LEIDSCH DAGBLAD Aanslag weer opgeëist V OL vandaag Schoonzoon Breznjev krijgt 12 jaar wegens corruptie Reagan en Bush gedagvaard in rechtszaak tegen North zeg MAAR Qk tegen INT" kamsteeg occasion f Dronken man Controle op Schiphol drastisch verscherpt 44 PAGINA'S Aanwijzingen voor dubbele ontsteldng PanAm- bom Kritiek op militaire hulp bij aardbeving ALCOHOLVRIJE COCKTAIL Zaterdag 31 december 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38820 Prijs ft. 1,20 WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse president Ronald Reagan en zijn opvolger George Bush zijn gisteren gedagvaard als getuigen voor de verdediging van luitenant kolonel Oliver North, de voormali ge medewerker van de nationale veiligheidsdienst die is aange klaagd in de Iran-Contra-zaak. Dat heeft woordvoerder Loye Miller van het ministerie van justitie be kendgemaakt. Regeringsfunctionarissen spra ken van een verrassende ontwikke ling zonder precedent, zeker waar het zowel een president als diens opvolger betrof. Het persbureau van het Witte Huis gaf in Palm Springs in Cali- fornië, waar president Reagan va kantie houdt, een verklaring uit waarin o.a. wordt gezegd: „De dag vaarding roept belangrijke juridi sche en grondwettelijke vragen op die momenteel worden onder- zocht. Het is nooit eerder gebeurd dat een president is opgetreden in een strafzaak, en het is voorbarig om te speculeren over de uiteinde lijke beslissing". Medewerkers van Bush beves tigden dat deze een dagvaarding had ontvangen, maar zeiden geen bijzonderheden te kennen. Zijn persmedewerkster zei dat het hier "niet om een onvoorziene, maar wel om een niet eerder vertoonde ontwikkeling" ging. North moet op 31 januari voorko men op beschuldiging van samen zwering en ontvreemding. Volgens de aanklacht heeft hij samen met zijn directe chef, de voormalige na tionale veiligheidsadviseur John Poindexter, en twee wapenhande laren samengespannen om meer dan 12 miljoen dollar winst afkom stig van wapenleveranties aan Iran illegaal over te hevelen naar de Contra's in Nicaragua. Rustig weer De weersverwachting voor heden luidt: Veel bewolking en mogelijk wat motregen. Hier en daar mist. Tempe ratuur van 8 graden in het noordwes ten tot 5 graden in Limburg. Weinig wind. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Af en toe opklaringen en droog. Middagtemperatuur rond 4 graden. Plaatselijk lichte vorst ln de nacht. Zondag 1 januari zon op: 08.48 uur, zon onder: 16.39 uur: maan op: 02.03 uur, maan onder: 12.12 hoog water: 09.28 en 22.03 uur: laag water: 04.51 en 17.05 uur. Maandag 2 januari zon op: 08.48 uur, zon onder: 16.40 uur; maan op: 03.16 uur, maan onder: 12.25 hoog water: 10.28 en 22.57 uur: laag Demmenie Computers Postbus 109-2300 AC Leiden Reaal 2 Leiderdorp Tel. 071-41.11.81 EINDHOVEN - In Eindhoven werd gisteravond en vannacht een uitvoerige alcoholcontrole gehou den. Alle bestuurders van de voer tuigen die werden aangehouden kregen een cocktail aangeboden van de Eindhovens Gemeentepoli tie. Alcoholvrij uiteraard. (foto ANP) Acteur hakt per abuis met echt samurai-zwaard TOKYO (AP) - Geheel in stijl werd de film over de oude Ja panse krijgers, de samurai, op geluisterd met een heus zwaardgevecht. Maar toen ac teur Yukio Kato onbevreesd zijn tegenstander tegemoet trad kreeg hij een houw met een echt samurai-zwaard. Zwaar gewond is hij in een zie kenhuis opgenomen. De Ja panse politie vertelde dat Kato (34) een flinke jaap in de nek had opgelopen. Hij was giste ren nog steeds buiten bewust zijn. De beide acteurs hadden el kaar met namaak-zwaarden te lijf moeten gaan. Omdat het na- maak-zwaard van Kato's tegen stander te slecht was om te ge bruiken gaf regisseur Shintaro Katsu opdracht het te vervan gen Een helper van de afde ling rekwisieten reikte daarop het echte zwaard aan, dat al in eerdere scenes was gebruikt. ROTTERDAM (GPD) - Een 26-ja- rige dronken man is gisteravond met zijn auto ingereden op twee passanten en de portier van een discotheek in het centrum van Rot terdam. Een van de voorbijgangers raakte daarbij licht gewond. De portier ontsnapte aan de aanslag door opzij te springen. De man wond zich op over het feit dat hem geen alcoholische dranken meer werden geschon ken. Hij sprong daarna in zijn auto en reed vol gas op de voordeur van de discotheek in. Hij beschadigde daarbij behalve deur en pui ook twee geparkeerde auto's. De man is OFF. DEALER LE'DENl_M28 mNissAN} SCHIPHOL (GPD) - Op Schiphol is de beveiliging verscherpt naar aanleiding van de bomaanslag op het PanAm toestel boven Schot land, ruim een week geleden. Ook de controle op de aanwezigheid van explosieven in koffers is geïn tensiveerd. De Rijkspolitie Dienst Luchtvaart, die met de beveiliging op Schiphol is belast, is extra alert op de mogelijkheid van terroristi sche aanslagen op vliegtuigen. De intensivering van de beveili ging gebeurt mede op verzoek van de Amerikaanse autoriteiten. Vol gens de directeur van PanAm in Nederland, D. A. Moulijn, staat de Rijkspolitie op Schiphol op scherp. Moulijn wil in verband met de ef fectiviteit van de maatregelen hier over niets kwijt. Ook de Rijkspoli tie zelf en andere luchtvaartmaat schappijen weigeren alle commen taar op de aard van de extra veilig heidsmaatregelen. Op Schiphol is op het eerste ge zicht weinig te merken van de ver scherpte controle. In het luchtha vengebouw patrouilleren gewoon tegetrouw rijkspolitiemensen, uit gerust met karabijn, pistool en ko gelvrij vest. Wel is de beveiliging bij de incheckbalies van de Ameri kaanse maatschappijen PanAm, TWA en Northwest Airlines ver zwaard. De dienstdoende politie mensen willen ook niets kwijt over de aard van de extra maatregelen en verwijzen naar hun officiële woordvoerder. De Amerikaanse maatschappij en kennen al langere tijd verzwaar de beveiligingsprocedures op Schiphol. In tegenstelling tot de Europese en Aziatische maat schappijen wordt de bagage van al le passagiers reeds aan de incheck- balie gecontroleerd. Passagiers die met PanAm reizen moeten hun koffer aanwijzen en openmaken. De controle wordt uitgevoerd door mensen van een particuliere bevei ligingsdienst onder toezicht van bewapende rijkspolitiemensen. De passagiers gaan vervolgens naar de 'gate' waar hun instapkaart nog eens uitvoerig wordt gecontro leerd. Daar vinden ook de gebrui kelijke controle op handbagage en eventuele fouillering plaats. De passagiers van alle maatschappijen op Schiphol moeten zich hieraan onderwerpen. Bij Amerikaanse vluchten echter staan altjjd twee bewapende politiemensen aan de ingang van de 'gate'. Het platform staat tijdens de afhandeling van vliegtuigen van Amerikaanse maatschappijen onder streng toe zicht. Volgens woordvoerders van de drie Amerikaanse maatschappijen zijn deze extra maatregelen niet nieuw. Er wordt gesproken van een '100-procent' controle. Die geldt ook voor de Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al en voor al le vliegtuigen van maatschappijen die naar Israël vliegen. Dat bete kent volgens ingewijden echter niet dat een in een koffer meege voerde bom per definitie wordt ontdekt. De inhoud van de koffer wordt alleen in het bijzijn van de passagier aan een inspectie onder worpen. En terroristen passen steeds verfijndere kneepjes toe om explosieven aan boord van vlieg tuigen te smokkelen. De afhandeling van de vliegtui gen, bagage en vracht van Ameri kaanse maatschappijen op Schip hol ligt in handen van het bedrijf Aero Groundservices. Volgens een medewerker van de bagageafhan deling is de controle aanzienlek verscherpt sinds vorige week. "Er wordt beter opgelet dan in het ver leden. En er is sinds vorige week meer politie bij ons over de vloer. Wie niets bij ons te zoeken heeft, komt er niet in". De Amerikaanse maatschappij en zijn overigens bijzonder tevre den over de beveiliging vah Schip hol en over de samenwerking met de Rijkspolitie. Nog even en we overschrijden de grens naar 1989. Wéér een mijlpaal. In het oudejaars- nummer staat het thema GRENS centraal: Vast in een strook modder Aan de rand van het stadje Limerick leven Ier se woonwagenbewoners letterlijk onder de ar moedegrens. Er is kennelijk niemand die zich om hen bekommert. Of toch? pagtNA 95 De grens van twee systemen Ontspanning of niet, de Berlijnse Muur is en blijft het zinnebeeld van de tweedeling op aar de. Maar wie valt nu eigenlijk wat te verwijten? PAGINA 27 De principes en het prijskaartje Dierenleed in de sport. Wie trekt de grens en waar moet die liggen? Over strenge rui ters en doping bij wedvluch- ten' PAGINA 29 Liefde op het tweede gezicht Op de grens van een nieuw le ven. En dat op latere leeftijd. Inge en Wouter uit Alphen kunnen er boeiend over ver- teHen. PAGINA 31 Zijn de dagen van de cd geteld? De grens van een nieuw au- dio-tijdperk is in zicht. En aan de horizon doemt de muziek- chip op. Een bedreiging voor de cd" PAGINA 37 LONDEN/FRANKFURT (AP/AFP/Rtr) - De Wach ters van de Islamitische Revolutie, een pro-Iraan- se fundamentalistische groepering, heeft gisteren opnieuw de verantwoor delijkheid opgeëist voor de bomaanslag op de Boeing 747 van PanAm, vorige week bij het Schot se Lockerbie. In een telefoontje naar het Ameri kaanse persbureau Associated Press in Londen waarschuwde een anoniem persoon dat de Verenigde Staten meer aanslagen te wachten staan indien prins Reza Pahiavi, de zoon van de voormalige Shah van Iran, niet wordt uitgewezen. Vorige week donderdag belde een man, die zei namens de Wach ters te spreken, AP op en zei dat de aanslag op de Jumbo was gepleegd uit wraak voor het neerschieten op 3 juli van een verkeersvliegtuig van Iran Air door een Amerikaanse ma rineschip. De Iraanse premier Houssein Moussavi ontkende in al le toonaarden dat Iran bij de aan slag was betrokken. De regering van Tsjechoslowa- kjje heeft aangeboden deskundi gen te leveren om de bij de aanslag op het toestel van PanAm gebruik te explosieven te indentificeren. Er zijn sterke aanwijzingen dat de ex plosie in het Amerikaanse ver keersvliegtuig veroorzaakt werd door Semtex, dat voor militaire doeleinden wordt gefabriceerd in Pardubice, 140 kilometer van de Tsjechoslowaakse hoofdstad. In te genstelling tot de meeste kneedba re ontploffingsmiddelen is Semtex geurloos en kan het - tot nu toe - niet worden ontdekt door speur honden en specialistische machi- De Londense Times meldde gis teren dat de bom met behulp van twee ontstekingsmechanismen tot ontploffing werd gebracht. Onder zoek zou hebben uitgewezen dat het eerste mechanisme was uitge rust met een luchtdrukmeter, die bij het bereiken van een bepaalde hoogte een ontsteking in werking stelde. Deze zette op haar beurt een elektronische tijdklok in bewe ging, die de bom na een uur deed ontploffen. De techniek werd ontwikkeld door terroristen, nadat een aantal luchthavens ertoe was overgegaan de bagage voor het inladen door drukkamers te laten gaan. Op deze manier kunnen bommen, die door verandering van de luchtdruk tot ontploffing worden gebracht, on schadelijk worden gemaakt, aldus de Times. (zie ook pagina 2) MOSKOU (Rtr/AFP) - Sommige Sovjet-militairen die moesten hel pen bij de reddingsoperaties na de aardbeving in Armenië hebben zich slecht gekweten van hun taak in gevaarlijke gebieden. Dat heeft de Russische minister van defensie Dmitri Jazov gisteren gezegd in een interview met het Sovjetpers bureau Tass. "Wij moeten erkennen dat niet alle commandanten en politieke werkers hun uiterste best hebben gedaan in die moeilijke tijd", aldus Jazov, die er aan toevoegde dat sommige officieren "langzaam wa ren in het nemen van beslissingen en verwarring toonden". De minister zei dat met name re- ren op de zelfopofferende taak. Er deden zich zelfs individuele geval len voor waarin zij hun taak ontdo ken in gevaarlijke gebieden". Ook hekelde de minister het feit dat ve len niet in staat bleken hun taak naar behoren uit te voeren om de burgers bescherming te bieden en niet met moderne apparatuur over weg konden. Hij riep de regering op de burgerbescherming snel te verbeteren. 171 VISSER JlJ Belettering hogewoerd 131 tel. 123747 leiden REKLAMEBORDEN/ LETTERS/AUTOREKLAME MOSKOU (Rtr) - Joeri Tsjoerba- nov, de schoonzoon van de voor malige Sovjetleider Leonid Brezj- nev, is gisteren tot twaalf jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens het aannemen van steekpennin gen. Tsjoerbanov was van 1980 tot 1984 onderminister van binnen landse zaken in de Sovjetunie en daarmee de op één na hoogste poli tiefunctionaris van het land. Zes andere beklaagden, allen ho ge politiefunctionarissen uit de Centraalaziatische republiek Oez bekistan, kregen straffen van acht tot tien jaar. Een Oezbeekse func tionaris werd vrijgesproken, ter wijl de zaak tegen de vroegere Oez beekse minister van binnenlandse zaken Chajdar Jachjajev werd uit gesteld voor nader onderzoek. Het proces tegen Tsjoerbanov heeft vier maanden geduurd. Het weerspiegelt de vastbeslotenheid van de huidige Sovjetleiding een einde te maken aan de corrupte praktijken uit het Bre^jnev-tijd- perk. Tsjoerbanov was een lage politie functionaris, toen hij van zijn eer ste vrouw scheidde en Brezjnevs dochter Galina huwde. Sindsdien nam zijn carrière een hoge vlucht en in 1980 werd hij onderminister van binnenlandse zaken. Tsjoerbanov, die getrouwd is met Brezjnevs dochter Galina, moet zijn straf uitzitten in een kamp met streng regime. De open baar aanklager had 15 jaar tegen hem geëist. Tsjoerbanov werd in 1984 ontslagen als onderminister van binnenlandse zaken, twee jaar na de dood van Brezjnev. In 1987 werd hij gearresteerd. Tsjoerbanov heeft een deel van de hem ten laste gelegde vergrij pen bekend. Maar zijn advocaat klaagde tijdens het proces herhaal delijk dat Tsjoerbanov tot zonde bok voor de fouten van het Brezj- nev-tijdperk werd gemaakt. Sinds Michail Gorbatsjov in maart 1985 partijleider werd, wordt Brezjnevs achttien jaar durende bewind ge lijkgesteld met stagnatie en cor ruptie. In die functie had hij volgens de aanklacht voor 650.000 roebel (ruim twee miljoen gulden) aan steekpenningen aangenomen, vooral van Oezbeekse functionaris sen. Verder kreeg hij ook zendin gen wijn, cognac en fruit, die door de Sovjetluchtvaartmaatschappij Aeroflot vanuit de Centraalaziati sche republieken naar Moskou werden overgevlogen. Tsjoerbanovs baas, minister van binnenlandse zaken Nikol^j Sjtsjo- lokov, pleegde in 1984 zelfmoord toen er een onderzoek naar de cor ruptie binnen zijn ministerie werd VRIJLATING - De Cubaanse rege ring heeft vertegenwoordigers van de RK Kerk in de Verenigde Staten laten weten dat 44 politieke gevan genen die tot lange gevangenis straffen waren veroordeeld wegens aantasting van de staatsveiligheid, binnenkort zullen worden vrijgela ten. unnr ahnnnRmRnten kunt u ons maandag weer bellen

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1