LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG EXTRA DIK! Weduwnaar recht op pensioen Plan voor bewakingsdienst Erfvijanden naast elkaar Sociale Verzekeringsbank zet staatssecretaris voor het blok Dodental Armenië lager dan gedacht Ontmoeting Van den Broek en vooraanstaande PLO'ers Regering Joegoslavië afgetreden LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Vrijdag 30 december 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38819 Prijs fl. 1,20 Spectaculaire roof KOBE (AFP) - Een diefin de Ja- panse stad Kobe is er vanmor gen vandoor gegaan met een geldauto waarin ruim acht mil joen gulden zat. Een politie woordvoerder verklaarde dat de geldauto juist was begonnen met het rondbrengen van geld in de stad. Tijdens de eerste stop had één van de twee wa genbegeleiders de auto verla ten om geld weg te brengen en was de tweede achter de wagen bezig de deur weer dicht te doen. Op dat moment sprong de dief achter het stuur, om er in volle vaart van door te gaan. Na acht uur geen treinen UTRECHT (ANP) - Op oudejaars- avond rijden er vanaf acht uur geen treinen meer. Pas om één uur 's nachts gaan er weer treinen rijden op het nachtnet Utrecht-Amster- dam-Schiphol-Leiden-Den Haag- Delft-Rotterdam, aldus NS. Op nieuwjaarsdag rijden de treinen volgens de gebruikelijke (zondags dienstregeling. ISLAMABAD (AP) - Haar va der werd terechtgesteld, zijn moeder werd vermoord. Deze onuitwisbare ervaringen dra gen de Pakistaanse premier Benazir Bhutto en haar colle ga Rajiv Gandhi van India met zich mee en zijn mis schien wel de reden tot een meer verzoenende politiek. Beide landen, die al tientallen jaren op voet van oorlog met elkaar leven, lijken de strijd bijl te gaan begraven. Bhutto en Gandhi zaten gisteren naast elkaar toen in Islama bad in Pakistan de bijeen komst van dé Zuidaziatische Associatie voor Regionale Sa menwerking (SAARC) werd geopend. De bedoeling van de confe rentie is de lidstaten aan te sporen om de organisatie tot een daadkrachtig instituut om te vormen. Bhutto riep de aanwezige regeringsleiders eveneens op minder geld te besteden aan hun militaire macht en meer oog te hebben voor de gemeenschappelijke problemen van de landen in de regio. "Sommigen van ons geven een te groot deel van de inkomsten van hun land uit aan defensies en houden er grote legers op na die oog in oog met elkaar staan", zo zei Bhutto. "De waarheid is ech ter dat onze volkeren zich ge plaatst zien tegenover dezelf de, gemeenschappelijke pro blemen, zoals de armoede, de sloppenwijken, de volksge zondheid, de onwetendheid en de werkloosheid. Wij zou den al onze krachten moeten aanwenden om deze vijanden te verslaan", aldus de Paki staanse premier. Gandhi, sedert 1960 de eer ste Indiase premier die Paki stan bezoekt, steunde Bhut to's pleidooi voor een daad krachtiger samenwerkings verband. "In elk van onze lan den geniet de oorlog tegen de armoede de hoogste priori teit. Zolang we de SAARC niet omvormen tot een volks beweging, zullen haar presta ties slechts op papier in de stoffige archieven blijven lig gen of vermolmen in de kabinetten van onze bureau cratieën", aldus Gandhi. De Indiase premier riep ook op tot de strijd tegen de milieu vervuiling en vroeg de SA- ACR "te zoeken naar prakti sche vormen van samenwer king". (foto AP) AMSTERDAM (ANP/GPD) - De Sociale Verzekerings bank gaat weduwnaars voortaan een pensioen op grond van de Algemene Weduwen en Wezenwet (aww) toeken nen. Dat heeft het bestuur van de SVB gisteren besloten. Het bestuur geeft hiermee ge volg aan de uitspraak van de Centrale Raad van Beroep van 7 december. Die besliste dat twee weduwnaars recht heb ben op het pensioen dat tot nu toe alleen aan weduwen wordt toegekend. Het uitsluiten van mannen in de aww is in strijd met het VN-verdrag inzake burger- en politieke rechten (bupo-verdrag), zo oordeelde de raad. Nederland heeft dit verdrag ondertekend. Winkelier P. Labruyère wil een bewakingsdienst voor de Haarlemmerstraat oprichten. Toezicht winkeldieven en raddraaiers in Haarlemmerstraat Als ingangsdatum voor een we duwnaarspensioen geldt de datum van aanvraag, met een mogelijke terugwerkende kracht van ten hoogste een jaar. Aanvragen die zijn gedaan binnen een jaar na 6 april 1986 kunnen ten hoogste lei den tot een pensioen vanaf 6 april 1986. Dat is de vroegste van de twee overlijdensdata in de op 7 decem ber berechte zaken. Bij de Sociale Verzekeringsbank liggen thans 1500 aanvragen of ver- Bouwman) zoeken om informatie (die als aan vragen worden beschouwd). Wie een weduwnaarspensioen wil aan vragen kan dat doen met behulp van een formulier dat op het post kantoor verkrijgbaar is of door zich te melden bij de districtskantoren van de SVB (de voormalige Raden van Arbeid). De uitkeringen liggen, afhanke lijk van de situatie in het achterblij vende gezin (kinderen tot 18 jaar), tussen de 1100 en 1600 gulden per maand. Met andere inkomsten wordt geen rekening gehouden. Voorwaarden voor een aww-uitke- ring zijn dat de weduwe en nu ook de weduwnaar óf jonge kinderen heeft óf ouder is dan 40 jaar op de laatste dag van de maand waarin de partner overleed. Staatssecretaris De Graaf (Socia le Zaken) heeft zich steeds sterk ge kant tegen het toekennen van aww-uitkeringen aan weduwnaars, omdat dit de staat te veel geld zou kosten. WINTER: I SPORT De voorpret kan beginnen! 3L Kom gauw kijken naar onze fantastische 4r jpollektie SKI'S SKIKLEDING f t SKISCHOENEN J BLIZZARD - R0SSIGN0L - HEAD FISCHER - SALOMON - TYR0LIA KNEISSL - TENS0N - STEINEBR0NN SP0HTALM - CRE-ACT - DESCENTE e Sigarettenreclame vanaf 1 januari verder aan banden den Haan Wintersport i DEN HAAG (GPD) - Sigaretten- fabrikanten gaan zich vanaf 1 janu ari houden aan strengere reclame regels. Zo zullen zij een waarschu wingstekst op affiches, in adver tenties en in bioscoopreclame ver melden. In discotheken zal geen re clame voor sigaretten meer ge maakt worden en in reclamebood schappen zullen geen personen jonger dan 25 jaar worden afge beeld. In maart van dit jaar bereikten de staatssecretarissen van economi sche zaken en welzijn, volksge zondheid en cultuur overeenstem ming met de industrie over de pun ten waarop de huidige reclameco de vpor sigaretten en shag zou wor den gewijzigd. Momenteel wordt nog overleg gevoerd met de Stich ting Reclame Code over de defini tieve tekst van de nieuwe regels. RIJNSBURG Vliet Zuidzijde 24 Tel. 01718-28344 Hoewel de definitieve tekst dus nog niet vaststaat, houdt de indus trie zich aan de eerder overeenge komen datum van 1 januari 1989. Tot nu toe zijn ongeveer 25.000 lijken geborgen LEIDEN Winkelier P. Labruyè re onderzoekt momenteel of er een bewakingsdienst in de Haarlem merstraat moet komen. Particulie re bewakers zouden onder meer Benzine goedkoper na jaarwisseling ROTTERDAM (ANP) - Tan- ken wordt met ingang van nieuwjaarsdag goedkoper. De prijs van benzine daalt met 2 cent per liter, de die- j selprijs met 1,4 cent en lpg I wordt 0,6 cent per liter goed» j koper. Aan de meeste zelf» tankstations zullen dan li» j terprijzen gelden van 1,57 gulden voor superbenzine, j 1,50 gulden voor ongelode i super en 86,4 cent voor die sel. Lpg gaat 47,30 cent per liter kosten- Dit hebben olie handelaren. gisteren in Rot terdam bekendgemaakt. De prijsdalingen zijn het gevolg van lagere belasting- tarieven in het nieuwe jaar. Zo geldt per 1 januari een la ger btw-tarief van 18,5 pro cent en Wordt de vöorraad- heffing op aardolieproduk- ten met 25 cent per hectoli ter verlaagd. De btw-verla- ging zal ook de prijzen van produkten als smeermidde len en vloeibare gassen iets drukken. winkeldieven moeten aanhouden. Tevens dienen zij raddraaiers tot neer jongeren de orde te roepen. Labruyère bena- wordt er niets drukt dat het niet om een burger wacht gaat. "Het gaat allemaal op het idee dat oudere een nette manier gebeuren, we wil- menteel de Haarlemmerstraat mij len graag samenwerken met de po- den omdat ze kans hebben lastig lemmerstraat. Labruyère: "Wan- de schreef gaan, gezegd. De men- lopen gewoon voorbij. Ik heb litie". Of de bewakingsdienst er daad werkelijk komt is afhankelijk i gevallen te worden. Vroeger zag 'de straat zwart i op koopavond. Nu i Labruyère een onderzoek onder de De winkelier verwacht veel van 240 winkeliers van de Haarlemmer- het instellen van een bewakings straat. "Ik vind dat er bewaking dienst. "Wanneer de winkeldieven moet komen, als zo'n 140 andere in de gaten krijgen, dat de kans winkeliers dat ook vinden, denk ik groot is in de Haarlemmerstraat ge- dat het van de grond komt. Je kan er eigenlijk moeilijk op tegen zijn; in andere steden blijkt het te wer ken". De enquête moet ook uitsluitsel geven over de omvang van de cri minaliteit in de Haarlemmerstraat. Volgens Labruyère worden de win keldieven steeds brutaler. De win kelier denkt dat het vooral slaafden zijn die de diefstallen ple- op de plannen c pakt te worden, blijven ze w.eg. De straat is binnen drie maanden rus tig". De politie ziet nogal wat haken en ogen aan het plan van Labruyè re. "Het toezicht op de openbare weg is wettelijk voorbehouden aan de politie en kan niet door particu lieren worden uitgeoefend", zegt woordvoerder Graveland. Hij wijst gemeentelij- Door het instellen van een bewa kingsdienst hoopt Labruyère dat de pakkans ke bewakingsdienst in Leiden op te richten. Na 1 april gaat het colle ge van B en W zich over die plan nen buigen. De winkeliers willen echter dat Rustig Veel bewolking en mogelijk wat mot regen. Vooral in het zuiden plaatselijk mist. Temperatuur van 8 graden in bet noordwesten van het land tot 4 graden in zuid Limburg. Weinig wind. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Af en toe opklarin gen en droog. Middagtemperatuur rond 4 graden. Plaatselijk lichte vorst in de nacht. Zaterdag 31 december zon op: 08.48. zon onder: 16.38 uur; maan op: 00.52 uur, maan onder: 12.01 wordt vergroot. De bewakers den uitgerust met walkie-talkies zodat zij elkaar kunnen waarschu wen als er ergens een diefstal wordt gepleegd. Ook denkt La bruyère er aan om de winkels uit te rusten met alarmbellen. Zodra er gens een winkeldiefstal plaats heeft, kan de winkelier de bewa kers met een bel waarschuwen. Behalve het bestrijden van win keldiefstal moeten de bewakers ook voorkomen dat er mensen worden lastig gevallen op de Haar- EXPLOSIE - Bij een explosie in een illegale vuurwerkfabriek in Bocaue, 24 kilometer ten noorden van de Filipijnse hoofdstad Manila, zijn de afgelopen nacht zeker 11 mensen om het leven gekomen. Vijf huizen werden met de grond gelijk gemaakt. Meer dan 20 men sen raakten gewond. De fabricage en verkoop van vuurwerk is verboden, maar steekt zeker rond de jaarwisseling altijd winkeldieven er voor die datum al een bewaking tot stand is gekomen. Hoofdcommissaris Mostert heeft inmiddels een gesprek gehad met de winkeliersvereniging. Dat heeft er al toe geleid dat de politie inten siever surveilleert in de Haarlem merstraat. Daarmee wil de politie het lastig vallen van het winkelend publiek door jongeren bestrijden. Beloning voor extra toezicht NS-personeel UTRECHT (GPD) - De Neder landse Spoorwegen willen per soneelsleden belonen, die hel pen met het bestrijden van cri minaliteit op stations en in de treinen. De beloning kan vari ëren van een bedankbrief of persoonlijk woord tot een Volgens een NS-woordvoer- ster vormt de beloning een on derdeel van een project om de veiligheid van het Centraal Sta tion in Amsterdam te vergro ten. Bij het station zal extra ver lichting worden aangebracht. Ook zullen in overleg met justi tie zwervers en drugsverslaaf den uit de stationshal worden geweerd. Naast de spoorwegpolitie worden daarbij ook nadrukke lijk andere NS-personeelsleden betrokken. Zij zouden méér dan tot nu toe uitvoering kun nen geven aan hun 'sociale con trole-taak'. De NS verwachten dat een beloning medewerkers eerder zal prikkelen om orde- herstellend op te treden. Aanleiding tot het proefpro ject is de toegenomen onveilig heid. MOSKOU (Rtr/UPI/DPA) - Het do dental van de aardbeving die eer der deze maand de Sovjetrepu bliek Armenië trof, valt mogelijk veel lager uit dan de officiële schat ting van 55.000. Dit heeft een van de plaatsvervangende Armeense premiers, Artsroeni, gisteren ge zegd. Ten hoogste 150 lichamen zullen naar zijn mening nog uit het puin worden gehaald. Artsroeni weigerde echter een precieze voorspelling te doen over het definitieve aantal doden van de ramp. "Tot woensdag hebben wij 24.854 lijken uit de puinhopen ge haald", zo zei hij in de Armeense hoofdstad Jerevan. "De reddingsactie is bijna afgelo pen. Wij halen nog steeds mensen onder het puin vandaan, maar dat aantal daalt met de dag. Niet meer dan 100 tot 150 lijken liggen nog on der de ingestorte gebouwen". Een definitief dodencijfer is naar zijn mening nog niet te geven, maar het staat vast dat het om een 'kolos saal' aantal gaat. Uit de verklaring van Artsoeni viel niet op te maken of de autoriteiten geloven dat er slachtoffers van de aardbeving zijn wier lichamen nooit zullen worden teruggevonden. Eerder hebben Sovjetfunctionarissen gezegd dat zij alle doden willen bergen. Het herstel van alle schade die door de aardbeving is aangericht, zal naar schatting 8,5 miljard roe bel (28 miljard gulden) kosten. Het gaat daarbij om herstelwerkzaam heden in de steden Spitak, Lenina- kan en Kirovakan. Spitak, dat bij na volledig met de grond is gelijk gemaakt, zal waarschijnlijk wor den herbouwd op een plaats die iets zuidelijk van de huidige plaats ligt. Kirovakan zal eveneens wor den verplaatst, zo zeiden deze func tionarissen. Ongeveer 107.000 mensen zijn uit het getroffen gebied bij de Turkse grens geëvacueerd. Een groot aantal van hen is naar sanato ria en herstellingsoorden in en bui ten Armenië overgebracht. Meer dan een half miljoen zijn achtergebleven, hebben geen dak meer boven hun hoofd. Ursula Pogosjan, de plaatsver vangende minister van gezond heidszorg van Armenië, zei dat gro te aantallen volwassenen en kinde ren ledematen hebben verloren of op een andere wijze als gevolg van de ramp invalide zijn geworden. Voortzetting van giften van medi sche apparatuur is nodig om deze slachtoffers te helpen, zo liet zij we ten. De minister kondigde de vesti ging in Armenië aan van een revali datiecentrum en een fabriek voor kunstledematen. DEN HAAG (ANP) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) zal zeer waarschijnlijk eind januari een ontmoeting hebben met enkele vooraanstaande PLO'ers. De be windsman is gevraagd het congres 'Modellen voor samenleven' te ope nen dat van 31 januari tot 2 februari wordt gehouden in het Internatio nale Hof van Justitie in Den Haag. Het zal dan de eerste maal zyn dat een Nederlandse minister van bui tenlandse zaken rechtstreeks con tact heeft met de PLO. Van den Broek en zijn voorgan ger, Van der Klaauw, hebben wel ontmoetingen gehad met PLO-lei- der Yasser Arafat, maar nadrukke lijk in hun hoedanigheid van voor zitter van de ministerraad van de Europese Gemeenschap. Tot op het moment van Arafats erken ning van het Israëlische recht op bestaan binnen veilige en erkende grenzen - en het Amerikaanse be sluit om officieel contact met de PLO aan te gaan - wees minister Van den Broek contacten met de PLO op ander dan ambtelijk ni veau van de hand. Van Palestijnse zijde wordt het symposium bijgewoond door on der anderen Khalid el Hassan en Bassam abu Sherif, adviseurs van PLO-leider Yasser Arafat. Tot de Israëliërs die het congres bijwonen behoren de vroegere minister van buitenlandse zaken Abba Eban en de vroegere minister van justitie Zedok. Ambtenaren van het ministerie van buitenlandse zaken onderhou den al jaren lang contact met de PLO, vooral tijdens de Nederland se deelname aan Unifil, de VN- troepenmacht voor zuid-Libanon. BUDAPEST (GPD) - De Joegoslavische premier Mi- kulic en zijn regering zijn vanmorgen afgetreden. Mu- kulic bleek niet langer bestand tegen de golf van kri tiek in parlement en pers op zjjn persoon en de econo mische politiek van de regering. Een van de belang rijkste oorzaken voor het opzienbarende besluit van Mikulic (voortijdig aftreden van een regering is in de Joegoslavische naoorlogse geschiedenis nog niet eer der voorgekomen), is de weigering van het parlement de begroting voor 1989 goed te keuren. Het politieke steekspel rond massa-werkloosheid en inflatie van meer dan 250 procent kreeg voor Mikulic persoonlijk van corruptie werd beschuldigd. Mikulic, afkomstig uit de republiek Bosnië, zou be trokken zijn geweest bij de affaire-Agrokomerc, het Bosnische bedrijf dat met ongedekte cheques inves teerde en daardoor het Joegoslavische bankwezen op zijn grondvesten deed schudden. Naarmate de econo mische politiek van het kabinet-Mikulic faalde, wer den de beschuldigingen over zijn betrokkenheid bij deze affaire steeds luider. Het kabinet-Mikulic blijft voorlopig aan tot een nieuwe regering is benoemd. In de namiddag zal de Joegoslavische premier een verklaring voor zijn ont- De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bust Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratie thuis bezorgd! per maand* 24,45 per kwartaal 72,40 D per halfjaar 144.80 per jaar 275.70 Naam: Adres: Pc/Wnpl.: Tel.:(i.v.m. bezorging) Opsturen naar: Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1