'Als op een schip zonder kompas' Onderzoeker Hans Zwart hekelt voorlichting tijdens gifaffaire 'Prietpraat' 'Auto's rijden te hard op Lisserweg' GENOA Bromfietser tuigt na aanrijding getuige af ZATERDAG 24 DECEMBER 1988- ■BMM.Utll»!—HBIII PAGINA 15 doet de gemeente: de pers bij el kaar fluiten. De omwonenden en de rest van Alphen lezen het wel in de krant. Dat is een passieve ma nier van voorlichten. Licht ze maar mondeling toe wat je gaat doen, wat je van plan bent. Nu moesten de mensen het uit een advertentie lezen van de gemeente Alphen. Het leek wel een rouwadvertentie, met een vracht aan gegevens van wat er allemaal aan de hand was. Dat is niet de manier waarop je de bevol king inlicht. Het is beter als je, ge meente en provincie samen, meteen een bewonersavond orga niseert". "Ze hebben nu alleen telefonisch overleg gehad, ik heb het idee dat die mensen elkaar nooit gezien hebben van die afdelingen. Dat is toch een merkwaardige zaak. Ik denk juist dat de eerste twee we ken, wanneer de mensen nog erg in onzekerheid zitten, dat dan infor matievoorziening heel belangrijk is. Want de geruchten ontstaan uit eindelijk doordat er een enorme in formatievraag en informatiebe hoefte is. De mensen waren bang voor hun gezondheid, die van hun kinderen en voor waardevermin dering van hun koophuizen". Geruchten De informatieavond liet echter eni ge tijd op zich wachten en allerlei geruchten ontstonden. Over de stoffen die in het tot recreatiege bied omgebouwde veld zouden lig gen, over de hoeveelheid vaten. Een complete voorlichting had dat enigszins binnen de perken kun nen houden. "Dat geldt zowel voor de gemeentevoorlichting als voor de provincie. Feitelijk langs elkaar heenwerken is een slechte zaak. Daardoor ontstaan eerder geruch ten dan dat ze worden voorkomen. Een coördinatieplan is een veel be ter uitgangspunt. Dat klinkt heel gewichtig, maar ik bedoel daar voornamelijk een afstemming van taken mee, een rolverdeling. Ik weet niet of dat ooit haalbaar zal zijn, maar een aanzet daarvoor is bij voorbeeld dat in een hectische periode de afdeling voorlichting van de provincie bij de gemeente op locatie gaat zitten". Door een directere samenwer king kan de uitvoering van een communicatiescenario eenvoudi ger zijn. De gemeente weet meer van de plaatselijke situatie, de pro vincie heeft meer know-how en middelen om de boodschap te ver spreiden. Nu hoor je van verschil lende kanten - behalve van de bur gers ook van de journalisten - dat ze niet weten waar ze heen moeten voor hun informatie. Er zijn ver schillende woordvoerders bij pro vincie of gemeente. Dat maakt het verwarrend, dat maakt het ondui delijk. Met zo'n scenario is dat be ter. Je kunt je dan directer tot de bevolking richten en weet dan dat de boodschap zonder ruis door komt. Want als de mensen het eerst uit de krant moeten lezen... een krant zit natuurlijk een beetje met het idee dat het nieuws verkoop baar moet zijn, al geldt dat voor be paalde kranten meer dan voor an dere". Ongeschikt "En dan, er zitten altijd mensen als Paats. Als woordvoerder bij uitstek ongeschikt om een geruststellende rol te spelen. Maar er is niemand die hem kan terugfluiten, hij heeft zoiets van: ik ben burgérvader en ik moet opkomen voor mijn men sen in Alphen. Het lijkt me voor de hand liggend dat in dit geval de wethouder van milieuzaken, De Jong, woordvoerder was geweest. In mijn ogen een prima figuur, een rustige man, een bekwame man. Waarom moet de burgemeester ze nuwachtig voor de camera's verha len gaan houden? Die mededeling tijdens de informatieavond, dat kan natuurlijk echt niet. Zo vlak voor de pauze vertelt een zeer emo tionele Paats dat een politieman is geschorst en dat dat waarschijnlijk te maken heeft met deze zaak. Dat moet je niet doen. Iets anders dat hij zegt: als de raad mij niet meer vertrouwt, stap ik op. Dat zijn din gen die moet je niet zeggen, dan wek je al van tevoren het idee datje fout zit". "Want over het emotionele as pect van de zaak is nooit nage dacht. Hoe ga ik die mensen nu zó informeren dat we als bestuur wat evenwichtiger overkomen? Hoe je het ook wendt of keert, je hebt als bestuur natuurlijk twee petten op: je hebt in het verleden fouten ge maakt en je moet nu onder de vlag De kwalificaties van zijn persoon doet burgemeester M. Paats af met 'prietpraat': "Als je bewe ringen doet, moet je van feiten uitgaan. In eerste instantie was er alleen het stuk in De Telegraaf en een stuk bij Justitie, waarin stond dat er wellicht vaten zou den liggen. Hoe kun je mensen op basis van die informatie gerust stellen? Je moet niet meer zeg gen dan je kunt verantwoorden. Meteen na de resultaten van de eerste metingen heb ik gezegd dat er op kortere termijn geen gevaren waren voor de volksge zondheid". met de provincie zeggen dat je het gaat onderzoeken. Wantje moet als bestuur natuürlijk wel het vertrou wen houden van je burgers. En tot aan die informatieavond is dat na tuurlijk wel voor een aantal men sen in Alphen discutabel geweest". Dat leidt onvermijdelijk tot ge ruchten. De rol van de media moet bij het ontstaan daarvan echter niet worden overschat. Schreeuwende krantekoppen hebben dan wel ef fect, ze bepalen zeker niet alléén hoe over een bepaalde zaak wordt gedacht. "Natuurlijk, de invloed van de massamedia is er. Hoe groot "De mededeling over de agent is een heel moeilijke keuze ge weest. Ik hoorde pas die avond dat er een gerechtelijk vooron derzoek tegen hem liep en dat dat te maken had met Kemp. Wij, de officier van justitie, de hoofd commissaris van politie en ik, hebben toen zitten piekeren wat te doen. We vermoedden dat het niet met de vuilstort had te ma ken. Ondanks het risco dat dat verband wèl zou worden gelegd, is moeilijk vast te stellen, ze dragen onderwerpen aan en daarover spre ken mensen. Maar de wijze waarop daar ten slotte over wordt gedacht, is heel moeilijk te beinvloeden. De mensen bepalen zelf wat ze wel en niet geloven. Het is niet zo dat ie dereen gelooft wat in de krant staat". "Dat zie je ook bij het ontstaan van een gerucht, de mensen praten dan met elkaar om de situatie te verklaren. Ze hebben dan zelf een bericht, bij voorbeeld uit de krant, dat ze willen toetsen. Met elkaar - iedereen weet wel wat - bepalen ze hoe het ongeveer zit. Dat hoeft ove rigens niet per definitie fout te zijn. Toch reageert iedereen verschil lend. Er zijn mensen die verschrik kelijk zenuwachtig worden, hele maal over hun toeren raken. Maar een aantal andere mensen probeert dat toch wat wetenschappelijker of wat nuchterder te bekijken: wat zijn de feiten en waar maken we ons druk over. Provincie en ge meente hadden met hun voorlich ting in elk geval meer moeten inha ken op de ongerustheid onder de Weerstand Dat de gemeente en provincie le ring zullen trekken uit zijn scriptie waagt hij te betwijfelen: "Wat ik nu voorstel, een coördinatieplan, klinkt wel heel erg simpel, maar ik denk dat dat toch een hoop weer stand ontmoet. Iedereen bij de pro vincie en de gemeente heeft de be roepsethiek van: iedereen heeft zijn eigen plek. Dat zie je in die af faire ook. De provincie heeft het over de amateuristische gemeente en de gemeente denk er meer van af te weten omdat de provincie er een eind vanaf zit. Er heerst nog steeds een mentaliteit van: ik ben de beste kapper en die andere heeft je verkeerd geknipt. Zie dat maar eens te veranderen". besloten we het toch mee te de len. Anders zou later worden ge zegd: hij wist het toen al, maar zei niets. Dat ik emotioneel was, daar schaam ik me niet voor. Ik hou niet van stalen gezichten als er heel wat aan de hand is". "Over dat opstappen bestaat ook een misverstand. Tijdens een interview voor de radio werd ge zegd: stel dat de raad het ver trouwen opzegt. Ik zei toen: dan stap ik op. Dat is verkeerd over gekomen. Achteraf denk ik dat ik beter had kunnen zeggen dat het niet aan de orde was". LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN - Hoeveel vaten in wer kelijkheid ook mogen liggen op de vroegere, inmiddels over bekende belt in Alphen, de omwonenden zouden heel wat rus tiger hebben geslapen wanneer de voorlichtingsdiensten van Alphen en van de provincie Zuid-Holland beter hadden inge speeld op de onrust onder de bevolking. Nu verstrekten zij voornamelijk technische informatie. "Maar ze hadden moeten zeggen: die stoffen zitten erin en ze zijn niet gevaarlijk", ver kondigt de Leidse onderzoeker Hans Zwart, die naar aanlei ding van de gifaffaire Zegersloot de scriptie 'Geruchtenbeïn vloeding door organisaties' heeft geschreven. "De mensen willen het liefst weten wat het voor hun kinderen betekent en of je er ziek van kunt worden. Mensen reageren anders heel primair. Zo van: een stukkie van mijn gras in de tuin is geel, dat komt zeker door het gif. Ik denk dat je daar je voorlichting op moet afstemmen". Zwart trekt nog meer conclusies. Zo was er een slechte afstemming van taken tussen de voorlichtings diensten van gemeente en provin cie, bestond een slechte coördina tie over door wie en wanneer de in formatie moest worden verstrekt en werd ad hoe gereageerd op het nieuws in de media. De scriptie, waarmee de 29-jarige Leidenaar in januari afstudeert in de communicatiewetenschappen aan de universiteit van Amster dam, bestaat behalve uit een litera- door Herman Joustra tuurstudie over geruchten ook uit een praktijkgedeelte, waarin wordt onderzocht op welke manier orga nisaties inspelen op geruchten. Zwart heeft dit gedaan aan de hand van een analyse van kranteberich- ten en interviews met een aantal betrokkenen. Onder anderen wer den aan de tand gevoeld burge meester M. Paats, wethouder W. de Jong, gemeentevoorlichter P. Camphuysen, hoofdcommissaris van de Alphense politie J. Vol werk (inmiddels opgevolgd door J. Mo lenaar), M. de Kat van de provincia le voorlichting en gedeputeerde J. van der Vlist. Verder ondervroeg hij een aantal buurtbewoners en twee journalisten. "Kijk, van overheidskant gaven ze wel toe dat er fouten waren ge maakt. Ze gingen natuurlijk niet el ke dag om met de Nederlandse me dia. Op de vraag wat er dan mis ging, antwoordden ze nauwelijks. Ja, met een enkel voorbeeldje, de rest was goed gegaan, zeiden ze. Voor mij was het alsof ze de eerste twee weken op een schip zaten zon der kompas. Daarna werd het iets beter, maar echt goed ging het nooit". Betrokken De berichtgeving over de illegale stort van gifvaten in de Coupépol der vormde min of meer toevallig het praktijkonderdeel van zijn scriptie. Was Zwart op een ander tijdstip begonnen dan zou een an dere nieuwszaak de kern gevormd hebben van zijn verhaal. Toch toont Zwart zich tijdens het ge sprek meer dan 'studiematig' be trokken bij de Alphense gifaffaire. Af en toe driftig gebarend, blijkt hij niet wars van een pittige uitspraak en neemt hij duidelijk stelling. Zoals: "Je moet eerst een bewo nersavond geven vóór je aan zo'n onderzoek begint op de belt. Ook al weet je als gemeente niet veel, je komt dan duidelijker over. Wat Hans Zwart"Provincie en gemeente hadden met hun voorlichting meer moeten inhaken op de ongerustheid onder de mensen", (foto Wim Dijkman) LISSERBROEK Er moeten maatregelen worden genomen te gen het verkeer dat met veel te ho ge snelheid over de Lisserweg rijdt. Vooral bij de inrit naar de Ol menhorst ontstaan herhaaldelijk levensgevaarlijke situaties. Dat "schrijven bewoners van de Lisser weg en de Olmenhorst in Lisser- broek in een brief aan het gemeen tebestuur van de Haarlemmer- "De situatie op de Lisserweg wordt steeds ondraaglijker. Er worden steeds meer woningen ge bouwd, maar aan de wegen in het zuidelijk deel van de Haarlemmer meer wordt niets gedaan. Als be woners van de Lisserweg zijn wij Van dit beleid de dupe. De Lisser weg is overvol en de snelheden zijn exorbitant hoog", verduidelijkt Fels de problemen. Vooral de hoge snelheid van het verkeer zit de bewoners dwars. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 6 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg, Meyer, Van Leeuwen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Janssen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Meyer, tel: 215510, Stokroos 1. zo 8 uur tot 24 uur: J.A, Verhage en C.M. Ma- ris, tel: 218661. Rosmolen 2. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg- meijer.de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: dr. Vlasveld, tel: 149298. zo 8 uur tot 24 uur: A. van Luyk, tel: 122522, Wasstraat 2a. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk. Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J.W. Lely, tel. 120412, Kernstraat 11 zo 8 uur tot 24 uur: J. Stolk, tel. 125820, Burg- gravenlaan 102. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, Van der Waardt, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: J.S. de Kanter, tel: "De geluidoverlast neemt toe naar mate het verkeer harder rijdt. Vrachtwagens doen de huizen op hun grondvesten trillen. Ook voor het milieu is het een slechte zaak. Wanneer 100 in plaats van de toege stane 50 kilometer per uur wordt gereden is het voor de 28 bewoners van de Olmenhorst haast onmoge lijk de uitrit te verlaten en veilig de Lisserweg op te rijden", meent Fels, die zelf een bedrijf aan de 01- menhórst heeft. Fietspad De bewoners zijn wel blij met de komst van een fietspad langs de Lisserweg. Ze hebben verder ge daan gekregen dat er ook verkeers lichten zijn geplaatst bij de over steek van de Lisserweg naar de IJ weg. De situatie voor fietsers wordt nog beter nu volgend jaar het ontbrekende deel van het fiets- Medische Diensten 311414, Petr. Moensweg 52. zo 8 uur tot 24 uur: F. Lahr, tel: 120347, Zoe- tprwoudse Singel 11 Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Reinders, tel: 760947, Gerard Brandtstraat 29. zo 8 uur tot 24 uur: dr. J. Witpaard, tel. 217477. Waarnemingsregeling Homeopatische art sen: I. Cowan, Levendaal 87, tel: 146337; C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41, tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za R. van Velzen, tel: 891100, spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur op Vlaskamp 16. zo F. Kemme, tel: 893139, Florijn 10, spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur, tek 891000. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: E.J. Roelands, Frans Halslaan 10, tel: 153747. Voorschoten za: S.M. Platteel, Diepenbrockweg 6, tel: pad langs de IJ weg, tussen de Lis serweg en de Venneperweg, wordt aangelegd. De gemeenteraad stel de daar deze maand 300.000 gulden voor beschikbaar. De aanwezigheid van het fiets pad heeft echter ook een nadeel: het autoverkeer is nog harder gaan rijden nu er geen fietsers meer op de weg zijn. "Het is belachelijk dat de gemeente weigert iets aan de on veiligheid van de Lisserweg te doen. Er is wel een onderzoekje in gesteld, maar alle plannen zijn af gewezen. Als enige reden hebben we te horen gekregen dat maatre gelen op de Lisserweg een prece dent zouden scheppen en dat is volgens de gemeente ongewenst. Er zijn in de Haarlemmermeer tal van wegen met dezelfde proble men. Blijkbaar is er eerst een dode lijk ongeval nodig voordat de ge meente wakker wordt", vreest Fels. 5417, zo: E. Schotanus, Leidseweg 328, tel: 2356. Huisartsenpraktijk Oosthout, Rietpad 9, Voor hout, tel: 02522-30697. Wassenaar za: J.N.Vonk, tel: 79676, Wittenburgerweg 106, zo: I.C. Spelt, tel: 11844, Van Groene- veltlaan 17. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekend dienst waarneemt. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: za: C.M. Mokveld, Oude Singel 210, Lelden, tel: 071-146450, zo: E.F.J. Dickman, Bree- straat 58a, Leiden, tel: 071-146004; spreek uur om 13.00 uur. Voor patiënten van tandartsenpraktijk 'Haas- wijk' heeft tandarts de Minjer spreekuur van 11-12 uur. Simon Vestdijklaan 28, 2343 KV Oegstgeest. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. ZATERDAG 31 DECEMBER Hillegom jaarlijkse polderloop over 4,5,9 en 18 km, organisatie korfbalvere niging SIZO, start om 11.00 uur, Gemeentelijk Sportpark, opgeven vanaf 9.30 uur. Katwijk optreden Katwijkse -rockgroep 'Nemesis' (om 01.00 uur), Sfcum, Helmbergweg, geopend van 22.00 tot 03.00 uur. Leiden vlooienmarkt in de Groenoord- hal, van 10.00 tot 16.00 uur. Sylvesterconcert "Wien bleibt Wien', Strauss-orkest van Boeda pest met Marco Bakker en Ga- briella lllés en ballet van de Volks- opera, aanvang 13.30 uur in de Stadsgehoorzaal. coopertest De Bataven en Olie bollenloop over 4, 7,10 en 13 km of 10 Engelse mijl, start om 14.00 uur, atletiekbaan, Leidse Hout. muzikale Nieuwjaarsontmoe ting Culturele Raad Hazerswoude met voorstelling 'Rond de tafel van Timbila', aanvang 15.30 uur in Het Anker, Chopinlaan. Katwijk nieuwjaarsreceptie Molenwijk, vanaf 19.00 uur. Nieuwkoop optreden Renó Froger tijdens nieuwjaarsparty Beverly Hills, Nieuwveenseweg 21, 21.00 uur. •Nieuwjaar 'jaarsbijeenkomst van het Evangelisch Ontmoetingscen trum De Ark, aanvang 11.00 uur in Hotel Buitenzorg, Zeereep. nieuwjaarsborrel Carnavals vereniging De Noortukkers, van 17.00 tot 19.00 uur in hotel Royal. vereniging De Hutspotten, van 15.00 tot 17.00 uur in het Antonius Clubhuis, Lange Mare. Warmond Nieuwjaars-matinee met Wim Koopmans en het orkest van Koos van der Sluis, 15.00 uur in Boer derij Meerrust, Dorpsstraat. MAANDAG 2 JANUARI Alphen opening expositie "Vrouw en Kunst' van Marianne Meester in de raadzaal van het Stadskantoor, om 19.30 uur. Hoofddorp familietheater 'Broodje boek', door de Stichting Jeugdkomedie Amsterdam, aanvang 20.30 uur in theater het Oude Raadhuis. Leiderdorp ruilavond van Postzegelvereni ging De Rijnstreek, voor jeugdle den van 19.00 tot 20.00 uur. voor overige leden van 20.00 tot 22.00 uur, Muzenhof. Leimuiden opening inzamelingscampag ne 'klein chemisch afval' op het Dorpsplein, om 10.00 uur. Noordwijk Nieuwjaarsfeest, van 17.30 tot 19.00 uur in Hotel Oranje, Konin gin Wilhelmina Boulevard. Blues avond in Bar 't Deurtje, Grent 34, aanvang 20.00 uur. Voorschoten algemene «verzamelbeurs van postzegels, prentbrief- in kader van de tentoonstelling Turkana, herders van noordwest Kenia', aanvang 14.20 uur in het Rijksmuseum van Volkenkunde. oecumenisch avondgebed vakantieactiviteiten voor kinde ren: 4 tot 8-jarigen, spelletjesmid dag, 8 tot 12-jarigen, figuurzagen, Zoon mishandelt moeder tijdens weekendverlof LEIDEN - Een 30-jarige man die verblijft in het huis van bewaring in Heerhugowaard, heeft gister avond tijdens zijn weekendverlof in het ouderlijk huis in Leiden zijn moeder ernstig mishandeld. De vrouw is met diverse verwondin gen, waaronder een gebroken neus, opgenomen in het Elizabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. De Leidenaar werd aggressief door het gebruik van een combina tie van alcohol en een slaapmiddel. Hij mishandelde niet alleen zijn moeder maar vernielde ook het meubilair in de woning. De man had een zodanig grote dosis alco hol en medicijnen ingenomen dat hij moest worden opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Lei den. Op verkeerde w raak genomen KOUDEKERK - De balgoochelaars Gerry Mühren, Keje Molenaar, Barry Hulshof, Richard Snekers en Jaap Schilder gaven gisteren training in De Ridderhof in Koudekerk. Honderdtachtig jeugdige voetballers uit Koude kerk, Woubrugge, Hazerswoude, Alphen en Lisse waren naar het vrijetijdscentrum gekomen om allerlei truckjes te leren van de (ex-)profvoetballers en trainers. De publieke belangstelling viel een beetje tegen maar dat kon vol gens organisator Kees Goudkuil de pret niet deren. (f„to Ben de Bniyn» ALPHEN AAN DEN RIJN - Een nog opbekende bromfietser heeft gistermiddag na een aanrijding op de Sterrenlaan in Alphen aan den Rijn een 55-jarige automobiliste en een man die zich meldde als getui ge van het ongeval, ernstig mishan deld. Hij is vervolgens doorgere den. De getuige werd zo hard gesla gen dat hij bewusteloos raakte. De man scheurde zijn gehemelte en brak zijn kunstgebit op drie plaat sen. Hij kon na een behandeling in het ziekenhuis Rijnoord weer naar huis terugkeren. De vrouw kreeg enkele klappen op het hoofd. De bromfietser wordt door de politie gezocht wegens het toe brengen van zwaar lichamelijk let sel en doorrijden na een aanrijding. De jongeman is ongeveer 18 jaar oud, heeft een normaal postuur, donker haar en is ongeveer 1.75 meter lang. Hij heeft de Nederland se nationaliteit en reed op een rode Honda MT5 bromfiets. ALPHEN AAN DEN RIJN - De politie van Alphen aan den Rijn heeft gistermiddag een 14-jarige jongen aangehouden wegens het mishandelen van een eveneens 14- jaar oude plaatsgénoot. Het slacht offer kreeg enkele stompen in het gezicht en de buik toen hij op de Ei kenlaan de krant aan het bezorgen was. Hij liep daarbij vermoedelijk een gescheurd rechterkaakge- wricht op. De dader van de mishandeling werd door het slachtoffer herkend toen hij later met de politie naar de Eikenlaan terugkeerde. De 14-jari-, ge Alphenaar die werd aangehou den meende in zijn leeftijdgenoot de jongen te herkennen die hem enkele weken daarvoor in een win kelcentrum had uitgescholden. Hij bleek de verkeerde voor zich te- hebben gehad.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15