TAD LEIDEN Advocaten staan niet te springen om reclame Poelier De Mooy sluit bedrijf Laatste bloemkolen voor 2 gulden verkocht LEIDSCH DAGBLAD 'Geen chemische ordarddbestiijding als proef met borstelmachine mislukt' Architecten gaan 'gat' op de Aalmarkt dichten s VRIJDAG 30 DECEMBER 1988 Twee jaar eel LEIDEN - Een 27-jarige vrouw uit Zoetermeer is door de rechtbank in Den Haag tot twee jaar celstraf ver oordeeld wegens diverse diefstal len, bedreigingen en mishandelin gen. De vrouw had onder meer auto en sieraden van een bewoner aan de Morsweg gestolen nadat ze hem had verdoofd door twee Rophynol- tabletten in zijn borreltje te doen. De opbrengst was nodig om haar heroïnegebruik te financieren. De vrouw had clementie ge vraagd omdat ze bezig was af te kic ken. De rechtbank vonniste echter overeenkomstig de eis van de offi- LEIDEN De Leidse politie wacht de richtlijnen van de poli tieministers Korthals Altes en Van Dijk over sponsoring af. De ministers willen paal en perk stellen aan de financiële onder steuning van voorlichtingsacties en interne week- en maandbla den door het bedrijfsleven. Daar door kan de onafhankelijkheid van de politie in gevaar komen. Het korpsblad van de Leidse politie heeft een groot aantal ad verteerders. Woordvoerder Graveland van de Leidse politie zegt dat de politie echter niets met de werving van de adverten ties te doen heeft. Een speciale Politiewacht richtlijnen sponsoring af uitgeverij verzorgt de verschij ning van het blad. "Het kost de Leidse politie niets, maar het le vert het korps ook geen geld op", aldus Graveland. De politiewoordvoerder bena drukt dat het Leidse korps zich verre houdt van binding met het bedrijfsleven. "We krijgen nogal eens vragen welke bedrijven het best een alarminstallatie kunnen aanleggen. Wij verwijzen dan al tijd naar een lijst met erkende in stallateurs, namen van bedrijven noemen we nooit", zegt Grave land. De enige bemoeienis van het bedrijfsleven bij de Leidse poli tie is de sponsoring van zaalvoet balteams. Aan die teams worden shirtjes met reclame-opdruk ter beschikking gesteld. Graveland noemt deze vorm van sponsoring "zo onschuldig" dat de leiding van het Leidse korps geen aan leiding ziet om maatregelen te treffen. LEIDEN - De Leidse kerngroep van de Vereniging Milieudefensie verzet zich fel tegen het idee van de gemeente Leiden om onkruid weer chemisch te bestrijden als een proef met een 'borstelmachine' mislukt. Volgens Milieudefensie zijn dergelijke middelen riskant voor mens en dier. Bovendien zijn ze overbodig, want er zijn voldoen de andere methoden om onkruid te verdelgen. Dit schrijft devereni- ging in een reactie op de nota 'Schone Stad' van de gemeente Leiden. De gemeente kondigde in deze nota aan dat ze een experiment wil doen met een milieuvriendelijke borstelmachine. Blijkt die machi ne echter niet in staat te zijn om het onkruid op straat afdoende te be strijden, dan wil de gemeente weer met chemische middelen aan de slag gaan. Milieudefensie wijst de gemeen te erop dat onkruid in sommige ge- Geen concurrentieslag in Leidse regio LEIDEN - De Leidse advo catuur verwacht niet dat er per 1 januari een concurren tieslag onder de raadslieden losbarst. Met ingang van die datum is het reclame-ver bod voor advocaten opge heven. De advocatenkanto ren in Leiden lijken een af wachtende houding aan te nemen. Concrete plannen voor reclamecampagnes zijn er in de meeste gevallen nog niet. Mr. W.G.H. Janssen van advoca tenkantoor Van Hartingsveld Roest verwacht wel dat zijn kan toor komend jaar actief gaat wor den in de publiciteit. Het is daarbij niet de bedoeling dat zijn kantoor zich gaat afzetten tegen andere Leidse advocatenkantoren. "We willen niet in folders of adverten ties naar voren brengen dat wij de goedkoopste of de beste zijn. Wij willen benadrukken dat mensen in een aantal gevallen beter naar een advocaat kunnen stappen dan naar andere adviseurs zoals accoun tants, organisatiebureaus of admi nistratiekantoren", zegt Janssen. Dezelfde mening is de Noord- wijkse advocaat A.Th.P.A. Brink Gemeente heft weer staangeld in Breestraat LEIDEN - De gemeente Leiden heft vanaf 1 januari weer precario rechten en staangeld van winke liers in de Breestraat. Die heffing werd anderhalf jaar geleden stop gezet, nadat de gemeente had be sloten een proef te doen met de af sluiting van deze straat. Ze hoopte zo winkeliers te stimuleren met al lerlei uitstallingen het straatbeeld in de Breestraat te verlevendigen. Nu de proef is beëindigd, wil de ge meente weer geld zien van winke liers als ze een uitstalling of kraam voor hun deur zetten. Leidenaar zakt door dak LEIDEN - Een 34-jarige Leide naar is gisteren bij werkzaamhe den aan de Hoge Morsweg gewond geraakt. De man zakte door een dak van golfplaten en viel vier me ter naar beneden. De man brak daarbij zijn hand. Hij is door de Eerste Hulpdienst overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. toegedaan. Zijn kantoor heeft al ge adverteerd en de respons op die ad vertenties was volgens Brink goed te noemen. Hij meent dat advoca ten zich niet op een schreeuwerige wijze tot hun potentiële klanten moeten wenden. Wel denkt Brink dat de mensen nog te weinig op de hoogte zijn welk werk advocaten kunnen verrichten. "Een bekend verhaal is dat een enkeling voor een echtscheiding naar de politie stapt. Door een goede voorlichting zijn dat soort dingen te voorko men. Ook kan een advocaat duide lijk maken dat hij procedures kan voeren tegen de overheid. Een he leboel mensen weten dat niet". Voor duizenden guldens gestolen in Marnixstraat LEIDEN - Een 20-jarige bewoner van de Marnixstraat in Leiden heeft gisteren aangifte gedaan van diefstal uit zijn woning. De dader heeft voor duizenden guldens aan apparatuur en geld meegenomen. De inbraak is waarschijnlijk al tijdens het weekeinde gepleegd. De bewoner mist onder meer zijn cd-speler, alsmede 100 cd's, video recorder, stereo-apparatuur, een gouden ketting en 3000 gulden aan baar geld. De Leidenaar verdenkt een aan tal buurtbewoners ervan de in braak te hebben gepleegd. Tegen over de politie vertelde hij met en kele vrienden reeds een van de buurtbewoners in elkaar te hebben geslagen vanwege dat vermoeden. Daarvan is geen aangifte bekend bij de Leidse politie. De Leidse advocaat mr. F. B. Kloppenburg (van het kantoor Groenendijk Kloppenburg) denkt er heel anders over. Hij vindt het niet stijlvol wanneer de adver tenties van advocatenkantoren straks terechtkomen tussen die van de slager en de bakker. Klop penburg noemt het opheffen van het reclameverbod dan ook geen goede zaak. Door niet te adverteren verwacht de Leidse advocaat ook niet dat hij klandizie misloopt. "We hebben ook zonder te adverteren voldoende werk. Als ik de boot dreig te missen door niet aan het re clamemaken mee te doen, dan mis ik 'm maar", meent Kloppenburg. Een afwachtende houding wordt er voorlopig ingenomen door het Leidse kantoor De Ruyter de Wildt. Volgens mr. W. Sluiter van dat kantoor is het nog te vroeg om maar alvast naar een reclamebu reau te rennen. "Wij beraden ons momenteel intern wat we in de toe komst willen, op welke doelgroep we mikken. In februari houdt de Orde van Advocaten een informa tiebijeenkomst over het reclame maken door advocaten. We zullen dat eerst eens afwachten", stelt Sluiter. Mr. P. de Clerq van het gelijkna mige advocatenkantoor wacht met spanning af of er veel advocaten van de mogelijkheid om reclame te maken gebruik gaan maken. Hij verwacht niet dat Leidse kantoren zich paginagroot in dag- of week bladen gaan profileren. "Dat kan misschien in Rotterdam of Amster dam, maar niet in Leiden. Een Lei denaar zal denken: die advertentie betaal ik uiteindelijk zelf. Ik denk dat het risico dat er uiteindelijk an ti-reclame wordt gemaakt, groot is". De Clerq en zijn kantoorgeno ten zijn vooralsnog niet van plan een publiciteitscampagne te star ten. Poelier De Mooy in zijn zaak aan de Dief steeg. Vanaf 1 januari is het bedrijf dicht. Zaak voldoet niet aan eisen veterinaire dienst LEIDEN Poelier L. de Mooy verkoopt op 31 december voor het laatst zijn vleeswaren in zijn zaak aan de Diefsteeg 18 in Lei den. Ook zal hij morgen voor de laatste keer op de Leidse zater- dagmarkt staan. De veterinaire dienst van het ministerie van landbouw en visserij vindt dat de werkplaats naast zijn winkel niet aan de huidige eisen voldoet. Om de werkplaats te moderni seren zijn uitgebreide investerin gen nodig en daar wil De Mooy niet meer aan. De zaak zou in 1989 precies 70 jaar bestaan heb ben. De 54-jarige Leidenaar nam het bedrijf reeds 37 jaar geleden van zijn vader over. Hij staat on geveer 15 jaar op de zaterdag- markt. Hij krijgt voor zijn werkplaats geen vergunning meer, omdat die onder meer niet groot genoeg is. De Mooy kan op die plaats in de Diefsteeg echter niet uitbrei den zonder dat dat ten koste zou gaan van zijn winkel. De enige mogelijkheid zou dus zijn om te verhuizen en daar heeft hij geen Daarnaast voldoen de koelkas ten die hij in de werkplaats heeft niet aan de eisen van deze tijd. De deuren daarvan zijn van hout en die moeten van kunststof zijn. Hetzelfde geldt voor de toe gangsdeuren en het hakblok. Ook zijn de hoeken van de ruim te waarin hij zijn vlees verwerkt niet rond zoals wordt geëist, maar rechthoekig. De Mooy staat niet bepaald te springen om publiciteit. Volgens hem schiet hij met een stuk in de krant niets op. "Ik kan hoog springen en ik kan laag springen, maar mijn zaak sluiten moet ik toch". Dat gaat echter niet van harte: "Als het aan mij ligt ga ik door tot m'n dood met dit werk", aldus De Mooy. Hij heeft al zijn klanten reeds ingelicht over de naderende sluiting. Wat er met het pand gaat gebeuren weet De Mooy nog niet. Einde aan groenteveilingen in Leiden LEIDEN In een afgeladen hal nog even een kijkje nemen. "Ik van de Leidse groenteveiling viel vind het een zware gang vandaag", vanmorgen het doek. Voor het be- zei een 70-jarige handelaar en drag van 2,05 gulden per stuk gin- schoof zich achter een bankje, gen de laatste bloemkolen tweede kwaliteit van de hand. De aanvoer der was teler Van Leeuwen uit Voorhout. Begin van deze maand nam het bestuur van de Leidse vei ling het besluit om niet langer door te gaan. De laatste veiling werd bij deze bijzondere gebeurtenis niet alleen door handelaren bezocht. Met na me vele oudgedienden kwamen normaal. De veilingmeester J.W. den van het definitieve besluit c Gaykema moest herhaaldelijk de dicht te gaan, waren we kapot. Dat aanwezigen tot de orde roepen. Wel op een vrolijke toon overigèns. De stemming was niet echt bedrukt. "De grote klap is al eerder geko men. Toen we de eerste keer hoor- verwerkt. Je nu moeilijk gaan zitten janken. Dat helpt immers toch niet meer", zo zei een trouwe bezoeker van de groenteveiling. Een andere bezoeker zei dat het LEIDEN - Het Léids Architectencafé organiseert voor de vierde maal een ontwerpwedstrijd. Ditmaal gaat de opdracht om 'het dichten van het gat aan de Aalmarkt ter hoogte van het Hoogheemraadschap Rijnland'. Het Hoogheemraadschap houdt dit stuk open voor eventuele uitbreiding. "Deze verstarde flexibiliteit vraagt om een werkelijke bijdrage aan de stad in zijn geheel en aan de Aalmarkt in het bijzonder", aldus de op drachtgevers. Het wordt dit jaar extra aantrekkelijk om aan de prijsvraag mee te doen, omdat Bouwbedrijf Erica bv zich als sponsor heeft opgeworpen. Daar door kan een eerste prijs van 2000, een tweede van 1500 en een derde van 500 gulden in het vooruitzicht worden gesteld. De ontwerpwedstrijd staat open voor iedereen. De jury zal zich na de sluitingsdatum voor de inzending (11 februari) buigen over de ontwerpen en haar voorkeur op het architectencafé van 20 februari bekend maken. De aanwezigen op dit café kunnen op rondgedeelde formulieren hun voorkeur kenbaar maken. Een telling zal leiden tot de publieksprijs. Het programma met toebehoren en spelregels is verkrijgbaar bij Peter van Swieten, St. Jacobsgracht 4, Leiden. Op 11 februari moeten de inzen dingen tussen elf en twee uur bij de Stichting Burcht worden ingeleverd en op 20 februari zal tijdens het Leids Architectencafé in de Burcht een tentoonstelling van de inzendingen zijn ingericht en zullen de winnaars worden bekendgemaakt. vallen helemaal niet bestreden hoeft te worden. "Wilde planten ge ven vaak geen enkele hinder op straat en kunnen dus rustig blij ven staan", zo stelt de vereniging. Ge ven planten wel overlast, dan zijn er, naast borstelmachines, nog ge noeg andere methoden om de be groeiing in de straten tegen te gaan of te voorkomen. Zo zouden bij voorbeeld fietspaden kunnen wor den geasfalteerd. Wel wat duur, geeft de vereniging toe, maar daar na zijn de problemen ook meteen voorgoed opgelost. Voorts zou Leiden gebruik kun nen maken van zogenoemde 'infra rood branders'. Dat zijn machines die planten door middel van hitte- straling verdelgen. Daarmee zijn in andere gemeenten goede ervarin gen opgedaan, aldus Milieudefen sie. Verder zouden bewoners zelf de handen uit de mouwen kunnen r De laatste bloemkolen gingen i i druk bezette tribune i voor iedereen 'een hard gelag' was. "Noem ze allemaal maar op. De te lers in de buurt, de Leidse groente boeren en groothandelaren. Maar vergeet ook de kleintjes niet zoals de volkstuinders. Die konden zo af en toe nog de groente kwijt die ze niet zelf konden opeten". "Verdienden ze daar nog een een paar tientjes mee. Om voor dat be drag met de auto naar Gouda te rij den is natuurlijk niet lonend. Zie je al voor je dat ze met die kistjes ach terop de fiets, die afstand gaan rij den? Vergeet het maar. De volks tuinders moeten ze nu maar aan de familieleden slijten", aldus Leide naar Smit. Voorzitter R.C. de Ruyter zei in zijn toespraak dat het een moeilijk besluit is geweest om de veiling te sluiten. Wel was het volgens hem de beste oplossing, omdat er ver der geen toekomstmogelijkheden meer waren. Hij benadrukte dat het een unaniem besluit is geweest van het bestuur om er een punt achter te zetten. De Ruyter vond het niet alleen een historische gebeurtenis, omdat volgens hem de veiling 60 jaar be staat. Bovendien was het voor hem een emotionele gebeurtenis. "Ik zelf moet ook nog wennen aan de gedachte dat dit de laatste groente is die hier geveild wordt", aldus De Ruyter. Bij de afsluiting van de veiling wilden enkele bezoekers nog het woord hebben. "Voorzitter, voor zitter", riepen ze. De Ruyter gaf ze echter geen kans. Hij bedankte ie der voor hun komst, nodigde de aanwezigen uit voor een kopje kof fie in de kantine en vertrok. Voor hem geen emotionele toestanden op de valreep. steken. Als ze aanstoot nemen aan de flora die tussen stoeptegels ont kiemt, kunnen ze die er ook zelf uit trekken. G. in 't Veld, hoofd van de direc tie milieu van de gemeente, zegt in een eerste, voorlopige reactie op de brief dat het nog lang niet zeker is dat Leiden ook inderdaad naar chemische middelen zal grijpen. "Als de proef met de borstelmachi ne mislukt, zullen we eerst advie zen vragen aan deskundigen. Per soonlijk denk ik daarbij aan een hoogleraar van de Landbouwuni versiteit in Wageningen en aan des kundige van een milieubeweging. Pas als we die adviezen hebben, zal de gemeente een besluit nemen over bestrijdingsmiddelen", aldus In 't Veld. Hij verklaart dat 'infra-rood branders' geen afdoende oplossing zijn. "We hebben daar al eerder een proef mee genomen. Toen is geble ken dat die branders niet echt uit roeien. Planten komen snel weer terug. Om het probleem in de hand te houden, zou je zeer geregeld met die branders langs moeten ko- Asfalteren is volgens In 't Veld een veel te dure methode. "Bewo ners inschakelen, zou een methode kunnen zijn. Maar dan op de ma nier zoals de gemeente Oegstgeest dat doet. Die vraagt bewoners of ze zin hebben zelf het onkruid eruit te trekken. Willen ze dat niet, dan ge bruikt de gemeente chemische middelen". Man opgepakt LEIDEN De Leidse politie heeft gisteren een 41-jarige man aange houden, die wordt verdacht van zware mishandeling. De man sloeg op 12 december in de Hooglandse- kerk-Choorsteeg bij het verlaten van een café twee mannen bewus teloos. Alcoholcontrole LEIDEN Bij alcoholcontroles in Leiden zijn gisteren vier personen aangehouden. De controles wer den gehouden op de Willem de Zwijgerlaan, Schipholweg, Sma ragdlaan en Milanenhorst. Het viertal kreeg een proces-verbaal. Een 21-jarigë Leidenaar kreeg overigens geen bekeuring wegens het gebruik van alcohol, maar om dat hij het stopteken van de politie negeerde. Bij zijn aanhouding bleek de man bovendien niet in het bezit van een rijbewijs te zijn. Ook was zijn auto niet verzekerd. Inbrekers aangehouden LEIDEN De politie heeft twee Leidenaars van 18 en 28 jaar aange houden die worden verdacht van diefstal bij fotozaak Van der Horst aan de Doezastraat. Op 10 decem ber werden daar vier videocame ra's met een waarde van 15.000 gul den gestolen. De politie hield ook een 23-jarige Leidenaar aan op ver denking van heling. Bij een van de verdachten troffen rechercheurs twee van de vier c Artikel wordt inbreker fataal LEIDEN - Een uitgebreid artikel over zijn wandaden met daarbij een foto in het weekblad Panorama is een 28-jarige inbreker uit Leiden gisteren fataal geworden. De man kwam enkele maanden geleden in het nieuws omdat hij voor de 50ste keer in zijn carrière was gepakt. Hij werd gisterochtend betrapt in een studentenhuis aan het Plant soen. De inwoner herkende de man van het betreffende artikel. Hij pakte de Leidenaar bij kop en kont en gooide hem op straat. Het is nog niet duidelijk of de Leidse inbreker ook iets heeft weggehaald in het huis. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11