'Rijksweg 11-west mag nooit komen' Hulp is kwestie van mentaliteit en solidariteit" M O R A P TOEGANG GRATIS 4 STERREN A TENNISTOERNOOI Dekker Tennis Warmond, Voorzitter Leiderdorpse stichting voor ontwild^elingssamenwerldng: Voorschotenaren richten actiegroep op VRIJDAG 30 DECEMBER 1988 REGIO LEIDEN PAGINA 13 LEIDERDORP - "Mensen zien ontwikkelingssamen werking toch als een soort ver-van-mijn-bed-show. Na de beelden van huilende kinderen vol vliegen of hon gerende mensen in de Sahel gaat de portemonnee open en dan zijn ze het zo weer vergeten. Als het geweten gesust is, wordt overgegaan tot de orde van de dag." Aan het woord is J. Gordijn, voorzitter van de Leider- dorpse stichting voor ont wikkelingssamenwerking en oud-gemeenteraadslid van de PPR. door Wytzia Soetenhorst "Het is een kwestie van mentali teit, niet alleen ontwikkelingshulp, vooral ontwikkelingssamenwer king. Wij hopen als stichting men sen bewust te maken van het nut van ontwikkelingssamenwerking. Want het is niet zo dat we allemaal op ons eigen eilandje zitten. Als er in Brazilië teveel bomen worden gekapt hebben wij daar ook last van", vervolgt Gordijn. Politiek De stichting werd eind 1985 in het leven geroepen toen de ge meenteraad wilde dat Leiderdorp ook iets aan ontwikkelingssamen werking zou gaan doen. Uit ver schillende politieke richtingen werden mensen aangezocht die een stichting zouden opzetten. Ontwikkelingshulp ligt politiek vaak moeilijk. Aan bepaalde lan den zijn nou eenmaal ideologieën verbonden die hulp kunnen tegen houden. Daarom steunt de stich ting projecten in landen die poli tiek niet aan een bepaald regime, zoals apartheid gebonden zijn. Er wordt gezocht naar een beleid waarin alle politieke partijen zich kunnen vinden. Gordijn:"De PPR heeft andere gedachten over ontwikkelingssa menwerking als de WD. Shell uit Zuid-Afrika is door de PPR zo ge zegd, de WD heeft het daar echter veel moeilijker mee. Je hebt in zo'n land te maken met bepaalde econo mische structuren en machtsstruc turen die volgens mij vooral door Shell in stand worden gehouden. Als je die doorbreekt zul je ook een deel van de apartheid kunnen doorbreken. Daar zijn politieke be slissingen voor nodig, en die liggen heel gevoelig". Het oog van de stichting is op een project op de Kaapverdische Eilan den gevallen. Deze eilandengroep kampt met ontbossingsproblemen waardoor alles wat geplant wordt, na een regenbui wegspoelt. Door het planten van Ricibusstruiken, de oorspronkelijke beplanting van de eilanden, hoopt de NOVIB de waterhuishouding te verbeteren. Rond 1492 vielen de Kaapverdi sche Eilanden in handen van de Portugezen die de groep Capo Ver- do noemden, met een verwijzing naar de rijke bebossing. Ze verhan delden via deze eilanden Zuidafri- kaanse slaven naar Amerika. De autochtone bevolking begon met het kappen van de bossen voor brandhout en op de kale gronden konden plantages worden begon nen. Nu is de Kaap kaal en de be volking arm. Van de 600.000 Kaap- verdianen woont ongeveer de helft, vooral de mannen, in het buiten land om geld te verdienen. De Leiderdorpse stichting voor ontwikkelingssamenwerking heeft dit jaar 20.000 gulden subsidie van de gemeente gekregen om het bo- menproject op Kaapverdië te steu- nen."Wij willen geen stichting zijn de leden met de collecte i stichting zijn u bus of met lootjes de boer op moe ten. Onze doelstelling is mensen bewust te maken van de proble men waarmee veel ontwikkelings landen te kampen hebben. Pas op de tweede plaats komt dan het geld", zegt voorzitter Gordijn. Een methode om de bewustma king in de hand te werken gaat via het blad 'Een Leiderdorpse zaak' dat de stichting nu onder 150 Lei derdorpse instellingen heeft ver spreid. Hierin staan artikelen over de Kaapverdische Eilanden en in mer dat een aantal politici binnen deze gemeente vooral in baten denkt. Zij willen meteen het kos tenplaatje zien. Die mensen den ken 'je gooit er een dubbeltje in, en er komt een gulden uit'. Kijk, zo gaat het dus niet. Dit soort dingen hebben nu eenmaal veel tijd no dig,. Het is te hopen dat we die tyd krijgen". Vrouwen Een ander onderdeel in het be leid is het aantrekken van vrouwen in het negen man sterke bestuur van de stichting. Nu zit daar maar een vrouw in en Gordijn ziet dit graag veranderen. "Niet alleen om dat we nu een vrouw hebben die goed is. Ik denk ook dat vrouwen een hele andere visie op ontwikke lingssamenwerking kunnen heb ben, dat ze met nieuwe ideëen kun nen konem. Bovendien maken vrouwen op de Kaapverdische Ei landen zelf voor een groot deel de dienst uit. Veel mannen werken in het buitenland en de vrouwen doen niet alleen het huishouden en de kinderen, ze bewerken vaak ook het land. Misschien dat vrouwen hier hun problemen beter kunnen begrijpen dan formatie over de stichting. "Het blad heet zo, omdat we denken dat ontwikkelingssamenwerking een zaak van ons allen is en dus ook van de Leiderdorpers. We publice ren nu artikelen uit vakbladen maar in de toekomst willen we ook zelf gaan schrijven, bijvoorbeeld over het schuldenvraagstuk. Ons probleem is natuurlijk dat we weinig geld hebben en dat we er zelf eerst veel geld in moeten ste ken voordat er baten uitkomen. Dat is niet zo erg, het is alleen jam Bomenplantdag Een onderdeel van het Ricinus struiken-project op de eilanden groep is voorlichting aan basis scholen. Nederland heeft een na tionale bomenplantdag op 5 april en ook in Leiderdorp planten leer lingen van de basisscholen dan bo men voor de instandhouding van de Nederlandse bossen. De NOVIB is op deze plantdag ingesprongen met lesmateriaal voor kinderen van deze scholen over het leven op Kaapverdië. Met als uitgangspunt het planten van bomen hier, wordt er verteld over het planten van Ri cinusstruiken daar en waarom dat nodig is. Aan de hand van een verhaal van twee kinderen die op de eilanden wonen kunnen de leerlingen aller lei opdrachten maken. Zo komen ze spelenderwijs meer over Kaap verdië te weten. Gordijn probeert de Leiderdorpse basischolen nu zover te krijgen dat ze meewerken aan het onderwijsproject. "Pro bleem daarbij is die datum van 5 april. Dat is net na Pasen en de pro testant-christelijke scholen doen dan wat aan zending en de rooms- katholieke scholen doen aan mis sie. Die hebben dus hun eigen pro jecten. Misschien dat we met hun dan na de zomervakantie kunnen begin nen. Maar gelukkig hebben de openbare scholen wel toegezegd om mee te doen. Zij beginnen in ja nuari aan het project. Het zou mooi zijn als de kosten van elke boom die op 5 april geplant wordt ook naar het Ricinusproject gaat, maar dat moeten we allemaal nog maar eens rustig bekijken". En hij vervolgt: "Nu hebben we nog een project gevonden in een land dat politiek niet moeilijk ligt. Misschien wordt dat ooit onmoge lijk. Stel dat er een project nodig is in een land met een communisti sche regering, dan moet je wel iets doen, los van politieke denkbeel den. In ontwikkelingssamenwer- king moeten gevestigde ordes wor den doorbroken, je moet los van de politiek proberen te denken. Datje daarmee mensen van bepaalde par tijen voor het hoofd stoot zal niet te vermijden zijn. Op een gegeven moment moet je keuzes maken". Finales zondag 1 januari vanaf 12.00 uur. mede-sponsor van dit toernooi VOORSCHOTEN - De drei gende komst van rijksweg 11-west heeft de Voorscho- tense burgerij wakkerge- schud. Enige bewoners van Noord-Hofland, de wijk langs het rijksweg-tracé, hebben in korte tijd vele honderden handtekeningen opgehaald tegen de weg. Tijdens een actievergade ring op 3 januari willen ze plannen smeden en gede gen praten over de snelle oprichting van een actieco mité. door Paul van der Kooij Kort daarop praten ze met ver keerswethouder J. Visser en op 30 januari wil die actiegroep zichzelf presenteren. Die dag organiseert de gemeente een hoorzitting over de geplande verbindingsweg tus sen de rijksweg Amsterdam-Ypen- burg (A4) en Amsterdam-Den Haag (A44). Een mooie gelegenheid om de handtekeningen te overhandi gen. Over strijdmiddelen en juridi sche status van de werkgroep, moet nog veel worden gediscussi eerd. Duidelijk is wel dat de groep zo breed mogelijk wil opereren en zeer binnenkort contact wil opne men met mede-tegenstanders. Ook bewoners van de Leidse buurwijk Stevenshof kunnen een telefoontje verwachten. In geen geval moet het een Noordhoflandse aangele genheid blijven of een actie van de welgestelden die vlak langs het tra cé in de dure deelwijk Het Wedde wonen. "Dan wordt het beeld op geroepen van WD'ers die met hun auto naar het werk gaan, maar geen auto's voor hun deur willen", zegt W. ter Keurs van de werkgroep milieubeheer Leiden. Deze winnaar van de provinciale landschapsprijs gaat een samen werkingsverband opzetten met de actievoerders en mogelijk nog en kele andere organisaties. Samen zijn ze sterk en hebben ze meer spe cifieke kennis in huis. Zo is actie voerder Koopmans een verkeers kundige en heeft de bioloog W. ter Keurs grote ervaring opgedaan tij dens gevechten tegen de Leidse Baan, Verlengde Landscheidings- weg. Om de verschillende deskun digheden goed uit te buiten, willen de verenigde tegenstanders tot een soort taakverdeling komen. Handtekeningen De handtekeningenactie was nog volledig een actie van enkele buren in Het Wedde en wat mensen van het noordelijke Suze Groenewe- gerf. Ze haalden handtekeningen op in Noord-Hofland, de wat zuide lijker gelegen wijk Adegeest en het gebiedje rond de voormalige Zil- verfabriek. Daar zouden woningen moeten wijken voor de weg. Hoe de stemming in de Leidse Stevenshof is, weet woordvoerder R. Koopmans niet. De verkeers kundige, die jarenlang op het mi nisterie van verkeer en waterstaat heeft gewerkt, kan zich wel voor stellen dat het verzet daar iets min der hevig zal zijn. De Leidse wijk wordt langzaamaan richting rijks weg 11 gebouwd; op dit moment wonen weinigen langs het tracé. In Noord-Hofland ligt dat an ders, zeker wat de deelwijk Het Wedde betreft. Als de weg er vol gens de lijnen van het tracé komt, ligt de as zo'n 100 meter van lange rijen achtergevels. Het uitzicht van deze bewoners ondergaat een dra matische metamorfose: geen sloot jes, sportvelden en groen, maar een gigantische dijk. Met een verdiepte aanleg houden de bewoners voor alsnog geen rekening en het is voor hun geen alternatief: "Die weg moet er niet komen, in geen enkele Koopmans voorziet een enorme geluidsoverlast, een aanzienlijke milieuvervuiling en een verlies van groen: het tracé doorsnijdt op an dere plekken weilanden en loopt vlak langs het eeuwenoude bos Berbice. Ook dreigt zijn wijk te worden geïsoleerd van de rest van de Voorschoten. "Een woonge meenschap wordt ontwricht, een dorp gescheurd", noemt de veront ruste burger dat. Bij zijn rondgang constateerde hij een enorme teleurstelling en diepe verbittering. Velen vroegen zich, met Koopmans, af of hier sprake is van onbehoorlijk be stuur. De verschillende overheden hadden jarenlang verkondigd dat van uitstel waarschijnlijk afstel zöu komen. Ook twee jaar geleden, toen 100 meter uit de as tien luxe woningen werden gebouwd, lieten overheden zéér geruststellende woorden klinken. De huizen waren in een mum van tijd verkocht, maar al snel kwamen de jobstijdin gen. Tweede-Kamerleden wilden stu dies naar oost-westverbindingen in de kuststreek, hoge ambtenaren zinspeelden op een versnelde aan leg en de weg kreeg een plekje in het structuurschema verkeer en vervoer. De gemeente heeft zich immer verzet tegen de weg en pre senteerde eerder deze maand een anti-rijksweg brochure, als reactie op het structuurschema. Gemeentenaren Bij de presentatie zinspeelde de burgemeester op acties uit de be volking en liet gemeente-secretaris H. Overbosch weten dat het woord gemeente in deze kwestie pas bete kenis krijgt wanneer het de 'ge- meentenaren' vertegenwoordigt. Om die woorden handen en voeten te geven, organiseert de gemeente een verklarende hoorzitting ,en stelt de gemeente faciliteiten be schikbaar. Burgers en actievoer ders kunnen gratis actiemateriaal kopiëren en gemeentelijke accom modaties staan vrijelijk tot hun be schikking. De verkeerswethouder is immer bereid een toespraakje te houden. De actievoerders vinden het nu al moeilijk om ruimtes te vinden voor de snel uitdijende groep, die gisteren nog 20 mensen telde. Ze maken dan ook graag gebruik van het gemeentelijke aanbod en wil len nauw samenwerken met de ge meente. "De belangen lopen volko men parallel", zegt Koopmans. Evenals zijn gemeentebestuurders ontkent de Voorschotenaar dat al leen eigenbelang hem drijft. De verkeerskundige weet zeker dat rijksweg 11-west geen oplossingen biedt, maar slechts problemen ver oorzaakt. Meer asfalt zal meer ver keer aantrekken, waardoor binnen afzienbare tijd alle wegen weer vol staan. Óók de Wassenaarse Rijksstraat weg wacht dat lot, niet in de laatste plaats omdat een oost-westverbin- ding als de rijksweg 11-west nooit een noord-zuidverbinding als de Rijksstraatweg kan ontlasten. Was senaar ziet dat al jaren anders en roept steeds harder dat rijksweg 11-west de Rijksstraatweg rustiger en veiliger zou makèn. Volgens Koopmans is de weg door Wasse naar, na het fatale ongeluk vorig jaar, een stuk veiliger geworden. De term overbelasting zet hij het liefst tussen aanhalingstekens en REGIO Zoals gebruikelijk wor den in de verschillende regio-ge meenten begin januari weer nieuw jaarsrecepties gehouden. De recep tie van het gemeentebestuur van Oegstgeest is dit jaar op 2 januari van 20.00 tot 21.30 uur. Alle inwo ners zijn van harte welkom in de raadszaal van het gemeentehuis aan het Wilhelminapark 17 Oegst- geest. Eveneens op 2 januari staat het gemeentebestuur van Leiderdorp klaar voor de nieuwjaarsreceptie van 19.30 tot 21.00 uur. Het ge meentehuis op de Statendaalder 1 is open voor alle inwoners van Lei derdorp en voor vertegenwoordi gers van verenigingen, bedrijven en allerlei andere instellingen. Gemeenten verwelkomen burgers met nieuwjaar schoten ontvangt alle Voorschote naren ook 2 januari maar al 's mid dags. Van 16.00 tot 18.00 uur is er een receptie in het cultureel cen trum van Voorschoten aan de Prin ses Marijkelaan. De gemeente Wassenaar houdt de traditionele nieuwjaarsreceptie 3 januari in de Paauw van 20.30 tot 22.00 uur. De Paauw is open voor alle belangstel lenden en ligt aan de Raadhuislaan 22 in Wassenaar. Het gemeentebestuur van Zoe- terwoude luidt 1989 op 2 januari vanaf 19.00 uur in. de receptie is in het gemeentehuis aan de Noord- buurtseweg 27 in Zoeterwoude- dorp. Bewoners uit Rijndijk en Dorp zijn allen van harte welkom. Het gemeentebestuur van War mond houdt de receptie voor het nieuwe jaar ook 2 januari van 20.00 tot 21.30 uur. Het gemeentehuis aan de Herenweg 109 staat die avond open voor alle inwoners van Warmond die het bestuur en elkaar een gelukkig 1989 willen toe- Jongeman aangehouden na autobrand OEGSTGEEST - Jongeren hebben gistermiddag een oude auto in de wijk Haaswijck in brand gestoken. De auto brandde volgens de politie uit omdat de jongeren er waar schijnlijk een fles met benzine in hebben gegooid. Een zeventienjarige Oegstgees- tenaar is in verband met de brand aangehouden. Hij krijgt een proces verbaal voor brandstichting en ver nieling, de jongeman ontkent alles. Actievoerders poseren met hun kroost naast het tracé i de golfbaan. i de gehate rijksweg 11-west. Links hun woningen (van deelwijk Het Wedde), rechts hij voegt toe dat het stukje infra structuur zelden of nooit een file- vermelding krijgt. Plannen "Wegen als de Rijksstraatweg zijn veel meer gediend met beter open baar vervoer en een overheid die mensen stimuleert dichter bij hun werk te gaan wonen", weet de Voorschotenaar. "Vooral de aan passingen aan het openbaar ver voer zijn hard nodig, hoeven niet zo veel te kosten en zijn snel te realise ren". Uit eigen ervaring weet Koopmans dat dagelijks grote aan tallen mensen uit gemeenten als Voorschoten en Leiden ("vaak ook nog uit dezelfde omgeving"), naar vrijwel dezelfde omgeving in Den Haag gaan. Een luxe Shuttle-bus zou onge kende mogelijkheden bieden en een aangepaste dienstregeling van de NS kan wonderen doen. Het valt de ambtenaar keer op keer tegen dat wanneer hij vanuit zijn eigen wijk naar Voorburg of de Laan van Nieuw-Oost-Indië wil, hij in Ma- riahoeve moet overstappen om op het volgende station weer uit te stappen. En het zakenverkeer? Onderne mers en gemeenten in de bollen streek roepen al jaren dat de bol- lenwagens grote vertragingen op lopen tijdens hun ritjes door Lei- den of Den Haag. Dergelijke argu menten geven de Voorschotenaar de indruk dat de voorstanders vooral emotionele en niet-onder- bouwde overwegingen aandragen en daar maar niet op aangevallen worden: "Wegen ëen paar mi nuutjes rijtijdwinst op tegen de ho ge, overbodige kosten, een zware, extra milieubelasting in een zwaar belast stukje Nederland, verlies van woongelegenheid, ontwrich ting van een woongemeenschap en een gescheurd dorp? Bovendien is de kans groot dat de wagens elders op hun route vastlopen, en denk ik niet dat de vertragingen büiten de spitsuren ook zo groot zijn". Als de voorstanders van de rijks weg magere argumenten hebben en de tegenstanders sterke, zou de strijd een gewonnen strijd zijn. Koopmans hoopt het, maar kent de kracht van lobby's en vindt dat zijn kamp het scala van sterke argu menten wel goed moet benutten. De gemeente Voorschoten beseft dat evenzeer en heeft daarom de Heidemij en een pr-bureau inge schakeld. Van verschillende kan ten hoorde Koopmans kritiek op hun brochure en de actievoerders willen het daar grondig over heb ben met de verkeerswethouder. "Fouten en onduidelijkheden zijn uit den boze", vindt Koopmans. "Er moet iets goeds op tafel lig gen".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13