Waar een wil is, is een weg ZATERDAG 31 DECEMBER 1988 XS 'Automobilist voorzichtiger De Wassenaarse Rijksstraat weg is dit jaar geen moment uit het nieuws geweest. Na dat op 18 april vijf doden vie len bij een ongeluk op de weg, is er veel gediscussieerd, kwam er een wegasbeveili- ging, is het gevaarlijke via duct afgebroken en werd de maximumsnelheid op het ge vaarlijkste stuk verlaagd. De Wassenaarse adjudant van politie, B.J.M. Hoogkamer is "bijzonder tevreden". "De Rijksstraatweg is een stuk vei liger geworden. Vanaf april zijn er 30 ongelukken gebeurd, de helft minder dan in dezelfde periode vo rig jaar. Onder die 30 zitten drie botsingen die veroorzaakt of verer gerd werden doordat mensen de middenstreep overschreden. Dat zal volgend jaar minder worden door de aangebrachte wegasbevei- liging". De 19 kop-staart botsingen (30 minder dan vorig jaar) baren hem meer zorgen. Vooral bij de stop lichten is het regelmatig raak: "Je kunt als overheid alles proberen te regelen, je blijft afhankelijk van de instelling en de oplettendheid van de automobilist... Gisteren hoor- Adjudant B.J.M. Hoogkamer: "Je blijft afhankelijk van de automobi list". (fotO i den we via via dat eerder deze week een man ter hoogte van Kerkehout zijn auto naast de barrier parkeer de. Hij deed zijn knipperlicht aan, kroop over de wegasbeveiling, deed boodschappen, stapte in zijn auto en reed weer weg" Sinds het fatale ongeluk heeft het Wassenaarse korps 80 snel heidscontroles gehouden op de meest onverwachte momenten. Overdag en 's nachts. Het leverde 5000 processen-verbaal op wegens te hard rijden. Vooral op stukken waar mensen 50 mogen rijden ging het mis: "Daar pakten we mensen die meer dan'30 kilometer bóven de maximumsnelheid reden en die direct naar de Officier van Justitie gingen. Laatst nog reed een man er 115 kilometer, het kost hem een kleine 400 gulden". De meeste Rijksstraatwegge bruikers houden zich, na een ge wenningsperiode, keurig aan de snelheden. Ze hebben zelfs geen enkele moeite met de wisselende snelheden (50-70-50). De politie maakt daar dan ook geen punt De hoge asbeveiliging en smalle binnenstroken houden vrachtwa gens rechts en lijken ook personen auto's van inhalen te weerhouden. Hoogkamer ziet dat anders. "Men rijdt voorzichtiger en denkt ook aan de snelheid. Maar men is niet angstig. Daar is ook geen reden toe, omdat men een eigen weghelft heeft. Vroeger gebeurde het regel matig dat mensen aangifte kwa men doen dat hun spiegeltje er door een tegenligger was afgere den". Sommige automobilisten wor den aangetrokken door de nieuwe veiligheid, anderen blijven op zoek naar sluipwegen. Omdat het totale aantal weggebruikers blijft stijgen, zouden zowel de Rijksstraatweg als de binnenwegen drukker wor den. Op de binnenwegen leidt dat regelmatig tot files en moest de ge meente met verkeersmaatregelen woonstraten behoeden voor exces sen. De Rijksstraatweg kent dage lijks 'rijdende files', zoals de adju dant dat noemt. Of de weg overbelast is, durft hij niet te zeggen ("Daar zijn de geleer den het geloof ik ook niet over eens"). Van oplossingen houdt hij zich verre: "Er zijn zoveel machten, belangen en belangengroeperin gen. Ik ben daar maar een klein speldje in". 'De politieke wil ontbreekt W. Molenaar hoorde, als voor zitter van de vereniging Vei lig Verkeer Nederland van de afdeling Leiderdorp, dit jaar met gemengde gevoelens de diverse discussies over ver keersmaatregelen aan om de doorstroming in zijn gemeen te te verbeteren. Tot echte oplossingen heeft dat alle maal niet geleid, stelt hij vast. Lange files bij Stierebrug, automo bilisten die alle mogelijke sluiprou tes bedenken en een slechte door stroming van het verkeer op de En- gelendaal. Leiderdorpse politici werden maandelijks geconfron teerd met nieuwe knelpunten en nieuwe oplossingen. VVN-verte- genwoordiger W. Molenaar heeft daarover zo zijn bedenkingen. "Neem nu de Engelendaal in Lei derdorp, dat is een belangrijke oost-westverbinding geworden. Dat had nooit zover mogen komen. Er hadden in het verleden al goede wegen moeten worden aangelegd, buiten allé gemeentegrenzen om. Dan was nu ook die discussie over de rijksweg 11-west niet nodig ge weest", zegt hij. Als Leiderdorp destijds had ge weten dat de ooit geplande provin ciale weg tussen Alphen aan den Rijn via Leiden naar de kuststreek nooit zou worden aangelegd, was de Engelendaal er volgens hem ook nooit gekomen. "Die weg was bedoeld om het verkeer binnen Leiderdorp en tussen Leiderdorp en Leiden te regelen, maar nooit als de belangrijke oost-westverbin- ding die het nu is, geworden. In de spitsuren worden de mensen sta-- pelg^k van de files", vervolgt Mole naar. "En iedereen zoekt naar een sluiproute. Er wordt veel gebruik gemaakt van de Achthovenerweg tussen Koudekerk aan den Rijn en Leiderdorp, de Van der Valk Bouwmanweg, de Laan van Ouder zorg, Splinterlaan en Drostweg. Dat heeft er weer toe geleid dat er verkeersremmende maatregelen op de Mauritssingel nodig waren. Helaas", klinkt het enigszins cy nisch, "maar anders hoor je voort durend het geluid van de ambulan- Molenaar herinnert eraan dat dit jaar verkeerslichten bij de Laan van Ouderzorg, hoek Van der Valk Bouwmanweg werden geplaatst. "Daar zie je nu soms in één keer twee auto's door groen, drie door, oranje en zes door rood licht rijden. Soms, bij bepaalde cyclussen, kan er een hele stroom door groen. Maar door die onduidelijkheid krijg je irritaties. Niemand is daar mee gediend. Mensen willen zich best aan de regels houden, maar dan moet wel het nut ervan blij ken". Plannen zijn dit jaar gelanceerd om op de Engelendaal een 'groen golf te realiseren om de doorstro ming te bevorderen. "Dan moet het wel een echte groene golf worden en een waarbij je toch steeds weer lang moet wachten", meent Mole- Blij is de voorzitter van WN voor Hoogmade dat nu een nieuwe rondweg heeft. Maar voor Leider dorp heeft dat minder prettige ge volgen, concludeert hij tegelijker tijd. "Veel verkeer koos vroeger niet voor de smalle route dwars door Hoogmade. Nu zie je steeds meer auto's, vooral ook veewagens, van deze weg gebruik maken. Die rijden vèrvolgens wel weer over de Persant Snoepweg". Dé oplossing zou zijn geweest als er een brede weg met ongelijk vloerse kruisingen dwars door Lei den had gelopen, betoogt de Lei derdorper. "Inderdaad, zoals de Utrechtse Baan in Den Haag. Maar daarvoor is het nu te laat. Proble men zijn alleen nog op te lossen als de gemeenten de handen ineen slaan. Ik heb daar vaker voor ge pleit. Een geheel nieuwe weg ten noorden van Leiden en Leider dorp, dat zou een oplossing kun nen zijn. Maar daar wil men niet aan. Dat kost te veel geld". Molenaar: "Wat wij missen is de politieke wil om naar een echte op lossing te zoeken voor de verkeers problemen. Samenwerking tussen de gemeenten daar gaat het om, maar juist die samenwerking ont breekt veelal. Iedereen probeert zijn eigen straatje schoon te vegen, ten koste van de ander, meer niet. 'Het gaat nu stukken beter' Jack Schohaus, voorzitter van de winkeliersvereniging Oegstgeest Actief, is in zijn nopjes met de De Kem- penaerstraat. Deze winkel straat werd na een inspraak procedure van een jaar en een opknapbeurt van een miljoen gulden (boven- en onder gronds) de afgelopen herfst op een wijze opgeknapt die zijn goedkeuring kon weg dragen. "Echt, ik ben nu tevreden. Het gaat stukken beter met de straat. Dat hoor je ook van het publiek. Ik ben blij dat die tweede reconstructie binnen korte termijn werd afge handeld. Op de buitenstaander moet het allemaal stuntélig zijn overgekomen - dat was het natuur lijk ook. Maar je moet niet vergeten dat het raadslidmaatschap een bij baan is, net zo goed als mijn voor zitterschap. Zulke dingen merk je helaas pas in de praktijk. En wat heet nu stuntelig: in de Breestraat in Leiden zijn ze nu nog bezig, dus...". Bovenaan op zijn verlanglijst voor 1989 staat de verhuizing van Albert Heyn naar de overkant van de straat, naar de Markthof. Scho haus heeft begrepen dat alles zo goed als rond is. "Dat mag ook wel na vijf jaar. Ik ben ook heel be nieuwd naar wat er in het pand dat Jack Schohaus: "Na al dat gedon der eindelijk rust". (Archieffoto) AH verlaat, komt te zitten. Veel te zeggen daarover hebben we niet, AH maakt dat zelf uit maar ik ben blij dat de toezegging is gedaan dat er geen distilleerderij of Etos in komt. Die branches zijn al verte genwoordigd in de De Kempenaer- straat. Het liefst heb ik een Blok ker. Je kan geen kop en schotel krijgen in de straat". Bang dat er een nieuw gemeente huis ergens bij de Lijtweg zal ver rijzen waardoor de De Kempenaer- straat zijn centrumfunctie moet in leveren bij de concurrenten van de Lange Voort, is Schohaus niet. Hij grijnst als hij zegt: "Ik heb die dis cussie nooit serieus genomen. Bo vendien heb ik gehoord dat ge meentesecretaris Willeme burge meester is geworden van een ge meente, hier heel ver vandaan". De voorzitter geeft hiermee aan dat ook hij weet wie er op het gemeen tehuis het hardst aan nieuwbouw heeft getrokken., "Mochten er men sen toch mee door willen gaan, dan vind ik dat er een verkiezingson- derwerp van moet worden ge maakt. Zou het besluit tot nieuw bouw vóór de gemeenteraadsver kiezingen vallen, dan wordt de Oegstgeester democratie ernstig aangetast". "Ik heb van de hele Kempenaer- straat-geschiedenis geleerd dat je nooit van standpunt moet verande ren. De hele inspraakprocedure lang volgden we dezelfde koers. Een moment lieten we een steekje vallen en we hadden file-parkeren in de straat. Dank zij de vasthou dendheid en de grote eensgezind heid van de winkeliers hebben we nu toch het schuinparkeren terug". Ondanks die eigenschappen kon Schohaus onlangs niet voorkomen dat in zijn straat een winkelerfrege- ling van kracht is geworden, waar door klanten die met de auto ko men slechts stapvoets mogen rij den. Na afloop van de cruciale ver gadering beende de voorzitter woe dend de zaal uit. "Omdat het voor de zoveelste keer niet meer over het onderwerp ging, maar er alleen maar aan politiek werd gedaan, er moest worden gescoord. Ik begrijp het niet: na al dat gedonder van de laatste maanden willen wij einde lijk rust. Net als het goed gaat, moe ten wij weer als proefkonijn wor den gebruikt voor een regeling die nog nergens anders in het dorp van toepassing is". In de gemeenten in de Leidse regio is het afgelopen jaar heel wat afgepraat over de aanleg van wegen. Meest in het oog springend was waarschijnlijk wel de discussie over de herinrichting van de Rijksstraatweg in Wassenaar. Maar ook de mogelijke aanleg van rijksweg 11-west door Voorschoten maakte de tongen los. In Warmond werden heel wat woorden vuil gemaakt over het asfalteren van de doorgaande route, Leiderdorp kende weer vele problemen bij een betere doorstroming van het verkeer en zocht naarstig naar oplossingen. In Zoeterwoude werd eindelijk een besluit genomen over het opknappen van de Weipoortseweg en in Oegstgeest werd de De Kempenaerstraat voor de verandering weer eens omgespit. Op deze pagina geven enige betrokkenen hun mening over de 'weg* die in 1988 is ingeslagen. De Rijksstraatweg in Wassenaar. Dit jaar zonder twijfel de meest besproken weg in de regio. W. Molenaar: "Automobilisten worden stapelgek van files". (foto Henk Bouwman) 'Rijksweg 11 is misdadig' Rijksweg 11-west, de verbin ding tussen de rijksweg Am- stetdam-Ypenburg en Am sterdam-Den Haag, is dit jaar uit de motteballen gehaald. W. ter Keurs, de Voorschoten- se bioloog, winnaar van de' provinciale landschapsprijs en woordvoerder van de Leidse werkgroep Milieube heer, vindt de weg door Voor schoten volstrekt overbodig en zeer gevaarlijk. Hij roept op tot actie tegen een misda dige overheid. "Het is echt misdadig dat de rege ring in dit overbelaste en drukbe volkte gebied extra wegen wil aan leggen. Dat trekt alleen maar meer auto's aan, die in de stad komen vastte zitten. Want laatje niks wijs maken: het merendeel van de au to's rond de stad, moet de stad in. In Den Haag is dat duidelijk te zien, met alle milieuproblemen vandien. In Leiden leidt de nieuwe rijksweg tot langere files rond het station, op de Plesmanlaan, de Haagweg, de singels en noem maar op. Erï wat doen we daar dan aan? Breken we de stad open? Bouwen we een parkeertoren bij het station De Vink? Zo'n Transferia is puur bedrog. De meeste mensen maken in hun eentje hele korte ritjes met de auto en voor hen heeft zo'n par keertoren totaal geen nut. Daar komt nog bij dat het rapport 'Zor gen voor Morgen' duidelijk aan geeft dat we er zelfs niet zijn wan neer de bestaande auto's schoner gaan rijden. Er moeten duidelijk minder auto's komen. De bollenrijders verwachten door rijksweg 11-west enkele mi nuten tijdwinst op een rit naar Duitsland. Daar ga je toch geen au toweg voor aanleggen? Bovendien hebben ze al de nodige dwarsver bindingen en kunnen ze buiten de spits behoorlijk opschieten. Dat Wassenaar ontlast zou worden door rijksweg 11-west is nonsens. Veel automobilisten komen uit Wassenaar zelf en het meeste ver keer moet in Den Haag zijn. Dat verkeer zal heus niet omrijden via de All en A4. Eerder wordt de Rijksstraatweg drukker, met alle gevolgen vandien voor de toch al weinig vitale bomen rond die weg. In de Voorschotense wijk Noord- Hofland en de Leidse wijk Ste- W. ter Keurs: "Van vechten word je Sterk". (foto Henk Bouwman) venshof zal de rijksweg voor een aanzienlijke geluidhinder zorgen. Bij bepaalde weersomstandighe den zullen er al snel verhoogde concentraties uitlaatgassen in woonwijken hangen. Op de oude, kwetsbare beuken van Berbice heeft de weg een desastreus effect. Aan de overkant van de Vliet vormt de nieuwe rijksweg een ex tra bedreiging voor recreatiege bied Vlietland, waar de geluidhin der van de rijksweg A4 nu al bijna ondraaglijk is. Doordat er viaduc ten nodig zijn om over de Vliet en de rijksweg Amsterdam-Ypenburg te komen, is die overlast moeilijk in te dammen. De polder tussen het Leidse Ste venshof en de Voorschotense Pa pelaan is nu nog een van de rijkste weidevogelgebieden van Zuid- Holland. Door de nieuwe rijksweg zal dat gebied danig inkrimpen, hetgeen een klap in het gezicht is voor de boeren daar. Zij hebben nou net dit jaar contracten gete kend om samen met de overheid wat aan natuurbeheer te doen in dit gebied waar de overheden de mond vol van .hebben. Keer op keer benadrukten rijk, provincie en gemeenten de natuur- en land schapswaarden van het gebied to- taan Mariahoeve en stelden ze dat het vrij van verstedelijking moet blijven. Het kreeg de benamingen bufferzone en grote landschappe lijke eenheid. En wat gebeurt er Waar het om gaat is dat de bevol king massahl nee zegt tegen de weg die nergens voor nodig is en alleen maar schade toebrengt aan de stad en het laatste restje landschap in deze buurt. Men moet niet bang zijn voor de namen en argumenten uit het andere kamp, deelnemen aan discussies en duidelijk stellen dat rijksweg 11-west er alleen maar over hun lijk komt. Van vechten word je sterk". 'Toestand weg is erbarmelijk' J.J.M. van der Salm woont aan het begin van de Wei poortseweg in Zoeterwoude. Voor een opknapbeurt van die weg is een stuk van zijn grond nodig en moet een schuur wijken. Het duurde een jaar voordat Van der Salm hier over een akkoord bereikte met de gemeente die zelfs een onteigeningprocedure in gang zette. "Met de opknapbeurt van de Wei poortseweg moet de gemeente lie ver nog vandaag dan morgen be ginnen. Zoals de weg nu is, kun je spreken van een onhoudbare situa tie, een noodtoestand. Ik persoon lijk zou er zelfs vóór zijn de weg af te sluiten zolang de reconstructie nog geen feit is. Nu zouden alleen mensen die echt op een adres aan de Weipoortseweg moeten zijn, hier nog moeten mogen rijden". Van der Salm laat er weinig twij fel over bestaan. Hij heeft altijd voor de volle honderd procent ach ter de geplande opknapbeurt van de Weipoortseweg gestaan. Bedoe ling is langs de hele weg een fiets pad te maken dat door een berm van de rijweg zal worden geschei den. De wegbreedte wordt vijf me- J. van der Salm: "De sfeer heeft er nooit onder geleden". (foto Dick Hogewoning) ter, zodat de snelheid van het ver keer zal worden afgeremd. Bij de huizen die nu nog dicht aan de straatkant staan, komt een parallel weg en zullen enkele oversteek plaatsen voor voetgangers en fiet sers worden aangelegd. "Voor de schoolkinderen komt er op die manier een eind aan een zeer gevaarlijke situatie. Na de op knapbeurt hoeven ze geen drukke weg meer over te steken om veilig naar school of naar de stad te kun nen. En ook voor de bewoners van de Weipoortseweg gaat de toestand erop vooruit. Alleen betwijfel ik of het sluipverkeer minder zal wor den. Deze weg is nu eenmaal een sluiproute en ik ben bang dat de ge meente daar weinig tegen kan doen" Van der Salm noemt de toestand van de weg op het moment erbar melijk. "De straatklinkertjes lig gen los langs de weg. Tijdens de spitsuren sta je wel tien minuten te wachten tot je een keer kunt over steken en bij sommige bewoners staan de kopjes op tafel te ramme len door het voorbijrazende ver keer". Toch leek het er de afgelopen maanden op dat het Van der Salm en een andere grondeigenaar wa ren die de reeds lang bestaande plannen om de weg veiliger te ma ken, ophielden. "Over de verkoop van mijn grond zijn eigenlijk nooit problemen geweest", zegt Van der Salm. "Het ging veel meer over de vervanging van mijn schuur. Het is mij nooit duidelijk geweest waar om de onderhandelingen zo lang moesten duren. Maar uiteindelijk hebben beide partijen water bij de wijn gedaan en is zowel de gemeen te als ik uiterst tevreden". Het verwijt van Progressief Zoe terwoude dat de gemeente hem te veel heeft toegegeven, legt Van der Salm naast zich neer. "Je kunt het nu eenmaal niet iedereen naar de zin maken. Er is altijd wel een par tij die het ergens niet mee eens is. Maar dat deert mij absoluut niet. Ik kan het verder heel goed met PZ vinden. Trouwens, ik heb met nie mand van de gemeente problemen gehad. De sfeer heeft er nooit on der geleden". Wel zegt hij dat de beschuldigin gen als zou hij de opknapbeurt op gehouden hebben, een zware last op hem hebben gelegd. "Ik geloof niet dat ik de grote spelbreker ben geweest. Want het is nu al een goe de maand geleden dat er een ak koord is bereikt en de werkzaam heden zijn nog steeds niet begon nen. De gemeente had al maanden voorbereidend werk kunnen doen zonder dat ze mijn grond nodig hadden". Terugblikkend zegt hij dat de tijd zelfs in het voordeel van de plannen heeft gewerkt. Doordat al les enige tijd duurde, gingen de be woners over de opknapbeurt mee praten. En dat heeft nog tot wijzi gingen geleid die heel gunstig zijn". 'Warmond is verkwanseld' Luid applaus kreeg het War- mondse raadslid Bram Scha- vemaker (Progressief War mond) van de publieke tribu ne die donderdag in septem ber tijdens de drukstbezoch- te raadsvergadering van het jaar. Zijn anti-asfaltbetoog, stevig gelardeerd met komi sche noten, sorteerde echter geen enkel politiek effect, want VVD en CDA hielden vast aan de zwarte wegver- harder: de hele doorgaande route van het dorp wordt in 1989 dan ook geasfalteerd. Schavemakers emoties zijn vier maanden na het besluit nog nauwelijks weggeëbd. "Ik vind het nog steeds een histori sche blunder. Warmond is die avond gewoon verkwanseld. Je zult zien dat we stukje bij beetje ge lijk krijgen. Meestal is dat leuk maar in dit geval helemaal niet. Ik denk nu vooral aan de bomen die door dat asfalt een klap zullen krij gen, die ze nooit meer te boven ko men. De telefoon op het gemeente huis stond roodgloeiend toen on langs een boom bij de ingang van Mariënhaven werd weggehaald. Als we straks gaan asfalteren zul len we het nog heel druk krijgen met al die bellers". "Heel schrijnend vind ik het dat er een paar maanden later driedui zend gulden subsidie wordt gege ven voor de golfbaan opdat de op rukkende woningbouw van Lei den een halt wordt toegeroepen en het groen blijft tussen de Meren- wijk en Warmond. We hebben nota bene niet eens oog voor het groen in de dorpskern". "Ik ben vooral geschrokken van de WD. Toen de discussie ging over de teloorgang van het land schappelijk karakter zei fractie voorzitter mevrouw Saris ijskoud dat dat 40 jaar geleden al was ge beurd. Laat Warmond nooit in libe rale handen komen, denk ik dan, dat zou neerkomen op het vogelvrij verklaren van Warmond". "Ik vind dat we toch moeten kij ken naar mogelijkheden om deze PW'er Schavemaker: "Emoties nog niet weggëebd". (foto Wim Dijkman) grote fout recht te zetten, dat we toch moeten proberen het anders te doen. De S54 is nu open en er gaan al merkbaar minder auto's door Warmond. Daardoor is er minder geluidoverlast en zijn er minder trillingen. Want nogmaals: geluid en trillingen hebben vrijwel niets te maken met het soort weg verharding, maar met de frequen tie waarmee het verkeer langskomt en met de ondergrond". "CDA en WD stelden de Warm- onders die aan de doorgaande rou te wonen centraal, PW héél War mond. Alle mensen langs de door gaande route zijn nu op het ver keerde been gezet. Die merken nu die S54 open is, maar er nog geen splinter asfalt ligt, dat er sprake is van een reductie. Dat bedoel ik nu met stukje bij beetje gelijk krijgen. Al die mensen is voorgehouden dat alleen asfalt zou helpen. Als de irri taties blijvend afnemen, dan doet zibh wellicht de gelegenheid voor het besluit terug te draaien. Zelf acht ik die kans overigens wel klein. Maar de kogel is nog niet he lemaal door de kerk: de voorstan der van asfalt zqn er ook nog niet uit. Moeten ze nu ondoorlatend of 'open' asfalt nemen?" Het jaar zit er bijna op. Meer dan 300 maal hebben onze ruim 500 bezorgers en bezorgsters in 1988 uw krant bezorgd. Vaak was het lekker weer. Vaak ook regende of stormde het. Natuurlijk gaat het dan een enkele keer fout. Dat is voor alle partijen vervelend. Ze heten ons echter nooit in de steek en deden steeds hun uiterste best om ons produkt, jiw dagblad, op de juiste /i tijd bij u te bezorgen. Dus, bezorgers: Bedankt!!

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13