Kweker vecht vergunning van Estec aan Actiecomité eigenaren woonboten Nieuwkoop 'De medewerkers lopen zo'n avond meer risico' Bezwaren afgewezen tegen vuiloverslag Hoogewaard SEKSHUIS TEGEN GROND SPAANSE SFEREN REGIO DONDERDAG 29 DECEMBER 1988 ALPHEN AAN DÉN RUN - Vreugdevuren van kerstbomen, brandende auto's op kruispun ten, vuurwerkoverlast en vecht partijen: een inmiddels ver trouwd beeld van de nieuw jaarsnacht. Er waren dit jaar plannen om het eens anders te doen. Door alle Alphense jonge rencentra en buurthuizen open te stellen, zou het geweld binnen de perken blijven. Te weinig tijd en teveel risico's deden het plan de das om. De deuren van de wel- zijnsinstellingen blijven in de nacht van zaterdag op zondag ge slóten. Het plan was niet aan het brein van een enthousiaste ambtenaar ontsproten, maar het gevolg van een brief van de gemeente Ha- zerswoude aan omringende plaaten. In de 'noodkreet' aan Al phen, Boskoop, Koudekerk en Benthuizen deed Hazerswoude Alphense regio: geen activiteiten voor jongeren in nieuwjaarsnacht een oproep aan deze gemeenten om zelf eens iets voor de eigen jongeren te organiseren. Hazers woude was al enkele jaren de eni ge plaats in de streek waar jonge rencentra wél open waren. Dat trok veel belangstellenden uit de omliggende plaatsen, wat soms vervelende dingen als vechtpar tijen tot gevolg had. In Alphen werden jongeren centra en buurthuizen pas in no vember door de gemeente bena derd om met oud en nieuw de deuren eens open te zetten. "De gemeente had die brief uit Ha zerswoude al veel langer", vertelt M. de Vette van het Kasteel. "Wij zouden op zo'n korte termijn nog wel iets kunnen organiseren, om dat wij veel medewerkers heb ben. De meeste buurtcentra kwa men echter in de problemen, om dat die louter met vrijwilligers draaien. We hebben toen gezegd: 'Of we gaan allemaal open, of he lemaal niet. We hadden als Kas teel geen zin om alleen open te zijn, dan krijgen wij alle ellende binnen. Iedere groep moet ge woon in zijn eigen 'honk' oud en nieuw kunnen vieren". Het grote probleem bij Alp hens andere jongerencentrum, Madonna, was de ruimte. In af wachting van een nieuw gebouw zit Madonna tijdelijk in een hou ten keet, waar hooguit tweehon derd mensen in kunnen. N. van der Sprong, medewerker van Madonna: "Wij vonden het risico te groot. We zitten in een houten gebouw, en met al dat vuurwerk hoeft er maar iets te gebeuren om de vlam letterlijk en figuurlijk in de pan te laten slaan. De kleine ruimte kan bovendien de toeloop van al het publiek niet hebben. We vonden het niet verantwoord die avond in deze omstandigheden te ontvangen". Ook Van der Sprong noemt het gebrek aan tijd als meespelende factor. Een buurthuis dat aanvanke lijk grootse plannen had, was Halfje Wit. Het buurthuis ligt aan de Van Brakelstraat in een buurt waar de overlast met oud en nieuw altijd groot is. Volgens voorzitter R. Keizer van Halfje Wit loopt het bestuur al enige ja ren rond met plannen om de jeugd tijdens oud en nieuw van de straat te houden. De gemeen te werkte daaraan echter niet echt mee. "Als ze dan nu ineens wel iets willen, dan moet het wel goed ge beuren", vindt de voorzitter. "Wij hadden het plan om het braakliggende stuk grond tussen het buurthuis en de Pius X school in de Van Nesstraat een stukje af te graven om de jeugd daar zijn gang te laten gaan. Een blind paard kan er geen schade aanrichten. Als ze een auto in brand willen steken, prima. Kerstbomen, autobanden, ze kunnen zich uitleven zonder dat iemand last heeft. De blusappa ratuur was al geregeld. Helaas hebben we van de gemeente geen enkele financiële toezeg ging gekregen en dat is toch wel het minste dat je je medewerkers moet bieden. Het is per slot van rekening een bijzondere avond, waarop de mensen die verant woordelijk zijn toch meer risico's lopen". Alphen is overigens beslist niet de enige gemeente die het zonder activiteiten moet stellen. Volgens C. van Haaren van de ge meente Hazerswoude is er op de brief die de gemeente heeft ge stuurd geen enkele reactie geko men. "In geen van de omliggen de gemeenten wordt iets georga niseerd. Het gevolg is dat ook hier in Hazerswoude met oud en nieuw niets wordt gedaan. De medewerkers hebben geen zin in al die overlast, die voor het groot ste deel komt van mensen van buiten Hazerswoude. Ook hier vinden de jongerencentra het ri sico te groot". DEN HAAG/KOUDEKERK AAN DEN RIJN - De Raad van State heeft de bezwaren afgewezen tegen de opslagplaats voor afvalstoffen aan de Hoogewaard in Koudekerk, vlakbij de grens met de gemeente Alphen. De bezwaren tegen de vuiloverslag van het Alphense con- tainerbedrijf Verkerk waren inge diend door bewoners van de Gnep- hoek. Het bedrijf heeft een vergunning tot half april '89 en. verhuist ko mend jaar naar het Alphense in dustrieterrein De Vork. De provin cie heeft al toegezegd dat de ver gunning een paar maanden wordt verlengd als de verhuizing niet vóór half april plaatsheeft. "We we ten nog niet wanneer we precies naar De Vork gaan", laat J. Ver kerk weten. De verhuizing heeft niet zo'n gro te haast nu de Raad van State de bezwaren niet deelt van de omwo nenden. De afdeling voor de ge schillen van bestuur vindt dat er voldoende garanties zijn voor een 'milieu-hygiënisch verantwoord functioneren van de inrichting'. Bovendien is de Raad van State het eens met het standpunt van de pro vincie dat door de vestiging van de vuiloverslag op het industrieter rein de verkeersoverlast niet ab normaal veel groter is geworden. Verkerk had op zijn beurt be zwaar aangetekend tegen het voor schrift van de provincie dat een 'vloeistofdichte' vloer moet wor den aangelegd om te voorkomen dat 'vloeistoffen uit het afval in het omringend terrein terechtkomen'. Volgens het containerbedrijf is een dergelijke vloer niet bestand tegen de werkzaamheden die worden verricht. De afdeling onderkent dat probleem en wil dat de vloer wordt bedekt met een folie-laag, vooral ook omdat dat 'een gangbaar mid del is'. Volgens Verkerk is deze laag inmiddels aangebracht. De vestiging van het Alphense bedrijf aan de "Kalkovenweg verhuist ook naar De Vork. Voorts js Verkerk deelnemer aan Alphen Recycling, een combinatie van verschillende bedrijven die bouw- en sloopafval- stoffen geschikt wil gaan maken voor hergebruik. Snelheidscontroles VALKENBURG - In Valkenburg heeft de politie gisteren op twee plaatsen snelheidscontroles uitge voerd. Op de Katwijkerweg, waar een maximum snelheid van 50 ki lometer geldt, bleken 65 van de 590 gecontroleerde auto's te hard te rij den. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 74 kilometer. Ook op de VoorschoterWeg werd gecontro leerd. Normaal gesproken mag men daar 80 kilometer per uur rij den, maar in verband met de aan leg van de S-4 tussen Leiden en Katwijk geldt een limiet van 50 ki lometer. Maar liefst 32 van de 235 automobilisten hielden zich daar niet aan. Achtervolging in Lisserbroek LISSERBROEK - Een politiewa gen is vannacht zwaar beschadigd geraakt bij een botsing tijdens een achtervolging in Lisserbroek. Om half twee vannacht zag een pa trouille in de Muntstraat twee man nen bij het overhevelen van benzi ne uit een geparkeerde wagen in hun eigen auto. Bij het zien van de politie vluchtte te duo. Zowel de twee mannen als de politie merk ten te laat op dat de gekozen Kal moesstraat een doodlopend straat was. De vluchtwagen kwam tegen een hek tot stilstand, waarna de po litiewagen daar achterop reed. Bei de wagens raakten zwaar bescha digd. De twee mannen ontkwamen te voet in Lisserbroek. Tegen bouw akoestische kamer DEN HAAG/NOORDWIJK De provincie zal Estec het Europese ruimtevaartcentrum in Noordwijk geen haar breed in de weg leggen bij het onttrekken van grondwater tot een diepte van zes meter. Dat hoeft in feite ook niet meer, want die onttrekking is inmiddels achter de rug. Di rect na de jaarwisseling begint Estec met de bouw van een zogeheten akoestische kamer waarin onderdelen van de spaceshuttle 'Hermes' zullen worden getest. PTT mag naam Contest voor bv gebruiken DEN HAAG (ANP) - De PTT mag de naam Contest gebruiken voor een van haar bv's. De president van de Haagse rechtbank, mr. J. Brink hof, heeft dit gisteren bepaald in een kort geding dat was aange spannen door Comtest Instrumen tation uit Hoogmade. Dit bedrijf is het erriiet mee eens dat de Centrale Werkplaats van de PTT in het ka der van de verzelfstandiging is om gedoopt in PTT Contest. Binnen deze zelfstandige onderneming is het Nederlands Keuringsinstituut voor Telecommmunicatieappara- tuur ondergebracht. Volgens Comtest Instrumenta tion, dat zelf sinds 1985 elektroni sche apparatuur test, wijkt de naam van de PTT te weinig af. Daardoor zou verwarring bij op drachtgevers in de betreffende branche kunnen onstaan. De rechtbankpresident is echter van oordeel dat het zo'n vaart niet zal lopen. De PTT gebruikt de naam Contest op briefpapier en au to's en dergelijke steeds in combi natie met de letters PTT. Het pu bliek zal daardoor een verband leg gen met het voormalige staatsbe drijf. In de huisstijl van het bedrijf uit Hoogmade komt de volledige han delsnaam Comtest Instrumenta tion voor, zodat verwarring niet waarschijnlijk lijkt, aldus de presi dent. INBRAAK - Bij een distributiebe drijf aan de Horst ten Daellaan in Hillegom is gisteravond ingebro ken. Na het forceren van een lucht rooster kwam men binnen, maar daardoor werd ook het inbraak- alarm in werking gesteld. Toen de politie ter plaatse kwam, waren de daders al gevlogen. Het is nog on bekend wat er is ontvreemd. De akoestische kamer wordt de grootste van Europa. Omdat onder deze kamer een kelder van vier me ter diep wordt gebouwd, was het onttrekken van water tot op een diepte van zes meter noodzakelijk. De provincie verleende hiervoor de vereiste vergunning. De Noordwijkse kweker C. van der Gugten is het niet eens met het besluit van het provinciebestuur. Hij tekende daarom bezwaar aan tegen de afgifte van de vergunning. Net als zes anderen die daar later echter op terugkwamen. De kwe ker schreef de provincie een korte brief waarin hij dat bezwaar ken baar maakte. Gisteren, toen de arob-commissie (een provinciale commissie waar burgers met hun klachten kunnen aankloppen als de overheid hen mogelijk schade berokkent) zich over zijn bezwaren boog, was de kweker evenwe niet ter plekke om een toelichting op zijn bezwaarschrift te geven. Zwarteweg Desgevraagd vertelde Van der Gugten dat zijn land van Estec wordt gescheiden door de Zwarte weg. Een afstand, zo schat hij, van niet meer dan een paar honderd meter. De consequenties van het tot zes meter diepte grondwater onttrekken zijn al zichtbaar, be weert hij. In de sloot rond zijn land staat geen water, het land zelf dreigt daardoor uit te drogen. Land, dat hij voor diverse doelein den gebruikt. Er grazen paarden en koeien en een ander stuk benut hij voor het kweken van bloemen en bloembollen. Wat Van der Gugten vooral prikt is het feit dat Estec nooit iets van zich heeft laten horen. "Ze doen maar", zegt hij. "Een bouwplan? Ik weet van niks. De gemeente Noordwijk heeft toch de taak dat in de openbaarheid te brengen? Dan kun je er eventueel bezwaar tegen indienen. Nu niet. Wat dat grond water betreft, ja, de stand ervan is verstoord. Iedereen heeft zijn mond vol van het milieu, maar hier wordt het zo de grond in getrapt. Er wordt een handtekening gezet en men kan zijn gang gaan. Maar ze nemen niet de moeite om ter plek ke even een kijkje te nemen". De bouwcoördinator van Estec, Th. van de Laar, vertelde dat in» de eerste week van januari met de bouw van de akoestische kamer wordt begonnen. Wat hij niet be greep was waarom Van der Gugten bezwaar had tegen het onttrekken van grondwater tot de diepte van zes meter. Volgens zijn informatie heeft de kweker zijn land op zo'n 700 meter afstand van Estec. Met de Van den Berghstichting, waar Estec voor de beregening van de tuin zorgt, is de afspraak gemaakt dat het ruimtevaartcentrum voor de eventuele schade opdraait. Schade Van de Laar benadrukte nog eens het belang van de zaak. Indien de vergunning zou worden ge schorst, zou de ruimtevaart daar HAZERSWOUDE - Het voor malige Hazersiuoudse bordeel aan de Rijndijk 21 is zo goed als gesloopt. De gemeente Hazers woude heeft het pand aangekocht dat op kerstnacht vorig jaar door brand werd verwoest. Het voormalige sekshuis moet verdwijnen voor een nieuwe weg en enkele parkeerplaatsen. Om de verkeersveiligheid in buurt schap Groenendijk te verhogen, wil de gemeente de Molenlaan richting Rijndijk afsluiten en aansluiten op de parallelweg van de Rijndijk. van veel schade ondervinden. De spaceshuttle Hermes moet nu een maal, hoe dan ook worden gestest, liet de bouwcoördinator van Estec weten. De Europese ministerraad heeft begin dit jaar besloten dat die testen in Noordwijk bij Estec, een van de drie Europese testcentra, moeten worden uitgevoerd. Van de Laar: "Het testen van de Hermes is noodzakelijk. We kun nen de shuttle niet in haar geheel testen, maar wel de vitale onderde len, zoals de vleugels. Het geluid dat vrijkomt heeft een vernieti gend effect op bepaalde onderde len van de shuttle. Welk effect pre cies gaan we in de jaren negentig uitzoeken. Met proefdraaien begin nen we al volgend jaar. Het gebouw is dan nog niet klaar. Pas in de loop van' 1991 wordt dat afgerond". Indien Van der Gugten achteraf kan aantonen, aldus een woord voerder van de provincie, dat hij schade heeft geleden als gevolg van de onttrekking van het grond water, dan kan hij die op Estec ver halen. Van de Laar kon geen garan tie geven dat er geen schade zou worden aangericht. NIEUWKOOP - De eigenaren van zestien woonboten in het Nieuw- koopse gedeelte van de Mejje zijn zeer verbolgen over het Nieuw- koopse saneringsbeleid, dat tot doel heeft het aantal arken te ver minderen. De eigenaren omschrij ven de plannen van de gemeente als 'een gebrek aan beleid'. Zij zijn vast besloten de ligplaats van hun boot tot de laatste meter te verdedi gen en hebben zich hiertoe vere nigd in een actiecomité. De culturele week Made '88 in Alkemade is alweer bijna ten einde. Van daag worden in de Alkeburcht nog films vertoond en morgenavond wor den de activiteiten afgesloten met een cabaretoptreden van de Belg Luk Wijns. Gisteravond verkeerden de bezoekers van het culturele centrum in Spaanse sferen bij een optreden van een flamenco-gitarist. (foto Ben de Bruijn) Als overleg met de gemeente niet tot een bevredigende oplossing leidt, gaan de eigenaren het sane ringsbeleid op hoger niveau aankaarten, aldus C. Wijnekus van het actiecomité. Hij verzoekt in een brief aan de gemeenteraad de woonboten een permanente ligver- gunning te geven en ze niet te laten vallen in saneringscategorie drie. In theorie betekent dit dat een boot één keer binnen tien jaar mag wor den verkocht. Daarna mag de boot binnen vijf jaar nog een keer wor den verkocht en aan een volgende gebruiker zal geen ontheffing meer worden verleend. In de praktijk be tekent dit echter dat de boot, die voor sommige eigenaren hun enig bezit is, waardeloos is geworden, aldus Wijnekus. Een boot waarvan de vergunning voor een ligplaats onzeker is, kan moeilijk worden verkocht en een hypotheek is voor zo'n boot ook niet te krijgen. Wijnekus, die zelf ruim vijfen twintig jaar inwoner van Nieuw koop is, voert aan dat een andere ligplaats moeilijk is te vinden om dat jaren geleden een aantal vaste bruggen is aangelegd in de Meije. Wat rest is de boot maar te laten slopen, aldus Wijnekus. Het verbaast de Nieuwkoper dat niet wordt gesproken over finan ciële tegemoetkomingen. Zo'n be leid is onmogelijk in Nederland, meent hij. Hij vindt de plannen van de gemeente dubbel zuur voor de ze bootbezitters, omdat zij bij de aansluiting van hun boten op het aardgasnet in dit gedeelte van de Meije niet in aanmerking komen voor de zevenhonderd gulden sub sidie, die andere inwoners van de Meije wel kregen. Het actiecomité begrijpt niet waarom dat zo is gere geld en vraagt zich af of Nieuw koop dan verdeeld is in inwoners en booteigenaren. Ook als het gaat om aansluiting op de riolering worden de bootbe zitters volgens Wijnekus duidelijk benadeeld, Het oorspronkelijke plan van de gemeente, waarbij de bootbezitters ruim zevenduizend gulden per aansluiting op tafel zou den moeten leggen om door mid del van een persvacuümsysteem aangesloten te worden, ging de raadsleden te ver. Het voorstel werd teruggetroken en de gemeen te besloot eerst te onderzoeken of er alternatieve oplossingen waren, Welke oplossing hiervoor ook uit de bus komt, het blijft voor de be zitters van deze boten moeilijk te verwerken dat zij eerst ongesubsi dieerd worden aangesloten op in riolering om daarna, zonder financiële tege moetkoming weggesaneerd te wor den, vindt Wijnekus. Het kan ook anders meent het ac tiecomité, dat informatie inwon bij het Landelijk Woonschepen Over leg in Vreeland. Als voorbeeld dient de gemeente Monnicken- dam, waar de woonboten in 1985 op het rioleringssysteem werden aangesloten. Hier nam de gemeen te niet alleen de kosten van aanleg voor haar rekening, maar ze stelde zich ook garant voor het onder houd van pomp en aansluitsys- teem. Troebel water: Thermen dicht ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Alphense zwembad De Thermen is vandaag en morgen gesloten om dat door een technisch mankement het water troebel is. Zaterdag en zondag zou het zwembad al dicht zijn en de Alphense Sportstichting hoopt dat maandag de situatie weer normaal is. Vandaag en mor gen kan recreatief worden ge zwommen in De Dillen. Als blijkt dat de extra 'rustdagen' het water van De Thermen geen goed heb ben gedaan, blijft het bad gesloten. Volgens J. Henderson, hoofd zwembaden van de sportstichting, bestaat geen gevaar voor de volks gezondheid. "Het vuil in het water moet verbranden", legt Henderson uit. "Dat proces geschiedt nu niet optimaal. Als er dan 200 tot 300 be zoekers zijn, komt er natuurlijk heel wat vuil in het water terecht". AUTO GESTOLEN - Een bewo ner van de Keizershof in Alphen heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van zijn auto, een don kerblauwe Opel Kadett. Het voer tuig, dat in de nacht van dinsdag op woensdag is ontvreemd, heeft een waarde 18.000 gulden. DONDERDAG 29 DECEMBER Alkemade Made '08: films: 'Dirty Dancing' (19.00 uur) en 'Kinderen van een mindere God' (21.30 uur), Alke burcht, Dorpsstraat. Katwijk klaverjassen en jokeren bij Noord/Noord-Oost, aanvang 20.00 uur. Kerstbal bij Koestal/Overduin, aanvang 20.30 uur. werking van Lee Towers, Margriet Hermans en Orkest Indeed, pre sentatie: Hans Versnel, aanvang 19.00 uur in bar 1 Deurtje. Grent 34. (voorverkoop telefonisch al daar). VRIJDAG 30 DECEMBER Alkemade Made '08: cabaretvoorstelling 'Alleen' door Luk Wijns. aanvang Oudejaarsbal/vrij dansen bij Noord/Noord-Oost. aanvang 20.30 uur. Oudejaarsfeest met disco in Stappers, Louise de Colignylaan, van 19.30 tot 22.30 Leiden zaalvoetbaltoemooi C- en D-ju- nioren om de 'In Memorial J. Era dus Wisseltrofee', organisatie w Lugdunum, Groenoordhal, aan vang 10.00 uur, prijsuitreiking 17.15 uur. kinderactiviteiten: dinosaurus maken van bouwplaten en teke ningen, van 10.00 tot 17.00 uur in het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie. zijde beschilderen voor kinde ren vanaf 9 jaar. van 14.00 tot 16.00 uur in het Rijksmuseum van Volkenkunde. Leiderdorp kindermiddag: knutselen, zin gen, voorlezen, van 14.00 tot 15.30 uur, Baptistengemeente. Zijlkwartier, Van der Marckstraat. Zoeterwoude open jeugdkampioenschap bil jarten voor jongeren, aanvang 19.30 uur, café Rijnegom, Hoge Rijndijk. ZATERDAG 31 DECEMBER Hillegom jaarlijkse polderloop over 4,5,9 en 18 km, organisatie korfbalvere niging SIZO, start om 11.00 uur, Gemeentelijk Sportpark, opgeven vanaf 9.30 uur. Katwijk optreden Katwijkse rockgroep 'Nemesis' (om 01.00 uur), Scum, Helmbergweg, geopend van Sylvesterconcert "Wien bleibt Wien', Strauss-orkest van Boeda pest met Marco Bakker en Ga- briella lllós en ballet van de Volks opera, aanvang 13.30 uur in de coopertest De Bataven en Olie bollenloop over 4, 7.10 en 13 km of 10 Engelse mijl, start c Sassenhelm oliebollenloop Ter Leede, start om 11.00 uur bij het clubhuis. ZONDAG 1 JANUARI Hazerswoude muzikale Nieuwjaarsontmoe ting Culturele Raad Hazerswoude voorstelling 'Rond i Nieuwkoop optreden René Froger tijdens nieuwjaarsparty Beverly Hills, Nieuwveenseweg 21,21.00 u.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10