Spanje nog altijd nummer één PTT unieke klant voor verzekeraar 'Toerist gaat liever naar een klein museum' Klootschieten professioneler SDU krijgt soepeler contract dan KEP GROTE BRAND IN ZWOLLE PAGINA 14 VRIJDAG 30 DECEMBER 1988 VRMETIJD De toerist in het jaar 2000 brengt liever een bezoek aan het kinderwagenmuseum in Groningen dan aan het Ponyparlj Slagharen. De reiziger wil meer dan spanning en sensatie die een dergelijk recreatiepark biedt. De toekomstige toerist is nieuwsgierig naar het leven van de mensen vroeger. door Carine Neefjes De kleinschalige toeristische in dustrie in Nederland, met zijn 50.000 verschillende recreatiemo gelijkheden, leent zich uitstekend voor deze meer individuele vorm van toerisme. "Het toerisme in en naar Nederland zal dan ook in de komende jaren gemiddeld met drie procent groeien", zo luidt de be langrijkste conclusie van het on- derzoek 'Toerisme trends en toe», komst' die door het Nederlands Bureau van Toerisme (NBT) ge houden is. Het NBT presenteerde deze gegevens ter gelegenheid van zijn twintig-jarig bestaan. De toekomst van het toerisme in Nederland lijkt er zonnig uit te zien, maar de voorspelde groei zal alles behalve automatisch gaan. Hans Cornelissen, algemeen direc teur van het NBT, spreekt over 'een paar zware buien die aan de ogen schijnlijke onbewolkte hemel op doemen'. Éen gezicht Met de over het hele land versprei de molens en musea heeft Neder land de toerist best iets te bieden. Maar juist dit versnipperde toeris tische bedrijfsleven is volgens Cor nelissen nadelig voor de promotie in het buitenland. Hij vindt dat de verscheidene toeristische bedrijven meer zou den moeten samenwerken, zodat ze in het buitenland één 'Hollands gezicht' kunnen laten zien. "Men sen komen niet alleen voor een ho tel. Ze willen weten hoe het land er uit ziet en wat er te doen is. We moeten* ervoor zorgen dat de toe rist door de bomen het bos nog kan zien. Dus moeten we een zodanige specifieke campagne houden dat de buitenlander bij wijze van spre ken weet waar die ene eikeboom staat". Zo'n gespecialiseerde actie om buitenlanders naar Nederland te halen blijkt noodzakelijk, want de toeristische markt i£ bijna ver zadigd. Geld Om Nederland als vakantieland in het buitenland te promoten, is vol doende geld nodig. Het ministerie van economische zaken die het NBT voor de helft financiert, heeft enkele jaren geleden het jaarlijkse budget speciaal verhoogd, zodat het bedrijfsleven ook inderdaad de mogelijkheid kreeg om zich in het buitenland te manifesteren. Dit jaar is de overheidsbijdrage 34 mil joen gulden. Door dit verhoogde bedrag kun nen bedrijven bij voorbeeld een stand huren als er een toeristische manifestatie in het buitenland wordt georganiseerd. In de jaren daarvoor was daar nauwelijks geld voor. De activiteiten van het be drijfsleven enerzijds en die van het NBT anderzijds, waren veel meer gescheiden. Jaap Buddingh, voorzitter van de Vereniging van Reisorganisato ren Inkomend Toerisme, is echter nog lang niet tevreden over de sa menwerking tussen het bedrijfsle ven en het NBT. Buddingh: "Het NBT opereert teveel vanuit haar ivoren torentje en werkt te weinig samen met de VW's en de reisbureaus. Dat vind ik een slechte zaak. Het NBT is eem middel om het Nederlandse toeris me te promoten, maar het mag geen doel op zich zijn. Ze moet geen reclame maken voor het NBT zelf, maar voor het Nederlandse toerisme. Daarvoor moet het NBT op de hoogte zijn van de reizen die er zijn, waar die naar toe gaan, hoe duur ze zijn enzovoorts. We moeten voorkomen dat de commercie ge heel los komt te staan van de pro motie." Concurrentie De klacht van Buddingh is een veelgehoorde in de reiswereld. Ook het Nederlands Wetenschappelijk Instituut voor Toerisme en Recrea tie in Breda vermeldt dat het con tact tussen het NBT en de verschil lende reisbureaus wel eens te wen sen overlaat. Om hieraan tegemoet te komen wordt een nieuw overleg gestart tussen het NBT en de Alge mene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus. Cornelissen ontkent echter dat het NBT alleen zichzelf zou promo ten. "Jaarlijks besteden we 8 mil joen gulden aan onze eigen organi satie en het overige geld gebruiken we voor de totale Holland-presen tatie," aldus de algemeen directeur van het NBT. Ook vindt Cornelissen dat het NBT juist zijn uiterste best doet om met het bedrijfsleven samen te werken. Hans Cornelissen, algemeen di recteur van het Nederlandse Bu reau voor Toerisme: "Samenwer ken met bedrijfsleven enige oplos sing voor de toekomst". (foto gpd> Reisgidsen 1989 beheerst door Amerika en lagere prijzen Het is allemaal de schuld van René Klawer. Toen bijna alle grote reis organisaties in Nederland vorig jaar aankondigden dat de 'luxe, iets duurdere reis' de toekomst heeft, verkondigde de directeur van Neckermann Nederland glas hard dat de toerist maar voor één ding ontvankelijk was: lage prij zen. Hoe groot zijn gelijk was, be wezen de ontwikkelingen van afge lopen maand. Hals over kop sloe gen ook andere touroperators de weg in die Klawer eind vorig jaar al had uitgestippeld. door Rob v.d. Dobbelsteen Je kunt geen reisgids voor 1989 opslaan of de woorden 'lagere prij zen' loeien je tegemoet. Plus het to verwoord 'Florida' natuurlijk. De Amerikaanse 'Sunshine-state' oe fent deze winter plotseling zoveel aantrekkingskracht uit, dat het Ne derlandse toerisme naar de Canari- sche Eilanden een ferme terugval kende. Wat nauwelijks verwonde ring mag wekken als je weet dat je voor 1000,- al een week in Miami kunt doorbrengen. Florida Miami, 's Stads palmen wuiven je, samen met die van Orlando, vanuit bijna elke brochure tegemoet. Veel touroperators hebben zelfs een aparte Amerika-folder. Behalve Arke en Neckermann. Die hebben er ieder twee. Eén voor lieden die erop staan dat ze per KLM naar ge ne zijde van de grote plas worden gebracht en één voor mensen die zich net zo lief per charter naar het land van de onbegrensde mogelijk heden laten vervoeren. Omdat dat goedkoper is. De invloed van chartermaat schappijen op vliegprijzen lijkt als maar groter te worden. Helemaal nu maatschappijen als Martinair, Transavia en Air Holland zich al lang niet meer beperken tot het aanvliegen van een paar obscure vliegveldjes in Zuid-Europa. Vergelijking Een vergelijking maken met vorig jaar is onmogelijk. Maar dat het rei zen naar vreemde landen opnieuw goedkoper is geworden, staat vast. Vooral Griekenland en Portugal scoren op dat punt goed. Prijsda lingen van vijf tot vijftien procent zijn geen uitzondering. Vakanties in landen als Spanje, Turkije en Amerika zijn daarentegen bijna net zo duur als vorig jaar. Echt geste gen zijn de prijzen bijna nergens. Wee de toerist overigens die het onderste uit de kan wil hebben. Aan een enkel ATV-tje heeft hij lang niet voldoende. Wie alle brochures van Aruba tot Zanzibar wil doornemen, heeft alleen daar voor al een hele vakantie nodig. Ar ke bestaat het zelfs met vijftien ver schillende brochures uit te komen en de concurrentie doet het met weinig minder. Tunesië, Amerika, Canada, Engeland, Verre Oosten, Nabije Oosten, Australië... Ze heb ben allemaal eigen gidsen. Echte spectaculaire nieuwtjes zijn daarin trouwens niet te ont dekken. De hele wereld lijkt onder hand afgegraasd. De touroperators zoeken het ditmaal meer in 'verras sende combinaties'. In één klap naar Peru, Ecuador, Colombia en Mauritius. Of tijdens een enkele trip naar Japan, Zuid-Korea, Tai wan en Hongkong. Of met een Fiat- Panda 4x4 lekker door China ros sen. Het kan allemaal met A-reizen, dat zal de Nederlandse toerist met enige verbazing constateren ook nog reizen in de aanbieding heeft naar Pangkor, Tioman en Langwaki. Maleisische eilanden, zoals we allen weten. Mallorca Of ze ooit de populariteit van Mal lorca zullen evenaren, is echter zeer de vraag. Het eiland in de Mid dellandse zee is al nu jarenlang nummer één op het verlanglijstje van de Nederlandse vakantiegan ger. En het zal daar in de zomer van 1989 niet van worden verdrongen ook. Op 31 verschillende locaties zijn er door onze touroperators niet minder dan 283 hotels, apparte menten ën bungalowparken ge contracteerd. Een record. Maar wat moet je als je je hebt laten voorre kenen dat het eiland de afgelopen zomer door niet minder dan hon derdvijftigduizend vaderlanders werd bezocht? Mallorca, Spanje, het blijft be stemming el numéro uno. Met Griekenland als goede tweede. Sa men nemen ze in de brochures ruim 65 procent van alle aangebo den reizen in beslag. Ondanks de opkomst van Turkije en Amerika; ondanks de revival van Portugal, Tunesië en ook Joegoslavië. Vooral de comeback van Tunesië mag ver rassend worden genoemd. Na de 'boom' in het begin van de jaren ze ventig, raakte het Noordafrikaanse land plotsklaps uit de gratie. Pro blemen met de infrastructuur. De hotels waren er wel, maar niet de mensen om'ze schoon te houden. De zwembaden waren er wel, maar niet de"apparatuur om het water te zuiveren. De restaurants waren er wel, maar niet de obers om te be dienen. Die moeilijkheden zouden nu overwonnen zijn. Reden voor reis organisaties als Holland Interna tional (dat Tunesië-specialist Euro- jet inlijfde),' Arke en Neckermann om het aanbod aldaar ferm uit te breiden. Heel Noordafrika mag zich trouwens verheugen in een toenemende Nederlandse belang stelling. Ook Marokko, Algerije en Egypte (dat laatste land vooral) prijken prominent in diverse gid- Ongetwijfeld heeft dat iets te ma ken met het feit dat de huidige va kantieganger meer wil zien dan al leen maar het gloeiende zand van een of andere, naar frites en braad worst stinkende Costa. Een snuifje cultuur is nooit weg. Een signaal van die trend is ook de interesse die er bestaat voor reizen naar en door het Oostblok. Gespecialiseerde touroperators als GéGé, Perestroj ka en Vernu spelen daar op in met brochures die steeds dikker wor den. Rusland en wijde omgeving. Het is er niet goedkoop. Zeker als je de prijzen van een reis naar Moskou vergelijkt met een reis naar welke plaats in Amerika dan ook. Er lijkt op de Verenigde Staten van Ameri ka een ware run te zijn losgebar sten. Jarenlang had Arke, samen met wat specialisten als Special Traffic, Jan Doets en Travel Trend de markt daar vast in handen. Maar die good old days lijken voorgoed voorbij. Vooral Hotelplan pakt de komende zomer geweldig uit. De Rijswijkse reisorganisatie kwam niet alleen uit met een 55 pa gina's tellend boekwerk, waarin uitsluitend en alleen reizen naar en in de USA worden aangeboden, maar richtte ook nog eens een apar te Amerika-afdeling op. Rondreizen Oojc Nefckermann en Arke breid den het aantal reizen naar de Vere nigde Staten ferm uit. Zo ferm, dat (het is reeds gezegd) elke reisorga nisatie twee brochures nodig had om alle mogelijkheden een beetje aardig te kunnen presenteren. Hig hlights (om in het jargon te blijven) zijn de fly-drive offertes (op ginds vliegveld staat de huurauto al klaar) en de rondreizen zoals daar zijn een vijftiendaagse rondreis door het zuiden en een 25-daagse rondreis dwars door Amerika waarbij zowel New York als de Grand Canyon wordt aangedaan. Zowel Neckermann als Arke maakt met enige trots tevens ge wag van het feit dat er vanaf Beek nu niet alleen rechtstreeks naar Spanje kan worden gevlogen, maar ook naar Tunesië en Rhodos. En de grootste reisorganisatie van Nederland? Holland Interna tional? Daar maakt men net als Hotelplan trouwens goede sier met 'sterk verlaagde vliegprijzen'. Waarbij de reanimatie van het al lang dood gewaande Fit voortreffe lijk aansluit. Fit, ooit opgeslokt door Holland International, is weer tot leven gewekt. Door datzelfde Holland International. Leukste binnenkomer: voor 408 per vlieg tuig tien dagen naar Benidorm. Voor dat bedrag kan je niet eens te recht op Texel. ROTTERDAM (ANP) De verzekeringen die nodig zijn voor de zelfstandige PTT zijn voor de Nederland se verzekeringswereld een uniek gegeven. Zelden zullen er zoveel verzekerbare objecten en belangen in één bedrijf aanwezig zijn. Dat zeiden gisteren directeur A.S. Strijbos van Mees Zoonen Assu rantiën die als makelaar optrad voor de PTT, en vice-voorzitter van de Raad van Bestuur PTT Neder land BV drs. C. Griffioen, na de on dertekening van de eigendommen en aansprakelijkheidspolis op de vloer van de Rotterdamse Assuran tiebeurs. De PTT moest zich verzekeren omdat het bedrijf per 1 januari zelf- Dwaze Moeders tonen bewijzen Vuile Oorlog BUENOS AIRES (AFP/ANP) De Dwaze Moeders die onder de dictatuur in Argentinië op de Plaza de Mayo in Buenos Ai res demonstreerden tegen de duizenden verdwijningen, heb ben gisteren een persconferen tie gegeven om bewijzen aan de pers te overleggen van het ver nietigen van dossiers over de 'Vuile Oorlog'. De organisatie van de moe ders verklaart over een volledi ge lijst te beschikken van alle dossiers die zijn vernietigd over de terreur tegen de bevolking in de nodrdelijke provincie Cordoba die toen onder het Derde Legerkorps viel. Documenten die zijn vernie tigd, zouden onder meer de or ders bevatten over wat er moest gebeuren met de kinderen van politieke leiders en van vak bondsmensen. Onder de dicta tuur zijn veel kinderen ver kocht aan. adoptief ouders in Argentinië en het buitenland. De dwaze moeders hebben zelfs een genenbank opgezet waarin dé genen van de groot ouders van de kinderen worden opgeslagen. standig wordt. Voor staatsbedrij ven geldt dat de staat al het risico draagt en niets verzekert. Als een staatsbedrijf door calamiteiten in de rode cijfers terecht komt past het rijk bij. Na 1 januari kan dat dus niet meer, aldus Griffioen, en het werd daarom nodig dat de PTT zich verzekerde. Strijbos zei er blij mee te zijn dat dit verzekeringsproject, waarbij honderden verzekeringsmaat schappijen zijn betrokken, in zijn geheel in Nederland op de Rotter damse beurs ondergebracht kon worden. Volgens hem is het duide lijk dat de risicodragers voor een gevarieerde verzekeringsbehoefte aanwezig zijn op de Nederlandse markt en hebben zij bewezen die uitdaging op de 'Lloyds of Rotter dam' aan te kunnen. Het balanstotaal van de PTT is ruim 23 miljard gulden. Twintig miljard daarvan bestaat uit vaste activa, zoals voertuigen en gebou wen, maar ook bij voorbeeld de sa tellieten en de kabelnetten onder de grond. Wat de premie per jaar gaat bedragen wilde Griffioen niet zeggen. "Die loopt in de miljoe nen" was het enige wat hij daar over kwijt wilde. Lijk van visser niet geborgen SCHIERMONNIKOOG (GPD) - Duikers van de marine zijn er giste ren niet in geslaagd het slachtoffer aan boord varMe gezonken kotter Paloma te vinden. Twee pogingen om de slaapverblijven van het ten westen van Schiermonnikoog ge zonken vissersschip binnen te ko men, mislukten. Ronddrijvend ma teriaal leverde voor de duikers te veel gevaar op. De hoop dat de vis serman zich in een luchtbel in het schip nog in leven heeft weten te houden, is opgegeven. Op klopsig nalen van de duikers op de scheepswand kwam geen reactie. ZWOLLE In Zwolle zijn gisteren drie woningen aan de Beukenstraat ernstig beschadigd door brand. De brand brak om kwart over tien door nog onbekende oorzaak uit in één van de woningen. Het vuur breidde zich snel uit naar twee belendende panden. De brand was tegen het middaguur onder controle. De drie huizen hebben brand-, rook- en waterschade opgelopen. Volgens de politie van Zwolle hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. (foto anp> TUBBERGEN (GPD) - De Nederlandse Klootschie- ters Bond (NKB) krijgt een eigen bondsbureau. In het Twentse klootschietbolwerk Tubbergen met achthon derd wedstrijdklootschieters en dertien verenigingen, wordt het bureau op 7 januari feestelijk geopend. Het bureau vormt onderdeel van een ambitieus meerjaren plan dat Nederland rijp moet maken om deze buiten sport massaal te beoefenen. "Dat vraagt om een professionele aanpak. Met vrij willigerswerk alleen is het niet langer haalbaar", ver duidelijkt de NBK-president drs. C. Smal, tevens bur gemeester van Tubbergen. Het bondsbureau is be scheiden van omvang en gehuisvest boven het plaatse lijke VW-kantoor. Een bestuurs- en instructiekamer, pen opslagruimte voor materialen, een keukentje en een plek voor de archieven vormen het domicilie van de bond. Iedere vergelijking met de burelen van de KNVB-bobo's gaat mank, maar de NKB-bestuurders zijn dik tevreden. De VW-informatrices van Tubbergen staan gedeel telijk op de loonlijst van de bond, mede door een subsi die van het ministerie van welzijn volksgezondheid en cultuur. "Dank zy de samenwerking met de VW is de bond dagelijks bereikbaar en kan het bureau een vraagbaak worden voor iedereen die iets over kloot schieten wil weten. De mensen van de VW weten al les van klootschieten. Zij komen uit Tubbergen en zijn groot gebracht met de sport", aldus Smal. Als tegen prestatie mag de VW de computer van de NKB ge bruiken. Klootschieten is een sport in teamverband die voor al in Twente nog wordt beoefend. Twee ploegen moe ten een met lood gevulde of houten bal om de beurt werpen. De ploeg die het eerst een bepaald circuit heeft afgelegd wint. Voorzitter Hablo Bosker laat weten dat de bond met 3000 leden in vooral Twente en de Achterhoek tevens overweegt om de recreatiesporters tot de bond toe te laten: "Die kans hebben we nu en we gaan ermee be zig". Het bestuur schat dat zo'n 6000 Nederlanders al dan niet georganiseerd in 'wilde' verenigingen er re gelmatig met de kloot op uittrekken. "Klootschieten is een milieuvriendelijke doe-sport, die overal in Neder land kan worden beoefend", vinden de NKB-bestuur ders. Als ambassadeur voor de klootschietsport zal Euro pees kampioen Jan Bonke uit Oud Ootmarsum aantre den. Samen met een groot aantal Nederlandse top sporters zal hij een gooi doen naar de Sportsupport Trofee, waarvan Avro's Sportpanorama in januari beelden zal uitzenden. Om de sport naamsbekendheid te geven wil men ook de wereldkampioenschappen, waaraan de kloot- schietlanden Ierland, Duitsland en Nederland deelne men, naar Nederland halen. Deze werden tot nog toe gehouden in Ierland, waar een whiskey-bottelaar het evenement sponsort. "Deze fabrikant zal zeker belang stelling hebben voor reclame in Nederland", verwacht president Smal. Veel verwacht men van de Europese kampioen schappen die in 1996 in Tubbergen worden gehouden. "We zijn er al mee bezig", blikt voorzitter Bosker voor uit. DEN HAAG (GPD) - Het ministe rie van buitenlandse zaken stelt zich bij de produktie van het nieu we paspoort tegenover de Staats drukkerij en -uitgeverij (SDU) soe peler op dan het ooit tegen KEP deed. De Staatsdrukkerij mag lan ger over de produktie van een pas poort doen, zo blijkt uit een nog ge heime verklaring die minister Van den Broek en de SDU binnenkort zullen tekenen. De ondertekening van deze in tentieverklaring zou al begin deze week plaatsvinden, maar is her haaldelijk uitgesteld. Als officiële reden wordt daarvoor door het de partement opgegeven dat over for muleringen in de intentieverkla ring nog wordt onderhandeld. Maar volgens ingewijden wordt de vertraging veroorzaakt doordat di verse betrokkenen op vakantie zijn gegaan. In de intentieverklaring staat dat de SDU de opdracht voor de pro duktie van een nieuw paspoort krijgt wanneer er binnen een maand een akkoord is met de cura toren en banken van het failliete KEP. De SDU moet het procédé, een deel van de machines en perso neelsleden van KEP overnemen. De eerste nieuwe paspoorten moe ten in 1990 Worden afgeleverd. In het oude contract tussen KEP en overheid stond dat er maximaal twee dagen mochten liggen tussen aanvraag en aflevering van een paspoort. Al snel werd duidelijk dat KEP de paspoorten niet zo snel bij de burger kon krijgen. In de in tentieverklaring van overheid en SDU staat een produktietermijn van twee tot zeven dagen. Kernreactor bij grens Nederland OLDENZAAL (GPD) - De stich ting 'Burgerinspraak over de Grens' wil opheldering van milieu minister Nijpels over de bouw van een nieuwe Duitse kernreactor aan de Nederlandse grens. De deelstaat overweegt een relatief kleine, gas- gekoelde kernreactor van het zoge noemde HTR-type te bouwen in Georgsdorf op 10 kilometer van Denekamp in Overijssel of Rühler- twist op 12 kilometer afstand van het Drentse Schonebeek. Een der gelijke reactor zou warmte kunnen leveren voor de aardoliewinning. Nedersaksen wil aan Interatom- /Siemens een vergunning afgeven voor de bouw van een HTR-reac- tor. KEP moest de paspoorten pro duceren tegen een kostprijs van maximaal 27,50 gulden exclusief btw. Die prijs .is hetzelfde geble ven, maar geldt in het contract met de SDU als gegarandeerde kost prijs. Bovendien kan de prijs hoger uitvallen wanneer er minder pas sen worden gemaakt dan nu is voorzien, en wanneer er extra kos ten moeten worden gemaakt als ge volg van nieuwe (internationale regels. KEP-curator Mentink heeft een deel van de computer-software bij het bedrijf gewist uit veiligheids overwegingen. De software is on misbaar voor het produktieproce- dé bij KEP. Het 'intellectuele ei gendom' op dat procédé is het eni ge dat KEP zelf in de onderhande lingen met banken en SDU kan in brengen. De rest van KEP is bezit van de banken. De orginele com puterprogramma's liggen veilig in een kluis, aldus Mentink, die zégt niet het risico te willen lopen dat ie mand er met de programmatuur Minder mensen in bus en tram UTRECHT (GPD) - Het aantal passagiers in bus, tram en me tro is dit jaar aanzienlijk kleiner geweest dan in 1987. De streek bussen vervoerden 4 procent minder passagiers, zo heeft de vereniging van streekvervoer- bedrijven ESO becijferd. De te rugloop in de steden moet ze ker zo groot zijn geweest. De grootste klap liepen de vervoersbedrijven op in het be gin van het jaar. Als gevolg van de zachte winter hadden veel minder mensen dan normaal behoefte om de fiets te laten staan en hun toevlucht te ne men tot tram, bus en metro. Bo vendien waren de wegen door gaans zo goed berijdbaar dat er nauwelijks automobilisten op bus of tram overstapten om on gelukken op gladde wegen te vermijden. Volgens onderzoekers van ESO heeft het hele 'uitzonder lijk zachte weer' in 1988 de bus maatschappijen parten ge speeld. "Scholieren zijn ge woon op de fiets gebleven en niet de bus of de tram in ge stapt". Uit andere onderzoekin gen is gebleken dat het fietsver- keer dit jaar veel intensiever was dan in andere jaren.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14