ronde kwam Rogers remi- se overeen met Piket, terwijl Ft- i acnik won van Hoeksema. p Joris Brenninkmeijer haalde het halve puntje binnen, dat hij S3 nodig had voor een (tweede) meesterresultaat. Zijn partij te- gen Rudy Douven nam tien zetten in beslag. Jeroen Vanheste, die in de meestergroep na de voorlaatste 'i ronde al zeker was van een mees- r terresultaat, kwam na de daarop volgende overwinning op de Joe- goslavier Dizdar tot de ontdek- 5 king, dat hij een grootmeesterre- sultaat op een haar na had ge- 5;' mist. Zijn score van 6 1/2 punt ?_was daarvoor goed genoeg, het aantal grootmeesters onder zijn tegenstanders ook, maar de ge middelde rating van zijn oppo nenten net niet. Dat was 2445, terwijl vijf punten meer was ver eist. Jeroen Piket liep in Groningen zijn derde grootmeesterresultaat mis door slechts vier punten te verzamelen. De eindstand: 1. Rogers 6 1/2 punten, 2. Ftacnik 5 1/2, 3. Khalifman, Nunn en Dou ven 5, 6. Brenninkmeijer en Greenfeld 4 1/2, 8. Lautier en Pi ket 4, 10. Hoeksema 1.. De strijd in de meestergroep eindigde dra matisch. De Brit Norwood maak te n^zeven en een half uur spelen bij een betere stand tegen zijn landgenoot Miles een grove fout, die hem de partij kostte. Bij winst zou Norwood samen met de Joegoslavier Martinovic het toernooi hebben gewonnen. Nu eindigde hij als zevende. Mar tinovic werd eerste met 7 pun ten, gevolgd door Vanheste, Kuijf, Hoi, Ninov en Miles met al len 6 1/2. vanuit de streek waar ik geboren ben. Voordat ik mij in Kerkdriel vestigde woonde ik immers in Berghem". Het enthousiasme van de toe schouwers nadat hij eind juli uit de Tour de France was teruggekeerd heeft op Gert-Jan Theunisse een onuitwisbare indruk gemaakt. Hij geniet er nog van als hij terugdenkt aan de soms koninklijke ontvang sten, gevolgd door de parade van het kleurrijke peloton, dat avond na avond zo'n vijftig a zestig keer rond dorpsplein en langs feestende massa flitste. "Echt, het deed mij iets. Was het soms leuk geweest als ik na alle el lende van de voorgaande dagen ook nog eens tijdens iedere koers uitgejoeld zou zijn geworden? Juist in de gegeven omstandighe den vond ik de populariteit een heerlijke gewaarwording. Voor mij was het tevens een bewijs, dat het thuisfront mij geloofd had toen ik tijdens de laatste Tourweek steeds weer herhaalde onschuldig te zijn". Overigens, de renner bleek beter bestand tegen alle drukte dan zijn auto. Op een gegeven moment moest hij zelfs z'n wagen, een Mer cedes van zeer recente jaargang, la ten overspuiten. "Er zaten tiental len krassen op de carrosserie als gevolg van het opdringerige pu bliek, dat niet in de gaten had hoe het met balpennen, knopen en rits sluitingen schade veroorzaakte. Ik heb het de mensen niet kwalijk ge nomen. Het was voor mij bij ieder criterium een terugkerende ge beurtenis. Zodra ik kwam aanrij den stormde men in mijn richting. Hoeveel handtekeningen ik in de na-Tourperiode heb uitgedeeld is niet eens te schatten". Heerlijk Het was dezelfde periode waarin hij ook zijn belangrijkste overwin ning tot nu toe behaalde. Dat ge beurde in San Sebastian-San Se bastian, de enige Spaanse van- stad-tot-stad-wedstrijd, die opge nomen is in het klassement om de wereldbeker voor merkenploegen. "De overwinning deed me vooral veel plezier omdat de finale werd uitgevochten tussen verschillende renners, die ook in de Tour aan het front waren. Rooks en ik waren er bij. Delgado idem dito. Verder nog een paar Spanjaarden. Op Jaizki- bel, de laatste hindernis, kwam de scheuring in de kopgroep tot stand. Ik heb het naderhand nog op de video gezien. Een van de weini ge keren overigens, dat ik een her haling van een koers bekeken heb. Heerlijke gewaarwording. Delgado werd er af gereden. Aja demarreer de. Ik sprong mee en versloeg hem in de sprint. 'Dit is het positieve antwoord op de perikelen in de Ronde van Frankrijk', zei ik aan de eindstreep tegen verslaggevers". Als hij terugdenkt aan de strijd rond San Sebastian wil hij wel even kwijt, dat deze Spaanse klas sieker in de ogen van veel wieler- liefhebbers zwaar onderschat wordt. "Een verschrikkelijk lastige koers. Lastiger dan Amstel Gold Race en Luik-Bastenaken-Luik. Zij hebben een grote uitstraling. De wedstrijden zijn bovendien las tig vanwege de vele hellingen, die vlak achter elkaar liggen. Je hoeft desondanks geen echte klimmer te zijn om mee te spelen. Profs kun nen in dat soort krachtmetingen op de macht omhoog, zoals wij dat in vakjargon noemen. Tussen start en finish in San Sebastian lukt dat niet. Je moet klimrper zijn". Theunisse en Rooks vormden niet alleen in de Spaanse topkoers een hecht PDM-duo. In de Tour'88 waren zij ook onafscheidelijk. Op de flanken van Pyreneeën en voor al Alpen kregen zij de morele steun van tienduizenden Nederlanders, voor wie vakantie in Frankrijk de ideale gelegenheid is om het aan flarden gescheurde peloton voorbij te zien trekken. Onuitputtelijk De renners kregen ook geestelij ke steun. Uit het vaderland. "In de Sint Jan van Den Bosch stak ik ie dere dag een kaars op voor Gert- Jan", zegt Lieske. "Naderhand heb ik gehoord, dat zijn moeder dat ook WIJK AAN ZEE (GPD) - Wie kent ze niet: de schakers die in opperste concentratie naar hun bord turen, terwijl ze ongemerkt de ene sigaret na de andere op steken. Ook voor de beoefenaars van de edele denksport is het evenwel bijna 1989 en dat heeft geleid tot een revolutionaire be slissing van de organisatie van het Hoogovens Schaaktoernooi. Voor het eerst in de geschiedenis van dit op één na oudste schaak toernooi ter wereld geldt een rookverbod in de speelzaal, waar straks op 12 januari - het jaar lijkse schaakfestijn weer van start gaat. De laatste jaren werd al steeds duidelijker dat de rokende scha kers of afhankelijk van het ni veau schakende rokers min der gewenst waren. In speelzaal De Moriaan, het strijdtoneel van onder meer de grootmeesters, hing al jaren een bord met het vriendelijke doch dringende ver zoek zo min mogelijk te roken. Dat kon echter niet voorkomen Gert Jan Theu nisse heeft na een jaar vol proble men zijn draai weer gevonden: "Liever een aan tal etappekoersen waarin ik mij op mijn werk kan concentreren dan thuis over de pro blemen te zitten piekeren". de Jong) deed. Bij Rooks, thuis in de kop van Noord-Holland, gebeurde het zelfde". Hoewel Rooks en Theunisse naarmate de strijd vorderde toega ven, dat zij 's nachts minstens zo veel praatten als sliepen, leken hun krachten onuitputtelijk. De op- mars in het klassement was daar van een weerspiegeling. Uitgere kend op Quatorze Juillet, de natio nale feestdag van Frankrijk, zorg den de twee op l'Alpe d'Huez voor een Oranje-euforie, die herinnerin gen opriep aan de gedenkwaardige dag waarop luttele weken eerder het Nederlands voetbalelftal Euror pees kampioen was geworden. Rooks klauterde als eerste naar de top; Theunisse hield Delgado van de tweede plaats af. Toen een paar dagen later het nieuws betreffende doping bij zowel de Spanjaard als diens vroegere teamgenoot bekend raakte, was de anti-climax com pleet. Rooks had er niks mee te ma- kén, zijn slapie des te meer. "Ik had", aldus Theunisse, "het wel willen uitschreeuwen, dat ik mij van geen kwaad bewust was. Nooit had ik rekening gehouden, dat ik ooit met een dergelijke affai re te maken zou krijgen. Ik was er dus ook niet tegen gewapend. Als of de wereld instortte, zo voelde ik mij. Aanvankelijk wilde ik vluch ten. Weg uit de Tour, weg uit het metier. Het was een opwelling. Ge lukkig besefte ik op tijd, dat er een heel andere manier bestond. Een veel betere ook. Ik moest blijven. Ik zou vooral met uitslagen bewij zen wie ik was, ook al kon ik van wege de strafminuten een ere plaats in de eindrangschikking ver geten". Theunisse zou in de laatste da gen voor Parijs trouwens opnieuw een tijdstraf krijgen. Dit keer om heel andere redenen. "Ik had Paul Koechli, de ploegleider van Wein- mann, eens even duidelijk ge maakt hoe ik over hem dacht. Na dat de doping-affaires de slotfase dat de speelzaal bij tijd en wijle blauw stond. De organisatie heeft daarom dit jaar de knoop doorgehakt en een definitief rookverbod ingevoerd. „Al jarenlang kregen wij ver zoeken in die richting", aldus woordvoerder Hans Bakker. „Of men vroeg om een algeheel rook verbod of een verbod om het eer ste, tweede en derde uur te ro ken. Vorig jaar stonden we op het punt het roken in de speel zaal te verbieden, maar de uitno digingen waren toen al de deur uit, zodat we eigenlijk te laat wa ren. Als je zoiets doet, moet dat ruim van te voren aan iedereen bekend zijn". Dit jaar werden de deelnemers ruimschoots van tevoren op de hoogte gesteld van het rookver bod, dat zowel voor De Moriaan als café De Zon geldt. Bakker be nadrukt dat het rookverbod niet op verzoek van de grootmeesters wordt ingevoerd. „Nee, daar heeft het niets mee te maken, van de Tour waren gaan beheersen, hoorde ik iedere dag van collega renners hoe hij zich had uitgelaten over het een en ander. Vooral van mij bleef geen spaan heel". Maat vol Toen Koechli zich op een gege ven moment distancieerde van een protest-actie, die door de renners- en ploegleiderskaravaan was opge zet tegen de methodes waarop de dopingcontroles plaatsvonden, was de maat vol. Theunisse: "Ik werd vooral laaiend op hem nadat men mij in het begin van de etappe weer van alles was komen vertel len. Langzaam liet ik mij vanuit het peloton afzakken tot naast zijn au to. Toen heb ik Koechli eens even door mekaar geramd. De straf inte resseerde mij geen moer. Wat kon het mij nog schelen of ik op een half uur of op drie kwartier in Pa rijs aankwam. Ik wilde die chef d'e- quipe alleen maar even op z'n num mer zetten. Daarbij speelden ook nog vroegere gebeurtenissen een rol. Zij dateerden uit de Ronde van Zwitserland, enkele weken eerder. Weet je hoe ik over Koechli denk? 'Een zeikerig mannetje'. Nader hand kwam hij naar me toe om te vertellen, dat hij me helemaal niet beschuldigd had, maar voor dat soort excuses koop ik niks". Zonder bepaald een spraakwa terval genoemd te kunnen worden neemt hij geen blad voor de mond. Ook niet als hem zijn mening ge vraagd wordt over personen, die zijn bazen waren of het zelfs nu nog zijn. "Zo heb ik mij bij herhaling afge vraagd waarom Gerrie Knetemann nog in onze ploeg voor de Tour werd opgesteld. Intern hadden wij, de kern van het team, al lang uitge maakt, dat het beter was om Johan nes Draayer, de ex-amateurkam pioen van Nederland, mee te ne men. Hij was in de weken voor de Tour steeds beter gaan rijden. Kneet had in Frankrijk niets meer te zoeken. Als je dan vroeg waarom men hem toch had gekozen kreeg je een ontwijkend antwoord". Dat gebeurt, beweert Theunisse, vaker. Ploegleider Gisbers wil eerst overleg met manager Krikke. Hij op zijn beurt zegt dan, dat hij nog met de sponsor wil praten en ga zo maar door. "Ik vind zoiets niet ideaal, maar meteen moet ik hier ook aan toevoegen, dat PDM mij alle kans geboden heeft om me te ontplooien tot het niveau waar op ik nu sta. Daarnaast werd ik ook door de ploeg en de leiding fantas tisch opgevangen toen mijn echt scheiding zich aandiende. Ik vroeg chef d'equipe Gisbers om mij zo veel mogelijk wedstrijden te laten rijden. 'Liever een aantal etappe koersen waarin ik mij op mijn werk kan concentreren dan thuis over de problemen te zitten piekeren', zei ik. Mijn verzoek werd ingewilligd. Alleen in de laatste maanden is er teveel onduidelijkheid ontstaan over salariëring en andere dingen zoals inspraak en programmering. Anderzijds ben ik in mijn privé-le- ven, dat ik deel met Lieske, weer echt gelukkig. Het zal mijn loop baan zeker ten goede komen". Verrassing Vorig jaar, toen Delgado de be langrijkste klassementsrenner van PDM was reed Theunisse ook al goed, maar toen viel het bij veel mensen minder op. "Waarschijn lijk een gevolg van de rol, die ik vervulde. Ik knapte veel verk op voor Delgado. Als wij de lat- tste col van een etappe bereikt haddei: ver dween ik meestal uit beeld. Toch voelde ik reeds in dat jaar, dat ik progressie doormaakte. Sommi gen hebben mijn sterk optreden in de voorbije Ronde van Frankrijk als een verrassing ervaren, maar dat was het voor mezelf beslist niet. Ik heb nog een paar fijne jaren voor de boeg". Bij Panasonic was Theunisse drie jaar achter elkaar een van de ZATERDAG 13.15-18.05 BBC 1Grandstand: met ijs hockey, paarderennen in Newbury, schansspringen in Oberstdorf, atletiek, bootraces, rugby (lerland-ltalië), voetbal en uitslagen. 13.55-14.55 Super: Sportsworld. 15.00-15.30 Super: Power Boats 1988: speedbootraces. 15.30-16.30 Super: Pro-Celebrity Golf. 15.30-16.30 SKY: Ski Report: reportages van afdalingen en slalom-evenementen vanuit St. Anton in Oostenrijk. 16.30-17.30 Super: World Sport Special: hoogtepunten. 16.30-17.30 SKY: International Motor- sports. 18.15-18.20 BBC 1: Sport. 19.00-19.25 Ned 2: Veronica Sport: met Sport Kort. American Football, ballonva ren, bloopers, en een alternatief jaarover zicht. 22.30-23.30 SKY: Eye on Sport. 22.45-23.00 BBC 1: Sport. 23.30-23.45 SKY: Pans to Dakar Rally: verslag van de elfde rally Parijs/Dakar. 23.45-01.00 SKY: Davis Cup 1988: hoogtepunten van de finale tussen West- duitsland en Zweden. meest gewaardeerde helpers. In het kader van de opbouw van zijn I loopbaan zou hij vrede met die rol hebben gehad, mits op zijn pro gramma ook toen de wedstrijd had I gestaan waarnaar hij altijd al ver langend had uitgekeken: Tour de France. "Ik viel buiten de selectie. Peter Post had weliswaar een flink aantal gelijkwaardige krachten voor een I van de plaatsen waartoe ik mij ge roepen achtte, maar telkens wan neer ik weer moest thuisblijven kreeg ik een afknapper. Ook als je begrip kunt opbrengen voor de si tuatie waarin een ploegleider ver keert, doet het niets af aan de pijn van je teleurstelling". Voor alle wedstrijden was hij bij Panasonic goed genoeg om in de basis te staan. Ronde van Spanje, Ronde van Zwitserland, Ronde van Romandië, de klassiekers, noem maar op. Overal, behalve voor de Tour. "Misschien zou ik in het begin van mijn profloopbaan toch nog een uitverkiezing hebben kunnen bewerkstelligen, maar juist in dat 'jaar was ik geruime tijd uitgescha keld. In de Ronde van Romandië, halverwege mei, had ik een zware val gemaakt. Ik kwam flink toege takeld thuis. Gebroken enkel, ge broken pols, kapotte ribben, scheurtje in de schedel. Mijn her- optreden, althans in een wedstrijd van betekenis, deed ik zes weken j later in 'het kampioenschap van Nederland. Dat vindt traditiege trouw plaats op de zondag vooraf gaande aan de start van de Tour. Geen schijn van kans op deelname, derhalve". Zekerheid Toen Gert-Jan Theunisse nader hand bij de contractbesprekingen aan Post vroeg of hij hem in ieder geval voor de toekomst zekerheid omtrent deelname aan de Ronde van Frankrijk kon geven was het antwoord negatief. "Hij zei: 'Die ze- I kerheid kan ik je niet geven'. Bij PDM kreeg ik die wel. Het stond zwart op wit. Dat vond ik nog be- langrijker dan het salaris, want dat j verschilde bij mijn overstap nau welijks met hetgeen ik bij Panaso- I nic verdiende. Begrijp me goed. Ik ben niet met ruzie bij Post wegge- gaan. Qua organisatie in een ploeg blijft hij voor mij een perfectionist, maar er zijn ten enemale zaken waarin je voor jezelf moet opko men. Het geldt ook in andere be- j slissingen. Steven Rooks en ik vormden dit jaar, om het zo maar I eens te noemen, een twee-eenheid. Het betekent niet, dat je daardoor automatisch ploegmakkers voor i het leven blijft". "Rooks en ik hadden in de Tour niet alleen gemeenschappelijke be langen. Wij hebben buiten het wed- strijdtechnische deel eveneens de zelfde interesses. Auto's, bijvoor- beeld". Lachend voegt hij hieraan toe: "En vrouwen. Je kunt niet al tijd alleen maar over koersen pra ten. Bovendien,, stel je voor, datje van rittenkoers naar rittenkoers trekt en datje de kamer moet delen met iemand, die alleen maar over kanaries praat, terwijl jezelf de tuin vol marmotten hebt". Gert-Jan Theunisse, in de kracht en bloei van zijn rennersleven, heeft uiteraard voor volgend jaar weer grote plannen. De piek moet bereikt worden in de etappewed strijden. Vanzelfsprekend in de Tour en daarnaast de Giro of Vuel- ta als blikvangers. "Ik moet nu oog sten", luidt zijn mening. Een ren nerscarrière duurt korter dan vroe ger. Het programma is overladen; de sponsors stellen steeds grotere eisen, Er worden grotere versnel lingen gebruikt en er wordt ook an derszins steeds meer van het li chaam gevraagd. Afscheid "Zoiets doe je geen vijftien jaar achter elkaar en zelfs als je het fy siek zou kunnen opbrengen, wordt het psychisch een te zware opgave. Vergeet niet, dat je tussen je twin tigste en je drieëndertigste veel in vesteert en vooral veel mist. Je so ciale contacten zijn vanwege je vak beperkt", aldus de martelaar van het Tourpeloton. ZONDAG 13.30-14.30 Super: Australian Touring 8 Car Championships: de achtste ronde van de Australische kampioenschappen, gehouden in het Amaroo Park. 13.30-15.30 Did 2: Die Sport-Reportage: internationaal vierschansentoernooi ski- springen in Garmisch Partenkirchen j (tweede wedstrijd). 13.30-15.45 Ned 3: Studio Sport: Vier- schansentoernooi. 15.30-16.30 SKY: Eye on Sport. 16.10-17.55 TV 5: Les Trophées d'An- tenne 2: sportjaaroverzicht. 16.35-17.15 Did 2: Der Sport-Spiegel: documentaire over de Oostduitse kunst schaatster Katarina Witt uit Karl-Marx- Stadt. 16.55-17.55 BRT 1: Paardenparade 1989: showprogramma met défilé van de meest diverse paarderassen en o.a. wedstrijden. 18.00-18.55 BBC 2: Rugby Special: ler land-ltalië en Saracens-Wasps. 18.25-18.55 Super: Power Boat Racing 1988: speedbootraces. 18.55-19.35 BBC 2: Ski Sunday: Nieuw jaars schansspringen in Garmisch Par- i tenkirchen. 19.45-20.30 BRT 1: Sportweekend. 23.25-23.50 SKY: Paris to Dakar Rally: verslag van de elfde rally Parijs/Dakar. r MAANDAG 07.00-08.00 Super: World News and l business: met o.a. sport. 13.30-15.45 BBC 1: Paarderennen in i Cheltenham. ook al wordt er in de groot- meestergroepen steeds minder gerookt. Op dit moment is er slechts één roker in beide groe pen. Schakers worden steeds ge zonder", aldus Bakker. Deson danks is het rookverbod niet van toepassing op de beide groot- meestergroepen. Bakker: „De uitnodigingen voor het toernooi zijn vrij vroeg de deur uitgegaan. Toen hadden we nog geen beslis sing genomen." Het rookverbod heeft tot nog toe geen gevolgen gehad voor de animo voor het Hoogovens Schaaktoernooi, dat volgende maand zijn 51-ste editie beleeft. De wachtlijsten worden elk jaar alleen maar langer, aldus Bak ker. Slechts één schaker heeft la ten weten af te zien van deelna me. Niet omdat hij niet mag ro ken - de man rookt zelf niet maar omdat hij niet wenst te spe len op een toernooi waar, aldus de man, 'de individuele vrijheid van de schaker wordt beknot'. Theunisse na de doping-affaire in de Tour de France: "Ik had wel willen uitschreeuwen dat ik mij van geen kwaad bewust was". (archieffoto anp)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 20