TAD LEIDEN Leiden in 1989 naar 110.000 ingezetenen Bazis en Pica voorzien flinke GratisK£M- jnspekhef groei JAN van denBROEK LEIDSCH DAGBLAD Etalageruiten ingegooid Kerstbomen in brand Weigeren gesprek door Heerma is 'ongehoord' Centraal kantoor nieuw ziekenfonds in Leiden Nieuwbouw in recordtijd uit de grond gestampt remmenservice Directeur Rijksmuseum van Oudheden stapt op Poppenbeurs Licht gewond Bejaarde (75) aangereden s WOENSDAG 28 DECEMBER 198& LEIDEN - De gemeente Leiden is hard op weg naar de 110.000 inwoners. 1988 wordt afgesloten met een totaal aantal inwoners van 109.000 en de bevolkings aanwas wordt volgend jaar op ruim 1000 geschat. Lei den blijft daarmee de 16de stad van Nederland. De ge meente Maastricht staat als onneembare vesting met 120.000 inwoners een plaatsje hoger op de lijst. Meer dan het bereiken van een symbolische mijlpaal is het passe ren van de 110.000 overigens niet. Financieel heeft het voor de ge meente weinig om het lijf daar de uitkering uit het gemeentefonds slechts voor een deel op het inwo neraantal is gebaseerd. Daarbij valt Leiden in de categorie gemeenten met 50.000 tot 150.000 inwoners zo dat de limiet in deze groep nog lang niet in zicht i ding van het aantal dienders bete kent. Ook voor de omvang van het ge meentebestuur heeft het passeren van de 110.000 geen gevolgen. Bij het behalen van de 100.000 ruim tien jaar geleden werd de raad op zijn huidige sterkte van 39 leden bepaald. Pas wanneer de bevol king groeit tot meer dan 200.000 wordt het aantal raadszetels uitge breid tot 45. Nieuwbouw De laatste jaren neemt het aantal inwoners met circa 1000 per jaar toe. Dat getal is gebaseerd op een sterftecijfer van ongeveer 800 per jaar, een geboortecijfer van 1100 per jaar en ruim 700 nieuwe inwo ners. Dit laatste cijfer is het resul taat van 6300 nieuwkomers en 5600 naar elders verhui- Hetzelfde geldt voor het aantal mimte ontbreekt politiemensen. Omdat hier facto ren als de samenstelling van de be- vólking en de werkdruk meespe len, valt er geen peil op te trekken of bevolkingsaanwas ook uitbrei- LEIDEN - Aan de Haarlemmer straat zijn vannacht drie grote eta lageruiten ingegooid van Skala, Van Haren en Superstore. Op aan wijzingen van getuigen is even daarna een 22-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats aange- ging'hêt hard.' Rond°1620 houden, die op dat moment nog op bevolking al de Haarlemmerstraat liep. Hoewel 44.000 zielen getuigen hem later weer hebben hebben ingegooid. De schade loopt in de duizenden guldens. De man is ingesloten. LEIDEN - Op verschillende plaat sen in de stad zijn gisteren kerstbo- 1 de brand gestoken. Bij de de bomen te blussen. Daarnaast stonden ook bij de Petronella Moensweg, Robijnstraat en Bach- straat enkele kerstbomen in brand. Daarnaast heeft de politie op ver schillende plaatsen bomen in be slag genomen en naar de gemeen tereiniging vervoerd. Zo werden in een tuin aan de Alexanderstraat 25 en aan de Dijkstraat 40 bomen ge vonden. Ook op schoolpleinen in de Timorstraat en de Antoinette Kleynstraat werd een onbekend aantal bomen in beslag genomen. Volgens voorlichter Graveland is er dit jaar net als met vuurwerk een speciaal team dat zich bezighoudt met het opsporen van kerstbomen. LEIDEN - Gedeputeerde Boone van de provincie is verontwaardigd over de weigering van staatssecre taris Heerma van volkshuisvesting om met hem en wethouder De la Mar over het ouderenproject Zijloever te praten. Boone vindt de houding van Heerma 'schandalig' en 'ongehoord'. Heerma schreef in een brief aan B en W van Leiden dat hij niets meer heeft toe te voe gen aan het gesprek dat zijn ambte naren onlangs met Boone en De la Mar heeft gehad. De gemeente Leiden gaat ook te gen de beslissing van Heerma in beroep bij de Raad van State. Dat gebeurt op basis van de brief van 18 november waarin het ministerie van volkshuisvesting de subsidie aanvraag weigert. Het is nog niet duidelijk wanneer de zaak zal die nen. Volgens Boone wil de ge meente naast politieke druk ook andere middelen aangrijpen om het project van de grond te krijgen. Aanleiding van de problemen is een verzoek van gemeente Leiden aan het ministerie van volkshuis- ting om een subsidie voor een ex perimenteel huisvestingsproject voor ouderen. De woningen moe ten aan de Zijloever komen. Heer ma heeft in een brief vèn 18 novem- vinden in kringen van het CDA en rechtse splinterpartijen maar die zijn sindsdien ook niet meer in het dagelijks bestuur van de gemeente vertegenwoordigd. LEIDEN - De organisatie die ontstaat door de fusie van zie kenfondsen uit Leiden, Alphen aan den Rijn en Amstelveen, ves tigt zich definitief in Leiden. On geveer 400 personeelsleden zul len gaan werken in het huidige onderkomen van het Regionale Ziekenfonds Leiden-Alphen aan het Kanaalpark. Op dit moment werken daar 200 mensen. De fusie tussen de beide zie kenfondsen was al eerder be kend. De afgelopen weken is on derhandeld over de plaats waar het centrale kantoor moest ko men. In Leiden is men er bij de nieuwbouw aan de Kanaalweg (Kanaalpark) al vanuit gegaan dat daar de meeste personeelsle den zou worden gehuisvest. De nieuwe naam van de ziekenfond sen wordt Onderlinge Waarborg maatschappij Zorgverzekeraar Hollandsch Midden U.A. De directie bestaat uit J.C.H. Kool, algemeen directeur (thans nog directeur RZLA) en drs. R.H.M. Hendriks, directeur. Ad junct-directeur is de heer C.J.M. de Kievit. Voorzitter van het be stuur van de gefuseerde fondsen wordt mevrouw drs. O.R. War ning, apotheker te Aalsmeer. De verhuizing van de mede werkers van het Ziekenfonds Haarlemmermeer begint ko mend jaar en zal gefaseerd gaan verlopen. De directie van het Amstelveense ziekenfonds komt als eerste naar Leiden. De andere afdelingen zullen daarna volgen. De nieuwe directie hoopt dat eind 1990 de ziekenfondsen to taal gëintegreerd zullen zijn. In Amstelveen zal net als in Alphen alleen een bijkantoor achterblij ven. Ook komen er bijkantoren in Hoofddorp, Katwijk en Noordwijk. De officiële ondertekening van de fusieovereenkomst tussen Regionale Ziekenfonds Lei den/Alphen en Centraal Zieken fonds Haarlemmermeer is van avond in het gebouw aan het Ka naalpark. Hierbij is ook de alge meen secretaris van de Vereni ging Nederlandse Ziekenfond sen, N. de Jong, aanwezig. Verwacht wordt overigens dat de groei van de bevolking over een paar jaar langzaam gaat afnemen. Dat heeft te maken met het feit dat de nieuwbouw in Leiden met de voltooiing van de Stevenshof zijn einde nadert waardoor het aan Het bouwen in de polders - de komende jaren een beslissing wordt genomen - zou nog enige groei kunnen bewerk stelligen, maar het behalen van de 120.000 lijkt voor de sleutelstad een onmogelijke zaak. De bevolkingsgroei in Leiden heeft altijd een grillig verloop ge had. Die was afhankelijk van de welvaart of de malaise die in de stad heerste. De omvang van de be volking werd in begin 15de eeuw op 5000 geschat. Een eeuw later was dat aantal al gestegen tot bo ven de 14.000. De allereerste volks telling had plaats in 1581 en leverde aantal van 11.899 op. Daarna LEIDEN - Het Leidse infor- matica-bedrijf Bazis heeft zich vorige week gevestigd in zijn nieuwe pand aan de Schipholweg. De medege bruiker van het kantoor, de nu nog in Den Haag gehuis veste onderneming Pica, betrekt half januari haar deel van het pand. door Wim Wegman De bouw van het 4000 vierkante meter grote kantoor, die in april be gon, heeft ongeveer negen maan den geduurd, "Die korte bouwtijd verbaasde me toen", erkent ad junct-directeur A. Bossers van Pica nu. "Maar het pand is keurig op tijd afgeleverd. Het kantoor moest ook op tijd klaar zijn. Bazis moest zijn ruimten bij het AZL namelijk voor 1 januari verlaten hebben. Dan loopt het huurcontract af'. Pica, dat op dit moment ruimte huurt bij de Koninklijke Biblio theek in Den Haag, heeft wat lan ger de tijd. "Vandaar dat wij heb ben besloten pas in januari over te gaan. Als we beide tegelijkertijd zouden verhuizen, zouden we el kaar alleen maar voor de voeten lo pen", stelt Bossers. Pica en Bazis houden zich beide bezig met het ontwikkelen van computernetwerken. Bazis doet dit voor ziekenhuizen en Pica voor bibliotheken. Versnipperd Op één terrein werken de twee on dernemingen nauw samen. Bos sers: "Wij maken gebruik van de software die Bazis heeft ontwik keld, aangepast uiteraard voor bi bliotheken". Voor het overige wer ken de bedrijven onafhankelijk van elkaar. Dat blijft zo, ook als ze samen in het kantoor aan de Schip holweg zitten. De bedrijven hebben het kan toorpand aan de Schipholweg la ten bouwen omdat de ruimte die ze ter beschikking hadden bij het AZL en de Koninklijke Biblio theek door de groei van de onder nemingen veel te klein was gewor den. Bossers: "We hebben in het verleden ooit de afspraak gemaakt dat we elkaar op de hoogte zouden houden wanneer we problemen zouden krijgen met de huisvesting. Het toeval wil dat, op het moment dat Bazis in de moeilijkheden kwam, wij ook problemen kregen. Bazis had haar oog inmiddels op het Schuttersveld laten vallen. Wij hebben ons daarbij aangesloten", aldus Bossers. Overigens is de ruimtewinst die de twee bedrijven boeken op het eerste gezicht niet zo groot. "Maar", zegt directeur A.R. Bakker van Bazis, "bij het AZL was de ruimte die we tot onze beschikking hadden nogal versnipperd, en daarom niet efficiënt te gebruiken. Dat is nu veel beter geworden". bevolking al gegroeid tot meer dan 44.000 zielen en 20 jaar later werd n 1 x de 50.000 gepasseerd. Eind zeven- herkend, ontkent hij de ruiten te tiende eeuw werd het aantal inw0_ geschat op 6 Magisch Het grillige verloop is ook de afge lopen decennia zichtbaar geweest. Zo kwam de stad in 1964 voor het eerst in de buurt van 100.000 inwo ners. De annexatie van een deel van Voorschoten was mede oor zaak van deze sprong voorwaarts. In de daarop volgende jaren was een lichte stijging merkbaar totdat Leiden in 1971 vrij plots weer on- Oosterstraat moest zelfs de brand- der de 100.000 zakte. Die daling r bij komen om de branden- wordt toegeschreven aan het slo pen van veel woningen in de bin nenstad en weinig nieuwbouw. In 1976 werd het magische aantal opnieuw bereikt. De vijfjarige Ju lia Thissen was de gelukkige nadat haar vader van de legerplaats Os- sendrecht was overgeplaatst naar de Koksschool in Leiden. De stadsvernieuwing in de bin nenstad en de nieuwbouw in de Stevenshof waren er de oorzaak van dat het bevolkingsaantal daar na gestaag steeg. Hoewel in 1983 de inwoners van deze stad via een en- quete duidelijk maakten geen prijs te stellen op een verdere groei van hun aantal. De tegenstanders van bevolkingsaanwas waren vooral te ber duidelijk gemaakt dat daarvoor geen subsidieregeling bestaat en hij niet bereid is om op een andere manier de gevraagde miljoen gul den te geven. Volgens Boone heeft een een ambtenaar van Heerma tijdens een gesprek op 19 december wel dege lijk een onderhoud met de staatsse cretaris toegezegd. De la Mar hoop te de staatssecretris in een per soonlijk gesprek alsnog te kunnen bewegen om het geld te geven. Boone vindt dat Heerma zich aan de toezegging van zijn ambtenaar moet houden. In zijn veertienjarig lidmaat schap van gedeputeerde staten is het volgens Boone nog nooit voor gekomen dat een staatssecretaris een gesprek met een wethouder van een middelgrote stad botweg weigerde. Volgens Boone is de weigerach tige houding van de staatssecreta ris in strijd met het kabinetsbeleid. "De regering wil gemeenten stimu leren om met vernieuwend beleid te komen. Dat is een beleid waar door ouderen zo lang mogelijk zelf standig kunnen blijven wonen. Dat is nu precies wat het Zijloeverpro- ject beoogt", aldus Boone. ORIGINELE REMDELEN VOORAF PRIJSOPGAVE GRATIS SCHOKDEMPERTEST LEIDERDORP Lijnbaan 9 071-891308 geopend 8-17.30 uur zaterdags 8.45-13 uur. DEN HAAG/LEIDEN - Directeur H. Schneider van het Rijksmuse um van Oudheden aan het Rapen burg in Leiden legt op 1 februari volgend jaar zijn functie neer. Tien jaar lang is hij dan zowel directeur als conservator van de Egyptische afdeling geweest. Directeur Schneider heeft minis ter Brinkman (WVC) in maart van dit jaar te kennen gegeven dat hij beide taken niet langer samen kan doen. Als reden daarvoor gaf hij op toename van managementwerk, groei van de activiteiten in het mu seum alsmede de verzelfstandiging van het museum. Schneider vroeg de minister daarom de directeurs- post te mogen verlaten en herbe noemd te worden als conservator. Hij zal het door hem in 1975 be gonnen opgravingsproject van het museum in Egypte weer gaan lei den, enkele Egyptische internatio- Hetzelfde geldt, zo blijkt uit de woorden van Bossers, voor Pica in de Koninklijke Bibliotheek. Psychiatrie Bazis ontwikkelt computerpro gramma's en computersystemen voor ziekenhuizen. Met die syste men kunnen bijvoorbeeld specia listen de gegevens van patiënten bewaren en verwerken. Daarnaast maakt Bazis programma's waar mee de administraties van zieken huizen kunnen worden vergemak kelijkt, het werk an laboratorium- personeel kan worden onder steund, voorraden en archieven kunnen worden beheerd en zelfs de bereiding van ziekenhuismaal tijden in goede banen kan worden geleid. In totaal bedient het bedrijf nu ruim 30 academische en algemene ziekenhuizen. Bazis hoopt in de naaste toekomst het aantal klanten uit te breiden door zich sterker te richten op onder meer psychiatri sche ziekenhuizen. Directeur Bak- nale tenstoonstellingen voorberei den en zich vooral richten op de pu blicatie van Egyptische verzame lingen. Schneider is als buitengewoon hoogleraar in de museale aspecten van de Egyptische archeologie ver bonden aan de rijksuniversiteit van Leiden, is lid van de commissie ter uitvoering van het cultureel verdrag met Egypte, voorzitter van het college van bestuur van het Ne derlands Instituut in Caïro en voor zitter van de begeleidingscommis sie voor museologie van de Leidse universiteit. Het ministerie van WVC is in middels een wervingsprocedure gestart voor de aanstelling van een algemeen directeur van het Rijks museum voor Oudheden. Schnei der blijft op de directeurspost tot zijn opvolger aantreedt. ker verwacht dat het bedrijf de ko- mendë jaren nog zal doorgroeien. "Al zal het waarschijnlijk geen spectaculaire groei zijn". Overi gens telt het bedrijf nu 100 werkne mers. Dat is alweer ruim tien pro cent meer als op het moment dat met de bouw van het nieuwe kan toor werd begonnen. Onderzoek Pica bedient een groot aantal uni- versiteits- en openbare bibliothe ken in Nederland, op een manier die vergelijkbaar is met het werk van Bazis. Adjunct-directeur Bos sers: "Wij leveren computersyste men waarmee het bezoekers van bibliotheken mogelijk wordt ge maakt snel een boek - maar ook een langspeelplaat of een film - op te zoeken in de centrale catalogus en te 'bestellen' als het niet in de bi bliotheek voorradig is. Daarnaast kunnen bibliotheken met ons sys teem hun administratie en dergelij ke bijhouden". Pica levert overi gens niet alleen de systemen, maar ook de computerprogramma's en de bestanden. Het bedrijf is byna 20 jaar gele den begonnen in Den Haag, als on derzoeksproject van een aantal universiteitsbibliotheken, waar onder die van de Leidse universi teit. Die bibliotheken wilden weten hoe hun organisaties het best kon den worden geautomatiseerd. Hal verwege de jaren '70 begon het pro ject zich ook te richten op de 'nor male' openbare bibliotheken en be gin 1986 het project omgevormd tot een bedrijf. Pica is vanaf haar ontstaan ge vestigd geweest in de Koninklijke bibliotheek. Het bedrijf telt nu 50 medewerkers. Bossers acht het mogelijk dat het personeelsbe stand de komende jaren zal uit groeien tot 70 of 75 mensen. Het nieuwe kantoorpand wordt half maart officieel geopend. LEIDEN - De poppenvereniging Posep organiseert op zondag 8 ja nuari een poppenbeurs in Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg. Op de beurs worden onder meer antie ke poppen, oude speelgoed beren en clowns verhandeld en allerlei accesoires en materialen die nodig, zijn voor het zelf maken van pop pen. Ook bestaat de mogelijkheid waardevolle poppen gratis te laten taxeren. De toegangsprijs bedraagt 5 gulden voor volwassenen en 3 gulden voor 65-plussers (kinderen tot 12 jaar gratis). LEIDEN - Een medewerker van de gemeentereiniging is vanmorgen licht gewond geraakt aan zijn hand. De 29-jarige Leidenaar kwam met zijn hand onder de klep van de vuilniswagen terecht. Hij is naar het Diaconessenhuis overge bracht, maar kon later op de dag zijn werkzaamheden hervatten. De vuilniswagen leegde mini- containers aan de Rooseveltstraat. Per ongeluk stootte de man met zijn knie tegen een handel waar door de klep in beweging werd ge zet. Die werd stopgezet, maar toen zat de man al klem. De brandweer heeft de man even later uit zijn be narde positie bevrijd. LEIDEN - Een 75-jarige fietser uit Oegstgeest liep een heup- en bek kenkneuzing op bij een aanrijding op de Schipholweg. Hij werd aan gereden door een 53-jarige Sassen- heimer. Die stond op de Schiphol weg te wachten voor het rode licht. Toen het licht op groen sprong, trok hij op en reed de Oegstgeeste- naar aan. Die kwam vanaf het Schuttersveld en reed vermoede lijk door het rode licht. De bqj aarde man is naar het Diaconessenhuis gebracht. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9