Drie maal scheepsrecht 'Eenwording Europa is onomkeerbaar proees' 2999/ 1999/ Voor uw salades groot of klein moet u bij cte Smikkelshop zijn. ALLÉÉN AL OM DE SERVICE Oliebollen van Brouwer Denemarken en de EG: een huwelijk om het geld Oliebollen, appelflappen en appelbeignets zijn een klasse apart. Openingstijden: Oudejaarsdag van 's morgens 11.00 tot 's avonds 19.00 uur. Nieuwjaarsdag zijn wij geopend van 15.00 tot 20.00 uur. Doeslaan 3, Leiderdorp telefoon 895523 De Koning van de Salades Vroegtijdig bestellen Doiior dat doe je Voor elkaar. Vraag een donorcodicil aan bij de Werkgroep Donorwerving, Rijnsburgerweg 10. 2333AA Leiden. Tele SANSUI MET BOSE 301 Deze perfekte Sansul/Bose kombinatie met een vermogen van 2 x 75 Watt IEC bij 8 Ohm bestaat uit een TU-X 301, AU-X 301, het D-X 301 i cassettedeck en de CD-X 301 i CD-speler met afstandsbediening. Samen met 's werelds meest gekozen en veelzijdige kompakte luidsprekers: Bose 301 voor stereo in uw hele kamer! SANSUI 55 D EN BOSE 205 Sansui systeem 55 D bestaat uit: DA-E55 Dubbel Cassettedeck/ Versterker met 2x40 Watt uitgangsvermogen bij 8 Ohm IEC en 5 bands equalizer, een T-E 75 kwarts PLL Tuner met 16 voorkeuzezenders, P-E55 Platenspeler met automatische terugkeer, CD-E570G CD-speler met 3 straals laser pick-up en 24 nummers programmeerbaar. Samen met de Bose 205 luidsprekers, voor stereo in uw hele kamer. Belastbaar tot 60 Watt IEC. Adviesprijs voor deze spt 2896,-. Nu voor slechts: sask Cassettedeck DX 301 R reverse 100.- meerprijs SANSUI MET BOSE 301 Deze 550-serie wordt gevormd door de versterker A 550 met een vermogen van 2 x 30 Watt continue, met een T 1000 FM/AM digitale tuner het D 550 WR auto-reverse dubbeldeck en de 3 laser CD-X 1000 compact-disc. Samen met de boxen Bose 301 jub aast erge Henegouwen Aalmarkt 12-16, Leiden, 071-121782 U betaalt maar de helft bij plaatsing en de andere heltt in 6 maanden zonder rente of kosten NOOIT VOORRIJKOSTEN! Eigen technische dienst Ook maandagmiddag geopend Katwijkse Visspecialist 'n idee voor oudjaar Een haringschotel met gefileerde haringen, uien en met vlaggetjes versierd. Al vanaf19,95 Vt, Tevens volop gerooxie zalm, paling, salades en diverse paté's. 60 ct per stuk11 voor ƒ6,- Krentenbollen 70 ct per stuk11 veor ƒ7,— Appelflappen Per stuk 1.- 10 voor tientje Havenplein (eind Haarlemmerstr.) en Kopermolen EINDHOVEN - "Het is natuurlijk absoluut niet zo dat er op 31 decem ber 1992 iemand op een magische knop drukt en je op 1 januari 1993 een Europa Nieuwe Stijl hebt. Wat wel het geval is, daar ben ik abso luut van overtuigd, is dat het pro ces onomkeerbaar is, niet meer te rug te draaien". Dr. W. Dekker, voormalig topman van Philips praat over de vrije Europese markt na 1992 als ware het geheel zijn geesteskind. "Er komt natuurlijk nog wel ge sputter, hier en daar, als het om za ken gaat die de nationale autoriteit aantasten. Maar zonder gesputter krijg je ook geen wezenlijke beslis singen. Het ergste zou zijn wanneer er niets gebeurde". Wisse Dekker maakt met zicht baar plezier tijd vrij voor een inter view over de Europese markt. Dit keer als voorzitter van een club van grote Europese industriëlen, de European Roundtable, die als be langrijke pressiegroep een aandeel door Marien van den Bos in de eenwording van de Europese markt niet ontzegd kan worden. Al snel lijkt het een beetje 'zijn' Euro- Wisse Dekker: eigenlijk is het allemaal met Philips-plan begonnen EUROPA'92 pa v 1 '92. Dekker: "Eigenlijk is het alle maal begonnen met een program ma van Philips tijdens een confe rentie in Brussel. Voor de mogelij ke arrogantie hebben we ons steeds verontschuldigd. Maar dat was in 1984, toen de huidige Eu ropese Commissie aantrad. In het plan dat ik toen presenteerde, 'Eu ropa zonder grenzen', met een ver- krumpeld douanebord op de om slag, heb ik vier zaken genoemd die in 1990 geregeld zouden moeten zijn: standaardisatie, het verge makkelijken van grensoverschrij dingen, het liberaliseren van over- heidsaanschaffingen en het gelijk trekken van de belastingwetge- "Lord Cockfield heeft dat opge pikt en is'toen in de Europese Com missie hard aan het werk gegaan. Vervolgens werd het overgenomen door de Ronde Tafel van Europese Industriëlen, die in dezelfde perio de tot stand kwam. Met het 'Inter ne Markt Ondersteunings Comité' van deze Roundtable, waarvan ik voorzitter was, zijn we steeds de re geringen die het EG-voorzitter- schap om de zes maanden bekleed den, langs geweest. Toen is ook die datum van 1990 gevallen". Concurrerend "Ik kan me herinneren dat ik sa men met Lord Cockfield op een conferentie in Londen sprak en toen zei Cockfield: Nou, 1990 halen we niet, maar 1992 moet lukken. Toen zei ik nog zoiets van: laten we het afmaken op T991, dan bestaat Philips ook 100 jaar - maar dat was natuurlijk een grapje - en werd het 1992. En watje nu ziet is, kregen. Eigenlijk is er in Europa een geweldige beweging op gang gekomen". In Nederland eigenlijk nog het minst, vindt Dekker, als we België tenminste buiten beschou wing laten. Hoe ziet Europa er na 1992 uit? "Ik zou hopen dat wij in 1992 zo ver zijn als onze concurrenten, Amerika en Japan, denken dat we zullen zijn". Tegenstribbelen van bijvoorbeeld Engeland ziet Dekker niet als doorslaggevend voor suc ces of mislukken. "Ik denk dat er in Engeland een geweldige druk gaat ontstaan vanuit de financiële we reld, 'The City'. Ik heb vrij veel con tact met de bankiers en de City mensen in Engeland en ei absolute, uitgesproken vrees dat Margaret Thatcher zo strak aan een aantal dingen blijft vasthouden als ze nu doet. De City is bang dat ze dan buitenspel komt te staan en ze zullen dat ook niet laten gebeuren. Margaret Thatcher is wel eens meer door de knieën gegaan fi guurlijk gesproken dan". De Britse premier heeft de Euro pees Commissaris Cockfield, be last met de uitvoering van het Wit boek, teruggeroepen naar Enge land bij het einde van het mandaat voor de huidige commissie. Dek ker vindt dat erg jammer. Hoewel er nog een hoop werk verzet moet worden, is het volgens Dekker in theorie mogelijk dat de intere namrkt op 1 januari 1 993 een Wat betekent dat voor de bedrij ven en de werkgelegenheid Dekker: "Je moet in Europa een onderscheid maken tussen de hele grote multinationals, de middel grote en de kleinere ondernemin gen. Ik denk dat de hele groten, waaronder ik Philips reken en op hetzelfde terrein ook Siemens en Thomson, al op de ontwikkelingen naar dat vrije Europa vooruit zijn gelopen. Ook wat overnames be treft zal er op dat terrein binnen Europa niet zo heel veel meer ge beuren. Ik denk dat die overnames en samenwerkingsverbanden om sterker te staan op de Europese markt zich vooral zullen afspelen bij de middelgroten en de 'kop' van de kleine bedriiven". "Voor zover ze dat al niet in het verleden hebben gedaan, zullen ondernemers automatisch na gaan denken over hoe ze hun positie kunnen versterken. Ik denk dan ook dat Europa nog wel een perio de te zien krijgt van fusies en over names". Dekker constateert dat het in de Amerikaanse economie ook goed functioneert, al zet hij kanttekeningen bij 'vijandige over names' en wat genoemd wordt het 'asset-strippen', het opkopen van een heel concern en de gezondste delen daarvan los van elkaar en met winst te verkopen. "Dat vind ik een ongezonde uitwas". Dienstverlening "Is die ontwikkeling goed voor de werkgelegenheid? Ik denk dat als een bedrijf beneden een bepaalde schaalgrootte moet opereren, dal bedrijf verdwijnt. Dat is ook niet goed voor de werkgelegenheid. Maar het werken boven een be paalde schaalgrootte is geen oplos sing voor alles. Er zijn bedrijven die klein zijn en werken binnen be paalde specialisaties: de toeleve ringsbedrijven en de co-makers bijvoorbeeld. Ik denk dat zich dat verder zal ontplooien en de werk gelegenheid bevorderen". Ook wijst Dekker op het ont staan van ander werk, waarvoor de huidige werklozen vaak niet goed hij in Europa een flinke groei in de sector dienstverlening. "De indus trie als grote aanbieder van werk gelegenheid moeten we vergeten. Als je kijkt hoeveel mensen er nu in een gloeilampenfabriek werken in vergelijking met zoveel jaar gele den..." Wat gebeurt er na 1992, krijgen we gesloten handelsblokken, han- delsoorlogen Dekker: "Wat belangrijk is, is wat de EFTA-landen (Scandinavië, Oostenrijk, Zwitserland, red.) gaan doen, de landen van de Europese Vrijhandels Associatie. De EFTA- landen zijn de belangrijkste han delspartners van de EG, de handel bedraagt meer die met Japan en de VS samen". "Ik ben er van overtuigd dat die zaken zich zullen regelen. Maar wat natuurlijk niet gaat, is dat een land als Zweden bijvoorbeeld alle voor delen van de Europese markt gaan genieten zonder het toegangskaart je te betalen". In Oostenrijk is een discussie over aansluiting bij de EG op gang gekomen en in Noor wegen is iedereen er van overtuigd dat als er een nieuwe regering komt ze ook wel met de EG op de proppen komen, aldus Dekker. "Amerika en Japan bezien de ontwikkelingen in Europa niet met geweldig groot enthousiasme. Vooral niet omdat Europa een veel sterkere gesprekspartner wordt. Amerikanen zeggen wel eens in NAVO-verband dat het zo lastig is om met al die verschillende rege ringen te praten. Maar als het dan eens voor komt dat Europeanen wel met één stem spreken dan zeg gen ze: hee, wacht even, zo hoeft het nu ook weer niet". Videorecorders "Maar een sterkere gesprekspart ner zijn hoeft helemaal niet te bete kenen en mag het ook niet bete kenen dat Europa protectionis tisch wordt. Als er opgetreden wordt tegen de import van Ko reaanse videorecorders, zoals op het ogenblik het geval is, dan is daar reden voor. Het heeft geen zin je eigen industrie te laten uitmoor den door oneerlijke handelsprak tijken als dumping. Een verenigd Europa kan in dat opzicht natuur lijk meer doen dan een verdeeld DEN HAAG - Voor de Denen was de toetreding tot de EG in 1972 een daad van goed koopmanschap die zich met het slechten van de Eu ropese grenzen in 1992 moet verta len in klinkende munt. Het was im mers de komst van de interne markt die de Denen deed toetre den. Voor een klein land dat voor ruim 50 procent afhankelijk is van de buitenlandse handel, is de Eu ropese binnenmarkt van onschat bare waarde. door Margreet Vermeulen Het Deense bedrijfsleven staat in de startblokken en de verwachtin gen zijn hooggespannen. Er wordt gulzig uitgekeken naar de vergro ting van de thuismarkt met maar liefst 325 mifjoen zielen. Men re kent op een forse stijging van de export, een verhoging van de le vensstandaard en een verlaging van de buitenlandse schuld. Het enthousiasme van de onder nemers kan echter niet verhullen dat het Denemarken nog altijd aan waarlijk Europees elan ontbreekt. De anti-EG lobby is - in het zicht van '92 - weliswaar op sterven na dood, maar dat onderstreept juist dat de Denen verstands-Europea nen zijn. Dat wil zeggen dat de De nen vóór de EG zijn als het geld op levert. Ze zijn tégen als het geld kost. Daar komt bij dat de Deen zich in de eerste plaats Deen voelt, in de tweede plaats Scandinaviër en pas in de derde plaats Europeaan. De Deense souvereiniteit en de eigen indentiteit gaan boven alles. Zodra de Denen vermoeden dat de EG hen in de weg staat bij het varen van een eigen koers, komen ze in opstand. Buitenbeentje Toen in 1986 het veto-recht van de lidstaten werd beperkt ten gunste van meerderheidsbesluiten, kwam het in Denemarken zelfs tot een re ferendum over het lidmaatschap. Met 56 procent van de stemmen vóór en 44 procent van de stemmen tégen bleef Denemarken in de EG. Maar het is en blijft het buiten beentje van de Europese familie. Dat geldt ook weer voor de wijze waarop de Deense overheid zich voorbereidt op het wegvallen van de grenzen. Terwijl andere landen heftig debatteren over hoe de na tionale wetgeving aan te passen aan de Europese norm van straks, blijft het in het Deense kabinet op vallend stil. Bijvoorbeeld met betrekking tot doen. Denemarken -dat met Duits land de strengste veiligheidseisen van Europa heeft- is niet van plan op dit gebied een veer te laten. Ge woonweg onbespreekbaar is de so ciale zekerheid, die in Denemarken beter is gewaarborgd dan in welk ander Europees land dan ook. Er is niet één Deense politicus die het in zijn hoofd haalt op dat punt de min der draagkrachtige landen ook maar met één cent tegemoet te ko- Nu staat het de lidstateh natuur lijk ook na 1992 vrij meer voor hun burgers te doen dan de Europese norm voorschrijft. Maar verontrus tend is wel, dat er ook nog met geen woord gerept is over de aanpassing van het Deense belastingstelsel. Denemarken heft 22 procent btw over alle goederen en daar boven op komen nog eens ongekend hoge accijnzen op luxe-produkten. En wat te denken van de hoge kosten voor de ondernemers in de vorm van een forse vermogensbelasting en een vennootschapsbelasting van 50% (Nederland treft voorbe reidingen dat percentage naar 35 terug te brengen). Hoge lasten Dat wordt voetballen met lood in de schoenen, klagen de onderne mers in koor. Want met dergelijke hoge lasten voor het bedrijfsleven is het ondenkbaar Deense produk- ten tegen concurrende prijzen op de markt te brengen. Toch luidt of ficiële standpunt van de Deense re gering nog altijd dat een belasting hervorming er deze eeuw niet in in zit. Een standpunt dat door de re geringswoordvoerders overigens met steeds grotere schroom over het voetlicht wordt gebracht. In de hoop de politici bijtijds tot andere gedachten te kunnen bren gen, beschouwen de Deense onder nemers de interne markt als het mandje met gouden eieren. De elektronische industrie denkt na '92 de concurrentie met Japan en de VS aan te kunnen. Vooral omdat de kwaliteitseisen in 1992 in heel Europa dezelfde zullen zijn, zodat het dan niet meer nodig is om tien tallen verschillende uitvoeringen van één apparaat te fabriceren en in voorraad te houden. De voedselindustrie gaat profite ren van een soortgelijke standaar disatie. De Deense mayonaise - steevast een laag vetgehalte- zal straks in de Duitse supermarkt weer mayonaise mogen heten. En hoeft niet langer met het onduide lijke etiket 'dressing' in het rek te staan omdat in Duitsland mayonai se alleen mayonaise mag heten als er veel vet in zit. Hetzelfde geldt voor de Deense jam die in Duits-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 6