'Vrouwen denken meer abstract' Van Veen ziet toch kentering Schaakgrootmeester Cathy van der Mije begint nieuw leven PAGINA 16 SPORT VRIJDAG 30 DECEMBER 1988 HAARLEM Is er nog leven na het schaken? Het ant woord op die vraag blijkt in menig geval nogal moeilijk te liggen. Verhalen over en voorbeelden van meesters en grootmeesters die met het tellen van de jaren en het minder worden van de prestaties de terugweg naar de 'gewone' maatschappij niet of nauwelijks meer konden vinden en derhalve geestelijk in de knoop raakten zijn eijte over. "Het is toch een apart wereldje, met vaak ex centrieke mensen die dikwijls gedurende lange tijd nogal eenzijdig bezig zijn geweest", geeft Cathy van der Mije-Nicolau een inzicht in het denkleven van de top- schakers. De nu 48-jarige grootmeester van Nederland kan het weten. Zij maakte meer dan 30 jaar deel uit van het 'gesloten' circuit en kan zodoende een aardig beeld schetsen van wat zich daar in afspeelt. Zelf is ze overigens vrijwel Onge schonden uit de strijd tevoorschijn gekomen. Na haar definitieve af scheid op de schaak-Olympiade in Thessaloniki aan het begin van de ze maand, begint voor Neerlands beste schaakdame van de laatste vijftien jaar een nieuw leven. Ande ren mogen het er dan moeilijk mee hebben, Cathy van der Mije heeft er totaal geen problemen mee om afstand te nemen van het bord en de stukken, van het reizen en het trekken, van het winnen en het ver liezen, van de vriendschap en de wrok, kortom van alle facetten die onlosmakelijk verbonden zijn met het bestaan van een schaaknoma de. Ze kijkt vooruit en niet meer achterom. Tenzij haar, wat dat laatste aangaat, daar expliciet om wordt gévraagd. door Ad van Kaam Maar eerst maar een blik in het heden en de toekomst, per slot van rekening is dat in haar geval actu eel. "Ik ben weer aan het stude ren", zegt de uit Roemenië afkom stige, maar inmiddels al weer zes tien jaar in Nederland wonende Haarlemse. Ze is klein van postuur, heeft donkere, levendige ogen en kort geknipt licht grijzend haar. Praat met een stevig accent en veel met haar handen. Is gastvrij, vrien delijk en openhartig. Rookt aan de lopende band. Hoopt binnenkort op een baan die haar past. De Chi nese cultuur en taal blijkt haar vak gebied, ze studeerde daarin af aan de universiteit van Boekarest. "Het spreken ben ik verleerd, maar het lezen gaat nog. Ik verdiep me nu in de Aziatische ceramiek- en porse- leinkunst. Een veelomvattend ter rein". Ze blijkt verder nog vloeiend Roemeens, Russisch en Frans te spreken. Ook dat moet worden bij gehouden. Het Frans komt nog daadwerkelijk van pas. "Ja", lacht ze geheimzinnig, "want het helemaal laten kan ik het toch niet", daarbij doelend op het schaken. "Het blijft natuurlijk een hobby. Dus heb ik besloten om nog wat open toernooien te spelen de komende jaren. Bijvoorbeeld het toernooi in het Zuidfranse Hyères. Daar heb ik fijne herinneringen aan. De sfeer is er werkelijk prima. Ze nodigen me elk jaar uit en ik ben van plan om in elk geval daar- gehoor aan te geven. Zo hou je je contacten ook nog bij. Maar com petitie spelen of meedoen aan na tionale en internationale kam pioenschappen is er niet meer bij. Daar heb ik een definitieve streep onder gezet". Ompraten Dat had Cathy van der Mije eigen lijk al een halfjaar geleden gedaan, maar voor de Olympiade in Thessa loniki liet ze zich door vrouwen- coach Cor van Wijgerden nog één keer ompraten om mee te doen en derhalve weer vier maanden in stu die te gaan. Het betekende haar ze vende Olympiade die haar tussen 1963 en 1988 voerde langs schaak borden in Split, Oberhausen, Skopje, Thessaloniki, Haifa, Buenos Aires en nogmaals Thessa loniki. En om het rijtje dan maar af te maken: Cathy van der Mije nam deel aan vijf interzöne-toernooien (waarvan twee kandidatentoer nooien om de wereldtitel), won ze- zijn allerhande facto ren die haar net zo snel kunnen doen vallen als dat haar ster is ge stegen. Of ze wordt gewoon over een paar jaar wereldkampioene. Ze is er goed genoeg voor". Zelf met schaken begonnen op 6- jarige leeftijd ("In familiekring en voor de gezelligheid") kende Cathy van der Mije haar beste periode aan het eind van de jaren zestig, begin jaren zeventig. "Ik had toen de der de ELO-rating van de wereld, zeg maar het niveau van een internatio naal meester. Was tweemaal twee de ventien internationale toernooien (waaronder het prestigeuze toer nooi in Belgrado), was zesmaal Roemeens kampioene, vijfmaal Nederlands kampioene en behoor de lange tijd met enkele Russin nen, onder wie veelvoudig wereld kampioene Nona Gaprindasjvili, en de Joegoslavische Lazarevic tot de top van de wereld. Hoewel ze in Split, Skopje en Oberhausen in individueel (resp. 10 uit 12 en 8 uit 10) en collectief op zicht met de Roemeense ploeg (tweemaal tweede) betere resulta ten boekte dan nu in Thessaloniki, smaakte ze toch het genoegen om met haar Nederlandse collega- o___. JNH. schaaksters een doorslaggevende open wijze. Dat geeft vaak s~pecta- rol te spelen op het wereldpodium, culaire partijen te de meestergreep van het Hoogovenstoernooi. Mijn stijl", verklaart ze desgevraagd en zonder dralen, "is vergelijkbaar met die van Misja Tal. Agressief, aanval lend. Geen geweldig openingsre pertoire, maar een goed gevoel voor het middenspel en de afwik keling. Offeren ook. Nooit verdedi gen. Veel vrouwen spelen op die Het was Nederland dat het Honga rije van de zusjes Polgar aan het goud hielp door de Sovjetunie in de beslissende match op remise te houden. Een klap die in Moskou nog lang zal nadreunen, want sinds jaar en dag maakt dat land op schaakgebied zowel bij de wen alsook bij de dienst uit. Kanttekening Voor de 12-jarige Judith Polgar, die de (schaak)wereld versteld deed staan met haar fantastische spel, heeft Cathy van der Mije veel lof, al plaatst ze toch ook een kriti Stoppen "Na mijn 34ste was het over, ben ik niet beter geworden. Ik had toen ei genlijk moeten stoppen. Maar me neer Van Scheltinga, mijn trainer en schaakvriend en een fantasti sche man, haalde me over om door de te gaan. Hij is inmiddels al 75 jaar, maar komt nog steeds om een par tijtje te spelen of te analyseren. Hij hield me echt jaren op de been. Tot dat ik vorig jaar dus echt genoeg kreeg van het wereldje". "De leeftijd", geeft ze zonder om wegen op als de directe aanleiding het bord op te bergen. "Ik kan sche kanttekening. "Waarlijk ge- hét niet meer opbrengen. Voor het niaal, het spel van dat meisje. Een topschaken moet je wat paranoia talent zoals ik er nog niet één ben zijn. Denken datje echt goed bent, tegengekomen. En het is ook nog dat je de beste bent, dat de aarde >'n leuk ding. Aan de andere kant vind ik het wel wat eng. Het is een soort experiment. Ze is op 4-jarige toch zo niet leeftijd al begonnen, gaat niet naar mezelf niet school en doet niets anders dan houdt voor schaken (het behang op haar ka- toch geen stand", mertje is zelfs bedrukt met schaak- Maar" vervolgt digrammen red). Zo'n kind nog. toch ook daarom Dat zou toch eigenlijk met poppep dere schakers problemen met zich- of meer om jou draait". En dan lachend: "Ik kan op mijn leeftijd r denken, ik kan opsluiten. Zoiets houdt voor een weldenkend mens moeten spelen. Waar het eindigt Ik weet het niet. Ze kan blasé i den, er ook weer snel genoeg krijgen juist omdat ze zo vroeg zelf krijgen. Zij die bijvoorbeeld Fi nancieel afhankelijk van het spel zijn. Ze moeten verder ook al mer ken ze dat hun prestaties minder begonnen. De puberteit kan haar worden. Ze leven reld, hebben op een bepaald mo ment het contact met de gewone maatschappij en diens normale verhoudingen geheel verloren. Het valt geestelijk niet mee om je daar in dan weer aan te passen". Cathy van der Mije realiseerde zich wèl bijtijds dat er nog een weg terug was. "Toen de jonge Heieen de Greef een jaar of vier geleden kwam opzetten, wist ik het: de tijd is nu aangebroken om er een streep onder te zetten. Nederland heeft momenteel veel talent in huis. Be halve Heieen ook Jessica Harmsen, Renate Limbacht en de meisjes Benschop, Dreeuws en Riemslag. Toen ik hier kwam was het een dooie boel, maar de tijd dat ik al leen rekening moest houden met Ada van Giessen en Corrie Vreek en is echt voorbij. Het clubniveau is uitstekend, er zijn goede boeken en de kranten besteden veel aan dacht aan schaken. Spelers als Timman, Van der Wiel en nu ook Jeroen Piket zorgen daarij voor veel goede publiciteit". "Met de komst van die i lichting ben ik bewust gaan afbou wen, heb meer tijd vrijgemaakt voor andere dingen. Dan kost het uiteindelijk niet zoveel moeite om de definitieve beslissing te nemen. Ik heb een prachtige tijd gehad. Het was, zeg ik achteraf, zeer zeker de moeite waard. Het wereldje mag dan misschien wat excentriek zijn, er lopen ook heel veel interessante mensen in rond, nietwaar". Donner Zoals destijds de helaas te vroeg overleden Jan Hein Donner, de Ne derlandse grootmeester die behal ve een goed schaker ook nog een begenadigd schrijver was, uitge rust met een zeer scherpe pen. Zijn polemieken in landelijke dag- en weekbladen waren roemrucht, zijn opmerkingen over vrouwen in het algemeen en schakende vrouwen in het bijzonder ronduit berucht. Dat ze thuis in de keuken af en toe aan zet waren, dat kon nog net, maar in de toernooizaal hadden ze zijns inziens niets te zoeken. Cathy van der Mije kan er evenwel harte lijk om lachen. "Hij kwam toen heel ongenuan ceerd over, maar in werkelijkheid Cathy van der Meije met di viel het echt wel mee. Donner meende niet alles wat hij zei of schreef, daarvoor kende ik hem te goed. Hij hield van uitdagen, dat zeker. Zelf ben ik overigens gere geld uitgedaagd door mannen. Ik heb, toen ik op een toernooi won van een man, zelfs de stukken wel eens naar mijn hoofd gekregen. Irf de competitie, ik speelde tot voor kort altijd voor Utrecht in de hoofdklasse, namen ze je óf niet se rieus, óf reageerden ze overspan nen. Wat dat betreft deed ik liever mee aan specifieke vrouwentoer- De schaakwereld zelf lijkt ook vandaag de dag beduidend conser vatiever dan de 'buitenwereld'. Het vrouwenschaken wordt nog immer met een schuin oog bekeken. We reldkampioene Maya Tsjiboer- danidze bijvoorbeeld staat te boek als 'een middelmatige groot meester', ook al won ze al eens van Viktor Kortsjnoi. Laat staan dus dat er veel waardering bestaat voor de rest daar onder. Cathy van der Mije kan er echt niet van wakker liggen, zo min als ze zich druk maakt over het feit dat daar ooit verandering in zal komen. "Wij vrouwen schijnen ons altijd te moeten meten met mannen. Waar om, vraag ik. We hebben toch onze eigen toernooien, onze eigen kam pioenen". Denkwijze "Het verschil in kwaliteit zal trou wens in de nabije toekomst niet snel worden overbrugd", is ze ver der van mening. "Dat heeft mijns s niets te maken met het feit i zich nog altijd minder kunnen ontplooien dan mannen. Het is een kwestie van verschillen de denkwijzen. Mannen denken concreet en logisch. Zijn daarnaast ambitieus, willen kost? wat het kost de top halen. Vrouwen den ken meer abstract, redeneren meer vanuit het gevoel. Zal er ooit een vrouwelijke Mozart, Beethoven of Strauss komen? Een vrouwelijke Goethe, Shakespeare of Dostojevs- ki? Ik geloof het niet. Het is een an der soort denken". Ze gaat dan, bij wijze van voor beeld, nog wat dieper in op de ont plooiingsmogelijkheden. "Ik kom uit het Oostblok. Jongens en meis- jes, mannen en vrouwen hebben daar sinds jaar en dag gelijke kan sen. De wet van het getal gaat hier ook niet op, want in mijn klas zaten net zoveel jongens als meisjes die schaakten. Tot mijn veertiende jaar was ik de beste van heel Roemenie. Toen ik achttien was, en nog altijd dezelfde mogelijkheden en trai ners had als de jongens, lag ik plot seling achter. Hoe is dat dan te ver klaren? Maar nogmaals, wat maakt het uit. Vrouwen zijn weer beter op andere.gebieden. Dat steeds maar willen of moeten vergelijken heeft geen zin". Grand Masters Wat wel zin heeft volgens Cathy van der Mije is dat zoveel mogelijk vrouwen zich aansluiten bij de vo rig jaar in Rotterdam opgerichte Grand Masters Association. Die groep, onder leiding van toppers als wereldkampioen Gari Kaspar ov, diens voorganger Anatoli Kar- pov en de Nederlander Jan Tim man, wil de belangen behartigen van haar leden en tevens een tegen wicht vormen ten opzichte van de FIDE, de wereldschaakbond. Met name het autoritaire gezag van voorzitter Campomanes zijn de verzamelde grootmeesters en meesters een doorn in het oog. Het was, zeg maar, dé aanleiding tot het oprichten van die vakbond. "Ik heb", blikt Cathy van der Mije terug, "in het verleden al eens geprobeerd om samen met Lazare vic de vrouwen te organiseren. On derwaardering, slechte betaling en een gebrek aan toernooien waren de strijdpunten. Maar de Russin nen wilden niet meedoen. Die ge nieten op basis van hun prestaties een staatsinkomen. Alles wat zij in het buitenland extra pakken is meegenomen. Ze speelden simul taan voor honderd gulden. Terwijl de prijs op driehonderd stond. Be grijpelijk misschien vanuit hun standpunt gezien, maar zo blijf je met zijn allen natuurlijk wel door modderen. Ik hoop dat de GMA, als het eenmaal werkt allemaal, zich ook bekommert om het lot van de vrouwen. Zoals ik ook een fonds voor de oudere en zwakkere broe ders zeker zie zitten". Ze is zelf uiteraard lid, en hoewel ze een dikke streep onder haar car rière heeft gezet, zal Cathy van der Mije 'het wereldje' van afstand en zonder pretentie? blijven volgen. "Waar ik nu nog van af moet zien te komen is het roken", zegt ze la chend. "Toen ik begon, in de tijd van Tal, Spasski en Kortsjnoi, wa ren schakers ook stuk voor stuk zware rokers. Dat is nu niet meer. Straks in 1990 zal het roken in de speelzaal zelfs verboden zijn. Ik heb eenmaal getracht te stoppen. Drie dagen hield ik het vol. Maar mijn humeur leed er zo onder dat mijn omgeving daar nog meer last van had dan van het roken". Misschien probeert ze het nog wel een keer. In haar leven na het schaken. Ondanks slechte prestaties jeugd LEIDEN - Meindert van Veen neemt geen blad voor de mond. De bondscoach van het Nederlands vrouwen basketbalteam is iedere dag in Leiden te vinden voor het zeslanden toernooi van de jongste Oranje-ploeg, de kadetten. De pres taties van de jonge meisjes stem men tot diepe treurnis. „Als dit groepje zich plaats voor de EK is dat zielig voor het basketbal. Tegen Spanje mochten we al blij zijn dat de speelsters over de middenlijn konden komen. Nee, je moet een behoorlijke optimist zijn wil je hier iets goeds uit halen". Het vernietigende oordeel van de vrouwencoach wordt geboek staafd door de resultaten van Ne derland. Het gebrek aan organisa tie, aan kwaliteit en personeel werd gistermiddag nog eens onder streept door de gang van zaken rond de wedstrijd tegen de Bonds republiek. Nederland had geen re serve-shirts bij zich en moest van Spanje shirts lenen om de wed strijd te kunnen beginnen. Halver wege de eerste helft holden de Ne derlandse meisjes ineens van het veld om in de catacomben van de Vijf Meihal een snelle striptease show op te voeren. „Basketbal op zijn smalstverzuchtte Van Veen. Nederland verliest na een bizar slechte wedstrijd met 56-76 vrij kansloos van de Westduitse meis im Wii zullen snel drastische ver anderingen moeten doorvoeren willen we in Europa niet nog ver der achterop raken", luidt het oor deel van Meindert van Veen. „Spanje plukt hier de vruchten van een veranderde werkwijze. Daar wordt geinvesteerd en is de natio nale ploeg met het oog op de Spe len van Barcelona nu al bijelkaar. Bij de vrouwen winnen we nog van ze, maar als je ziet dat onze jeugd hier met meer dan zestig punten verliest dan ziet de toekomst er slecht uit. Binnen de clubs zal an ders gewerkt moeten worden, maar zo lang in Nederland sport een ondergeschikte plaats inneemt valt er niet veel te verwachten". Van Veen is zelf bereid om grens verleggend te werken. De afgelo pen twaalf jaar heeft de voormalige snackbarhouder uit Den Helder zich bijna volledig op het trainen en coachen van (vrouwen)teams toegelegd. Het resultaat mag er zijn. Ttoee landstitels met de vrou wen van HOI Den Helder, die hij naar de eredivisie voerde, acht landstitels bij de meisjes junioren, en minstens zoveel nationale be kers en nog eens een dozijn titels bij aspiranten en kadetten. De laatste vier jaar is Van Veen full-ti me bezig. Voor niets. „Ik heb mijn snackbar van de hand gedaan om me helemaal op het coachen toe te leggen. Ik ben er nu de hele dag mee bezig. Behalve Meindert van Veen: „Je moet wel e mijn reis- en onkosten krijg ik van de bond en van Den Helder niets vergoed. Ik leef van een RWW-uit- kering, zo'n duizend gulden in de maand. Dat is een keuze die je op een gegeven moment maakt. Ik heb niet veel nodig. Als je iedere dag training geeft, kun je in je trai ningspak blijven rondlopen. Aan kleren ben ik dus niet veel geld kwijt". Het verhaal van Meindert van Veen klinkt ongeloofwaardig. „Natuurlijk, als ik dit vertel in het Oostblok of in Italië dan word ik uitgelachen. Een coach in Italië verdient al gauw 150.000 gulden. Daar moet je maar niet te veel bij stilstaan. Ik kan hier ook geld ver dienen. Ik heb al diverse aanbie dingen gehad van andere teams. Ik kan ook de mannen van Den Hel der gaan trainen. Daar is wel geld, maar by de vrouwen ben ik eigen baas. Daar kan ik mezelf zijn". De gedrevenheid van Meindert van Veen („Wij hebben in Den Hel der niet meer talent dan in de rest van het land, maar we werken en trainen gewoon harder. Dat kan ie dereen") roept respect op. Den Hel der trekt bij topwedstrijden soms duizend toeschouwers. „Er zyn clubs in de eredivisie die dat aantal over een heel jaar nog niet halen. Alleen by Hoofddorp en Grasshop pers zit nog wat publiek", consta teert Van Veen. „Een kleine sport valt of staat met het werk dat een kleine groep mensen doet". Van Veen voelt zich geen roepende in de woestijn en is ondanks de 'bedroevende presta ties van de jeugd optimistisch. „Je moet eerst prestaties neerzetten, dan wordt er beter naar je geluis terd. In het vrouwenbasketbal komt langzaam een verandering. Bij de bond dachten ze ook eerst wat moeten we met die schreeuw lelijk, maar nu zyn er al meer moge lijkheden". Overige uitslagen zeslanden- toernooi: Spanje - Engeland 125- 25. Spanje - België 62-45, Enge land - Frankrijk 34-100. HANS JACOBS TOERNOOI GRONINGEN Achtste ronde: Khalifman (Sov) - Brenninkmeijer (Ned) 1/2 -1/2, Piket (Ned) - Lautier (Fra) 1/2 1/2, Douven (Ned) - Nunn (Eng) 1/2 -1/2, Green- feld (Isr) Hoeksema (Ned) 1/2 -1/2, Ftacnik (Tsj) - Rogers (Aus) 1-0. Stand: 1Rogers 6 punten, 2. Khalifman, Douven, al. Stand meestergreep: 1. Martinovic (Joe) 6 1/2 punten, 2. Norwood (Eng) en Hoi (Den) 6,4. Kuijf, Vanheste (Ned) en Ermenkov (Bul), Ninov (Bul), Hansen (Den) en Dizdar (Joe) allen 51/2: EK JEUGD ARNHEM Tiende ronde: Adams (Eng) - Gelfand (Sov) 0-1, Delchev (Bul) - Dreiev (Sov) 0-1, Fabrego (Spa) - Lev (Isr) 0-1. Thorhalsson (IJs) - Van Wely (Ned) 1/2-1/2, Kontic (Joe) - Van der Werf (Ned) 0-1, Meessen (Bel) - Horvath (Hon) 0-1. Mrva (Tsj) - Manca (Ita) 1-0, Topakian (Oos) - Hansen (Den) 1-0, Almeida (Por) Kula (Pol) 1-0, Aschwanden (Zwi) - Long (Wal) 1 -0, Hamalainen (Fin) - Gullulu (Tur) 1-0, Stafrace (Mal) - Daniilidis (Gri) 0-1, Ozanne (Gue) - Ryan (Ier) 0-1 Stand na tien ronden: 1Gelfand 0 punten, 2. Dre- jev 71/2,3. Djurhuus 7,4. Comas Fabrego en Lev 61/2,6. Van Wely en Van der Werf 6. DYNAMO TOERNOOI Mannen Nederland - Westduitsland 3-0 (15-7,15-1,15-9), Cuba -Canada 3-0 (15-11,15-5,15-13), Finland- Grenoble 3-0 (15-12, 15-4, 15-7), DDR- Apel doorn 3-1 (13-15,15-10,15-10,15-4). Vrouwen DDR - China 3-2 (15-11, 6-15, 10-15, 15-10, 15-5), Nederland - Apeldoorn 3-2 (7-15, 15-11, 9-15,15-11,16-4), Olympia-peru 3-0 (15-2,15-9, Vrouwen 500 m: 1. Stam (Ned) 42,50, 2. Meijer (Ned) 42,51, 3. Tokarczyk (Pol) 42,72, 4 Knjaskova (Sov) 42,73,5. Gabrecht (DDR) 42,89,6. Rreuter (Ned) 43,04. 9. Bollaart 43.19, 15. Moolhuizen 44,28, 18. Paul 44,53, 24. Aaftink 1.08,45 (val) 1500 m: 1. Stam 2.09,29, 2. Garbrecht (ODI) 2.09,41, 3. Bollaart 2.10,43, 4. Nemeth (Oos) 2.11,62,5. Rys (Pol) 2.11,70,6. Borkowska (Pol) 2.11,73, 7. Kozlova (Sov) 2.11,83, 8. Paul 500 m: 1. Streb (BRD) 38,11, 2. Ykema (Ned) 38,22, 3. Semler (BRD) 38,38, 4. Jankowski (DDR) 38,39, 5. Devjatov (Sov) 38,40, 6. Pikku- Peura (Fin) 38,55. 12. Noyens 38,98, 14. Loef 39,12 1000 meter: 1Streb (BRD) 1.16,36,2. Markström (Zwe) 1.17,07,3. Devjatov (Sov) 1.17.09.4. Loef 1.17,58,5. Ykema 1.17.60,6. Sjasjakbajev (Sov) 1.17,84,11. Noyens 1.18.47 Allrounders: 500 m: 1. Hadschieff (Oos) 38,87,2. Herda (BRD) 39,15, 3. Kumm (DDR) 39,32, 4. Portijk 39,45, 5. Kemkers 39,60, 6. Ilkka (Fin) 39,76, 7. Van der Burg 39,90, 10. Gustafson 40.07. 11 Kcopmans 40,22, 15. Bos 40,30, 21. Veldkamp 40,93 1500 m: 1Hadschieff 1.56,23.2. Portijk 1 57,30, 3. Kemkers 1.58,14, 4. Schmietendorf (ODI) 1.58,20. 5 Van der Burg 1.58.54. 6. Kumm 1.58,69, 7. Kah 1.58,76, 10. Bos 2.00.28, 11 Koopmans 2.00,65,24. Veldkamp 2.08,69. Handbalzege Moskou SITTARD (ANP) - De laatste gro te internationale triomf van MAI Moskou mag dan uit 1977 dateren, voor de Nederlandse ranglijstaan voerder van de eredivisie zijn de Sovjet-handballers nog een maatje te groot. Voor 1500 toeschouwers in de Sittardse stadssporthal kwam dat op de finaledag niet in de cijfers tot uitdrukking. Waar Moskou, winnaar van de Europa Cup in 1973 (landskampioenen) en 1977 (beker winnaars) op de eerste dagen hand balles gaf, reikte V en L tot op drie doelpunten: 16-13. Om volgend jaar opnieuw verze kerd te zijn van een uitnodiging de den de Moskovieten het mogelijk voorkomen dat de handbalmachi ne op de slotdag wat minder soepel draaide. Derde werd Lokomotiva Trnava, dat na verlenging Sittardia met 24-21 (19-19) versloeg.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16