Ml Het Motorhuis Audi Coupé: niet alleen sportief, ook comfortabel BMW beperkt topsnelheid M5 tot 250 km/uur Ook Vectra past naadloos in de Opel- lijn Auto Allerlei 1 AUTO Superauto tegen diefstal OP ONS KUNT U REKENEN. PAGINA 12 DONDERDAG 29 DECEMBER 1988 (^roenet\-, Reisdoel Het reisdoel wordt steeds als een pijl in het display afgebeeld. De kaart op het display draait mee door de impulsgevers aan de beide (niet aangedreven) wielen. Uit de som van beide signalen wordt de lengte van de afgelegde weg afge leid, terwijl het verschil een maat is voor de richtingsverandering. Voor de richtingsinformatie in ab solute zin wordt aanvullend nog een inclinatiemeter en het kompas toegepast. Het elektronisch kompas is voor het opmerken van flauwe bochten in bijvoorbeeld autowegen van groot belang, terwijl de inclinatie meter veranderingen registreert rond de drie richtingsassen van een voertuig: de verticale as, de lengte- en de breedte-as. Bij de metingen onderweg vul len wielsensoren en kompas elkaar voorbeeldig aan, omdat de wielsen soren bij flauwe bochten aan nauwkeurigheid verliezen, terwijl het kompas dan juist goed werkt. En bij scherpe bochten is het kom pas minder betrouwbaar, maar dan werken de sensoren juist optimaal. Een kompas alleen zou ook vanwe ge de in de stad aanwezige magne tische stoorvelden, bijvoorbeeld veroorzaakt door metalen bruggen en tramleidingen niet de vereiste nauwkeurigheid bereiken. De Nederlandse automobilist die steen en been klaagt over open gebroken auto's, komt er nog ge nadig af vergeleken met zijn Britse soortgenoot. Engeland scoort namelijk het hoogst met het aantal autodiefstallen in West-Europa. Elke 30 seconden wordt er ergens in Engeland een auto gestolen, waardoor auto diefstal een derde uitmaakt van alle misdaad in dat land. Goed 70 procent van die dief stallen wordt gepleegd door jon geren onder de 21 jaar, die het vooral voorzien hebben op de Cosworth uitvoering van de Ford Sierra. Het aantrekkelijke van deze wagen is dat hij aanzienlijk sneller is dan de patrouillewa gens van de politie. Aangezien de schade van deze autodiefstallen in totaal de 1 mil jard Britse ponden per jaar over treft is het overheid, verzeke ringswezen en auto-industrie er alles aan gelegen iets tegen deze criminaliteit te ondernemen. Een eerste aanzet is twee jaar geleden gegeven toen de fabri kanten tot een kwaliteitseis kwa men voor autosloten. Een dief zou minstens vier minuten nodig moeten hebben omheen autoslot open te breken. In de praktijk blijken de meeste sloten op geen stukken na aan deze eis te kun nen voldoen, volgens een publi catie in het blad van de Britse consumentenbond Een Vauxhall hield het met 25 seconden nog het langste vol maar de meeste wagens hielden het slechts tien seconden uit te gen het geweld van de testkra ker. „Hoe lang gaan de autofabri kanten er nog mee door om een slotje van een paar piek te mon teren op een auto van 70.000 gul den?", vroeg de .politie in London zich af. Een van de fabrikanten die er wel wat aan wil doen is Austin Rover die samen met onder an deren Bosch en'Philips een jaar heeft gewerkt om een auto be stand te maken tegen de slechte bedoelingen van de modale joy rider en gelegenheidsdief. Rover garandeert niet dat de wagen - een aangepaste Rover 800 - on neembaar is voor éen professio nele autodief. Het is nog de vraag of het echt mogelijk is zo'n auto te bouwen maar in elk geval krijg je dan zoveel extra kosten dat je voor zo'n wagen geen koper meer vindt. De auto die het pronkstuk was op een door het Britse ministerie van binnenlandse zaken belegde conferentie is onder meer uitge rust met talrijke elektronische snufjes, die het öf onmogelijk maken de auto van zijn plaats te krijgen, öf een alarm in werking stellen dat de dief op de vlucht doet slaan. 1. Zijruiten zijn voorzien van het bekende draadje, zoals we dat kennen van etalageruiten bij juweliers. Zodra de ruit sneuvelt begint het alarm te loeien. 2. Breukvast gelaagd glas in de andere ruiten maakt dat het een dief niet lukt met een simpele steenworp de ruiten in te gooien. 3. De autoradio is voor dieven niet aantrekkelijk door de inmid dels gebruikelijke codering. 4. Het chassisnummer staat op alle belangrijke onderdelen van de auto. De plaatjes vernietigen zichzelf wanneer iemand er mee probeert te knoeien. Het chassis nummer is ook opgeslagen in het computersysteem dat de brand- stofinjectie regelt. Bij elke beurt controleert de garage dus auto matische of de zaak nog klopt. 5. Wanneer de sleutel uit het contactslot is gehaald is het elek tronische systeem geblokkeerd. Met doorverbinden van de dra den is het nog wel mogelijk de startmotor in beweging te krij gen maar de motor slaat niet aan. 6. Nieuw systeem voor centra le deurvergrendeling. Wanneer de zaak op slot zit is het niet mo gelijk de portieren met de beken de knopjes te openen. Zou een dief een portierraam inslaan dan nog kan hij de portieren niet ope- 7. Infra-rood gestuurde deur sloten die van frequentie wisse len, elke keer dat de deur ge opend of gesloten wordt. De hui dige afstandsbediende portier- sloten zijn door dieven te makke lijk te openen omdat het niet zo moeilijk is dë te gebruiken fre quentie te achterhalen. 8. Sensoren aan de wielen la ten het alarm afgaan op het mo ment dat iemand probeert de au to van zijn plaats te krijgen. Ook wanneer een parkeerwachter de wagen wil laten wegslepen be gint het alarm dus te loeien. MEETINSTRUMENTEN - Er zijn nu auto-meetinstrumenten los verkrijgbaar die men zelf op het dashboard of in een eveneens af zonderlijk te verkrijgen console kan monteren. Ze maken behalve in cijfertjes de gegevens ook via lichtuitstraling in kleurnuances 'afleesbaar'. Ze zijn ontwikkeld door fabrikant SPS en ze werken volgens het LED-systeem (light emitting diode). De serie omvat een toerenteller, voltmeter, volt- /ampèremeter, watertemperatuur- meter, oliedruk-watertempera tuurmeter, oliedrukmeter enz. Bij de vakhandel in autoaccessoires zijn ze voor prijzen tussen ca. 90 en 120 gulden te koop. Informatie: Bo- tec in Groesbeek, tel. 08891-76123. Audi brengt de laatste jaren in i hoog tempo opmerkelijke auto's op de (willige) markt. Weliswaar J gaat het in eigen land met een ver- koopdaling van 11 procent niet zo goed, de export in Europa steeg daarentegen vergeleken met vorig jaar de afgelopen negen maanden met 20 procent. Rond 1990 gaat Audi bovendien ook naar China, waar 30.000 Audi 100's zullen worden geassem- bleerd. Later zullen de wagens ge- heel in China worden gebouwd. In ons land verkoopt importeur Pon (VW en Audi) zo'n 10.000 Au di's per jaar. De Audi 80/90 neemt daarvan veruit het grootste deel voor zijn rekening. Daarna komt de Audi 100/200. En nu is er dan weer een nieuwe coupé, waarvoor na de komende personenauto RAI (in fe- bruari) naar schatting honderd - welwillende cliënten zullen wor- den gevonden. Welwillend in die zin, dat zij be- reid zijn een goed gevulde porte- I feuille flink te laten slinken voor de aankoop van een van de drie ver- krijgbare typen. De voorwiel aan gedreven coupé gaat waarschijn- lijk 70 mille kosten, de 136 pk Quat- tro 93 mille en de 170 pk Quattro haalt naar schatting de pittige prijs van 116 mille. De prijzen staan nog niet vast, hoewel de perikelen rondom de bvb en de btw niet al te veel indruk Audi Quattro Coupé: alleen voor de goedgevulde portemonnee zullen maken op mogelijke kopers van zulke coupés. Die zullen vooral overtuigd moeten geraken van het nieuwe concept: een sportieve li mousine waarbij je niet inlevert op comfort. Maar waarvoor flink moet worden betaald. Meer dan de helft van de 22.000 nieuwe coupés die volgend jaar zullen worden gebouwd, is be stemd voor de thuismarkt. Daar zijn ze dan ook heel wat goedkoper. Voor de eenvoudigste versie be taalt een Westduitser 45 mille en het overcomplete 20-kleppenmo- del kost slechts 61 mille. Hoe die prijsverschillen (voor het duurste type meer dan een halve ton) al over een paar jaar bij de EG-een- wording gladgestreken zullen zijn moet je maar afwachten. Testritten van enkele honderden kilometers in een besneeuwd en beijsd gebied maakten wel duide lijk dat de doelgroep voor de Quat- tro's inderdaad meer in de sneeuw zekere contreien liggen. Kwak kelwintertjes vereisen zo'n aan schaffing niet. Maar als je veel en ver reist is zo'n sportief ding wel een aangenaam bezit. De motortechniek van Audi, het aandrijfconcept, de charmante aankleding van het geheel en het opvallend rechtlijnige uiterlijk spreken tot de verbeelding. Min puntjes zijn het ontbreken van een kaartleeslampje, gevaarlijk uitste kende handgrepen boven de deu ren, matige sportstoelen in de duurste versie en niet bijster veel zithoogte achterin. De neerklapba- re achterbank kan in deze coupé drie keer meer pakruimte bieden, zoiets mag zo spoedig mogelijk ook in de 80/90-serie worden ingevoerd. De Quattro heeft een handbe diend sperdifferentieel voor de achteras waardoor je tot 25 km per uur uit moeilijk terrein weg kunt rijden. De permanente 4WD met Torsen-tussendifferentieel wordt geschakeld middels een goede vijf- bak die eigenlijk wat te lange over brengingsverhouding heeft gezien het sportieve imago. De bereikbare top van ruim 200 km/uur wordt niet echt flitsend gehaald. Maar uit stil stand naar 100 km/uur in slechts 8,4 seconde is wel weer vlot genoeg. In het oog lopende andere wielen en een wat lagere voorspoiler. En natuurlijk de aanduiding M5, voor en achter op de auto. Voor het ove rige verschilt de binnenkort lever bare 'wolf in schaapskleren' in niets van de overige versies in de 5- serie van BMW. Ook het interieur is niet zoveel anders. Alleen de vier sportstoelen en het sportstuur val len op. Het verschil zit vooral on derhuids. Het is inmiddels alweer tien jaar geleden dat het Beierse merk zijn Ml sportcoupé voorstelde. Welis waar vormt dezelfde zescilinder motor uit die Ml - met twee boven liggende nokkenassen en 24 klep pen - ook nu weer het hart van de nieuwe M5, maar sindsdien is er toch heel wat veranderd. De elek tronica is aan een onstuitbare op mars begonnen. En de beheersing van de uitlaatemissie werd een be langrijke factor. Dat vindt men ook terug in deze M5. Maar het feit, dat deze nieuwe BMW aan alle Europese emissie normen voldoet, heeft geen in vloed gehad op zijn prestaties. Niet minder dan 315 paardekrachten kunnen door de schone 3,5 liter motor in de strijd worden gewor pen. Geen wonder dat uit stilstand in 6,3 seconden een snelheid van 100 km/uur kan worden gehaald. De topsnelheid heeft BMW zelf langs elektronische weg tot 250 km/uur begrensd. De wagen zou ,wat ver mogen betreft sneller kunnen, maar de fabriek heeft zelf een li miet gesteld. Uiteraard is de aandrijving op de achterwielen en wordt de motor gedirigeerd door middel van een vijf-versnellingsbak. Het onderstel is geheel aangepast aan de krach ten van de motor, zodat de wagen onder nagenoeg alle omstandighe den perfect beheersbaar blijft. Wie dit geperfectioneerde auto- geweld denkt te gaan aanschaffen moet wel op een gepeperde nota van ongeveer 175 mille rekenen. Ingewijden zullen ook niets anders hebben verwacht. De nieuwe M5 met op de achtergrond de Ml uit 1978. De oorspronkelijke motor van de Ml is vergelijkbaar met die van deze snelste BMW-limousine. (foto pr) De Opel Vectra haalde het dus niet: géén auto van het jaar 1989. Bij Opel hadden ze het ook niet verwacht. 'Ze laten je geen driemaal in enkele jaren tijds winnen', werd berustend geconstateerd. Alsof zo'n argument zelfs maar zou mogen meetellen, laat staan doorslaggevend zou mogen zijn. Maar ja, als je dan ziet dat vrijwel alle Italiaanse journalistieke jury leden de Fiat Tipo nummer één plaatsten en daarnaast 'om politie ke redenen' massaal de toch ook uitstekende Alfa 164 over het hoofd zagen, dan is de uitslag voor de zoveelste maal weer gebruus keerd. Natuurlijk kan ik vrede heb ben met het resultaat - de Tipo als nummer één -maar niet met de wijze waarop. Daarom denk ik ook niet dat ze bij Opel wakker zullen liggen van het feit dat deze bekroning aan hun merk voorbij is gegaan. Het was leuk geweest na de uitverkiezing van de Kadett en de Omega, maar het kopend publiek zal zich toch door andere factoren laten leiden dan door de voorkeuren van een aantal onbekende heren, die zich bovendien duidelijk nationalis tisch uiten. Waar voor geld Fabrikanten en importeurs kun nen met zo'n titel aardig reclame maken, maar de klant wil voor alles waar voor zijn geld en uit de prak tijk is gebleken dat de garantie daarvoor zeker niet in de uitslag van zo'n wedstrijd zit. Het publiek zoekt naar betrouwbaarheid in een gemakkelijk bereikbare goede ga rage en naar kans op hoge rest waarde. Wat dat betreft weet het bij Opel aan een goed adres te zijn. Bovendien weet Opel nog altijd haarfijn de weg naar de grootste ge mene deler van de publieke smaak te vinden. Het merk zet de kopers probleemloze wagens voor, waarin zij zich onmiddellijk thuis voelen en die - vooral sinds de nieuwe (stroom)lijn wordt gevolgd - nog aantrekkelijk ogen ook. RU-IMPRESSIE De Vectra vormt op dat alles geen uitzondering. Men kan het naar keuze een vergrote Kadett of een verkleinde Omega noemen, het nieuwe model past in elk geval naadloos in de lijn, die destijds met de Kadett werd ingezet. De opvol ger van de Ascona zal net als zijn voorganger de weg naar populari teit vlot weten te vinden.Dit te meer omdat het in de praktijk een verrassend zuinige wagen blijkt te zijn. Nu is dat een wat gevaarlijke opmerking, want ik heb alleen een tijdje in de 1.8S GL gereden. En wie Opel een beetje kent, weet dat zo'n serie van meet af aan een fiks aantal uitvoeringen kent. Met ver schillende motoren en dus ook ver schillende verbruiken. Sportief v Er is een 1,6 liter injectiemotor (van 75 pk), de 1.8 liter (88 pk) dus met elektronische carburateur - bijna net zo goed als inspuiting - en dan nog een 2 liter injectiemotor van 115 pk. Het model staat verder te koop in diverse gradaties van luxe. En dan komen er nog een 4x4 versie, een super-sportieve Vectra Samengesteld door Koos Post naar de grootste showroom met de meeste keuze. VONDEUAAN 80,2332 AH LEIDEN. TELEFOON: 071-769313. Opvolger Ascona een uiterst plezierige auto 2000 en een dieseleditie achteraan. Daarbij is niet zo bijster veel nieuws te ontdekken. De motoren zijn veelal oude vertrouwden in het Opel-pakket. Maar dan wel aange past aan de eisen des tijds. Dat bleek mij met die 1.8S het duide lijkst bij de benzinepomp. In dacht even dat er bij het tanken iets mis was gegaan toen ik zag dat ik in de buurt van de 1 op 14 uitkwam. Niets daarvan, alles klopte. Ik weet uiteraard niet hoe de an dere motoren zich gedragen. De lichtere 1.6 liter injectiemotor schijnt zeer glad te draaien en de sterkere 2 liter - ook met inspui ting - biedt uiteraard meer felheid en snelheid. Maar wie zich redelijk aan de spelregels houdt zoals die vandaag de dag in het vaderlandse verkeer gelden, kan men de gemo derniseerde 1.8 liter middenmoter goed uit de voeten. Niet opwindend Een acceleratie uit stilstand naar 100 km/uur in 12,5 seconden is ui teraard niet echt opwindend en een topsnelheid van om en nabij de 180 km/uur evenmin, maar voor het gros van de automobilisten is het ruim voldoende. Temeer omdat de motor zijn taak heel rustig vol brengt en soepel genoeg functio neert om in het stadsverkeer pret tig mee te draaien. De aankleding van deze 30.653 gulden kostende GL-versie is so ber maar gedegen. Een toerenteller zal men vergeefs zoeken, centrale vergrendeling is er niet bij en ook de ramen moeten met de hand wor den open geslingerd. Maar de stoelen zitten uitste kend, het zicht is rondom ruim vol doende, de besturing weliswaar zwaar maar erg exact, de vijf-ver snellingsbak soepel bedienbaar, het overzicht op het instrumentari um dik voldoende en de aankle ding smakelijk en goed afgewerkt. Bovendien hebben vier perso nen voldoende ruimte in de wagen - zeker voor hun voeten, achterin hebben lange personen wat weinig hoofdruimte - en een prettig grote bagagebak ter beschikking. De vering zal voor de één te zacht en voor de ander te straf zijn, mij paste het karakter wel. Plezierig Men zal het inmiddels wel heb ben begrepen: ik vind deze Vectra een uiterst plezierige auto. Een vriendelijk aangeklede automo biel, die zich heel eenvoudig laat besturen en voldoende comfort biedt voor een aangenaam verblijf. Bovendien uitzonderlijk zuinig. De concurrentie kan zich de borst nat maken. Technische gegevens vierdeurs Opel Vectra 1.8 S GL. Viercilindcr mo tor van 1796 cc. Vermogen 88 pk. Kop pel 143 Nm. Compressieverhouding 9,2:1. Vijf-versnellingsbak. Loodvrije benzine. Inhoud tank 61 liter. Lengte 4,43 meter. Schijfremmen voor, trom- melremmen achter. Tandheugelbe sturing. Rijklaar gewicht 1040 kg. Ge remde aanhanger 1250 kg. Acceleratie 0-100 lun/uur in 12,5 seconden. Top snelheid 180 km/uur. Prijs 30.653.-. - Openingstijden: Maandag t/m vrijdag van 9.00 uur tot 18.00 uur; donderdag, koopavond, tot 21.00 uur; zaterdag van 9.00 uur tot 17.00 uur. Opel Vectra trefzeker op weg naar populariteit.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 12