LEIDSCH DAGBLAD Blindgangers onder Schiphol ZORG Aa&9 Politie; weinig klachten overlast vuurwerk Vervalsingen José Happart geeft het op Luchtvaartmaatschappij waarschuwt voor kaping Nederlanders gepakt voor computersmokkel Ontsnapping gedetineerden Wereldwijde jacht op daders aanslag Boeing LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Donderdag 29 december 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38818 Prijs fl. 1,20 De politiekorpsen in de regio Leiden weten niet wat hen overkomt. Tot nu toe bereiken hen - vergeleken met voor gaande jaren - nauwelijks klachten over vuurwerkover- last. Mogelijk is het stilte voor de storm want landelijk gé- zien is de verkoop van vuur werk met tien proeent geste gen. De Leidse vuurwerkfa brikant Kat zegt het lekker druk te hebben, maar heeft nog geen zicht op de verkoop cijfers. De politie blijft alert op il legaal vuurwerk. Het vuur werkteam van de Leidse poli tie nam in een woning aan de Lammenschansweg ruim 2000 in Nederland Verboden stri kers en Wat siervuurwerk in beslag. Al eerder deed de Sas- senheimse politie hetzelfde. Een uitschieter noteerde Waddinxveen: het korps spoorde een partij illegaal vuurwerk van 750 kilo op. Speciale maatregelen rond de jaarwisseling némen de meeste politiekorpsen in de regio niet, omdat zij geen ver velende uitspattingen ver wachten. Wat Léiden betreft; drie raddraaiers mogen zich op 31 december vanaf zes uur 's avonds tot de volgende mor gen negen uur niet op straat vertonen. Twaalf andere stadgenoten worden scherp in de gaten gehouden. Warmond krijgt extra aandacht van de Sassenheimse politie, omdat het op oudejaarsnacht vaak hommeles is in dit dorp. Opmerkelijke cijfers ko men uit de ziekenhuizen. Er hebben steeds minder onge vallen plaats als gevolg van het afsteken van vuurwerk. In vijf jaar is het aantal ongeluk ken met 70 procent gedaald. De harde reclameboodschap pen hebben daartoe bijgedra gen. De ongevallenpolikliniek van het Academisch Zieken huis in Leiden merkt daar overigens weinig van. Wel meldt oogheelkunde van het AZL één spectaculaire daling van oogletsels, veroorzaakt door vuurwerk, rond de jaar wisseling. De weersverwachting voor de komende dagen: het KNMI voorspelt dat het tot en met het oudejaarsweekeinde droog blijft. In de regel bete kent dat extra werk voor de politie in de oudejaarsnacht. 18 PAGINA'S Mieke Speelman van een firma in nautische artike len laat professio neel SOS-vuur- werk zien, dat in de pleziervaart vjordt gebruikt. Dit vuurwerk wordt steeds va-, ker op oudejaars avond de lucht in- (foto i Franse minister: Explosieven Opniintingsdienst stelt grootscheeps onderzoekin zusjes spoedig Zes jaar geëist voor moord op verpleegkundige ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse officier van justitie J.C. Gras heeft vandaag zes jaar gevan genisstraf en tbr geëist tegen de 19- jarige Angelo uit Rotterdam we gens moord op de 40-jarige Rotter damse verpleegkundige G. Stil- kenboom. De vrouw werd op 22 mei doelbewust om het leven ge bracht door Angelo en zijn twee vrienden. Mr Gras ging bij zijn eis vooral uit van het rapport dat het Pieter Baan Centrum in Utrecht over de dove Angelo heeft gemaakt. Daar uit bleek dat er sprake is van een sterk gestoorde persoonlijkheids- ontwikkeling als gevolg van een ja renlang verblijf in pleeggezinnen en kindertehuizen, gecombineerd met zijn doofheid. De conclusie luidt dat de kans op herhaling zeer groot is, omdat de jongen geen en kele rem kent. Op de bewuste zondag in mei ging het drietal naar het Kralingse Bos om een willekeurig iemand neer te slaan en te beroven. Angelo zou het slachtoffer met een cam pingbijltje een aantal slagen moe ten toedienen. PARIJS (Rtr/AFP) - De zusjes Ma- rie-Laure en Virginie Valente, die dertien maanden geleden zijn ont voerd door de radicale Palestijnse groepering van Abu Nidal, zullen spoedig in Libië worden vrijgela ten. Dat heeft Roland Dumas, de Franse minister van buitenlandse zaken vanmorgen verklaard. Uit welingelichte Franse bron is verno men dat de vrijlating "binnen en kele uren" een feit kan zijn. Eerr speciale afgezant van de Franse re gering zou zich sinds gisteren in de Libische hoofdstad Tripoli bevin den. Het officiële Libische persagent schap Jana berichtte vanmorgen dat de vrijlating van de zusjes een feit is. Het tweetal zou zijn aange komen in de Libische stad Bengha zi. Volgens Jana zijn maatregelen genomen voor de overhandiging, vandaag, van de meisjes aan de Franse gezant Léon Bouvier. DEN HAAG (GPD) - Een aantal eerste-dag-enveloppen die in de ja ren 1950-1954 zijn uitgègeven is vervalst. Tot nu toe zijn er 24 valse exemplaren ontdekt, maar het is niet uitgesloten dat er nog veel meer rouleren. De enveloppen met de bijbehorende postzegels verte genwoordigen een catalogus-waar- de van 100 tot 250Q gulden per stuk. Het bedrog is ontdekt door postze gelhandelaar J. Akkerman uit Landsmeer die argwaan kreeg toen er plotseling zoveel eerste-dag-en- veloppen uit die periode op de markt kwamen. Het verschil is te zien aan het papier, dat glanzender is dan het oude, originele papier. SCHIPHOL (GPD) - Op Schiphol-Oost zijn alle bouw werkzaamheden gestaakt nu het vermoeden bestaat dat het terrein vergeven is van niet ontplofte bommen uit de Tweede Wereldoorlog. De gemeente Haarlemmermeer heeft de Explosieven Opruimingsdienst gevraagd een on derzoek in te stellen. De bommen liggen in de nabijheid van een enorme opslagplaats voor kerosine. Het verzoek van de gemeente is gisteren bij de EOD binnengeko men. De Explosieven Opruimings dienst acht de kans op de aanwe zigheid van blindgangers groot, zo bevestigt kapitein Huijbers van de EOD. Schiphol-Oost is tijdens de Tweede Wereldoorlog hevig ge bombardeerd. De EOD hanteert de regel dat bij grote bombardemen ten een op de tien bommen niet af gaat. Dat kan betekenen dat er mo gelijk vijftig blindgangers in de bo dem zitten. De gemeente Haarlemmermeer heeft de EOD ingeschakeld op ver zoek van Schiphol. Bedreven die bij de bouw van de nieuwe KLM- hangar op Schiphol-Oost zijn be trokken, wilden garanties met be trekking tot de mogelijke aanwe zigheid van bommen. Voor de nieuwe hangar moet namelijk veel worden g°heid. Dat de kans groot is dat er blind gangers in de bodem van Schiphol- Oost zitten, wordt duidelijk aan de hand van oude foto's. Op die foto's is het inslagenpatroon ingetekend. Onregelmatigheden in dit patroon Oost werken echter duizenden mensen. Daar vindt ook het onder- noud plaats aan de KLM-vliegtui- gen. Volgens de luchthaven en de ge meente bestaat geen acuut ontplof fingsgevaar. Er mag echter, tot het onderzoek van de EOD is afgerond, niet gebouwd worden op Schiphol- Oost. Dat kan een financiële strop opleveren voor de KLM en Transa- via. Beide maatschappijen staan op het punt hangars te bouwen op Schiphol-Oost. BRUSSEL (ANP) - In België en vooral in Vlaanderen is van morgen opgelucht gereageerd op het onverwachte nieuws dat José Happart afziet van het bur gemeesterschap van het Vlaamse plaatsje Voeren. De rooms-rode coalitie in Brussel is daarmee van een netelig pro bleem verlost. Happart kondigde gister avond aan dat hij volgend jaar eerste schepen (wethouder) blijft. Hij geeft zijn aspiraties voor het burgemeesterschap op in ruil voor een plaats in het Eu ropees Parlement en een aantal faciliteiten voor zijn Franstali ge dorpsgenoten. Als burgemeester heeft Hap part Nico Droeven naar voren geschoven. Droeven wil Voe ren ook weer terug hebben bij het Franstalige Luik, maar an ders dan Happart spreekt h|j vlot Nederlands. NAPELS - Bekend als balgoochelaar op de Italiaanse voetbalveldentreedt de Argentijnse ster Diego Maradona wijzen op blindgangers. soms ook in andere gedaante op voor eigen publiek. Vermomd als clown (met blonde pruik) vertoonde Maradona gisteren zijn kunsten bij het Medrano Circus in Napels. (foto ap> BOSTON (Rtr/AFP) - Drie Neder landers, die ervan .worden verdacht betrokken te zijn bij de smokkel van hoogwaardige Amerikaanse computer-technologie, zijn respec tievelijk in Boston en in Rome ge arresteerd. Dat is vandaag verno men in justitiële kringen in Boston. De computer-technologie verte genwoordigt een waarde van 2,8 miljoen gulden. De Amerikaanse justitie is nog op zoek naar een vier- Vechtpartij om oude kerstbomen DEN HAAG (ANP) - De Haagse po litie heeft de afgelopen nacht 25 mensen aangehouden, die tijdens het 'kerstbomenrausen' onderling slaags waren geraakt. Volgens de politiewoordvoerder raakte een politieman licht gewond toen hij tussenbeide wilde komen. In Den Haag is het traditie om tussen kerst en oud en nieuw zo veel mogelijk kerstbomen voor het nieuwjaarsvuur bij elkaar te schar relen. Er wordt flink jacht gemaakt op overtollig geworden bomen. De vechtpartij van afgelopen nacht ontstond toen twee revaliserende groepen hun oog op dezelfde partij bomen liet vallen. Toen de politie ten tonele verscheen waren de on derlinge twisten echter snel verge ten: eensgezind richtten alle aan wezigen zich tegen de politie. Weinig verandering Droog weer met op veel plaatsen laag hangende bewolking. Hier en daar een opklaring en in de nacht en ochtend op de Nederlander die bij de illegale transactie betrokken zou zijn. De twee in Boston gearresteerde Nederlanders worden ervan be schuldigd de Amerikaanse export- wetten te hebben overtreden en zwart geld te hebben witgewassen. De derde Nederlander is vorige week vrijdag in Rome in de kraag gegrepen. Hij zou als contactper soon met de Bulgaarse afnemers functioneren. De Verenigde Staten hebben de Italiaanse autoriteiten om de uitlevering van de man ge vraagd. De Amerikaanse justitie is nog op zoek naar een andere Ne derlander die naar alle waarschijn lijkheid momenteel ergens in Eu ropa verblijft. Vorige week werd in Miami al een Nederlander gearresteerd om dat hij een FBI-agent smeergeld had aangeboden om de export van een VAX 8800 computer naar Bul garije mogelijk te maken. De Ame rikaanse justitie ontkent dat er een verband bestaat tussen beide za ken. Mochten de Nederlanders wor den veroordeeld dan;zijn volgens de geldende wetten gevangenis straffen tot 35 jaar en geldboetes tot zes mihoen gulden mogelijk. GEZONDHEIDS POSTBUS BIJ POSTKANTOOR OF BIBLIOTHEEK \erf mogelijk oorzaak vervuiling vogels LEEUWARDEN (GPD) - De vele tientallen zeevogels, aangespoeld op de stranden van de Waddenei landen, zijn mogelijk besmeurd met verf uit een container, die het Franse vrachtschip Aquila begin deze maand verloor. Ook lozing van plantaardige olie op de Noord zee bij Den Helder kan de oorzaak zijn van de vervuiling, die inmid dels aan vele vogels het leven kost te. Met een vliegtuigje en een schip wordt vandaag de vlek van onge veer tien bij een vierkante kilome ter, mogelijk palmolie, onderzocht, die bij Den Helder op de golven drijft. Ook bij deze havenstad en Texel zijn vogels aangespoeld, die onder een soort lijmachtige chemi sche stof zaten. Volgende week al begint de EOD met het onderzoek. De dienst zit tot over de oren in het werk, maar deze zaak heeft voorrang gekregen. Het vooronderzoek zal drie tot vier we ken in beslag nemen. Wanneer op grond daarvan wordt besloten tot een uitgebreid onderzoek, zal dat volgens Huqbers drie tot vier maanden kunnen gaan duren. De verwachting is dat de blindgangers zeven tot acht meter diep in de grond zitten. Voor de opsporing zijn volgens kapitein Huijbers tijd rovende technieken nodig. Vol gens Huijbers zal het om blindgan gers gaan met een lading explosie ve stof variërend van 65 tot 500 kilo. Schiphol Wat de gevolgen zijn van de moge lijke aanwezigheid van blindgan gers voor de dagelijkse gang van zaken op Schiphol, is moeilijk in te schatten. Het gebied ligt op een be hoorlijke afstand van Schiphol- Centrum waar de meeste vluchten worden afgehandeld. Op Schiphol- MANILA (GPD) - Philippine Air Lines heeft al haar buitenlandse kantoren, waaronder dat op Schip hol, gewaarschuwd voor een moge lijk op handen zijnde kaping. Het zou gaan om een Aziatisch toestel. De waarschuwing is oorspronke lijk afkomstig van Air India. In een telex waarschuwt Philippine Air Lines voor een kaping door de ter- roristengroep Abu Nusa. De stationsmanager van Philip pine Air Lines op Schiphol heeft de rijkspolitie, Schiphol en de KLM inmiddels op de hoogte gesteld. De KLM en Schiphol weigeren com mentaar te leveren. Ook de woord voerder van de Rijkspolitie Dienst Luchtvaart wil het bericht bevesti gen noch ontkennen. Wel zegt hij dat er regelmatig verzoeken van autoriteiten binnenkomen voor een verscherping van de veilig heidsmaatregelen rond bepaalde luchtvaartmaatschappijen. In de telex wordt gesproken over vier terroristen met paspoorten uit India, Pakistan en Oman. De pas poorten staan op de namen: Nudh Zaman Bakar, Nuhen Barani, Nus- tafa Al Barani en Ahmed Yasar. Al le luchtvaartmaatschappijen wor den verzocht op deze namen te let ten en personen met deze paspoor ten niet mee te nemen. Philippine Air Lines vliegt een maal in de week met een Boeing 747 op Schiphol. Het toestel komt op woensdagochtend uit Dubai, maakt nog een retourvlucht naar Parijs en vertrekt 's middags van Schiphol naar Manila. De KLM handelt deze vlucht af. Philippine Air Lines noemt de periode tot 10 januari 1989 als mogelijk tijdvak voor een kaping. AMSTERDAM (ANP) - Uit het huis van bewaring aan de Haven straat in Amsterdam zijn vanoch tend twee gedetineerden ontsnapt. Zij zaten vast in verband met een overtreding van de vuurwapenwet en diefstal met geweld. Het tweetal kreeg bij de ontsnapping hulp van buitenaf. Onbekenden maakten een touw aan een hekwerk voor een raam van het huis van bewa ring vast en trokken dit hek los door met een auto weg te rijden. De twee mannen klommen daarop naar buiten. Het was volgens de politie ver moedelijk de bedoeling dat ze met de auto weg zouden vluchten, maar die bleek niet meteen te starten. Daarop kozen de mannen te voet het hazepad. Enkele straten ver derop kocht één van de twee man nen een paar schoenen, omdat hij bij zijn ontsnapping op blote voe ten liep. DEN HAAG (GPD) - Wereldwijd is de jacht geopend op de daders van de bomaanslag op de Boeing van PanAm, nu onomstotelijk Deze is waarschijnlijk ontstoken met een op luchtdrukverschillen reagerende detonator. De deskun digen denken dat de i bewezen dat het vliegtuig als ge- Jumbo op bijna 10 km hoogte eraf volg van een aanslag is neergestort. De Amerikaanse regering heeft e beloning van een miljoen gulden uitgeloofd voor aanwijzingen die raamwerk geblazen met de in Tsjechoslo- wakije geproduceerde springstof Semtex, verborgen in het metalen leiden tot de aanhouding daders. Het ongeluk kostte aan 259 inzittenden en 11 mensen uit Loc kerbie en omgeving het leven. i koffer. In het onderzoek wordt de anti terreurbrigade van Scotland Yard inmiddels officieel bijgestaan door de Amerikaanse binnenlandse vei ligheidsdienst FBI. Deze is door het Congres gemachtigd c upmariu, .u u. 747 San PaDAm d,e met enkele plaatsen mint. .Temperaturen Atlantische Oceaan omgekeerd nadat offer zijn geworden. De poliüe een van de vier straalmotoren Veefbe- gevallen. Het toestel keerde xtm„ buitenland op te treden omdat bij Sff. ^graden" Slakke"SuSSS X de aanslag Amerikanen het slacht- rond graden. ^.waKKC ioi ma ïg atinnhcnh» onnnan »m>n>ir«»r8 n->8of nffpr 7.iin frpwnrdpn. Dp nolitie van zuidwesten wind. De vooruitzichten vo en met dinsdag: Droog ivolking, van tijd tot tijd ook opklarin- r zaterdag tot winning. vpu Ke?nreÏvVeiUg °p gen. Middagtemperatuur ongeveer 5 de luchthaven Kennedy. graden. Vrijdag 30 december Waterstanden te Katwijk hoog water: 07.52 en 20.22 i water: 03.20 en 15.33 uur. Britse zowel als Amerikaanse ex- plosievenexperts in Lockerbie zijn na onderzoek van wrakstukken i het vliegtuig en bagage tot de hebben de reputatie veilig te zijn het nabij Lockerbie gelegen Schot se plaatsje Dumfries voert een ei- gen strafrechtelijk onderzoek uit. Het aandacht van de politie richt zich vooral op de Londense lucht haven Heathrow en die van Frank furt, waar vlucht 103 begon met Boeing 727. Beide vliegvelden slotsom gekomen dat voor de bom plastische springstof is gebruikt. Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen die gebruik maken van Een KLM-vlucht vanuit de Peruaanse hoofdstad Lima heeft een dag vertra ging opgelopen vanwege een bommel ding. Een uitgebreid onderzoek lever de niets op. Aanvankelijk zou de DC- 10 woensdag vertrekken, het toestel is nu vandaag richting Schiphol vertrok ken. Britse luchthavens, hebben van het Britse ministerie van transport opdracht gekregen hun veilig heidscontroles nog verder op te voeren. Vooral bagage die in het vrachtruim wordt vervoerd, dient meer aandacht te krijgen. De veiligheidsmaatregelen die op Schiphol gelden voor de drie Ame rikaanse maatschappijen blijven zoals ze nu zijn. Dit zegt woord voerder R. Hirs van de rijkspolitie dienst luchtvaart die op Schiphol verantwoordelijk is voor de bevei liging tegen terroristische acties. Voor de Amerikaanse maat schappijen op Schiphol gelden maatregelen die toch al scherper zijn dan voor anderen, aldus Hirs. Begin december was de beveili ging voor de drie Amerikaanse maatschappijen verder opgevoerd na een verzoek om verhoogde waakzaamheid van de Amerikaan se autoriteiten. Hirs wilde geen enkele medede ling doen over de controle op Schiphol van transito-bagage en over de controle op vrachtzendin gen. De rijkspolitie beschikt op Schiphol over explosievenhonden die ook in de bagagekelders waar transitkoffers worden afgehan deld, werken. De NV Luchthaven Schiphol heeft voorts een onder- drukruimte, waar complete vracht- zendingen kunnen worden gecon troleerd op de aanwezigheid van springladingen. Amerikaanse onderzoekers hebben een barst van bijna acht centimeter ontdekt in de romp van een 24 jaar ou de Boeing 727 van Eastern Airlines. De schade werd aangetroffen op dezelfde plaats als de scheur die een ander toe stel van Eastern Airlines maandag noopte tot een noodlanding in West- Virginia. De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis thuis bezorgd! per maand* 24,45 per kwartaal 72.40 per halfjaar 144.80 per jaar 275.70 alleen via automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Naam: Tel.:(i.v.m. bezorging) Opsturen naar: Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1