0 O 'Instinct voor komedie moet je hebben' Verbong verfilmt emoties in stadsjungle Tom Hanks, snel rijzende ster in Hollywood: De Kassière met Hoffmann, Van de Ven en Marion van Thijn VRIJDAG 30 DECEMBER 1988 PAGINA 17 BIOSCOPEN VENETIË (GPD) - Nogal wat Amerikaanse amusements films houden zich momenteel bezig met gedaantewisselin gen. Wat dat betreft ben je ge neigd ook van 'Big' ongeïnspi reerde Hollywood-routine te verwachten. Maar dat valt reus achtig mee. In deze door Penny Marshall geregisseerde film verzucht een twaalfjarig jonge tje eindelijk eens 'volwassen' te kunnen zijn. Een wonderbaar lijke kermisautomaat doet de hartewens in vervulling gaan zodat het joch op een ochtend wakker wordt met het lichaam van Tom Hanks, de snelst rij zende komische ster aan Holly- woods firmament. door Pieter van Lierop Hanks vergaarde erkenning voor zijn acteren in de films 'Splash', 'Volunteers', 'The Money Pit', 'Dragnet' en 'Nothing in Common'. Hij ontvangt thans in Amerika schitterende kritieken voor zijn hoofdrol als 'stand-up comedian' in 'Punchline', terwijl de lof nog na klinkt voor zijn hoofdrol in 'Big', de film die gisteren in Nederlandse première ging. Tom Hanks heeft er bezwaar te gen als 'Big' zou worden omschre ven als een klucht: "Het is meer een blijspel. Er zit veel meer teder heid en poëzie in deze film dan je van een gemiddelde Amerikaanse lachfilm vërwacht. Men moet voor al niet van die overbekende high school-pret verwachten met hitsi ge pubers die bij de meiden in de douchcabines staan binnen te glu ren. Zeker in vergelijking met dat type film is 'Big' nogal subtiel, mag je wel zeggen. Het gaat over een verlangen dat bij alle kinderen vroeg of laat voorkomt; dat ze het zat zijn om kind te zijn en eigenlijk in versneld tempo groot zouden willen worden. En aan de andere kant gaat het ook over een jonge carrière-vrouw die, wat net zo vaak voor komt, op zeker moment be treurt dat ze haar jeugd kwijt is ge- Tom Hanks en Elizabeth Perkins raakt. Zij zou best wel weer een klein meisje willen zijn". "Het spannende, voor mij als ac teur, zit dan in het gegeven dat ik gestalte moet geven aan een jonge tje van twaalf, met ook het ver stand, de houding en het gevoelsle ven van een twaalfjarige, maar dan in het lichaam van iemand van 35 jaar. Zo iemand spelen, dat zag ik als een uitzonderlijke uitdaging. Het is heel moeilijk om zo iemand aannemelijk te spelen. Je moet als het ware het gros van al je eigen volwassen noties uit je kop probe ren te zetten. We hebben gepro beerd het karakter van Josh, dat GPD) jongetje, dwars door de gedaante wisseling heen continuïteit te ge ven door hem neer te zetten als een niet uitgesproken verbaal type. Hij zegt niet zo heel veel. Communice ren doet hij bij voorkeur met knik ken, schouders ophalen en andere typisch kinderlijke gebaren. Dat blijft ook in de volwassen gedaante zo. Het is de bedoeling dat je het kind in hem daardoor blijft herken nen, voor het publiek moet dat al thans gelden". Pure onschuld "En die jongen wordt dan welis waar verliefd, maar dat is ook voor twaalfjarigen heel gewoon. Het is alleen anders: zeker aanvankelijk wil hij van die vrouw gewoon haar kameraadje zijn en met haar spe len, omdat hij valt op haar karak ter. Het is pure onschuld en de rest krijgt hij dan vanzelf te ontdekken en dat is prachtig, want zij is dan niet de vierde vrouw in zijn leven maar echt de allereerste". "Big' wil ook laten zien hoe er in veel volwassenen nog flinke hoe veelheden 'kind' zijn overgeble ven, wat vertederend is, omdat het hen maakt tot aardiger mensen. Maar ook 'kinderachtigheid'; bij voorbeeld bij jonge managers die in hun competitie-drang in de za kenwereld of op het sportveld, nog steeds met alle geweld de beste wil len zijn en als dat niet lukt to taal niet tegen hun verlies blijken te kunnen. En blijven drammen, net zo lang tot ze hun zin krijgen. Dat zijn dingen waar Josh zich erg over verbazen kan, dat volwasse nen dat nog steeds doen". Tom Hanks als 35-jarig kind; het is een voorbeeld van perfecte type casting. Penny Marshall had eerder met hem gewerkt voor 'Nothing in Common' en wilde daarna nie mand anders in de hoofdrol van 'Big'. Toen de tegenwoordig nogal druk bezette Hanks in eerste in stantie echter geen tijd bleek te kunnen vrij maken, werd de pro- duktie net zo lang uitgesteld tot de acteur wel beschikbaar zou zijn. "Penny is een vriendin gebleven. Ze heeft dat speciale instinct dat essentieel is voor het regisseren van goede komedies. Dat is iets wat je niet kunt aanleren. Je moet het hebben. Veel Amerikaanse kome dies mislukken doordat ze ge maakt worden door regisseurs die dat speciale instinct missen, die niet echt gevoel voor humor heb ben, maar die wel denken te weten wat 'leuk' gevonden wordt. Dan ben je als acteur aan de heidenen overgeleverd". "Heel gevaarlijk ook is zo'n film als The Money Pit', waar een,te groot deel van de grappen afhanke lijk gemaakt werd van speciale ef fecten en 'gimmicks'. Die waanzin nig gecompliceerde kettingreactie van heel precies gecalculeerde slap stick-effecten. Dan wordt op een gegeven moment aan zo'n scène gewerkt en weet je dat 60 procent van de kans op welslagen van de hele produktie zal afhangen van hoe de ambachtslui het er die dag van afbrengen. Daar sta je dan als acteur nogal machteloos bij". Menselijker "De films van Penny zijn menselij ker. Ik voel me ook gesteund door het vertrouwen dat ze in me heeft. Ze staat me een zekere ruimte toe voor improvisaties en kijkt dan het hoe het uitpakt. Soms komt ze dan zelf nog op een idee. Er is bijvoor beeld die scène tijdens dat bedrijfs feest waar Josh langs de tafels met hapjes zich loopt te verbazen. Die scènes waren al opgenomen, toen Penny met het idee kwam om er er gens zo'n ingelegd mini-maiskolfje tussen te leggen, dat ik dan moest opeten met een gezicht van: 'Gut, kon het er wel af, zo'n klein kolfje, maar laat ik het maar opeten alsof het een gewone kolf is en net doen of ik niet weet dat hij veel groter had moeten zijn'. Dus ik houd hem vast met twee wijsvingers en eet met muizetandjes. Dan blijkt zo'n ingeving grappig uit te pakken en wordt hij meegenomen in de mon tage. Andere invallen stellen teleur en die komen niet in de definitieve film terecht. Maar een dergelijke flexibele aanpak, daar houd ik van, daar doe je vondsten mee". Hoewel Tom Hanks gespeciali seerd is in het lichte genre, pro beert hij te waken voor clichéma tigheid en zo veel mogelijk variatie na te streven. Zijn volgende film, 'Punchline', moet dat andermaal demonstreren. Een film over een Bühne-komiek, met Sally Field als tegenspeelster. "Punchline heeft nogal wat don kere tonen. En zo'n stand-up come dian neerzetten is toch nogal lastig. In het echt zou ik het niet kunnen, denk ik. Niet kunnen opbrengen vooral; avond aan avond bezig ble ven met hetzelfde min of meer en toch steeds riskeren dat je op je ge zicht valt. Filmkomedie bevalt me beter. Je werkt twee maanden heel intensief aan iets datje stukje voor stukje kunt opbouwen. En gedu rende twee maanden strijk je neer tussen mensen die je aanvankelijk helemaal niet kent en met wie je uiteindelijk een grote familie gaat vormen. En dan als het af, pak je je koffers en je ziet elkaar nooit meer terug. Dat bevalt me". ROTTERDAM (GPD) - Film in Ne derland. Onderaan een van de trap pen op' een kil, tochtig Rotterdams metrostation staat een camera op gesteld. Een paar grote lampen zor gen voor wat warmte en extra licht. Een paar mensen houden nieuws gierige voorbijgangers op een af stand. Druk hebben ze het niet, want hoe bijzonder is'film vandaag de dag nog? Maar als Ben Verbong een nieuwe speelfilm maakt is dat toch nog wel een beetje bijzonder. Zijn debuut, 'Het meisje met het rode haar', mocht een succes he ten. 'De Schorpioen' (1984) was ar- .tistiek minstens zo interessant maar trok minder kijkers. Wat mag er van zijn derde'film worden ver wacht? door Hans Visser In 'De kassière' vertelt hij over een 17-jarig meisje uit de provincie. Ze raakt zwanger en wordt door haar familie verstoten. Het kind vlucht naar de grote stad, waar ze moet zien te overleven. De hoofdrollen worden gespeeld door Thorn Hoff man, Monique van de Ven en de in de acteurswereld nog totaal onbe kende Marion van Thijn, dochter van de meer bekende burgemees ter van Amsterdam. Hoewel van Verbong de laatste jaren weinig werd vernomen, heeft hij bepaald niet stilgezeten. Er ligt een plan voor een film over de zaak Annie E. en met de Fransen is hij al heel ver met 'Madame Bovary', een idee waarmee hij al jaren rond loopt. Met Duitse en Hongaarse producenten werkt hij aan de 'De Prins', naar het leven van Prins Hendrik. Verbong: "Dat. zijn co-produk- ties en daarvan weetje nooit wan neer je kunt beginnen. De samen werking met Hongarije is defini tief. Belangrijk omdat 'De Prins' voornamelijk daar wordt opgeno men. Want het beeld van Neder land anno 1910 is hier nauwelijks meer te vinden. En verder ga ik voor de AVRO een serie naar een roman van Hella Haasse regisse- Liefde 'De kassière' is gemaakt naar een idee van Sytze van de Laan, ont leend aan een ware gebeurtenis. Verbong en Willem Jan Otten maakten er een scenario van. "Het gaat om drie vormen van liefde. In de eerste plaats beleeft het meisje een prille jeugdliefde die wordt verstoord. Dan is er de liefde van de jonge moeder voor het kind. En daarnaast heb je twee jonge mensen - allebei met een ver leden - die samen een band hebben die je liefde zou kunnen noemen. Het interessante is bovendien dat Marion van Thijn dochter van Ed) tijdens de opnamen voor 'De Kassière'. het meisje een aantal morele keu zes moet maken en uiteindelijk volwassen wordt en haar eigen weg volgt. Net zo'n thema als in 'Het meisje met het rode haar'. Maar dit verhaal is natuurlijk directer. Het publiek zal zich zeker in het gegeven kunnen herkennen. Bo vendien kent iedereen het verlan gen naar kinderen. Ik geloof niet dat het een sentimentele film hoeft te worden. Als je het sentiment maar in een goede vorm weet te gieten, wordt het emotie". Verbong was verantwoordelijk voor de keuze van Marion van Thijn. "Ik wilde iemand die ik nog nooit eerder in een film had ge zien", zegt Verbong."Na een aantal screentests met diverse meisje heb ik haar gekozen. Na veel en lang praten besloot ik het met haar te proberen". "Omdat ze nog nooit had geac teerd heb ik haar eerst een gecom primeerde spelopleiding gegeven en zijn we scènes gaan repeteren. Ze heeft geen cameravrees en blijft daarom steeds goed geconcen treerd. Ze speelt los van de camera. En omdat we de opnamen ook in de volgorde van het verhaal filmen, zie je dat ze meegroeit met haar rol. Het is meer dan spelen, haar per soonlijkheid verandert". Voor Thorn Hoffman is 'De kassiè re', na 'Rituelen' en 'Force majeur' (met Alan Bates) de derde speel film in korte tijd. "Filmen is leuk en zo lang je met goede regisseurs werkt, is er niets aan de hand. Na tuurlijk zou ik ook wel eens een to neelrol kunnen spelen, maar dan zou ik me voor een lange periode moeten vastleggen. Ik ben ge vraagd voor een stuk in België, maar als ik dat had gedaan, had ik nooit deze rol kunnen spelen", al dus Hoffman. Ben Verbong koos bewust voor een onbekende, onervaren actrice. Hoe ervaart haar tegenspeler dat? Hoffman: "Heel goed. Ze heeft een gevoel voor timing, speelt heel direct, magistraal. Wij acteren veel meer vanuit techniek. Haar gebrek aan ervaring merk je niet. Het is alsof je de berg via de zuid- en de noordroute beklimt en toch kom je op hetzelfde punt. Als we een opna me hebben, denk ik na en zij maakt grapjes. Er zit bij mij veel meer theorie tussen plan en uitvoering. We leren ook van elkaar. Toen ik een jaar of acht geleden begon was ik ook zo intuïtief. Maar ik had het voordeel dat ik in minder opvallen de rollen speelde. Ik wil graag nog eens een film met haar maken". - En de meer vastomlijnde plan- "Ik ga nu zelf een film regisseren, want als je zo vaak films hebt zien maken, wil je het zelf ook wel eens proberen. Het wordt een documen taire over Adriaan Ditvoorst. Hij maakte eens in de vier of vijf jaar een film. In de jaren zestig was hij was vooral geliefd bij de Franse re gisseurs. Die film geeft daarmee ook een beeld van het Nederlandse filmklimaat. Hij maakte onder meer 'De witte waan', waarin ik zelf heb meegespeeld". Buitenlandse Monique van de Ven kan zich de si tuatie van Marion goed indenken. "Toen ik aan 'Turks Fruit' begon had ik ook bijna geen ervaring. Al leen een jaartje toneelschool. Op zich is dat niet erg, als je maar goed wordt begeleid en bij Ben zit dat wel goed". Broodjes "Er is hier veel veranderd", zegt Van de Ven, die al jaren in Amerika woont en gewerkt heeft. "Shots worden nu van tevoren gerepe teerd en met de cameraman door gesproken. En we hoeven niet meer zoals vroeger bij buitenopna men uren staan te bibberen in de kou. Er is nu een bus met koffie en broodjes. In de afgelopen zestien jaar heeft ook Nederland een soort filmindustrie gekregen". "Het is allemaal een beetje met 'Turks Fruit' begonnen. Sindsdien zijn er nooit meer zo veel mensen naar de bioscoop geweest. En als je nu de aftiteling leest. Veel van die medewerkers hebben zelf een naam opgebouwd: Nouschka van Brakel, Theo van de Sande. Het was toch een beetje het begin van de Nederlandse film. Een Neder landse film is nu iets gewoons ge worden. Het nieuwtje is er een beetje af'. Ten onrechte kijkt Europa nog altijd tegen de Amerikanen op. "We lopen lang niet achter", meent Van de Ven. "We zijn zelfs heel ver. Waarom zouden daar anders zo veel Europese cameramensen wer ken? Ik denk ook niet dat we ons hier zullen aanpassen aan het mas sale van het Amerikaane aanbod. We zijn hier in Europa rare eigen wijze filmmakers. En als je ziet dat Fons Rademakers voor 'De Aan slag' een Oscar krijgt, kun je gerust vaststellen dat je daar als Neder lander toch ook een heel eind mee komt". Televisie Na 'De kassière' gaat Monique van de Ven opnieuw met Ben Verbong aan het werk. Geen film, maar to neel. "Ben regisseert 'Saltimban- ques', een serie eenakters van Heijermans. Eerst spelen we in de Amsterdamse Stadsschouwburg en daarna nemen we ze op voor de televisie. Ik zou vaker toneel willen spelen en ik ben ook altijd op zoek naar stukken, maar als je eenmaal in een produktie staat, kun je al die maanden geen film maken. Daar om is dit project van een paar wer ken voor mij heel leuk". - En daarna "Misschien ga ik zelf regisseren. In Amerika had ik al een workshop spelregie gevolgd en by de NOS heb ik net een tv-regiecursus afge sloten. Als afsluiting mocht ik een stuk van Tsjechow opnemen met André van den Heuvel en Liesbeth Koops en ik voelde me als een vis in het water. Regisseren brengt een grote verantwoording met zich mee, maar het is voor mij ook een logische stap, het sluit aan op de loop van mijn carrière en ik vind het heerlijk om te leren. Hoe meer, hoe leuker. Ik zit weer lekker hier, in mijn eigen land". Marion van Thijn zelf wordt afge schermd door regisseur Ben Ver bong. Niet omdat ze dochter is van de Amsterdamse burgemeester, maar ze is nu zo 'in haar rol' dat hij bang is dat publiciteit haar uit de concentratie haalt. Want hoe knap ze volgens iedereen schijnt te spe len, voor een interview is ze nog niet klaar. (OP)NIEUW 'Action Jackson' - Greenway, Voor schoten 'Midnight run' - Euro, Alphen 'De reddertjes' - Greenway, Voor schoten BLIJVERS 'Scrooged' - Dickens-bewerking van 'Scrooge' met tal van persiflages op de hedendaagse tv-wereld - Lido, Lei- Luxor, Leiden en Euro, Alphen 'Willow' - overdadig sprookjesspekta kel over lilliputter en avonturier die het opnemen tegen boze koningin - Lido, Leiden 'De nieuwe avonturen van Pippi Langkous' - amateuristisch, klunge lig vervolg op oudere films 'Frank en Frey' - Walt Disney-succes opnieuw in roulatie - Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Frantic' - Harrison Ford beleeft span nend Polanski-avontuur in Parijs - Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Die hard' - Rambo-achtige actiefilm met komische ondertoon - City, Kat- 'Who framed Roger Rabbit' - knap spektakel brengt acteurs en stripfigu ren samen in één film - Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Coming to America' - Eddie Murphy verovert als een Afrikaanse prins Amerikaanse harten - Lido, Leiden, Euro, Alphen, Greenway, Voorscho ten en City, Katwijk 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan' - stijlvolle en elegante ver filming van roman van Milan Kunde- ra - Trianon, Leiden 'Good morning Vietnam' - Robin Wil liams als een discjockey die met zijn muziek en grappen dé Vietnamese oorlog draaglijk maakt - Greenway, Voorschoten 'Big business' - City, Katwijk 'A world apart' - de apartheid terugge bracht tot dagelijkse details en daar door des te huiveringwekkender - Greenway, Voorschoten 'Jungle Book' - Walt Disney-film vol komische avonturen van het jongetje. DEN HAAG 'Willow' - Asta (463500), al. 'Scrooged" - Asta, al. 'Beetlejuice' - Asta, al. 'Who framed Roger Rabbit' - Babylon (471656), al. 'White mischief - Babylon, 12 jr. 'Spoorloos' - Babylon, al. 'Big business' - Cineac (630637), al. 'Moonwalker' - Cineac, al. 'Frank en Frey' - Cineac, al. 'Die hard' - Cineac, 16 jr. 'De nieuwe avonturen van Pippi 'Who framed Roger Rabbit' - Metro- pole, al. 'Moonwalker' - Metropole, al. 'Coming to America' - Metropole, al. 'Midnight run' - Metropole, al. 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan' - Metropole, al. '18 again' - Odeon (462400), al. 'Coming to America' - Odeon, 16 jr. 'Die hard' - Odeon, 16 jr. 'De nieuwe avonturen van Pippi Langkous' - Odeon, al. 'Big' - Odeon, al. 'Good morning Vietnam' - Studio 656402), 16 jr. 'Frantic' - Studio, al. 'Bird' - al. AMSTERDAM 'Spoorloos' - Alfa (278806), al. 'Little Dorrit' - Alfa, al. 'Beetlejuice' - Alfa, al. 'Bagdad café'-Alfa. 16 jr. 'De nieuwe avonturen van Pippi Langkous' - Alhambra (233192), al. 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan' - Alhambra, al. 'Frank en Frey' - Alhambra, al. 'A world apart' - Alhambra, al. 'Big' - Bellevue Cinerama (234876), al. 'Moonwalker' - Cinerama, al. 'White mischief - Calypso (234876), 12 jr. 'Scrooged' - Calypso, al. 'U2 Rattle and hum' - Cinecenter (236615), al. 'Enrico 4' - Cinecenter, 16 jr. 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan' - Cinecenter, al. 'Coming to America' - Cinecenter, al. Moonwalker' - Cinema Int., al. 'Who framed Roger Rabbit' - Cinema Int., al. 'Willow' - City (234579), al. 'Die Hard' - City, 16 jr. 'The Sicilian' - City, 12 jr. 'Red heat'-City, 12jr. 'De nieuwe avonturen van Pippi Langkous' - City, al. '18 again' - City, al. 'Midnight run' City, al. 'Frank en Frey' - City, al. 'Frantic' - City, al. 'Candy Mountain' - Kriterion, (231708), 16 jr. 'La dolce vita' - Kriterion, 16 jr. 'Bird' - Kriterion, al. 'The spirit of seventy sex' - Parisien, 18 jr. 'Hollywood sex' - Parisien, 18 jr. 'Drowning by numbers' - The Movies (245790), 16 jr. 'La Bohème' - The Movies, 16 jr. 'Hermetisch zwart' - The Movies, 16 jr. 'Moonwalker' - Tuschinski (262633), 'Who framed Roger Rabbit' - Tus chinski, al. 'White mischief - Tuschinski, 12 jr. 'Coming to America' - Tuschinski, 16 jr. 'Die hard' - Tuschinski, 16 jr. 'Big business' - Tuschinski, al. 'Frank en Frey' - Tuschinski Cineac (243639), al. 'Good morning Vietnam' - Tuschinski Cineac, al. 'Distant Voices, Still Lives' - De Uit kijk (237460), 16 jr. TELEVISIE Ine Schenkkan debuteerde in 1987 met 'Vroeger is dood', naar een roman van Inez van Dulle- men. Jasperina de Jong speelt Inez, wiens ouders langzamer hand aftakelen. De rollen wor den omgedraaid: de ouders ver zorgen niet langer het kind maar het kind verzorgt de ouders. Een aanrader (vanavond, Ned. 3, 20.29 uur). Muziekliefhebbers kunnen vanavond genieten van 'Stop making sense', met daarin de Talking Heads. Een schitterende concertregistratie (BBC 2, 23.20 uur). In 'Out of Africa' zitten vooral veel mooie beelden van de Afri kaanse natuur. Tegen dat decor speelt Meryl Streep de rol van Karen Blixen, eigenaresse van een koffieplantage. Haar man houdt niet van haar dus zoekt zij elders liefde (zon., Dui. 1, 20.15 uur). Maar liefst acht Oscars kreeg 'Amadeus' (1984) van Milos For- man. Het leven van de Oosten rijkse componist Wolfgang Ama deus Mozart was niet een en al ro- zegeur en maneschijn, zo blijkt... (zon., BBC 1, 20.45 uur). Voor volgende week alvast no teren in de agenda: 'Gebroken speigels' van Marleen Gorris. Vrouwenonderdrukking is het thema van dit verhaal. Een man ontvoert een huisvrouw en laat haar doodhongeren. De vrouw 'van een junk gaat werken in een sekshuis. Beklemmend drama (vrij., Ned. 1, 23.20 uur). FILMS OP VIDEO Cannon is een distributeur van films en van video. U zult de naam Cannon maar heel zelden in deze rubriek zien staan omdat het bedrijf geen medewerking verleent aan rubrieken waarin het kans loopt op kritiek. Wie weet welke films Cannon uit brengt kan een beetje begrip voor dit standpunt opbrengen: het peil is soms wel erg bar. Toch heeft ook deze distributeur bij tijd en wijle goede (video)films en een aantal wil ik u niet ont houden. Zeer de moeite waard is 'Sam my and Rosie get laid' van Step hen Frears, een met lef gemaakte film over de verhoudingen tus sen blanken en Pakistani in Lon den en over de wenselijkheid en problemen van vrije liefde. Ettore Scola maakte met 'La Famiglia' een klassiek en trans parent portret van een familie. Levens en delen van levens wor den geregisteerd en relaties wor den getekend door middel van korte dialogen, opmerkingen en kleine tussenshots. Voor de fijn proevers. In Cannes kreeg Barbara Hers- hey een onderscheiding voor haar rol in 'Shy people' van An drei Konchalovsky. De film over het leven van een zeer simpele fa milie die leeft in het moerassen gebied van Louisiana en die in aanraking komt met de 'echte' Amerikaanse beschaving, is de moeite waard, maar heeft nauwe lijks bioscooproulatie gehad. Naast Hershey speelt Jill Clay- burgh een mooie rol. Een heel leuke film, en een groot publieksucces in de bio scoop, was 'Three men and a ba by', de Amerikaanse versie van 'Trois hommes et un couffin'. Leonard Nimoy regisseerde de film en Tom Selleck, Steve Gut- tenberg en Ted Danson spelen vol overgave de rollen van de drie vrijgezellen die met een ba by worden opgescheept. Three men...' is evenals 'Sammy and Rosie...', 'La Famiglia' en 'Shy People' uitgebracht door Cannon. Er kwamen begin dit jaar meer 'baby'films uit. 'Baby boom' van Charles Shyer hoorde erbij. Erg geslaagd is de film niet. Het ge tob van Diane Keaton met een baby-tegen-wil-en-dank is eer der vermoeiend dan leuk. Van Warner Home Video. Prachtig is 'Rita, Sue and Bob too' van Alan Clarke over het le ven van twee volksmeiden in een stadje in Engeland. Het leven is niet eenvoudig, maar met een lach en een traan slaan ze zich er door. Een juweeltje door Cor Koppies op Movie Time uitge bracht. Oliver Stone maakte na zijn succes 'Platoon' onder meer 'Wall street' over het keiharde zakendoen in New York. Michael Douglas is overtuigend als geld magnaat en Charlie Sheen is goed als de nieuwkomer die hem naar de kroon steekt. Darryl Hannah wordt nooit een actrice, maar mooi is ze wel. Van CBS/Fox. Erg lang (drieëneenhalf uur) en in het begin traag opgezet, maar later zeer spannend is 'Act of betrayal' van Lawrence Gor don Clark, een Iers/Australische coproduktie die aanvankelijk miniserie was. Elliott Gould is boeiend als moordenaar die een gedeserteerd IRA-lid achter volgt, maar hij is niet de enige die er wel zin in had: tot en met de bijrollen is het acteren zeer goed verzorgd. Van Video exclusief. Een heel mooie voor jong en oud tot slot: 'An American tail* ('Een avontuur met een staartje'), de Disney-achtig tekenfilm die Steven Spielberg produceerde is door Esselte CIC op video gezet. PETER DE ZWAAN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17