Grote groei omzet haven Rotterdam Internationale economie gespaard voor rampen AEHTtREWHl) Muiden hervat produktie Sovjetunie legt particulier initiatief weer aan banden Kaasexport naar record Problemen blijven in Afrika en Latijns-Amerika VRIJDAG 30 DECEMBER 1988 PAGINA 7 Peper: belangrijkste Europese containeroverslag ROTTERDAM (GPD) De Rotterdamse haven is de slag om het economisch belangrijke containerverkeer in Europa aan het winnen. De aanvoer van goederen in containers steeg in het afgelopen jaar met negen procent tot 15 miljoen ton en de afvoer zelfs met dertien procent tot 19,1 miljoen ton. BRUSSEL (ANP) - Belgische koopvaardijschepen zullen bin nenkort onder goedkope Luxem burgse vlag mogen varen. Dat wordt mogelijk door een besluit van het Belgische kabinet. Jean- Luc Dehaene, de minister van ver keer, heeft het besluit gisteren tij dens een persconferentie toege licht. Het varen onder Luxemburgse vlag maakt het de Belgische reders mogelijk hun kosten te drukken. De zeelieden zullen namelijk geen belasting meer behoeven te beta len. Dat maakt dat de reders de bruto-lonen naar beneden kunnen brengen zonder dat de zeelui netto minder gaan ontvangen. Belgische schepen onder de vlag van Luxemburg De reders kunnen daardoor hun concurrentiepositie versterken. Volgens Dehaene zullen de reders hun bruto loonkosten met zo'n 70 miljoen gulden zien verminderen. De Belgische staat zal er zo'n 52 miljoen gulden bij inschieten. Daar staat tegenover dat de re ders zich er van hun kant toe heb ben verplicht om in een periode van drie jaar 250 extra zeelieden aan te werven. Op het ogenblik va ren er 79 schepen onder Belgische vlag. Samen hebben die ongeveer 1.800 bemanningsleden aan boord. De Belgen hebben ove; het ge bruik van de Luxemburgse vlag een principe- overeenkomst be reikt met de Luxemburgers. Maar de Luxemburgse regering moet daar nog officieel haar goedkeu ring aan verlenen. De Belgische reders hebben al tijd volgehouden dat het varen on der Belgische vlag per jaar voor een gemiddeld schip ruim twee miljoen gulden duurder uitkomt dan het varen onder een andere vlag. Het varen onder Luxemburg se vlag zou dat nadeel met onge veer de helft verminderen.' De grote containerrederijen heb ben volgens burgemeester Peper alle vertrouwen in de haven. Voor volgend jaar verwacht hij een ver dere stijging van de containerover slag en een versterking van de posi tie van Rotterdam in deze groeien de markt. Peper zei dit vanmiddag tijdens de traditionele oudejaarsbijeen- komst op het stadhuis met de Ha venvereniging Rotterdam. De sterk groeiende aan- en afvoer van containers en ijzerertsen hebben de goederenoverslag (in en uit zee schepen) van de Rotterdamse ha ven in 1988 opgestuwd tot 262 mil joen ton (bijna drie percent meer dan in 1987), een hoeveelheid die sinds de jaren zeventig niet meer is voorgekomen. Vooral de aanvoer van ertsen, voornamelijk bestemd voor de Westduitse staalindustrie, steeg spectaculair met 16 procent tot 33,4 miljoen ton. Dê kolenaanvoer, die de laatste jaren juist goed was voor groei, bleef constant. Maar de nieu we terminal van Frans Swarttouw MOSKOU (Rtr) - De Sovjetunie heeft de particuliere coöperatieve bedrijven het produceren en verr handelen van een breed pakket goederen en diensten verboden. Zo mogen de coöperaties bijvoorbeeld geen videofilms meer verhuren of verkopen en geen alcoholische dranken meer maken. Ook mogen particuliere coöperaties zich niet bezighouden met de behandeling van geslachtsziekten. Dit heeft de Raad van Ministers volgens het of ficiële persbureau Tass gisteren be paald. Verder heeft de raad besloten dat in een aantal bedrijfstakken coöpe raties alleen mogen produceren in opdracht van staatsondernemin gen. De maatregel geldt onder meer voor uitgeverij-activiteiten, voor het maken van sierraden en voor het verlenen van bepaalde medische diensten. De stadsraden die het decreet moeten uitvoeren hebben tot 1 februari de tijd om te handelen, aldus Tass. Volgens deskundigen is het de bedoeling van de regering bepaal de soorten particulier initiatief aan banden te leggen. Twee jaar gele den als gevolg van een ommekeer in-het economisch beleid in de Sov jetunie werden de eerste particulie re ondernemingen opgericht. Mo menteel zijn er tienduizenden par ticuliere coöperaties. Zij leveren vooral goederen en diensten, waar anders een groot tekort aan zou zijn. Zij begeven zich echter ook op terreinen, die de overheid kenne lijk niet wil vrijgeven. FUSIE - De Stichting Pancratius- bank te Heerlen gaat op in de SNS Bank, met hoofdkantoren in Maastricht en Wageningen. Nadat de toestemming tot de fusie van onder meer ministeries en De Ne- derlandsche Bank binnen was, is gisteren het personeel op de hoog te gebracht. De Stichting Pancra- tiusbank telt ongeveer 70 mede werkers en 14 kantoren. In Moskou bijvoorbeeld is er een coöperatie actief op het gebied van medische advisering, een andere onderneming heeft een kindercrè che geopend met speciale leescur- sussen. Weer een andere coöpera- .tie verkoopt schoenen, kleding en sieraden. Vooral déze laatste activi teit geniet grote belangstelling bij het winkelend publiek in de Russi sche hoofdstad. Het nieuwe decreet verbiedt ook de oprichting van particuliere scholen, de produktie van medicij nen, van wapens en explosieven, het organiseren van loterijen en het maken van ke^kkandelaren en goe deren met religieuze symbolen. Naast de behandeling van ge slachtsziekten moeten particuliere ondernemingen zich voortaan ook verre houden van behandeling van' kanker en het begeleiden van zwangerschappen. Verder mogen particuliere be drijven zich voortaan niet meer be zig houden met handel in buiten landse valuta. Vermoedelijk vallen hieronder ook cheques, credit cards en andere waardepapieren. De landbouwcoöperaties daarente gen wordt geen strobreed in de weg gelegd. Integendeel, zy wor den aangemoedigd meer te produ ceren. Ook de coöperatieve café's worden door de Russische autori teiten ongemoeid gelaten, mits de ondernemingen natuurlijk de drankbepalingen naleven. Voor de critici van het particulier initiatief is de nieuwe bepaling ko ren op hun molen. Vele particulie re ondernemers verdienen meer dan de gemiddelde Sovjet-arbeider en dat wekt jaloezie. De totale om zet van de particuliere sector in de eerste helft van dit jaar wordt ge schat op één miljard dollar. op de Maasvlakte kan volgens Pe per het Rotterdamse marktaandeel in de kolenoverslag weer doen toe nemen. De afvoer van dure West duitse exportkolen zal de komende jaren overigens verder teruglopen. De overslag van minerale oliepro- dukten daalde ook. De aanvoer van ruwe olie, van oudsher de grootste component in de goederenover slag, bleef op hetzelfde niveau, de afvoer liep terug. In het economische belangrijke stukgoed liep het dit jaar, waarin geen stakingen plaatsvonden, uit stekend. De containeroverslag er werden dit jaar 3,2 miljoen con tainers behandeld neemt een steeds groter deel (thans al 65 per cent) van het totale stukgoed voor zijn rekening. Sterk groeide ook de overslag van goederen in voertui gen (roll-on/roll-off), vooral op de route van en naar Groot-Brittannië. Het 'overig stukgoed' zit ook in de lift. Daarin overheersen hout, pa pier, auto's, ijzer en staal, fruit en non-ferro metalen. Bergafwaarts gaat het nog steeds met het zeer arbeidsintensieve klassieke stukgoed (zakjes, baal tjes, losse goederen). In het totale overig stukgoed-pakket is- bij de aanvoer nog maar zo'n tien percent klassiek stukgoed, bij de afvoer een kwart. Ondanks de gunstige cijfers moet Rotterdam volgens Peper toch op zijn tellen passen. "Ér is geen reden om tevreden achter over te leunen. Het actief binnen halen van tonnen lading hoe be langrijk ook is niet langer vol doende." Peper wijst hierbij op de veran deringen in de wereldhandel waar bij halffabrikaten in toenemende mate in de grondstofproducerende landen worden gemaakt. "Dat be tekent dat de hoeveelheid in ton nen van het wereldvervoer nauwe lijks meer stijgt, dat we zelfs kun nen verwachten dat die zal afne men, terwijl de waarde per eenheid produkt steeds meer zal stijgen. Daarmee neemt tevens de behoefte aan de alleen maar op massa inge stelde havens af'. Wil de Rotterdamse haven in de toekomst een belangrijke bron van bedrijvigheid en economische acti viteit blijven dan is zij volgens Pe per gedwongen de activiteiten te verleggen naar sectoren waar al veel andere goede havens actief in zijn. Rotterdam moet zich meer en meer omvormen van een 'massaha ven' naar een 'waardehaven', waar in niet alleen zeelading wordt ver scheept maar waarin de goederen ook worden bewerkt. Muiden Chemie houdt de poorten van zijn drie vestigingen open. Dit is de vestiging in Muiden. MUIDEN (GPD) - De kruitfabriek Muiden Chemie handhaaft on danks de financiële problemen haar drie vestigingen in Muiden, Kollum en Oudekerk aan de Am- stel. "Afstoten is niet aan de orde", stelt president-directeur W. de Vries. Ook wordt in de loop van 1989 de produktie in het geavan ceerde bedrijf in de Kollummer- waard hervat, zo verwacht de top man van Muiden Chemie. Sinds justitie vorig jaar verlen ging van een exportorder naar Por tugal verbood, is de fabricage van onder meer gasgeneratoren voor granaten, de zogenaamde 'base bleed grains', in Kollum niet echt op gang gekomen. De paar reste rende werknemers houden zich be zig met het aanvegen van de vloer en onderhoud aan machines. "Feitelijk loopt de produktie daar niet meer. We moeten eerst de voorraden afbouwen", zegt De Vries. De magazijnen raakten tjok vol, omdat er maanden overheen gingen voordat definitief duidelijk werd dat Muiden Chemie geen nieuwe vergunning voor Portugal kreeg. "De mensen voor wie nu geen werk is in Kollum, assisteren bij de produktie in Muiden". De direc teur onderstreept nog eens, dat de personele inkrimping van enige maanden geleden over alle vesti gingen is doorgevoerd en dat het beslist niet de bedoeling is één van de bedrijven af te stoten om uit de schulden te komen. Die oplossing werd twee weken geleden een aandeelhouder van de Koninklijke Nederlandse Spring stoffen Fabrieken (KNSF) gesug gereerd. De KNSF bezit vijftig pro cent van de aandelen van de kruit fabriek en is eigenaar van de grond in Oudekerk en Muiden. Door ver koop van deze terreinen zou onge veer 20 miljoen gulden vrijkomen. Volgend jaar volgt nader overleg met de banken en commissarissen van het bedrijf over de schuld van 31 miljoen en een extra lening om de toekomst van Muiden Chemie zeker te stellen. De Vries verwacht dat het bedrijf de 900.000 gulden boete, die het voor de illegale export van spring stof moet betalen, zeker overleeft. Gisteren meldde hij dat er naar zijn persoonlijke inschatting ook geen beroep aangetekend zal worden te gen het vonnis, dat de Amsterdam se rechtbank woensdagmiddag uit sprak. Muiden Chemie heeft illegaal springstoffen geëxporteerd ter waarde van 102 miljoen gulden, waarvan het merendeel via Joego slavië, Oostenrijk en Engeland- Portugal in Iran belandde. Het gaat om leveranties over de periode van december 1984 tot oktober 1987. In totaal kreeg Muiden Chemie een boete van drie miljoen gulden, maar 2,1 miljoen daarvan is voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Makelaars blijven hameren op bouw duurdere woningen NIEUWEGEIN (ANP) - De Neder landse Vereniging van Makelaars blijft hameren op het bouwen van meer koopwoningen in de vrije sector in de prijsklasse van 200.000 tot 300.000 gulden. Worden die niet voldoende gebouwd dan zitten we over een paar jaar met een heel on gezonde markt, aldus de vereni ging gisteren in haar terugblik op 1988. De markt voor koopwoningen wordt in het algemeen krapper. Er dreigt vooral in de prijsklasse van twee tot drie ton een groot tekort te ontstaan. De doorstroming wordt daardoor geblokkeerd. Een aantal gemeenten heeft al gereageerd op een eerder gedane oproep van de NVM meer wonigen in deze klasse te bouwen. Dat is naar de mening van de NVM echter onvoldoende. De krapte op de markt voor be staande woningen blijkt volgens de vereniging uit een daling van het aantal dagen dat een woning gemiddeld te koop staat. In de loop van het jaar ging het aantal dagen van 128 naar 114. De gemiddelde prijs voor een bestaande koopwo ning komt dit jaar uit op 161.800 gulden tegen 153.500 vprig jaar. Het aantal verkopen vari een be staande woning is dit jaar gestegen met 2,5 procent tot 57.009 wonin gen. LEEUWARDEN (ANP) - De Ne derlandse export van kaas heeft vandaag een nieuwe mijlpaal be reikt. Voor het eerst in een jaar tijd heeft ons land van dit zuivelpro- dukt 400.000 ton uitgevoerd. De to- tale kaasproduktie is dit jaar onge veer 550.000 ton. Voorzitter drs H. Schelhaas van het Produktschap voor Zuivel maakte het exportrecord bekend. Hoewel voorzichtig, verwacht hij toch een verdere groei van de ex port. Voor het jaar 2000 wordt naar zijn mening de grens van een half miljard ton kaasexport gepasseerd. Bij de huidige produktiebeper- king voor melk in de Europese Ge meenschap betekent dit dat onge veer 60 procent van de in ons land geproduceerde melk tot kaas zal worden verwerkt. Nu is dat nog zo'n 46 procent. Dertig jaar geleden passeerde de export van Nederlandse kaas de gréns van 100.000 ton, in 1973 de grens van 200.000 en in 1983 die van 300.000 ton. De waarde is inmid dels gestegen tot drie miljard gul den. In 1980 was dat nog 1,6 miljard en in 1960 250 miljoen gulden. Nederland is nog steeds onbe dreigd de grootste exporteur van kaas ter wereld met een aandeel in de wereldhandel van ongeveer 22 procent, aldus Schelhaas. In 1987 volgden de Bondsrepubliek Duits land (300.000 ton), Frankrijk (275.000 ton) en Denemarken (220.000 ton) ons land op de wereld- Voor de produkten geconden seerde melk, vol melkpoeder en boter is Nederland eveneens de grootste exporteur in de wereld Het aandeel in de wereldhandel is voor deze produkten achtereenvol gens 52, 22 en 25 procent. Economie kort Bod Rodamco Rodamco, het onroerend goed- fonds van de Robeco-groep, ver lengt zijn bod op de Britse Ham- merson, dat vandaag afliep. De nieuwe sluitingsdatum is nu 20 ja nuari, aldus Rodamco. Rodamco biedt per gewoon aandeel Ham- merson 8,18 pond en op de stukken met beperkt stemrecht 7,80 pond. Het bod is in totaal 4,6 miljard gul den waard. Consumentenbond De Consumentenbond is in 1988 opnieuw gegroeid, de netto leden winst bedraagt 25.000. De bond telt nu zo'n 560.000 leden. De afgelopen drie jaar steeg het ledental in totaal met 25 procent. Inkoopcombinaties inkoopcombinatie Superunie wil de besprekingen over samenwer king met de inkoopcombinaties Zi- ko en Integro hervatten. Samen be- voorraden de drie combinaties zo'n vijfhonderd supermarkten in Ne derland, verdeeld over dertig win kelketens. Mocht het tot samen werking komen, dan krijgt de nieu we combinatie in een klap 18 pro cent van de markt in handen. Duits bier De Duitsers moeten met ingang van 1 januari op hun bier melden wat de uiterste consumptiedatum is. De 2500 brouwerijen zijn tot de ze datum ook aansprakelijk voor de kwaliteit van hun produkt. Op overtreding van de nieuwe regel staat een boete van 25.000 mark. Boekhouders Twee boekhouders die bij hun werkgever Vinke Co in Rotter dam twee miljoen gulden hadden verduisterd, zijn veroordeeld tot achttien maanden cel na een eis NEW YORK - Eén van de opval lendste verschijnselen van het eco nomisch jaar 1988 was dat er iets niet gebeurde. Een jaar na de groot ste naoorlogse beurskrach waren er geen tekenen te bespeuren van de internationale recessie die na Zwarte Maandag alom werd ge vreesd. Aan het eind van 1988 had den de effectenbeurzen van de be langrijkste industrielanden het verloren terrein juist grotendeels heroverd. door David Smyth/AP In de Verenigde Staten kan pre sident Reagan, die zich opmaakt voor zijn afscheid als president in januari 1989, terugkijken op acht jaar met gemengde successen. De inflatie en rentetarieven werden weliswaar in de hand gehouden, maar het enorme tekort op de han delsbalans en de begroting bleef zorgwekkend. Toch werd Reagans vice-presi dent Bush op de golven van vrede en welvaart naar het Witte Huis ge dragen, waar hij echter voor enkele lastige problemen komt te staan. "De overheidsuitgaven die tot de langste groei van de Amerikaanse economie in vredestijd hebben bij gedragen, kunnen niet volgehou den worden," waarschuwde de in vesteringsconsulent John Wright. "Er is een grens aan de schuld die de Amerikaanse economie kan dra gen, en de zwakke dollar van de laatste tijd doet vermoeden dat we vlak bij die grens zijn. Welke aan pak Bush kiest voor het begro tingstekort en de Amerikaanse schuld zal beslissend zijn voor zijn De Europese Gemeenschap ging het veel meer voor de wind in 1988: de economische groei komt uit op naar schatting 3,5 procent. In het jaaroverzicht van de Europese Commissie stónd: "Een jaar na de beurskrach verkeert de gemeen schap in een gunstige positie om de economische beleidsproblemen Primitieve industrie op het platteland i rikaanse landen zagen hun schulden in stijgen. i Zuid-Amerika: de Zuidame- recordhoogten (foto^GPD) van de komende jaren aan te pak ken". De Commissie verwacht dat de economie van de 12 EG-landen in 1989 met gemiddeld 2,75 procent zal groeien. Hoewel de inflatie op een zeer laag niveau staat (3,5 pro cent in 1988 en waarschijnlijk 3,75 procent in 1989), blijft de hardnek kige werkloosheid van 11 procent en het hoge begrotingstekort van sommige lidstaten een smet op het economisch blazoen van de EG. De kapitalistische landen in het Verre Oosten zullen ook in 1989 goede resultaten boeken. Het handelsoverschot van Ja pan, vooral met de VS, neemt gelei delijk af, maar de handelsconflic ten met de VS zullen nog niet uit de wereld zijn. Japan maakt zich ook zorgen over een toenemend protec tionisme in Europa nu als de EG in 1992 één markt wordt. Ook de opkomende Aziatische industrielanden kunnen op een handelsconflict met de VS rekenen omdat Washington steeds verwoe- der pogingen onderneemt hun munteenheden opgewaardeerd te krijgen, om de in Amerikaanse ogen oneerlijke prijsverschillen ongedaan te maken. De groei van deze landen in 1988 wordt geschat op 11,5 procent voor Zuidkorea, 8 procent voor Singapore, 7,25 pro cent voor Taiwan en 6 procent voor Hongkong. Ondanks de zegeningen van de perestrojka, die partijeleider Gor- batsjov driejaar geleden lanceerde in de Sovjetunie, Heeft de regering nog steeds de grootste moeite de stagnerende, geleide economie te stimuleren. Óp de 70ste verjaardag van de bolsjewistische revolutie van 1917 werden voor 1989 meer woningen, meer consumptiearti kelen en meer levensmiddelen in het vooruitzicht gesteld. Tegelijk werd erkend dat ook de Sovjetunie last heeft van een alou de kapitalistische kwaal, de infla tie. Minister van financiën Boris Gosten verklaarde dat de inflatie echter niet meer dan 0,9 tot 1,5 pro cent per jaar bedroeg. Öok voor het eerst werd toegegeven dat nog een andere kapitalistische kwaal be staat: Gosten maakte bekend dat de Sovjet-begroting voor 1989 een tekort te zien geeft van van 34,9 miljard roebel (109 miljard gulden). China probeerde aan het eind van 1988 een remedie te vinden voor de ernstigste economische crisis sinds tien jaar geleden met de economische hervormingen werd begonnen. De produktie in het land steeg naar schatting met een fraaie 11 procent, maar die snelle groei ging ten koste van de prijzen, die met maar liefst 20 procent ste gen. In september, toen in sommige steden in paniek werd gehamsterd en spaartegoeden werden opgeno men, besloten de partij en de rege ring in te grijpen. De prijsverhogin gen en andere maatregelen om de prijsbeheersing geleidelijk los te laten, werden op de lange baan ge schoven en er werd een landelijk campagne opgezet tegen de handel op de zwarte markt. De deregule ring van de prijzen zal met twee jaar worden vertraagd en de rege ring vermoedt dat het wel vijf jaar zal duren voor de pijnlijke over- gang van de centrale planning naa^ een meer op de markt georienteerd systeem voltooid zal zijn. De economische problemen in Afrika zijn in 1988 alleen maar ver ergerd, terwijl ook 1989 weinig hoop lijkt te bieden. De Noorse VN-ambassadeur Tom Vraalsen, die een VN-commissie voor econo mische hulp aan Afrika voorzit, be schreef de situatie in Afrika als 's werelds langdurigste, hardnekkig ste en verlammendste sociaal-eco nomische crisis in de geschiede nis'. Vraalsen wees op de onhoudba re, drukkende schuldenlast, de aanzienlijke vermindering van de exportinkomsten als gevolg van de lage grondstoffenprijzen, de terug gang in de investeringen en lenin gen, de instabiele wisselkoersen en de abnormaal hoge rentetarieven. De economie van Zuidafrika, de belangrijkste in het zuidelijk deel van het continent, kampte met heel andere problemen, zoals de aan houdende sancties en desinveste ringen, en de hoge overheidsuitga ven als gevolg van de apartheid voor het politie en legerapparaat en voor de dubbele openbare voor zieningen, zoals gesegregeerde scholen en ziekenhuizen. De Latijns-Amerikaanse landen kwamen in 1988 nog dieper in de schulden te zitten; hun totale schuldenlast bij buitenlandse kre dietverleners bedroeg ruim 860 miljard gulden. Het ziet er naar uit dat deze tendens zich ook in 1989 zou voortzetten, aangezien de niet ingeloste rentebetalingen en aflos singen op de hoofdsom zich blijven ophopen. In oktober kwamen de presidenten van Brazilië, Mexico en Argentinië, de drie landen met de grootste schuldenlast in de Der de Wereld, in Uruguay bijeen met vier andere Latijns-Amerikaanse staatshoofden om een gemeen schappelijke strategie uit te stippe len en de buitenlandse banken om kwijtschelding van een deel van hun schulden te vragen. "Het is onze bedoeling een nieu we dialoog met de ontwikkelde landen aan te gaan om tot een sys teem van gelijkere betrekkingen te komen", verldaarden de presiden- en. pe Lat^|nf-4p|W||j|gngs |gn- den klagen al jaar en dag dat hun produkten van de markten van de industrielanden worden geweerd, terwijl er door de schuldenaflos sing nauwelijks kan worden gein- vesteerd in de economische ont wikkeling. In het Midden-Oosten stond de economie in het teken van de niet aflatende pogingen om de olieprij zen weer op het niveau van 18 dol lar per vat te krijgen, zoals de OPEC twee jaar eerder had be paald. Belangrijke olielanden als Kuwayt en Saudiarabië hebben de grotere stroom oliedollars nodig om gigantische ontwikkelingspro jecten te financieren, terwijl Iran en Iraq na hun acht jaar durende oorlog miljarden guldens nodig hebben voor de wederopbouw. landen in het gebied, zoals Jordanië en Egypte, zijn voor hun werkgelegenheid en dus voor hun maatschappelijke rust in grote mate afhankelijk van de ontwikke lingsprojecten in hun rijkere buur landen. De wederopbouw in Iran en Iraq zal in 1989 waarschijnlijk een grote ecpnomische stimulans betekenen; beide landen hebben verklaard £at buitenlandse inves teringen niet onwelkom zijn en hebben toegezegd dat er een grote re rol weggelegd zal zyn voor de particuliere sector. De Australische economie is in 1988 weer op het rechte spoor heeft gekomen, hoewel ook daar het ge vaar van oververhitting dreigt. De Labour-regering heeft zich ten doel gesteld de inflatie voor het eind van 1989 terug te dringen van de huidige 7,3 procent tot 3 of 4 pro cent, maar volgens deskundigen zal de inflatie niet onder de 5 pro cent komen. "We denken dat de groei in 1989 zal afnemen evenals de inflatie," zei Tim Stewart van Bankers Trust Australia.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7