TAD LEIDEN In 19 88 weinig échte hc »ogte- en di eptepunt en in Le iden LEIDSCH DAGBLAD Proef van een jaar met televisiestations Reinwardt Academie gedwongen naar Amsterdam te verhuizen s LEIDEN Het dagelijks be stuur van het regionale kabelnet wil voorlopig maar voor één jaar in zee gaan met de tv-stations Kindernet/Lifestyle/Screen- sport. Het punt is dat Kindernet/Li- festyle/Screensport van de aan gesloten gemeenten een bedrag vragen van één gulden per maand per abonnee. Daarbij geldt dat, wanneer één gemeente de zenders doorgeeft, de overige gemeenten plotseling ook die gulden per abonnee moeten be talen, of ze nu belangstelling voor de zenders hebben of niet. Omdat niet bekend is hoe po pulair de programma's van de drie zenders zullen zijn, wil het kabelbestuur slechts een con tract voor één jaar afsluiten. Blij ken de programma's aan te slaan, dan kunnen de zenders altijd nog een overeenkomst voor een lan gere periode worden afgesloten. Het bestuur van het regionale kabelnet heeft ook besloten de kat uit de boom te kijken bij de doorgifte van de Luxemburgse tv-zender RTL-Plus en het Itali aanse station RAI-Uno. RTL- Plus wilde het bestuur aanvan kelijk op het net zetten als tijde lijke vervanging voor een Frans tv-station. Nu het zich laat aan zien dat op betrekkelijk korte termijn een nieuwe Franse tv- zender gaat uitzenden, en het be stuur de verwarring voor de kij kers niet nog groter wil maken dan ze soms al is, heeft het beslo ten door doorgifte van RTL-Plus uit te stellen. Met het doorgeven van RAI- Uno moet worden gewacht om dat deze zender op een nieuw sa tellietkanaal is gaan uitzenden. LEIDEN De verhuizing van de Reinwardt Academie naar het mu seum aan de Hooglandse Kerk- gracht gaat niet door. Minister Deetman stelt voor. de verhuizing van de school geen geld ter be schikking. De verhuizing naar Am sterdam binnen een paar jaar is hierdoor onvermijdelijk. Op dit moment is de schoolleiding op zoek naar een geschikt pand in Amsterdam. De opleiding voor museumme dewerkers huist momenteel in het Pesthuis. Het voorstel van de ge meente Leiden was om het gebouw waar nu nog het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie zit aan Reinwardt te geven. Het muse um gaat volgend jaar naar het Pest- Mary Servaes r ontvangst. i in juni de erepenning z Vijf muziekverenigingen presenteerden de plannen voor eei verzamelgebouw. De financiering verloopt nog steeds moeiz (archieffoto J De meelfabriek ging in 1988 definitief dicht. LEIDEN - Een nieuwe regeling voor de Bree- straat; de afsluiting van de Breestraat; eenrichtings verkeer in het Noordein de; de Zangeres zonder Naam ontvangt de erepen ning van de gemeente Lei den; sluiting van de meel fabriek, een vrouw in het bestuur van de 3 October- Vereeniging. Deze opsom ming van de belangrijkste Leidse gebeurtenissen in 1988 geeft al aan dat dat* jaar geen echte hoogte- of dieptepunten kende. De afsluiting van de Breestraat ging al in 1987 bij wijze van proef in. De afsluiting kreeg dit jaar een definitief karakter, althans overdag. In de avonduren is een richtingsverkeer toegestaan. Het besluit om overdag geen auto verkeer meer toe te laten stuitte op veel verzet. Winkeliers kon digden aan naar de rechter te stappen om het besluit te laten vernietigen. "Sinds de afluiting is mijn omzet met een ton ge daald", zei Breestraat winkelier G. Klaassens in deze krant. Klaassens is van plan de strijd met de gemeente tot aan de laatste rechtelijke instantie aan te gaan. Wethouder Jit Peters (verkeer, ruimtelijke ordening, milieu) was degene die de afsluiting van de Breestraat in 1987 weer eens aankaartte. Op 1 augustus nam hij afscheid van de stad hij aanvaardde een functie op het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu met een afgesloten Breestraat. Zijn medestanders noemen de afsluiting van de Breestraat (waarover al enkele decennia is gediscussiëerd) zijn belangrijk ste politieke succes tijdens zijn zittingsperiode. Tot die mede standers behoorde in elk geval dan niet burgemeester Goekoop, want die hekelde de Breestraat- afsluiting tijdens het afscheid van Peters. Goekoop noemde Peters verder "humoristisch, al lachte hij soms wat te hard". Over de opvolging van Peters werd niet lang gediscussieërd. Even nog werd er gespeculeerd óver de vraag of onderwijswet houder Henriëtte van Dongen niet de opvolgster van Peters moest worden. Van Dongen bleef echter liever 'op onderwijs' en Marietje van der Molen (de fractievoorzitter van de PvdA) nam de positie van Peters over. Noordeinde Ook onder haar bewind werd er een straat afgesloten. Vanaf 17 oktober werd het automobilisten verboden om het Noordeinde vanaf het Kort Rapenburg in te rijden. De vraag is even of hier van een echt verbod sprake was omdat de politie nauwelijks lette op de naleving ervan. "Te weinig mankracht", zo liet hoofdcom missaris Mostert regelmatig ho ren. Hij en burgemeester Goe koop waren afgelopen jaar dan ook regelmatig in de strijd voor meer politiemensen. Echt resul taat had dat niet; het Leidse korps raakte door een uittre dingsregeling voor 57-jarigen juist politiemensen kwijt. Het in aantal geminimaliseer de korps bleef echt grote zaken bespaard. Daarom had de Leidse politie tijd om invallen te doen in koffieshops waarbij kleine hoe veelheden hasj in beslag werden genomen. Maar bonnen uitdelen aan automobilisten die de een- richtingsregeling in het Noorde- winde negeerden was er daaren tegen weer niet bij. De brandweer werd gecon fronteerd met een paar flinke branden. In juli brandde er een historisch pand aan het Rapen burg totaal uit. Voor het blussen van de brandjes in Leiden draai de het korps eigenlijk de handen niet om. Het meest in het nieuws kwam de brandweer nog door het in dienst nemen van vier vrouwen. Brandweercomman dant Mark zal het er ongetwijfeld moeilijk mee gehad hebben. Toch versprak hij zich maar één keer, toen hij tijdens een verga dering opmerkte dat de vrouwen kracht tekort kwamen. "Bij een aantal zaken moet je zeggen, zie je wel, het zijn toch dames", zei Mark toen. Het korps van Mark organi seerde ook afgelopen jaar weer de peurbakkentocht in het kader van de Lakenfeesten. Het liep nog erger dan voorgaande jaren uit op een reclamestoet door de Leidse grachten. Toch werd de tocht bekeken door duizenden mensen. Ook Leiden Culinair het evenement op het Pieters kerkplein waar Leidse restau rants hun sateh en andere culi naire hoogtepunten presenteer den mocht zich verheugen over een flinke belangsteling. Waarmee weer eens werd bewe zen datje het Leidse publiek niet met kwaliteit moet confronteren. 3 oktober Het andere volksfeest, op 3 okto ber, verliep aanmerkelijk rusti ger dan vorig jaar. In 1987 trok het feest, dat toen op zaterdag werd gevierd, veel meer toe schouwers. Enige opschudding ontstond toen het bestuur van de 3 October-Vereeniging aankon digde dat er een kermis zou zijn op zondag 2 oktober; dat was voor de eerste keer in de geschie denis. Protesten van kerkelijke organisaties tegen deze versto ring van de zondagsrust moch ten niet baten. De kermis was ook op 2 oktober open. Ook voor de eerste keer in de geschiedenis werd er een vrouw gekozen in het bestuur van de 3 October-Vereeniging. Mevrouw A.M. Koole-Heymans trad in mei aan als bestuurslid. Een andere vrouw kreeg in 1988 eindelijk de erkenning die zij verdiende. In 1987 besloten de Leidse burgemeester en wethou ders om het Rijksmuseum van Volkenkunde de erepenning van de gemeente toe te kennen. De gemeentebestuurder passeerden daarbij Mary Servaes, Leidse van geboorte en beter bekend als de Zangeres zonder Naam, die dat jaar haar carrière beëindigde. Op aandringen van deze krant maakte het college dat foutje goed en in 1988 mocht Mary als nog de erepenning in ontvangst Meelfabriek De erepenning ging dit jaar voor bij aan de Meelfabriek, die toch voor jaren werkgelegenheid in Leiden had gezorgd. Daar kwam dan dit jaar wel een abrupt einde aan. In juni sloot de fabriek de poorten. Die sluiting was overi gens al ruim een jaar eerder be kendgemaakt. Goed economisch nieuws was dat TNO een nieuw gebouw gaat neerzetten in de Leeuwenhoek. Projectontwikkelaar Swaak slaagde er bovendien in het gat op de hoek Schipholweg/Schut- tersveld te dichten. Daar wordt binnenkort het kantoor van het F.lowercenter gebouwd. Met Eu- rocommerce bouwde Erica bijna het gehele Schuttersveld vol. Als beloining daarvoor worden deze projectontwikkelaars bij de ont wikkeling van het stationsge bied buiten spel gezet. Dat wordt aan andere bedrijven gegund. De realisatie van een tunnel onder het Stationsplein kwam een stuk dichterbij omdat wet- De Breestraat werd definitief afgesloten t Brandweercommandant Mark zeurde dat brandweervrouwen soms geen kracht genoeg hebben. (archieffoto jan Holvast) houder Fase subsidie van minister Smit verkeer los te peuteren. Het was toch al een succesvol jaar voor deze wethouder: zij slaagde er ook in de fusie tussen de regiona le nutsbedrijven tot stand te brengen, al ging dat bepaald niet zonder problemen. Haar rol als Kop van Jut in het college van B en W werd afgelo pen jaar dan ook overgenomen door wethouder Kuijers die er met grote regelmaat in slaagde nota's en plannen niet te presen teren, waarvan het ontbreken van een cultuurnota en beleid wel het belangrijkste was. Wel kwamen de wethouders Van der Molen en Kuijers met een nota schone stad, waarin werd aangekondigd dat het hon- depoepprobleem bestreden gaat worden. Hondenbegeleiders moeten in 1989 de uitwerpselen van hun hond van straat verwij deren. Roomburg Heel wat meer problemen zal de verwijdering van het vuil op de voormalige vuilstort Roomburg opleveren. In 1988 werden de ge ruchten de de beruchte 'vuilver- werker' Simon Kemp ook che misch afval op Roomburg heeft gestort. Zekerheid hieromtrent is er nu nog steeds niet. De pro vincie stelt een onderzoek in. Dezelfde vuilverwerker lichtte het Academisch Ziekenhuis Lei den (AZL) op door duizenden va ten niet verwerkt vuil toch in re kening te brengen. Twee ex-me- dewerkers van het ziekenhuis worden verdacht te hebben mee gewerkt aan deze oplichting. De tonnen die deze zaak het AZL kostte, zijn overigens maar een fractie van het jaarlijkse miljoen entekort van het ziekenhuis. Een strop van tonnen dreigde ook voor de muziekverenigingen die samen besloten een muziek- verzamelgebouw te bouwen. Daarin krijgen vijf verenigingen hun onderkomen. De acties van de verenigingen om geld in te za melen voor dat gebouw verlie pen moeizaam. De plaatselijke Opeldealer moet er nu aan te pas komen om een lotenactie te red den. WILLEM SPIERDIJK huis waar het onderdeel wordt van de nationale natuurhistorische pre sentatie wordt. Het pand dat nu nog gebruikt wordt als museum zou flink moe ten worden vertimmerd om daarin klaslokalen en kantoren te maken. Het geld daarvoor moest van het ministerie van onderwijs komen. Deetman wil echter geen geld uit geven aan een tijdelijke voorzie ning. De academie zou sowieso ooit een keer naar Amsterdam moeten verhuizen. Een verhuizing binnen Leiden hoort nu volgens directeur F. Schouten niet meer tot de moge lijkheden. Reinwardt moest een paar jaar geleden fuseren met an dere academies voor hogere be roepsopleidingen en kwam terecht bij de De Hogeschool voor de Kunst in Amsterdam. Hoewel de schoolleiding en gemeente Leiden de Reinwardt Academie in Leiden wilden houden, besloot Deetman dat Reinwardt zich by de hoofd vestiging in Amsterdam moest voegen. Reinwardt moet het Pesthuis naar alle waarschijnlijkheid medio 1991 verlaten omdat dan de restau ratie voltooid is. Het zoeken van een geschikt pand in Amsterdam levert volgens Schouten de nodige moeilijkheden op. In die stad is de keuze van panden die geschikt zijn voor een school niet bepaald groot. Wel zijn er plannen voor nieuw bouw en in dat geval zou de Rein wardt met een andere afdeling in een gebouw komen. Het streven van Reinwardt is echter een afzon derlijke huisvesting. Het huidige onderkomen van de school in het voorgebouw van het Pesthuis is niet al te bést. Het is volgens Schouten een noodvoor ziening. Er is sprake van achter stallige onderhoud in het gebouw. Onlangs kampte de school nog met een defecte verwarming. Nog te weinig animo voor loten fonds muziekgebouw LEIDEN - Op dit ogenblik zyn er 350 van de 1000 beschikbare loten verkocht voor de superloterij die wordt gehouden door het Fonds Muziekveramelgebouw. De loterij wordt afgelast wanneer er eind ja nuari niet minstens 800 loten zul len zijn verkocht, aldus voorzitter Kluts van het Fonds Muziekverza- melgebouw. De loterij moet mede het geld op brengen voor de bekostiging van de bouw van het Leids Muziekcen trum aan de J.C. de Rijpstraat. Vol gens Kluts zijn onlangs midden standers benaderd met het verzoek om loten te verkopen. Begin janua ri zal dit voorstel op een vergade ring van de winkeliers worden be handeld. Wanneer de loterij, waarbij grote prijzen zijn te winnen toch door gaat, wordt de trekking gehouden op 1 april tijdens een benefietcon cert in de Stadsgehoorzaal. De lo ten kosten 100 gulden per stuk. Mededelingen gemeente via de kabelkrant LEIDEN - Op de kabelkrant van Rijnland TV-infokrant komen met ingang van 1 januari dagelijks twee pagina's gemeentelijke mededelin gen. De gemeentelijke mededelin gen via Omroep Rijnland op zon dagmorgen van 10.30 tot 11.00 urn- verdwijnt het komend jaar. In plaats daarvan komt het nieuwe jaar elke dinsdagmiddag van 16.45 tot 17.00 uur een gemeentelijk voorlichtingsprogramma. Dit programma dat de naam Ge meentegeluiden krijgt, wordt on der verantwoordelijkheid van Om roep Rijnland gemaakt en uitge zonden. Er zal daarin volgens bu reau voorlichting van de gemeente op radio-journalistieke wijze wor den ingegaan op een aantal actuele onderwerpen uit de gemeentead vertentie. Nieuwjaarsreceptie De Abva/Kabo afdeling Leiden houdt op vrijdag 6 januari van 16.00 tot 19.00 uur in haar gebouw aan de Driftstraat 49a een nieuwjaarsreceptie. Voorzitter Berl Nievaart houdt dan een nieuwjaarstoe spraak. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11