Directeur Ketel: 'Natuurlijk was het 'n heerlijke melkkoe Meer medewerkers St. Bavo verhuizen mee Naar nieuwe vestigingen in regio Rotterdam Winkeliers Aarhof steunen renovatie PAGINA 12 VRIJDAG 30 DECEMBER 1988 paperassen bladert. Al gauw gfe- vonden: "Een majeure operatie, ja. Een majeure operatie, waardoor ze ons wel het voordeel van de twijfel wilden geven" Nadien kon elk bedrijf de aan dacht toespitsen op de eigen omge ving. In het noordelijk deel van Zuid-Holland bestond op admini stratief vlak al samenwerking tus sen nutsbedrijven in de duin streek. Maar verder strookten de elf deelnemers aan de fusiebespre kingen beslist niet met elkaar, al leen al vanwege hun afzonderlijke structuren: twee NV's, twee ge meenschappelijke regelingen en voor de rest gemeentebedrijven. Kleurrijk Een zooitje ongeregeld, noemt Ketel het plat uitgedrukt, maar hij heeft zich voorgenomen zich wat genuanceerder uit te laten. Eerder noemde hij de gemeenten die de laatste maanden voor het al geme moreerde uitstel van de ingangsda tum zorgden 'de bende van negen'. Dat is hem niet in dank afgenomen, vandaar een nu wat bloemrijker taalgebruik. "De deelnemers vormden een kleurrijk palet. De bedrijfsculturen liepen sterk uiteen, waarbij kleine dingetjes soms voor de grootste verschillen kunnen zorgen. Een kerstpakket van honderd gulden of een jaarlijks dagje uit. Bij een NV misschien heel gewoon. Een klein iets, maar je moet er niet aan ko men. Onze grootste opgave voor de toekomst is om die culturen bij el kaar te brengen. Ik maak me niet echt zorgen, maar realiseer me dat het moeilijk zal zijn om iedereen op één lijn te krijgen. Aan de fusie zijn veel voordelen verbonden, maar ik weet ook dat er voor sommige indi viduele werknemers nadelen aan zijn verbonden. Ze kunnen een an dere stoel krijgen, sommigen zul len zelfs van kantoor moeten ver schuiven. Die aspecten onderken ik. Daar staat tegenover dat we een fresh-start maken, wat zorgt voor een hoop nieuwe ideeën. Tevens word je een radertje in een groter bedrijf, en dat biedt meer mogelijk heden". Verarming Het feit dat de werknemers hun ambtenarenstatus kwijt raken, heeft ook zo z'n voordelen. Ketel vindt het wel prettig van de ge meente te zijn losgemaakt en meer nog van de gemeenteraad. Ook nu drukt hij zich weer voorzichtig Uit. "Voor de politiek is het wel jam mer. Dat de raadsleden niet meer mogen beslissen over wat met de energiewinsten gebeurt, betekent een verarming voor de discussies. Maar de manier waarop ze soms spraken, gaf mij wel eens het ge voel dat wij in dit gebouw hetzelfde deden als in het gebouw daar". Met zijn hoofd knikt Ketel in de rich ting van het belastingkantoor. "Het was natuurlijk een heerlijke melk koe, maar wij waren steeds het mikpunt van kritiek. Ergens tot m'n verdriet, want in die situaties was ik ook niemand meer dan een ambtenaar in de uitvoerende zin". "Verder was de gemeenteraad een vertragende factor, al wen je natuurlijk aan de procedure. Je houdt er op voorhand rekening mee dat de stukken door de raad moeten. Maar daar zijn we nu van af, waardoor je efficiënter kunt werken. Daardoor veert de bran che op en dat hadden we nodig". "Aan de andere kant heb ik ook veel support gehad van de gemeen teraad en heeft de gemeente altijd waargemaakt wat werd gezegd. Er zijn inderdaad miljoenen van de winst teruggesluisd naar de gebrui kers", zegt Ketel. Dat houdt nu op, omdat de EWR geen winstmerk be oogt en dus ook kostendekkende tarieven berekent. Ideaal Er verandert veel meer, eigenlijk teveel om op te noemen. Van alle kantoren die de verschillende be drijven bezaten, blijven vier dis trictskantoren over in Lisse, Kat wijk, Leiden en Alphen. Vanuit el ke locatie worden zo'n 50.000 klan ten bediend. Ketel: "Een ideale be- drijfsgrootte. Niet te groot, niet te klein, overzichtelijk, waardoor de medewerkers elkaar nog kennen". In Leiden wordt nog gezocht naar een hoofdkantoor voor de centrale directie, onder aanvoering van de onlang? benoemde algemeen di recteur M. Geersing. De komende jaren wordt het aantal medewerkers in het gehele gebied teruggebracht van 1000 naar circa 800. "Op zich hebben we daar vijf jaar de tijd voor, maar we willen er hooguit drie jaar over doen. Anders zouden de mensen te lang in onzekèrheid zitten, al vallen geen gedwongen ontslagen". Onzekerheid bestaat ook over de watervoorziening. Die is in het ge val van Alphen ook bij de EWR on dergebracht, maar de provincie wil naar drie 'zuivere' waterbedrijven toe. Dat zou betekenen dat Alphen daar afstand van moet doen, waar tegen steeds verzet is gepleegd. "Het zou een betreurenswaardige zaak zijn als de provincie gelijk krijgt. Ik weet niet hoe onze kansen ervoor staan. De één schat fifty-fif- ty, de ander geeft ons geen schijn van kans. Ik weet het niet. Zouden we het kwijtraken, dan heb je hier zo'n voorbeeld van een proces dat wordt afgedwongen, in tegenstel ling tot wat we nu op vrijwillige ba sis hebben bereikt. Al was het dan ook een langdurig proces van ge- door Gerard Haverkamp ALPHEN AAN DEN RIJN - De laatste maand van dit jaar was voor Jaap Ketel geen pe riode waarin hij eens even lek ker stoom kon afblazen. Zelfs deze laatste week, waarin de helft van Nederland atv't of'ge woon' vrij is, stak de directeur van het nutsbedrijf in Alphen alle energie in de fusie van elf gas-, water- en lichtbedrijven v uit het noordelijk deel van deze provincie. Met ingang van overmorgen vormen die geza menlijk de NV Energie- en Wa tervoorziening Rijnland (EWR). Energiebedrijf Alphen na fusie niet langer gemeentelijk Eindelijk. Eindelijk, al slaat dat niet op het feit dat de ingangsda tum het afgelopen jaar een aantal keer werd uitgesteld. Van septem ber werd het oktober en toen op dat moment de gebakjes bij wijze van spreken al klaar stonden, werd het 1 januari. Hoewel daar enige beroe ring over ontstond, maakte dat kwartaal uitstel weinig uit op de tientallen jaren.dat al wordt ge sproken over fusies in energieland. "Sinds 1945 zijn allerlei rapporten geschreven over reorganisaties. Ze verdwenen allemaal onder tafel, omdat ze niet voldoende draagvlak hadden of omdat op het kritieke moment een bepaalde gemeente of directeur het liet afweten", ziet Ke tel om. Zoijder wrok, alsof hij er mee heeft leren leven. En alsof het nóóit tot een fusie zou komen. Serieus werd het ech ter toen in '78 de hogere overheid zich ermee bemoeide en met het Coconut-rapport (commissie con centratie nutsbedrijven) op de proppen kwam. Dat overleefde de parlementaire behandeling. Ster ker nog: nadat ieder daar zijn en haar zegje over had mogen doen, verwierf het rapport kamerbrede steun. "De regering dacht toen de uit voering in handen van de provin cies te geven, maar dat vonden de branche-organisaties (VEEN, Ve- gin, Vestin) te gek. Zij wilden niet dat de reorganisatie hen werd op gelegd, maar wilden eerst kijken wat op vrijwillige basis kon wor den bereikt. Ze zijn toen naar de minister gestapt en hebben de tijd gevraagd en gekregen om zelf met plannen te komen. Die ideeën heb ben nu eenmaal meer kans op suc ces, dan wanneer de overheid je zulke plannen door de strot drukt", vertelt Ketel verder. Jaap Ketel: "Ik realiseer me dat he 't Is niet bepaald zo dat het van dat moment af gestroomlijnd liep. Pas twee jaar geleden bij voorbeeld lukte het de producerende van de distribuerende bedrijven te schei den door voor een andere opzet te kiezen van de SEP, de Samenwer kende Electriciteits Producenten. moeilijk zal zijn iedereen op één lijn Die affaire ging aan Alphen én de regio goeddeels voorbij, omdat Al phen slechts een distributiebedrijf bezat. Voor wat de fusie op dat ge bied betrof, werd aanvankelijk uit gegaan van de vorming van bedrij ven met minimaal 100.000 verbrui kersadressen. Ketel: "Maar dan te krijgen". waren maar weinig bedrijven over gebleven, zodat die norm is bijge steld. Ook toen duurde het nog wel even voordat de geesten bij de be-- treffende eigenaren zó rijp waren - anderen zeggen murw geslagen - dat zij bereid waren om op vrijwilli ge basis het proces van reorganisa tie door te voeren". De voorstellen van de branche organisaties voldeden in eerste in stantie niet geheel aan de verwach tingen van de rijksoverheid. "Maar ze hadden er een mooi woord voor. Hoe noemden ze het?", vraagt Ke tel zich af terwijl hij door stapels NOORDWIJKERHOUT - Er bestaat bij het personeel van het psychiatrisch ziekenhuis Sint Bavo in Noordwijkerhout meer belangstelling om te gaan werken in het Rijnmond-ge- bied dan tot dusverre werd aangenomen. Dat zegt het hoofd personeelszaken van de Bavo S. Bakker. In de komen dejaren verhuist een groot deel van het pschiatrisch zieken huis naar de Rijnmond, waar op tien verschillende lokaties nieuwe klinieken worden ge bouwd. Er is in Rotterdam en omgeving straks werk voor ongeveer 400 werknemers. De banen zijn in be ginsel beschikbaar voor de huidige werknemers van het psychiatrisch ziekenhuis. In Noordwijkerhout blijven naar schatting 270 arbeids plaatsen over. De afdelingen die achterblijven zijn de woonwijk Be schut Wonen en het Centrum voor Klinische Psychiatrie. Over het exacte aantal perso neelsleden dat mag blijven moet overigens nog overleg worden ge voerd met de directie van het Noordwijkse psychiatrische zie kenhuis Sancta Maria. Dat zieken huis is straks verantwoordelijk voor de gang van zaken in de ach terblijvende Bavo-afdelingen. Onder het personeel van de Bavo werd aan het begin van dit jaar een enquête gehouden waarin onder meer werd gevraagd of de mede werkers in het Rijnmond-gebied zouden willen werken en in welke functie. Uit het onderzoek bleek dat 60 procent van bet personeel ongeveer 380 werknemers er niets voor voelde om te verkassen. Slechts 161 mensen toonden zich direct bereid mee te verhuizen naar de Rotterdamse regio, Volgens Bakker de Sint Bavo, hebben inmiddels echter aanmer kelijk meer personeelsleden laten weten te zullen meeverhuizen. "Een aantal medewerkers heeft al les nog eens op een rijtje gezet, er met de familie over gesproken en uiteindelijk alsnog besloten in de Rijnmond te gaan werken en daar zo mogelijk ook te gaan wonen", al dus Bakker. Voorlichting ALPHEN AAN DEN RIJN - De winkeliers in de Aarhof zijn bereid een nog onbekende huurverhoging te betalen, ?odat het Alphense win kelcentrum ingrijpend kan worden gerenoveerd. Het renovatieplan omvat onder meer het aanbrengen van lichtkoepels in het dak, een verandering van de indeling van de winkels, vervanging van de houten omlijsting en het aantrekkelijker maken van de 'achterkanten'. Tussen de beheerder (Bogamij Beheer), de gemeente en de winke liers wordt al geruime tijd overlegd over de renovatie. De plannen wa ren erg onzeker omdat de midden standers niet bereid waren meer huur te betalen voor de opknap beurt. Onlangs hebben zij echter met een huurverhoging ingestemd. "In eerste instantie werd gedacht aan een goede verfbeurt, maar nu de winkeliers meer huur willen be talen is het plan veel ingrijpender geworden", zegt W. van der Poel, directeur van de dienst openbare werken van de gemeente Alphen. Volgens hem zijn de 44 winke liers over de streep getrokken door de Kamer van Koophandel. "De opstelling is duidelijk veranderd. Een renovatie is natuurlijk ook in het belang van de winkeliers. Bo vendien is De Aarhof relatief goed koop, de huur van winkels in de Van Mandersloostraat ligt bij voor beeld veel hoger". Volgens Van der Poel is nog niet bekend hoe hoog de nieuwe huurprijzen komen te liggen: "Daarover moet nog wor den onderhandeld". Volgens woordvoerder J. Vermeulen van Bogamij Beheer is een schetsontwerp ingediend bij de gemeente. Daarin geeft de be heerder aan dat het winkelcentrum te donker is en dat daarom licht koepels moeten worden aange bracht. "Dat is technisch lastig, Het hoofdgebouw van het psychiatrisch ziekenhuis Sint Bavo. Steeds meer personeelsleden besluiten r huizen naar de regio Rotterdam. (f< De functionaris verwacht dat de komende weken nog meer perso neelsleden dit besluit zullen ne men. "Half januari is er een voor- omdat moet worden voorkomen dat lekkages ontstaan. Bovendien heeft dit plan consequenties voor het aantal parkeerplaatsen op het dak van het centrum. De regel van de gemeente is dat voor vervangen de plaatsen moet worden gezorgd als een aantal verdwijnt. Het voor stel is om een andere indeling van de parkeervakken te maken, maar als dat niet genoeg is moet ergens anders compensatie worden ge vonden. We zeggen er dus geen 'nee' tegen, maar alles moet nog wel worden uitgezocht". De gemeente heeft voorgesteld het centrum, dat veertien jaar be staat, ook aan de buitenkant te ver anderen. Van der Poel: "Het is erg naar binnen gebouwd, het com plex heeft veel achterkanten. Het lijkt ons een goed idee om het let terlijk wat meer gezicht te geven". De gedachten gaan bij voorbeeld uit naar etalages. lichtsdag over wonen in Capelle aan den IJssel en daar verwacht ik nogal wat van. Waarschijnlijk ver schijnt er in maart een tussenrap port met de nieuwe cijfers over het aantal 'meeverhuizers'. Dat rap port zal naar mijn idee veel gunsti ger uitpakken dan de eerste ver sie", verwacht Bakker. Een belangrijke reden waarom een deel van de medewerkers niet naar de Rotterdamse regio wil, is de afstand. Tweederde van het per soneelsbestand van de Bavo woont in Noordwijkerhout en omgeving en is sociaal aan dit gebied gebon den. Verhuizen is voor veel mede werkers moeilijk omdat ze een werkende partner hebben met een baan in de bollenstreek. Bakker verwacht niettemin dat die verhouding de komende jaren steeds gunstiger wordt omdat per soneelsleden vertrekken of ge bruik maken van de vut-regeling. Bovendien kan een aantal perso neelsleden eerder vertrekken om dat er bij de Bavo een regeling komt op grond waarvan werkne mers van 55 jaar en ouder ver vroegd kunnen uittreden. Daarnaast worden vacatures bij Sancta Maria, voor zover dat moge lijk is, worden vervuld door perso neelsleden van de Bavo. Ook wordt een bijscholingsprogramma opge zet. Als er aan het eind van de gefa seerde verhuizing die mogelijk in 1992 wordt afgerond nog te veel personeelsleden in Noordwij kerhout achterblijven, worden die gedwongen om in het Rijnmond gebied te gaan werken. "Als zij dit niet willen, dan worden zij ontsla gen", aldus Bakker. Bijna jaar cel voor Noordwijkerhouter wegens ontucht DEN HAAG/NOORDWIJKER- HOUT - Een 68-jarige Noordwij kerhouter is gisteren door de Haag se echtbank veroordeeld tot 250 da gen gevangenisstraf, waarvan 211 dagen voorwaardelijk. De man werd schuldig bevonden aan on tucht met twee kleindochters. Het onvoorwaardelijk deel van de ge vangenisstraf is gelijk aan het voor arrest. Twee weken geleden werd tij dens de zitting twaalf maanden cel, waarvan vier voorwaardelijk, te gen de man geëist. Volgens de offi cier van justitie was een dergelijke gevangenisstraf terecht omdat de man zes jaar lang de ontucht pleeg de. De advocaat van de Noordwij kerhouter vroeg echter om een straf gelijk aan het voorarrest van wege de slechte gezondheidstoe- Stand van zijn cliënt. De man moet zich wel onder toezicht stellen van de reclassering. SCHAPEN VERDRONKEN - Vier drachtige ooien zijn gister morgen verdronken in een polder sloot bij de weilanden tussen de Oostkanaalweg en Nieuwkoopse- weg. Uit de sporen wordt afgeleid dat de schapen het water zijn inge jaagd door een hond. Een vijfde ooi kwam met bijtwonden er nog le vend van af. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg, Meyer, Van Leeuwen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Janssen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Meyer, tel: 215510, Stokroos 1. zo 8 uur tot 24 uur: J.A. Verhage en C.M. Ma- ris, tel: 218661, Rosmolen 2. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg- meijer.de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: dr. Vlasveld, tel: 149298. zo 8 uur tot 24 uur: A. van Luyk, tel: 122522, Wasstraat 2a. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J.W. Lely. tel. 120412, Kernstraat 11. zo 8 uur tot 24 uur: J. Stolk, tel. 125820, Burg- gravenlaan 102. Groep 4 Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, Van der Waardt, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder: >t 24 uur: F. Lahr, tel: 120347, Zoe Medische Diensten Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Reinders, tel: 760947, Gerard Brandtstraat 29. zo 8 uur tot 24 uur: dr. J. Witpaard, tel. 217477. Waarnemingsregeling Homeopatische art sen: I. Cowan, Levendaal 87, tel: 146337; C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41, tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za R. van Velzen, tel: 891100, spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur op Vlaskamp 16. zo F. Kemme, tel: 893139, Florijn 10, spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur, tel: 891000. za: J.N.Vonk, tel: 79676, Wittenburgerweg 106, zo: I.C. Spelt, tel: 11844, Van Groene- veltlaan 17. via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekend dienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 30/12 tot vr. 6/1 door: Apotheek Reyst, Steenstraat 35, Leiden, tel: 071-120136; Apotheek Van Breest Smallenburg, Loeves- tein 6, Leiderdorp, tel: 071-890000; Apotheek ia 7.30 uur: E.J. Roelands, Frans Halslaan 10, tel: 153747. Voorschoten za: S.M. Platteel, Diepenbrockweg 6, tel: 5417, zo: E. Schotanus, Leidseweg 328, tel: 2356. Warmond Huisartsenpraktijk Oosthout, Rietpad 9, Voor hout, tel: 02522-30697. Wassenaar 83, tel: 01717-7957. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno- za: C.M. Mokveld, Oude Singel 210, Leiden, tel: 071-146450, zo: E.F.J. Dickman, Bree- straat 58a, Leiden, tel: 071-146004; spreek- wijk' heeft tandarts de Minjer spreekuur v_ 11-12 uur. Simon Vestdijklaan 28, 2343 KV Oegstgeest. Dienst in eigen praktijk: S Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. VRIJDAG 30 DECEMBER Alkemade Made '88: cabaretvoorstelling 'Alleen' door Luk Wijns, aanvang 21.00 uur in de Alkeburcht, Noord- hoek. Alphen Magic Night in jongerencen trum Het Kasteel, Concertweg, aanvang 21.00 uur. Katwijk Eindejaarsbal bij Koestal/Over- duin, aanvang 19.30 uur. Oudejaarsbal/vrij dansen bij Noord/Noord-Oost, aanvang 20.30 uur. Oudejaarsfeest met disco in Tienercafé Stappers, Louise de Colignylaan. van 19.30 tot 22.30 Zoeterwoude open jeugdkampioenschap bil jarten voor jongeren, aanvang 19.30 uur, café Rijnegom, Hoge Rijndijk, ZATERDAG 31 DECEMBER Hillegom jaarlijkse polderloop over 4.5,9 Katwijk optreden Katwijkse rockgroep 'Nemesis' (om 01.00 uur), Scum, Helmbergweg, geopend van 22.00 tot 03.00 uur. Leiden vlooienmarkt in de Groenoord- hal, van 10.00 tot 16.00 uur. Sylvesterconcert 'Wien bleibt Wien', Strauss-orkest van Boeda pest met Marco Bakker en Ga- briella lllés en ballet van de Volks opera, aanvang 13.30 uur in de Stadsgehoorzaal. coopertest De Bataven en Olie bollenloop over 4, 7,10 en 13 km of 10 Engelse mijl. start om 14.00 uur. atletiekbaan, Leidse Hout. naturistisch zwemuur in het Vijf Meibad. van 13.00 tot 14.00 uur. Sassenheim oliebollenloop Ter Leede, start om 11.00 uur bij het clubhuis. ZONDAG 1 JANUARI Hazerswoude muzikale Nieuwjaarsontmoe ting Culturele Raad Hazerswoude met voorstelling 'Rond de tafel van Timbila', aanvang 15.30 uur in Het Anker, Chopinlaan. Katwijk nieuwjaarsreceptie Molenwijk, vanaf 19.00 uur. Nieuwkoop optreden René Froger tijdens nieuwjaarsparty Beverly Hills, Nieuwveenseweg 21, 21.00 uur. Noordwijk Nieuwjaarsbijeenkomst van het Evangelisch Ontmoetingscen trum De Ark, aanvang 11.00 uur in Hotel Buitenzorg, Zeereep. nieuwjaarsborrel Carnavals vereniging De Noortukkers, van 17.00 tot 19.00 uur in hotel Royal. vereniging De Hutspotten, van 15.00 tot 17.00 uur in het Anto- niusclubhuis, Lange Mare. Warmond Nieuwjaars-matinee met Wim Koopmans en het orkest van Koos MAANDAG 2 JANUARI Alphen opening expositie "Vrouw en Kunst' van Marianne Meester in de raadzaal van het Stadskantoor, om 19.30 uur. Hoofddorp familietheater 'Broodje boek', door de Stichting Jeugdkomedie Amsterdam, aanvang 20.30 uur in theater het Oude Raadhuis. Leiderdorp ruilavond van Postzegelvereni ging De Rijnstreek, voor jeugdle- Leimuiden opening inzamelingscampag ne 'klein chemisch afval' op het Dorpsplein, om 10.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 12