Prijs medicijnen nog niet omlaag 'Dit soort mensen mag nooit meer de straat op' Inentingsactie polio in Zeeland VRIJDAG 30 DECEMBER 1988 PAGINA 3 Europese Commissie moet akkoord goedkeuren AMSTERDAM/UTRECHT (GPD/ANP) De prijzen van geneesmiddelen gaan voorlopig nog niet omlaag. Het akkoord dat industrie, groothandel en apothekers onlangs hebben gesloten wordt eerst voorgelegd aan de Europese Commissie. Deze moet bepalen of de af spraken in strijd zijn met de Europese concurrentieregels. De overeenkomst is in ons land al goedgekeurd door de Amsterdamse rechtbankpresident en het Centraal Orgaan Tarie ven Gezondheidszorg (COTG). Het akkoord voorziet in een prijs verlaging van 7 procent voor merk- geneesmidddelen. Prijzen zullen niet worden verhoogd. Apothekers die efficiënt inkopen krijgen leverancier van goedkope, merklo- ze medicijnen grote zorgen. De or ganisatie vreesde een aanzienlijke terugval in omzet en concurrentie positie. Daarom schakelde het be- dubbele korting van 4 procent. De drijf de Amsterdamse rechtbank premie voor het afleveren goedkope medicijnen in plaats van dure merkgeneesmidddelen wordt verlaagd van ruim 30 tot 15 pro- ceht. Dat laatste baarde Prodifarma, De rechter verwierp echter de argumenten van Prodifarma. Het COTG moest gisteren de richtlijnen omtrent de apothekers- tarieven aanpassen, nadat de rech ter in Amsterdam zijn uitspraak Provincie geeft Shell uitstel van beperldng schadelijke stoffen ROTTERDAM (GPD) - Shell krijgt van de provincie Zuid-Hol land een half jaar uitstel van de ver plichting de uitstoot van schadelij ke stoffen te beperken. In ruil daar voor moet de maatschappij voor de raffinaderij in Pernis versneld in vesteren in het milieuvriendelijk maken van het produktieproces. Als gevolg van technische probl- mene met de vier branders van de installatie in Pernis is Shell niet in staat om met ingang van 1 januari Muskusratten bij spoordijk SURHUISTERVEEN (ANP) - Op de spoorverbinding tussen Gronin gen en Leeuwarden zijn de afgelo pen maanden een tiental muskus ratten gevangen, die zich in de spoordijk langs de rails bevonden. Gevaar voor verzakkingen is niet denkbeeldig, aangezien de mus kusrat er om bekend staat dat hij enorme ondergrondse holen kan graven. Het Waterschap Lits en Lauwers heeft de NS inmiddels in gelicht. Het waterschap verwacht dat op korte termijn maatregelen worden getroffen. In het betreffen de gebied zijn het afgelopen jaar zo'n 1700 muskusratten gevangen. te voldoen aan een beperking van de uitstoot van schadelijke stik stofoxiden met 30 procent. Gedeputeerde ir. J. van der Vlist (milieu) heeft Shell voorlopig een halfjaar uitstel verleend. Shell had om twee jaar respijt gevraagd. De maatschappij verwacht dat in sa menspraak met de leverancier van de vier branders en deskundigen van de Dienst Centraal Milieube heer Rijnmond (DCMR) in de loop van komend jaar tenminste een van de branders kan worden aan gepast. De overige branders zou den op z'n vroegst eind 1990 zonder problemen kunnen worden ge bruikt. Gedeputeerde Van der Vlist wil voorlopig Shell niet dwingen over te schakelen op het gebruik van aardgas voor de hoge-drukstoom- ketels in de raffinaderij. Gebruik van aardgas in de installatie levert asfalt als restprodukt over. Boven dien is een enorme hoeveelheid aardgas nodig om de ketels te sto ken. had gedaan. De maatregel van het COTG moet nog worden bevestigd door de staatssecretarissen volksgezondheid en van economi sche zaken. Die willen echter eerst een uitspraak van de Europese Commissie afwachten. Het ak koord zal daardoor nog niet in wer king kunnen treden. Met de overeenkomst wilden far maceutische industrie, groothan del en apothekers bereiken dat het ministerie van volksgezondheid af ziet van zijn eigen plan tot beteuge ling van de prijzen van geneesmid delen. Daartoe behoorde onder meer een systeem van 'ijkprijzen'. Van elk soort geneesmiddel zou het middel met de laagste prijs als 'ijkpunt' dienen. Die prijs zou ook aan patiënten worden vergoed. Wie een duurder middel wenste, dien de het verschil zelf bij te betalen. Het ministerie van volksgezond heid wilde met dit plan een half miljard gulden bezuinigen op de kosten van medicijnen. Het ak koord van de geneesmiddelenin dustrie en andere betrokkenen moet een besparing van 420 mil joen opleveren. Prodifarma vreest dat er van de besparing niets te recht komt, mede omdat het voor apothekers voordeliger zou zijn om duurdere merkgeneesmiddelen te leveren. Ook binnen het COTG is niet iedereen ervan overtuigd dat het bezuinigingsbedrag wordt ge haald. Nefarma, de organisatie van de farmaceutische industrie, betreurt het uitstel van het akkoord. Het was de bedoeling dat de genees- middelenprijzen in de apotheek op 1 januari met gemiddeld 7 procent zouden worden verlaagd. De prij zen bij de groothandel waren al aangepast en dat moet nu weer worden teruggedraaid. Binnenland Groningen De stad Groningen gaat in 1990 het 950-jarig bestaan vieren. De stich ting die de festiviteiten organi seert, gaat- uit van een budget van vijf miljoen gulden. Gisteren wer den de hoofdlijnen van het jubile umprogramma bekend gemaakt. In 1990 zullen êr het hele jaar door in Groningen evenementen plaats hebben die gewijd zijn aan thema's als communicatie, kunst, de Eu ropese Gemeenschap en sport. Zo zal Groningen in juni, juli en au gustus 1990 de Eurostad van Ne- DEN HAAG - Dankzij de kerstvakantie heeft het Haagse Mnseon - het derland zijn. Illegale video's Bij een videotheek in Enschede zijn gisteren meer dan 600 video films in beslag genomen. De ban den zijn vermoedelijk illegale ko pieën van Turkse films. Volgens de opdrachtgevers, Özlem Video uit Den Haag en Imparator Video uit Eindhoven, circuleren er in ons land op het ogenblik minstens 100.000 illegale banden van film- produktiesuit Turkije. Die gaan gewoon de verhuur in zonder dat er auteursrechten voor zijn afgedra gen. Dodelijke val De 50-jarige H. de Keizer uit En schede is gisteren van de derde eta ge van zijn flat gevallen. Hij was op slag dood. De man is waarschijn lijk gestruikeld en door het hek ge vallen dat in het kader van een re novatie als noodvoorziening, om het balkon was gezet. De arbeidsin spectie is ingeschakeld om na te gaan of de beveiliging van het bal kon voldoende was. UDENHOUT (ANP) - De rijkspo litie in het Brabantse Udenhout heeft afgelopen woensdag drie mannen aangehouden op verden king van illegale handel in vogels. Op de zolder van een woning in Udenhout werden in een kooi 953 Spaanse putters (handelswaarde 20.000 gulden) aangetroffen. De dieren, eerder in Spanje ge vangen, waren in de kooi opgeslo ten om te worden doorverkocht. Tussen de levende have bevonden zich acht dode vogels. Volgens de politie heeft tijdens het transport zeker de helft van-de dieren het loodje gelegd. Èen koppeltje rood geel-zwarte putters brengt gemak kelijk 50 gulden op, aldus de poli tie. De beestjes kunnen worden ge kruist met kanaries. Groepscommandant Klein Geb- bink van de Udenhoutse politie Politie rolt illegale handel in vogels op spreekt van een "gouden handel!'. Aan de hoeveelheid uitwerpselen in de vogelkooi kan volgens hem worden afgemeten dat dit onderko men al langer als tussenstation moet zijn gebruikt. De woensdag aangetroffen vogels zijn in beslag genomen en in overleg met de offi cier van justitie elders onderge bracht. De vogels gaan terug naar Spanje, maar hoe dat moet gebeu ren is nog niet duidelijk. Volgens de politie kost een vo geltransport richting Spanje 1100 gulden. "En dat staat ons budget niet toe". De vogels op eigen kracht laten terugvliegen gaat volgens hem evenmin omdat een groot deel van de vogels dat niet zou overle ven. "Het zoeken is naar een goed kope weg om de dieren in Spanje te krijgen", aldus Klein Gebbink. De politie kwam de vogelhandel op het spoor na enkele tips. De ver dachten, een 30-jarige Westduitser, een inwoner van Schijndel (53), en een in Spanje woonachtige Neder lander (23), waren tijdens het ver hoor weinig mededeelzaam. Twee van de drie verdachten werden reeds na zes uur weer op vrije voe ten gesteld (illegale vogelhandel geldt slechts als een overtreding). De Duitser is overgeleverd aan de rijkspolitie in Bunnik, waar hij nog te boek staat voor een aantal ande re misdrijven en overtredingen. AMSTERDAM - De vrijheid van een ontsnapte gedetineerde uit het huis van bewaring in de Amsterdamse Ha venstraat duurde gisteren niet lang. De 30-jarige man meldde zich na enkele uren vrijwillig bij poort van de ge vangenis. Hij had even tevoren de directeur van de gevangenis gebeld met de mededeling dat hij zich buiten onge lukkig voelde. De man was gisterochtend samen met een andere gedetineerde ontsnapt. Het tweetal kreeg hierbij hulp van bui tenaf. Een auto trok het hekwerk van de bezoekersruimte uit de muur, waarna beide mannen ervandoor gingen. Van de andere ontsnapte ontbreekt nod ieder spoor. Een politiefotograaf maakte gisteren enkele foto's van het hekwerk, terwijl een cipier uit het raam toekijkt. MIDDELBURG (GPD) - In medi sche kringen wordt ernstig reke ning gehouden met het risico van een polio-epidemie in ons land. Eerste signaal daarvoor was de ma- zelen-explosie - een ziekte die aan polio vooraf pleegt te gaan - in janu ari en februari dit jaar. De Gemeen schappelijke Gezondheidsdienst Zeeland (GGD) en het Kruiswerk beginnen met het oog daarop bin nenkort in Zeeland een gezamenlij ke inentingscampagne. Via voorlichting aan de bevol king en het bieden van mogelijkhe den om via de eigen arts een polio- prik te halen, wil men Zeeuwen be reiken, die zich tot dusver niet heb ben laten vaccineren om gods dienstige of andere redenen. De huisartsen in de provincie hebben inmiddels hun medewerking toe gezegd. In Zeeland ligt de gemiddelde vaccinatiegraad op 90 procent, zo'n 5 tot 8 procent onder het landelijk gemiddelde. In de gemeenten Tho- len, Reimerswaal, Duiveland en Bruinisse is minder dan 80 procent van de bevolking ingeënt doordat orthodox-protestantse kerkge meenschappen zich altijd princi pieel tegen deze maatregel hebben verzet. Maar ook in gemeenten met een hoger vaccinatiepercentage ko men gebieden voor, waar het ge middelde bij lange na niet wordt gehaald en sprake is van een ver hoogde kans op het uitbreken van een epidemie. Overigens spelen lang niet altijd overwegingen van religieuze aard daarbij een hoofdrol, zeggen GGD- directeur R. Bakker en provinciaal Lijsttrekker D66 DEN HAAG (ANP) - De strijd bij D66 over het lijsttrekkerschap bij de volgend jaar te houden verkie zingen voor het Europees Parle ment heeft een nieuwe wending gekregen. Bij een onder de leden gehouden schriftelijke stemming over de kandidatenlijst heeft niet de beoogde lijsttrekker J.W. Ber- tens de meeste stemmen op zich verenigd, maar oud-secretaris van D66 Van den Bos. De vraag 'waarom' onbeantwoord in proces tegen jeugdbende Controle De verkeerspolitie in Amsterdam heeft tijdens controles aan 117 be stuurders van voertuigen een pro ces verbaal uitgedeeld. Politiemen sen van de motordienst controleer den 's morgens in de omgeving van het Prins Bernhardplein en 's mid dags in de buurt van de Transfor matorweg. Zeventien bestuurders werden betrapt bij het rijden door rood lióht, achttien chauffeurs droegen geen autogordels, 72 over traden de maximum snelheid, ter wijl tien anderen voor diverse over tredingen werden bekeurd. Damp Een tankwagen heeft gisteren op de A-15 bij Rotterdam-Pernis een gevaarlijke 'reststof van de aan hanger verloor. Het spul kwam op een aantal personenwagens te recht. Een vrouw die haar wagen ■ÜÉtfiÉBiiL ROTTERDAM (GPD) - Waarom? Ook na een rechtszitting van negen uur kon gisteren niemand ant woord geven op de vraag waarom vier jonge Rotterdammers zes wil lekeurige stadgenoten op beest achtige wijze hadden toegetakeld of gedood. Een poging tot een ant woord kwam hoogstens van offi cier van justitie mr. J.C. Gras. Die eiste tegen twee broers, John (19) en Henk (17), vijftien jaar gevange nisstraf, terbeschikkingstelling en dwangverpleging. Tegen hun vriend Mario (18) eiste hij acht jaar en terbeschikkingstelling, tegen Angelo (19) zes jaar, terbeschik kingstelling en dwangverpleging. "Het had eigenlijk vo< venslang moeten zijn", Gras. "Want dit soort mensen mag nooit meer de straat op. Maar in dat geval kan er van de noodzakelijke behandeling helemaal geen sprake zijn. Dus kom ik tot een eis van weliswaar tijdelijke, maar toch lan ge straf'. De op verzoek van de Rotter damse rechtbank ingeschakelde psychiaters waren tot de conclusie gekomen dat de vier 'geen gewe ten' hebben ontwikkeld. Ze zijn ge stoord geraakt omdat het hen aan ouderlijke liefde heeft ontbroken. Een gezinsleven hebben ze nooit gehad, ze waren van zeer jongs af aan van pleeggezin naar pleeggezin en van tehuis naar tehuis getrok ken. De vier zochten een vervan gend soort liefde bij elkaar: de een dutfde niet voor de ander onder te doen als het idee opkwam om "ie- dUiÉidUuttBfifiü hij bang was, opzag tegen z'n oude re broer John en alles voor hem zou doen. Mario vertelde dat hij mee deed omdat hij bang was voor Henk en John en niet wilde dat ze hem als een slappeling zouden zien. De dove Angelo deed precies wat de twee broers zeiden, om zich te bewijzen en om de waardering te ontvangen die hij daarvoor in z'n leven nooit had gekregen. John had meegedaan "omdat hij het ook wel eens wilde meemaken". Even nakijken Voor zover bekend begon de ge welddadige ronde van de vier met een brute mishandeling van een 57- elk le- jarige man in de Maastunnel, in april '87. Het einde kwam op 22 mei dit jaar, na het met een bijltje afma ken van een toevallig langs fietsen de verpleegster. De officier van jus titie kwam uit op vier maal diefstal met geweld, zwaar lichamelijk let sel tengevolge hebbende, eenmaal vrijheidsberoving met geweld die ook zwaar lichamelijk letsel mee bracht, en eenmaal moord, op de verpleegster in het Kralingse bos. Toen de GGD het eerste slachtof fer in de Maastunnel aantrof, dacht een broeder aanvankelijk dat de man een maagbloeding had gehad. Het bloed zat tot op de muren van de tunnel. Henk, John en Mario waren op de kermis vlakbij ge weest en zaten zonder geld. Ze kwamen, zo zeiden ze op het idee iemand te overvallen. "Toen we in de tunnel een man aan zagen ko men, keken we elkaar aan en we schopte de man in z'n buik en stak hem in z'n rug. Ook Mario en Henk begonnen te schoppen en te slaan. Mario deed dat zelfs met een aan loop. Later kreeg hij het mes van John overhandigd, "dan kun je ook een keer steken". De buit was 105 gulden. Op 13 februari dit jaar overvielen de drie een man die net zijn flat wil de binnengaan. Hetzelfde recept: elkaar aankijken: die wordt het. Niet eens eerst dreigen met een mes, maar meteen toeslaan, schoppen en steken. Tot de man op de grond lag en ze z'n portemonnee leeghaalden. Daar zaten een paar tientjes in. Een maand later wilden de drie bij een verlaten fabrieksterrein een tramhuisje "in elkaar slaan". Toen dat niet lukte wierpen zij zich op een man, die hen had gesommeerd te stoppen met die vernielingen. Ook hij werd geslagen, geschopt en bewusteloos gestoken. De man werd, volgens de woorden van de jongens "nog even nagekeken" op geld. Bijna honderd gulden leverde dat op. Het slachtoffer overleed een dag later in zijn huis. Maar diens dood werd de overvallers niet aangewreven, omdat het ver band met het letsel dat Henk, John en Mario hadden toegebracht niet was te leggen. In april '88 braken de drie in bij een 90-jarige man. Toen ze deze te genkwamen, mepten ze hem het huis door. Ze sloten hem op in het toilet. Omdat het slachtoffer bleef kreunen, besloten de drie hem dan jammer hadden gevonden dat er niets van hun gading in het huis lag, want "nu was het voor niks ge weest dat ze de man zo hadden af getuigd". Om de kick Inmiddels had Henk kennis ge maakt met de dove Angelo, en die bleek tot alles in staat. Deze twee overvielen in het Kralingse Bos een man die liep te joggen en eisten geld vragen of diens walkman op. Angelo sloeg de man met een bijltje op het hoofd, op een teken van Henk. De jogger weigerde z'n walkman af te staan, waarna de twee er vandoor gingen. Het bleek de generale voor de moord, zes dagen later, op de ver pleegster. John had van Henk het verhaal gehoord dat Angelo zowat alles deed wat je hem vroeg. Dat hij ie mand dood zou slaan met het bijl tje, als ze hem z'n gang zouden la ten gaan. John wilde dat wel eens meemaken. Omdat ze liever niet met een doofstomme over straat gingen, moest Angelo op de fiets vooruit gaan; de twee broers gin gen lopen. Bij een gunstige plek op het fietspad pakten ze de eerste fietser die eraan kwam. Angelo sloeg haar met de bijl op het voor hoofd, ze viel, Angelo sloeg weer en John deed het hem na. Ze lieten de verpleegster liggen. Angelo's fiets werd voor de hare verruild, omdat die nieuwer was. De vrouw over leed twaalf uur later in een zieken huis aan hersenletsel. deo gaan kijken. Maar Henk had toch een soort wroeging over het gebeurde. Hij ging ruim een week later naar de politie, om te vertellen dat het Angelo was geweest die de verpleegster de klappen had gege ven. Henk had zelf niet meege daan. Daarna kwam toch alles uit. Bij de politie verklaarden de jon gens dat ze de gewelddaden eigen lijk 'om de kick' haden gepleegd. Op de rechtszitting zeiden ze dat het alleen maar ging om te ber oven, om aan geld te komen. Dat"ze de messen en het bijltje alleen maar uit verdediging hadden mee genomen. Maar ze hadden hun slachtoffers nooit om geld ge vraagd; of speciaal uitgezocht; al tijd direct toegeslagen en als een soort bijkomende daad de overval lenen ook nog even 'nagekeken'. De rechtbank probeerde nog an dere motieven bij de verdachten los te krijgen. Maar verder dan "ik weet het niet" kwamen de jongens niet. Ook de advocaten van de vier konden alleen maar wijzen op de erbarmelijke omstandigheden waaronder de jongens waren opge groeid. Dat gold nog het meest voor Angelo, wiens doofheid pas op z'n vierde werd ontdekt. Daar voor was hij al getekend als een 'moeilijke jongen, die nooit wilde luisteren'. Dat odium raakte hij nooit meer kwijt. Dat was ook de reden dat tegen hem de laagste straf werd geëist. Al moest ieder een erkennen dat er nog geen psy chiatrische opvang voor dove cri minelen bestaat. arts jeugdgezondheidszorg me vrouw D. van Fraassen, die is be last met het medisch toezicht op het vaccinatieprogramma binnen het Kruiswerk. In een aantal geval len zijn mensen gewoon vergeten zichzelf of hun kinderen te laten inenten (de laatste polio-epidemie dateert inmiddels alweer van 1978). Anderen hebben bezwaar tegen vaccinatie omdat ze zich aange trokken voelen tot alternatieve ge neeswijzen of een natuurfiloso fische leefwijze. Eén van de risico groepen wordt gevormd door niet- recent ingeënte reizigers of mi granten, die intensief contact hou den met thuislanden, waar ziekten als difterie en polio veelvuldig voorkomen. Opvallend is verder, dat ook in buurlanden - zoals bijvoorbeeld Westduitsland - de inentingsgraad aanzienlijk lager ligt dan in Neder land. Ook de Duitse vakantiegast kan een gevaar voor de gezondheid vormen. GGD en Kruiswerk noe men tenslotte adoptiekinderen van buitenlandse herkomst. Slechts 25 procent blijkt bij aankomst in ons land gevaccineerd te zijn. Griep grijpt om zich heen ROTTERDAM (GPD) - Veel meer werknemers dan normaal hebben zich tussen Kerst en Nieuwjaar ziek gemeld. "Het is gigantisch", zegt E.H. Willems van het Gemeen schappelijk Administratiekantoor (GAK) in Rotterdam, de instantie die de ziekmeldingen binnen krijgt. "Normaal is deze vakantie periode een rustige tijd voor ons. Maar ik denk dat je nu wel kunt spreken van een verdubbeling van het aantal ziekmeldingen in verge lijking met dezelfde tijd in andere jaren". Ruim 60.000 mensen in Neder land hebben zich met griepklach- ten bij de huisarts gemeld. In totaal zijn er de afgelopen maand al 1,5 miljoen mensen door de griep ge veld. Gemiddeld, over het hele jaar bezien, lijden per week ongeveer zes tot zeven mensen per 10.000 in woners aan griep. Het ministerie Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur verzamelt die cijfers via artsen verspreid over het land. 'Griep' betekent in dit geval influ enza (veroorzaakt door het influen- za-virus) en influenza-achtige ziek tebeelden (veroorzaakt door ande re virussen). Volgens Prof dr J. Huisman, hoogleraar klinische epidemologie aan de Erasmusuniversiteit, wordt een zeer groot aantal influenza-ach tige ziektebeelden veroorzaakt door verkoudheidsvirussen. "Daarvan hebben we er zo'n hon derd". Volgens Huisman heeft de griepgolf zich vroeger dan anders aangemeld. "Meestal ligt de piek rond eind januari, begin februari. Dat kan aan het weer liggen. Bij helder vriesweer gaat de besmet ting niet zo snel. Maar bij vochtig weer juist wel". Tsjechische ondergebracht bij gastgezin ENSCHEDE (GPD) - Het Tsjechi- sche meisje Andrea Tuckova (17) heeft onderdak gevonden bij een gastgezin "ergens in het oosten van Nederland". Drie weken geleden kwam Andrea naar Enschede voor een hereniging met haar moeder, die dertien jaar geleden vluchtte uit Tsjechoslowakije en het meisje daar bij familieleden achterliet. Toen het weerzien op een teleur stelling en zelfs ruzie uitdraaide, nam Andrea de benen. Ze meldde zich bij de Tsjechische ambassade en vroeg om terugkeer naar haar vaderland. Dat bracht niet alleen de Tsjechen in verlegenheid, maar ook het ministerie van buitenland se zaken en de advocaat mr. L. Ha mer, die bemiddelde bij de komst van Andrea naar Nederland. Volgens een woordvoerdster van het ministerie is er met instem ming van alle partijen - moeder, dochter, advocaat, Buitenlandse Zaken en ambassade - gekozen voor een tijdelijke oplossing: An drea is bij een gastgezin onderge bracht. Volgens raadsman Hamer is het nu zaak de familieverhoudin gen te normaliseren. Zowel het mi nisterie als de advocaat gaan er vooralsnog vanuit, dat het Tsjechi sche meisje in Nederland zal blij- Omwonenden afvalbedrijf mogen dwangsom opeisen AMSTERDAM (ANP) - De omwo nenden van het afvalverwerkings bedrijf Rutte Recycling BV in Half weg hebben het volste recht om de dwangsom van 2500 gulden per dag van het bedrijf te vorderen. Het bedrijf is een vonnis, waarin het werd bevolen zich aan de hinder wetvoorschriften te houden, niet nagekomen. Dit heeft de Amsterdamse recht bankpresident mr. B.J. Asscher gisteren bepaald in het kort geding dat het bedrijf had aangespannen tegen een aantal milieuorganisa ties, die tevens de omwonenden vertegenwoordigen. Rutte eiste daarin, tevergeefs, een verbod op het opeisen van de dwangsom door de organisaties, omdat het meende wel aan het vonnis te hebben vol daan. Op 14 april van dit jaar bepaalde de rechter dat Rutte binnen zes maanden aan alle voorschriften in de hinderwetvergunning moest voldoen. Daarbij hing als zwaard van Damocles boven het bedrijf de dwangsom van 2.500 gulden per dag als Rutte in gebreke zou blij ven. Na het verstrijken van de ter mijn van een halfjaar eisten de be woners de dwangsom op, omdat volgens hen de situatie niets was verbeterd. Rutte zegt alles te hebben ge daan om het vonnis uit te voeren. Om deze beweringen te staven leg de het bedrijf tijdens de behande ling van de zaak rekeningen over van investeringen die zijn gedaan. Maar volgens de rechtbankpresi dent gaat het niet om de omvang van de door Rutte verrichte inves teringen, maar om de gemeten overlast. Uit het overzicht van de bij de milieuklachtentelefoon binnenge komen meldingen is volgens de rechtbankpresident voldoende aannemelijk geworden dat de door Rutte veroorzaakte stankoverlast in nlftnhpr c>n nrnrnrnWr

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3